Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:18 23.05.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Радиоточката - 04.09нови [re: NinoS]  
Автор az de ()
Публикувано07.09.18 11:04



Верно били Дяксови - да ме прощават





Тема Re: старите ламби и контеститенови [re: az de]  
Автор az de ()
Публикувано10.09.18 00:54



Гледам дърлят се ламБите у форума на беферето на тема контести - бе вие ваккуумните прибори къде спите та не виждате че няма организирано радиолюбителско движение въобще тука те ми баете буквалистично за некво точкуване по местни селски надпревари. Подфърляте си "каскетите" да не ви е скучно явно иначе требва да ваирите лютеница по това време- а това пракртически е доста по-трудно от пишман философията за точкуването.

Редактирано от az de на 10.09.18 00:55.



Тема Re: старите ламби и контеститенови [re: az de]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано10.09.18 08:32



Да, това е рядко застъпван въпрос, но поне за мен хаоса в БФРЛ има силно негативно влияние и върху вътрешните контести.

Точкуването и правилата са важно нещо, но и във форума на БФРЛ се вижда сякаш някакво желание да се неглижират нещата. Твърде сложни за "редови радиолюбител" казуси, а същевременно всеки с няколко връзки рискува да бъде обвинен, че е бил "донор" на тоз или онзи. Ясно е, че донорството няма как да бъде избегнато и обвинения на тези тема са нелепи.

Аз, например, играя по контести единствено ако ме привлече възможността за някоя и друга интересна връзка. Бих играл и в едно "вътрешно първенство" за калабалък, но само и единствено ако престанат интригите. Но колкото и да са престанали интригите, такива учстници, които не се борят за точки, винаги могат да покажат някаква симтатия. Аз лично в такива състезания бих подкрепил играчи, които са ми симпатични и не бих отговорил на CQ-то на играчи, към които имам някакви резерви.

Не трябва да се забравя, че всички, които не играят за призовите места, са освен участници, така и публика. Никой не може да ги спре да изпитват симпатии или антипатии и да се опитат да подкрепят или накажат с едната си връзка тоз или онзи. И това никой с никакво правило никога няма да промени.

От друга страна колегите там поставят резонни въпроси, но аз се страхувам да няма едно залитане към супер-сложни правила, които да отблъснат още повече хора. В крайна сметка тия подробности, касаещи най-силните играчи, претенденти за титлата, може да се изяснят между тях и да си ги спазват. Но за останалите трябва да има едни прости и логични правила, като в никакъв случай не трябва да се допуска човек с малко връзки да бъде обиждан на "донор" и "разнасян" по форумите като "неблагонадежден", да бъде подиграван и какво ли не - това никъде в света го няма.

Но всъщност аз не вярвам, че колегите там наистина ще променят някакви правила, просто защото не виждам на кой му пука. В "най-добрия" случай ще стане по-лошо и ще доведе до по-неясни за масовия кандидат участник правила. А докато няма авторитетна организация, която да застане зад тези вътрешни състезания и докато всеки може да излезне и да псува наволя по колегите си с малко точки, само защото не са успели или не са пожелали да се свържат конкретно с някой - да си ги играят сами. Аз и сега им се чудя на тези извън десетката защо се бутат между шамарите и само подклаждат интргите.

Иначе при текущото положение няма да е лошо радиолюбителите да измислят някакъв критерии за да се ориентираме "кой е по-по-най", но посредством участието в елитни международни контести. Тука вече колеги с опит могат да подскажат някакъв "неофициален" критерии. Например на мен ми е интересно дали LZ5R ще стнат "по-силни" от LZ9W, защото сякаш от тази година ще ги превъзхождат по инвестиции и, най-важното, по антени за 80м. Не е безинтересно и да се знае кои са "най-добрите" българи през годината.

За съжаление нямам представа как би могла да се изготви подобна класация. Тук някой с много опит по състезания може да предложи система за класация според представянето в традиционни елитни международни контести. При всички случаи ако това се направи, то може спокойно да се зареже това помпозно "вътрешно първентство", което така или иначе, поради това, че сме малки като територия, не дава големи възможности да се покажат всички качества на претендентите - реално 80 и 40 метра са възможните обхвати, където пък мощността и антените често решават много априори, а за състазетелите остава съвсем малко за правене, освен шмекерии. Може от кумува срама да има и някаква класация само за вътрешните първенства, но направи ли се "ранглиста" за класация според участие в елитни международни състезания, вече за всички ще е ясно кои са "истинските" шампиони - водачите в ранглистата в различните категории, разбира се. Това ще обезмисли и далаверите във вътрешните състезания и ще ги направи по-посещаеми, което вероятно носи по-голямо удоволетворение и за организаторите и за участниците.



Тема Re: старите ламби и контеститенови [re: Alenadrow]  
Автор gu50 (новак)
Публикувано10.09.18 11:15



Сега правилата на вътрешните състезания са достатъчно прости. Но на тарикатите не им оттърва да ги спазват и за това си измислят свои тълкувания за да им минават шмекериите. Според мен има друг финдаментален проблем - БФРЛ, наричаща себе си "спортна федерация", не разполага със съдийски апарат. Състезанията се отчитат от тъй наречените проверители, а не от картотекирани съдии. В това нямаше да има нищо лошо, ако ги нямаше претенциите за спортна федерация. И тук лъсва двойният срандарт - не може индивидуално членство, защото федерацията е регистритана по еди кой си закон, но може да се провеждат спортни състезания без картотекиран съдийски апарат. Пълен абсурд. На всичкото отгоре в момента съществуват технологии, цялото състезание да се запише от съдиите (ако ги има) и това няма да коства почти никакви финансови средства. Такъв запис имаше от последното присъствено състезание, но нямаше съдии, които да го слушат.

Редактирано от gu50 на 10.09.18 11:25.



Тема Re: старите ламби и контеститенови [re: gu50]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано10.09.18 11:53



Съгласен съм с твоите доводи.

Но си остава факта, че поне за мен тези състезания са абсолютно излишни нерви за "редовите" любители. Ако човек с по-скромно оборудване или недостатъчно време или желание се опита да направи "една-две връзки", колкото за участието, то автоматично ще бъде обвинен и публично окепазен като "донор". За мен това е достатъчно да ме откаже да участвам - нямам никакво желание някой да ме обвинява, че съм направил връзка с определена станция, а не съм направил с друга определена станция. Това право, с кого да правиш и да не правиш връзки, не може да се трансформира в разобличение и обиди към колегите. Това тотално отблъсква мнозина, които не се "състезават" за точки, а правят връзки "за участието".

Но по-важния мой мотив е, че предвид силно ограничения брой на участници, както и поради относително малка територия на България, такива вътрешни състезания са абсолютно недостатъчни за определяне на "шампион". И да има съдии, това няма да промени характера на състезанието - голямата мощност и голямата антена винаги дават известно предимство в такива състезания. Прохождението може да компенсира, а може и допълнително да изкриви резултатите. Отделни части от страната ни е по-вероятно да се окажат облагодеталствани. Твъде много странични фактори, за да може по този начин някой да бъде определен безпрекословно за "КВ шампион" - винаги остават съмнения, а и самия шампион не е могъл да покаже пълния си капацитет.

Разбира се повече от горните недостатъци могат да бъдат компенсирани на едно присъствено състезание, затова и за мен "истинския" вътрешен КВ шампион е победителят в такова състезание, особено ако е добре организирано и равните условия са максимално гарантирани.

А тарикатлъците идват от там, че поради камерния състав на участниците те имат тежест. Просто състезателите няма какво да направят от един момент нататък, за да подобрят постиженията си, така че започват да шмекеруват като част от играта. Просто при малък брой участници, добро оборудване, прилична локация и късмет с прохождението, на такова състезание един добър състезател сигурно може да направи всички възможни връзки и да му остане време да пие бира - ниския интензитет не предразполага към разкриване на всички способности и майсторство на състезателя.

За мен "най-добрия контестмен на България" за съответната година и категория е този, който е спечелил най-много призови места в най-много елитни международни състезания. Та продължавам да си мисля, че ако може да бъде съставена една такава достатъчно справедлива ранглиста, където участието в престижни състезания да носи съответните точки (претеглени според категорията и ранга на състезанието), тя ще бъде един много по-добър критерии кой е най-добрия от най-добрите КВ състезатели на България. И ще е интересно. И няма да трябват нито съдии, нито каквито и да е усилия, извън тези да се измислят поносими от всички критерии за раздаване на точки в ранглистата. А "черешката на тортата" нека си остане присъственото, което да дава много точки за тази листа - така и то може да има по-голяма посещаемост и като състезатели и като публика.



Тема Re: старите ламби и контеститенови [re: Alenadrow]  
Автор az de ()
Публикувано10.09.18 12:08



И на международни състезания също се шмекерува. Тарикатите са си тарикати - но поне в международните могат да се правят връзки за кеф без да има излишни обвинвнения после.
Вярно че съм се откъснал много от КВ състезанията но и аз не виждам много логика в тая измишльотина - шампион на незнамсиквоси именно предвид горните аргументи на участниците тук. Звучи като първенец на ТКЗС-то
И пак да кажа - то няма бефере и съдии те тръгнали да му определят шампион.



Тема Re: старите ламби и контеститенови [re: Alenadrow]  
Автор grasshoppercho (хакер)
Публикувано10.09.18 13:45



"За мен "най-добрия контестмен на България" за съответната година и категория е този, който е спечелил най-много призови места в най-много елитни международни състезания."

Много точно казано но някои хора още си живеят по порядките на ОСО ДОСО ОВТПН и тн. съкращения . Още сънуват титли като майстор на спорта спортен деятел хахахаха.
Миналата или по миналата година момчетата от 9W им направиха показно как се играе и въпреки че не беше в разрез със правилата ги сложиха в чеклог не че на тях им пука. Не се усетиха тогава великите умове защо 9W играха по този начин и какво им показаха .
Ама то и акъл трябва от време на време





Тема Re: старите ламби и контеститенови [re: az de]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано10.09.18 14:40



Прав си - спор няма, че тарикати има навсякъде. Но ако имаш, съвсем например, пет броя десети места, два броя четвърти, един брой трето, при това на все на престижни международни състезания, значи си активен, читав, работиш и те бива да си претендент за титлата.

Т.е. за мен най-добрия е не само този с най-добрите антени и най-добрия късмет, не само този с най-добрата манипулация, а и този, който е показало постоянство и майсторлък, борил се е с най-големите и ги е накарал да видят какво е "LZ" на призово място.

А присъственото на БФРЛ нека носи много точки за индивидуалното класиране - лошо няма. Ако е хубаво състезание, ако се съчетае някак с Казанлък - всичко може да е много различно. Не само да прочетеш кои са най-добрите, но да види човек и някои от тях на място. Па да им дадат и думата да кажат как го правят, да споделят опит с младите.

Ей тия неща най-много липсват - много добри радиолюбители имаме, някои от тях доказани майстори, но ако не ги познаваш лично не можеш да ги видиш "на живо", не можеш да чуеш историята им, не можеш да се поучиш от стратрегията им. А това може да се промени лесно и бързо и всички да изпитат удоволствие - и едните, че ще са истински признати и полезни, а и другите, "редовите", че ще могат да научат нещо, да изслушат "как се прави" от първа ръка.



Тема Re: старите ламби и контеститенови [re: grasshoppercho]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано10.09.18 14:42



Еми дай де - нали беше с връзки.



Що не подметнеш на когото можеш за такава годишна "ранглиста"? Знам, че ще има поне година дискусии докато няма обидени, ама не пречи да се започне. А, освен ако не бъркам много, мисля че ти точно можеш да окажеш позитивно съдействие.



Тема Re: старите ламби и контестите [re: grasshoppercho]  
Автор NinoS (член)
Публикувано10.09.18 14:46



Сънуват байчовците, едно време на клатикурците им даваха бонус върху заплатата, май 30лв за м.с и 50 лв.за з.м.с , ако работят в системата на въпросните абревеатури, които изброи!

Само накрая да не вземат да осЕрат добрия ни LZDXС, с който сме извадили невероятния късмет да е една седмица преди CQWW!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.