Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:25 12.05.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Свеж полъх от бюлетинанови [re: Alenadrow]  
Автор gu50 (новак)
Публикувано24.08.18 10:36



Третия вариант става за 5 минути, стига да има репитер на горния банд с навит собственик.

Редактирано от gu50 на 24.08.18 10:37.



Тема Re: Свеж полъх от бюлетинанови [re: gu50]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано24.08.18 10:51



439.000 мисля, че е на "частниците" и има връзка с Ехолинк - лесно ще се провери дали са навити, защото ако са, то просто трябва да го вържат във вторник по някое време преди бюлетина към Р1 - това си е достатъчно съгласие.



Споменавам него, просто защото е единствения на горния банд с Ехолинк, който работя аз от радиолюбителската си локация. Ако се навие да го прави колега от друго място, който може да работи Р2 от там, предполагам че може да има по-голям или различен избор.



Тема Re: Свеж полъх от бюлетинанови [re: Alenadrow]  
Автор gu50 (новак)
Публикувано24.08.18 11:24



Само да не стане да се вържат няколко репитера и няколко крослинка! А този, който прави крослинка, може да не се индентифицира и това може да доведе до балансирано питане към КРС от бат Сашо.

Редактирано от gu50 на 24.08.18 11:28.



Тема Re: Свеж полъх от бюлетинанови [re: gu50]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано24.08.18 12:05



Бат Сашо в случая мисля, че ще си "затвори очите" от уважение към г-жа Анна - доколкото го познавам той не се репчи на познати или по-силни от него, а само когато е сто процента убеден, че за него няма да има последствия, включително от емоционално естество.

А и сега сме му поставили задача от революционния комитет - да направи забележка на Чучура, че не се е оповестил в началото на връзката, както и че е работил с мощност над позволената, в което съм доста убеден - на слух беше поне 40 децибела отгоре на КДП-то слушано от София! Това не е доказателство, разбира се, но е много насочващ индикатор.

Но за да е всичко точно наистина е най-добре крослинка официално да е дело на самия клуб КДП - по този начин говорителката като се идентифицира ще идентифицира заедно с това и крослинка, както го тълкувам аз. За мен е напълно законно такова нещо, включително ако крослинка седи някъде извън помещения на КДП-то, стига манипулиращия с него да го ползва по искане и от името на клуба.

За съжаление тази работа с крослинка не би трябвало да е автоматична, за да е напълно законна. Т.е. трябва да се включва от някого от името на КДП преди мероприятието и да се изключва след края на емисията, като кросбанда не остава безнадзорен". Така, както аз тълкувам ТИ, това е напълно достатъчно всичко да според духа и буквата на закона и разпоредбите. Не мисля, че е кой знае какъв проблем, защото това просто изисква още един ангажиран със събитието човек, но неговата работа е всъщност да включи, да "надзирава" и да изключи крослинка накрая.

В този смисъл, обаче, директен линк към Ехолинк по някой от другите два варианта допуска и пълна автоматизация. И линк възел и директно излъчване през микрофона не изискват никакво специално внимание за спазването на закона - доколкото знам и двете са абсолютно в съгласие с всички разпоредби.



Тема Re: Свеж полъх от бюлетинанови [re: Alenadrow]  
Автор gu50 (новак)
Публикувано29.08.18 07:36



Госпожа Ана, по време на бюлетина даде съгласие да бъде записвана и ретранслирана, а Чучура дори се обади на Р-2 след бюлетина. Изглежда сякаш KDP-то няма ресурс, самостоятелно да извърши ретранслацията. Явно е нужна помощ.



Тема Re: Свеж полъх от бюлетинанови [re: gu50]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано29.08.18 08:12



Аз слушах, ама съм изпуснал Чучура.



Що се отнася до ретранслирането - това беше хубаво, че спомена, че е съгласна да я ретранслират. Разбира се още по-хубаво ще е, ако това бъде съгласувано с отговорниците на репитри - може би формално това не е нужно, но на практика без това няма да е коректно и ще е трудно приложимо.

А пък и нали говорихме, че това реално може да бъде някаква крачка в посока към една национална репитърна мрежа, която да може да се създава при нужда или пък периодично. За целта е най-добре да има съгласието и съдействието на отговорниците на репитри.

Ако от КДП-то се нуждаят от материална помощ, то това го обсъдихме и мисля, че включително и тук има хора, които ще помогнат. Но да кажат каква - все пак трябва цялата схема да има някакъв "дизайн".

Всъщност ретранслирането на самия бюлетин е тривиално, далече по-сложно е наистина да се създаде възможност за една интерактивна мрежа - т.е. не само бюлетина да звучи на всички репитри, но и всеки, който пожелае да вземе думата, независимо на кой репитър е, да може да бъде чут и от всички останали. В този случай не КДП-то ще има нужда от евентуална помощ, а собствениците на репитри. Въпреки че там пък проблемът сигурно е много повече "политически", отколкото технически.



Тема Re: Свеж полъх от бюлетинанови [re: Alenadrow]  
Автор gu50 (новак)
Публикувано29.08.18 08:44



Стана ясно, че Чучура си е оправил УКВ антената. Явно има интерес да слуша бюлетина на г-жа Ана. Но само преди половин година е бил на друго мнение:

Re: бюлетин на БФРЛ

Мнение от lz1yq » 14 фев 2018, 14:15
Сашо, нямам против всякакви статистики и анкети, имам против стакмистики и анкети които могат да се компрометират. В първата си анкета беше едно, сега се опитваш да оправяш мнението с друга. За това ти казвам че тази анкета ще просъществува не повече от седмица, ще бъде забравена.
Лично съм против излъчването на бюлетина в този му вид . Има доста начини да си набавиш необходимата информация а не да чакаш да мине целия бюлетин , и ако имаш късмет може и да кажат нещо относно това което те касае, освен ако баба ти Ана не пусне по пързалката .


Редактирано от gu50 на 29.08.18 08:45.



Тема Re: Свеж полъх от бюлетинанови [re: gu50]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано29.08.18 10:22



Е да де, ама нали сега бюлетина е нов формат. Чучура казва, че е против излъчването на бюлетина в онзи му вид, сега вида е друг - сигурно затова е си оправил антените човека.



Съвсем друг е въпросът защо УС на БФРЛ реши да го закрие, вместо да го реформира, но там отговора сигурно не е труден - от бюлетина далавера няма и следователно не е в топ приоритетите на този УС на БФРЛ.

Сега чакаме Стефан да се съгласи, че вторник вечер постепено може да бъде организирано нещо, което лека-полека да заприлича на "национална радиосреща". От всичко той теоретично трябва да е най-ентусиазиран, защото изграждането на репитърна мрежа с национално покритие при нужда би трябвало да е една от точките в плановте му като като отговорник за направлението, свързано с потенциални бедствия и аварии. Просто ми е трудно да се сетя с какъв мотив би отказал пълна и безрезервна подкрепа.



Тема Re: Свеж полъх от бюлетинанови [re: Alenadrow]  
Автор gu50 (новак)
Публикувано29.08.18 10:49



Има още една възможност да се слуша Р-2 - в Габрово има СДР, който уверено приема Ботев на 145650 http://websdr.lz2kac.org:8901/. Така и от чужбина може да се слуша бюлетина.



Тема Re: Свеж полъх от бюлетина [re: gu50]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано29.08.18 11:51



Бе той да се слуша може и по Ютуб. Не е въпроса в самото слушане, защото те новините си се разпространяват - дори бюлетина да е съобщил нещо екскузивно, както вчерашния за писмото на г-жа Анна за 50 мегарецовия обхват, то бързо ще намери място в интернет пространството.

Хубаво би било традицията на радиолюбителските бюлетини да еволюира този път до своебразен "маркер" за мястото и часа на някаква ежеседмична сбирка, която да засили чувството за общност, а и да е нещо като своеобразен мост между различни групи - и възрастови, и по интереси, и всякакви други. Но, разбира се, тука вече г-жа Анна няма какво да направи - тя положи известни успешни усилия бюлетина да не е убийствено скучен - от тук нататък и самите хора трябва да направят една крачка за да е по-бързо сближаването.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.