Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:16 09.05.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: 3sf]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано19.11.17 01:44



Имам предвид, радиолюбителите имат съвсем друго множество от грижи, за да изпратят нещо до някого - там трансивъри, усилватели, антена, тези всичките неща са изисквали някакви усилия в даден момент и продължават да изискват и накрая връзката я се осъществи, я не - според сума ти фактори и това всичкото прави цялото занимание забавно, за тях забавно най-малкото. Алтернативно, искаш да направиш TCP връзка до някъде, евентуално пак до Нова Зеландия да речем - еми там няма толкова приключения - отваряш един сокет, връзваш го, ако няма грешка пишеш/четеш от него и накрая го затваряш. И да има грешка, обикновено настроенията до които това води са досада, а не някакво предизвикателство при всички положения. Двете неща според мен са различни най-малкото като философия. Но да де, всъщност е глупаво да се съпоставят двете неща, понеже радиокомуникациите са изначално broadcast тaкива, а broadcast комуникацията при IP мрежите (разбираемо) докато я има е ограничена в рамките на един layer2 сегмент, иначе би настанала свинщина. Дори multicast комуникацията при IP мрежите обикновено е доста сложна работа с доста условности.

Преди години даже страдах от заблудата че все пак интернет не се различава толкова от радиоефира и окрилен от идеята за шпионските станции където диктуват числата там с one time pad-овете, фантазирах за някаква сходна постановка при IP мрежата където имитираш че си жертва на SYN flood атака с подправени адреси и бълваш syn-ack пакети към случайни адреси. Само че в syn-ack пакета ползваш няколко байта TCP опции в хедъра за да си маскираш тайното криптирано послание и който знае да слуша, в крайна сметка ще го получи под радара на слухтящите гадове. Low-volume комуникация алабала, дори правех сметки колко информация можеш да предадеш така за единица и го съпоставях с шпионските станции. Но впоследствие осмислих колко малоумна идея е това. Абе радиото си е радио, а IP мрежите са си IP мрежи.

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано19.11.17 08:20



Ти явно си гледал някакъв съветски филм за радиолюбители или пък си попаднал на някоя самовеличаеща се стара ламБа. Това, което пишеш, въобще не е вярно за всички радиолюбители, дори е съвсем невярно за повечето от тях.

Има абсолютно всякакви, но много са малко тези, които могат да си проектират, конструират и сглобят радио сами. Малко повече са тези, които са майстори с поялника, но нямат нужните теоретични познания за собствени конструкции, макар да могат реализират сложни конструкции, проектирани от друг. Масовият случай е точно като теб, а и аз съм в това число - можем да налепим някой готов кит, в случай че няма готово изделие, както и някоя елементарна поправка, но дотам. То просто електрониката вече е друга, миниатюризацията е сериозно напреднала, сериозните устройства отдавна не са работа за поялник.

Не на последно място хич не са малко любителите, които въобще нямат поялник в къщи, използват само и единствено готови изделия, понякога дори без да си имат елементарна представа как работят нещата. Просто купуват, четат ръковдството и започват да използват, без да се интересуват нито от теорията, още по-малко от практиката.

Правилно си отбелязал, че има ли приемник и антена, вече има и радиолюбител. Едни са по-добри в едно, други в друго, ама то се очаква и едва ли изненадва някой.

За тоя SDR не мога да ти дам никакъв компетентен коментар. На думи напоследък много чудеса има, ако са постигнали чак такъв прогрес, както се рекламират, ще е много добре. Тя и цената му вече отива към високия клас, но все пак е много приемлива, ако представянето отговаря на реализацията. Аз лично съм лек скептик, дано да не съм лош пророк. Въпреки че тия пичове имат опит, така че вероятно ще е доста по-добре от масовите на пазара. Но дали чак толкова по-добре, че да оправдае сериозната си цена - това ще трябва ти да разкажеш, като го получиш.





Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор 3sf (непознат )
Публикувано19.11.17 09:28



Това искам да го чуя как работи в CQ WW и тогава, може и да се съглася че филтри не трябват...
Не знам каква ти е тръпката за ДХ слушане, но радиото не е решаващия фактор за добро чуване на ДХ - доказано е отдавна. Трябват насочени, приемни антени, чокове... особено чокове. Радиото е последното нещо, което решава проблемите от рода на локални смущения от съседите. Но след като си запознат с борбата с локалните смущения, предполагам това ти е известно.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: 3sf]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано19.11.17 14:39



Това според мен е и така и не точно така. Разбира се антената е най-важното в случая, но да речем там няма какво много повече да направя предвид че живея в града. Гадния QRM - доколкото част от него мога да го разреша с помощта на ферити, доколкото друга част мога да разреша като си ориентирам рамковата антена така че да го нулирам е горе-долу ОК, с част от тази сган няма как да се разправя, но за щастие най-гадните неща се появяват спорадично и засега не ми скапват забавленията.

Но че SDR-чето не е толкова важно не е вярно. Особено за далечни приеми на слаби сигнали, особено на цифрови режими които са "теснолентови" както на КВ. Дори аналоговия фронтенд да е прекрасен, а той не е - RTL стикчетата са кошмарни, със смотан играещ прекалено диво осцилатор - това съсипва декодирането. Те поне този проблем го решиха, пуснаха RTL-чета със сменен кристал, съответно на по-висока цена, а и излезе и airspy, където проблемът също беше решен, но там имаме и по-качествено АЦП.

Та АЦП-то май е другата драма и тя касае конкретно далечните приеми. С "нормалните, аналогови" радиоприемници, дискретизацията се случва обикновено на входа на звуковата карта и АЦП-то там е много добро, семплите са поне 16-битови, а честотната лента която се семплира е прекалено тясна, за да почнат да се появяват грозни проблеми. При SDR-четата се семплира директно на IF входа, честотната лента е голяма (от порядъка на милиони семпли в секунда), а резолюцията с евтините джаджи е ниска, при RTL-четата семплите са само 8-битови, при airspy са вече 12 бита. Да речем нека са 8 бита, това означава 256 възможни стойности на всяка дискретизирана стойност. Семплите не държат някаква абсолютна стойност на напрежението в момента, по-скоро са един вид "нормализирани" - т.е от най-голямата дискретизирана стойност до най-малката има 256 възможни стойности или там де да знам, динамичен обхват грубо около 45dB, което е прекалено малко. Към това като добавим че семплираме щедро милиони семпли в секунда води дотам че като имаш силен сигнал (примерно концертна станция) на близка честота до слаб сигнал (примерно нека е weather fax), въпреки че антената е адекватна и въпреки че фронтенда е адекватен, АЦП-то няма как да ти го представи като хората. Да речем минеш дискретизираните данни през FFT, стойността на bin-овете където е концертната станция ще удрят максимума, а стойността там където е факса ще стоят около и малко над нулата. Един вид, слабият сигнал се "удавя" в "дискретизационния шум", но този леко либерално наречен "дискретизационен шум" не е точно шум, а е "виртуален шум" идващ от характеристиките на дискретизацията, но със съвсем "реални" последици.

Скъпите SDR-и имат много качествени и скъпи АЦП-та с голяма резолюция и сума ти банки филтри отпред дето се превключват софтуерно, те затова са толкова скъпи. Ма там да хвърляш хиляди левове....трябва да ти е нещо повече от хоби :) Но пък с евтините е забава.

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано19.11.17 15:17



Абе не знам, нали ги слушам какво си приказват понякога, гони си ги ентусиазма в тази посока според мен.

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор 3sf (непознат )
Публикувано19.11.17 15:20



Здравей,
Ще стане от теб радиолюбител - не се съмнявам, стига да имаш желание за това



Напълно съм съгласен с теб, точно заради това споменах че искам да видя как джажата се държи в екстремни ситуации - CQ WW си е достатъчно екстремно за слаби сигнали до силни. Ако можеше да се мине без филтри, до сега да го бяха измислили.. в това съм сигурен, но след като още си разчитат на старите филтри да им решат повечето проблеми с динамиката- следва, че в гадния стар хетеродин все още има достатъчно хляб в него. В общи линии, не мога да кажа че съм голям фен на това или онова - интересувам се от ДХ-инг и съответно наблягам на нещата, които работят там - а това са в общи линии: антени, антени и пак антени и чокове до посиняване, особено в градовете с гадния QRM, особено там са задължителни. И ако няма екстремни ситуации, като CQ WW, в общи линии всичко чуво и всичко се представя добре, защото чуствителността е достатъчно добра на днешно време. И тъй като аз не се интересувам от цифрови режими и дискретизации - това което описа просто много не ме касае мен - т.е. дали ще е SDR или хетеродин, чак толкова не е голяма болка за мен.
Но пак да подчертая, напълно съм съгласен с казаното от теб за SDR. Там има малко по-различни проблеми от хетеродина, но се преглъщат малко по-лесно, освен ако не си от хард контестерите, тогава може да не ги преглътнеш лесно, а може и изобщо да се откажеш поне за сега от SDR.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: 3sf]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано19.11.17 15:35



В някой друг живот сигурно :)

За жалост, аз нямам голямо мърдане с антените. Преди време опъвах дълги жици от терасата до дърветата зад блока, но винаги се намираше някой мургав тип да ги дръпне или на някой идиот да му развалят естетиката така че да се разправи с тях. Те не бяха никак зле, макар че на някои бандове бяха доста шумни. Рамковите антени спасяват положението обаче, сега няма как да е като да опъна дългите жици някъде извън града, ама обективната реалност е такава.

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор 3sf (непознат )
Публикувано19.11.17 16:10



Аз живея в чужда държава под наем и имам антени. След като аз имам, всеки може да има. :)
Това в кръга на... майтапа (или в кръга на истината, който както иска да го разбира). До сега едно съм разбрал - най-важното е човек да има мерак. С мерак става всичко - без него, нищо не става. Ако чустваш че е време да станеш сертифициран радиолюбител - ставането е лесно. Едва ли сертифицирането може да ти даде кой знае колко повече от това, което си постигнал с просто четене. Въпроса е да решиш искаш ли го или не и едва ли това с антената може да те спре, ако решиш че трябва.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: 3sf]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано19.11.17 17:13



Хаха, както си говорим, сега видях че prog (единия от хората които разработват airspy) е пуснал някакъв запис правен на 80м с новото чудо, там се чуват разни наши любители...



EOF

Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано19.11.17 17:41



Явно не си забелязал една много сериозна особеност на някои от радиолюбителите, а именно склонността им да преувеличават сериозно собствените си умения и достижения и да подценяват околните, а дори и колегите си. Просто това хоби понякога е последното убежище на това, което е останало от постиженията на човека при пенсионирането му.

Ако се заслушаш по-внимателно, то няма как да не забележиш, че най-най-най-добрите, според собствените им оценки, са или отдавнашни пенсионери или работят работа, която има малка връзка с технологиите - шофьори, полицаи. При тях просто е силно изявен

. Ако се позапознаеш с тоз-онзи с времето ще забележиш също, че хора, които са на много сериозни позиции в работата си, с големи възможности и съответно сериозни инвестиции и в хобито, често са с порядъци по-скромни.

Друг индикатор е, когато чуеш някой да хвали определено радио, усилвател, антена. Тия с най-добрите радиа и въобще оборудване, което може да се купи или създаде, най-често ще ги чуеш да са критични към оборудването си, към инсталацията му или към собствените си способности да го използват по най-ефективния начин. Същевременно не е рядкост някой да започне да убеждава, как някакъв сандък от зората на радиото бие всички съвремени продукти.

Абе просто наблюденията са ти само от най-гръмогласните, а това е лош подход, ако търсиш представителна извадка.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.