Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:38 03.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано29.11.17 10:57



Хайде де, бат Сашо, тренировката мина, чакаме анализа ти, нали затуй отвори темата. Давай, сега ти е паднало да клъвнеш, че даже може би ще има и защо.





Тема Анализнови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано30.11.17 20:06



Е, след като раздухме надълго и нашироко, редно е все пак някой да направи анализ, но тъй като желаещи липсват, ще опитам аз.

Най-доброто нещо в тази тренировка беше фактът, че никаква "ГД ПБЗН" не участваше. Когато се забавляват любители е едно, но ако някой тръгне да харчи парите на данъкоплатците за подобни ... мероприятия, па макар и само да ги наблюдава, мисля, че вече може да се говори за престъпление.

Другото добро нещо беше един шемет, който непрекъснато се опитваше да застъпва участниците, за съжаление през голяма част от времето използвайки Азис, което внесе една по-особена атмосфера. На практика, обаче, този човек изкара организаторите и участниците в тази радиотренировка жертви, а към жертвите всеки е длъжен да бъде състрадателен. Ерго е помогнал човека.

Някъде прочетох, че най-накрая са разбрали кой е - същият човек бил тормозил по подобен начин любителите на някакъв софийски репитър, сега го били локализирали. Щом са разбрали е добре, иначе щях да имам сериозни съмнения дали въпросният не е част от някаква постановка.

Но не беше единствено той - имаше двама момци, които демонстративно си проведоха една съвсем коректна любителска връзка през репитъра, явно демонстрирайки, че не виждат някаква причина разни тренировки да имат какъвто и да е приоритет.

Поради гореописаните неща аз си правя извода, че БФРЛ, като патрон и официален организатор, на практика демонстрира, че е загубила абсолютно всякакъв авторитет пред радиолюбителите, дори да приемем, че някога го е имала. Тази грешка се повтаря от години и явно винаги ще има хора, които не могат да асимилират простият факт, че ако искат да правят нещо от името на БФРЛ, то първото нещо, което трябва да постигнат, е пълен консенсус у всички радиолюбители.

Дори един човек, способен да затиска радиолюбителски репитри в продължение на месеци, но и способен да се вдигне и да отиде да пречи на организаторите на радиотренировката от някакво плато близо до тях (според собствените им оценки и коментари) - това говори за пълна липса на авторитет. Не знам кой какво е направил и как е сгрешил, но за да бъде докаран радиолюбител до това състояние вероятно е бил жестоко обиден от някой, съзнателно или не. И никой във федерацията не е бил способен да посредничи, като най-вероятно самата федерация, преставлявана от членове на управителния съвет, е била част от конфликта.

Колкото и луд да е някой, наличието на една федерация, която зачита всички радиолюбители и търси консенсус между всички тях, щеше да бъде сериозен лимитиращ фактор за такова явно противопоставяне в ефира. Просто всички в тази БФРЛ трябва да са наясно, че в най-добрия случай представляват някаква малка част от всички радиолюбители, ако не и само себе си. С този си авторитет е добре да се въздържат да организират каквото и да е, да не говорим за такива по-масови драматизации.

Личното ми мнение е, че БФРЛ само ще спечели, ако изрично в устава си забрани на самата себе си да участва официално в каквито и да е меропрития, свързани по какъвто и да е начин с каквито и да е бедствия или аварии, освен ако държавата не поиска това от федерацията. Всякакви самодейци са ми изключително симпатични, но трябва да разберат, че тяхната страст да спасяват човечеството не е задължително интересна и на останалите радиолюбители. Предвид горчивия опит през годините досега, аз мисля че всички напъни и опити в тази посока са водили само до задълбочаване на разцеплението сред радиолюбителите.

А главният проблем на всички такива мероприятия е само един - откритата или зле прикрита претенция за лидерство и налагане на някаква власт над колегите. Едно време беше "главна станция" и "областни станции", сега стана "нет контрол" и "алтернет контрол". Но принципа си остана - една група хора започват да се усещат като вождове и започват да настояват колегите им да играят индианци. Никога никой не разкри как така навремето Павката (добре познатият ни приятел с ала-бала-та) беше главна станция. Защо той? Защо на поляните в Родопите? Тези въпроси тогава останаха без отговор.

В изминалата тренировка изникнаха същите въпроси - кой се самопочувства достоен за "нет контрол" или "алтернет контрол" и как се разпределиха тези "длъжности"? Защо точно на Витоша? Пак няма отговор. Другата прилика е, че и в двата случая организаторите - по онова време Жеко, сега един друг колега, сега Стефан, седяха някак в сянка, малко като сиви кардинали.

Ако оставим настрана "политическите" недоразумения, описани по-горе, въпросната тренировка демонстрира изключителна неподготвеност и неориентираност. Първо не е ясно кой ги измисли тия временни опознавателни знаци?! Явно са чувствали, че нещо трябва да се даде на индианците. Едно време на родопските поляни раздаваха кебапчета, днес раздават някакви временни опознавателни знаци. Имаше много въпроси и нито един смислен отговор - някой от Англия, ако чуел временния знак, щял да разбре, че става въпрос за човек от Пловдив, например, докато ако се използвали официалните инициали - нямало как да разбере.

Ясно е, че подобне мнение може да даде само човек, който малко е минал покрай радиолюбителите. Интернет знае всичко за всеки радиолюбител, решил да сподели за себе си и да се регистрира в най-известните сайтове, където така или иначе всички проверяват. При всяка връзка за около 80% процента от радиолюбителите първото нещо е да потърсят инициала в съответния сайт, още преди връзката - като съответно ако човека е бил акуратен излиза всичко за него, включително точната му локация. Съвсем друг е въпросът как някой ще разбере от някакъв номер откъде е човекът, да не говорим за най-важният въпрос, а именно какво ще му пука на някой от Англия за някой в България къде точно се намира?!

Никакви "временни опознавателни знаци" не са нужни да се раздават, стратегията на Жеко с раздаване на кюфтетата и речите на официалните гости беше по-натурална.

Не само, че подобни временни опознавателни знаци са излишни, те разбира се са и вредни. И това се видя и на това мероприятие. Първо един започна да ги раздава, после друг започна отзад напред, че не знаеше докъде е стигнал първия, после всичко стана една каша и накрая никой не знаеше кой кой е. При това целия този хаос беше постигнат, въпреки че зложелателя пускаше само Азис. Всеки може да си представи какво би станало, ако например човека беше решил, че той е по-достоен за "нет контрол" или поне за "алтернет контрол" и беше започнал и той да раздава. Никой нямаше да се изненада, ако още един-двама-трима бяха започнали да раздават ценните инициали, а хаоса щеше да е още по-пълен. Просто не се правят така тия работи.

Не на последно място изборът на формата на временен опознавателен знак беше доста спорен - форматът беше LZNNBEN, където NN е избрано от нетконтрол число. Лесно се вижда, че от седем знака само два носят информация - другите са пълнеж. Много по-сериозна е грешката с определяне само на цифри за двата знака, носещи информация. Сигурно първото нещо, което един радиолюбител научава е, че не е лесно да се предават цифри, особено на телефония, и че имено при предаването и приемането на цифри се допускат най-голям брой грешки - и по състезания, и по тренировки, а още повече при реални сложни условия.

Аз разбирам, че толкоз са могли да изкопчат от КРС, що се отнася до формата на временния опознавателен знак, но когато нещо ще стане по-зле, ако се направи, то винаги е по-добре да не се прави въобще. Затискача с Азис щеше да много по-неуспешен, ако хората си работеха с техните си инициали - по-добре да бяха раздали кюфтета.

В общи линии, изненадващо за мен, този опит за нещо, което не стана ясно какво е, завърши много по-зле и от представленията на Жеко преди години. Хубавото в случая е, че нямаше някакви прекомерни претенции - за нещо си тренират момчетата, изглежда са доволни от постигнатото - лошо няма.

Единствената ми молба ще я повторя пак - спрете да замесвате името на БФРЛ в такива циркове. Поне докато някой някого избере в ръководството на тази федерация. В момента за всички е ясно, че ръководството на БФРЛ се самоизбира със собствените си гласове. ОК, добре - усвоявайте пари, направете си далаверата. Но недейте замесва името на федерацията в личните ви театрални постановки. Като искате да правите нещо, правете си го от вашето си име, поне докато не бъдете избрани с гласове на действителни радиолюбители в наистина представителен управителен съвет, който да представлява мнозинството от радиолюбителите и да се стреми към консенсус между тях.

В общи линии това са ми впечатленията. Може би според някой е можело и много по-зле да е и да е оценил перформанса като успех, но аз лично очаквах някакъв прогрес спрямо напъните на Жеко навремето, а сякаш се наблюдава значително влошаване или поне аз така го видях.



Тема Re: Анализнови [re: Alenadrow]  
Автор sysvladi (непознат)
Публикувано01.12.17 22:08



Alenadrow,
от къде е информацията, че радиолюбител(лицензиран) е пускал Азис?
Сигурна ли е, или е слух?

Колкото до временните опознавателни знаци(TACTICAL CALL SIGNS) и нетконтрол.
на саита на swat.bg има публикувана информация за BEN. От там с малко игра на думи в гугъл и излиза от къде са черпипи опит и очевидно са адаптирали за BEN.

Източници:



Редактирано от sysvladi на 01.12.17 22:12.



Тема Re: Анализнови [re: sysvladi]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано02.12.17 10:11



Не, заблудил съм се. Във Фейсбук групата LZ HAM RADIO има пост от уважавания колега LZ1KZ:

"Що се отнася за чалга QRM-a, доколкото знам, причинителят е локализиран и му предстои повикване в Прокуратурата."

Никъде не пише, че става въпрос за лицензиран радиолюбител, просто инстинктивно приех, че е така, понеже се сподели, че е затискал и един определн репитър по същия начин, а в началото на мероприатието сменяше излъчването си ту на Р1, ту на Р2 - т.е. съвсем явно е доста запознат, което наистина не го прави лицензиран радиолюбител. Но ако е локализиран, то рано или късно ще излезе някаква по-подробна информация. Освен тренировката още много отпреди това беше вбесил солидна групи млади хора, които щом стигнаха до там да обикалят из София да го търсят, едва ли ще се спрат някак да му разпространят името най-малкото.

Що се отнася до "адаптацията на BEN", нещо не се е получило. Не съм специалист, дори тази материя не ми е интересна, но да се раздават временни повиквателни знаци по открит канал трябва да има отделна сигурна система за идентификация, защото всеки може да започне да раздава - злонамерено или поради объркване. Хвърлих много бърз поглед върху документите от линковете и там се говори за тактически опознавателни знации на станции, без оглед на това кой говори от тях. Това ми се струва малко по-смислено, особено ако наистина не са само цифри, а нещо по-значещо. И ако не се раздават на случаен принцип от незнайни хора. Но пък такива станции трябва предварително да са регистрирани и да се наблюдават от радиолюбител клас 1 според българското право, сигурно от там идва и нуждата от "адаптация".

Въобще въпросът "кой-кой е и защо е" ми се струва, че не е бил решен още по дизайн, а тъй като освен обърканата, неясна и неумесна регистрация и идентификация друго нямаше, то мисля, че цялото занятие си беше тотална щета, без въобще да броим чалгата. Тя само внесе симпатия към организаторите, чрез възмущение от мнозина любители, но продължавам да съм убеден, че без чалгата щеше да е още по-мизерна работата. Най-странното е, че чалгата продължаваше дори по време на доста конкретни и донякъде критични въпроси, които не намираха очевидно логичен отговор от организаторите, но всички потъваше в "обаянието" на Азис.





Тема Re: Анализнови [re: Alenadrow]  
Автор az de (непознат )
Публикувано02.12.17 23:44



Ma то много хубаво се получило бе. Бравос. Български опит за емком - като оная приказка бой таковане и сръбска музика в случая Азис. Само не разбрах дали е имало ракия и пържоли накрая както си му е реда за увековечаване на събитието. И предоставен жисием за връзка със семействата естествено.
Жалко дето пожарната я е нямало поне да разпръсне участниците във фарса с мощни водни струи и да ги изрине с лопати

Редактирано от az de на 02.12.17 23:46.



Тема Re: Анализнови [re: az de]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано03.12.17 08:23



Ако трябва да съм честен, въпреки забележките си, оценявам факта, че нямаше опит да се замеси пожарната или каквито и да е държавни институции. Не знам дали такъв опит е бил планиран или някой някого е подхлъзнал, но не стана и дума за подобно нещо.

В крайна сметка всеки е свободен да практикува хобито си така, както му харесва и никой не може да му държи сметка, стига всичко да е по правилата. Това им харесва на момчетата - с това се занимават. Недостатъците по същество те ще си ги отстранят с времето така или иначе.

Просто трябваше още една стъпка - при липса на консенсус да не замесват БФРЛ и да не работят през Р2, Р1 и т.н. Стефан наистина е отговорник по бедствията и авариите в БФРЛ и формално вероятно има такива правомощия, но проблемът му е, че той не е избиран от почти от никой. Това не е негов проблем, а като цяло на ръководството на федерацията, но в случая рефлектира върху него. Ако някой бъде избран от мнозинството от радиолюбителите, то е твърде вероятно да е той, поради интересите му в тази сфера, но към момента е избран с 14 гласа - факт, който трудно може да го легитимира истински.

Вечният проблем на подобни мероприятия е, че те просто се обявяват от името на БФРЛ, т.е. имплицитно от името на всички радиолюбители, а реално не е бил потръсен консенсус между същите радиолюбители. Ако имаше някакъв начин всички заинтересовани да гласуват дали са съгласни подобна мрежа да съществува под егидата или ползвайки марката БФРЛ и дали са съгласни да е всеки вторник по националните репитри, то вероятно огромното болшинство би гласувало "за" без оглед на личните си виждания, тъй като това са наши колеги и е неуместно да им спираме ентусиазма от личен егоизъм.

Но понеже такива гласувания са невъзможни, то е невъзможен и консесус по какъвто и да е въпрос, не само по въпроси свързани с бедствията и авариите. А като има колеги, които се чувстват пренебрегнати, ще има конфликти. Чалгата беше твърде непропорционален и непремерен протест, ако е била протест, но по време на мероприятието се видя, че има доста хора, които не са съгласни с подхода, макар и да изразиха отношението си далеч по-умерено, но не по-малко категорично.



Тема Re: Анализнови [re: Alenadrow]  
Автор NinoS (непознат)
Публикувано03.12.17 08:56



А бе, къде е батко???





Тема Re: Анализнови [re: NinoS]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано03.12.17 12:01



Подозирам, че от цялата каша той трябваше да е най-доволен, но сигурно е твърде аристократичен за да напише "аз нали ви казвах, ама вие не ме послушахте". При всички случаи не му чух гласът на въпросното мероприятие.

Не на последно място е възможно липсата на индикатори за съпричастие на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" да е направила темата за него твърде безинтересна и далеч под капацитета му да коментира правната страна на начинанието.





Тема Re: Анализнови [re: Alenadrow]  
Автор az de (непознат )
Публикувано03.12.17 21:45



Toй батко си се спотайва из храстите както прави обикновено - ние го знаем сега се подхилква и само дебне ново местенце. Тия дни ще пусне нова темичка обещавам.
За тренировката дано организаторите да са си направили поне правилен извод с кого да свързват мероприятията си а и да действат когато се налага и не да организират показни седенки с уоки токита и Азис.

Редактирано от az de на 03.12.17 22:46.



Тема Re: Анализнови [re: Alenadrow]  
Автор Snagles (непознат )
Публикувано04.12.17 00:23



Интересен анализ, който наистина ми помогна да оценя наистина причините за случващото се. Благодаря наистина за детайлното описание.

Абсолютен факт е, че за да се случи нещо говорих със Стефан, който лично ме попита дали не е време да се направи подобна тренировка преди време.

Къде се роди идеята. Младеж който има интересна работа и чести посещения в щатите случайно се свърза с мен и ми разказа някакви неща които е слушал докато е пребивавал из командировките си. Инициалът му е LZ2RNA, както се каза лесно е да се провери в регистъра или QRZ се тая. Та преди повече от 2 години се заговори за тази идея. Към нея се присъедини и LZ1DEZ. Основно тези двамата започнаха да четат амбицирано какво се случва в различни радио мрежи по света. Оказа се доста интересно и даже публикувахме направеното в някакъв блог. Идеи, правила, структура на мрежата.

В следствие на това в интерес на истината между някакви хора това нещо дори се изтества на 2 на 3 и се видя как работи, и защо трябва да е така. В мрежата се ползва протокол и има йерархия. Може би с това има хора които са значително по запознати от мен.

За съжаление обаче нямах възможността да прослушвам бюлетините за които се бях разбрал със Стефан (или с федерацията ако приемем, че Стефан е неин представител) и в момента съм втрещен какво е било обявявано.
Може би сега е момента да споделя, че мрежата, протокола, превода на материалите и съгласуването им е направено от еее онези двамата дето ги споделих от горе и при тези двамата няма организация или федерация. Просто радиолюбители, обединили се около една идея, поработили малко и написали 2 - 3 листа с ненужна информация, както явно се гледа на сериозността на написаното. Е моето мнение е, че тази информация не е празна и безсмислена. По един или друг начин е събрана, синтезирана и вписана в 2 - 3 листа. Всеки може да я получи или прегледа. Идеята на мрежата е като Отворения код. Няма шеф и никой не си вярва. Всеки който може да каже нещо разумно ще се вземе под внимание, дискутира и приложи.
Целта на мрежата / тренировките е не всеки път LZ2RNA да бъде Нет Контрол, а всеки път той да е различен. Защото не може един от Търново, двама от Пловдив и един от Плевен всеки път да изпълняват една и съща функция, да бъдат ръководители и да се имат за такива.

Ако не се лъжа в откриването на мрежата бе точно това казано. Мрежата е за радиолюбители и всеки може да участва в нея, както и че всички ще се учим от грешките които допускаме.

Та да се върна малко по на пред. Ние никога не сме планирали да правим тренировка с "Пожарна безопасност", Ние никога не сме предвиждали Стефан да е ръководител на Мрежата. Стефан и никой от федерацията не е участвал в писането на протоколите за ръководене на подобна мрежа. Идеята БЕН "Bulgarian Emergency Network" е измислено и предложено от LZ2RNA
Временните позивни са задължителни според правилата за водене на мрежи в цял свят. Това е причината да приемем, че са задължителни. Тук федерацията реши да се намеси и да регистрира LZ 00/30 BEN, под предтекст, че не бива да се създават конфронтации между радиолюбителите и е хубаво да има регистрирани временни позивни. Правилото за кебапчетата е 100% валидно. Явно и там промените са трудни. Но поне даде идеята, че се назначава временна позивна на участник в мрежата.
В аварийните мрежи използват прости думи - Водач, Мобилен, Пункт и прочее. Е добре сложихме регистрираните на федерацията кебапчета. За съжаление дори не заситиха глада.

Опитващия се да раздава от зад на пред не беше готов за това. Определено е сериозна грешка от моя страна. Разбирасе има и причина за това, но мисля че каквото и да кажа е пошло извинение за това, че не бях наистина подготвен да довърша започнатото от LZ2RNA, който работи от Търново и бе размазан от Азис.
Въпреки това съм доволен, че се събрахме доста хора на точката за наблюдение над Драгалевци и споделихме доста мнения след приключване на абсурда, който сами си сътворихме. От куртоазия се появи и Стефан. Идеята му на Алтернет предполагаше работа не от същото място, а от друго. Се тая надявам се в реална ситуация да не бъде така. Не визирам Стефан, а този който е поел функциите на нет, алтер или какъвто и да е участник.

Ще се радвам тази дискусия да продължи, защото това е правилния начин да се направят нещата по-добри от колкото са сега.
Предпочитам да подкрепя една идея от колкото да я дърпам назад и тя никога да не се случи.

А аз съм LZ3JY надали съм се скрил за Снагълс, но все пак. Туковиж някой не знае пък кой съм.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.