Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:54 19.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Тема Re: "Не е ли писано, че ще дойде от градеца Витлеем?"нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор oldfrog (пристрастен)
Публикувано10.02.13 14:47



И след като прочетеш горната ми дълготийка, вземи, че ми намери един текст, където има дума, която е свързана с Исус по отношение на Назирейството от Числа 6 глава. Дума, която е свързана с назирейството, а не е производна на Назарет от Галилея.

И мисля, че нЕма да е зле да поизчетеш няколко книжки, които съдържат добро обяснение на Божиите свойства.

Частта за тях в Догматиката на архимандритите Алипий и Поликарп е чудесно кратко изложение.

Подробното на същото е:
"Познаването на Бога" от Джеймс Пакър
"Познаването на Святия Бог" от Ейдън Таузър

Тези трите би трябвало да ги има на пазара. Ако не е изчерпено от тираж има и "Святостта на Бога" от Робърт Чарлз Спроул.

И когато изчетеш всичките тези неща, ще разбереш доста по-добре написаното от мен досега.

И ако някои неща от написаното от теб не го чета достатъчно задълбочено, според теб, то единствената причина е, че един мъничък поглед ми дава яснота дали си писал по темата или не си.

Страничните въпроси, които засягаш, ако са необходими за дискусията, то бъди сигурен, че ще си дам трудовете. Аз съм от малцината християни, които си дават трудовете да изчетат стотиците страници тежка богословска материя, които обикновените християни избягват, според думите на Джеймс Пакър.

И само за инфо:
Пакър, Таузър и Джон Стот се броят сред Протестантите Фундаменталисти, които са единствените, които не членуват в Икуменическия Световен Съвет на Църквите. И в преобладаващата част на тяхното верую присъства съвместимостта и еднаквостта със светоотеческата традиция такава, каквато би трябвало да я познаваш, ако си наистина Православен християнин.

Искрено се надявам ученолюбието ти да те доведе там, където трябва!





Тема Няма Законически Оброк, не го ли зарбранови [re: oldfrog]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано10.02.13 22:11



В отговор на:

И на слепец е ясно, че жителство на град Назарет, няма нищо общо с назирейския обрек от Числа 6 глава



Каза се множество пъти: че не става въпрос за законичество, не се ли опита да го проумееш, най-сетне.

Ти самият казваш, че не си прочел предоставеното. Това е несериозно, меко казано, не мислиш ли. Това означава едно единствено нещо и то се нарича: Предубеденост в собствената си право правеща своя истина


за всеки който търси истинно. Амин.

. . .



Редактирано от Ежко на 10.02.13 22:18.



Тема Re: "Не е ли писано, че ще дойде от градеца Витлеем?"нови [re: oldfrog]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано10.02.13 22:36



(Добавките в отговора - оцветяване, удебеляване, емоутикони, са мои)

В отговор на:


И когато изчетеш всичките тези неща, ще разбереш

доста по-добре написаното от мен досега.

И ако някои неща от написаното от теб не го чета достатъчно задълбочено, според теб, то единствената причина е, че един мъничък поглед ми дава я с н о т а дали си писал по темата или не си.

Страничните въпроси, които засягаш, ако са необходими за дискусията, то бъди сигурен, че ще си дам трудовете. Аз съм от малцината християни, които си дават трудовете да изчетат стотиците страници тежка богословска материя, които обикновените християни избягват, според думите на Джеймс Пакър.



Приятелю, Иво

Ако се срамуваме да наречем Христос Назорей - тоест, ако се срамим да изповядваме Съвършения Човек като Святия на святиите, подчинил Единствен всецяло и всесъвършенно своята човешка Воля на Бога, то тогава какви християни сме ?

В отговор на:

И само за инфо:
Пакър, Таузър и Джон Стот се броят сред Протестантите Фундаменталисти, които са единствените, които не членуват в Икуменическия Световен Съвет на Църквите. И в преобладаващата част на тяхното верую присъства съвместимостта и еднаквостта със светоотеческата традиция такава, каквато би трябвало да я познаваш, ако си наистина Православен християнин.

Искрено се надявам ученолюбието ти да те доведе там, където трябва!




Не, не ти вярвам, понеже не си искрен, понеже се имаш за виждащ. Нищо лично, Иво.

* От Йоана свето Евангелие ••

[9:1] И като минаваше, видя един човек, сляп от рождение.
[9:2] Учениците Му Го попитаха и казваха: Рави', кой е съгрешил, тоя или родителите му, за да се роди сляп?
[9:3] Иисус отговори: нито тоя е съгрешил, нито родителите му, но това биде, за да се явят делата Божии върху му.
[9:4] Аз трябва да върша делата на Тогова, Който Ме е пратил, докле е ден; настъпва нощ, когато никой не може да работи.
[9:5] Докле съм в света, светлина съм на света.
[9:6] Това като каза, плюна на земята, направи калчица от плюнката и намаза с нея очите на слепия,
[9:7] и му рече: иди се умий в къпалнята Силоам (което значи: пратен). Той отиде, уми се и се върна прогледал.
[9:8] А съседите и ония, които го бяха виждали по-преди, че беше сляп, думаха: не е ли този, който седеше и просеше?
[9:9] Едни думаха: този е, а други: прилича на него; той пък казваше: аз съм.
[9:10] Тогава го питаха: как ти се отвориха очите?
[9:11] Той отговори и рече: един Човек, Който се нарича Иисус, направи калчица, намаза очите ми и ми рече: иди в къпалнята Силоам и се умий. Отидох, умих се, и прогледах.
[9:12] Те пък му рекоха: де е Той? Отговори: не зная.
[9:13] Тогава заведоха при фарисеите човека, който беше по-преди сляп.
[9:14] А беше събота, когато Иисус направи калчицата и му отвори очите.
[9:15] Питаха го също и фарисеите, как е прогледал. Той им рече: тури ми калчица на очите, и се умих, и гледам.
[9:16] Тогава някои от фарисеите думаха: Тоя Човек не е от Бога, защото не пази събота. Други думаха: как може грешен човек да върши такива чудеса? И произлезе помежду им разпра.
[9:17] Казват пак на прогледалия слепец: ти какво казваш за Него, задето ти отвори очите? А той рече: пророк е.
[9:18] Но иудеите не повярваха за него, че е бил сляп и прогледал, докато не повикаха родителите на самия прогледал
[9:19] и ги попитаха, думайки: този ли е вашият син, за когото вие казвате, че се родил сляп? А как сега вижда?
[9:20] Родителите му отговориха и им рекоха: знаем, че този е нашият син и че се роди сляп;
[9:21] а как сега вижда, не знаем, или кой му е отворил очите, ние не знаем. Той сам е пълнолетен; него попитайте; нека сам говори за себе си.
[9:22] Това казаха родителите му, понеже се бояха от иудеите; защото иудеите се бяха вече сдумали да отлъчат от синагогата оногова, който Го признае за Христа.
[9:23] Затова и родителите му казаха: той е пълнолетен; него попитайте.
[9:24] Тогава повикаха повторно човека, който преди беше сляп, и му казаха: въздай Богу слава; ние знаем, че Тоя Човек е грешник.
[9:25] Той отговори и рече: дали е грешник, не зная; едно зная, че бях сляп, а сега виждам.
[9:26] Пак го попитаха: какво ти направи? Как ти отвори очите?
[9:27] Отговори им: казах ви вече, и не чухте; какво пак искате да чуете? да не би и вие да искате да Му станете ученици?
[9:28] А те го изхокаха и рекоха: ти си Негов ученик; а ние сме Моисееви ученици.
[9:29] Ние знаем, че на Моисея е говорил Бог; а Тогова не знаем откъде е.
[9:30] Отговори човекът и им рече: това е и чудното, че вие не знаете, откъде е, а ми отвори очите.
[9:31] Ние пък знаем, че Бог не слуша грешници; но, който почита Бога и върши волята Му, тогова слуша.
[9:32] Открай век не се е чуло, някой да е отворил очи на слепороден.
[9:33] Ако Той не беше от Бога, не можеше да направи нищо.
[9:34] Отговориха му и рекоха: ти цял в грехове си роден, и ти ли нас учиш? И го изпъдиха вън.
[9:35] Иисус чу, че го изпъдили вън и, като го намери, рече му: ти вярваш ли в Сина Божий?
[9:36] Той отговори и рече: кой е, господине, та да повярвам в Него?
[9:37] Иисус му рече: и видял си Го, и, Който говори с тебе, Той е.
[9:38] А той рече: вярвам, Господи! И Му се поклони.
[9:39] А Иисус рече: за съд дойдох Аз на тоя свят, за да виждат невиждащите, а виждащите да станат слепи.
[9:40] Чуха това някои от фарисеите, които бяха с Него, и Му рекоха: нима и ние сме слепи?
[9:41] Иисус им рече: да бяхте били слепи, не щяхте да имате грях; но сега казвате, че виждате, затова грехът ви остава.

. . .





Редактирано от Ежко на 10.02.13 23:00.



Тема Посочи къде е пророчството за г р а д а Назаретнови [re: oldfrog]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано10.02.13 23:13



Посочи къде Са пророечтсвата за г р а д а Назарет в Старозаветните пророчества.

. . .




Тема "слязох от небето, не за да върша Моята воля"нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано11.02.13 09:08



Господ с т а в а човек, заради нас, човеците, заради нашето спасение, затова и Син Божий има две природи, а с това и две воли - Божествена и човешка. Той [бидейки извън времето и вмествайки се във времето] напълно, всецяло и всечестно подчинил човешката Си воля на Божествената, бидейки послушен до смърт, и то смърт кръстна *. И макар че е можел да пожелае чашата да Го отмине, и с това ние да не бъдем спасени, Той [още на Предвечния Божий съвет] е пожелал със смъртта Си смъртта да победи зарада нас, човеците, заради нашето спасение.

Що значи "назорей", в чисто етимологичен план: Назореи, ед.ч. назорей, са хора или човек дал обет да се посвети на Бога.

Затова Господ Е Назорей, а не назаретянин. Презреният, Отхвърленият, става Съвършен Назорей.

Отново те моля да тръгнеш оттук: да, Господ е употребявал и вино (това не е грях), но Той е Ходатай на Нов Завет - Един Съвършен Завет на Духа. Спомни си, че Неговия Обет е п р е д в е ч е н, извън времето. Да не забравяме никога и това, че "Едничък Ти, Господи, Си без грях".

Предоставям ти за n-ти път:

Назореите - както и първосвещениците - стават такива, по призвание свисше [вж. Ам. 2:11], докато Безначалният, Сина Божий и Господ наш Иисус Христос Е Назорей и Първосвещеник [дал обет да Се посвети на Бога, до смърт, и то смърт кръстна, ставайки човек заради нас, човеците, заради нашето спасение] по предвечно обещание, по Воля Божия.

"Който е бил п р е д н а з н а ч е н още преди свят да се създаде, но се яви в последно време за вас" (1Пет., 1:20) ". . . по определената Воля* [Божия] и предведение Божие [т.е., по Божий Промисъл] предаден, вие хванахте и, след като приковахте с ръце на беззаконници, Го убихте;]" [Деяния, 2:22-23]

Пак те питам:

Измежду най-съвършените от назореите, има ли такъв, който да е без грях, който да е подчинил напълно, всецяло и всечестно човешката Си воля на Божествената, както

това сторил Син Божий ?

От Иоан свето Евангелие

[4:30] Тогава те излязоха из града и идеха към Него.
[4:31] Между това учениците Го молеха, казвайки: Рави, яж!
[4:32] Но Той им рече: Аз имам храна да ям, която вие не знаете.
[4:33] Поради това учениците думаха помежду си: да не би някой да Му е донесъл да яде?
[4:34] Иисус им казва: Моята храна е *да изпълнявам волята на Оногова, Който Ме е пратил, и да извърша Неговото дело.

. . . [5:30] Аз не мога да правя нищо от Себе Си. Както слушам, тъй и съдя, и Моят съд е праведен, *защото не търся Моята воля, а волята на Отца, Който Ме е пратил.
[5:31] Ако Аз свидетелствувам за Себе Си, свидетелството Ми не е истинско.
[5:32] Има Друг, Който свидетелствува за Мене; и зная, че е истинско свидетелството, с което Той свидетелствува за Мене.

[6:37] Всичко, що Ми дава Отец, ще дойде при Мене; и който дохожда при Мене, няма да го изпъдя вън;
[6:38] защото слязох от небето, *не за да върша Моята воля, а волята на Отца, Който Ме е пратил.
[6:39] А волята на Отца, Който Ме е пратил, е тая: от всичко, що Ми е дал, да не погубя нищо, а да го възкреся в последния ден.
[6:40] Тази е волята на Оногова, Който Ме е пратил: всякой, който види Сина и вярва в Него, да има живот вечен; и Аз ще го възкреся в последния ден.

От Матея свето евангелие

[26:39] И като се поотдалечи, падна на лицето Си, молеше се и думаше: Отче Мой, ако е възможно, нека Ме отмине тая чаша, обаче не както Аз искам, а както Ти.

*
За пътя от презряното Му унизяване до смърт (и то смърт кръстна) до славното Му въздигане - до Святия на святиите, което е равнозначно на Съвършения Назорей - прекрасно пояснява св. Апостол Павел в посланието си до филипяни:

[2:6] Който, бидейки в образ Божий, не счете за похищение да бъде равен Богу;
[2:7] но понизи Себе Си, като прие образ на раб и се уподоби на човеци; и по вид се оказа като човек,
[2:8] смири Себе Си, бидейки послушен дори до смърт, и то смърт кръстна.
[2:9] З а т о в а и Бог Го високо въздигна и Му даде име, което е по-горе от всяко име,
[2:10] та в името на Иисуса да преклони колене всичко небесно, земно и подземно,

Затова Божият Помазаник Е и Назорей на назореите: Съвършеният Назорей.

"...Твоят Бог Те помаза с елей на радост повече от Твоите съучастници." Пс.44/45:8


П.П. Влизам във форума единствено поради теб.

За мен лично е показателно това, че ако човек се срамува да облажава Богоматер, то такъв няма как да не се срамува да облажава и Оня, който най-първом я е облажил и облажава. Затова и не искаш да припознаеш истинно, - тоест: с всичкото си сърце, и с всичката си душа, и с всичкия си разум - Христос, като Святия на святиите, което, всъщност е р а в н о з н а ч н о на Съвършения Назорей - Единственият, Който подчинил всецяло и всечестно човешката Си воля на Божествената до смърт, и то смърт кръстна.

Амин.

Слава Богу за всичко.


. . .




Редактирано от Ежко на 11.02.13 10:02.



Тема Re: "слязох от небето, не за да върша Моята воля"нови [re: Ежко]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано11.02.13 12:43



Ежко, стига с тези глупости за двете воли, това да не е шизофреник?
Волята винаги е една, "две воли" е безсмислица.

Per warez ad scientiam


Тема Re: "слязох от небето, не за да върша Моята воля"нови [re: Гepиcъм]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано11.02.13 13:42



Ако става дума за две отделни личности няма проблем с двете воли.



Сега ще започнат цитатите "За волята ми и волята ти".



Тема Не, не точно това е споранови [re: oldfrog]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано11.02.13 14:39



В отговор на:

нЕма спор, че Исус, поради Своето СЪВЪРШЕНСТВО, МОЖЕ ДА БЪДЕ ЕДИНСТВЕНАТА ЖЕРТВА ЗАМЕСТНИК НА ГРЕШНИЯ ЧОВЕК, КОЯТО БОГ ЩЕ ПРИЕМЕ! Спорът е за това, че Той е това без да има Назирейски обрек според Числа 6 глава! А така ще го разбереш ли?




Не, не точно това е спора, Иво. Не става въпрос за Жертвата, а за Обещание за подчинение на човешката воля на Сина Божий на Божествената Воля Определено на Предвечния Божий Съвет. Бог е извън времето и именно тук е Тайната. Помисли: Само и Единствен Син Божий от Божието Триединство става човек заради нас, човеците, заради нашето спасение. Това е велика Тайна, както казва и апостола (2Тим. 3:16) Затова Син Божий Е Назорей по предвечно Божествено Определение, по Воля Божия.

Да разбирам ли, че се съгласяваш - или би се съгласил - че Той е Съвършеният Назорей - Назорей на назореите - не по законичество, разбира се (Числа глава 6) ? И ако да, ще редактираш ли

В трактата можеш да включиш и риториката:

Измежду най-съвършените от назореите, има ли такъв, който да е без грях, който да е подчинил напълно, всецяло и всечестно човешката Си воля на Божествената, к а к т о това сторил Син Божий.

Второто, за което се хващам е твърдението ти:

"""Аз бих написал Исус Назаретянина, което е още по-добре, след като градът се казва Назарет на български, но кой ли ще ме пита."""

Затова те попитах: има ли поне едно пророчество за град Назарет, к а к т о има за град Витлеем ?

. . .




Редактирано от Ежко на 11.02.13 16:00.



Тема Re: "слязох от небето, не за да върша Моята воля"нови [re: *abi*]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано11.02.13 19:58



Наличие на две воли означава наличие на противоречия, неразбирателство, и в крайна сметка насилие между двете личности. Иначе изобщо не може да се говори за различни воли.

Per warez ad scientiam


Тема Re: "слязох от небето, не за да върша Моята воля"нови [re: Гepиcъм]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано11.02.13 23:29



Не винаги.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.