Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:55 21.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Психология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re: Доколко водите социален живот?нови [re: specular]  
Автор Numberous (пристрастен)
Публикувано03.04.09 03:18



А баш тъй!!!



I can touch. I can feel. I ask myself 'What is real?'.

Тема Re: Доколко водите социален живот?нови [re: Numberous]  
Автор:) (Нерегистриран)
Публикувано03.04.09 08:57



- реалността е обективна. Даже в Библията е писано, че ВСИЧКО бе завършено и чак тогава бе сътворен и Човек. Ако твърдиш, че безкрайно малките отклонения във възприятията имат безкрайно голямо значение, то навлизаш в чистата Теория на Хаоса, така както е дефинирана още от Лоренц. Така обаче нямаш никакъв шанс да обясниш ФАКТА, че Цивилизацията е Устойчива в толкова дълъг период от време. И не се опитвай да представиш нещата "в мащабите на безкрайната Вселена", понеже, ако моделът е хаотичен, по необходимост има и фрактална структура... Впрочем дори самото "време" в чисто човешка изсмислица и не съществува обективно. Реалността е ЕДНА, независима, устойчива; без значение е твоето частично възприятие. ИСТИНАТА Е ЕДНА И АБСОЛЮТНА!

- пак те питам, известен ли ти е II Закон на термодинамиката /Чудо, ама все още не са го отменили :)/. ВСЯКА ПРОМЯНА СИ ИМА АБСОЛЮТНА СТОЙНОСТ, на база КОЛИЧЕСТВЕНА величина Ентропия / Информация. Спонтанната промяна (каквато е под действие на Лъчения) е РАЗРУШИТЕЛНА, причинява хаос. В този смисъл е отрицателна. И само такава може да бъде, съответно споменатия физичен закон (закон на материята, нейна същност!). Точно поради това е нелепо да се говори за съзнанието като продукт и дори като свойство на Материята. САМО ДУХЪТ ИМА СПОСОБОСТ ДА ВНАСЯ СТРУКТУРА В ХАОСА, т.е. да организира Материята. Духът произтича от Бог и е във Вселената, но НЕ Е част от нея!!! Всеки Човек е Дух в Същността си. Точно както Ангелите (паднали или не), както и сам Бог. Друга реалност няма, освен във фантастиката.
Пак ще спомена Платон. Светът на Идеите (Астралът) НЕ е материален. Така че, нашите мисло-форми НЕ съществуват. Могат да се материализират или чрез реално физическо творчество от страна на Човек или под действие на ВИСШ Дух, било то Бог или ангелска природа, както е при Магията.

Не искам да те отчайвам, че далеч не всичко може да се обясни единствено чрез Материята. Напротив, ДУХЪТ е абсолютно необходим за подобно описание, понеже е първодвигател на всяко събитие.
Обаче Човек е призван за контрол (Власт) над Материята чрез средствата на самата Материя (Вселена). НЕ съществува възможност за ПРЯКО действие от страна на Човешкия ДУХ. Това го знаят и Маговете, използващи паднали ангели, това го знаят и Свещениците, получаващи от Небе (и пак опосредствано от Материята).
Ти си първият "Вярващ Атеист", с който се запознавам :).

- добре, известен ми е Платон. Но едно изключение само потвърждава правилото, нали знаеш. Помисли сега за Нютон, Лайбниц, Хук, Кавендиш, Шрьодингер, Планк, Кант, Фарадей, Парацелс, ... абе имаш енциклопедия, лесно ще проврериш колко "болнави и затворени деца и мъже са били".
От друга страна, покажи ми един поне спротист от нашето съвремие, който да може лесно и бързо да си напише поне фамилията. :) Тук се сещам за гротескният образ на "бога на днешните жени" - Бербатов, изместил друг пословичен екземляр - Стоичков, заради когото умствено недоразвитите момченца се бият от най-ранна възраст... :)))
Насокоро учените, ОФИЦИАЛНО публикуваха резултатите от сериозно изследване, неща които аз от дете сам подозирах: Играта на ШАХ НЕ активира НИКАКВИ мисловни процеси!!! Това обяснява и защо шахматистите не са от най-приятните събеседници ;)

P.S. Представи си ако имам научна степен по философия и физика, и съм посветил целия си живот от най-ранно детство единствено и само на науката. Въпреки, че съм в България :( (а може би точно поради това) трудно ще промениш молята парадигма.



Тема Re: Доколко водите социален живот?нови [re: Numberous]  
АвторK. (Нерегистриран)
Публикувано03.04.09 11:07



Била съм там, където си ти сега, и преди 5-6 години защитавах по философските форуми същите идеи за субективизъм, които ти ми излагаш отново и отново. Не че не приемам идеята за субективност на реалността и сега, просто от един момент нататък ми се видя по-интересна темата за едно ревизирано понятие на "обективна истина", на фона на субективизма, защото теория за субективност единствено, взета като абсолют, е едностанна.

Но мисля, че с теб сме на прекалено различни вълни, за да се разберем. И без това тук не е философски форум. Няма да се аргументирам повече.



Тема Re: Доколко водите социален живот?нови [re: :)]  
Автор Numberous (пристрастен)
Публикувано03.04.09 12:14



Ми тя парадигмата на когото и да било трудно се променя. Когато не могат да разберат хората "забиват" и само повтарят отново и отново тезата си, без да се опитват да вникнат в аргументите на опонента си.

"P.S. Представи си ако имам научна степен по философия и физика, и съм посветил целия си живот от най-ранно детство единствено и само на науката. Въпреки, че съм в България :( (а може би точно поради това) трудно ще промениш молята парадигма"

Всъщност мисля, че си поп. Така ли е?

"Ти си първият "Вярващ Атеист", с който се запознавам :). "

"Вярващ атеист" е смислово некоректен израз. Даже изобщо не носи никакво значение. Понеже не можеш да схванеш за какъв Бог ти говоря, затова можеш да кажеш нещо подобно.

"Ако твърдиш, че безкрайно малките отклонения във възприятията имат безкрайно голямо значение, то"

Всичко във физиката е крайно. Именно по това се различава от математиката. Получат ли се като следствие от някаква теория някакви безкрайни величини, учените започват да подозират, че теорията е грешна. Безкрайните величини във физиката имат смисъл на дефекти в теорията. Така, че всъщност това, което исках да кажа е, че крайни (макар и много малки) отклонения във възприятията имат крайно (макар и доста голямо) значение. Просто защото заемат 99,9% от използваната ни памет. Тоест са повече от достатъчни да обезпечат уникалноста на всеки индивид.

"Така обаче нямаш никакъв шанс да обясниш ФАКТА, че Цивилизацията е Устойчива в толкова дълъг период от време"

хахаха дълъг период!!! Видът хомо сапиенс съществува от около 100 000 години. Първите австралопитеци са се появили на бял свят преди около 12 милиона години (по последните данни на историците). Средна звезда живее около 10 милиарда години. "Къс" и "дълъг" период са изцяло относителни понятия.

"ако моделът е хаотичен, по необходимост има и фрактална структура..."

Фракталите са точно обратното на хаос. Те са безкрайни структури с повтарящ се на различни мащаби строеж - символ на реда и симетрията.

"Реалността е ЕДНА, независима, устойчива; без значение е твоето частично възприятие. ИСТИНАТА Е ЕДНА И АБСОЛЮТНА!"

Ми това казвам и аз - истината е една и абсолютна. Но всеки от нас е ограничен във способностите си да я възприема. Всеки от нас възприема различно, уникално "парче" от абсолютната истина. На никого истината не е дадена цялата.

"САМО ДУХЪТ ИМА СПОСОБОСТ ДА ВНАСЯ СТРУКТУРА В ХАОСА"

Мозъкът е устроен да търси прилики. Но приликите се създават в опита, измислят се (изцяло задкулисно, от подсъзнанието). В самата природа прилики не се съдържат. Приликите са продукт на разума. По този начин разума така разглежда хаоса, че да му изглежда подреден, въпреки, че по принцип не е.

"Спонтанната промяна (каквато е под действие на Лъчения) е РАЗРУШИТЕЛНА, причинява хаос. В този смисъл е отрицателна. И само такава може да бъде, съответно споменатия физичен закон (закон на материята, нейна същност!). Точно поради това е нелепо да се говори за съзнанието като продукт и дори като свойство на Материята"

Вселената преминава през различни етапи. В момента е в такъв етап, че материята може да се организира във структури като нас (включително съзнанието). Материята без никакви проблеми може изцяло да обслужва нуждите на съзнанието. Тоест да му служи за достатъчна основа. Пък и както споменах, човека далеч не е единственият носител на съзнание. Казваш, че нуждите на животните били изцяло инстинктивни и само с цел задоволяване на телесните потребности. Тогава как ще обясниш, че делфините понякога помагат на хора, които се давят? Никое животно не помага на животно от друг вид (освен за лична изгода, като бактериите в храносмилателната система). Защо делфините го правят? И защо имат хиляди и хиляди различни звуци? Какво толкова ще си казват с тях едни безсъзнателни животни? Но това е само един нищожен пример. А колко други има...

"Не искам да те отчайвам, че далеч не всичко може да се обясни единствено чрез Материята"

Олее, още днеска ще се гръмна!

Естествено, необходима е и енергия и взаимодействия и няколко прости закона...

"Обаче Човек е призван за контрол (Власт) над Материята чрез средствата на самата Материя (Вселена). "

Оооо, могъщият ЧОВЕК - владетелят на вселената!!! Ще падна! Много си бил забавен. Човека е нищожество. Съставен от мека слузеста материя, която при най-лека промяна в условията се измена до толкова, че човек умира. Примерно при 200 градуса по целзий всеки ще умре почти моментално. А във вселената се срещат температури от порядъка на трилиони градуси. Същата работа и с налягането, или липсата на суровини (храна, вода). Човекът е толкова нищожен, че не е почти никакъв фактор във вселената. Някаква неголяма промяна (като примерно някое слънчево изригване или удар от астероид) би отвяла цялото ти "Велико" човечество както ураган раздухва сламки.

""болнави и затворени деца и мъже са били". "

Нещо не схващам връзката на болнави със затворени. И аз съм затворен, но не съм болнав. За другите не знам толкова добре, но на Нютон (официално признат за най-великия учен) какво му е било болнавото? Тоя човек е работел по седмици без да спи. На това болнаво ли му казваш? И Айнщайн (когото не спомена) не е бил никак болнав човек. Нито пък Архимед. А точно тези тримата (Архимед, Нютон, Айнщайн) са най-великите учени в цялата история. Естествено от тези, които са станали известни. Може да има и по-велики, но които са работели само от собствен интерес, без да искат да споделят откритията си.

"От друга страна, покажи ми един поне спротист от нашето съвремие, който да може лесно и бързо да си напише поне фамилията. :) "

Аз де да те знам на какво викаш бързо. Пък и това да не е признак на интелект - колко бързо пишеш? Аз примерно не пиша много бързо. Брат ми е на 14, учи щанги в спортното на цска, и бих казал, че е много умно момче. И по една случайност пише бързо

"Насокоро учените, ОФИЦИАЛНО публикуваха резултатите от сериозно изследване, неща които аз от дете сам подозирах: Играта на ШАХ НЕ активира НИКАКВИ мисловни процеси!!! "

Играта на шах стимулира мозъка да изчислява по-бързо. Също както решаването на математически задачи (разбира се с далеч по-ограничена сложност).

"Това обяснява и защо шахматистите не са от най-приятните събеседници ;) "

Трябваше да си спестиш това лично мнение.

"Представи си ако имам научна степен по философия и физика, и съм посветил целия си живот от най-ранно детство единствено и само на науката."

Така съм направил аз. А ти според мен си го посветил на богослужение

I can touch. I can feel. I ask myself 'What is real?'.

Тема Re: Доколко водите социален живот?нови [re: K.]  
Автор Numberous (пристрастен)
Публикувано03.04.09 12:33



Виж, аз вярвам (по-точно знам), че съществува обективна действителност извън нас. Просто ти казвам, че човешките същества не са някакви по-особенни часто от тази действителност. Независимо дали с наше знание или не, ние участваме пълноценно във всички химични и физични взаимодействия, извършващи се в природата. Точно както всяко парче нежива материя.

Нежива го употребявам само интуитивно. Като не знаем какво е живот, няма как да определим (коректно) нещо като живо или неживо.

I can touch. I can feel. I ask myself 'What is real?'.


Тема Re: Доколко водите социален живот?нови [re: Numberous]  
Автор:) (Нерегистриран)
Публикувано03.04.09 13:40



- Боже, опази ме от сектата на Източно-Православната Църква (както и от всяка друга СЕКТА).

- Невронната мрежа (мозъкът) умножава определени входни данни (възприятия) по мащабен коефициент, определящ стойността им. Запаметените картини имат особености, но те са отчетени като маловажни. Затова и съзнателно нямаме достъп до тях.

- Във всяка хаотична система се наблюдава фрактален строеж. Основното свойство е, че един и същи модел се повтаря мащабно до безкрайнст. Затова и времевите мащаби не са важни в случая, важен е факта на продължително устойчиво съществуване на висша организация.

- Да, за Човек на Земята АБСОЛЮТНАТА ИСТИНА (БОГ) е недостижима. Но Човек е длъжен да се учи. Затова е на Земята. И постепенно опознава Бог, докато Го види в лице един ден и влезе в Съвършенството Му.

- Според мен Хармонията е универсалният закон. Хаос не съществува. Колкото повече наблюдаваш и учиш, толкова повече се уверяваш в това. Така и най-простият с един поглед може да види Бог. Това е чудо!

- Щях да кажа, че и Кучето помага, но го прави заради условен рефлекс (дресировка, заредена програма), понеже получава храна.
Делфините са стадни животни. При тях инстинктът за самосъхранение е общ. Всеки се грижи за всеки. Може би не успяват да различат човек от делфин... Просто идея, трябва изследване.

- Материя и Енергия е едно и също, най-грубо казано. Това, че Материята се движи ПО ИНЕРЦИЯ не значи, че може да се задвижи от самосебе си. Духът е извън Материята.

- Когато Плътта ми Умре, аз, Човекът, ще бъда по-жив отколкото съм сега.

- Да, определно Нютон е най-великия учен (макар, че някои от откритията му могат да се препишат на други учени). Ами за него точно пише, че е бил хилаво дете, което си седяло затворено в стаята за да не се нарани с другите деца.
Айнщайн бил смятан за бавноразвиващ се. Проговорил само със сестричката си когато бил на 5. Едва се дипломира. Не искал да работи (мечтаел да е директор на морски фар), защото знаел, че ДУХОВНАТА, Творческата "работа" е дълг на Човек, а светската работа за Пари е смъртен грях!. Днес, Айнщайн, щеше да е много подиграван и презиран, особено като се има предвид, че теориите му така и не донесоха Пари (поради което е изоставен и от първата си жена).

Е аз сам от отбора на Айнщайн, харесвам хората като него!

Просто се вижда, някакъв модел дух-тяло.

- нямах предивид техническата страна "бързо писане". По-скоро имах предвид НЕграмотността на спортистите. :)

- точно това доказали учените - играещият на Шах НЕ изчислява, а си припомня ЗАУЧЕНИ положения. Защо мислиш, шахматистите се подготвят години наред с голямо усърдие (поне така се говори). Каква може да е подготовката им, ако не "зубрене" на готови партии и конфигурации.
Така се решават и задачи на Олимпиади, където българчетата редовно са на първо място, но Историята никога няма да познае Българин-УЧЕН.
Аз не съм решавал никога задачи от сборници, но и не съм имал оценка по математика различна от 6.00. За мен важно е било да науча принципа. Имам адски слаба памет :(, затова и предмети като математиката са ми били несравнимо по-лесни от история например (която считах и за безсмислена). А колегите се скъсват с упражнения, зубрят "типове задачи" и накрая изгарят.

- Напротив, започнах с Наука, чисто материалистична и сега навлизам в по-висшите сфери. Колкото до внасянето на лично отношение, трябва да кажа, че когато "пораснах" осъзнах, че противно на общоприетото, емоциите са несравнимо по-важни от ума.
Май това е пътя. Спомни си и Нютон, който "откри" Физиката и (следствие от това) - Висшата математика. Той направи това за 1 година (даже лято), далеч от Университета в уединението на селското имение. После целия си живот отдаде на окултни изследвания.



Тема Re: Доколко водите социален живот?нови [re: :)]  
Автор Numberous (пристрастен)
Публикувано09.04.09 01:08



"Запаметените картини имат особености, но те са отчетени като маловажни. Затова и съзнателно нямаме достъп до тях. "

Както и да са отчетени, подробностите фигурират в паметта. Без никакво значение, че не са достъпни съзнателно, оформят личността и поведението ни.

"Във всяка хаотична система се наблюдава фрактален строеж. Основното свойство е, че един и същи модел се повтаря мащабно до безкрайнст. Затова и времевите мащаби не са важни в случая, важен е факта на продължително устойчиво съществуване на висша организация. "

Изглежда не са ти познати квази-фракталните структутри. При тях строежът при различни мащаби само наподобява предходния и никога не го повтаря. С това разликата в структурата им на различните нива се явява Абсолютна.

"Според мен Хармонията е универсалният закон. Хаос не съществува. Колкото повече наблюдаваш и учиш, толкова повече се уверяваш в това. Така и най-простият с един поглед може да види Бог. Това е чудо! "

Човешкият мозък нарочно е устроен да тъси сходства. Но между обектите и събитията в природата разликите са всякога абсолютни. ПО този начин
сходствата са всякога илюзия произлизаща от нашия субективизъм и несъвършенство.

"Делфините са стадни животни. При тях инстинктът за самосъхранение е общ. Всеки се грижи за всеки. Може би не успяват да различат човек от делфин... Просто идея, трябва изследване. "

Хората са стадни животни. Делфините са разумни същества. Освободи се от илюзията си и ограничението си да възприемаш хората като нещо висше, нещо над животните.

"- Материя и Енергия е едно и също, най-грубо казано. Това, че Материята се движи ПО ИНЕРЦИЯ не значи, че може да се задвижи от самосебе си. Духът е извън Материята. "

Духът е материална конструкция. Бог е създал вселената достатъчно сложна за да потдържа съществуването на дух.

"точно това доказали учените - играещият на Шах НЕ изчислява, а си припомня ЗАУЧЕНИ положения. Защо мислиш, шахматистите се подготвят години наред с голямо усърдие (поне така се говори). Каква може да е подготовката им, ако не "зубрене" на готови партии и конфигурации. "

Нищо не разбираш. Цялото човешко мислене е един вид "припомняне на заучени положения". Всичко, което се е натрупало през живота ни като сетивна информация - ето това е с което оперира мозъка. Анализира, прегрупира, синтезира... Това е всичко. И понеже информацията е уникална за всеки, затова и мисленето е уникално.

"Аз не съм решавал никога задачи от сборници, но и не съм имал оценка по математика различна от 6.00. За мен важно е било да науча принципа. Имам адски слаба памет :(, затова и предмети като математиката са ми били несравнимо по-лесни от история например (която считах и за безсмислена). А колегите се скъсват с упражнения, зубрят "типове задачи" и накрая изгарят. "

Ми да ти дам една задачка, като си толкова добър. Ако не можеш да си спомниш някоя част от материала ще ти го припомня

. Истината е, че понякога има толкова трудни задачи, че даже да разполагаш с всички необходими познания, пак може да не се сетиш за решението.

"Май това е пътя. Спомни си и Нютон, който "откри" Физиката и (следствие от това) - Висшата математика. Той направи това за 1 година (даже лято), далеч от Университета в уединението на селското имение. После целия си живот отдаде на окултни изследвания."

Аз съм изпълнил най-главната си детска мечта. Аз знам какво е действителността и какво е Бог. Затова не мога да приема никого за авторитет и ничия сътба за примерна.

I can touch. I can feel. I ask myself 'What is real?'.

Тема Re: Доколко водите социален живот?нови [re: Numberous]  
Автор:) (Нерегистриран)
Публикувано09.04.09 09:01



Не мога да продължа дискусия с човек твърдо убеден, че ако насипе в една кофа различни отнапред известни информации (при това не-съзнавани) и разбърка достатъчно, на повърхността ще изплува я нова симфония, я нова теория, я някое изобретение...





Тема Re: Доколко водите социален живот?нови [re: :)]  
Автор Numberous (пристрастен)
Публикувано11.04.09 15:00



Чувал ли си за следният експеримент (деиствително се провежда от години):

В една голяма, херметически изолирана колба сложили вода и газове, наподобяващи първичната атмосфера на Земята отпреди 4 милиарда години. През колбата непрекъснато пропускат високоволтов токов разряд (постоянна мълния). Условията са същите, както в първичната земя, но много по-ускорени и в умален мащаб.

Под влияние на мълнията между молекулите и атомите в колбата непрекъснато се осъществяват многобройни взаимодействия. Повечето от образуваните големи молекули се разпадат. Но от време на време се образува някоя особено стабилна молекула, имаща способноста да присъединява нови и нови атоми към себе си. Когато последно бях гледал за този експеримент (по дискавъри) казаха, че са се образували някакви макар и най-прости първообрази на аминокиселините - главна съставка на белтъците. От своя страна белтъците са първооснова на живота (такъв, какъвто го познаваме).

Демек имаме теорията на Дарвин в развитие - прости молекули бавно еволюират до все по-сложни. Оцеляват само най-приспособените.

Мисля, че няма никакво съмнение, че един ден в колбата ще се появят прости едноклетъчни организми.

Моля се на Бога да разбереш най-сетне - виждания за дух над материята са наивни и безпредметни. Вселената е достатъчно сложно устроена за да потдържа дух, живот, мислене и каквото ти хрумне друго.

I can touch. I can feel. I ask myself 'What is real?'.


Тема Re: Доколко водите социален живот?нови [re: Numberous]  
Автор blood2 (Аз не съм добро)
Публикувано11.04.09 15:09



"Вселената е достатъчно сложно"

Вселената е нищо,сапунен мехур ,какъвто е и любовта.

Науката не обяснява нищо,тя само създава граници който не са реални,а измислени от хората.

Няма еволюция,всичко е обмяна на енергия.

А кое нещо е над материята?
Къде човек да търси това нещо което е над материята?

Енергията е междинно състояние.Така както Вселената е дошла от нищото,така и ще си отиде в нищото.Този свят не е вечен.

Когато знам че хората са добри това е моят Рай,когато знам че хората са зли това е моят Ад.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.