Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:17 21.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Програмисти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема взаимстване на идеи от open source  
Автор sonic86 (минаващ)
Публикувано18.05.11 23:05



до каква степен мога да използвам идеи и дизайн от open source проекти, с конкурентна комерсиална цел?

охаа, ще ме коментираш нали

?

Редактирано от sonic86 на 18.05.11 23:09.



Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: sonic86]  
Автор moreol ()
Публикувано19.05.11 00:44



Виж лиценза.





Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: sonic86]  
Автор 2биpи (големи)
Публикувано19.05.11 10:32



До безкрайност.
Стига да не си преписал дословно някакъв по-значителен фрагмент, който може да се разпознае, никой не може да ти каже и копче.

__________________________________
Bang postponed. Not Big enough. Reboot.


Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: 2биpи]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано19.05.11 12:31



Освен ако няма патент баш за тва.


Тогава нямам идея как стоят нещата.

Bеer? Mоre?



Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: bira_more]  
Автор 2биpи (големи)
Публикувано19.05.11 13:31



Ми аз хич не разбирам, но се надявах, че поне в open source-а ги няма тия навлеци с патентите...

__________________________________
Bang postponed. Not Big enough. Reboot.


Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: 2биpи]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано19.05.11 13:43



Е то там патентите са по скоро за защита. Ама знам ли. Почнаха и опен сорса да го "усложняват".
Разбира се ако става дума за bsd лиценз е друго.

Bеer? Mоre?




Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: sonic86]  
Автор Pekoнcтpykтop (дарвинист)
Публикувано19.05.11 14:01



Абе ако копи-пействаш парчета код, който после няма да показваш на никой, едва ли ще ти смърди някой.





Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: Pekoнcтpykтop]  
Автор sonic86 (минаващ)
Публикувано19.05.11 15:57



Лиценза който ползват едните е GNU AFFERO GENERAL PUBLIC LICENSE

До колкото разбирам имам право да правя промени, копирам и тн нататък, но не става ясно дали мога в мои проекти, които да не споделям с комюнитито.

Аз имам сходна структура с техните модули, но има и доста неща които те нямат и като цяло нещата са написани по съвсем различен начин. Но има едни които много ми харесаха като идея и искам да си направя и аз така моя проект.

охаа, ще ме коментираш нали

?

Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: sonic86]  
Автор 2биpи (големи)
Публикувано19.05.11 16:20



Ако си копирал -- не може.
Ако просто това, което си написал има съвпадение в структурата с някой си чужд проект няма проблем. Твоето си е твое, тяхното -- общо.
Ако има и намесен патент за някоя от идеите реализирани и в твоя и в другия проект, губиш.

__________________________________
Bang postponed. Not Big enough. Reboot.


Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: 2биpи]  
Автор sonic86 (минаващ)
Публикувано19.05.11 16:52



Няма да копирам, от тях код, просто има ми харесват някои неща от архитектурна гледна точка, потока на работа.
Моята структура има обшо с тяхната, но моята ще е още по-адванст.
Под идеи имам предвид, структуриране на модули, сървиси и такива неща, но няма да е съвсем същото, защото мисля че имат излишно сложни неща, а и ползват стари технологии, а аз ще ползвам нови и те ще ми спестят доста работа.

Пример:
Те са си направили модул за user service, който включва апи, имплементация, ексползване на уеб сървис, на хттп сървис, хттп клиент, на мок имплементация. това са отделни проектчета.

А при мен в общи линии ще имам user service, където апи ще ми включва интерфейси които ще са експоузнати и като уеб сурвис и като хттп, чрез хмл конфигурация, и ще имам една имплементация за тях, и може би и мок имплементация.
Те сами са си направили хттп сървис и клиент което аз мога да го направя без да пиша мой код.

охаа, ще ме коментираш нали

?

Редактирано от sonic86 на 19.05.11 17:05.



Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: sonic86]  
Автор 2биpи (големи)
Публикувано19.05.11 18:41



Лиценза е на друго ниво: клас, модул, продукт...
Архитектурата и подредбата на нещата са твърде общо нещо -- брадатите типове разправят, че една от основната цел на отворения код е образоването на хората, които го гледат. Видял си, образовал си се, ползвал си архитектурата!

(култовата абревиатура: IANAL)

__________________________________
Bang postponed. Not Big enough. Reboot.


Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: sonic86]  
Автор Eвлaмпи Пoпдимитpoв (световноизвесен)
Публикувано20.05.11 00:24



Е в лиценза не пише ли? Аз MIT харесвам понеже единствено копираш техния лиценз в руут фолдера (за да се знае кой как - чесно е се пак) и после - джиджигас

Just because you have a direction doesn't mean you can get there quickly -- sca4


Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: sonic86]  
Автор Гypy (bangbus driver)
Публикувано20.05.11 05:51



Директно взимай и не го мисли. Опен-соурс сганта е прекалено заете да гледа дъги и уникорни и дори няма да забележи.

--
One day it will make sense.


Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: Гypy]  
Автор sonic86 (минаващ)
Публикувано20.05.11 09:29



Tozi open source proekt e dosta seriozen, az I dr takiva razglejdam I daje usyvyrshensvam ta toi ima integraciq s dr proekti koito ne sa open source, ne znam zashto samo tova sa otvorili, toi se prodavate I ima licenzi, I shye sym mu konkurenciq edin den.

охаа, ще ме коментираш нали

?

Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: sonic86]  
Автор Гypy (bangbus driver)
Публикувано20.05.11 09:38



как може да си конкуренция на безумен тип, който бачка нон-стоп и пуска шкембе и ще умра на 40 и дава всичко безплатно?

--
One day it will make sense.


Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: sonic86]  
Автор Pechenia (нема лабаво ;-)
Публикувано20.05.11 16:44



Бухаш наред - така или инак ще се наложи да промениш разни имена на модули/функции/променливи, да си туриш коментари, да сложиш собствено форматиране и прочее. Демек си зел само идеята, а тя е опната по подразбиране.
Ако пък си много на зор, правиш един фиктивен сайт с анонимна регистрация - правят такива в Южна Америка за 50 долара - където ръгаш нужните ти модули под някакъв ултра-супер-фрий лиценз, и копираш с лопатата. Ако някой ти реве - показваш сайта и ги оставяш да гонят михаля.

чети и дишай по-леко



Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: sonic86]  
Автор Eвлaмпи Пoпдимитpoв (световноизвесен)
Публикувано20.05.11 23:49



Мрънкаме, че е малка платата, но крадеме с готовнос :) Ебаси яката държава. Как реагираш на 'щипани' кебапчета и вкисната наливна бира? А да и мръсни кенефи, но това е даденос по-скоро и нема впечатляванка особено като цяло

Just because you have a direction doesn't mean you can get there quickly -- sca4


Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: sonic86]  
Автор backinblack (Ръси мозък)
Публикувано22.05.11 15:26



Готина темичка сте си спретнали! Винаги съм бил с убеждението, че тези които най-много ги е страх да не им окрадат интелектуалния труд или да не вземе някой да спечели покрай интелектуалния им труд, без да си плати лептата - най-малко зачитат чуждия такъв, но това вече е меко казано прекалено! Човек от който взаимстваш идеи, че даже и код да наричаш измет! Това май само болен мозък на български програмист може да го роди! С кев човек да ви краква и разпространява продуктите!



Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: Гypy]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано25.05.11 17:10



Точно така :) Аз съм привърженик на БСД-подобните лицензи - който си мисли че може да подобри нещата и да прави пари от това халал да му е. В огромна част от случайте обаче се оказва че не може да го направи, въпреки голямото си самомнение. Което също е добре. Еволюцията предполага малоумниците, независимо колко велики планове имат, да отпаднат по естествен път.

EOF


Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: backinblack]  
Автор Pechenia (нема лабаво ;-)
Публикувано25.05.11 23:47



Вземи научи поне малко що е то тафтология, как се пише "кеф", кога се използва и какво означава алегорията и хиперболата, пък тогава се напъвай да бухаш бомбастични обобщения. Изключително посредствено е да демонстрираш елементарна неграмотност и невежество като в същото време претендираш за стожер в морални, медицински и софистични категории.

чети и дишай по-леко



Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: gat3way]  
Автор Гypy (bangbus driver)
Публикувано26.05.11 00:10



Точно - каза го по-добре от мене - точно това си мисля. Точно това се получава в реалния живот - дори и да искаш, дори и да копираш 1:1, пак нищо не можеш да направиш. Просто... така работят нещата.

Ако ще правиш опен-соурс - прави го докрай. В смисъл - ако някой намери начин да прави пари от това - ми това е окей. Понеже като прави пари ще вземе от корпорациите, ще даде на детето, на жената, на колега - ми по-добър ще е света. Нали за това се борят все пак?

Най са ми смешни опен-соурс лицензите с кауза и условия и очаквания, каto ГПЛ. Ми пусни го комерсиално тогава бе, калъф. Кви са тия... свобода, бира, отворен... ма после 500 страници кво не може - доста по-зле от комерсиален лиценз.

--
One day it will make sense.


Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: Гypy]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано26.05.11 00:21



Ми смешни или не - вършат рабтота. То и мен ме дразят някои неща, ама такова е желанието на създателя - толкоз. Калъф - некалъф - такова е желанието му, редно е да се спазва. В смисъл като е калъф, може да не му бъдат ползвани нито софтуера, нито кода за този софтуер. Няма проблем.

Bеer? Mоre?




Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: gat3way]  
Автор | (>[2] /dev/null)
Публикувано26.05.11 00:28



Аз харесвам MIT лиценза и го използвам за почти всичко, което пиша и мога да разпространявам.

The last good thing written in C was Franz Schubert's Symphony No. 9.


Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: bira_more]  
Автор Гypy (bangbus driver)
Публикувано26.05.11 00:30



По-сложно е от това. Нежеланието на включването в комерсиални схеми обезсмисля начинанията на който и да е покрай този софтуер. Звучи алогично, но реално работи като пиратството - ако няма пирати на софтуер, няма да е толкова разпространен точно този софтуер и няма да има толкова хора запознати с него и съответно нужния брой клиенти, които все пак биха си платили.

Така и с опен-соурса. Тези, които го ползват да правят пари въпреки нежеланието на въпросния брадат луд човек, са много по-полезни от въпросния луд човек, понеже хранят деца, хора, семейства и създават работеща еко-система около това. Дори и той да не иска и да писка.

--
One day it will make sense.


Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: |]  
Автор Гypy (bangbus driver)
Публикувано26.05.11 00:32



MIT e окей. Дава права на пичовете, дето могат да задействат комерсиални и работещи схеми да го правят - да хранят деца, семейства, колеги. С MIT нямам проблеми - тогава си признаваш - пичове, направих го да ви е готино и да го развивате/направите някой лев с него - действайте ако можете.

Това е честно и готино.

--
One day it will make sense.


Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: Гypy]  
Автор | (>[2] /dev/null)
Публикувано26.05.11 00:33



А не, не го правя на някой друг да е готино. Правя го на мен да ми е готино. А след това който каквото иска да прави с него, не ме интересува.

The last good thing written in C was Franz Schubert's Symphony No. 9.


Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: |]  
Автор Гypy (bangbus driver)
Публикувано26.05.11 00:34



Това е файн - fair enough и съвсем достойно позиция. Тъпата позиция е - ми аз това го правя за пингвините да им е топло и всички останали са педали - GPL и производни.

--
One day it will make sense.


Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: Гypy]  
Автор | (>[2] /dev/null)
Публикувано26.05.11 00:36



Другото е смесване на програмиране и политика -- наистина малоумно IMO.

The last good thing written in C was Franz Schubert's Symphony No. 9.


Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: Гypy]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано26.05.11 02:27



Напротив - съвсем просто е. Винаги можеш да направиш собствена реализация. Е ако можеш де.
Да не говорим че в днешно време има доста начини да ползваш каквото ти трябва без да нарушаваш лицензите.

Bеer? Mоre?




Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: bira_more]  
Автор Гypy (bangbus driver)
Публикувано26.05.11 08:29



Не става, дори само изискването да рилийзваш под съвместим лиценз убива голяма част от потенциала, понеже много от потенциалните клиенти (и по-скоро legal team-овете им) се шашкат от полу-комунистическия, полу-фашисткия политически текст на лицензирането ти и отебават. За други звучи несериозно дори самата дума open-source. За трети open-source = free, а чаветата трябва да ядат, ипотеката върви - всичко това струва кеш.

Говоря за модела продукти/услуги с добавената стойност, които правят реалния кеш. Това вече ако си продаваш времето на час и такъв ти е модела, няма значение (макар че дори и така на Джава/Оракъл ще вземеш петорен рейт отколкото на _повечето_ опънати соурсове).

--
One day it will make sense.

Редактирано от Гypy на 26.05.11 08:32.



Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: Гypy]  
Автор cristal_reaver (старо куче)
Публикувано26.05.11 13:35



Доста оъпн сорс проекти имат комюнити едишън и комерсиал едищън. Просто който иска си пише и развива комюнити едишъна и всичко хубаво го вкарват в комерсиалния, който е затворен.

Whenever I'm sad, I stop being sad and be awsome instead.



Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: cristal_reaver]  
Автор Triglav Zmei (gorianin)
Публикувано30.05.11 17:16



Това е много добра схема за пачалба без много труд. Хващаш някой проект с опънат соурс, спретваш най-сполучливите модули в някаква компилация със затворен код, тестваш я, измисляш и някакво много куул име и я продаваш без да си написал и един ред код. Като програмистите изкарат нови версии на безплатните си кодове, ти изкарваш нова версия на платения си софт.



"На своя Царь Освободитель Борисъ III отъ признателна Македония."

Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: sonic86]  
Автор 435 (Сър Пич)
Публикувано30.05.11 17:36



е опън сорс != фрий

РХЕЛ-а е осс, ама струва колкото 2 вин сървъра

Редактирано от 435 на 30.05.11 17:37.



Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: Triglav Zmei]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано30.05.11 19:21



След това малоумните хипита завеждат дело за GPL violation и твърде вероятно отиваш да ровиш в кофите. Съмнява ме да можеш да извадиш повече пари за адвокати, отколкото Cisco например, но знам ли. А онези само се правят на миловидни и добрички радетели за свобода, докато цоцат хората в съдилищата.

EOF


Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: gat3way]  
Автор Гypy (bangbus driver)
Публикувано30.05.11 19:38



да и почват да се израждат нещата, понеже кинтите стават с политика и адвокати повече, а не както в нормалния свят - продукти -> кинти.

Наскоро гледах с Моно драмата покрай Новел дето ги отсвириха и Мигел де Иказа 20 години по-късно стигна до извода, че трябва комерсиален модел, макар че ще продължава с "безплатния" модел - което е тъпо, но той няма избор, понеже е Линукс и там всичко трябва да е "безплатно" (освен не си като Циско и АйБиЕм и да можеш да дереш по други начини хората)

--
One day it will make sense.


Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: gat3way]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано30.05.11 21:45



Въпроса е че ако искаш да ползваш нещо, редно е да се съобразиш със създателя на това нещо. И ако не те кефят условията, не виждам защо ревеш че не те кефят условията. Просто не ползваш това което не те кефи като условия. Наистина е просто.
Не знам някой да принуждава хората зорлем да ползват софтуер под GPL.
Ама все пак аз доста неща не знам де.

Bеer? Mоre?




Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: bira_more]  
Автор cristal_reaver (старо куче)
Публикувано30.05.11 22:19



ne moga da razbera, kakyv e problema ako vzema nqkoi patyrn model ot tqh i daje go podobrq i promenq spored moq api? Ili pyk open source-a ima modul s nqkakva logika, zashto i az da nqmam takyv modul s podobna sprqmo moq api? Tezi neshta moje da gi precenq i po dokumentaciqta na zatvorenite proekti i te li shte me sydqt... a kak shte dokajat 4e az ne sym po umen ot tqh i ne sym si go izmislil sam.



Whenever I'm sad, I stop being sad and be awsome instead.

Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: bira_more]  
Автор Гypy (bangbus driver)
Публикувано30.05.11 22:23



да, ама го правят много сложно от бизнес гледна точка, щото хората очакват евтинко и направо безплатно и около тая еко-система сложна ако не си някакъв голям играч.

иначе ако ти върши работа - естествено, но почват да мрънкат клиентите ако имаш кажеш дай 1000 кинта за бачкане, щото е безплатно, безплатно, етц.

--
One day it will make sense.


Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: Гypy]  
Автор cristal_reaver (старо куче)
Публикувано30.05.11 22:38



ne me razbirash, za tova shte ti dam primer
Imash 1 module koito pokazva nqkakyv api. s koito moje da raboti vseki koito si dobavi api module-a kym proekta.
Oba4e pyk nqkoi klienti iskat promqna na toq api, za po-lesna integraciq s tehnite systemi, dr iskat dopylnitelni neshta, nqkoi specifi4ni za samo za tqh. i da ne 4upim nashiq api, za vseki klient pravim mediator proekt koito definira osnoven api, i dopylnitelen spored klienta koqto implementaciq v obshtiq slu4ai delegira kym nashiq api.
Ei tova sym go vidql na 80% ot dr proekt, ideqta 4e tova lesno moje da mi ulesni client integration-a si e moq.

Whenever I'm sad, I stop being sad and be awsome instead.



Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: Гypy]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано30.05.11 22:46



Аз лично не се интересувам от мрънкащи клиенти. Нямам проблем да пратя на човека линкове и всичко останало и той сам да си го настрои/промени/поддържа.

Bеer? Mоre?




Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: Pechenia]  
Автор backinblack (Ръси мозък)
Публикувано31.05.11 02:55



А не ти ли мина през акъла, че такива сложни думички могат да бъдат неразбрани от един неграмотен простак като мен!? На такива прости ора се говори простичко щото иначе труда от обясненията отива на ветера, а труда на програмиста е скъп!

Редактирано от backinblack на 31.05.11 02:56.



Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: backinblack]  
Автор Pechenia (нема лабаво ;-)
Публикувано31.05.11 11:17



За колега съм готов, макар и с мъка на сърцето, да прежаля стотина евра...

чети и дишай по-леко



Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: bira_more]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано31.05.11 23:43



Идеята беше да убия оптимистичният ентусиазъм на човека все пак :)

Нямам толкова против хората, избрали GPL в крайна сметка, това си е тяхното право на избор. В свободното си време си ръчкам едно мое си хоби-проектче с GPL лиценз. Но като цяло, GPL философията не ми допада. Не ми харесва идеята да се правят хората свободни чрез ограничаване на правата им. Моята гледна точка за нещата е по-меритократична - ако можеш да направиш нещо като хората и желаеш да го правиш отворено, не трябва да пречиш на останалите да се опитват да печелят, подобрявайки го. В крайна сметка не виждам нищо лошо да успеят да печелят. Никой не е глупав да избере платен продукт с кофти съпорт пред безплатен и отворен продукт, с по-добра подръжка и същите features. Или поне не ми звучи логично да го направи, ама знам ли.

Редактирано от gat3way на 31.05.11 23:47.



Тема Re: взаимстване на идеи от open sourceнови [re: gat3way]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано01.06.11 14:56



Съгласен съм с теб. И мен не ми харесват доста аспекти на GPL, просто казвах че ако някой е пуснал нещо под GPL, си е негово право, а ако друг иска да ползва нещото под GPL е редно да се съгласи с условията, или да не го ползва.

Bеer? Mоre?





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.