Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:52 30.04.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема ТЕТRА?нови  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано07.08.17 12:23



Може ли да ми кажете нещо повече за системата ТЕТRА- специфика, възможности, предимства и недостатъци? Единственото което можах да намеря аз е че 2002-2003 година е имало идея тази система да бъде използвана от държавната администрация. Без развитие ако се не лъжа. Ето проблема, който породи интереса ми:


Отделно са хвалбите на някои участници че редовно подслушват честотите на Спешна помощ. Кога ли им остава време за четене...



Тема Re: ТЕТRА?нови [re: vehtiya]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано07.08.17 12:46



Тетра в България работи. Има изградени няколко мрежи, основната е на военните, също така на гранична полиция по южната граница. Тетра мрежа има и се използва по летищата (за Варна съм сигурен, мисля, че и в София също).

За спецификата, възможности, предимства и недостатъци не мога да говоря - на живо не съм пипал терминал, а трафика е криптиран и нямам впечатления от работата. Единственото нещо, което без да съм запознат ми прави впечатление е широчината на заеманата лента, а тя 25kHz срещу много по-теснолентовите DMR, NXDN, P25 (не знам дали има в България).

В статията се говори основно за компютърната система, с която се води отчетност на повикванията. Комуникационната система, поне в част от България е една вече доста стара MPT1327 базирана система, в която от доста време насам намаляха управляващите канали, както и изобщо трафика там е изключително рядък. Според мен "тройно подсигурени" е преувеличено, може би двойно - радиостанция и телефон. В София до колкото помня имаше някакво болнично заведение, което си имаше аналогов симплексен канал (най-много да е бил някакъв репитер). Преди известно време точно тях ги бяха изловили от БНТ.



Тема Re: ТЕТRА?нови [re: scanner_]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано07.08.17 18:17



Според мен "тройно подсигурени" е преувеличено, може би двойно - радиостанция и телефон.

Може би се има предвид и LTE устройство за данни - таблет, нещо си, с което да могат да получават информация за адреси и да осъществяват обратна връзка, като GPS локация и текстови съобщения. На теория, сега Булсат поне силно наблягат, може да се брои и като независима трета връзка, за която може да се използва сателит. Но със сигурност имат нещо с GPS и интернет връзка, макар в момента сигурно да ползват просто мобилните оператори и да е на практика толкова свързано, колкото и мобилния им телефон.



Тема Re: ТЕТRА?нови [re: scanner_]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано07.08.17 22:31



Я какво намерих!





Тема Re: ТЕТRА?нови [re: vehtiya]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано07.08.17 23:04



Тетрата е дърво. Върви поне 5-8 години след другите комуникации - разбирай GSM-ите.
Преди десетина години в България ни натъпкаха с едни дърти мотороли


И разбира се с малките батерии от 800mAh (не че "големите" са по-добра стока де).
Трябва да се зарежда всеки ден ако го използваш и изкарва максимум една работна смяна (без включен GPS).
Цветен екран със супер резолюция от 140х140 пиксела (или бяха 120х120 ??? ).
Антената за GPS-а - спирална, гумирана и около 5-6 сантиметра редовно и се къса гумата.
Решението - термошлаух отгоре.
Иначе приемлив като чувствителност GPS с възможност до 12 спътника, паник бутон (оранжев отгоре).
Възможност за SMS-и до 140 символа.
Най-голямото предимство е че може да работи и без базова станция - две (или повече) такива могат да си говорят самостоятелно но в симплекс режим.
Има и подвижни базови станции.
Най-големия недостатък - цената. Мисля че тогава ги доставиха на цена няколко хиляди лева бройката.
.........................................
Общо взето биват за отделни, самостоятелни структури - летища, пристанища...
Не са удачно решение за полиция и никакво решение за армия.



Тема Re: ТЕТRА?нови [re: hidrazin4o]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано07.08.17 23:13



А за Спешна помощ?



Тема Re: ТЕТRА?нови [re: vehtiya]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано07.08.17 23:36



Не знам Вехтия, може и да става ако са пооправили маймунките (самите радиостанции които се носят).
Ето тук има по-новите модели:


Ако става дума за вградения GPS забрави за полза от него.
На всичките екраните са малки и с малка резолюция.
Иначе са удобни защото може да се създават групи и да се задават приоритети.
Има възможност за "групово повикване" - един говори а всички от дадената група слушат едновременно.
Това не пречи на разговорите в другата група.



Тема Re: ТЕТRА?нови [re: vehtiya]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано08.08.17 11:17



Има вероятност да греша, но ...
Тетра в спешната помощ никога не е била ползвана.
MPT1327 системата, която ползват е на Sagem, при това с променени SYNC битове и (някои) от декодерите не ги декодират.





Тема Re: ТЕТRА?нови [re: vehtiya]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано08.08.17 11:36



Това виси в OLX-а поне от една година:





Тема Re: ТЕТRА?нови [re: scanner_]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано08.08.17 11:58



Най- вече без излишни въпроси

Всъщност нямам интерес да купувам такава за лични нужди. Тук има участници, които упражняват граждански контрол върху Спешна помощ, току виж решили да разширят обхвата си на дейност и върху полицията. На мен ми беше интересно да видя какво представлява. И знаеш ли какво ми направи лошо впечатление? Има дисплей и доста сериозна клавиатура. Значи доктора трябва да бъде обучен да работи със нея. Най- малкото и той да може да работи със нея. В момента в софийската спешна помощ се ползват някакви турски боклуци. Доста амортизирани при това. Не знам точно какъв им е обхвата и дали сигнала е кодиран, често се смесваме с радиостанциите, ползвани в БДЖ. Нашите т.нар. радиостанции са предварително настроени и директивата е "Не пипай нищо!". Случва се обаче шофьора да бутне на друг канал и току да ти зазвъни личния джиесем и да ти се закрещи: Доктор Господинов защо не отговаряте на радиостанцията??!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.