Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:25 30.04.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Въпрос към модераторанови  
Автор Alenadrow (минаващ)
Публикувано13.09.13 12:28



Колега scanner_,

Защо реши, че тема в която е засегнат въпроса дали може или не може да се предава информация между радиолюбители за "трети" лица няма нищо общо с радиолюбителството?

Напротив, според мен всяка тема, която засяга какво може и не може да прави един радиолюбител според нашето законодателство, както и какви са последствията от негови действия или бездействия, е много директно свързана.

Хора не обсъждаме, обсъждаме странни и противоречиви твърдения, свързани с хобито и регламентацията му, които те публично изразяват.

Интересно как директни подмятания кой имал или нямал лиценз и кой имал или нямал Fluke, и кой имал или нямал образования, и кой е направил или не е направил нищо, не е обсъждане на хора и е свързано с радиокомуникациите, а разсъждания върху изказано мнение за нормативната уредба е обсъждане на хора и не е свързано.

Да заприличаш на модератора на един друг форум никога не е късно, но, без да те познавам, досега беше няколко порядъка над нивото му. Какво се промени?

Като ще триеш и заключваш нещо поне изложи истинските си аргументи.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Alenadrow]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано13.09.13 13:33



Предполагах, че ще възникне дадения въпрос.
Предполагах обаче, че ще дойде от astronavt а не от теб.

Сега директно на въпроса.
Искам пак да прочетеш темата и първото мнение в темата.
Темата стана точно - обсъждане на "Бат Сашо", сполучливия му никнейм, кой кого щял да напляска и опъне уши (БФРЛ, SWAT, КРС).
Чак във второто твое мнение в същата тази тема, дойде реч за предаването на информация на трети лица в радиолюбителските мрежи.
В този си вид темата отива в коша.

Ако искате да си говорим(всъщност аз лично повечето време го играя читател) за предаването на информация на трети лица в радиолюбителските мрежи - някой прави нова тема конкретно за това.
Искам да стане ясно - нямам против тематиката за предаването на данни в радиолюбителските мрежи и други подобни въпроси, проблема е конкретно във въпросната тема, където между другото става въпрос за радиолюбителските работи.

До някъде аз съм виновен, че в твоята тема нещата излязоха доста в страни и не бяха поизтрити навреме. Като цяло се старая да има колкото може по-малко намеси. Вероятно за това се чувстваш засегнат и ако държиш, ще почистя от талаша.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: scanner_]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано13.09.13 17:26



Колега,

Благодаря за бързия отговор. Искам първо да уточня, че аз лично те считам за добър модератор и не искам да триеш нищо, особено що се отнася до "мен".

Обидно обсъждане на бат Сашо не е имало, а "бат Сашо" не е обидно със сигурност. Както и "развихрил". Никнейма е закачка, далеч по-безобидна от други квалификации (към мен) тук. Но, за втори път, аз не искам да триеш нищо.

Кой щял да напляска и опъне уши (на юридически дружества) беше (смехотворна) теория на бат Сашо в "социалната мрежа", макар и формулирана по-рафинирано. Отворената тема, макар и на пръв поглед адресирана към него, беше покана за обсъждане на този казус, според мен.

Заглавието може би не беше прецизно, но не е имало лични обиди, според мен. Ако заглавието е единствения повод за заключване - ОК. Ще отворя аз нова тема.

Радвам се, че декларираш, че ще държиш на принципите си.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано14.09.13 00:52



Каква тема искаш да пускаш - не виждаш ли, че старческа деменция и детинско незнание цари навсякъде. Пък и като те знам какъв дървен философ си... честно казано няма да имам сили още веднъж да те издържа. Затова само веднъж и само накратко:

Нещата са ясно написани на чист български език в Техническите изисквания, ама на хората не им изнася да признаят разликата между радиолюбителска радиостанция и телефон. Радиолюбителското им се губи. Ей го и председателя на СУАТ изръси поредния бисер в фейсбуковата тема - иска си човека безплатна радиокомуникация и изобщо не го интересува радиолюбителството. А за чистота на радиолюбителския ефир дори и не се сеща.

Ако има договор за комуникационно обслужване в област извън радиолюбителството със взаимна ИЗГОДА и за двете страни - налице е бизнес. След като има бизнес - няма как да е нормално всякакво използване на радиолюбителски честоти за целите на този бизнес. Толкова ли е трудно да се проумее това?

Препредаването на трафик от и за трети страни не е разрешен за радиолюбителите в България. Радиостанцията не е телефон. Азбучни истини. Ясно е написано в ТИ - без материален интерес и за СОБСТВЕНИ НУЖДИ. Собствените нужди се ограничават единствено в сверата на радиолюбителство и по никакъв начин не включват препредаване на НЕрадиолюбителска информация, особено по силата на договор,

Въпросът е някой да успее да обясни, а друг да разбере. Тълпата обаче е като стадо - някой каже нещо и всички мучат първосигнално без да мислят. Въпросът е да се възпитава младото попълнение на ред, а не да му се втълпява, че всичко му е позволено. И проблемът е, че няма кой. Ей тук има един дето обучава младежи както трябва, ама като него да са още най-много пет в България. Малко са.

Направо вече ми се повдига. Добре че има телеграф, там идиотите по-рядко се срещат.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано14.09.13 07:46



Суат са сдружение с идеална цел. Всяко такова сдружение не може да работи с цел собствена изгода. Техническите изисквания ще са им най-малкия проблем в такъв случай, но аз не виждам как те имат изгода да подпомагат някакво мероприятие. Все едно да кажеш, че Червения кръст има изгода от земетресение. Няма изгода, просто с това се занимава организацията.

Суат, като юридическо лице, не могат да предават нищо в ефир. Техни индивидуални членове могат. Докато предават каквото и да е на други радиолюбилтели без заплащане те отговарят на Техническите изисквания.

Това за "третите" лица са твои фантазии и както написах в заключената темата ти си "рецидивист" в това отношение. Малко хора са предали толкова информация от ефира на трети лица, колкото ти чрез тубата и собствения си сайт.

Като казах сайт и взех, че се сетих, че там има записи на LZ1BFR (или както му викаме бюлетина на БФРЛ). Я прослушай последните му четири-пет издания, а?

С изненада ще установиш, че там има неща, като какво е казал кмета на Пловдив (предаване на информация от трети лица). Има директна реклама на спонсори (предаване с цел ИЗГОДА на трети лица). Има нещо като битак, скромно наречено "Ако се интересувате от HF и УКВ апаратура", което си е алъш-вериш. Имаше даже и теми "Наближава Голяма Богородица", "Православната църква чества Преображение Господне", което пък направо си е религиозна пропаганда, и прочее "НЕрадиолюбителска информация". И това само в последните четири-пет издания.

Ако в теорията ти има нещо вярно, ти препоръчвам моментално да свикаш по твоя си начин заседание на БФРЛ и да направиш предложение БФРЛ да се саморазпусне. Ако не се вземе такова решение, ти предлагам да сезираш КРС. Ако и те не вземат решение ти предлагам да спреш да се излагаш публично.

Аз пък не виждам нищо по-хубаво от това радиолюбители да подпомогна едно такова изключително интересно събитие. Напротив, това са хубави инициативи, които популяризират хобито и помагат на хората. Който е против нашето хоби да се популяризира и да се помага на други хора е по-скоро излишен, отколкото полезен. Помисли върху това.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано14.09.13 09:38



Примера ти с червения кръст не е удачен. За да дадеш такъв пример означава, че ти не осъзнаваш какво всъщност е радиолюбителството. То не е просто работа на радиостанция. То е работа на радиолюбителска радиостанция, като се гонят определени радиолюбителски цели и се съблюдават определени радиолюбителски процедури. Това просто нещо не може да се разбере от прекалено много хора. Което хич не е добре. А радиолюбителските процедури са изключително либерални - просто са в духа на радиолюбителските традиции и ценности. Традициите и ценностите трябва да се познават и да се уважават.

Пак повтарям радиолюбителската радиостанция не е телефон и предаването на информация за нерадиолюбителски състезание изобщо не е радиолюбителство.

В този смисъл да се представя и да се рекламира използването като телефон на радиолюбителска радиостанция като радиолюбителство е вредно за нашето хоби. Няма полза от такава реклама - така създадените радиолюбители по-скоро ще са проблем за останалите с поведението си в ефира. На тях после трудно ще се обясни че има процедури за работа в ефир, кога и как се казват инициалите, с каква мощност и на какви обхвати ще се работи и т.н. Те ще си знаят как радиолюбителската радиостанция е телефон и на всяка забележка ще отговарят как ти не си КРС да им правиш забележка и как еди кой си им бил казал, че така може да се работи. Някои ще стигат и до идиотския извод, че телекомуникационните оператори нарочно искат да затегнат радиолюбителските процедури, та радиолюбителите да ползват по-често техните услуги.

Хората са открили топлата вода отдавна. Да, радиолюбителите е добре да помагат в такива състезания. За да е всичко изрядно просто те трябва предават необходимите нерадиолюбителски информации извън радиолюбителските диапазони. Използват радиолюбителския си опит за работа с радиостанция, но не използват радиолюбителските диапазони. За това аз попитах в другата тема какви честоти ще се ползват. Ако ще се ползват нерадиолюбителски честоти цялата тази тема е излишна.

И понеже знам как ще кажеш "ама това се прави еди в коя си страна от еди кого си" веднага ти казвам, там нещата са коренно различни и като организация и като закони. Преди да се допълнят едни закони и да се създадат едни процедури такава дейност в България е незаконна. Между другото онези процедури хич, ама хич няма да се харесат на хора с "свободно" и "демократично" мислене.

Мисля, че изчерпахме темата. Във всеки случай аз не се сещам за нещо пропуснато. Ако продължим - само ще си губим времето във форума. Аз вече съм казал - следва обсъждане очи в очи на чаша бира. Кога - ами когато стане, хубавите работи не стават с бързане. Че с това писане по форуми ще забравим как се общува човешки.

Преди бирата няма да има други екшъни. Даже и радиото на УКВ ще държа само на 145800 kHz - хем да слушам по-възвишени, излъчвани от високо неща, хем да ми се разрежда батерията на токито, че другата тема чака.



Бъди здрав и ела и ти да пием по бира и да си поприказваме човешки.

Редактирано от LZ1FW на 14.09.13 09:47.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано14.09.13 10:28



То за теб никакъв пример не е удачен. Не ти ли се струва странно, че някак само ти разбираш от радиолюбителство и всички други не разбират, че чак и част от хората, които доста допринесоха за развитието на репитерната мрежа на България? Все пак тези хора са се сдружили включително и с цел да развиват и популяризират радиолюбителството - вероятно са прочели техническите изисквания - не мислиш ли?

Не може да не си чувал за онзи виц за блондинката, дето си карала по магистралата и изведнъж вижда някой да кара срещу нея в нейното платно. Обажда се на 112 и вика - "Един луд кара в насрещното платно на магистралата. Момент, момент - не е един, много са, много са."

Въобще са ти много странни разбиранията за радиолюбителството. Всяка некомерсиална връзка между радиолюбители е радиолюбителство. Дали ще си говорят за спортни състезания или за батерии или за компоти няма значение. На теория някои теми е добре да се избягват, като политика или религия, на практика и тези теми са застъпени, ако няма опасност да обидят някой.

Не чух нищо за примера ми за нещата, които предава LZ1BFR (официалния бюлетин на БФРЛ). Както винаги удобно избягваш най-простите въпроси.

Ако ти си прав, това означава че БФРЛ системно и съзнателно не спазва разпоредбите и нарушава правилата. Нещо, което очевидно не вярно. А следователно ти не си прав. Толкова е просто.

Пиенето на бира с някого е нещо твърде лично и ще ти откажа директно. Просто не пия бира с всеки, нито пък споренето на тема разпоредби свързани с радиолюбителството ми доставя удоволствие.

Публично споря с теб защото написаното остава и ако остане само твоето мнение може някой да реши, че си прав с идиотските си изисквания хората да се идентифицират на всяко изречение и да им е забранено да попитат как е семейството на кореспондента или пък да предадат на друг любител дали някой спортист е пристигнал на някакво място по някакво време, щото това щяло да е информация за трети лица. А ти очевидно не си прав с тези досадни претенции, които изглеждат като развален плод на изкривено комуноидно мислене за мен.

На живо ако сме на една маса случайно и почнеш да философстваш по начина, по който го правиш тук просто ще стана и ще си тръгна. Но по принцип аз много внимавам с кого сядам на една маса и особено избягвам да го правя с хора, които спорят заради спора или за демонстрират интелекта и опита си. Не го приемай като опит да те засегна или нещо подобно - приеми го просто като мой каприз.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано14.09.13 11:17



Говорим за предаване предз радиолюбителска радиостанция на радиолюбителски честоти от лиценцирани радиолюбители:

Случай 1.
Предаването без материален интерес на собствена информация от радиолюбител А до радиолюбител Б е нормално. Собствената информация може да бъде всякаква в рамките на добрия тон и добрата радиолюбителска практика. Важно е да се спазват радиолюбителските процедури - честоти, мощности, предаване на инициали.
Бюлетините на БФРЛ са в тази категория.

Случай 2.
Предаване на каквато и да било информация от нерадиолюбител-1 през радиолюбител А до радиолюбител Б и накрая до нерадиолюбител-2 не е законна в България. Няма значение дали има или няма материален интерес. Причината е, че радиолюбителския лиценз НЕ покрива правото за осъществяване на такъв тип електронни съобщения. Изключенията са малко и изключително зле документирани. Затова при изключенията всеки препредава информацията на свой риск. При грешка, станала обект на разследване от страна КРС, извършителят може да си загугуби лиценза, апаратурата и може да подлежи и на по-тежко наказание - глоба или дори затвор. Изобщо тук е гадна работата, затова аз предупреждавам. Забележи! предупреждавам само с думи и само в Интернет, нито правя забележки в ефир, нито "затискам" в ефир нарочените от мен за нарушители. Нито правя записи. Моите записи са с образователна цел, нямат за цел да показват идиотизмите, и без това те са прекалено много.

Същото важи и за варианти
от нерадиолюбител-1 през радиолюбител А до радиолюбител Б
и
от радиолюбител А през радиолюбител Б до нерадиолюбител-2

За тези случаи (всички варианти) накрая ще поискам становище от КРС - единствения компетентен орган в България, който ще даде коректно тълкуване. Аз обещавам да го споделя без редакция.


Извън темата 3.
Говорим за предаване в ефир. Какво има качено в Интернет не е обект нито на тази тема, нито в тематиката на този клуб. Отгоре на всичко вече съм ти го обяснявал няколко пъти. Ако не си запомнил или не си разбрал проблема си е твой. Няма да си губя времето повече.

Разбра ли или да постигнем взаимно съгласие, че насреща ни стои идиот, с когото не си заслужава да си губим повече времето, да станем заедно и да си тръгнем - т.е. да приключим тази тема?

Редактирано от LZ1FW на 14.09.13 11:40.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано14.09.13 12:12



Чакай сега, че нещо съвсем се оплетоха работите.

Ти пишеш: "Говорим за предаване в ефир". Ако нерадиолюбител предава в ефир на радиолюбителски честоти той е в нарушение - тук няма спор. Друг е въпросът, че затова наказанието не е затвор и пак си си развихрил фантазията.

Кой въобще е говорил за такава хипотеза?

И въобще какво значи "собствена информация"? Пешо ми казва, че Гошо е пристигнал на определено място в 12 часа 35 минути и 23 секунди. Един път като ми го е казал, това вече е собствена информация. Дори по твоята логика аз мога да я предам в ефир до друг радиолюбител. И пак по твоята логика той може да прави всичко с нея, включително да я сподели с други хора, включително и с всички желаещи в интернет.

Т.е. по твоята собствена логика няма никакво нарушение. За какво тогава предупреждаваш?

Пак по твоята логика, ако аз се свържа с теб и ти кажа, да предадеш на съседката ти, че майка ми е казала да сложи две лъжици сол в лютеницата за да е по вкусна, и ти го изпълниш и двамата ще влезнем в затвора.

Също така и цялото ръководство на БФРЛ е за затвора. С най-простия пример, че LZ1BFR излъчва в ефир информация за датата на изпита за радиолюбители клас 2. Това е информация от КРС, а не собствена на БФРЛ. Но "по-страшното" е, че очевидно тя не е предназначена директно за радиолюбители, а за препредаване, защото един път като си взел изпита вече такава информация не ти е необходима. Т.е. ръководството на БФРЛ, оператора на LZ1BFR и всеки радиолюбител, който сподели датата на изпита с нерадиолюбител отиват в затвора?

Я малко се наплискай с вода, почини си малко, после събери сили и ми отговори на простия въпрос - в кой закон или друг нормативен акт ги четеш тия неща за собствена информация и т.н.? Като пишеш глупости поне се опитай да цитираш нещо, различно от себе си.

И въобще кой и как дефинира собствена информация? Ти като предаваш температурата в ефир на сетивата си ли разчиташ или на информация от термометъра? Коя от двете е собствена?

Когато предаваш QTH-а си сам ли измерваш координатите си или взимаш информацията от нерадиолюбителски източници, като GPS и карти?

Въобще защо не постъпиш достойно и не отидеш да се предадеш в централния затвор? Много добре знаеш, че си предавал информация от нерадиолбител (и даже от нечовек) в ефир - например показанията на мултицета ти.





Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (минаващ)
Публикувано14.09.13 12:25



Ти вярваш ли си на нещата които пишеш или шизофренията е само на ника ти но не и на човека който стои зад този ник?

Ако на всеки 10 поста които пишеш по форумите беше правил по 1 радиовръзка - нещата отдавна да са ти се изяснили и да спреш да пишеш глупости. Или може би се забавляваш като гледаш как съвестните хора ти се вързват на глупостите и от чисто съжаление се опитват да ти налеят нещо в главата, въпреки нейното нежелание да приема или мисли.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.