Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:05 08.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Тема "Не е ли писано, че ще дойде от градеца Витлеем?"нови  
Автор Eжko Бoдлидpeшko (МладЕж)
Публикувано02.05.12 09:02



От превода на Фам:

"Няма пророк в Стария Завет, който да твърди, че Месията ще се нарече „Назорей”. Матей говори и че раждането във Витлеем изпълни „реченото от пророКА”. Това пророчество е записано в Михей 5:2. Матей кзава също, че бягството в Египет изпълнява реченото от пророКА, и съответния стих намираме в Осия 11:1. Но няма стих в Стария Завет „Той ще се нарече Назорей”. Матей е знаел това, следователно умите му: „реченото от пророциТЕ” показват, че не един отделен пророк е изказал това твърдение, но ако съберем частите от стихове в Стария Завет за назарет и Назореите, то комбинацията от тия части ще покаже ясно, че Иисус е трябвало да се нарече „Назорей”. Предречено – не от един пророрк, но от компилацията „от пророциТЕ”."




[Иоан, 7:41] Други казваха: Този е Христос. А други казваха: нима от Галилея ще дойде Христос?
[7:42] Не е ли казано в Писанието, че Христос ще дойде от Давидовото семе и от градеца Витлеем, отдето беше Давид?
[7:43] И тъй, у народа произлезе разпра за Него

Няма нито едно пророчество за г р а д Назарет, както има за Витлеем, например. Следователно, не градът е определящ, а самото име и по-точно .


И досега Христос е презиран от мнозина. Затова и евреите наричат нас, християните с това презрително име. Защо ? Защото, " "




Мога ли да помоля, да отворите нова тема, ако прецените че е необходимо. Благодаря и поздрави, К.

Редактирано от нблдтл на 28.05.13 09:10.



Тема Защо "назорейската ерес", а не "галилейската ерес"нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Eжko Бoдлидpeшko (МладЕж)
Публикувано02.05.12 09:57



Вярвам ". . . и в един Господ Иисус Христос, Сина Божи, Единородния . ."

Нормално е, когато едно учение възникне от/чрез някой, то да е свързано пряко с името му. Сталин - сталинизъм, Ленин - ленинизъм, Маркс - марксизъм - Фройд - фройдизъм. . . Оттук: сталинист, лениннист, марксист, хитлерист, питагореец, . . .

В частност - ересите: Арий - ариани, Несторий - несториани, Манес (Мани) - манихеи, Богомил - богомили, Монтан - монтанисти. . .

Или се дава име от гледна точка на учението : Докетизъм - докетисти (от гр. "изглежда"), Монофизитството - монофизити (от гр. "една природа"), Монотелитството - монотелити (от гр. - "една воля") . . .

Или пък ги/ни наричат, по отношение на самото отношение към тях: като "православни скотове", например.

Защо иудеите не наричат нас, християните, християни ? Защо не ни наричат дори галилейци - нали точно учениците Христови са наричани именно галилейци ? * Защото не признават, че Иисус Е Христос, че Е Господ, затова. Затова и "сектата" е наречена не по името на градеца Назарет, а поради етимологията на името, презрителното име.

[24:1] След пет дена слезе първосвещеник Анания със стареите и с някои си ритор Тертил, които явиха на управителя обвиненията си против Павла.
[24:2] А като повикаха Павла, Тертил почна да го обвинява и казваше:
[24:3] винаги и навсякъде с голяма благодарност признаваме, че чрез тебе, достопочтени Феликсе, у нас има пълен мир и чрез твоите грижи - у тоя народ добри сполуки.
[24:4] Но, за да те не отегчавам много, моля те, изслушай с твоята снизходителност нашата кратка реч.
[24:5] Понеже намерихме, че тоя човек е зараза и че подига бунтове между всички иудеи по вселената и че е водач на назорейската ерес,


* Галилеец наричали Самия Спасител Христа, тъй като Той от детство израснал и живял, а след това много проповядвал в Галилея, и даже в четвърти век гръко-римският император Юлиан Отстъпник умира (в 363 г.) с думите, отправени към Христа:

- Ти победи, Галилеецо!...

Първозваните Христови апостоли, които завинаги останали най-близки на Спасителя, били галилейци, с изключение на Иуда Искариот - предателя. При явяването на Спасителя Христа след Възкресението на планината в Галилея на многочислен сонм вярващи (повече от 500) голяма част от тях били галилейци, следващи Господа по време на Неговата проповед в Галилея, слушащи Неговото учение, станали свидетели на чудесата Му и изпитали върху себе си благостта на милосърдния Целител Иисуса. И тъй като галилейците възприемали и разпространявали Христовото учение по-ревностно от иудеите от другите области на Палестина, в началото наричали всички последователи на Спасителя Христа "галилейци".



И светите Ангели Божии ги назовали с това име:

[Деяния, 1:10] И докле гледаха към небето, когато се Той възнасяше, ето, застанаха пред тях двама мъже в бели дрехи
[1:11] и рекоха: мъже галилейци, какво стоите и гледате към небето? Този Иисус, Който се възнесе от вас на небето, ще дойде по същия начин, както Го видяхте да отива на небето.



Редактирано от Eжko Бoдлидpeшko на 02.05.12 11:51.



Тема Знаменателнонови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Eжko Бoдлидpeшko (МладЕж)
Публикувано02.05.12 14:01



Знаменателно е, че на Гроба Господен, когато на жените мироносици се явил Божият Ангел - след като казва: "Вие търсите Иисуса Назарееца", - не казва_пояснява след това (например) "Господа", или "Сина Божий", или "Сина Човечески" или друго Име, а казва именно "Р а з п н а т и я" * - нещо, което се случва и в словото на ап. Петър: след като казва "Иисуса Христа Назорея", той продължава именно с проповед за пренебрегването Му и унизяването Му до смърт и то смърт кръстна.


Книга Деяния на светите Апостоли

[4:8] Тогава Петър, като се изпълни с Дух Светий, им рече: началници народни и стареи израилски!
[4:9] ако ние сме днес под разпит за едно благодеяние към немощен човек, как е той изцерен,
[4:10] то нека бъде знайно на всички вас и на целия народ израилски, че чрез името на Иисуса Христа Назорея [Унизеният, Отхвърленият], Когото вие [до такава степен презряхте, че Го] разпнахте [до смърт], Когото Бог възкреси от мъртвите, чрез Него тоя стои пред вас здрав.
[4:11] Този е камъкът, който, п р е н е б р е г н а т [унизен и презрян] от вас зидарите, стана глава на ъгъла [Цар на царете, Господар на господарите, Първосвещеник на първосвещениците, Светият на светиите, Назорей на назореите, Съвършеният на съвършените] ; и в никого другиго няма спасение;
[4:12] защото под небето няма друго име, на човеци дадено, чрез което трябва да се спасим.

Нима и това не сте чели в Писанието: "камъкът, който отхвърлиха зидарите [пренебрегнаха, презряха и унизиха до смърт], той стана глава на ъгъла [на всичко, в това число и Назорей на назореите]: това стана от Господа, и е дивно в очите ни"? [Марк, 12:10-11]



*[От Марк свето Евангелие, 16:6] А той им казва: не се плашете. Вие търсите Иисуса Назарееца, разпнатия; Той възкръсна, няма Го тук. Ето мястото, дето бе положен


Редактирано от Eжko Бoдлидpeшko на 02.05.12 14:08.



Тема "За чисти в с и ч к о Е чисто,нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Eжko Бoдлидpeшko (МладЕж)
Публикувано03.05.12 22:54



Из Посланието на св. ап. Павел до Тит:

За чисти всичко е чисто, а за осквернени и неверни няма нищо чисто; тям са осквернени и ум и съвест. [1:15]

Това, за да няма спекулации за пиене на вино, за допир до мъртво тяло и прочие суетни . . .

Книга Деяния на светите Апостоли

[11:1] Апостолите и братята, които бяха в Иудея, чуха, че и езичниците приели словото Божие.
[11:2] И когато Петър възлезе в Иерусалим, обрязаните му натякваха,
[11:3] думайки: ти си ходил при необрязани човеци и си ял с тях.
[11:4] А Петър захвана да им разправя всичко поред, думайки:
[11:5] аз бях в град Иопия и, като се молех, унесох се и видях видение: слизаше някакъв съд, сякаш голямо платнище, спущано от небето за четирите краища, и приближи до мене.
[11:6] Като се взрях в него и разгледвах, видях четвероноги земни, зверове, влечуги и птици небесни.
[11:7] И чух глас, който ми думаше: стани, Петре, заколи и яж!
[11:8] Пък аз казах: не, Господи, защото нищо мръсно или нечисто не е никога влизало в устата ми.
[11:9] А глас от небето повторно ми продума: което Бог е очистил, ти не считай за нечисто.
[11:10] Това стана на три пъти; и пак се дигна всичко на небето.




Тема Re: "Не е ли писано, че ще дойде от градеца Витлеем?"нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Людмил Георгиев (ентусиаст)
Публикувано05.05.12 00:52



Когато Исус от Назарет минава,слепеца вика Сине Давидов смили се,с което показва вяра,че това е Месията...........



Тема "Но това стана, за да се сбъдне словото"нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Eжko Бoдлидpeшko (МладЕж)
Публикувано06.05.12 17:11



ОТ ИОАНА СВЕТО ЕВАНГЕЛИЕ

[15:18] Ако светът ви мрази, знайте, че Мене преди вас е намразил.
[15:19] Да бяхте от света, светът щеше да люби своето; а понеже не сте от света, но Аз ви избрах от света, затова светът ви мрази.
[15:20] Помнете словото, що ви казах Аз: няма слуга по-голям от господаря си. Ако Мене гониха, и вас ще гонят; ако Моето слово спазиха, и вашето ще спазят.
[15:21] Но всичко това ще ви сторят заради Моето име, защото не знаят Оногова, Който Ме е пратил.
[15:22] Ако не бях дошъл и не бях им говорил, грях не щяха да имат; а сега нямат извинение за греха си.
[15:23] Който Мене мрази, мрази и Отца Ми.
[15:24] Ако не бях сторил между тях делата, които никой друг не е сторил, грях не щяха да имат; а сега и видяха, и намразиха, и Мене, и Отца Ми.
[15:25] Но това стана, за да се сбъдне словото, писано в Закона им, че Ме намразиха [презряха и унизиха до смърт, и то смърт кръстна] без вина.
[15:26] А кога дойде Утешителят, Когото Аз ще ви пратя от Отца, Духът на истината, Който изхожда от Отца, Той ще свидетелствува за Мене;
[15:27] а и вие ще свидетелствувате, понеже отначало сте с Мене.


Редактирано от Eжko Бoдлидpeшko на 06.05.12 17:12.



Тема Каква е връзката с Конкретиката на Темата ?нови [re: Людмил Георгиев]  
Автор Eжko Бoдлидpeшko (МладЕж)
Публикувано06.05.12 17:16



Не разбирам какво точно искаш да кажеш впредвид

на Темата ?

В отговор на:


Когато Исус от Назарет минава,слепеца вика Сине Давидов смили се,с което показва вяра,че това е Месията...........







Редактирано от Eжko Бoдлидpeшko на 06.05.12 17:19.



Тема Re: Каква е връзката с Конкретиката на Темата ?нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Людмил Георгиев (ентусиаст)
Публикувано07.05.12 16:30



37. Казаха му, че Исус Назарянинът минава.
38. Тогава той извика: Исусе, сине Давидов, смили се над мен!
39. А тези, които вървяха отпред, го смъмриха да мълчи; но той още повече викаше: Сине Давидов, смили се над мен!

-Слепеца отъждествява Давидовия потомък с Месията,а не Исус от Назарет.


Йоан 1:46 Натанаил му каза: От Назарет може ли да произлезе нещо добро? Филип му отвърна: Ела и виж.

-може би е в друг контекст,сори........



Тема "назаризиран"= презряннови [re: Людмил Георгиев]  
Автор Eжko Бoдлидpeшko (МладЕж)
Публикувано07.05.12 18:40



Ако наистина те интересува, хубаво би било да прочетеш цялата тема, може би, начиная оттук:




Редактирано от Eжko Бoдлидpeшko на 07.05.12 18:42.



Тема ". . . докато всичко не се сбъдне"нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Eжko Бeжko (МладЕж)
Публикувано17.06.12 16:01



Мат. 5:17-18

Не мислете, че съм дошъл да наруша закона или пророците: не да наруша съм дошъл, а да изпълня. Защото, истина ви казвам: докле премине небето и земята, ни една йота, или една чертица от закона няма да премине, докато всичко не се сбъдне* .

С л е д Възкресението Си , Той им припомня това, като им казва:

“И рече им: ето това е, ЗА КОЕТО ВИ БЯХ ГОВОРИЛ, когато бях още с вас, че трябва да се и з п ъ л н и всичко, писано за Мене в Закона Моисеев и у пророците и в псалмите . ” (Лука, 24:44)


Тук се визира точно такъв момент - нека отново го припомним:

ОТ ИОАНА СВЕТО ЕВАНГЕЛИЕ

[15:18] Ако светът ви мрази, знайте, че Мене преди вас е намразил [Презреният, Отхвърленият, Камъкът на препъване Христос].
[15:19] Да бяхте от света, светът щеше да люби своето; а понеже не сте от света, но Аз ви избрах от света, затова светът ви мрази.
[15:20] Помнете словото, що ви казах Аз: няма слуга по-голям от господаря си. Ако Мене гониха, и вас ще гонят; ако Моето слово спазиха, и вашето ще спазят.
[15:21] Но всичко това ще ви сторят заради Моето име, защото не знаят Оногова, Който Ме е пратил.
[15:22] Ако не бях дошъл и не бях им говорил, грях не щяха да имат; а сега нямат извинение за греха си.
[15:23] Който Мене мрази, мрази и Отца Ми.
[15:24] Ако не бях сторил между тях делата, които никой друг не е сторил, грях не щяха да имат; а сега и видяха, и намразиха, и Мене, и Отца Ми.
[15:25] Но това стана, за да се * сбъдне словото, писано в Закона им, че Ме намразиха [презряха и унизиха до смърт, и то смърт кръстна] без вина.
[15:26] А кога дойде Утешителят, Когото Аз ще ви пратя от Отца, Духът на истината, Който изхожда от Отца, Той ще свидетелствува за Мене;
[15:27] а и вие ще свидетелствувате, понеже отначало сте с Мене.





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.