Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:30 09.05.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Автор Isk_ivanov-205661 (непознат )
Публикувано16.08.11 13:01



Здравейте! Става въпрос за баща ми, който е на 65 години. Диагноза ТУ ретроперитонеалис. Хистология 1. Тумор ретроперитонеален - 6-7 см. с некроза. Крайно анапластичен малигнен, смесен, мезенхимален бластом по типа на гиганскоклетъчен липосарком. Фиброзиращ хистиоцитом, хондросарком.
Тестис - атрофичен паренхим
Лимфни възли -2 бр. Фиброзни промени в паренхима.

Има препоръка за химиотерапия, но диспансера към който е насочен ни обясняват, че няма смисъл от нея, защото този тип тумори са резисцентни към всякакъв тип терапия. Моля за мнение дали да настояваме за такава.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Автор Мима (непознат )
Публикувано16.08.11 18:31



Майка ми е на 62 години и й беше извършена ЛХТ с двустранна аднесектомия и оментектомия поради Светлоклетъчен карцином на десния яйчник в IIВКС pT2вpNxpM0 стадий 2в клетъчна група-02 на 13.04.2011г.От епикризата оперативна диагноза:Ca ovarii dextra Infiltratio pelvis.Ascites.Ин ситу:Асцит в абдомена~1л.Матка и леви аднекси-б.о.От десния аднекс,изхожда ту формация на м.л.IV,инфилтрираща тазовото дъно.Дугласа,предна стена на ректум,задна влагалищна стена.Не се вижда карциноза.Останали коремни органи-бч.о.Придружаващи заболявания:хроничен атрофичен гастрит,вторична желязодефицитна анемия,хроничен бронхит,жлъчен мехур с калкулозен холецистит и нарушен глюкозен толеранс.Назначени й бяха 6 курса химиотерапия с Ендоксан и Цисплатина.Изследванията на ПКК след 1 и 2 ХТ бяха долу-горе в норма.Направихме 4 ХТ,като последната беше на 3 и 4 август(първи ден вливат Ендоксана,а на следващия Цисплатината).ПКК преди 4 ХТ на 1.08.2011г. изглеждаше така:Хемоглобин-76,Еритроцити-3,07,Левкоцити-8,9,Тромбоцити-432,Хематокрит-0,228,Кръвна захар-6,7,ЖЕЛЯЗО(което аз и проследявам)-3,6,ЖСК-30,СУЕ-135,АSАТ-36,АЛАТ-12,Фе-36,Креат.-56,Уреа-2,7,Общ.билирубин-14,07.В болницата й бяха направени 3 кръвопреливания(Ер.маса)-2 преди 4 ХТ и 1 след приключването й.Беше й направен Скенер на 3.08.2011г. на горен и среден етаж на абдомена след контрастно усилване:Черен дроб-запазена форма.Размери леко уголемени.Хомогенна структура на паренхима(Какво означава това?).Няма аднормно натрупване на контраст.Няма патологично съдова мрежа.Л.в.ад портам неуголемени.Параортални л.в. неуголемени.Надбъбреци и бъбреци-нормални.Панкреас и далак-нормални.В ЗАДНО ЛЯВАТА ЧАСТ НА ТЯЛОТО НА Л-4 СЕ ОТЧИТА ОСТЕОСКЛЕРОТИЧНИ ОСТРОВИ-ВЪЗМОЖНО ОФОРМЯЩА СЕ МЕТА.(Какво означава това-да очаквам ли тук да се прояви рака и за рак на костите ли ще става въпрос?).Ro на гръден кош и бял дроб-без данни за активен процес.
При изписване от болницата й бе назначено лечение с "Венофер",ампули от 50мг.-10 броя,Фолиева киселина 2х1 и В6-3х2 и консултация с хематолог.Направихме я.Хелатологът ни забрани да вливаме желязото(защото ще навреди на майка ми).Когато отидохме след една седмица на контрола след 4 ХТ химиотерапията й бе спряна без обяснение и много грубо отношение.Струва ми се,че онколожката се ядоса,че не съм купила "Венофер" и вляла в домашни условия на майка ми или може би защото й казах,че мама колабира 2 пъти на 4 и 5 ден след 4ХТ-силно треперене,невероятен студ и температура до 39,5 градуса.Майка ми беше с кръвни показатели:Хемоглобин-111,Еритроцити-4,08,Левкоцити-8,2,Тромбоцити-204,Хематокрит-0,316.Аз отново изследвах по мое желение Желязото-2,6,ЖСК-28.
Туморният маркер СА 125 преди 1 ХТ беше 93,а сега преди 4 ХТ се е покачил на 456,но не беше вписан в досието и в епикризата и аз си го взех от лабораторията.Но не съм сигурна дали нарочно не беше вписан в епикризата и онколожката дали имаше представа за размера му.Тя каза,че ни оставя семейните лекари да ни лекуват-такъв ли е реда,няма ли да има проследяване от тук нататък.Бях много възмутена.
Сега майка ми е отчаяна,храни се малко,често й се гади и понякога повръща.Има фебрилитет от 4 месеца,запек,понякога разтройство,основно лежи в леглото,но може да се движи,чувства,че няма достатъчно сили,кожата й е жълта.Сутрин температурата й е нормална,а във вечерните часове се вдига до 37,7 градуса.
Мили MD и PRN,ако изчетохте всичко до тук и имате желание да ми отговорите въпросите ми са следните:
1.Според Вас нужно ли е да вливаме "Венофер" и да пием Фолиева к-на и В6(Февруари тази година мама лежа в гастроентерологично отделение и й го вливаха 7 поредни дни-желязото се покачи от 3,0 едва на 4,7,а ЖСК от 46 спадна на 36,после пиеше "Сорбифер",но почти без резултат за повишаване на желязото)?
2.Тъй като ТМ един месец след операцията беше СА 125-93 означава ли,че хирургът не си е свършил добре работата?
3.Тази силна липса на апетит от Ендоксана и Цисплатината ли са или повече от развиващия се в нея тумор(майка беше с невероятен апетит от 117 кг вече е 77,отслабна 40кг за 7 месеца)?
4.Имам ли право да изисквам проследяване и лечение от онколог?
5.След като тази химиотерапия не работи не трябва ли да се пробва с друга и трябва ли да мине известно време,за да се възстанови организма(ако изобщо това е възможно в нашия случай)?А да не би нова ХТ да я погуби по-бързо!
6.Има ли начин за подобряване състоянието на майка ми?Вярно ли е,че след приключване на ХТ болният има право на 20 дни в годината пролежаване в болница за подобряване и възстановяване на състоянието му?
7.Повръщането и гаденето след 10-15 дни от ХТ на какво се дължи?
8.Според Вас това краят ли е?

Благодаря на всички пишещи в този сайт и най-вече на докторите,че отделят от ценното си време.Благоря на Господ,че ви има!!!Ако имате възможност да ми отговорите поне на някои от въпросите ще съм Ви много благодарна,защото съм много объркана,отчаяна и не зная от тук нататък какво да предприема и към кого да се обърна!



Тема Re: Липосарком и лъчетерапиянови [re: PRN]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано18.08.11 16:20



Здравейте отново PRN. Един липосарком и други две извадени топчета от същото бедро - липоми. Предлагат лъчетерапия, но пациента се колебае, защото не са му ясни критериите за прилагане на такова лечение. Още повече, че хирурга и патолога са му казали, че не се влияе липосаркома от лъчетерапия, а на онкологичния комитет са предписали точно това.

И след поредната консултация, онколог му е казал, че дали да се прилага лъчетерапия зависи от степента на малигненост на тумора. Имало три степени и терапия не се прилага само на първа степен, втора и трета се облъчват.


Как се определя дали да се приложи такава терапия? Зависи ли от степента на малигненост и как се определя тя? В хистологията пише само миксоиден липосарком няма друго определение или буквичка G с цифра.

И защо лекарите не са на едно мнение, а решение трябва да взима пациента? Не ми отговаряйте на последния въпрос, просто ми се изплъзна, но и много ме тормози.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 18.08.11 16:29.



Тема Re: Липосарком и лъчетерапиянови [re: Buba67]  
Автор PRN ()
Публикувано20.08.11 23:37



Мискоидните липосаркоми са обикновено показани за лъчелечение, особено след като знаем вече че нама метастази. Зависи къде е мястото разбира се. В това отношние аз на мястото на пациента бих си слушал онколога.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Isk_ivanov-205661]  
Автор PRN ()
Публикувано20.08.11 23:43



Доколкото разбирам става дума за ретропериториален сарком, а не за тумор на тестиса с метастаза в ретроперитонеума (може и да греша, много си пестелив с описанието на случая). В такъв случай наистина химиотерапията няма да свърши никаква работа.

Нормално тези неща се оперират и понякога облъчват.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: Мима]  
Автор PRN ()
Публикувано21.08.11 11:30



Това си е направо лавина от въпроси в най-различни посоки. Съвсем накратко:

Изглежда първите 4 цикъла химиотерапия не са контролирани заболяването, туморния маркер се повишава значително. Ендоксан-Цисплатина е стар режим за рак на яйчника, дори в България стандартната терапия е Таксол-Цисплатина. Защо за избрали стария режим - не знам.

Венозните железни препарати нямат никакъв смисъл, в това отношение хематоложката е съвсем права. Ако хемоглобина падне под 90 може да се прелее още кръв, но с хемоглобин от 111 това не се налага.

Хирурга си е свършил работата, колкото е могъл.

Повръщането 2 седмици след цисплатина може още да е резултат на химиотерапията (притеснява ме обаче покачването на туморния маркер - може и да е резултат на неконтролиран рак). Трябва скенер, въпреки че и скенера не в 100% в диагностицирането на рецидив.

Болниците не са санаториуми в днешно време, никой няма да се възтанови от каквото и да е, само като лежи в болница. По-скоро здрав човек ще се разболее, ако го затвориш 20 дена в болница.

Дали това е края - не вярвам.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: PRN]  
Автор Liliko (непознат )
Публикувано23.08.11 16:53



ЗДРАВЕЙТЕ!
ПИША ЗА ПЪРВИ ПЪТ И АЗ И ЩЕ БЪДА МНОГО БЛАГОДАРНА, АКО МЕ ОРИЕНТИРАТЕ В СИТУАЦИЯТА.
СЕСТРА МИ Е С КАРЦИНОМ НА ГЪРДАТА. НА 16-ТИ ТОЗИ МЕСЕЦ НАПРАВИ 4-ТА ВЛИВКА И ДНЕС СЕ ЯВИ НА ОНКОКОМИТЕТ - ОКАЗА СЕ, ЧЕ ВСИЧКО Е БИЛО НАПРАЗНО, Т.Е. ЕФЕКТА Е ОБРАТЕН - ТУМОРНИТЕ МАРКЕРИ СА СЕ УВЕЛИЧИЛИ ПОЧТИ ДВОЙНО. НАСТРОЧИХА Й НОВА ДАТА ЗА 9 СЕПТЕМВРИ, НО ЗА КАКВО ?!?! НИКОЙ НЕ НИ КАЗВА, ЩЯЛИ ДА МИСЛЯТ. КАКВО БИХА МОГЛИ ДА ПРЕДПРИЕМАТ В СЛУЧАЯ И КАК ТАКА 3 МЕСЕЦА ХИМИОТЕРАПИЯ СА ВЛОШИЛИ ПОЛОЖЕНИЕТО. ВЪЗМУТЕНА СЪМ И ОТ ТОВА, ЧЕ ДОРИ БЕЗ ИЗОБЩО ДА РАЗБИРАМЕ ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС, УСЕТИХМЕ ОЩЕ СЛЕД ВТОРАТА ВЛИВКА, ЧЕ САМИЯ ТУМОР НЕ САМО ЧЕ НЕ СЕ ОГРАНИЧАВА, НО ДОРИ ЗАЧЕРВЯВАНЕТО СЕ РАЗРАСТНА. КОГАТО ОТИДОХМЕ ПО СВОЯ ИНИЦИАТИВА ДА Я ПОГЛЕДНЕ ХИРУРГА ВЪВ ВМИ - ПЛОВДИВ, ТОЙ САМО ДЕТО НЕ Я ИЗГОНИ С ДУМИТЕ - ИЗОБЩО НЯМА ДА ВИ ГЛЕДАМ, КАТО СВЪРШАТ 4-ТЕ ВЛИВАНИЯ ТОГАВА ЩЕ ДОЙДЕТЕ. ОТЧАЯНИ СМЕ...



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Автор lillie.g (непознат )
Публикувано23.08.11 20:50



Здравейте уважаеми лекари. Първо да ви благодаря, че сте тук и че ни обръщате вниманите. Знаете, че за пациентите и техните близки това е едно от най-важните неща. Аз имам два въпроса с малко предистория:

Баща ми е с миелом, диагностициран през декември 2010 г. След 6 курса химиотерапия VAD намали раковите клетки от 76% на 30%. Казаха, че трябва да продължи с Velcade докато процента на клетките не падне под 5%.

До преди 1 седмица всичко изглеждаше ОК, докато изведнъж баща ми започна да повръща. Така - цяла седмица. Лекарите отначало му казаха, че е ял нещо развалено, после, че е вирус, после че било от жлъчка. Днес трябваше да започне терапията с Velcade. Когато отиде в онкологията каза на лекарите, че не е ял и не е пил нищо от 3 дни и че повръща. Направиха му изследвания и му казаха, че бъбреците му са спрели да функционират и трябва спешно да направи хемодиализа.

Приеха го в Медицинска академия и му направиха първата диализа. Имам два въпроса:

1. Възможно ли е да прави едновременно диалица и да му вливат Velcade? Питам това, тъй като увреждането на бъбреците е често срещано при страдащите от миелом. И за да има шанс да се справи с този вторичен проблем ще трябва първо да лекува миелома.
2. До колко баща ми има шанс да възстанови работата на бъбреците? До колко болестта му може да е увредила бъбреците му безвъзвратно?

Много благодаря за отговорите предварително!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Авторidpp (Нерегистриран)
Публикувано24.08.11 10:15



МОЛЯ, НЯКОЙ ДА МИ РАЗЯСНИ:
ОКОНЧАТЕЛНА ДИАГНОЗА:CA PANCREATIS; META HIPATIS] ST POST XT
МКБ: C25.8.
Черен дроб - уголемен с неравни контури и множество хипоехогенни огнищ.лезии - мета до р-р 96,0/ 85,00 мм.Панкреас - с неравни контури като в обл.на прехода тяло/опашка се вижда хипехогенна зона с р-ри 56,0/48,00 - първичен процес на панкреаса или пакет от л.възли покриващи този у-к на органа.

БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 6нови [re: *jull**]  
Автор Десислава Василева (непознат )
Публикувано24.08.11 19:17



Здравейте,
Днес водихме баща ми на преглед, направиха му скенер. Моля да ми разясните доколкото е възможно следния резултат от скенера:
" Черен дроб - в двата лоба се видяха множество разнокалибрени, окръглени, неясно дефинирани, хиподенсни лезии. Във фазите на болусното контрастиране същите показаха характеристика на вторични. Размери на най-голямата във втори сегмент - 19х33мм.
Панкреас - с нормални размери и плътност. Интактна перипанкреатична мастна тъкан.
Слезка - към долния полюс се видя окръглена хиподенсна лезия, непроменяща се след контрастно усилване. Размери - 16х18мм.
Надбъбречни жлези - в областта на дясната се видя овлана, добре отграничена нископлътностна формация, повишаваща умерено плътността си след контрастно усилване. Размери - 21х28 мм.
Заключение:
КТ находка е както при множествени М на черния дроб. Лезията в слезката е с подобна характеристика. Находката в дясна надбъбречна жлеза е най-вероятно бенигнена. Уместна е контрола."
Моля ви да ми обясните какво означава това? Казаха ни, че има разсейки в черен дроб, но не могат да кажат къде и каква е причината за това и трябва да се направят изследвания. Благодаря ви предварително.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.