Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:34 21.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Психология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re: Доколко водите социален живот?нови [re: K.]  
Автор Numberous (пристрастен)
Публикувано01.04.09 02:05



"Разбирам те, но имам предвид отклонение дори от това, което ти самият, в малко по-късен момент би преценил и би си казал "Как можах така да се психирам одеве", случвало ли ти се е? "

Аз исках да кажа, че абсолютен критерий за "нормалност" не съществува. В този смисъл съответно не съществуват и отклонения от нормалното. Всяко поведение е нормално в момента на извършването си и в своя собствен контекст. На практика няма значение дали самият ти ще се оценяваш (пък било то и в по-късен момент), или ще го прави някой друг. Разбираш ли, винаги като дадеш на някое поведение присъда "ненормално" правиш смислова грешка, поради липсата на дефиниция за "нормално".

""Другите", светът около нас са необходим барометър за това къде сме...не че са абсолютен ориентир, но са някаква начална отправна точка, просто поради факта, че ние не сме се родили със съзнание, а сме изградили това съзнание в света на "другите"..."

Щом, като не са абсолютен ориентир, значи един вид не са никакъв ориентир. Поне не и правилен.

"Съзнанието ни е индивидуално, но паралелно с това, в известен смисъл е общочовешко, понеже ние не сме изолати, а сме се изградили във въпросната среда. И затова според мен връзката с тази среда е важна."

Към тези твърдения мога да направя много забележки. Мога да докажа, че много по-голямата част от факторите, оформящи една личност, не са обществото и хората. Ето един малък пример:
Вчера си излизал(а) навън (по някаква причина), нали? Ако не вчера, то онзи ден. Абе когато е било за последен път. Я виш сега - можеш ли да си спомниш формата и местоположението на мръсните петна по сградите, покрай които си минала? Освен ако нямаш някаква феноменална памет най-вероятно не можеш. Но тази информация е там - в главата ти. Може да се възстанови под хипноза примерно. Тази информация е част от теб, макар и не на съзнателно ниво. Тя ти влияе и оформя личността ти по уникален начин. Понеже траекторията по която си се движила е уникална в своите подробности. Тоест гледната ти точка е уникална.

Лесно можеш да си представиш, как огромен брой такива подробности са запаметени, но недостъпни за съзнанието ти през целия ти живот. Гледано в детайли, взаимоотношенията ти с хора са много, много по-малка част от изразходваната ти памет.
Важно е да се знае, че хората нямат никакъв проблем със запаметяването на събития. Проблемът е в съзнателния достъп до запаметените данни.

Всъщност моите схващания са даже доста по-радикални от това. На практика аз смятам, че всички запаметени събития (достъпни и недостъпни за съзнанието) са извънредно малка част от нещата, които формират уникалната ни личност. Не повече от 1-2%.

Защо смятам така? През телата ни всяка секудна преминават трилиони частици и лъчения. Някои просто преминават през нас, без да взаимодействат, но далеч не всички. Някои улучват градивните частици на телата и и ги преструктурират по напълно неизвестен начин (имам предвид, че нямаме поглед върху тези процеси). И това се случва с далеч по-голяма скорост, отколкото възприемат рецепторите ни и мозъците ни. И всяко едно взаимодействие е уникално - случва се веднъж във времето и на едно място в пространството.

Но както и да е. По този начин мога да класифицирам всички познания на човечеството за човешката психология като заблуда. Трудно е да се разбере всъщност кое е илюзия и кое реалност. Илюзиите имат различни нива или пластове. Колко дълбоко се простират е загадка



I can touch. I can feel. I ask myself 'What is real?'.

Тема Re: Доколко водите социален живот?нови [re: K.]  
Автор Numberous (пристрастен)
Публикувано01.04.09 02:09



Известен и интересен исторически факт е, че самият Сократ обвинявал учениците си, че новото поколение е по-лошо от старото. Такива виждания съпътстват цялата човешка история до наши дни.

Според мен истината е, че поколенията са различни. А не по-добри и по-лоши.

I can touch. I can feel. I ask myself 'What is real?'.


Тема Re: Доколко водите социален живот?нови [re: Numberous]  
Автор:) (Нерегистриран)
Публикувано01.04.09 09:04



- Човек помни всичко. Всяка подробност. Но понеже ОБЕКТИВНИЯТ Свят е ЕДИН, то общите (фонови) спомени са ЕДНАКВИ и съвсем не спомагат за различието, за уникалността на Личността.
Уникалността й се крие именно във външната, безсмъртна част от Човек - неговият ДУХ.

- Факт е, че обществото деградира. Адам е бил Съвършен, оттам тръгва той и наследниците му надлолу, към смъртта на Цивилизацията. Няма Еволюция, има Регрес.
Лъченията, мутационните фактори РАЗРУШАВАТ, нямат съзидателен характер. Тялото се руши и умира! Този процес стартира от момента на зачеването. Единствено Душата забавя естествения стремеж на Плътта да се върне в пръстта.
Простичък пример - всеки ден трябва да се къпеш, точно за да прикриеш следите от разлагането. И този процес става все по-необходим с напредване на годините.
Може би дори се запазва баланса ЗНАНИЯ<=>ФИЗИЧЕСКО СЪВЪРШЕНСТВО. Аз не съм съгласен с принципа на античните гърци (единствените в античността с антихристиянски морал) - "Здрав Дух, в здраво Тяло".
Факт е, че Учените още от най-ранно детство са болнави и с нехармонични тела.
Факт е, че спортистите (вземи за пример нашите футболисти) са с интелигентност под тази на Примат (маймуните нито псуват, нито се бият, нито крадат...). Или красиви Манекенки, който освен да вирят носове за друго не стават...



Тема Re: Доколко водите социален живот?нови [re: K.]  
Автор:) (Нерегистриран)
Публикувано01.04.09 09:07



- Платон го е казал точно: "В идеалната Държава (социалният живот), всеки върши своята си работа, като не пречи на другия да си върши своята".
Пак казвам, Държавата има за цел единствено да осигури междуличностните отношения, а НЕ да налага общи морални и т.н. принципи. Няма как Друг Човек да ти определя правилата, просто защото всички са равни. ВСЯКО НЕРАВЕНСТВО МЕЖДУ ХОРА Е НЕСПРАВЕДЛИВОСТ И НАСИЛИЕ! Един Бог може да бъде цел, стремеж, Учител... И не разбирай под БОГ, учението на някоя секта - Православна, Католическа и т.н., но това е самият Абсолют. Тогава няма значение луди, черни, обратни и т.н., тогава ще съществува идеално общество без абсолютно никаква форма на дискриминация. Единственото изискване ще бъде - ДА НЯМА НАСИЛИЕ!
При това, що за Държава ще е, ако на Насилието отговаря с Насилие?! (както е днес с адската система на затворите).
Но представи си, заклет престъпник, затворен САМ в килия, като в манастир, с книги и необходимите му вода и храна. Така ще работи над душата си БЕЗ ДА ПРЕЧИ ИЛИ ДА Е ТЕЖЕСТ на Обществото И БЕЗ ДА СЕ НАРУШАВАТ СОБСТВЕНИТЕ МУ ПРАВА. Просто го изолират, както е писано в Библията.
Подобни идеи са се реализирали частично в миналото, но вече се считат за немислими. Точно защото тълпата винаги е рикаела за кръв и извратени зрелища.

- в миналото Тълпата е била същата, не отличаваща се от глутница бесни кучета. НО Владетелите прокламирали ДУХОВНИ принципи (ИДЕОЛОГИЯ). Това стимулирало определени наклонности в индивида и позволявало издигането на Личностите на фона на сбирщината. Средновековните и Античните Владетели винаги са закриляли Мъдреците си!
Днешното общество сведе Човек под нивото на животно. Не само, че на Човек се позволява удовлетворяване само на най-низшите му нужди, но и по един ограничен и позорен начин - Знаеш и у нас законът за Жизненото пространство на Домашните любимци, за техните права и т.н. - Мнозинството от Хората днес "Живеят" далеч под Жизнения минимум, стандартизиран за Животните!
Това води неизбежно до прогресивна деградация!!!

И причината ИЗОБЩО НЕ Е ОГРАНИЧЕНОСТТА НА РЕСУРСИТЕ! Земята може да изхранва милиарди по милиарди хора. Просто ресурсите се трупат и унищожават от малка, но безкрупулна група изверги, издигнали се над Мнозинството от Хора.



Тема Re: Доколко водите социален живот?нови [re: Numberous]  
АвторK. (Нерегистриран)
Публикувано02.04.09 00:33



"Разбираш ли, винаги като дадеш на някое поведение присъда "ненормално" правиш смислова грешка, поради липсата на дефиниция за "нормално". "

Логически, това е абсолютно издържано, но в живота всички ние (дори без да искаме) правим преценки да адекватност на нечие поведение, следователно, критерии съществуват... Струва ми се, че не е правилно да казваме, че като няма абсолютна истина и абсолютни критерии, то всичко е релативно. Достатъчно често в живота си се чудя кое е реално, но самото твърдение за релативност на реалността, взето като абсолют, ми се струва лицемерно. Нали всеки ден вземаме решения и правим преценки, как иначе бихме могли да живеем, а теоретизирането ни би трябвало да е свързано с живота, а не някаква математика, абстрактна логика...

"Тази информация е част от теб, макар и не на съзнателно ниво. Тя ти влияе и оформя личността ти по уникален начин. Понеже траекторията по която си се движила е уникална в своите подробности. Тоест гледната ти точка е уникална. "

Т.е. моето съзнание е повлияно предимно от запечатаните и недостъпни до всекидневната памет детайлни картини от случилото се досега? Това е интересна гледна точка, не съм се сблъсквала досега с нея.

Т.е. някакъв несъзнаван материал стои зад съзнателното преживяване и определя твоите избори, чувства, преценки....нещо като Фройдовия ид, но е всъщност несъзнавания материал от натрупаните преживявания? И понеже той се е натрупал по съвсем случаен принцип, уникален за всеки, то съвсем не могат да се изведат общовалидни и универсални принципи за човешката природа?



Тема Re: Доколко водите социален живот?нови [re: :)]  
АвторK. (Нерегистриран)
Публикувано02.04.09 00:59



Много мрачно ми звучиш по въпроса за плътта. Вярно, че тя деградира с времето, но поддържането на добра физическа форма не е в противоречие с духовното развитие, макар и да не ги виждаме винаги заедно в живота. Аз уважавам човек, който се поддържа физически, защото естетиката на тялото е нещо, което ние ценим по природа, не можем иначе. Освен това говори за дисциплина и самоуважение...и уважение към партнъора ;-)



Тема Re: Доколко водите социален живот?нови [re: K.]  
Автор specular (непознат )
Публикувано02.04.09 02:19



По мои наблюдения, най-върлите личностни отклонения всъщност се отключват точно в социалният живот





Тема Re: Доколко водите социален живот?нови [re: K.]  
Автор:) (Нерегистриран)
Публикувано02.04.09 08:28



Не ме разбра.

Искам да кажа, че Духът може да се усъвършенства винаги.

Тялото, се разлага и ние можем само да полагаме усилия за да маскираме белезите на разложението. Но така или иначе тленността на практика е победила вече всяка Плът. Дори тази на опиянените от мускули и мода индивиди.

А иначе, аз не познавам Човек, който волю или неволю да не отделя почти цялото си време в служба на Плътта. Та ние дори работим за да ядем, пием и да имаме жилища (баня). Като добавим и съня, цяло чудо е ако отделяме и 1 час на денонощие за Безсмъртните си Души!!!
Ужасно но факт. В днешния век, когато всеки работи "Парички", а не Твори съобразно Таланта си...





Тема Re: Доколко водите социален живот?нови [re: :)]  
Автор Numberous (пристрастен)
Публикувано03.04.09 02:30



"Човек помни всичко. Всяка подробност. Но понеже ОБЕКТИВНИЯТ Свят е ЕДИН, то общите (фонови) спомени са ЕДНАКВИ и съвсем не спомагат за различието, за уникалността на Личността"

Кво да ти кажа човек, пак глупости говориш. Света е един, ама ние го виждаме от ГЛЕДНА ТОЧКА! Ти някога да си виждал света едновременно навсякъде със всички извършващи се в него събития? Това, което си видял ти, с всеки най-малък детайл, не го е виждал никой друг съвсем същото. Разликата е абсолютна. От различните гледни точки има различен ъгъл на виждане, различно пространствено разположение на предметите, че даже и (според съвременнит6е физически схващания) - разлика във времената на случване на събитията. И всичко това е само ако двама наблюдатели гледат един и същ предмет. А всеки от нас често прекарва определено време, гледайки към предмети, които никой друг не наблюдава по същото време.

Е, за каква еднаквост в спомените може да става дума? Запаметената информация от всеки един човек е строго специфична и уникална в абсолютен смисъл.

"Лъченията, мутационните фактори РАЗРУШАВАТ, нямат съзидателен характер"

Отново грешиш. "Променят" е точния термин. Нима наистина не разбираш? От гледна точка на вселената, дори човечеството да загине, това не е зло. Това е промяна. Понятията добро и зло са лишени от обективен смисъл. Имат само субективен (такъв). Няма разруха и съзидание - има промяна. Понятията добро и зло се коренят в най-низши животински реакции - болка и задоволство. Доброто и злото идват изцяло от инстинкта за самосъхранение. А той пък - от инстинкта за запазване на вида.

Глупаво ми е да обяснявам неща на такова ниво. Ясно е, че болшинството не разбира основите на човешките мотиви. Но с хора от болшинството аз си говоря ежедневно. Посещавам клубове като този с надеждата, да поговоря с хора, осъзнаващи поне част от ограниченията и мотивите на хората като същества. Не би трябвало да обяснявам неща като в предишния абзац.

"Факт е, че Учените още от най-ранно детство са болнави и с нехармонични тела. "

Хахаха. Прочетох на няколко пъти да споменаваш Платон. Знаеш ли, че Платон е бил олимпийски шампион по борба? А знаеш ли, че "Платон" не е истинското му име, а прякор, който означава "широкоплещестият"? Твърдението ти е изцяло неоснователно. Между физическата потготовка и умственото развитие няма почти никаква зависимост. А ако все пак има някаква, тя е точно обратната на тая, която си мислиш. При едно тяло потдържано във висока спортна форма (примерно на спринтьор, плувец или гимнастик), мозъкът ще получава по-добро оросяване; съответно повече хранителни вещества и повече кислород. Ти знаеш ли, че на големи шахматни състезания има допинг тест? Шахматистите могат да взимат вещества като какаин и амфетамини, спомагащи мисленето.

Изобщо в определен смисъл, мисленето е спорт. Дори философията.

I can touch. I can feel. I ask myself 'What is real?'.


Тема Re: Доколко водите социален живот?нови [re: K.]  
Автор Numberous (пристрастен)
Публикувано03.04.09 03:17



"но в живота всички ние (дори без да искаме) правим преценки да адекватност на нечие поведение, следователно, критерии съществуват... "


Ами това е сложен въпрос. Ако всички критерии са всякога субективни, какво значи това, че съществуват?

"Струва ми се, че не е правилно да казваме, че като няма абсолютна истина и абсолютни критерии, то всичко е релативно."

Това нещо не го разбрах. Ако няма обективни критерии (камо ли пък обективна истина) как ще кажем, че нещо не е релативно?

"Достатъчно често в живота си се чудя кое е реално"

Повярвай ми, не е достатъчно

"Нали всеки ден вземаме решения и правим преценки, "

Ами да. И всякога критериите ни са субективни

"теоретизирането ни би трябвало да е свързано с живота, а не някаква математика, абстрактна логика... "

Математика, живот, абстрактна логика - всичко е едно цяло. Но това е много трудно за проумяване. Този въпрос е само, както се казва в учебниците и енциклопедиите, "за любознателните"

"Т.е. моето съзнание е повлияно предимно от запечатаните и недостъпни до всекидневната памет детайлни картини от случилото се досега?"

Е как? Нима мислиш, че не е повлияно? Спомни си златното правило на философията "количествените натрупвания водят до качествени изменения". Така действа природата - бавно, но търпеливо и настойчиво. На мен това правило ми е помогнало да проумея много неща! Често си го припомняй и те уверявам, че ще имаш голяма полза (в умствено отношение). Не, че искам да те обидя. Просто споделям своя опит.

"Т.е. някакъв несъзнаван материал стои зад съзнателното преживяване и определя твоите избори, чувства, преценки....нещо като Фройдовия ид, но е всъщност несъзнавания материал от натрупаните преживявания?"

А така, схващаш идеята. Не съм чел Фройд (въпреки, че по принцип го уважавам от слабите познания, които имам за него). За мен идеята си е моя.

"понеже той се е натрупал по съвсем случаен принцип,"

Не съм сигурен какво точно имаш предвид, но по принцип нищо не е случайно.

"уникален за всеки, то съвсем не могат да се изведат общовалидни и универсални принципи за човешката природа?"

Ами зависи доколко искаш да са общовалидни. Не пречи дадени принципи да са валидни за всички в дадени граници. Тоест хубавите принципи трябва да има "доверителен интервал" само и единствено в който да се считат за валидни.

Горното е вярно само в контекста на въпроса ти. На практика, както споменах, изцяло физични фактори, нямащи връзка със сетивата и възприятията ни, оказват далеч по-значително влияние. Разбираш ли, във всеки един момент тялото ти е не само биологична, но и физична система. А физичните системи имат даже още по-големи разлики от биологичните в своите най-дребни детайли. Просто защото най-дребните физични детайли са много по-дребни от биологичните такива. И именно това придава строгата специфична уникалност на едно човешко тяло и носената от него личност.

В този ред на мисли, всички ние, които се обединяваме под наименованието "човек" сме съвсем различни. Телата ни са различни, понятията ни са различни, дори атомите ни са различни. Когато ми говориш, думите имат един смисъл в твоята глава, а различен в моята. Но не искам да те обърквам повече. Не му мисли много за тези неща, че е опасно за здравия разум. Но общо взето има един такъв извод - всяка прилика е илюзия. Човешкият мозък е устроен да търси сходства и именно това го ограничава. В самата природа - всичко е уникално. Но за нас е невъзможно друго мислене, освен субективното.

I can touch. I can feel. I ask myself 'What is real?'.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.