Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:30 13.05.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Свеж полъх от бюлетинанови [re: Alenadrow]  
Автор az de ()
Публикувано23.08.18 00:28



Опасявам се че си прав - и за да приключим темата за изцепките и да си говорим тук за бюлетина -който е далеч по-положителен момент на фона на това което въобще се е случвало я последните няколко години а и в случая ще кажа че контест грандоманията не прощава почти на ниой радиолюбител с пари. И никой от тях големите не се е въздигнал на повече от преходното първо място на некой контест. И какво от това ?!. Но дано "шефа" се досеща все - пак че за да се изпълняват дори тези първични негови въжделения са необходими преди всичко качествени първо хора после радиолюбители и накрая жерета евентуално. И във всеки случай Чучура нито възпитава такива качества с поведението си нито дава тон добър за тяхното развитие въобще.
Пример за точно обратното видяхме вчера в бюлетина и то е определено добро и чакаме развитие към по-добро.
Точка - не искам да си развалям доброто настроение тия дни повече с тоя чукундур Чучура - той си има началник на когото е послушен. Ми началника да си му стяга строго каишката. Да го подчинява и да си го държи там да джафка да плаши раята и да му пази там кошарката. И да си го храни с кИбапенцЪ когато слушка и лае когото трябва.
Дебела точка и многоточие - да продължим по темата по същество.

Редактирано от az de на 23.08.18 01:40.



Тема Re: Свеж полъх от бюлетинанови [re: az de]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано23.08.18 09:37



За бюлетина - само с добро намерение няма как да стане, та да се помисли и за някои подробности.



Наред е важния въпрос защо няма УКВ покритие в София?! Имам предвид с гуменка. Това е ултра сериозен проблем, ако ще се търсят начини да се привличат млади хора и той трябва да намери трайно решение. А за да намери трайно решение, трябва да се разбере какъв е проблемът.

Да речем, че някои от репитрите в София са "одържавени" и там не може да се очаква подкрепа, макар че аз не виждам на Стефан какво би му попречило - да, сигурно от време на време ще има по някоя закачка с УС на БФРЛ, към който той принадлежи в момента, но тоя УС е ясно, че няма да го бъде дълго, а амбициите на Стефан съм сигурен, че са по-дългосрочни. Според мен в този случай за всички ще бъде добре да се опитат да съдействат.

Предполагам, че "частните" репитри хептен нямат проблем да се вържат в някаква мрежа. Даже мисля, че там се разисква идея за перманентна подобна мрежа, а едно първаночално "тестване" всеки вторник дори и чисто технически ще е добре дошло най-вероятно.

Но от радиоточката да кажат две неща:

1) Какви технически проблеми и нужди имат за да излъчват към Ехолинк - предполагам, че ако през Ехолинк се закачат към някъде, оттам нататък частната инициатива вече ще си решава, но не мога да си представя защо някой би отказал да бъде включен в някаква национална мрежа всеки вторник - добър технически експеримент е, ако не друго, какъвто отдавна назрява да се направи в България.

2) Досега никъде не е писано и коментирано, но все пак е време КДП-то да обяви официално по радиоточката, че не само, че няма нищо против, но дори моли всеки, който има желание и техническа възможност да преизлъчва предаването. Някъде по законите пишеше, че никой няма право да препредава друг без неговото съгласие и макар Бат Сашо в този случай да е на страната на г-жа Анна, най-вероятно, то винаги може да изскочи отнякъде някакъв пишман-правист, защитник на правата вяра - добре е да се знае официално КДП-то искат или не искат да им се ретранслират емисиите.

Аз горе написах "София", понеже на мен в София ми прави впечатление липсата на "покритие", но това важи и за всеки друг град, курорт или населено място, където има техническа възможност за преизлъчване.

Горенаписаното е ясно, че важи в случай, че КДП-то имат желание да продължат с импулса и лека-полека да преминат от "бюлетин" към "вторнична кръгла маса" или както там го нарекат. От друга страна ако имат желание, но им липсва нещо с което технически да осъществят някои от нещата, то е добре някъде да започнат да поддържат актуален списък какво им трябва. Или поне по бюлетина да го кажат, с цел който има желание и възможност да подпомогне. Според мен освен сегашните два изхода - към Р2 и 3764, трябва да осигурят още един към Ехолинк, но това вероятно е лесно. За ретранслирането 3764->Р2 пък не знам колко смисъл има, освен ако Чучура не заяви, че има намерение да ни радва с издънките си редовно. Предполагам, че повечето хора на 3764 така или иначе могат да работят и поне един репитър, така че ако се развият нещата 3764 вероятно ще остане по-скоро традиция, отколкото нещо действително полезно.

С две думи с всичките горни писаници искам да кажа, че е време от КДП-то да решат и според мен, ако ще развиват работата, лека-полека трябва да се върви към истинско "национално покритие". Да казват дали имат "политическа воля" за това и какво им трябва технически и да започнат да говорят поне със отговорниците на "частните" репитри за една "широка" експериментална мрежа всеки вторник. Поне да се види какво е възможно по принцип и има желание за него и какво категорично ще беъде отказано и от кой.

П.П. Ако някой може да подскаже на г-жа Анна, че "частниците" това лято обсъждаха в ефира създаването на нещо подобно на румънския . За съжаление румънците и в това отношение са доста по-напред от нас, но мисля, че в случая бюлетина и собствениците на репитри, които мисля за развитие на такава мрежа имат очевидно еднопосочни интереси - едното ще помогне да другото и обратното. Все отнякъде трябва да се започне, а една вторнична вечер е добръ старт и ще привлече и публика и експериментатори, а и странични хора, които да съдействат с каквото могат. Септември, след като децата тръгна на училище, хич не е лош месец за такива начинания.



Тема Re: Свеж полъх от бюлетинанови [re: Alenadrow]  
Автор az de ()
Публикувано23.08.18 13:36



Според мен госпожата или чете тука или някой и подсказва какво пишем та предполагам няма да подмине и въпроса с покритието.
Да кажем излъчването на 3764 е както традиционно така и нацинално от там и необходимостта за транслация 3764 към R2. Освен всичко има хора които смятат необходимостта да имат УКВ радио за най-малкото излишна да не казвам други думи - това са закоравелите късовълновици.
За ехолинка или варианта му ROLINK също е интересно да се помисли а на покритието в София чрез R1 не смятам че някой би пречил умишлено - по скоро очаквам че след като го оправят бюлетина да си тръгне и там.
Дано от КДП то се организират да захранват бюлетина редовно с информация и да бачкат да разширяват покритието и да видим че това във Вторник не е еднократен опит просто да покажат че могат и така а по-скоро да стане една добра традиция

Подсказването тука на инфрмационни източници и въжделения очевидно също не е излишно - както неведнъж съм казвал колкото и да се правят че не четат - тука всички идват редовно май

Редактирано от az de на 23.08.18 13:59.



Тема Re: Свеж полъх от бюлетинанови [re: az de]  
Автор Snagles (непознат )
Публикувано23.08.18 16:13



Малее ... отдавна не съм писал тук :) ма май е редно да си споделя мнението и аз. Се пак генерирах война в ФБ и нека лаенето да не остава на празно.

Та Р1 след гръмотевиците бе оправен в рамките на 1 седмица. Бях на върха точно по време на УКВ състезанието, точно след завършване на ремонта.

А Ани съм сигурен, поради факта, че повче от 3 месеца на в. Ботев няма линк просто чете бюлетина там, защото слушат повече хора. И без линк няма как да се върже и Р1.

Та може да се предложи на Ани, сигурен съм, че няма да откаже да предава през компютъра закачена за Р1 и през радиото към Р2.

По скоро е редно да се разбере причината държавния репитер... шото ни упрекнаха, че сме частници в доклада си и сме злоупотребявали с работата на репитера, защо толкова време не се ремонтира.



Тема Re: Свеж полъх от бюлетинанови [re: Snagles]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано23.08.18 17:01



И аз мисля, че това е перфектното решение - да се предава към Р1 по Ехолинк, а другите "частници" през конференцията на Ехолин да се закачат, поне вторник вечер засега, който реши, че го интересува или му се експериментира, разбира се. Доколкото съм чувал Snagles не вярвам на Р1 да има "политически" ограничения. Ако не му стига интернета на Р1 аз мога да регистрирам една българска група, да я платя, да я инсталирам някъде и да предам контрола на "частниците" - в този случай на Р1 интернетна няма да се товари. Но това е лесно.

"Държавния" Р2 я му пуснат Ехолинка някога, я не - то в УС на БФРЛ нЕма и кой да питаш. На държавното аз не бих разчитал, без да давам акъл тука от неща, от които други разбират повече.



Ако г-жа Анна реши, че КДП-то има нужда от някакво подпомагане за да се закачи директно към Ехолинка на Р1 (или към специална българска Ехолинк конференция, ако се реши че е по-удачна) - да намери начин да го сподели и аз ще направя всичко възможно да го осигуря на клуба и.

Аз разбирам, че Snagles няма нищо против "вторничната вечер" да минава през репитрите, които контролира той и другите "частиници", така че чакаме решението и нуждите на КДП-то, както и призива им (за да са наясно всички с формлната страна на въпроса) всеки желаещ да се закача към конференцията на Р1 и да препредава каквото се случва в ефира, като просто преди това го координира с останалите, че да не стане пък да се прави ехо и да се застъпват желаещите.

Да отговоря и на "az de" за 3764 - аз съм мислил за ранчото подобна схема HF<->UHF и се оказа доста досадно. Не намерих приемлив начин за "squelch" на КВ - или много реже или УКВ-то не може да вземе думата, а КВ радиото ми не е от лошите или морално остарелите. Вероятно има лесен начин с педал или бутон, ама това Радистката да каже дали и стиска, щото в един момент може да лудне от жици и копчолъци.

Все пак си мисля, че от старите ламБи, слушащи на 3764, за сега няма да има протести, ако се запази текущото положение. С пъти по-важно е да се рзшири покритието за "гуменките" - поне това е моето мнение. Даже не чисто технологично, а за да може да се канализира протеста срещу феодалите в някакъв зачатък на национална мрежа, който чрез бюлетина е и вид подаване на ръка между старите ламБи и младите пичове, което също е време да се случи.



Тема Re: Свеж полъх от бюлетинанови [re: Alenadrow]  
Автор Snagles (непознат )
Публикувано23.08.18 18:45



Всъщност аз, а сигурен съм отговорника на репитера няма нищо напротив ехолинк да се ползва както се е използвал до сега за представяне на бюлетина.
Интернет на репитера има. Ако е необходимо и се налага да правим рестрейм отваряйки Група/Стая "България" аз също съм готов да инвестирам. Не ми е много ясно в какво точно де. Щото не съм запознат ЕхоЛинк да иска пари за пускане на ЕхоСървър за група. Машини това е е някакъв СИП който върви и на разбери. Но хайде да кажем че гоним по сериозното, сигурен съм, че ще намерим машина на която да го сложим и вържем в Интернет. И машини има и Интернет ще се намери.
Макари аз не съм привърженик на единството в България. Искам ако си говоря на Р1 да ме чуват на Р1 а не в цяла България. Ако се наложи да се изгради линк и след приключване на връзката просто да се разкача.
На времето Ванката правеше ретранслиране между Р1 и Р2 ма зависи и от него. Може и друг да се нагърби с това.
За сега това е положението .. на Р2 има СОТ инсталиран и там и да бъде спрян няма никой да отвори рака. Ако самите отговорници не се качат няма как да тръгнат нещата там. За Черни връх е лесно, защото ни познават и по всяко време може само срещу обаждане да се качим и поправим или подменим някакво оборудван.
Завъртя се снимката на антената .. наистина за 1 седмица се намериха и пари и антена и кой да се качи. И за финал се разбра, че и захранването е заминало
та имаше и извънредно качване в понеделник да се подмени и захранването.
Правим каквото можем всички с малко, но се пак работи.



Тема Re: Свеж полъх от бюлетинанови [re: Snagles]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано23.08.18 19:32



"Инвестицията" в конференция е 40 долара годишно, доколкото помня. И то само ако има желание да е листната, разбира се, но ако ще правим такава, то е добре хората от чужбина, каквито аз лично съм чувал, че има, да могат да я намират и да се "закачаат" директно там. Иначе пари не трябват, освен за сървър дето я движи, но това е пренебрежимо така или иначе. Няма проблем да ги осигуря тия неща и да ви дам пълния контрол.

Отделно искам пак - аз така си бая и си повтарям - да има официално желание от КДП да се ретранслира и, най-добре, официално желание от отговорниците на репитри да се използват подопечните им репитри за тази цел, за сега във вторник. Просто за да се избегнат всякакви интриги и намеци за неколегиално поведение.

Аз от моята локация мога за проба да транслирам 145.650 <-> 439.300 или 145.650 <-> 439.000 с приемливо качество. Казвам "за проба" защото вторник по принцип рядко съм на тази локация и ще трябва малко работа за да го направя поносимо стабилно и сравнително автономно. От същата локация вероятно ще успея и 145.650 <-> "Произволен Ехолинк" - отново за проба. И в двата случая за следващия вторник се надявам да съм на място на разположение за проби, ако има интерес. За съжаление в София просто не мога да работя Р2 и ще ми коства безмислени за мен инвестиции в железария и вероятно трудни преговори с "аристократични" съседи, иначе щях да съм по-категоричен в стабилността на това, което вероятно мога да направя.

Що се отнася до "държавния Р2", за мен е ясно, без да имам информация от "първа ръка", че там въпросът е "политически". Толкоз им е акъла и според мен не трябва да се разчита на рязко поумняване. Някой ден - може би. Но няма да е тия дни.

Последно, но не на последно място, именно гръмотевицата на Р1 и спрелия Ехолинк на Р2 демонстрират в пълна сила разликата между "частното" и "държавнато". То даже е смешно да се коментира къде проблема е решен в разумен срок и добронамерено и къде се е замотал някъде между огромните амбиции и потресаващо скромните възможности. Аз още чакам да видя случай, в който "частното" се е представило по-зле от "държавното", но от "прехода" насам на такова чудо невиждано не съм бил свидетел.





Тема Re: Свеж полъх от бюлетинанови [re: Alenadrow]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано23.08.18 21:23



Проверих преди малко - тия отделни конференции въобще не излизат в списъка на съответната държава, така че това е тотално безмислено - никой българин в чужбина няма да ги гледа тия конференции, а ще гледа раздела Европа/България и ще се пробва там.

Значи остава или КДП-то да се конектне към Р1, което ще означава и всички желаещи да се конектнат към Р1 или КДП-то да има собствен -L или -R регистриран инициал и да държи той конференциите по това време, а Р1 и останалите да се линкнат към него. Вероятно първото е по-добре, предвид че реално трафика не е чак толкоз голям - никъде няма точно упоменато, но ако приемем, че е по-малко от 40 кбс се получава, че дори горе да е 1 мбит, то пак поне една дузина репитри ще могат да го ползват със задоволително качество. Друг е въпросът, ако просто започне да "лагва", но за първи проби мисля, че ще е перфектно.

По-добре, според мен, да се помогне на КДП-то с техника, отколкото отделна конференция да се регистрира. Мисля, че в предния си пост се обърках.



Тема Re: Свеж полъх от бюлетинанови [re: Alenadrow]  
Автор az de ()
Публикувано23.08.18 23:45



Изхождайки от идеята че Анна чете тук (надявам се пък и последната изява вув вторник е пряко доказателство) ще е добре някой който може да обяснява по-добре от мене (пък и аз съм бос в тая област) да каже каква е ползата от Ехолинка за бюлетина и как могат да го осъщесвят правилно в КДП - тоест какво им трябва да имат там. Кое какво значи - щото конференции и L и R инициали за некомпетентен по ехолинк като мене звучат като некви "мръсни думички" После ще помагаме и с техника ако е необходима. Ако е за сървър - имам тука едни железа ако е за хостинг на VPS - ще го платя за година. Не за друго - просто като комплимент за бюлетина в новата му форма. И към радиоклуба - щото не са много тези дето правят и друго полезно освен контести. Та сигурно мога и да ги конфигурирам но предполагам това ще е интересно на самите членове на клуба.
Аз се надявам Гспожата да се регистрира тук - така комуникацията ще е доста по-лесна с нея.
Не ча мене ми пречи да й звънна - за разлика от оня колега от Добрич ще й намеря телефона. Което рано или късно ще стане за да я поздравя. Но в случая първо ще трябва да се запознаваме после да си играем на обяснения в материя която не ми е позната - тегаво.
Относно ретранслацията КВ-УКВ - не е трудно може да стане елегантно но Анна ще трябва да цъка сама копчетата - тази работа със скуелча по ниво не бачка на КВ както казва @Alesandrow :)

Редактирано от az de на 23.08.18 23:58.



Тема Re: Свеж полъх от бюлетина [re: az de]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано24.08.18 08:48



Да, аз малко твърде общо взех да се изразявам и се поизгуби нишката - ще опитам по-конкретно.

Концентрираме се на проблем едно - как да "излиза" бюлетина на Р1? Най-лесния начин е със софтуерен Ехолинк клиент, който да се закача директно към Р1. Младежите в КДП-то, обаче, трябва да разширят комутация и това ще усложни доста работата. Т.е. дори да се абстрахираме от 3764, въпреки това ще си е бая сложно - при всяко излъчване към Р2 трябва гласа на говорителката да се редава към Ехолинк, т.е. към компютърния микрофон, но и всичко което тя чува от Р2 също трябва да отива към компютърния микрофон. И обратното - всичко което се чува от компютърните слушалки да отива и към Р2. Става си не прост проект това.

За да се избегнат тези сложни проблеми с комутациите може да се приложи по-лесен начин - т.н. Ехолинк link-възел (от там -L, което се добавя към инициала). Тези възли представляват нещо много просто - каквото чуят в ефира го предават към Ехолинк, а каквото чуято по Ехолинк го предават в ефира. Това е по-чисто решение, но изисква допълнително радио, свързано с компютър към Ехолинк и работещо на честотите, на които бюлетина се излъчва. Т.е. когато бюлетина предава на Р2, например, радиото приема сигнала от репитъра и го излъчва в Ехолинк, а когато от Ехолинк възела се излъчва, радиото го преизлъчва към Р2. Един вид такъв link възел ще свърже Р2 към Ехолинк - нещо, което държавния собственик не прави. За такъв вариант е нужен физически компютър и радио, свързано към него, за което компютъра трябва да има звукова карта и сериен порт за PTT-то.

Друг вариант е изключително прост - крос линк репитър между Р2 и репитър, който е вързан към Ехолинк. За това дадох за пример линк Р2 <-> 439.000. Това изисква радио с крослинк репитър и нищо друго като чаркалаци, освен това радио да е в зоната на покритие и на двата репитъра. От друга страна, разбира се изисква съгласие и на отговорника, както и вторият репитр да е вързан към Ехолинк. Т.е. за пример - някой крослинква Р2 <-> 439.000, ако отговорника върже 439.000 <-> Р1, то вече и трите репитъра Р1,Р2 и 439.000 са в "мрежа" и бюлетина излиза на всички тях. Съответно всеки желаещ да участва в мрежата може да се свърже през Ехолинк към Р1 или 439.000 и това е всичко. Релно в този случай цялата организация на мрежата се изнася изцяло от Р1 и 439.000, а някъде някой просто трябва да свърже Р2 към един от тях и понеже крос-линка е най-евтиния вариант, то 439.000 реално служи да "поевтини" линка между Р1 и Р2, въпреки че разбира се неговите потребители също ще участват в мероприятитето.

Или вариантите са три:

1) КДП-то си разширяват комутациите. Това е, надявам се, интересен технически проект, а като краен резултат има потенциал да осигури препредаване между КВ, УКВ и Ехолинк. За самата връзка с Ехолинк в този случай е нужен компютър със звукова карта и сериен порт.

2) Някой, може и КДП-то, но не е задължително, връзва "дистанционно" Р2 към Ехолинк. Т.е. прави се Link възел, който работи на честотите на Р2. Изисква покритие на Р2, радио и компютър, свързан с него през звуковата карта и серийния порт. Не изисква промяна на нищо друго.

3) Крослинк между Р2 и репитър на горния банд, свързан към Ехолинк - отново може да бъде направено от КДП-то, но и от друг на друга локация. Изисква радио с кросбанд репитър и никакви други чаркалаци. Отговорника на въпросния репитър трябва да съдейства в този случай и да върже своя репитър към Р1 или пък да се съгласи Р1 да се закачи към него по време на мероприятието.

Това са трите реалистични варианта бюлетина да започне да излиза и на Р2 и на Ехолинк, откъдето да може да излиза и на всеки репитър, включително Р1. Както се вижда по-горе, реално тези варианти по-скоро връзват Р2 към Ехолинк, т.е. чисто технологично това е същинския проблем, който се решава.

За мен вариант 3 е най-бърз и евтин, изискващ само радио с кросбанд репитър, още повече, че не е нужно дори КДП-то да прави каквото и да е - те могат да се концентрират върху бюлетина. Вариант едно като за студенти е сигурно най-интересен, но там не съм съвсем компетентен какво ще изисква тази усложняваща се комутация - трябва или по-запознат колега да каже или да се чете. Вариант 2 е "класически" и при него няма нищо интересно, освен че ще може да се използват като "референтен" проект от други колеги, които желаят да си пуснат Ехолинк на репитър, който не е свързан в интернет.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.