Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:15 27.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Нека видим казаното от тебнови [re: ask2OO4]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано13.09.13 17:05



В отговор на:

През 1945-та той се присъединява към МП, но не поради опасения, че, бидейки член на РПЦЗ, е бил разколник, а по съвсем други причини, които по-горе съм изложил, ама няма кой да чете


.

Нека прочетем, тогава, каквоточно си казал:

"Вие сякаш искате, имайки Догматиката и Канона пред себе си, да определите една църква стои ли или е отпаднала. Но това не е възможно за човека пък бил той и епископ, освен в случаите, в които Бог ВЕЧЕ ни е открил. Във всички останали случаи ние трябва да търсим преди всичко Божията воля - как да постъпим. Затова аз казвам - не знам МП църква ли е или не, - Бог знае. Това, което ми трябва да знам, е че епикопатът води паството си в грешна посока, следователно не бива да имам църковно общение с него.

По същия* начин е стоял въпроса и за св.Серафим. Той не е признавал никога избора на митрополит, по-късно патриарх Сергий, нито неговата съглашателска идеология, затова не можем да кажем, че е станал сергианин. Св.Серафим също така никога не се е съгласявал с комунизма, а до края на живота си остава убеден монархист, затова няма как да кажем, че не е считал болшевиците за зло. Стъпката за влизане в МП, както е обяснено в статията, е направена при следните условия:
1. Св.Серафим губи връзка със задграничния Синод.
2. Ситуацията в МП е представена пред него като изменяща се към добро. Т.е. той е имал, макар и наивното донякъде, основание да вярва, че в Руската Църква постепенно ще се възстанови православният живот.
3. Изборът на новия патриарх Алексий му се е струвал обнадеждаващ във връзка с това, че той е избран свободно и няма да продължи линията на м.Сергий.
4. МП не е осъдена** от никой събор като отпаднала, нито е разглеждана като "сталинистка" в своята цялост. Порицавана е политиката на узурпиралите властта в нея епископи. Какво пречи на когото и да било да се присъедини към нея, ако този епископат се смени, както е вярвал св.Серафим? От тази гледна точка актът на присъединяване е всичко друго, но не и безпринципен.

Ако сте чели подробно житието на свв.братя Кирил и Методий, трябва да сте обърнали внимание колко от папите, в чиято юрисдикция св.Методий даже заема епископска катедра, поддържат неправославни учения. И въпреки това св.Методий не проявява непослушание, а винаги търси разрешението на римския престол за дейността си. Звучи също толкова "удобно" - търсиш да си прокараш идеята под някаква форма пред силния на деня. Съглашателство? Ни най-малко, бих казал!
"

* Ами не е по същия начин. МП не е осъдена, а такива като тебе съдят. И щеще да признаеш, че изборът на владика Серафим да се върне в лоното на МП е избор продиктуван свисше, а не да се силиш, сам себе си да опровергаваш:

В отговор на:

Единствената "духовна", следователно съществена, причина да се въведе новият стил е заради икуменическите стремежи на някои "православни" архиереи. Ако и някой да не вярва по този начин, но щом се причащава заедно с вярващите по този начин, то така сериозно противоречи на основополагащ принцип на Църквата - за ЕДНА вяра.



Да ти припомням ли, че "новостилната" БПЦ е в евхаристийно общение с Руската Православна Църква. С един замах ти поставяш МП като неканонична, а по-горе - само и само за да се опиташ да защитиш владика Серафим, казваш, "не знам МП църква ли е или не, - Бог знае."

Ами представи си, че и владика Серафим знае, затова и се е върнал в лоното на МП. Представи си, че владика Серафим знае повече от теб, просветляван свисше. Представи си още, че този просияващ и сега в Бога човек, бидейки патриот, се е ужасил от подлогата, която архиереите от РПЗЦ правят на нацистите по време на войната - нещо, за което твоите съмишленици избягват да говорят.



. . .


Редактирано от Ежко на 13.09.13 17:17.



Тема И двамата евангелисти свидетелстват истиннонови [re: ask2OO4]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано13.09.13 17:14



В отговор на:

"Също Го хулеха и разбойниците, разпнати с него." (Мат.27:44)

"Един от увисналите на кръста злодейци Го хулеше ... а другият, като заговори, мъмреше тогова и казваше: та и от Бога ли се не боиш ти, когато и сам си осъден на същото?"(Лук.23:39,40)




Кой е правият?


Не е задължително разбойникът отдясно да е бил добронамерен към Господа през цялото време. Св. Иоан Златоуст обяснява това "противоречие" така (перефразрайки): - За да не си помислиш, че това е станало по някаква уговорка, или че разбойникът не е бил (в действителност) разбойник, Евангелистът ти доказва именно чрез хулите му, че разбойник и враг е бил отначало на кръста, но внезапно се е п р о м е н и л.

. . .




Тема Re: Нека видим казаното от тебнови [re: Ежко]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано13.09.13 21:01



Айде на тюрлю гювеча... Ами не ми се коментират простотии, нито ми се обясняват до втръсване неща, които вече съм обяснявал. Недей да ми измъкваш едно изречение от целия текст и да ми го тъкуваш извън всякакъв контекст, който може да съм имал изобщо предвид. Който чел - чел, който разбрал - разбрал.

Съдя, разбира се.



Няма какво да си представям, фактите говорят друго. Не забравяй, че Матушка Серафима живя до 2004-та. Предостатъчно, за да сме наясно не от скалъпени документи и не от пишман изследователи, правещи църковна политика, какво в действителност се е случило. Каквито и "доказателста" да ми представяш, не е възможно да ме разубедиш в нещо, което знам от свидетели.

Защо си мислиш, че можеш да говориш безнаказано клевети по адрес на архиереи, които считаш за неканонични, а спрямо според теб каноничните проявяваш човекоугодническо лакейство, макар бакиите им да са явни? Това се нарича двоен стандарт.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."

Тема като имате пред очи свършека на техния живонови [re: ask2OO4]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано14.09.13 23:12



Факт е, че владика Серафим се връща в лоното на МП.*
Факт е, че никога не е благославял да се прави разкол заради "новостилие".
Факт е, че архиереите от РПЗЦ в онова време са станали подлога на нацистите.
Факт е, че същата тази църква роди Разкол.

Като даваш препратка към дядо Серафим Алексиев - духовно чедо на владика Серафим (впрочем, множество пъти съм цитирал от тази прекрасна негова беседа) нека припомним, че той никога не е давал и намек за отделяне, за разкол, какъвто всъщност направи неговото духовно чедо Росен Димитров Сиромахов.

*И този факт не само че не приемате като пример, за да се вразумите, а се опитваш всячески да го омаловажиш и да търсиш какви ли не причини - включително и

, както и да се силиш да ни обвиниш в . И на туй отгоре нямаш срам многократно да ме обвиняваш в клеветничество.

Ако си забравил, нека ти припомня призива на владика Серафим:

"На нас подобава да бъдем с тези Православни църкви, които строго, без всякакви компромиси се придържат към стария стил в църковния си живот"

И дума няма за отделяне, за противостоене, за разкол. И никога владиката не е призовавал към това зло.

Не е ли писано:

"Помнете вашите наставници, които са ви проповядвали словото Божие, и, като имате пред очи с в ъ р ш е к а на техния живот, п о д р а ж а в а й т е на вярата им " (Евр., 13:7) ?


Като говориш за свидетели, и като стана въпрос за Росен, нека ти припомня някои свидетелства на Прокимен (да, знам, ти не ги приемаш, но се вижда, че приемаш избирателно, иначе да би последвал примера на дядо владика Серафим) :



Впрочем, защо ли Матушка ще да е избрала да бъде с противостоящият Киприян (който тогава не е бил все още в литургийно общение с РПЦЗ), а не с РПЦЗ, в която се е създавал нейният манастир ?

Ето ти отговора - хубаво го прочети, абстрахирайки се да приемаш изибрателно свидетелствата :


. . .



Редактирано от Ежко на 14.09.13 23:36.



Тема И това също е факт:нови [re: ask2OO4]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано14.09.13 23:47



"Главата на някогашната РПЦЗ - Митрополит Виталий е забранил категорично да се служат панихиди за Архиепископ Серафим!"



Това също е факт, и този факт е показателен и знаменателен.

В отговор на:

на




. . .


Редактирано от Ежко на 14.09.13 23:48.



Тема Re: Архиепископ Серафим Соболев - агент на КГБ?нови [re: Ioannis]  
Автор oldfrog (старо куче)
Публикувано15.09.13 15:59



Драги Ми Йоаннис,
Какъв е точно Роман Вершилло като юрисдикция, не съм информиран, а и не смятам, че е толкова важно. Важно е богословските трудове и критики, които е направил дали са верни. Не съм изчел всичко, но това, което съм прочел го намирам за вярно, защото познавам протестантските версии на тези дивотии.

Не знам Граббе дали е масон, но ми е много интересно ако е масон, защо си прави труда да възхвалява трудове на архиепископ Серафим, които са насочени точно срещу масонството, теософията и Източния Пантеистичен Монизъм лежат в основата на идеологията на тези хора.

Линковете за някои материали. не ми се играе да ги правя активни, моля да бъда извинен! тези са за някои полемики със Сергий Булгаков и прочие.
http://feoz.narod.ru/a_serafim_index.html
http://proroza.narod.ru/

ето този труд имам предвид на сайт на катакомбците:
http://co6op.narod.ru/rar/roca.rar

Трудовете на архиепископ Серафим ги оценявам откъм богословската им стойност и как могат да бъдат употребени в полемиката със Сергианите.

Ако са се опитали да му обещаят някои неща, за да намалят опонентите си, то може би той се е подвел, като наивно се е надявал, да успее да постигне някаква промяна.

НАЙ-ВАЖНОТО ЗА МЕН Е, ЧЕ МИТРОПОЛИТ АНТОНИЙ ХРАПОВИЦКИ ПОБЕЖДАВА И В ЗАДГРАНИЧНАЯ И В МП В ЛИЦЕТО НА СВОЯ УЧЕНИК СЕРГИЙ СТРАГОРОДСКИ!

Защо съдя, че Митрополит Антоний е победил в задграничная?

Защото четох изложението на протоиерей Михаил Помазански по отношение на Догмата за Изкуплението, което е писано по време на пребиваването му в задграничная. По същество излага Юридическия Догмат на Изкуплението, макар че в същия този, няма грешка, труд говори против юридизма.

Много се учудих, при положение, че има решения на задграничния Синод, които спират Митрополит Антониевите еретизми по този въпрос.

Имало решения, но не са се приложили. И Роман в статията за митрополит Антоний и руснакът в този материал казват, че архиепископ Теофан Полтавски е помолен да не участва повече в заседанията на Синода (Роман) и е поставен в изолация (според другата статия).

Какво можете да очаквате от архиепископ Серафим Соболев в тази ситуация. Човекът май е решил да си умре по възможност в родината, при положение, че и в Задграничная и в МП властва един дух, този на теософията и масонството?

Не ми отговорихте за Митрополит Вениамин Фьодченков и игумен Никон Воробьов!

Макар че отговорът всъщност го дадохте вече в линка за сайт на Старопоморите-федосеевци. Висш клир, който гледа с изцъклените очи на неверието на една змия, и простичката истинска православна вяра на редовите хорица, която не се влияе от еретизмите на техните водачи.

Едните Бог ги вижда заради вярата им, като негови чеда, а другите, заради неверието им, като синове на погибелта! И това е за РПЦ МП, моето скромно мнение. Не крия, че по някои въпроси имам малко по-различно мнение, но нямам намерение да го дискутирам тук и сега.

Битката е за Догмата на Изкуплението в класическия Юридически вариант, а кой какви неща е направил в личен план сматям, че не е най-важното.

ето и линка за сайта на Ортодоксия, където са събрани на едно място материали в защита на Юридическия Догмат на Изкуплението:
http://orthodoxia.narod.ru/index.htm

И още един въпрос, който ми спестява дългите отговори, за които в момента нямам време по останалата част от поста Ви.

Прави ли Свети Исаак Сирин еретик пребиваването му в юрисдикцията на Несторианската Сирийска църква?

Отговорът е: Не!

Нито пък присъствието на Свети Исаак Сирин във въпросната Църква по някакъв начин и придава каноничност! Тя си остава еретична.

Качили са Свети Исаак на епископския престол, та дано пее в хор с останалите еретици. Не се съгласил човек, продължил да излага Православието и в резултат го изгонили от катедрата. На практика е станало така, мака че в житието му е записано друго. И това са неща, които могат да се прочетат между редовете на историческите събития.

Ами, според мен, с архиепископ Серафим е станало същото.

Благодаря Ви за критичността на съжденията!



Тема Re: Архиепископ Серафим Соболев - агент на КГБ?нови [re: ask2OO4]  
Автор oldfrog (старо куче)
Публикувано15.09.13 16:40



Аск,
Ето ти какво трябваше да прочетеш:
--- да поместя отново, та дано прочетеш и ... разбереш ---
Идеята на Силуан за „Целия Адам”, която има за следствие или първопричина „моят ближен, това съм аз”, също думи на Силуан, идва от книгата на Ведите, която е свещена книга на индуизма и в чиято основа стои Източният Пантеистичен Монизъм. Когато се преодолява последния дуализъм между ученика и учителя, и твоята личност се разтваря в безличния принцип „човек” на тази светогледна система, учителят казва на своя ученик, посочвайки себе си: „Тат твам аси” – „И това също си ти”. И, за да изрече Силуан думите „моят ближен това съм аз” означава, че тази трансцендентост, отиване отвън личното в безличното, е вече постигната. Защото „моят ближен това съм аз” е реалното изпълнение на „и това също си ти”.

Да не говорим за думите на Калистос Уеър:
„Ние, хората, не само зависим един от друг, като членове на едно тяло, но и с животните сме свързани с родови връзки, и с дърветата, и с растенията, със скалите и земята, с въздуха и водата. Ние живеем в тях, а те в нас.”

Важен е последният ред. Тук човекът въобще е разтворен в безличното битие на първичната „монада”, където няма нищо лично, дори човек.

Клубните Софронисти като не искаха да послушат мен, да видят как същите неща ги прави Теофан Полтавски.


---------------------- край на интересното продължение -----------------

---------------------- извадката за Юстин Попович ------------------------
Не се чуди, че името на Юстин Попович е в списъка.

Ето ти една извадка от предговора на Есхатология на Юстин Попович стр. 36 на Зографското издание, от която ще видиш влиянието на Силуан Атонски върху него, всъщност на Антоний Храповицки.

„Отец Юстин е сравнявал своето възприятие на света с усещането на първия човек, който до падението е имал чувството за „всеобщо срастване с всички твари, за всеобща взаимовръзка”, възприемайки всяка твар „като жива органична част от своето същество”.
(Това е от молитвен дневник, бележка от 11 януари 1921 г.)

Твърде вероятно, когато в своята Пневматология Юстин Попович казва „Христос е Църква”, това пък да го е заимствал от „целия Адам” на Силуан.
---------------------- Край на цитатите от другия пост -----------------

Христос е Църква е почерпено от митрополит Антоний, а това ще го прочетеш в първа глава на доклада на архиеп. Теофан, за който давам линк и където става въпрос за "единното естество". Теофан Полтавски прави критика въз основа на светите отци, аз го правя чрез писанието и други източници, но крайните заключения са едни и същи на практика.

В блога ми нещата са доста по-подробно обяснени, в темата "Критика на спасенито според Силуан Атонски". Спирам дотук, защото съм ти написал една друга дълготийка, която е интересна, но мисля, че ще е по-добре да съкратя пускането на първата и половинка. Със "Светите мощи" повече няма да се занимаваме. Защо не го вярвам, нямам намерение да споделям, нито пък това ми пречи при общуването с Православните.



Тема Re: Именнонови [re: ask2OO4]  
Автор oldfrog (старо куче)
Публикувано15.09.13 16:43



Аск,
Ето ти частта, която смятам, че е интересната и важната за тази тема:
„Май нещата опират до догмата за Изкуплението.”

Да, точно там опират нещата. И вижданията на Митрополит Антоний Храповицки за Изкуплението всъщност успяват да заместят традиционния Юридически Догмат за Изкуплението вярван дотогава в Руската Православна Църква, а и не само в нея. Митрополит Антоний успявя да го наложи в задграничная, а неговият ученик митрополит Сергий Страгородски успява в МП. А крайната сатанизация на тези теоретични постановки на митрополит Антоний в практично-приложен план ги извършва архимандрит Софроний Сахаров със своя набеден „старец” Силуан. По отношение на Догмата на Изкуплението Юстин Попович е наистина ученик на Митрополит Антоний, защото напълно споделя неговите възгледи по тези въпроси, докато Николай Велимирович, поне на думи, се придържа към Юридическия Догмат на Изкуплението, според цитата от негови творения, който може да видиш в сайта Ортодоксия.

Вижданията на митрополит Антоний са всъщност някаква разновидност на хуманизма, че човекът е способен да еволюира нравствено като следва определен пример, този на Христос в случая. Тоест Бог някак си го има на думи, но на практика все едно че го няма, защото човекът всъщност си се спасява на практика сам. И тази религиозна система изключително добре пасва на комунистическия мироглед, на който всъщност се оказва в синхрон. Не случайно Сергий Страгородски става патриарх в комунистическа Русия, защото богословските му възгледи всъщност обслужват режима и неговия светоглед, нравствена еволюция на обществото, но без Бога. И вярванията на Митрополит Антоний мисля да ги нарека РЕЛИГИОЗЕН АТЕИЗЪМ!

През 1949г. Пьотр Гнедич защитава в Московската Духовна Академия дисертация, с която става кандидат на богословските науки или доктор по богословие по съвременната класификация на тема:



На какво е посветен този труд може да разбереш от следната реплика, която обяснява целите на труда на Гнедич:

„Вместе с критикой юридического понимания искупления, задачей русской богословской мысли явилось стремление к более правильному и более соответствующему святоотеческому пониманию истолкованию догмата искупления.”

„Заедно с критиката на юридическото разбиране на изкуплението, задача на руската богословска мисъл се е явил стремежът към по-правилно и по-съответстващо на светоотеческото разбиране изтълкуване на Догмата на Изкуплението.”

(Нарочно оставям и оригинала и превода.)

Тоест цялата богословска мисъл е изправена срещу Митрополит Филарет Дроздов, срещу Митрополит Макарий Булгаков и двамата по-съвременни защитници на техните трудове, архиепископ Теофан Полтавски и архиепископ Серафим Соболев. Българските им академични събратя цепят в същата посока.

Аск, само ти не можеш да проумееш всъщност колко дълбока, повсеместна и страшна е Апостазията в съвременното Академично Православно Богословие, което дава тон за песен на останалите безумци.

По-важното за нас от тази дисертация е, че тя е всъщност опровержение на труда на архиепископ Серафим Соболев „Изопачаване на православната истина в руската богословска мисъл”. Архиепископ Серафим критикува проф. Светлов, П. Гнедич го реабилитира и въобще си личи от изложението му последователят на нравствения монизъм на митрополит Антоний с присъщия му адогматизъм – липса на точни вероизповедни определения.

Затова по-горе написах, че архиепископ Серафим няма как да е агент, защото ако стане агент, той трябва да смени и богословските си възгледи, което е ясно, че той не е направил. Богословските му възгледи пречат на комунистите, докато тези на Сергий Страгородски са им страшно удобни.

И това е една поръчкова дисертация, на угодник на властимащите, за която си получава тридесетте сребърника, докторска титла по бЪгословие.

И за такива неща се отнася АНАТЕМА не от вселенски събор, а от директно Божествено определение изявено чрез устата на апостол Павел:

Галатяни 1:8
Но ако и сами ние, или ангел от небето ви проповядва друго благовестие освен онова, което ви проповядвахме, нека бъде проклет.
9 Както ей сега казахме, така пък го казвам: Ако някой ви проповядва друго благовестие освен онова, което приехте, нека бъде проклет.

Защото вижданията на тези хора, Митрополит Антоний и компания, влизат в противоречие със следните богословски определения на Новия Завет:

Ефесяни 1:7
в Когото имаме изкуплението си чрез кръвта Му, прощението на прегрешенията ни, според богатството на Неговата благодат,

Евреи 9:12
веднъж за винаги в светилището, и то не с кръв от козли и от телци, но със Собствената Си кръв, и придоби за нас вечно изкупление.

1 Йоаново 1:7
Но ако ходим в светлината, както е Той в светлината, имаме общение един с друг, и кръвта на Сина Му Исуса [Христа] ни очиства от всеки грях.

А това е изпълнението на Юридическия Догмат на Изкуплението според Исая 53:5,12
5 Но Той биде наранен поради нашите престъпления, Бит биде поради нашите беззакония; На Него дойде наказанието докарващо нашия мир, И с Неговите рани ние се изцелихме.
12 Затова ще Му определя дял между великите, И Той ще раздели корист със силните, Защото изложи душата Си на смърт И към престъпници биде причислен, И защото взе на Себе Си греховете на мнозина И ходатайствува за престъпниците.

„Просто и ясно!”, както обичаше да казва Батя Тимотей в такава ситуация.
------------- край --------------

Имай търпение! Ще видиш и прочетеш интересни неща.
О



Тема Re: Архиепископ Серафим Соболев - агент на КГБ?нови [re: oldfrog]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано16.09.13 13:04



Явлението "Силуан Атонски" и "Софроний Сахаров" мен не ме интересува. Допускам възможността да казваш истината относно неговите виждания, но не мога да съм сигурен, че е така. Предпочитам да нямам мнение по въпроса и да го оставя отворен.

Относно виждането на м.Антоний искам да те уверя, че внимателно прочетох всички линкове, които си дал, и допълнително каквото още можах да намеря във връзка с този въпрос. Особено внимание съм обърнал на архиеп.Теофан Полтавски. Имайки предвид този доклад, но не само него, аз ти написах някои неща, които ти си оставил без внимание, а именно сравнително лесното смесване на различни по същество, но сходни на вид неща. Такова явление не е от вчера и е носело достатъчно печални явления в историята на Църквата.

Както се изказвам аз - човекът е около 60% вода и 40% органично вещество. Ракията също. Можем ли тогава да говорим, че човекът и ракията са едно и също?

Ти твърдиш, че в Догматиката на преп.Юстин нямало и ред за юридическата страна на догмата за Изкуплението и доказавало наследството на вижданията му от м.Антоний. Направих си труда да извадя явно опровергаващи те цитати от въпросната Догматика. И какво доказва това?
1. Че ти по някаква причина не казваш истината. Нямало и ред, а на практика - цяла глава + купища цитати.
2. Няма основание да се твърди такова нещо.

Все пак ти го твърдиш. Защо?
1. Обосноваваш се с предговора в изданието на Зограф. Предговор, който не е писал самият Юстин Попович. Т.е. абсолютно некоректно.
2. Прословутото "целия Адам", което произволно приравняваш с "Христос е Църквата".

Ето това последното именно е смесването на две привидно еднакви неща. В учението на м.Антоний, както е написал архиеп.Теофан, ясно те блъска фразата, че човечеството е всъщност един човек = Църквата. Но това е казано в екзистенциален смисъл и е абсурдно в самата си същност, както обяснява богато аргументирано архиепископът. Преп.Юстин Попович обаче не го употребява в такъв смисъл, а в смисъла, в който открай време Църквата го е употребявала. Църквата винаги е била наричана мистично Тяло Христово. При_чащавайки се с пречистите Тяло и Кръв Господни всеки християнин става участник в същите. В този и смисъл о.Юстин казва Христос = Църквата и не става дума за една-единствена същност(естество), а за едното Тяло - Църквата.

Всъщност ти вместо да се убедиш от наличието на ясно изповядвания догмат за Изкуплението в класическия му вариант, че преп.Юстин е далеч от проповядването на християнски атеизъм, ти предпочиташ заради недоказано подозрение по идентичен израз да съдиш, че той едва ли не шикалкави с юридическата страна на догмата. Прекалено много се доверяваш на собствените си разсъждения според мен и това те води до клевета.

"Със "Светите мощи" повече няма да се занимаваме. Защо не го вярвам, нямам намерение да споделям, нито пък това ми пречи при общуването с Православните."
На теб може да не ти пречи на общуването, но на православните им пречи. За кой път трябва да ти обяснявам, че "без съмнение е вън от Църквата този, който не споделя вярата на Църквата" (св.Киприан Картагенски)? Т.е. каквото и да говориш за учението на Църквата, думите ти нямат тежест за нас и се възприемат винаги като лично човешко мнение.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: И това също е факт:нови [re: Ежко]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано16.09.13 13:27



Информацията на Прокимен е била винаги спорна и основана на провокация. Все едно не съм го прочел, защото то не е показателно за нищо. И най-вече е спорно.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.