Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:52 13.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Re: като имате пред очи свършека на техния живонови [re: Ежко]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано16.09.13 13:46



Лъжеш се. Нищо от това, което си посочил като факти, по един или друг начин всъщност не е вярно.

Искам да ти напомня, че всякакви опити да се търси някаква интрига в избора на м.Киприан са всъщност опити да се очерни паметта на Матушка. Ти разбира се си свободен да вярваш каквото желаеш, но на мен тези няма как да ми минават.

Относно архм.Серафим и вашите спекулации:


Обърни внимание на т.4 Преустановяване поменаването на патриарх Максим.
И по-точно следната информация:
" При такова развитие на църковните събития свещенослужителите на нашата обител – архимандрит Серафим и архимандрит Сергий, заедно с матушка игумения Серафима решиха, че повече не е възможно да продъл­жават църковното си общение с епископата на Българската пат­риар­шия, тъй като това обременява по недопустим начин тяхната съвест. ... Това стана на 16 май (н. ст.) 1983 г.... От следващия ден, 17 май (н. ст.), поради изключителното положение на нашата обител зад комунистическата „Желязна завеса” и невъзможността за пряко архиерейско ръко­водство, по време на богослуженията вместо името на българския патриарх Максим започна да се споменава „всякое епископство православ­ных”.
...
През същата тази 1983 г., след скандалните икуменически изяви, станали на Асамблеята във Ванкувър, Синодът на Руската Православна Задгранична Църква, оглавя­ван тогава от светител Филарет (Вознесенски), произнесе анатема срещу икуменизма като еклесиологична ерес. Това още веднъж потвърди своевременността на нашата сериозна стъпка."


"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."

Тема Жабчо нищо не казва за 7-то съзерцаниенови [re: ask2OO4]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано16.09.13 13:48



Мен също не ме интересува темата "Силуан и Софроний", но Жабчо ме амбицира да се поровя в някои неща и попаднах на това по-долу, което е част от догматиката на нашата Вяра:



. . .


Редактирано от Ежко на 16.09.13 13:49.



Тема Информацията на Прокимен е от изворанови [re: ask2OO4]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано16.09.13 14:16



В линка, който даваш, няма свидетелство дядо Серафим Алексиев да е бил радетел за създаване на разколническата БСПЦ. Когато Росен е бил в Гърция за хиротонията си - 17-ти януари - дядо Серафим е бил на смърния си одър - умира на 26-ти януари.

Прокимен казва, че " Тя (матушка Серафима) хироотониса Фотий, според мен, само за да канонизира Архиеп. Серафим."

Впрочем, информацията на Прокимен е от извора, в това няма съмнение.

И като стана въпрос за хиротонии, ето ти още нещо за размисъл от писмото му до Тимотей:

". . .Ако аз и ти не сме достатъчно грамотни в богословските тънкости, то това не може да се каже за дядо ви Фотий.

Няма съмнение, че Архимандритите Серафим Алексиев и Сергий Язаджиев са най-големите родни богословски светила на нашето съвремие.

Всички по-любознателни знаят за тяхната книга против икуменизма. Аз не съм я чел цялата и затова не мога да твърдя с положителност какво точно са писали и какво съзнателно не са казали или подвели доверчивите.

Бедата е, че дори многообичният ми Архимандрит Сергий и първият ми изповедник Архимандрит Серафим са усвоили двойния стандарт на "противостоящите" преди да станат официална част на това еретическо движение.

Недоумявам и съм все още в шок пред факта, че никога Архимандрит Сергий и Матушка Серафима не са ми откривали една скандална истина за РПЦЗ.

Защо да се пише против съвременните икуменисти и да се подвеждат толкова много хора, когато в книгата на старците като че ли липсват материали за ИКУМЕНИЗМА НА РПЦЗ?!

Защо истината да се поднася в непълен вид или да се въвеждат масите в явна заблуда?

Аз бях наистина шокиран да узная на 24 декември 2007, че РПЦЗ е била официален член на световния съвет на църквите и са излязли от икуменическото движение в знак на протест, когато през 1961 г. там влиза Московската Патриаршия.

Дядо Фотий се е самоизнасилил духом, ако въобще има съвест, да пише за масона цариградски патриарх, но нито дума не пише в своето "противостоене", че МАСОН е и епископ Григорий Грабе и е опетнил предостатъчно достойнството на РПЦЗ както иой лично, така и домочадието му.

Дядо Фотий беше в съслужение с РПЦЗ и де факто с явни МАСОНИ!

Ще се намери ли добросъвестност у него да спомене на своето стадо, че РПЦЗ е анатемосала икуменизма, но е била ИКУМЕНИЧЕСКА и МАСОНСКА?

Пак повтарям, ако аз и ти не сме ги знаели тези неща, то старците и Кириархът ви са ги знаели много добре и съзнателно крият истината, подвеждайки стадото да пасат трева.

Ето, когато величието на моите авторитети се срути като пясъчен замък, стоя си у дома и не смея повече на никого да вярвам, за да не се въвлека най-наивно в някаква авантюра. . .

Не е нужно човек да е старостилец за да се увери в неясността на киприяновата еклезиология, която устройва всички интересчии. (Признавайки апостасийното «официално православие» за еретическо, Владика Киприян в същото време го счита за Църквата — по-точно, за някаква «заболяла част» на Църквата. Т.е. Църквата, съгласно това учение, е разделена на «здрава» не-еретическа и «нездрава» еретическа част, които заедно съставляват единство. Това и отличава киприяновата еклезиология от «класическата» идеология на икуменизма: в нея не разсъждават за «заболяването» на разни части на «разделената църква». Втората съществена черта е очакването на «обединителен Събор», включващ задължително и съхранилите верността към Православието, и еретиците.– вмъкването в скобите е мое).
Не вярвах на очите си както да прочета в българския старостилен сайт за сергианите, така и публикуваните писма между Фотий и дякон Герман. Прочетох ги в интернета благодарение на дякон Евгений Дорошин с когото сме познати от Кан. Той е зет на канския дякон Сергий Всеволожски и лихтенбергската принцеса матушка Татяна. Писмата не са повече в интернета. Видимо са се смутили от моите писмени изобличенния, та са ги снели. Добре че и отец Людмил ги е чел без да сме се наговаряли. Той е свидетел на ужасната интрига на Фотий, проличаваща от писмата. Не можех да повярвам на очите си, четейки писмата.

Еп. Нектарий ми сподели, че когато е бил в Княжево при отец Сергий, бил свидетел на молитвеното му правило. О. Сергий започнал поменика си за упокой с името на Патриарх Алексий Първи, по времето на когото те бяха в Московската Патриаршия и тогава не я наричаха сергианска, а сега чедата им злоупотребяват с наивността на читателите си и тяхната неосведоменост за да пишат против сергианите.

Жалка картина. Картината като цяло е катастрофална. Бог да ни дава сили да пребъдем с него.

Не твърдя да казвам истината. Това което съм писал са вълнуващи ме мисли. Не е осъждане, а просто мислене на глас. Възможно е да променя още и още възгледите си. Информацията която получавам ме разтърсва из основи. Фактите са други от красивия агиологичен стил и за себе си трябва да намеря някакво средно възприемане.

Та ако проблемът е в икуменизма, то той е налице отпреди Патриарх Тихон. Ето, това Архимандрит Сергий замълчава тенденциозно в книгата си. Той е забравил да помести фотография от икуменизма на Патриарх Сергий като американски епископ.

Нищо не е писал за масонството и за официалния икуменизъм на РПЦЗ. Ако прочетеш двете кратки истории на старостилното гръцко движение, писани от Димитрий Капустин и отец Нектарий (има ги в библиотеката на Яков Кротов), които са в две непризнаващи се и враждуващи помежду си старостилни юрисдикции, ще се увериш в лукавството на РПЦЗ в това дело.

Не само че хиротониите са симония, но най-безпринципно РПЦЗ се е намесила в старостилното движение в Гърция и съзнателно е създала предпоставки за деления.

До този именно момент РПЦЗ е била авторитет в очите ми. Тогава всичките ми симпатии се разклатиха из основи, а сега вече научавам и още по-страшните деяния за икуменизма и т.н.

Аз съм го предполагал, но на 24 декември 2007 се уверих окончателно за задкулисното лукавство на руския задграничен епископат и преговорите им с Москва още отпреди 1990 г. Покров ги е знаел тези неща и си е играл на шикалки защото финансовият интерес им го е налагало.

Та техният Киприян е двукратно низвергнат от сан. Странна логика у старостилците, поради която и не се включих към никого от тях. Всички признават всички само до момента на хиротонията. Лукаво приемат хиротонии и после започват с обвиненията в ерес за да се отделят и създават нова юрисдикция.

Отделянето на Киприян няма съществено оправдание и след като е признавал канонич-ността на иерархията, би следвало да признае и низвержението си, но не би.

Ако аз съм неграмотен и съм го видял от историите, то нима старците с тяхната богословска висота не са го прозрели? Знаели са го, но са се възползвали. Хем са с Киприян, хем са самостоятелни. Та от канонична гледна точка що за самостоятелна църква са без епископат, а само с един епископ? Уэ самостоятелни, уж в Синода на Киприян - миш маш или шопска салата.

Ако нещо е потъпкано в официалните църкви и трябва да се критикува, това е СЪБОРНОСТТА. Без съборност, не може да има същински църковен живот. Никой не смее да извиси глас срещу аномалиите.

Съборността е още повечен потъпкана при еп. Фотий. Такава е немислима дори. Как да се докаже това на неговите последователи?. . .
"

Цялото Писмо на адрес:



. . .




Редактирано от Ежко на 16.09.13 14:22.



Тема Re: Нека видим казаното от тебнови [re: Ежко]  
Автор Ioannis (грешен)
Публикувано16.09.13 15:40



"Представи си още, че този просияващ и сега в Бога човек, бидейки патриот, се е ужасил от подлогата, която архиереите от РПЗЦ правят на нацистите по време на войната - нещо, за което твоите съмишленици избягват да говорят."

Как няма да се ужаси като е сталинист.



Г-н Ежко, Вие не разбирате ли, че хората от т.нар. БПСЦ са същите сергиани като Вас, само че по-консервативни?

Какво има да го делите Серафим Соболев - той е показал с последните години от живота си, че е сергианин, послушник на сталиновата антихристова лъже-патриаршия. Слуга на антихриста.



Тема Обвинение без доказателство се наричанови [re: Ioannis]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано16.09.13 18:42



Обвинение без доказателство се нарича клевета.

Уцастници в българско тв предаване заявиха, че архиепископ Серафим (Соболев) е бил агент на КГБ.

Източник:




СОФИЯ. 25 мая на Болгарском национальном телевидении прошла передача «Вера и общество». В передаче приняли участие доктор Даниела Калканджиева, доцент Лизбет Любенова и доцент Дилян Николчев. Среди тем, поднятых в передаче, был затронут вопрос об архиепископе Серафиме (Соболеве), управлявшем русскими приходами в Болгарии в 1921 – 1950 гг. Участники передачи сделали довольно громкое заявление, что архиепископ Серафим был агентом КГБ.

В частности, г-жа Л. Любенова заявила: «Архив КГБ был частично открыт. В отделе „Карпов” есть любопытные вещи о Серафиме Соболеве. Он не только писал докладные записки о (Болгарской) Церкви в Советский Союз, но и говорил, что Болгарская Православная Церковь должна быть сметена, и должны быть оставлены только 6 епархий. Он дает плохую характеристику включительно и экзарху Стефану, как экуменическим деятелям, едва ли не врагам и предателям народа».

Л. Любенову поддержала и Д. Калканджиева: «Есть документы о его доносах. Доносы и отчеты». На вопрос ведущего, Горана Благоева – «Серафим Соболев был агентом КГБ?», Д. Калканджиева прямо ответила: «Во всяком случае, по документам», сообщает Pravoslavie.bg.

Итак, со стороны известных исследовательниц прозвучало утверждение, которое вызвало недоумение у тех, кто знаком с жизнью и взглядами архиепископа Серафима.

Не будем вдаваться в вопрос о причинах и целях столь смелых высказываний. Скажем лишь, что никаких научных целей выступление Л. Любеновой и Д. Калканджиевой не имело. И вот почему.

Архиепископ Серафим – слишком яркая и заметная личность для того, чтобы походя, без ссылок на документы, предъявить ему столь тяжкое обвинение. Более того, архипастырь почитается, как подвижник благочестия и рассматривается вопрос о его канонизации в МП. Поэтому, любые документы, подтверждающие или оспаривающие его святость, должны обосновываться. В передаче «Вера и общество» никаких подтверждений выдвинутому обвинению не было. Хотя на официальном сайте передачи сказано о цитировании Л. Любеновой документа о сотрудничестве архиепископа Серафима с КГБ, на самом деле вместо цитаты зрителям была предложена предвзятая и неосновательная трактовка давно известных в научном мире писем архиепископа.

Как должен поступить ученый, открывший новые документы по столь важной теме? Прежде всего, ввести их в научный оборот. Этого сделано не было. Мое личное обращение к Г. Благоеву и Л. Любеновой о предоставлении конкретной ссылки на «процитированные документы», осталось без ответа. Это не удивляет, ибо с архивом КГБ участники передачи не знакомы. Это подтверждается среди прочего тем, что фонда с названием «Карпов», о котором говорит г-жа Л. Любенова, в архиве ФСБ (КГБ)

не существует.

Исследовательницы, скорее всего, имеют в виду фонды Государственного архива Российской Федерации (ГАРФ). Здесь, в фонде «Совет по делам религий при Совете министров СССР», действительно хранится несколько копий писем архиепископа Серафима. Однако эти письма давно известны, их использовали в своих работах доктор исторических наук В.И. Косик, доктор исторических наук М.В. Шкаровский, кандидат исторических наук О.Н. Решетникова. Ссылки на эти письма есть и в моих работах.

Зададим вопрос: почему исследователи, давно работавшие с архивами ГАРФа и знакомые с этими письмами, не сделали вывода о сотрудничестве архиепископа Серафима с КГБ, почему не восприняли эти письма, как «доносы»? На этот вопрос ответ прост – потому что эти письма не дают оснований для таких выводов.

Документами, которые бы подтверждали сотрудничество архиепископа с КГБ, были бы его личное дело, как агента, его собственноручная подписка о сотрудничестве, наконец, его донесения в КГБ. Ничего подобного ни в одном из российских архивов нет, как нет и намека на сотрудничество иерарха с госбезопасностью.

Наоборот, архиепископу Серафиму советское государство не доверяло.

«Архиепископ Серафим чрезвычайно скуп на присылку информации», -

возмущались сотрудники Совета по делам РПЦ. Не меньшее возмущение вызывали и действия архиепископа против модернизма, ибо защищая православие, архипастырь не согласовывал своих действий с советским руководством. Естественно, что Совет по делам РПЦ предпринимал против архипастыря свои меры. Его пытались окружить сексотами. Вопреки желанию Патриарха Алексия, коммунистическое государство не допустило назначения архиепископа в Париж. Наконец, от увольнения архиепископа Серафима спасла только смерть в феврале 1950 года.


Наконец, совершенно неверно выставлять архиепископа Серафима врагом Болгарской Церкви, требовавшим чуть ли не ее уничтожения. На самом деле именно архиепископ Серафим в начале 1920-х гг. стал инициатором евхаристического общения Болгарской Церкви (находившейся под отлучением Константинополя) с Русской Зарубежной Церковью. Архиепископ впоследствии приложил немало усилий к тому, чтобы Болгарская Церковь была признана мировым православием. Обо всем этом участники передачи даже не упомянули.

Печально, когда уважаемые в научном мире ученые распространяют ложь. В передаче «Вера и общество» от 25 мая было особенно неприятно то, что мы столкнулись здесь не с предвыборной борьбой политических партий (для которой ложный компромат не редкость), а с выпадом против архиерея, известного своей христианской жизнью и последовательной православной позицией.

. . .




Тема Re: Информацията на Прокимен е от изворанови [re: Ежко]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано16.09.13 22:38



Ще прочета писмото, макар и да имам огромни резерви към Прокимен. Не веднъж и два пъти да го хващам в крачка. Освен това приказките му са не просто неблагоговейни, но откровено вероломни и не подобават на християнин. Така че изобщо не мога да съм сигурен за неговите "извори", които за съжаление той търси предимно в интернет пространството. Да търсиш духовно здрава позиция в интернет е все едно да изучаваш живота на светиите не от житийната литература, а от историческите "извори", в които са споменати. Направи ли човек тази грешка, огромна част от светиите изведнъж ще изгубят светостта си за него. И това ще е основано на безмилостни "факти" от "извора".

Ще съм ти благодарен да спреш с безоснователните разсъждения. Очевидно изобщо не си си дал труд да прочетеш линка, който ти дадох. Докато това е така, аз отказвам да участвам в разговор с теб по този въпрос.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Би трбявбало, да си го прочел в онова време, Аскнови [re: ask2OO4]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано16.09.13 23:05



Тук не иде реч за търсене на истини от Интернет, Тони, а за преживяното от Прокимен.

Да, можем да обвиним този човек в какво ли не, ала нека не забравяме, че се е изповядвал най-първом при дядо Серафим Алексиев, и че този мъж е бил свидетел на нещата от първа ръка - сиреч, то извора, както сам той казва.

Ти нарече свидетелството на Прокимен" долнопробно подмятане", при все, че той се опита да ти обясни, че свидетелстовто му е именно

.

Вземи най-сетне и прочети онова, което ти е казал. Да, ти каза в онова време: ""

Но е крайно време, първом да осмислиш предоставеното от Прокимен, и едва тогава да потвърдиш с : "казах"

. . .



Редактирано от нблдтл на 21.10.13 16:24.



Тема Re: Би трбявбало, да си го прочел в онова време, Аскнови [re: Ежко]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано17.09.13 00:18



Мисленето е минало отдавна. Бъди сигурен, че тези неща съм ги мислил и премислял постоянно. Наистина съм казал каквото съм имал да казвам на онзи етап. И пак бих могъл да дискутирам, но вече нямам време да се занимавам както някога с нещо, което не е сериозна дискусия и няма сериозна аргументация, а само отдавна изтрити клишета. Изтрити са, защото отдавна съм ги проверил и проучил, и нищо повече не могат да променят в позицията ми. Проблемът с отказа от дискусия е, че "онзи етап" още не е минал, защото ти и Прокимен повтаряте едно и също като латерни без да желаете да разбирате какво съм писал на времето. Ето ти пример - днес ти дадох нещо ново, което тогава не ми беше известно, а и ти до ден днешен не знаеш. Ти отказа да го прочетеш. Докато това е така, аз съм пас, защото всъщност ти отказваш дискусията.

ПП Аз не обвинявам Прокимен, дори в някаква степен му съчувствам. Обаче по никакъв друг начин не мога да му помогна, освен като назова нещата с истинските им имена. Подозирам, че това няма да е безболезнено за него, но то не е по моя вина.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: Архиепископ Серафим Соболев - агент на КГБ?нови [re: oldfrog]  
Автор Ioannis (грешен)
Публикувано17.09.13 10:29



"Архиепископ Виталий (Максименко) казва за съветската църква: “Патриаршията е нарушила основният догмат за Христовата Църква, отхвърлила е същественото си предназначение – да служи за възраждане на хората и го е заменила с противоестественото служение за безбожните цели на комунизма. Това отстъпление е по-лошо от всички предишни арианства, иконоборчества и прочее. И това не е личен грях на този или онзи йерарх, а основен грях, утвърден, провъзгласен, свързан с клетва пред целия свят, тъй да се каже догматизирано отстъпление”. (“За отстъплението или по гръцки апостасиа виж: 2 Сол. 2, 3)."



Тема Re: Би трбявбало, да си го прочел в онова време, Аскнови [re: Ежко]  
Автор Ioannis (грешен)
Публикувано17.09.13 10:33



"Тук не иде реч за търсене на истини от Интернет, Тони, а за преживяното от Прокимен - на г-н Климент Буренков.

Да, можем да обвиним този човек в какво ли не, ала нека не забравяме, че се е изповядвал най-първом при дядо Серафим Алексиев, и че този мъж е бил свидетел на нещата от първа ръка - сиреч, то извора, както сам той казва."


А дали г-н Буренков може да разясни защо в нчалото на 90-те години игумения Серафима е заключвала в килията архимандрит Серафим Алексиев и не е допускала дори близките му да го посещават?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.