Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:32 19.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Тема Re: . . .нови [re: Ежко]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано24.01.13 22:52



Не ти ли омръзна сам да си говориш?

Per warez ad scientiam


Тема Re: "Не е ли писано, че ще дойде от градеца Витлеем?"нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор fc_bayern (Sharpshooter)
Публикувано27.01.13 10:22



Ежко, как си, какво става с тебе? Защо си прибягнал до тази крайна мярка, когато се опитвам да ти изпратя лично съобщение ми изписва:
Този потребител не приема бележки.



Тема Re: "Не е ли писано, че ще дойде от градеца Витлеем?"нови [re: fc_bayern]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (semper spamens)
Публикувано27.01.13 16:29



щото е сърдит.





Тема Re: "Не е ли писано, че ще дойде от градеца Витлеем?"нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано27.01.13 17:49



Щото никой не се интересува от една тема, в която няма смисъл. :)

Per warez ad scientiam


Тема Re: . . .нови [re: Ежко]  
Автор Дeя ()
Публикувано27.01.13 19:28







Тема Re: "Не е ли писано, че ще дойде от градеца Витлеем?"нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор fc_bayern (Sharpshooter)
Публикувано31.01.13 05:52



[1Пет., 2:4] Като пристъпвате към Него, живия камък, от човеците отхвърлен, но от Бога избран [предвечен Назорей], драгоценен [Съвършен Назорей],
[2:5] и вие сами, като живи камъни, съграждайте от себе си духовен дом, свето свещенство, за да принесете духовни жертви, благоприятни Богу чрез Иисуса Христа.
[2:6] Ето защо в Писанието е казано: "ето, полагам в Сион краеъгълен Камък, избран [предвечен Назорей], драгоценен [Съвършен Назорей]; и който вярва в Него, няма да се посрами".
[2:7] И така, за вас, вярващите, Той е драгоценност, а за невярващите - "Камък, Който отхвърлиха зидарите, но Който стана глава на ъгъла", и "Камък на препъване и Камък на съблазън",
[2:8] о Който се те препъват, като се не покоряват на словото; за това са и отредени.
[2:9] Но вие сте род избран, царствено свещенство, народ свет, люде придобити, за да възвестите съвършенствата [в т.ч. и като Съвършен Назорей] на Оногова, Който ви е призовал от тъмнина в чудната Своя светлина;
[2:10] вие именно, които някога бяхте не народ, а сега сте народ Божий; които бяхте непомилувани, а сега помилувани.



Тема Re: И това Жабчо, не е вярнонови [re: Ежко]  
Автор oldfrog (пристрастен)
Публикувано03.02.13 14:46



Без да съм хвърлил подробен поглед на написаното от теб смятам отново, че всичко, което казваш за Христос е вярно, но... Той просто няма Назорейски обрек, защото пие вино, което от Закона е забранено за хората, които са с такъв обрек.

Това, че превъзхожда по изначално съвършенство, което е присъщо единствено на Бога, всички човеци, включително най-съвършения Назирей, Йоан Кръстител, не Го прави да има такъв обрек.

Аз отново си повтарям, че Исая 53:3 се изпълнява в неговото наричане Назаретянин, "нищожество", което води до това да бъде презрян като "нищожество", "презрян бе, за нищо не Го счетохме", което си е изпълнение на това пророчество за Месия.

И за пореден път подчертавам, че спорът ни е за това, кои текстове от Писанието се изпъляват в това Исус да бива наричан Назаретянин на доста места в Новия Завет и всичките те означават ИМЕ НА ГРАД, което е станало нарицателно за нещо на тогавашните Евреи.

Всеки може да говори каквото си иска, но ние нашата вяра я черпим от Писанието, както са го правили Светите Отци. А илюстрацията на нещата с примера ми за значението на думата "габровец" смятам, че е доста подходяща за случая.

И пак отново напомням, че всеки текст в Писанието си има своето Оригинално Значение, което беше илюстрирано с другите текстове от пророк Исая.



Тема Не играеш честно, Иво нови [re: oldfrog]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано04.02.13 22:23



В отговор на:

Без да съм хвърлил подробен поглед на написаното от теб смятам отново, че всичко, което казваш за Христос е вярно, но... Той просто няма Назорейски обрек, защото пие вино, което от Закона е забранено за хората, които са с такъв обрек




А трябваше не само да си "хвърлил" подробен поглед на написаното от мен
но да си прочел и препрочел задълбочено постингите ми, щом си решил да отговаряш. Това е най-малкото, което се изисква в една честна дискусия.

В контекста - предоставям ти за n-ти път:

Назореите - както и първосвещениците - стават такива, по призвание свисше [вж. Ам. 2:11], докато Безначалния, Сина Божий и Господ наш Иисус Христос Е Назорей и Първосвещеник [дал обет да Се посвети на Бога, до смърт, и то смърт кръстна, ставайки човек заради нас, човеците, заради нашето спасение] по предвечно обещание, по Воля Божия.

"Който е бил п р е д н а з н а ч е н още преди свят да се създаде, но се яви в последно време за вас" (1Пет., 1:20) ". . . по определената Воля [Божия] и предведение Божие предаден, вие хванахте и, след като приковахте с ръце на беззаконници, Го убихте;]" [Деяния, 2:22-23]

В отговор на:

Това, че превъзхожда по изначално съвършенство, което е присъщо единствено на Бога, всички човеци, включително най-съвършения Назирей, Йоан Кръстител, не Го прави да има такъв обрек.




Това доказва горното: че влизаш в темите с предубеденостите си, четейки и приемайки избирателно. И дискутираш също избирателно, според твоите си предубедености.



. . .


Редактирано от Ежко на 04.02.13 22:50.



Тема Re: Не играеш честно, Ивонови [re: Ежко]  
Автор oldfrog (пристрастен)
Публикувано10.02.13 14:29



Много грешиш, че чета просто предубедено и избирателно.

Когато имаш твърда богословска позиция по даден въпрос, базирана на сериозно богословско изследване, което си има и потвърждението на това, което е за теб Свети Дух, то е повече от ясно, че защитата на тази позиция за стоящия на противоположната ще изглежда като предубеждание, в лошия смисъл на думата.

Чета наистина избирателно, тоест това, което има смисъл да бъде прочетено.

Когато знаеш един човек как върти някои неща, подробния прочит е необходим само за местата, където изглежда, че добавя нови нюанси.

нЕма спор, че Исус, поради Своето СЪВЪРШЕНСТВО, МОЖЕ ДА БЪДЕ ЕДИНСТВЕНАТА ЖЕРТВА ЗАМЕСТНИК НА ГРЕШНИЯ ЧОВЕК, КОЯТО БОГ ЩЕ ПРИЕМЕ!

Спорът е за това, че Той е това без да има Назирейски обрек според Числа 6 глава! А така ще го разбереш ли?

И сега следва това, което съм си дал труда да ти напиша през седмицата.



Тема Re: "Не е ли писано, че ще дойде от градеца Витлеем?"нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор oldfrog (пристрастен)
Публикувано10.02.13 14:31



Здравей Ежко,

Ето ти пак отново и отново, и отново ключовия пасаж, който ще ти покаже върху какво градя своите заключения:
Матей 2:23
дойде и се засели в един град наречен Назарет(G3478); за да се сбъдне реченото чрез пророците, че ще се нарече Назарей(G3480).

Това е всъщност ключовия текст за моята статия, който показва, че прозвището на Исус ще бъде топоним и ще се изпълнява пророчеството на Исая от 53:3, че Исус ще бъде „презрян”.

Вече си има дословен старогръцко-български превод на Новия Завет с превод на речника на Стронг към него и спокойно може да си правиш всякакви проверки. Същият ресурс го има и на Руски език.

Назарет
G3478
Град в Галилея

Назарей
G3480
Жител на град Назарет

нЕма как да поместим гръцкия в Дира, така че ще дам само превода в речника на Стронг: (надзорайос/назореос) от G3478 – назарянин, жител на Назарет.

И още една производна:
(G3479)
(надзаренос/назаринос) – който идва от Назарет, назарянин

И да видим всички останали текстове, където има думата Назарянин, какво всъщност съдържат:
Матей 26:71
И когато излезе в преддверието, видя го друга слугиня, и каза на тия, които бяха там: И тоя беше с Исуса Назарянина(G3480).

Марк 1:24
[Остави ни!] Какво имаш Ти с нас, Исусе назарянине(G3479)? Нима си дошъл да ни погубиш? Познавам Те Кой си, Светий Божий.

Марк 10:47
И като чу, че бил Исус Назарянинът(G3480), почна да вика, казвайки: Исусе, сине Давидов, смили се за мене!

Марк 14:67
и като видя Петра че се грее, взря се в него и каза: И ти беше с Назарянина(G3479), с Исуса.

Марк 16:6
А той им казва: Недейте се учудва; вие търсите Исуса Назарянина(G3479), разпнатия. Той възкръсна; няма Го тука; ето мястото гдето Го положиха.

Лука 4:34
Ех, какво имаш Ти с нас, Исусе Назарянине(G3479)? Нима си дошъл да ни погубиш? Познавам Те Кой си Ти, Светият Божий.

Лука 18:37
И казаха му, че Исус Назарянинът(G3480) минава.

Лука 24:19
И рече им: Кое? А те му рекоха: Станалото с Исуса Назарянина(G3480), Който бе пророк, силен в дело и в слово пред Бога и пред всичките люде;

Йоан 18:5
Отговориха Му: Исуса Назарянина(G3480). Исус им каза: Аз съм. С тях стоеше и Юда, който Го предаваше.

Йоан 18:7
Пак ги попита: Кого търсите? А те рекоха: Исуса Назарянина(G3480).

Йоан 19:19
А Пилат написа и надпис, който постави над Него на кръста. А писаното бе: Исус Назарянин(G3480), юдейският цар.

Деяния 2:22
Израилтяни, послушайте тия думи: Исуса Назарянина(G3480), мъж засвидетелствуван между вас от Бога чрез мощни дела, чудеса и знамения, които Бог извърши чрез Него посред вас, както сами вие знаете,

Деяния 3:6
Но Петър рече: Сребро и злато аз нямам; но каквото имам, това ти давам; в името на Исуса Христа Назарянина(G3480), [стани и] ходи.

Деяния 4:10
да знаете всички вие и всичките Израилеви люде, че чрез името на Исуса Христа Назарянина(G3480), Когото вие разпнахте, Когото Бог възкреси от мъртвите, чрез това име тоя човек стои пред вас здрав.

Деяния 6:14
защото го чухме да казва, че тоя Исус Назарянин(G3480) ще разруши това място, и ще измени обредите, които Моисей ни е предал.

Деяния 22:8
А аз отговорих: Кой си Ти, Господи? И рече ми: Аз съм Исус Назарянинът(G3480), Когото ти гониш.

Деяния 26:9
И аз си ми(G3480)слех, че трябва да върша много неща против името на Исуса Назарянина;

Извадих си очите да ти проверявам всичките налични текстове в Новия Завет, които търсачката извади, каква точно дума е преведена с „назарянин”. И навсякъде всичко започва и свършва с жител на град Назарет, което е в една от двете форми, за удобство на съвременен български, „назаретянин” или „от Назарет”, което на практика е същото.

И на слепец е ясно, че жителство на град Назарет, няма нищо общо с назирейския обрек от Числа 6 глава.

Единствената помощ, която ще хвърли светлина върху това, какво точно пророчество се изпълнява, а Матей не ни е дал достатъчно допълнителна информация, е следния текст, който съм споменал като ключ за последващото ми разсъждение.
Йоан 1:46
Натанаил му рече: От Назарет може ли да произлезе нещо добро? Филип му каза: Дойди и виж.

Матей вероятно не го е споменал, защото за неговите съвременници е било съвсем ясно това, което пише, защото те се имали непосредствен поглед върху Назарет и неговата слава на град, от който не може да произлезе нищо добро, тоест в него живеят само нищожества, които не си заслужават дори разговора за тях. Но за нас, отдалечените на две хилядолетия, единственият белег, който ни помага да съдим за по-дълбокото съдържание на думите е текста от Йоан 1:46. Текст, който показва какво е бил Назарет и жителите му за тогавашните Евреи. Нататък линията на разсъжденията ми е ясна. Това, което правя в момента, в екзегетиката се нарича изследване на текст по ключова дума. Намират се всички текстове, където думата е употребена и се проверява с речника на Стронг какво е нейното значение. Значението и е жител на град Назарет за твое голямо съжаление. И понеже Назаретяните са били явно нарицателни със своето нищожество, то наричането на Исус, назареец, назореец, назаретянин или синонимното му нищожество, както Габровец е синоним на скъперник в българския език, всъщо изпълнява пророчеството в Исая 53:3б:
И, както човек, от когото отвръщат хората лице, Презрян бе, и за нищо Го не счетохме.

Толкова ли е трудно за разбиране?

Или търсиш заради други загуби богословски реванш срещу Жабока?

Я си признай!

АКО ИСУС Е БИЛ НАЗОРЕЙ С ОБРЕКА НА ЧИСЛА 6 ГЛАВА, ТО ТОЙ НИКОГА ПРЕЗ ЖИВОТА СИ НЕ БИ ПИЛ ВИНО, ЗА ДА НЕ ДАДЕ НИКАКЪВ ПОВОД ЗА СЪБЛАЗЪН! И това би го спазил, дори да е имал теоретично само временен обрек, защото е знаел, че враговете Му ще използват всеки повод да го злепоставят, както се вижда от скалъпения процес срещу Него.

Матей 17 глава
24 А когато дойдоха в Капернаум, събирачите на двете драхми за храма се приближиха при Петра и казаха: Вашият учител не плаща ли двете драхми?
25 Той рече: Плаща. И когато влезе в къщи, Исус го изпревари и му рече: Какво мислиш, Симоне? земните царе от кои събират данък или налог? от своите ли хора, или от чужденците?
26 А когато каза: От чужденците, Исус му рече: Като е тъй своите им са свободни.
27 Но, за да не ги съблазним, иди на езерото, хвърли въдица, и измъкни рибата, която първо се закачи, и като разтвориш устата й ще намериш един статир; вземи го и дай им го за Мене и за тебе.

„Но, за да не ги съблазним,” Господа на славата плаща за Себе Си и за ученика си един статир, което мисля, че беше равностойността на двете драхми за всеки един от тях. Този Господ на славата, който я е скрил в човешкото тяло на Исус, но ако не би я скрил, тя би изглеждала така:

3 Царе 8 глава
10 А щом излязоха свещениците из светилището, облакът изпълни Господния дом;
11 така щото поради облака свещениците не можаха да застанат, за да служат, защото Господната слава изпълни Господния дом.

Откровение 15:8
И храмът се изпълни с дим от славата на Бога и от Неговата сила; и никой не можеше да влезе в храма, преди да се свършат седемте язви на седемте ангела.

Този, от Когото в храма не може да влязат дори и свещениците, спазва в човешка плът всички изисквания на Закона, плаща храмовите две драхми, а ти би ли си въобразил, че ако е имал Назирейски обрек, според Числа 6 глава, ще пие вино, какво свидетелство дава Сам за Себе Си?!!

И отпред наназад да го обяснявам, и отзад напред да го обяснявам, то съмнявам се, че и това обяснение ще разбереш!

Последен път си давам трудовете и си губя времето да обяснявам на човек, който или не може да разбере или е по-лошото, по някакви причини отказва да разбере! Твой си проблем!

И докато не видя в теб напредък в екзегетичните ти умения, за което от доста време настоявам и те моля, може и въобще да престана да отговарям на провокационните ти въпросчета!

И пак да си попитам:
Прочете ли доклада на архиепископ Теофан Полтавски относно „Догмата за Изкуплението”?

Защото така и не видях отговор на въпроса ми как ти лично разбираш въпросния догмат за нашето Изкупление?

В Гетсиманската молитва на Исус ли е, както смята Митрополит Антоний (Храповицки) или е във взимането на човешкото естество, каквото е мнението на проф. А.И.Осипов, или е в носенето на преобърнатата пирамида на битието, където придобиваш Христовото естество и битийно се разтваряш в Него, каквото е виждането на архимандрит Софроний Сахаров и неговия старец Силуан?

И ако си въобразяваш, че зад множеството въпроси, с които ме бомбардираш, ще скриеш липсата на отговор на тези ми въпроси, то много се лъжеш.

Тъжната истина е, че си едно иначе свестно момче, което има в главата си ужасен бъркоч от Православен Модернизъм и мъничко Традиционализъм, който за съжаление е в недостатъчно пропорция към останалото, за да успее да победи в теб. Дано някога успееш да разбереш, че архиепископ Теофан Полтавски и архиепископ Серафим Соболев са от едната страна на барикадата, а дяда ти Силуан и чичко ти Софрони Сахаров от другата, а и не само те. И за съжаление си от губещата страна.

И да припомня нещо, което също мисля, че писах:
Назирейството от Числа 6 глава е еталон към който се стремят едни СЪТВОРЕНИ, грешни човеци.

А сега бих дописал:
Съвършенството на Бога по битийност е отвъд всяка граница, която изисква дори самото Назирейство от Числа 6 глава. Бог е толкова отвъд съвършенството, което се постига чрез Назирейство, че и умовете ни не могат да го поберат. СЪВЪРШЕНСТВОТО на Бога по битийност е нещо съвсем различно от съвършенството, което може да постигнем ние чрез благодатните Му дарове. Затова и курсивирам Божието СЪВЪРШЕНСТВО с главни букви, за да е ясно, че едната дума я употребявам в съвсем различен смисъл. И да говорим, че Исус е Назорей над Назореите смятам, че това е едно принизяване на Исус чрез сравняването Му с нещо, което не може даже да бъде сравнявано с Него.

Въплътеният Бог е Исус. Като Син Божи Той носи извечните Си СЪВЪРШЕНСТВА. Като Човешки син Той е скрил Своята Слава, но напълно запазва своето СЪВЪРШЕНСТВО, като нравственост, която е присъща на Божествения Му характер. И това СЪВЪРШЕНСТВО е нещо, от което дори най-преуспелият в назирейството Йоан Кръстител е безкрайно далеч.

Последен съвет:
Вниквай в това, за което се говори, а не в това, за което си въобразяваш, че се говори! Защото в момента има нещо, което допълнително усложнява дискусията. Вмъкваш доста странични теми и въпроси, които не засягат дори косвено дискутирания въпрос. И двамата с Кроко изрично те предупредихме за тези ти навици. А за да почнеш да разбираш както трябва, каквото трябва, ще трябва не просто да четеш, а да четеш това, което трябва: светите отци и руската православна класика, и да оставиш модернистичните забежки в съвременното Православие. Какво е Православен Модернизъм ще видиш в сайта на отец Божидар Главев и в сайта „Антимодерн” на Роман Вершилло, за който има линк в сайта на отец Божидар. В Протестантската версия Модернизмът, нито изненадващо или за учудване, изглежда по същия начин, само където опаковката е малко по-различна. Толкоз!

И ако все още продължавам да пиша в тема, за която знам, че отдавна би трябвало да престана да си губя времето, то е единствено поради братска загриженост за духовното благоуспяване на брат.

Жабчо




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.