Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:16 11.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Тема "Не е ли писано, че ще дойде от градеца Витлеем?"  
Автор Eжko Бoдлидpeшko (МладЕж)
Публикувано02.05.12 09:02



От превода на Фам:

"Няма пророк в Стария Завет, който да твърди, че Месията ще се нарече „Назорей”. Матей говори и че раждането във Витлеем изпълни „реченото от пророКА”. Това пророчество е записано в Михей 5:2. Матей кзава също, че бягството в Египет изпълнява реченото от пророКА, и съответния стих намираме в Осия 11:1. Но няма стих в Стария Завет „Той ще се нарече Назорей”. Матей е знаел това, следователно умите му: „реченото от пророциТЕ” показват, че не един отделен пророк е изказал това твърдение, но ако съберем частите от стихове в Стария Завет за назарет и Назореите, то комбинацията от тия части ще покаже ясно, че Иисус е трябвало да се нарече „Назорей”. Предречено – не от един пророрк, но от компилацията „от пророциТЕ”."




[Иоан, 7:41] Други казваха: Този е Христос. А други казваха: нима от Галилея ще дойде Христос?
[7:42] Не е ли казано в Писанието, че Христос ще дойде от Давидовото семе и от градеца Витлеем, отдето беше Давид?
[7:43] И тъй, у народа произлезе разпра за Него

Няма нито едно пророчество за г р а д Назарет, както има за Витлеем, например. Следователно, не градът е определящ, а самото име и по-точно .


И досега Христос е презиран от мнозина. Затова и евреите наричат нас, християните с това презрително име. Защо ? Защото, " "




Мога ли да помоля, да отворите нова тема, ако прецените че е необходимо. Благодаря и поздрави, К.

Редактирано от нблдтл на 28.05.13 09:10.



Тема Защо "назорейската ерес", а не "галилейската ерес"нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Eжko Бoдлидpeшko (МладЕж)
Публикувано02.05.12 09:57



Вярвам ". . . и в един Господ Иисус Христос, Сина Божи, Единородния . ."

Нормално е, когато едно учение възникне от/чрез някой, то да е свързано пряко с името му. Сталин - сталинизъм, Ленин - ленинизъм, Маркс - марксизъм - Фройд - фройдизъм. . . Оттук: сталинист, лениннист, марксист, хитлерист, питагореец, . . .

В частност - ересите: Арий - ариани, Несторий - несториани, Манес (Мани) - манихеи, Богомил - богомили, Монтан - монтанисти. . .

Или се дава име от гледна точка на учението : Докетизъм - докетисти (от гр. "изглежда"), Монофизитството - монофизити (от гр. "една природа"), Монотелитството - монотелити (от гр. - "една воля") . . .

Или пък ги/ни наричат, по отношение на самото отношение към тях: като "православни скотове", например.

Защо иудеите не наричат нас, християните, християни ? Защо не ни наричат дори галилейци - нали точно учениците Христови са наричани именно галилейци ? * Защото не признават, че Иисус Е Христос, че Е Господ, затова. Затова и "сектата" е наречена не по името на градеца Назарет, а поради етимологията на името, презрителното име.

[24:1] След пет дена слезе първосвещеник Анания със стареите и с някои си ритор Тертил, които явиха на управителя обвиненията си против Павла.
[24:2] А като повикаха Павла, Тертил почна да го обвинява и казваше:
[24:3] винаги и навсякъде с голяма благодарност признаваме, че чрез тебе, достопочтени Феликсе, у нас има пълен мир и чрез твоите грижи - у тоя народ добри сполуки.
[24:4] Но, за да те не отегчавам много, моля те, изслушай с твоята снизходителност нашата кратка реч.
[24:5] Понеже намерихме, че тоя човек е зараза и че подига бунтове между всички иудеи по вселената и че е водач на назорейската ерес,


* Галилеец наричали Самия Спасител Христа, тъй като Той от детство израснал и живял, а след това много проповядвал в Галилея, и даже в четвърти век гръко-римският император Юлиан Отстъпник умира (в 363 г.) с думите, отправени към Христа:

- Ти победи, Галилеецо!...

Първозваните Христови апостоли, които завинаги останали най-близки на Спасителя, били галилейци, с изключение на Иуда Искариот - предателя. При явяването на Спасителя Христа след Възкресението на планината в Галилея на многочислен сонм вярващи (повече от 500) голяма част от тях били галилейци, следващи Господа по време на Неговата проповед в Галилея, слушащи Неговото учение, станали свидетели на чудесата Му и изпитали върху себе си благостта на милосърдния Целител Иисуса. И тъй като галилейците възприемали и разпространявали Христовото учение по-ревностно от иудеите от другите области на Палестина, в началото наричали всички последователи на Спасителя Христа "галилейци".



И светите Ангели Божии ги назовали с това име:

[Деяния, 1:10] И докле гледаха към небето, когато се Той възнасяше, ето, застанаха пред тях двама мъже в бели дрехи
[1:11] и рекоха: мъже галилейци, какво стоите и гледате към небето? Този Иисус, Който се възнесе от вас на небето, ще дойде по същия начин, както Го видяхте да отива на небето.



Редактирано от Eжko Бoдлидpeшko на 02.05.12 11:51.



Тема Знаменателнонови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Eжko Бoдлидpeшko (МладЕж)
Публикувано02.05.12 14:01



Знаменателно е, че на Гроба Господен, когато на жените мироносици се явил Божият Ангел - след като казва: "Вие търсите Иисуса Назарееца", - не казва_пояснява след това (например) "Господа", или "Сина Божий", или "Сина Човечески" или друго Име, а казва именно "Р а з п н а т и я" * - нещо, което се случва и в словото на ап. Петър: след като казва "Иисуса Христа Назорея", той продължава именно с проповед за пренебрегването Му и унизяването Му до смърт и то смърт кръстна.


Книга Деяния на светите Апостоли

[4:8] Тогава Петър, като се изпълни с Дух Светий, им рече: началници народни и стареи израилски!
[4:9] ако ние сме днес под разпит за едно благодеяние към немощен човек, как е той изцерен,
[4:10] то нека бъде знайно на всички вас и на целия народ израилски, че чрез името на Иисуса Христа Назорея [Унизеният, Отхвърленият], Когото вие [до такава степен презряхте, че Го] разпнахте [до смърт], Когото Бог възкреси от мъртвите, чрез Него тоя стои пред вас здрав.
[4:11] Този е камъкът, който, п р е н е б р е г н а т [унизен и презрян] от вас зидарите, стана глава на ъгъла [Цар на царете, Господар на господарите, Първосвещеник на първосвещениците, Светият на светиите, Назорей на назореите, Съвършеният на съвършените] ; и в никого другиго няма спасение;
[4:12] защото под небето няма друго име, на човеци дадено, чрез което трябва да се спасим.

Нима и това не сте чели в Писанието: "камъкът, който отхвърлиха зидарите [пренебрегнаха, презряха и унизиха до смърт], той стана глава на ъгъла [на всичко, в това число и Назорей на назореите]: това стана от Господа, и е дивно в очите ни"? [Марк, 12:10-11]



*[От Марк свето Евангелие, 16:6] А той им казва: не се плашете. Вие търсите Иисуса Назарееца, разпнатия; Той възкръсна, няма Го тук. Ето мястото, дето бе положен


Редактирано от Eжko Бoдлидpeшko на 02.05.12 14:08.



Тема "За чисти в с и ч к о Е чисто,нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Eжko Бoдлидpeшko (МладЕж)
Публикувано03.05.12 22:54



Из Посланието на св. ап. Павел до Тит:

За чисти всичко е чисто, а за осквернени и неверни няма нищо чисто; тям са осквернени и ум и съвест. [1:15]

Това, за да няма спекулации за пиене на вино, за допир до мъртво тяло и прочие суетни . . .

Книга Деяния на светите Апостоли

[11:1] Апостолите и братята, които бяха в Иудея, чуха, че и езичниците приели словото Божие.
[11:2] И когато Петър възлезе в Иерусалим, обрязаните му натякваха,
[11:3] думайки: ти си ходил при необрязани човеци и си ял с тях.
[11:4] А Петър захвана да им разправя всичко поред, думайки:
[11:5] аз бях в град Иопия и, като се молех, унесох се и видях видение: слизаше някакъв съд, сякаш голямо платнище, спущано от небето за четирите краища, и приближи до мене.
[11:6] Като се взрях в него и разгледвах, видях четвероноги земни, зверове, влечуги и птици небесни.
[11:7] И чух глас, който ми думаше: стани, Петре, заколи и яж!
[11:8] Пък аз казах: не, Господи, защото нищо мръсно или нечисто не е никога влизало в устата ми.
[11:9] А глас от небето повторно ми продума: което Бог е очистил, ти не считай за нечисто.
[11:10] Това стана на три пъти; и пак се дигна всичко на небето.




Тема Re: "Не е ли писано, че ще дойде от градеца Витлеем?"нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Людмил Георгиев (ентусиаст)
Публикувано05.05.12 00:52



Когато Исус от Назарет минава,слепеца вика Сине Давидов смили се,с което показва вяра,че това е Месията...........



Тема "Но това стана, за да се сбъдне словото"нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Eжko Бoдлидpeшko (МладЕж)
Публикувано06.05.12 17:11



ОТ ИОАНА СВЕТО ЕВАНГЕЛИЕ

[15:18] Ако светът ви мрази, знайте, че Мене преди вас е намразил.
[15:19] Да бяхте от света, светът щеше да люби своето; а понеже не сте от света, но Аз ви избрах от света, затова светът ви мрази.
[15:20] Помнете словото, що ви казах Аз: няма слуга по-голям от господаря си. Ако Мене гониха, и вас ще гонят; ако Моето слово спазиха, и вашето ще спазят.
[15:21] Но всичко това ще ви сторят заради Моето име, защото не знаят Оногова, Който Ме е пратил.
[15:22] Ако не бях дошъл и не бях им говорил, грях не щяха да имат; а сега нямат извинение за греха си.
[15:23] Който Мене мрази, мрази и Отца Ми.
[15:24] Ако не бях сторил между тях делата, които никой друг не е сторил, грях не щяха да имат; а сега и видяха, и намразиха, и Мене, и Отца Ми.
[15:25] Но това стана, за да се сбъдне словото, писано в Закона им, че Ме намразиха [презряха и унизиха до смърт, и то смърт кръстна] без вина.
[15:26] А кога дойде Утешителят, Когото Аз ще ви пратя от Отца, Духът на истината, Който изхожда от Отца, Той ще свидетелствува за Мене;
[15:27] а и вие ще свидетелствувате, понеже отначало сте с Мене.


Редактирано от Eжko Бoдлидpeшko на 06.05.12 17:12.



Тема Каква е връзката с Конкретиката на Темата ?нови [re: Людмил Георгиев]  
Автор Eжko Бoдлидpeшko (МладЕж)
Публикувано06.05.12 17:16



Не разбирам какво точно искаш да кажеш впредвид

на Темата ?

В отговор на:


Когато Исус от Назарет минава,слепеца вика Сине Давидов смили се,с което показва вяра,че това е Месията...........







Редактирано от Eжko Бoдлидpeшko на 06.05.12 17:19.



Тема Re: Каква е връзката с Конкретиката на Темата ?нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Людмил Георгиев (ентусиаст)
Публикувано07.05.12 16:30



37. Казаха му, че Исус Назарянинът минава.
38. Тогава той извика: Исусе, сине Давидов, смили се над мен!
39. А тези, които вървяха отпред, го смъмриха да мълчи; но той още повече викаше: Сине Давидов, смили се над мен!

-Слепеца отъждествява Давидовия потомък с Месията,а не Исус от Назарет.


Йоан 1:46 Натанаил му каза: От Назарет може ли да произлезе нещо добро? Филип му отвърна: Ела и виж.

-може би е в друг контекст,сори........



Тема "назаризиран"= презряннови [re: Людмил Георгиев]  
Автор Eжko Бoдлидpeшko (МладЕж)
Публикувано07.05.12 18:40



Ако наистина те интересува, хубаво би било да прочетеш цялата тема, може би, начиная оттук:




Редактирано от Eжko Бoдлидpeшko на 07.05.12 18:42.



Тема ". . . докато всичко не се сбъдне"нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Eжko Бeжko (МладЕж)
Публикувано17.06.12 16:01



Мат. 5:17-18

Не мислете, че съм дошъл да наруша закона или пророците: не да наруша съм дошъл, а да изпълня. Защото, истина ви казвам: докле премине небето и земята, ни една йота, или една чертица от закона няма да премине, докато всичко не се сбъдне* .

С л е д Възкресението Си , Той им припомня това, като им казва:

“И рече им: ето това е, ЗА КОЕТО ВИ БЯХ ГОВОРИЛ, когато бях още с вас, че трябва да се и з п ъ л н и всичко, писано за Мене в Закона Моисеев и у пророците и в псалмите . ” (Лука, 24:44)


Тук се визира точно такъв момент - нека отново го припомним:

ОТ ИОАНА СВЕТО ЕВАНГЕЛИЕ

[15:18] Ако светът ви мрази, знайте, че Мене преди вас е намразил [Презреният, Отхвърленият, Камъкът на препъване Христос].
[15:19] Да бяхте от света, светът щеше да люби своето; а понеже не сте от света, но Аз ви избрах от света, затова светът ви мрази.
[15:20] Помнете словото, що ви казах Аз: няма слуга по-голям от господаря си. Ако Мене гониха, и вас ще гонят; ако Моето слово спазиха, и вашето ще спазят.
[15:21] Но всичко това ще ви сторят заради Моето име, защото не знаят Оногова, Който Ме е пратил.
[15:22] Ако не бях дошъл и не бях им говорил, грях не щяха да имат; а сега нямат извинение за греха си.
[15:23] Който Мене мрази, мрази и Отца Ми.
[15:24] Ако не бях сторил между тях делата, които никой друг не е сторил, грях не щяха да имат; а сега и видяха, и намразиха, и Мене, и Отца Ми.
[15:25] Но това стана, за да се * сбъдне словото, писано в Закона им, че Ме намразиха [презряха и унизиха до смърт, и то смърт кръстна] без вина.
[15:26] А кога дойде Утешителят, Когото Аз ще ви пратя от Отца, Духът на истината, Който изхожда от Отца, Той ще свидетелствува за Мене;
[15:27] а и вие ще свидетелствувате, понеже отначало сте с Мене.




Тема Измежду най-съвършените от назореите, има ли такъвнови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Eжko Бeжko (МладЕж)
Публикувано17.06.12 23:13



Измежду най-съвършените от назореите, има ли такъв, който да е без грях, който да е подчинил всецяло човешката Си воля на Божествената, както това сторил Син Божий ?


Редактирано от Eжko Бeжko на 17.06.12 23:14.



Тема Въплътилият се Бог е унизен, за да бъде въздигнатнови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Eжko Бeжko (ЕжкоБодлидрешко)
Публикувано29.07.12 18:44



"Първият Адам се възгордява, отпада от Бога, помрачава образа у себе си, загубва непосредственото си общение с Твореца. Вторият, новият Адам не се възползва от ситуацията на земята като единосъщен и равен с Бога; чрез пребиваването Си на земята Той не се стреми да се въздига. Обратно, Той отхвърля славата, приема всичко, което подобава на образ на раб, за което действително е възвеличен. Пътят на Иисус Христос ­ новия Адам, се простира в противоположна посока на пътя на първия Адам. Въплътилият се Бог е унизен [презрян, отхвърлен], за да бъде въздигнат [ставайки съвършения Назорей,"най-прекрасният от синовете човечески" (Пс. 44:3)]. "



. . .


Редактирано от Eжko Бeжko на 29.07.12 18:47.



Тема Няма разлика в естестватанови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Eжko Бeжko (Бодлидрешко)
Публикувано14.08.12 15:56



В отговор на:

На мен, заченатия в страсти грешен човек, една чашка вино ще отключи все нищичко от тези страсти, докато в заченатия безстрастно Исус тя не би предизвикала ефекта, който ще произведе в мен, поради разликата в естествата ни.

Сега светва ли ти защо Назирейството се отнася единствено за нас, човеците, а за Исус то е нещо излишно?



Преди Светлото Възкресение не е имало разлика между човечеството на Христос и нашето.

Тръгни оттук, Жабчо : да, Господ е употребявал и вино (това не е грях), но Той е Ходатай на Нов Завет - Един Съвършен Завет на Духа. Спомни си, че Неговия Обет е предвечен, извън времето. Да не забравяме никога и това, че "Едничък Ти, Господи, Си без грях".

Можел ли е Христос да съгреши ? Разбира се, че е можел - можел е ако поиска и Чашата да Го отмине.



. . .

. . .


Редактирано от Eжko Бeжko на 14.08.12 16:13.



Тема Начетеният Натанаил е знаел прекрасно Писаниятанови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Eжko Бeжko (Бодлидрешко)
Публикувано14.08.12 16:25






И глагола ему Нафанаил: от Назарета может ли что добро быти, Зная, что пророк сказал: и ты, Вифлееме, земле Иудова, ни чимже менши еси во владыках Иудовых: из тебе бо изыдет Вождь, Иже упасет люди Моя Израиля

(Мих. 5, 2; Мф. 2, 6), Нафанаил ожидал Иисуса Христа из Вифлеема, слыша же теперь, что Он из Назарета, смутился и недоумевал, находя слова Филиппа несогласными с пророчеством. Поэтому, думая, что он ошибся относительно места, Нафанаил кротко отрицает, но не то, что Филипп нашел Иисуса Христа, а то, что Он из Назарета и совершенно спокойно в форме вопроса опровергает это, показывая этим, что он твердо знает Писание и не может ошибиться. Смысл его слов такой: может ли что доброе быть из Назарета, столь презренного и худого ? Так как Галилея пользовалась у иудеев худой молвой, а Назарет был город Галилейский, Нафанаил сказал это, потому что был убежден, что ожидаемый Иисус Христос не из Назарета, а из Вифлеема.


И тъй,

Няма нито едно пророчество за г р а д Назарет, както има за Витлеем. Следователно, не градът е определящ, а самото име и по-точно

. . .


Редактирано от Eжko Бeжko на 14.08.12 16:33.



Тема Re: Няма разлика в естестватанови [re: Eжko Бeжko]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано15.08.12 14:49



Можел ли е Христос да съгреши ? Разбира се, че е можел

Еее, това вече ме смущава.



Тема плътта Му бе движена не (само) по знак на Словото"нови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Eжko Бeжko (Бодлидрешко)
Публикувано16.08.12 03:25



Само като възможност, имайки напълно свободна човешка воля.





. . .




Тема Тази Тема, Жабчо, видя ли я? И, ще се включиш ли?нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано21.10.12 23:13



Тази Тема, Жабчо, видя ли я? И, ще се включиш ли?

Понеже се появяваш "избирателно" - както и избирателно отговаряш - сега те моля да се включиш НЕизбирателно в тази тема.



. . .




Редактирано от Ежко на 21.10.12 23:17.



Тема По кой чин Господ Е Първосвещеник ?нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано02.01.13 17:00



За Първосвещеника е казано:

[Левит, 21:10] А великият свещеник измежду братята си, на чиято глава е излян помазен елей, и който е осветен, за да облича свещени одежди, не бива да открива главата си и да раздира дрехите си;
[21:11] и до никакъв мъртвец не бива да се доближава

Ако буквоядстваме, би следвало да отречем и Първосвещенството на Христа Бога. Ала по кой чин Господ Е Първосвещеник – по законнически ли, по наследнически ли . . .?

[Евреи, 7:15] И още по-явно става това, когато подобно на Мелхиседека се въздига друг Свещеник,
[7:16] Който не по закона на плътска заповед е станал такъв, а по силата на безкраен живот.
[7:17] Защото свидетелствува се: "Ти си свещеник навеки по чина Мелхиседеков".
[7:28] Защото законът поставя за първосвещеници човеци, които имат немощи; а клетвеното след закона слово постави Сина, Който Е н а в е к и съвършен.

[Евреи, 6:17] Затова Бог, като особено искаше да покаже към наследниците на обещанието неизменната Си воля, си послужи с клетва,
[6:18] та чрез две неизменни неща, в които не е възможно Бог да излъже, да имаме твърда утеха ние, които прибягнахме да се хванем о предстоящата нам надежда,
[6:19] която за душата ни е като непоклатна и яка котва и която влиза най-вътре, зад завесата,
[6:20] където Иисус влезе П р е д т е ч а за нас, като стана Първосвещеник навеки по чина Мелхиседеков.






Назореите - както и първосвещениците - стават такива, по призвание свисше [вж. Ам. 2:11], докато Безначалния, Сина Божий и Господ наш Иисус Христос Е Назорей и Първосвещеник [дал обет да Се посвети на Бога, до смърт, и то смърт кръстна, ставайки човек заради нас, човеците, заради нашето спасение] по предвечно обещание, по Воля Божия.

"Който е бил п р е д н а з н а ч е н още преди свят да се създаде, но се яви в последно време за вас" (1Пет., 1:20) ". . .по определената воля и предведение Божие предаден" [Деяния, 2:22-23]




. . .




Редактирано от Ежко на 02.01.13 20:46.



Тема Re: "Не е ли писано, че ще дойде от градеца Витлеем?"нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (semper spamens)
Публикувано02.01.13 21:33



според братята македонци Исус е роден до Охрид:

Македонците нямат спирка: Исус е роден не във Витлеем, а в охридското Витлеемо

Група археолози от Македония, наричаща себе си "Исусовци", твърди, че е открила точното място, където се е родил Исус Христос, но това не е Витлеем, а в село Витлеемо, което се намира в близост до Охрид.

"Мисля, че това е истинското място, където е роден Исус, а не във Витлеем край Йерусалим", обяснява археологът Аврам Яков пред сайта okno.mk.

Загадъчното място е открито в малкото селце Витлемово при изграждането на магистралата към Тирана.

"Има няколко доказателства, че това е мястото, където се е родил Исус. Същото място е съществувало и в древни времена. За това свидетелстват и публикациите в Библията, която преди няколко месеца бе ревизирана от македонското правителство. По време на царуването на Юстиниан селото е било в икономически възход. А в периода на ранното християнство точно това място се е славело с раждането Исус. Тогава всички са приели християнската вяра и са построили църкви", обяснява още той.

По думите на археолозите се очаква това откритие да промени световната история. Те очакват развитие на религиозния туризъм в Македония. Засега няма никакви реакции от Ватикана и от другите християнски центрове в света.

Припомняме, че по-рано днес скопски сайт обяви Димитър Бербатов за Митко "Македончето".






Тема Re: Тази Тема, Жабчо, видя ли я? И, ще се включиш ли?нови [re: Ежко]  
Автор oldfrog (пристрастен)
Публикувано06.01.13 16:20



Ежко,
Видях темата и ще гледам да се включа за другия уикенд. Но с оглед на странични интересни разсъждения.

Че Христос не е имал назорейски обрек, това смятам, че вече би трябвало да е ясно.



Тема Re: Тази Тема, Жабчо, видя ли я? И, ще се включиш ли?нови [re: oldfrog]  
Автор oldfrog (пристрастен)
Публикувано13.01.13 15:31



Знам, че Ежко е отнесъл поредния бан, но понеже понаписах интересни неща, така си въобразявам, смятам, че е добре написаното да бъде пуснато за прочит и от останалата част от съфорумците.



Тема Re: "Не е ли писано, че ще дойде от градеца Витлеем?"нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор oldfrog (пристрастен)
Публикувано13.01.13 15:34



Здравей Ежик,
Четох и гледах, гледах и четох и въпреки всичките си усилия нещо не разбрах в какво точно намираш нашето разномислие по въпроса на Исусовото назарянство. Изпонаписал си доста верни и интересни неща, които обаче нямат нищо общо с нашето разискване. Това добре е написано, нямат нищо общо с нашето разискване.

Ето ти отново ключовия пасаж, който ще ти покаже върху какво градя своите заключения:
Матей 2:23
дойде и се засели в един град наречен Назарет; за да се сбъдне реченото чрез пророците, че ще се нарече Назарей.

Това е всъщност ключовия текст за моята статия, който показва, че прозвището на Исус ще бъде топоним и ще се изпълнява пророчеството на Исая от 53:3, че Исус ще бъде „презрян”.

Вече си има дословен старогръцко-български превод на Новия Завет с превод на речника на Стронг към него и спокойно може да си правиш всякакви проверки. Същият ресурс го има и на Руски език.

Назарет
G3478
Град в Галилея

Назарей
G3480
Жител на град Назарет

В статията ми има достатъчно анализи, базирани на корените на думите, които показват, че назарей, назорайос, надзорахиос, не може да бъде идентифицирано нито с „отрасъл-младочка Давидова” нито с „назир”, което е думата за назорейство според Числа 6 глава, а единствено с жителство в град Назарет.

И между другото сега обработвам материали, които са писани доста отдавна, но по една или друга причина не съм успял да ги довърша и да ти ги пусна. Ето още нещичко от тях:

С оглед коментара на Ежко, заимстван от Никола Антонов:
„Където имаме топонимично значение, в гръцкия текст виждаме описателен превод (Мат. 21: 11).”

Контрарепликата е, че Йоан е употребил същата дума, за да покаже, че Исус е от Назарет, но без изричното споменаване на Галилея, за да е ясно, че това е Назарет от Галилея.

Йоан 1:46 е стихът, който показва несъстоятелността на горното твърдение.
„Натанаил му рече: От Назарет може ли да произлезе нещо добро? Филип му каза: Дойди и виж.”

Сега да опитам да ти обясня нещата по малко по-грубичък, но по илюстративен начин. Българите са Божия народ и Исус е трябвало да се роди в царския град Търново, според пророците, но понеже е щял да бъде неприет и отхвърлен от народа Си при Своето идване, защото не е щял да отговори на очакванията им, както те са искали, презрително са щели да го нарекат по този повод Скъперник. Заповядал Кесаря преброяване и Мария родила в Търново младенеца си, но после по разбираеми причини забегнали с Йосиф в Ръмънско, докато се уталожат нещата. Когато решили да се върнат в Търново пак проблем, друг тиранин на престола, затова семейството решили да се заселят в място близко до престолния град, но и затънтено едновременно. Така се заселили в Габрово и Исус бил наречен Габровец по името на едноименния град, в който се заселили. Но понеже по времето на тяхното заселване Габровците се славели като Скъперници и името на града било синоним на Скъперничеството, то така се изпълнило пророчеството, че Месия ще бъде наречен Габровец по името на града, в който се заселил, като синоним на Скъперничеството, за което предсказал Пророка. Сега става ли ясно?

Писанието много добре си казва къде ще се роди Исус, където Той и наистина си се е родил, за да се изпълни пророчеството. Исус не просто е бил от рода на Давид във Витлеем, но заради преброяването се е родил пак там, иначе е щял да се роди на друго място, където Йосиф и Мария са живеели, а след завръщането си от Египет пък се е наложило да живеят на трето място, което с нарицателността на жителите си е послужило да се изпълни друго пророчество, за презряността му. Виждаш ли Божието всемогъщество, което описват тези редове. Бог влага на Кесаря в сърцето да издаде заповед за преброяване, която ще направи Исус не просто да е по произход от Витлеем, но и да се роди там.

Изрично ти уточних при един разговор, че заселването в Назарет изпълнява едно пророчество, а Божественото естество и святост на Исус са предмет на други откровения!

Това помниш ли го? А откровенията за другия въпрос си ги дал в предостатъчно количество. Нямаме спор по въпроса за чистотата на Исус, но имаме спор по отношение на това, кои са текстовете, които доказват твоята идея, за да формулирам за непознатите същността на дискусията.

Искаш да използваш въпросния текст, за да докажеш формулировката си за Исус като „Назорей на назореите”. нЕма такава формулировка. Исус е „Господ на назореите”. И доколкото си спомям ти писах в някоя от темите по този въпрос, че назорейството е еталон, който провокира Божиите люде да търсят съвършенство в святостта, но не нещо, което Господ ще взима на Себе Си, а сега бих ти добавил, че това е по причина, защото Той не взима нищо на Себе Си, защото е самото СЪВЪРШЕНСТВО, НА КОЕТО НЕ МОЖЕ ДА СЕ ДОБАВИ И ОТ КОЕТО НЕ МОЖЕ ДА СЕ ОТНЕМЕ.



Правиш екзегетичната грешка да използваш дедукция. Приемаш за вярно твърдението си за Исус като „Назорей на назореите”, като доказателство за Неговата чистота и святост, и почваш да нагласяваш текстове в защита на предположението си, което може и да е невярно и по тази причина недоказуемо Библейски.

Правиш екзегетичната грешка вярното значение на един текст да го приписваш на друг текст, който си има своето значение и място в Божествения план за разкриване на истината.

Матей 21:11 е изпълнението на Исая 53:3 за това, че Исус ще е „презрян и за нищо не го счетохме”, каквото ще е отношението към Галилеяните, а особено за Назаретяните, които се били Галилеяните на Галилеяните, презрените на презрените.

За Божията святост е описано достатъчно в Исая 6 глава и страшно е предсказано за идването на Този, Чиято святост Исая е наблюдавал във видение, в
Исая 9:6
Защото ни се роди Дете, Син ни се даде; И управлението ще бъде на рамото Му; И името Му ще бъде: Чудесен, Съветник, Бог могъщ, Отец на вечността, Княз на мира.

И както виждаш всеки от текстове го използвам в значението и предназначението, което всеки от тях притежава.

Глава 6 – святостта на Бога
Глава 9:6 – Божият Син ще стане и човек
Глава 53 – Божието изкупление, но и колко ПРЕЗРЯН ще бъде Бог от Своите Си
Йоан 1:11
У Своите Си дойде, но Своите Му Го не приеха.
И другият стих, който доказва правотата на анализа ми макар и по малко по-косвен начин, като обобщение на всичко станало:
Деяния 13:27
Защото ерусалимските жители и техните началници, като не Го познаха, а без да разберат пророческите думи, които се прочитат всяка събота, изпълниха ги като Го осъдиха.

„като не Го познаха” те изпълниха и пророчеството, за което дискутираме в момента, че Бог при посещението Си за тях ще е презрян като нещото, което те презират най-много, простите Галилеяни, а върха на презрението е град Назарет.


Ежко,
Сега ясно ли ти е, че поради неразбиране и невникване в смисъла и мястото на библейските текстове, влизаш в излишни полемика с братя, с които всъщност нямаш спор? Кроко те предупреди на времето да не използваш огромни маси богословски материали, които по няколко думи или идеи ти се виждат подходящи за дискусията, а да вникваш в написаното от автора, с който разискваш, да вникваш в написаното от автора, който искаш да използваш като аргументация, контрааргументация, или развиване на някаква идея и чак тогава да пишеш.

Може да напишеш петдесет страници, но ще ги прочета само ако виждам нишката на разбираща и подредена мисъл в тях. Ако влагаш само някакво повърхностно разбиране и спориш само за спорта, то определено ще си изгубя времето няколко пъти, но после ще престана да се занимавам.

Имаш ум в главата, в което съм убеден. Имаш и искрена ревност за Господа, в което съм още повече убеден. Ама дай си труда да поработиш и върху екзегетичните ти умения, че тогава ще си ми Таралежконе свръхинтересно за чтение. Дори аз си усъвършенствувам уменията в тълкувателен план непрекъснато. Екзегетиката е трудно изкуство, което изисква изучаване и упражнения.

Фам неслучайно сложи като тема написаното от мен до Хариш Чандра по въпроса за тълкуванието на Писанията.

За малко да забравя.
Лука 24:27
И като почна от Моисея и от всичките пророци, тълкуваше им писаното за Него във всичките писания.

„Писаното от пророците” не винаги означава, че много пророци са писали по някакъв въпрос, а че написаното е в раздела Пророци на разделението на Стария Завет, което се е употребявало сред Евреите по Исусово време.


И да не вземеш да си мислиш, че нещо искам да ти натривам носа с написаното! Щото по някой път си мисля, че си бил засегнат и поради тази причина си търсил поле и място за реванш.

Подарявам ти време от живота си, което бих могъл да употребя и по друг начин. Не си ми задължен, защото си ми е по сърце да посветя време на брат, което смятам, че ще му е за благословение в израстването във вярата.

Смятам, че за днес стига.

Желая всяко благоуспяване в изучаването и интерпретацията на Писанието и Преданието!

След като завърша работата работата по Софроний и Силуан ще продължим с „Догмата за Изкуплението” в неговия Юридически вариант, така, както е според Пророците, Апостолите и Светите Отци. Мисля, че е по наложително да се види в днешно време написаното от доказаните догматици на Руското Православие от 19 век Митрополит Московски Платон Левшин, Митрополит Макарий Булгаков и Черниговския Митрополит Филарет Гумилевски, чиито трудове така наречените Модернисти в Православието на нашето съвремие осмиват или подменят с езотерични небивалици от рода на тези на Софроний Сахаров, всъщност на Митрополит Антоний Храповицки и теософ-философите преди него.

И чак тогава смятам да продължа с екзегетичната серия в блога ми, където е явно наложително да се направи илюстративен самоучител за братството, което не може да си позволи академично образование. Не че академичното образование всъщност ще принесе полза на някого, защото невярващи хора ще те учат на вяра. Ползата от това образование е само от странични технически дисциплинио, които на честния и способен изследовател ще му дадат инструментариум за лично изследване и усъвършенствуване във вярата.

Сега и аз имам питане:
Даде ли си труда да прочетеш доклада на Архиепископ Теофан Полтавски за Изкуплението?

Казваш, че Силуан Атонски не те е интересувал особено!

Тогава защо толкова ревностно го защитаваше?

Има два типа ереси, които просто не могат да бъдат подминати с безразличие.

Първите са така наречените христологични спорове от зората на Православието в четвърти век, двете естества в Христос и Божествеността Му.

Вторите са свързани с така наречения „Юридически догмат за Изкуплението”, който съвременните Модернисти в Православието отричат и на практика са го подменили с Неоевхитианство, само молитва и нищо друго.

Ефесяни 1:7
в Когото имаме изкуплението си чрез кръвта Му, прощението на прегрешенията ни, според богатството на Неговата благодат,

Ето ти го Юридическия догмат за Изкуплението синтезиран в едно изречение от Апостол Павел!!!

Това беше просто, за да знаеш защо Жабоций, Прокимен и СкотЪ Свещопалещий реагират толкова остро на Силуан и Софроний.

Защото Силуан и Софроний подменят значението на този стих със спасение в Ада, чрез молитва, при което се помага на Христос да носи обърнатата пирамида на битието, при което придобиваш тъждественост на Неговото естество (Пантеистичен монизъм), и по този начин спасяваш не само себе си, но и Целия Адам, от който си, като капка от морето, а не като самостоятелна личност имаща самосъзнание за личност, по образ и подобие Божие. Ако помниш написаното в дебатите така, както аз го помня, ще разбереш какво точно припомням.

Подбирай си какво четеш! Но първо си изработи умения за лична екзегеза, а след това нЕма значение какво четеш, ще отсяваш вярното и ще критикуваш изопаченото.

И в това ти пожелавам успех! А трудовете ми бяха, за да стъпиш здраво на канарата на Истинското Светоотеческо Православие!

А Светите Отци в техните творения четеш ли ги? Защото аз ги събирам и каквото време ми остане го посвещавам на тях!

Прости ме за многословието, но сега имам възможност и ти написах, каквото ми се видя необходимо!

Жабчо



Тема Re: "Не е ли писано, че ще дойде от градеца Витлеем?"нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор oldfrog (пристрастен)
Публикувано13.01.13 15:38



Знам, че някои отговори, дори да беше в клуба, няма да можеш да ги дадеш, не и сега!

Но се надявам с Божията помощ да разбереш малко по малко всичко, което съм ти написал.

Някои от неща, за да бъдат разбрани, изискват доста труд върху различни богословски проблеми, докато станеш способен за това.

Проблемът не е, че си неспособен, а че способността предстои да я придобиеш, за което ще трябва да се въоръжиш с търпение и да положиш необходимите богословски трудове, през които и аз самия съм минал, минавам в момента, а и занапред ще продължа да се трудя.

Приятно четене на всички!

Дано Бог даде на Силуан-Софронистите да разберат за какво се инатя толкова от дълго време насам!



Тема Е, пак не се включи в Същината на тематанови [re: oldfrog]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано22.01.13 10:02



Понеже ми писа на бележка и виждам, че си се включил в темата - но не и в Същината Й - питам те последно:

Има ли едно пророчество за г р а д Назарет,

има за г р а д Витлеем ?

. . .

"И предадох сърцето си, за да позная мъдростта, И да позная лудостта и безумието. Познах, че и това е гонене на вятър. Защото в многото мъдрост има много досада; И който увеличава знание увеличава и печал." (Екл.1:17-18)

. . .




Редактирано от Ежко на 22.01.13 10:06.



Тема И Фам потвърди: "Господ Е Съвършеният Назорей"нови [re: oldfrog]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано22.01.13 18:49



В отговор на:




Спаниша, в отговора си към мен *, казва:

"""Казваш, че Христос бил съвършеният назорей. Защо тогава, щом е съвършен назорей, не изпълнява съвършено закона за назорейството?"""

На което Фам му отговаря:

"Защото е съвършен назорей, разните предобрази на назорейския оброк ги изпълнява в Духа, не плътски. А предобразите са на СЪВЪРШЕН СВЕЩЕНИК."

. . .

* (Остави ни!) Какво имаш Ти с нас, Иисусе Назарянине? Нима си дошъл да ни погубиш? Познавам Те кой си - Светият Божи...
(Марк, 1:24)

Тоест, бесът казва: Какво имаш с нас, бесовете, Ти, Иисусе, Който Си Цар на царете, Господар на господарите, Светият на светиите, Първосвещеник на първосвещениците, Назорей на назореите...


Ти вярваш, че Бог е един: добре правиш; и бесовете вярват, и треперят. (Иаков, 2:19)

. . .



Редактирано от Ежко на 22.01.13 19:07.



Тема И това Жабчо, не е вярнонови [re: Eжko Бeжko]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано22.01.13 19:27



В отговор на:

Жабчо: "Назиреите се стремят към съвършенство, докато Исус си го има като присъща черта на Божествения Си характер."




Не е така, Иво. Господ с т а в а човек, заради нас, човеците, заради нашето спасение. От този момент, Син Божий има две природи, а с това и две воли - Божествена и човешка. Той напълно и всецяло подчинил човешката си воля на Божествената, бидейки послушен до смърт, и то смърт кръстна. И макар че е можел да пожелае чашата да го отмине, и с това ние да не бъдем спасени, Той е пожелал със смъртта Си смъртта да победи зарада нис, човеците, заради нашето спасение.

"Можел ли е Христос да съгреши ? Разбира се, че е можел - можел е ако поиска и Чашата да Го отмине."

Това го казах в отговор към друго твое невярно твърдение: .

. . .




Редактирано от Ежко на 22.01.13 19:32.



Тема Re: Въплътилият се Бог е унизен, за да бъде въздигнатнови [re: Eжko Бeжko]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано23.01.13 15:33



В отговор на:

Искаш да използваш въпросния текст, за да докажеш формулировката си за Исус като „Назорей на назореите”. нЕма такава формулировка. Исус е „Господ на назореите”.




Струва ми се, че не прочете внимателно и този постинг. Припомням ти го:

"Първият Адам се възгордява, отпада от Бога, помрачава образа у себе си, загубва непосредственото си общение с Твореца. Вторият, новият Адам не се възползва от ситуацията на земята като единосъщен и равен с Бога; чрез пребиваването Си на земята Той не се стреми да се въздига. Обратно, Той отхвърля славата, приема всичко, което подобава на образ на раб, за което действително е възвеличен. Пътят* на Иисус Христос ­ новия Адам, се простира в противоположна посока на пътя на първия Адам. Въплътилият се Бог е унизен [презрян, отхвърлен], за да бъде въздигнат [ставайки съвършения Назорей,"най-прекрасният от синовете човечески, Светият на светиите" (Пс. 44/45:3)]. "



Син Божий, ставайки човек, с човешката Си воля е бил подложен на изпитание - бидейки с напълно свободна човешка воля - като на всеки един човек - тя има безграничната свобода да не се подчини на Божествената. ** Та нали едва след Кулминацията на Неговото изкупително Дело, едва след Саможертвата, Той - Богочовекът и Господ наш Иисус Христос - вече могъл да каже, че Му е дадена всяка власт на Небето и на Земята (Мат., 28:18), - Власт, Която Той има изначално като Господ Вседържител.

За * пътя от презряното Му унизяване до смърт (и то смърт кръстна) до славното Му въздигане прекрасно пояснява св. Апостол Павел в посланието си до филипяни:

[2:6] Който, бидейки в образ Божий, не счете за похищение да бъде равен Богу;
[2:7] но понизи Себе Си, като прие образ на раб и се уподоби на човеци; и по вид се оказа като човек,
[2:8] смири Себе Си, бидейки послушен дори до смърт, и то смърт кръстна.
[2:9] З а т о в а и Бог Го високо въздигна и Му даде име, което е по-горе от всяко име,
[2:10] та в името на Иисуса да преклони колене всичко небесно, земно и подземно,

Затова Божият Помазаник Е и Назорей на назореите: Съвършеният Назорей.

"...Твоят Бог Те помаза с елей на радост повече от Твоите съучастници." Пс.44/45:8

В псалом 109/110, редом до пророчеството за Първосвещенството, стои и това за Въздигането, за сядането отдясно.

Назореите - както и първосвещениците - стават такива ритуално, от средите на човеците, по призвание свисше [вж. Ам. 2:11], докато Безначалният, Сина Божий и Господ наш Иисус Христос Е Първосвещеник и Съвършен Назорей [дал обет да Се посвети на Бога, до смърт, и то смърт кръстна, ставайки човек заради нас, човеците, заради нашето спасение с обещанието че ще подчини всецяло човешката Си воля на Божествената] по предвечно обещание, по Воля Божия. Нека не забравяме, че Господ е извън времето, което е само едно от многоброейните Негови творения.

Сравнението ти с град Габрово е донякъде уместно, но само донякъде. Защото ако и „Габр`овски” да означава „Скрънзов”, в етимологичен смисъл то (името) идва от „габър”. И дотам - връзка тук, просто няма. Докато Назарет, от една страна препраща към пророчествата за „презрян” : Иисус Презрений, а от друга – в чисто етимологичен аспект – към Назорей. За иудеите Господ е „Презрений”, докато за нас, християните е Съвършеният Назорей. Амин.


. . .

** Из "Точно изложение на православната вяра"

Глава 18. Още за това, че в Господ има две воли и свободи, както и два ума, знания и мъдрости [228]


. . . И така, Той естествено притежаваше способността да желае и като Бог, и като човек. Впрочем човешкото Му желание следваше и се подчиняваше на (Божественото) Му желание, бидейки задвижвано не от собствено разпореждане, а желаейки онова, което Божествената Му воля желаеше. Когато Божествената воля допускаше, тогава (човешката воля) естествено изпитваше това, което й е присъщо. Така, когато човешката Му воля искаше да избегне смъртта, а Божествената Му воля се съгласяваше с това и го допускаше, тогава Господ естествено се молеше смъртта да Го отмине и бе в състояние на вътрешна борба и страх. Когато Божествената Му воля пожела човешката Му воля да избере смъртта, тогава страданието стана доброволно за нея, тъй като Той доброволно се предаде на смърт не само като Бог, но и като човек. С това Той дари и на нас дръзновение пред смъртта. Така, преди спасителното Си страдание Той казва: Отче Мой, ако е възможно, нека Ме отмине тая чаша (Мат. 26:39). Очевидно трябваше да пие чашата като човек, тъй като (не можеше да я пие) като Бог. Затова като човек иска чашата да Го отмине. Това бяха думи на естествен страх. Но нека бъде не Моята воля (Лук. 22:42), тоест "понеже имам друга същност в сравнение с Теб, а Твоята, тоест Моята и Твоята, тъй като по природа съм единосъщен с Теб". Това, обратно, са думи на мъжество. Защото душата на Господ, станал по Свое благоволение истински човек, като почувствала отначало естествена немощ поради чувството, възникнало при раздялата (със земния живот) и като почувствала естествено състрадание към тялото, после, укрепена от Божествената воля, мъжествено решава да отиде на смърт. Тъй като Господ - Един и Същ - бе съвършен Бог заедно с човешката Си природа и съвършен човек заедно с Божествената си природа, то Самият Той, като човек, в Самия Себе Си и чрез Самия Себе Си подчини (всичко) човешко на Бог Отец и стана послушен на Отца, давайки ни в Свое Лице най-добър пример и образ.

Но Той желаеше свободно с Божествената и с човешката Си воля. Защото свободната воля несъмнено е вродена за всяка мислеща природа. Иначе защо би притежавала способност да мисли, ако не би мислила свободно? Творецът е вложил и в неразумните животни инстинкт, който принудително ги кара (да се стремят) към благосъстояние на собствената си природа. . .

Оттук следва, че душата на Господ желаеше, свободно задвижвана, но свободно желаеше точно това, което Божествената Му воля желаеше душата Му да желае. Защото плътта Му бе движена не (само) по знак на Словото. Но Единият Господ - Един и Същ, - бидейки едновременно Бог и човек, желаеше по Божествена и по човешка воля. Затова двете воли на Господ се различават помежду си не по мисъл, а по-скоро по природна сила. Защото Божествената Му воля бе и безначална, и имаше силата да върши всичко, бидейки придружавана от могъщество, и бе безстрастна. А човешката Му воля и получи началото си от (определен) момент, и сама претърпя естествени и непорочни страсти, и по природа не бе всемогъща, но като стана действително и по природа воля на Бог Слово, с т а н а и всемогъща [231].

[228] Тази глава е насочена против последователите на Аполинарий и монотелитите. Първите лишавали Христа от разумна душа и признавали в Него само божествена воля, а вторите, като отричали човешката Му воля и действие, лишавали от битие и душата Му, защото няма природа, лишена от действие, и там, където няма никакво действие, няма и никаква природа.

[229] Св. Григорий Богослов. Първо послание до Кледоний.

[230] Пак там.

[231] Св. Максим Изповедник. Диалог с Пир // PG 91

. . .



Редактирано от Ежко на 23.01.13 16:19.



Тема ". . . а такъв, Който е изкушен. . ."нови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано24.01.13 21:15



[Евреи, 4:14] И тъй, като имаме велик Първосвещеник, Който е преминал през небесата, Иисуса, Сина Божий нека се държим о вероизповеданието.
[4:15] Защото ние имаме не такъв първосвещеник, който не би могъл да ни съчувствува в нашите немощи, а такъв, Който е изкушен к а т о нас във всичко, освен в грях [тоест, изпитан във всичко, без да извърши грях, без да бъде прелъстен от лукавия. Затова и Сам Той ни призовава да се молим с: ". . .и не въведи нас в изкушение, но избави ни от лукавия."] .

. . .


Редактирано от Ежко на 24.01.13 21:18.



Тема Според буквата на закона не е Първосвещеникнови [re: Ежко]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано24.01.13 21:26





Затова, скъпи Иво се осмелих да ти кажа, че (пак и пак) не се включи в Темата - не и в Същината Й, не и по съществените места.

. . .





Редактирано от Ежко на 24.01.13 21:32.



Тема . . .нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано24.01.13 22:44





. . .




Тема Re: . . .нови [re: Ежко]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано24.01.13 22:52



Не ти ли омръзна сам да си говориш?

Per warez ad scientiam


Тема Re: "Не е ли писано, че ще дойде от градеца Витлеем?"нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор fc_bayern (Sharpshooter)
Публикувано27.01.13 10:22



Ежко, как си, какво става с тебе? Защо си прибягнал до тази крайна мярка, когато се опитвам да ти изпратя лично съобщение ми изписва:
Този потребител не приема бележки.



Тема Re: "Не е ли писано, че ще дойде от градеца Витлеем?"нови [re: fc_bayern]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (semper spamens)
Публикувано27.01.13 16:29



щото е сърдит.





Тема Re: "Не е ли писано, че ще дойде от градеца Витлеем?"нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано27.01.13 17:49



Щото никой не се интересува от една тема, в която няма смисъл. :)

Per warez ad scientiam


Тема Re: . . .нови [re: Ежко]  
Автор Дeя ()
Публикувано27.01.13 19:28







Тема Re: "Не е ли писано, че ще дойде от градеца Витлеем?"нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор fc_bayern (Sharpshooter)
Публикувано31.01.13 05:52



[1Пет., 2:4] Като пристъпвате към Него, живия камък, от човеците отхвърлен, но от Бога избран [предвечен Назорей], драгоценен [Съвършен Назорей],
[2:5] и вие сами, като живи камъни, съграждайте от себе си духовен дом, свето свещенство, за да принесете духовни жертви, благоприятни Богу чрез Иисуса Христа.
[2:6] Ето защо в Писанието е казано: "ето, полагам в Сион краеъгълен Камък, избран [предвечен Назорей], драгоценен [Съвършен Назорей]; и който вярва в Него, няма да се посрами".
[2:7] И така, за вас, вярващите, Той е драгоценност, а за невярващите - "Камък, Който отхвърлиха зидарите, но Който стана глава на ъгъла", и "Камък на препъване и Камък на съблазън",
[2:8] о Който се те препъват, като се не покоряват на словото; за това са и отредени.
[2:9] Но вие сте род избран, царствено свещенство, народ свет, люде придобити, за да възвестите съвършенствата [в т.ч. и като Съвършен Назорей] на Оногова, Който ви е призовал от тъмнина в чудната Своя светлина;
[2:10] вие именно, които някога бяхте не народ, а сега сте народ Божий; които бяхте непомилувани, а сега помилувани.



Тема Re: И това Жабчо, не е вярнонови [re: Ежко]  
Автор oldfrog (пристрастен)
Публикувано03.02.13 14:46



Без да съм хвърлил подробен поглед на написаното от теб смятам отново, че всичко, което казваш за Христос е вярно, но... Той просто няма Назорейски обрек, защото пие вино, което от Закона е забранено за хората, които са с такъв обрек.

Това, че превъзхожда по изначално съвършенство, което е присъщо единствено на Бога, всички човеци, включително най-съвършения Назирей, Йоан Кръстител, не Го прави да има такъв обрек.

Аз отново си повтарям, че Исая 53:3 се изпълнява в неговото наричане Назаретянин, "нищожество", което води до това да бъде презрян като "нищожество", "презрян бе, за нищо не Го счетохме", което си е изпълнение на това пророчество за Месия.

И за пореден път подчертавам, че спорът ни е за това, кои текстове от Писанието се изпъляват в това Исус да бива наричан Назаретянин на доста места в Новия Завет и всичките те означават ИМЕ НА ГРАД, което е станало нарицателно за нещо на тогавашните Евреи.

Всеки може да говори каквото си иска, но ние нашата вяра я черпим от Писанието, както са го правили Светите Отци. А илюстрацията на нещата с примера ми за значението на думата "габровец" смятам, че е доста подходяща за случая.

И пак отново напомням, че всеки текст в Писанието си има своето Оригинално Значение, което беше илюстрирано с другите текстове от пророк Исая.



Тема Не играеш честно, Иво нови [re: oldfrog]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано04.02.13 22:23



В отговор на:

Без да съм хвърлил подробен поглед на написаното от теб смятам отново, че всичко, което казваш за Христос е вярно, но... Той просто няма Назорейски обрек, защото пие вино, което от Закона е забранено за хората, които са с такъв обрек




А трябваше не само да си "хвърлил" подробен поглед на написаното от мен
но да си прочел и препрочел задълбочено постингите ми, щом си решил да отговаряш. Това е най-малкото, което се изисква в една честна дискусия.

В контекста - предоставям ти за n-ти път:

Назореите - както и първосвещениците - стават такива, по призвание свисше [вж. Ам. 2:11], докато Безначалния, Сина Божий и Господ наш Иисус Христос Е Назорей и Първосвещеник [дал обет да Се посвети на Бога, до смърт, и то смърт кръстна, ставайки човек заради нас, човеците, заради нашето спасение] по предвечно обещание, по Воля Божия.

"Който е бил п р е д н а з н а ч е н още преди свят да се създаде, но се яви в последно време за вас" (1Пет., 1:20) ". . . по определената Воля [Божия] и предведение Божие предаден, вие хванахте и, след като приковахте с ръце на беззаконници, Го убихте;]" [Деяния, 2:22-23]

В отговор на:

Това, че превъзхожда по изначално съвършенство, което е присъщо единствено на Бога, всички човеци, включително най-съвършения Назирей, Йоан Кръстител, не Го прави да има такъв обрек.




Това доказва горното: че влизаш в темите с предубеденостите си, четейки и приемайки избирателно. И дискутираш също избирателно, според твоите си предубедености.



. . .


Редактирано от Ежко на 04.02.13 22:50.



Тема Re: Не играеш честно, Ивонови [re: Ежко]  
Автор oldfrog (пристрастен)
Публикувано10.02.13 14:29



Много грешиш, че чета просто предубедено и избирателно.

Когато имаш твърда богословска позиция по даден въпрос, базирана на сериозно богословско изследване, което си има и потвърждението на това, което е за теб Свети Дух, то е повече от ясно, че защитата на тази позиция за стоящия на противоположната ще изглежда като предубеждание, в лошия смисъл на думата.

Чета наистина избирателно, тоест това, което има смисъл да бъде прочетено.

Когато знаеш един човек как върти някои неща, подробния прочит е необходим само за местата, където изглежда, че добавя нови нюанси.

нЕма спор, че Исус, поради Своето СЪВЪРШЕНСТВО, МОЖЕ ДА БЪДЕ ЕДИНСТВЕНАТА ЖЕРТВА ЗАМЕСТНИК НА ГРЕШНИЯ ЧОВЕК, КОЯТО БОГ ЩЕ ПРИЕМЕ!

Спорът е за това, че Той е това без да има Назирейски обрек според Числа 6 глава! А така ще го разбереш ли?

И сега следва това, което съм си дал труда да ти напиша през седмицата.



Тема Re: "Не е ли писано, че ще дойде от градеца Витлеем?"нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор oldfrog (пристрастен)
Публикувано10.02.13 14:31



Здравей Ежко,

Ето ти пак отново и отново, и отново ключовия пасаж, който ще ти покаже върху какво градя своите заключения:
Матей 2:23
дойде и се засели в един град наречен Назарет(G3478); за да се сбъдне реченото чрез пророците, че ще се нарече Назарей(G3480).

Това е всъщност ключовия текст за моята статия, който показва, че прозвището на Исус ще бъде топоним и ще се изпълнява пророчеството на Исая от 53:3, че Исус ще бъде „презрян”.

Вече си има дословен старогръцко-български превод на Новия Завет с превод на речника на Стронг към него и спокойно може да си правиш всякакви проверки. Същият ресурс го има и на Руски език.

Назарет
G3478
Град в Галилея

Назарей
G3480
Жител на град Назарет

нЕма как да поместим гръцкия в Дира, така че ще дам само превода в речника на Стронг: (надзорайос/назореос) от G3478 – назарянин, жител на Назарет.

И още една производна:
(G3479)
(надзаренос/назаринос) – който идва от Назарет, назарянин

И да видим всички останали текстове, където има думата Назарянин, какво всъщност съдържат:
Матей 26:71
И когато излезе в преддверието, видя го друга слугиня, и каза на тия, които бяха там: И тоя беше с Исуса Назарянина(G3480).

Марк 1:24
[Остави ни!] Какво имаш Ти с нас, Исусе назарянине(G3479)? Нима си дошъл да ни погубиш? Познавам Те Кой си, Светий Божий.

Марк 10:47
И като чу, че бил Исус Назарянинът(G3480), почна да вика, казвайки: Исусе, сине Давидов, смили се за мене!

Марк 14:67
и като видя Петра че се грее, взря се в него и каза: И ти беше с Назарянина(G3479), с Исуса.

Марк 16:6
А той им казва: Недейте се учудва; вие търсите Исуса Назарянина(G3479), разпнатия. Той възкръсна; няма Го тука; ето мястото гдето Го положиха.

Лука 4:34
Ех, какво имаш Ти с нас, Исусе Назарянине(G3479)? Нима си дошъл да ни погубиш? Познавам Те Кой си Ти, Светият Божий.

Лука 18:37
И казаха му, че Исус Назарянинът(G3480) минава.

Лука 24:19
И рече им: Кое? А те му рекоха: Станалото с Исуса Назарянина(G3480), Който бе пророк, силен в дело и в слово пред Бога и пред всичките люде;

Йоан 18:5
Отговориха Му: Исуса Назарянина(G3480). Исус им каза: Аз съм. С тях стоеше и Юда, който Го предаваше.

Йоан 18:7
Пак ги попита: Кого търсите? А те рекоха: Исуса Назарянина(G3480).

Йоан 19:19
А Пилат написа и надпис, който постави над Него на кръста. А писаното бе: Исус Назарянин(G3480), юдейският цар.

Деяния 2:22
Израилтяни, послушайте тия думи: Исуса Назарянина(G3480), мъж засвидетелствуван между вас от Бога чрез мощни дела, чудеса и знамения, които Бог извърши чрез Него посред вас, както сами вие знаете,

Деяния 3:6
Но Петър рече: Сребро и злато аз нямам; но каквото имам, това ти давам; в името на Исуса Христа Назарянина(G3480), [стани и] ходи.

Деяния 4:10
да знаете всички вие и всичките Израилеви люде, че чрез името на Исуса Христа Назарянина(G3480), Когото вие разпнахте, Когото Бог възкреси от мъртвите, чрез това име тоя човек стои пред вас здрав.

Деяния 6:14
защото го чухме да казва, че тоя Исус Назарянин(G3480) ще разруши това място, и ще измени обредите, които Моисей ни е предал.

Деяния 22:8
А аз отговорих: Кой си Ти, Господи? И рече ми: Аз съм Исус Назарянинът(G3480), Когото ти гониш.

Деяния 26:9
И аз си ми(G3480)слех, че трябва да върша много неща против името на Исуса Назарянина;

Извадих си очите да ти проверявам всичките налични текстове в Новия Завет, които търсачката извади, каква точно дума е преведена с „назарянин”. И навсякъде всичко започва и свършва с жител на град Назарет, което е в една от двете форми, за удобство на съвременен български, „назаретянин” или „от Назарет”, което на практика е същото.

И на слепец е ясно, че жителство на град Назарет, няма нищо общо с назирейския обрек от Числа 6 глава.

Единствената помощ, която ще хвърли светлина върху това, какво точно пророчество се изпълнява, а Матей не ни е дал достатъчно допълнителна информация, е следния текст, който съм споменал като ключ за последващото ми разсъждение.
Йоан 1:46
Натанаил му рече: От Назарет може ли да произлезе нещо добро? Филип му каза: Дойди и виж.

Матей вероятно не го е споменал, защото за неговите съвременници е било съвсем ясно това, което пише, защото те се имали непосредствен поглед върху Назарет и неговата слава на град, от който не може да произлезе нищо добро, тоест в него живеят само нищожества, които не си заслужават дори разговора за тях. Но за нас, отдалечените на две хилядолетия, единственият белег, който ни помага да съдим за по-дълбокото съдържание на думите е текста от Йоан 1:46. Текст, който показва какво е бил Назарет и жителите му за тогавашните Евреи. Нататък линията на разсъжденията ми е ясна. Това, което правя в момента, в екзегетиката се нарича изследване на текст по ключова дума. Намират се всички текстове, където думата е употребена и се проверява с речника на Стронг какво е нейното значение. Значението и е жител на град Назарет за твое голямо съжаление. И понеже Назаретяните са били явно нарицателни със своето нищожество, то наричането на Исус, назареец, назореец, назаретянин или синонимното му нищожество, както Габровец е синоним на скъперник в българския език, всъщо изпълнява пророчеството в Исая 53:3б:
И, както човек, от когото отвръщат хората лице, Презрян бе, и за нищо Го не счетохме.

Толкова ли е трудно за разбиране?

Или търсиш заради други загуби богословски реванш срещу Жабока?

Я си признай!

АКО ИСУС Е БИЛ НАЗОРЕЙ С ОБРЕКА НА ЧИСЛА 6 ГЛАВА, ТО ТОЙ НИКОГА ПРЕЗ ЖИВОТА СИ НЕ БИ ПИЛ ВИНО, ЗА ДА НЕ ДАДЕ НИКАКЪВ ПОВОД ЗА СЪБЛАЗЪН! И това би го спазил, дори да е имал теоретично само временен обрек, защото е знаел, че враговете Му ще използват всеки повод да го злепоставят, както се вижда от скалъпения процес срещу Него.

Матей 17 глава
24 А когато дойдоха в Капернаум, събирачите на двете драхми за храма се приближиха при Петра и казаха: Вашият учител не плаща ли двете драхми?
25 Той рече: Плаща. И когато влезе в къщи, Исус го изпревари и му рече: Какво мислиш, Симоне? земните царе от кои събират данък или налог? от своите ли хора, или от чужденците?
26 А когато каза: От чужденците, Исус му рече: Като е тъй своите им са свободни.
27 Но, за да не ги съблазним, иди на езерото, хвърли въдица, и измъкни рибата, която първо се закачи, и като разтвориш устата й ще намериш един статир; вземи го и дай им го за Мене и за тебе.

„Но, за да не ги съблазним,” Господа на славата плаща за Себе Си и за ученика си един статир, което мисля, че беше равностойността на двете драхми за всеки един от тях. Този Господ на славата, който я е скрил в човешкото тяло на Исус, но ако не би я скрил, тя би изглеждала така:

3 Царе 8 глава
10 А щом излязоха свещениците из светилището, облакът изпълни Господния дом;
11 така щото поради облака свещениците не можаха да застанат, за да служат, защото Господната слава изпълни Господния дом.

Откровение 15:8
И храмът се изпълни с дим от славата на Бога и от Неговата сила; и никой не можеше да влезе в храма, преди да се свършат седемте язви на седемте ангела.

Този, от Когото в храма не може да влязат дори и свещениците, спазва в човешка плът всички изисквания на Закона, плаща храмовите две драхми, а ти би ли си въобразил, че ако е имал Назирейски обрек, според Числа 6 глава, ще пие вино, какво свидетелство дава Сам за Себе Си?!!

И отпред наназад да го обяснявам, и отзад напред да го обяснявам, то съмнявам се, че и това обяснение ще разбереш!

Последен път си давам трудовете и си губя времето да обяснявам на човек, който или не може да разбере или е по-лошото, по някакви причини отказва да разбере! Твой си проблем!

И докато не видя в теб напредък в екзегетичните ти умения, за което от доста време настоявам и те моля, може и въобще да престана да отговарям на провокационните ти въпросчета!

И пак да си попитам:
Прочете ли доклада на архиепископ Теофан Полтавски относно „Догмата за Изкуплението”?

Защото така и не видях отговор на въпроса ми как ти лично разбираш въпросния догмат за нашето Изкупление?

В Гетсиманската молитва на Исус ли е, както смята Митрополит Антоний (Храповицки) или е във взимането на човешкото естество, каквото е мнението на проф. А.И.Осипов, или е в носенето на преобърнатата пирамида на битието, където придобиваш Христовото естество и битийно се разтваряш в Него, каквото е виждането на архимандрит Софроний Сахаров и неговия старец Силуан?

И ако си въобразяваш, че зад множеството въпроси, с които ме бомбардираш, ще скриеш липсата на отговор на тези ми въпроси, то много се лъжеш.

Тъжната истина е, че си едно иначе свестно момче, което има в главата си ужасен бъркоч от Православен Модернизъм и мъничко Традиционализъм, който за съжаление е в недостатъчно пропорция към останалото, за да успее да победи в теб. Дано някога успееш да разбереш, че архиепископ Теофан Полтавски и архиепископ Серафим Соболев са от едната страна на барикадата, а дяда ти Силуан и чичко ти Софрони Сахаров от другата, а и не само те. И за съжаление си от губещата страна.

И да припомня нещо, което също мисля, че писах:
Назирейството от Числа 6 глава е еталон към който се стремят едни СЪТВОРЕНИ, грешни човеци.

А сега бих дописал:
Съвършенството на Бога по битийност е отвъд всяка граница, която изисква дори самото Назирейство от Числа 6 глава. Бог е толкова отвъд съвършенството, което се постига чрез Назирейство, че и умовете ни не могат да го поберат. СЪВЪРШЕНСТВОТО на Бога по битийност е нещо съвсем различно от съвършенството, което може да постигнем ние чрез благодатните Му дарове. Затова и курсивирам Божието СЪВЪРШЕНСТВО с главни букви, за да е ясно, че едната дума я употребявам в съвсем различен смисъл. И да говорим, че Исус е Назорей над Назореите смятам, че това е едно принизяване на Исус чрез сравняването Му с нещо, което не може даже да бъде сравнявано с Него.

Въплътеният Бог е Исус. Като Син Божи Той носи извечните Си СЪВЪРШЕНСТВА. Като Човешки син Той е скрил Своята Слава, но напълно запазва своето СЪВЪРШЕНСТВО, като нравственост, която е присъща на Божествения Му характер. И това СЪВЪРШЕНСТВО е нещо, от което дори най-преуспелият в назирейството Йоан Кръстител е безкрайно далеч.

Последен съвет:
Вниквай в това, за което се говори, а не в това, за което си въобразяваш, че се говори! Защото в момента има нещо, което допълнително усложнява дискусията. Вмъкваш доста странични теми и въпроси, които не засягат дори косвено дискутирания въпрос. И двамата с Кроко изрично те предупредихме за тези ти навици. А за да почнеш да разбираш както трябва, каквото трябва, ще трябва не просто да четеш, а да четеш това, което трябва: светите отци и руската православна класика, и да оставиш модернистичните забежки в съвременното Православие. Какво е Православен Модернизъм ще видиш в сайта на отец Божидар Главев и в сайта „Антимодерн” на Роман Вершилло, за който има линк в сайта на отец Божидар. В Протестантската версия Модернизмът, нито изненадващо или за учудване, изглежда по същия начин, само където опаковката е малко по-различна. Толкоз!

И ако все още продължавам да пиша в тема, за която знам, че отдавна би трябвало да престана да си губя времето, то е единствено поради братска загриженост за духовното благоуспяване на брат.

Жабчо



Тема Re: "Не е ли писано, че ще дойде от градеца Витлеем?"нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор oldfrog (пристрастен)
Публикувано10.02.13 14:47



И след като прочетеш горната ми дълготийка, вземи, че ми намери един текст, където има дума, която е свързана с Исус по отношение на Назирейството от Числа 6 глава. Дума, която е свързана с назирейството, а не е производна на Назарет от Галилея.

И мисля, че нЕма да е зле да поизчетеш няколко книжки, които съдържат добро обяснение на Божиите свойства.

Частта за тях в Догматиката на архимандритите Алипий и Поликарп е чудесно кратко изложение.

Подробното на същото е:
"Познаването на Бога" от Джеймс Пакър
"Познаването на Святия Бог" от Ейдън Таузър

Тези трите би трябвало да ги има на пазара. Ако не е изчерпено от тираж има и "Святостта на Бога" от Робърт Чарлз Спроул.

И когато изчетеш всичките тези неща, ще разбереш доста по-добре написаното от мен досега.

И ако някои неща от написаното от теб не го чета достатъчно задълбочено, според теб, то единствената причина е, че един мъничък поглед ми дава яснота дали си писал по темата или не си.

Страничните въпроси, които засягаш, ако са необходими за дискусията, то бъди сигурен, че ще си дам трудовете. Аз съм от малцината християни, които си дават трудовете да изчетат стотиците страници тежка богословска материя, които обикновените християни избягват, според думите на Джеймс Пакър.

И само за инфо:
Пакър, Таузър и Джон Стот се броят сред Протестантите Фундаменталисти, които са единствените, които не членуват в Икуменическия Световен Съвет на Църквите. И в преобладаващата част на тяхното верую присъства съвместимостта и еднаквостта със светоотеческата традиция такава, каквато би трябвало да я познаваш, ако си наистина Православен християнин.

Искрено се надявам ученолюбието ти да те доведе там, където трябва!





Тема Няма Законически Оброк, не го ли зарбранови [re: oldfrog]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано10.02.13 22:11



В отговор на:

И на слепец е ясно, че жителство на град Назарет, няма нищо общо с назирейския обрек от Числа 6 глава



Каза се множество пъти: че не става въпрос за законичество, не се ли опита да го проумееш, най-сетне.

Ти самият казваш, че не си прочел предоставеното. Това е несериозно, меко казано, не мислиш ли. Това означава едно единствено нещо и то се нарича: Предубеденост в собствената си право правеща своя истина


за всеки който търси истинно. Амин.

. . .



Редактирано от Ежко на 10.02.13 22:18.



Тема Re: "Не е ли писано, че ще дойде от градеца Витлеем?"нови [re: oldfrog]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано10.02.13 22:36



(Добавките в отговора - оцветяване, удебеляване, емоутикони, са мои)

В отговор на:


И когато изчетеш всичките тези неща, ще разбереш

доста по-добре написаното от мен досега.

И ако някои неща от написаното от теб не го чета достатъчно задълбочено, според теб, то единствената причина е, че един мъничък поглед ми дава я с н о т а дали си писал по темата или не си.

Страничните въпроси, които засягаш, ако са необходими за дискусията, то бъди сигурен, че ще си дам трудовете. Аз съм от малцината християни, които си дават трудовете да изчетат стотиците страници тежка богословска материя, които обикновените християни избягват, според думите на Джеймс Пакър.



Приятелю, Иво

Ако се срамуваме да наречем Христос Назорей - тоест, ако се срамим да изповядваме Съвършения Човек като Святия на святиите, подчинил Единствен всецяло и всесъвършенно своята човешка Воля на Бога, то тогава какви християни сме ?

В отговор на:

И само за инфо:
Пакър, Таузър и Джон Стот се броят сред Протестантите Фундаменталисти, които са единствените, които не членуват в Икуменическия Световен Съвет на Църквите. И в преобладаващата част на тяхното верую присъства съвместимостта и еднаквостта със светоотеческата традиция такава, каквато би трябвало да я познаваш, ако си наистина Православен християнин.

Искрено се надявам ученолюбието ти да те доведе там, където трябва!




Не, не ти вярвам, понеже не си искрен, понеже се имаш за виждащ. Нищо лично, Иво.

* От Йоана свето Евангелие ••

[9:1] И като минаваше, видя един човек, сляп от рождение.
[9:2] Учениците Му Го попитаха и казваха: Рави', кой е съгрешил, тоя или родителите му, за да се роди сляп?
[9:3] Иисус отговори: нито тоя е съгрешил, нито родителите му, но това биде, за да се явят делата Божии върху му.
[9:4] Аз трябва да върша делата на Тогова, Който Ме е пратил, докле е ден; настъпва нощ, когато никой не може да работи.
[9:5] Докле съм в света, светлина съм на света.
[9:6] Това като каза, плюна на земята, направи калчица от плюнката и намаза с нея очите на слепия,
[9:7] и му рече: иди се умий в къпалнята Силоам (което значи: пратен). Той отиде, уми се и се върна прогледал.
[9:8] А съседите и ония, които го бяха виждали по-преди, че беше сляп, думаха: не е ли този, който седеше и просеше?
[9:9] Едни думаха: този е, а други: прилича на него; той пък казваше: аз съм.
[9:10] Тогава го питаха: как ти се отвориха очите?
[9:11] Той отговори и рече: един Човек, Който се нарича Иисус, направи калчица, намаза очите ми и ми рече: иди в къпалнята Силоам и се умий. Отидох, умих се, и прогледах.
[9:12] Те пък му рекоха: де е Той? Отговори: не зная.
[9:13] Тогава заведоха при фарисеите човека, който беше по-преди сляп.
[9:14] А беше събота, когато Иисус направи калчицата и му отвори очите.
[9:15] Питаха го също и фарисеите, как е прогледал. Той им рече: тури ми калчица на очите, и се умих, и гледам.
[9:16] Тогава някои от фарисеите думаха: Тоя Човек не е от Бога, защото не пази събота. Други думаха: как може грешен човек да върши такива чудеса? И произлезе помежду им разпра.
[9:17] Казват пак на прогледалия слепец: ти какво казваш за Него, задето ти отвори очите? А той рече: пророк е.
[9:18] Но иудеите не повярваха за него, че е бил сляп и прогледал, докато не повикаха родителите на самия прогледал
[9:19] и ги попитаха, думайки: този ли е вашият син, за когото вие казвате, че се родил сляп? А как сега вижда?
[9:20] Родителите му отговориха и им рекоха: знаем, че този е нашият син и че се роди сляп;
[9:21] а как сега вижда, не знаем, или кой му е отворил очите, ние не знаем. Той сам е пълнолетен; него попитайте; нека сам говори за себе си.
[9:22] Това казаха родителите му, понеже се бояха от иудеите; защото иудеите се бяха вече сдумали да отлъчат от синагогата оногова, който Го признае за Христа.
[9:23] Затова и родителите му казаха: той е пълнолетен; него попитайте.
[9:24] Тогава повикаха повторно човека, който преди беше сляп, и му казаха: въздай Богу слава; ние знаем, че Тоя Човек е грешник.
[9:25] Той отговори и рече: дали е грешник, не зная; едно зная, че бях сляп, а сега виждам.
[9:26] Пак го попитаха: какво ти направи? Как ти отвори очите?
[9:27] Отговори им: казах ви вече, и не чухте; какво пак искате да чуете? да не би и вие да искате да Му станете ученици?
[9:28] А те го изхокаха и рекоха: ти си Негов ученик; а ние сме Моисееви ученици.
[9:29] Ние знаем, че на Моисея е говорил Бог; а Тогова не знаем откъде е.
[9:30] Отговори човекът и им рече: това е и чудното, че вие не знаете, откъде е, а ми отвори очите.
[9:31] Ние пък знаем, че Бог не слуша грешници; но, който почита Бога и върши волята Му, тогова слуша.
[9:32] Открай век не се е чуло, някой да е отворил очи на слепороден.
[9:33] Ако Той не беше от Бога, не можеше да направи нищо.
[9:34] Отговориха му и рекоха: ти цял в грехове си роден, и ти ли нас учиш? И го изпъдиха вън.
[9:35] Иисус чу, че го изпъдили вън и, като го намери, рече му: ти вярваш ли в Сина Божий?
[9:36] Той отговори и рече: кой е, господине, та да повярвам в Него?
[9:37] Иисус му рече: и видял си Го, и, Който говори с тебе, Той е.
[9:38] А той рече: вярвам, Господи! И Му се поклони.
[9:39] А Иисус рече: за съд дойдох Аз на тоя свят, за да виждат невиждащите, а виждащите да станат слепи.
[9:40] Чуха това някои от фарисеите, които бяха с Него, и Му рекоха: нима и ние сме слепи?
[9:41] Иисус им рече: да бяхте били слепи, не щяхте да имате грях; но сега казвате, че виждате, затова грехът ви остава.

. . .





Редактирано от Ежко на 10.02.13 23:00.



Тема Посочи къде е пророчството за г р а д а Назаретнови [re: oldfrog]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано10.02.13 23:13



Посочи къде Са пророечтсвата за г р а д а Назарет в Старозаветните пророчества.

. . .




Тема "слязох от небето, не за да върша Моята воля"нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано11.02.13 09:08



Господ с т а в а човек, заради нас, човеците, заради нашето спасение, затова и Син Божий има две природи, а с това и две воли - Божествена и човешка. Той [бидейки извън времето и вмествайки се във времето] напълно, всецяло и всечестно подчинил човешката Си воля на Божествената, бидейки послушен до смърт, и то смърт кръстна *. И макар че е можел да пожелае чашата да Го отмине, и с това ние да не бъдем спасени, Той [още на Предвечния Божий съвет] е пожелал със смъртта Си смъртта да победи зарада нас, човеците, заради нашето спасение.

Що значи "назорей", в чисто етимологичен план: Назореи, ед.ч. назорей, са хора или човек дал обет да се посвети на Бога.

Затова Господ Е Назорей, а не назаретянин. Презреният, Отхвърленият, става Съвършен Назорей.

Отново те моля да тръгнеш оттук: да, Господ е употребявал и вино (това не е грях), но Той е Ходатай на Нов Завет - Един Съвършен Завет на Духа. Спомни си, че Неговия Обет е п р е д в е ч е н, извън времето. Да не забравяме никога и това, че "Едничък Ти, Господи, Си без грях".

Предоставям ти за n-ти път:

Назореите - както и първосвещениците - стават такива, по призвание свисше [вж. Ам. 2:11], докато Безначалният, Сина Божий и Господ наш Иисус Христос Е Назорей и Първосвещеник [дал обет да Се посвети на Бога, до смърт, и то смърт кръстна, ставайки човек заради нас, човеците, заради нашето спасение] по предвечно обещание, по Воля Божия.

"Който е бил п р е д н а з н а ч е н още преди свят да се създаде, но се яви в последно време за вас" (1Пет., 1:20) ". . . по определената Воля* [Божия] и предведение Божие [т.е., по Божий Промисъл] предаден, вие хванахте и, след като приковахте с ръце на беззаконници, Го убихте;]" [Деяния, 2:22-23]

Пак те питам:

Измежду най-съвършените от назореите, има ли такъв, който да е без грях, който да е подчинил напълно, всецяло и всечестно човешката Си воля на Божествената, както

това сторил Син Божий ?

От Иоан свето Евангелие

[4:30] Тогава те излязоха из града и идеха към Него.
[4:31] Между това учениците Го молеха, казвайки: Рави, яж!
[4:32] Но Той им рече: Аз имам храна да ям, която вие не знаете.
[4:33] Поради това учениците думаха помежду си: да не би някой да Му е донесъл да яде?
[4:34] Иисус им казва: Моята храна е *да изпълнявам волята на Оногова, Който Ме е пратил, и да извърша Неговото дело.

. . . [5:30] Аз не мога да правя нищо от Себе Си. Както слушам, тъй и съдя, и Моят съд е праведен, *защото не търся Моята воля, а волята на Отца, Който Ме е пратил.
[5:31] Ако Аз свидетелствувам за Себе Си, свидетелството Ми не е истинско.
[5:32] Има Друг, Който свидетелствува за Мене; и зная, че е истинско свидетелството, с което Той свидетелствува за Мене.

[6:37] Всичко, що Ми дава Отец, ще дойде при Мене; и който дохожда при Мене, няма да го изпъдя вън;
[6:38] защото слязох от небето, *не за да върша Моята воля, а волята на Отца, Който Ме е пратил.
[6:39] А волята на Отца, Който Ме е пратил, е тая: от всичко, що Ми е дал, да не погубя нищо, а да го възкреся в последния ден.
[6:40] Тази е волята на Оногова, Който Ме е пратил: всякой, който види Сина и вярва в Него, да има живот вечен; и Аз ще го възкреся в последния ден.

От Матея свето евангелие

[26:39] И като се поотдалечи, падна на лицето Си, молеше се и думаше: Отче Мой, ако е възможно, нека Ме отмине тая чаша, обаче не както Аз искам, а както Ти.

*
За пътя от презряното Му унизяване до смърт (и то смърт кръстна) до славното Му въздигане - до Святия на святиите, което е равнозначно на Съвършения Назорей - прекрасно пояснява св. Апостол Павел в посланието си до филипяни:

[2:6] Който, бидейки в образ Божий, не счете за похищение да бъде равен Богу;
[2:7] но понизи Себе Си, като прие образ на раб и се уподоби на човеци; и по вид се оказа като човек,
[2:8] смири Себе Си, бидейки послушен дори до смърт, и то смърт кръстна.
[2:9] З а т о в а и Бог Го високо въздигна и Му даде име, което е по-горе от всяко име,
[2:10] та в името на Иисуса да преклони колене всичко небесно, земно и подземно,

Затова Божият Помазаник Е и Назорей на назореите: Съвършеният Назорей.

"...Твоят Бог Те помаза с елей на радост повече от Твоите съучастници." Пс.44/45:8


П.П. Влизам във форума единствено поради теб.

За мен лично е показателно това, че ако човек се срамува да облажава Богоматер, то такъв няма как да не се срамува да облажава и Оня, който най-първом я е облажил и облажава. Затова и не искаш да припознаеш истинно, - тоест: с всичкото си сърце, и с всичката си душа, и с всичкия си разум - Христос, като Святия на святиите, което, всъщност е р а в н о з н а ч н о на Съвършения Назорей - Единственият, Който подчинил всецяло и всечестно човешката Си воля на Божествената до смърт, и то смърт кръстна.

Амин.

Слава Богу за всичко.


. . .




Редактирано от Ежко на 11.02.13 10:02.



Тема Re: "слязох от небето, не за да върша Моята воля"нови [re: Ежко]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано11.02.13 12:43



Ежко, стига с тези глупости за двете воли, това да не е шизофреник?
Волята винаги е една, "две воли" е безсмислица.

Per warez ad scientiam


Тема Re: "слязох от небето, не за да върша Моята воля"нови [re: Гepиcъм]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано11.02.13 13:42



Ако става дума за две отделни личности няма проблем с двете воли.



Сега ще започнат цитатите "За волята ми и волята ти".



Тема Не, не точно това е споранови [re: oldfrog]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано11.02.13 14:39



В отговор на:

нЕма спор, че Исус, поради Своето СЪВЪРШЕНСТВО, МОЖЕ ДА БЪДЕ ЕДИНСТВЕНАТА ЖЕРТВА ЗАМЕСТНИК НА ГРЕШНИЯ ЧОВЕК, КОЯТО БОГ ЩЕ ПРИЕМЕ! Спорът е за това, че Той е това без да има Назирейски обрек според Числа 6 глава! А така ще го разбереш ли?




Не, не точно това е спора, Иво. Не става въпрос за Жертвата, а за Обещание за подчинение на човешката воля на Сина Божий на Божествената Воля Определено на Предвечния Божий Съвет. Бог е извън времето и именно тук е Тайната. Помисли: Само и Единствен Син Божий от Божието Триединство става човек заради нас, човеците, заради нашето спасение. Това е велика Тайна, както казва и апостола (2Тим. 3:16) Затова Син Божий Е Назорей по предвечно Божествено Определение, по Воля Божия.

Да разбирам ли, че се съгласяваш - или би се съгласил - че Той е Съвършеният Назорей - Назорей на назореите - не по законичество, разбира се (Числа глава 6) ? И ако да, ще редактираш ли

В трактата можеш да включиш и риториката:

Измежду най-съвършените от назореите, има ли такъв, който да е без грях, който да е подчинил напълно, всецяло и всечестно човешката Си воля на Божествената, к а к т о това сторил Син Божий.

Второто, за което се хващам е твърдението ти:

"""Аз бих написал Исус Назаретянина, което е още по-добре, след като градът се казва Назарет на български, но кой ли ще ме пита."""

Затова те попитах: има ли поне едно пророчество за град Назарет, к а к т о има за град Витлеем ?

. . .




Редактирано от Ежко на 11.02.13 16:00.



Тема Re: "слязох от небето, не за да върша Моята воля"нови [re: *abi*]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано11.02.13 19:58



Наличие на две воли означава наличие на противоречия, неразбирателство, и в крайна сметка насилие между двете личности. Иначе изобщо не може да се говори за различни воли.

Per warez ad scientiam


Тема Re: "слязох от небето, не за да върша Моята воля"нови [re: Гepиcъм]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано11.02.13 23:29



Не винаги.





Тема Re: "слязох от небето, не за да върша Моята воля"нови [re: *abi*]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано12.02.13 00:40



Винаги, винаги :)

Воля се доказва чрез волеизявление. Като няма волеизявление, няма и воля. Напълно подчинената воля няма собствено волеизявление, тя липсва - няма я. Затова изключваме този случай, което ни връща в следствията които изброих.



Per warez ad scientiam

Тема Re: "слязох от небето, не за да върша Моята воля"нови [re: Гepиcъм]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано12.02.13 08:41



Изпадаш в крайности. Ти говориш за принципно пълно подчинение тип "или, или". А не е така. Може да има моменти на подчинение и моменти на собствено волеизявление без да има задължителен сблъсък на двете воли. Но се налага да уточниш за една личност с "две воли" ли говориш или за две личности.
Една личност с "две воли" е диагноза, няма спор.





Тема Re: "слязох от небето, не за да върша Моята воля"нови [re: *abi*]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано12.02.13 11:58



Значи, разглеждам пълното подчинение, за да покажа че то е липса на втора воля. Останалите случаи - които вече не са крайностите - се покриват с две възможности:
- синхронно действие на двете воли. Желанията на двете личности, носители на волите, трябва да съвпадат. Няма как това да стане при толкова различни личности, бог и човек. Поне не в повечето случаи. Пълно съвпадение ще има само ако двете воли не са независими, но тогава трябва да произлизат от една личност, ще са една воля. Втората воля няма да има собствено волеизявление, както при пълното подчинение. Човешката личност ще бъде само кукла на конци.
- в останалите случаи имаме неподчинение на едната воля на другата. Тоест имаме налагане на по-силната воля за да се извърши единно действие, тоест насилие на едната воля над другата, защото другата не се подчинява и не е съгласна. Това вътрешно несъгласие не си личи отвън (действието към реалността е винаги само едно), т.е. отвън не си личи бунтът на човека срещу бога в тялото му. И тръгва религия... :)

Отвън както и да се погледне, всяко действие или решение е резултат от една воля. Няма две.

Всъщност има и трети вариант - двете личности да не действат едновременно, да работят на принципа на времеделене - малко едната, малко другата. Тогава ще имаме една личност и една воля във всеки момент. Но поведението ще бъде много хаотично.

За две личности става дума, изявени чрез волята си в случая, иначе наистина е диагноза :) Но и с две личности пак май е диагноза.

Per warez ad scientiam


Тема Re: "слязох от небето, не за да върша Моята воля"нови [re: Гepиcъм]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано12.02.13 13:35



Сега разбрах какво имаш предвид.

Значи, разглеждам пълното подчинение, за да покажа че то е липса на втора воля.
А как разглеждаш желанието на волята да се подчиниш на нечия воля

. Като отказ от собствена воля ли? (Цитатите са е недвусмислени:
Казва им Исус: Моята храна е да върша волята на Онзи, Който ме е пратил, и да върша Неговата работа.
Йоан 5:30
Аз не мога да върша нищо от Себе Си; съдя както чуя; и съдбата Ми е справедлива, защото не искам Моята воля, но волята на Онзи, Който Ме е пратил.
Йоан 6:38
защото слязох от небето не Моята воля да върша, а волята на Този, Който Ме е изпратил.

Отче, ако щеш, отмини Ме с тази чаша; обаче, не Моята воля, но Твоята да бъде.)

За диагнозата сме единодушни



Тема Re: "слязох от небето, не за да върша Моята воля"нови [re: *abi*]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано12.02.13 13:44



Когато волите са проявление на две различни тела (в обобщен смисъл, на волеизвършител) - защото телата извършват заповедите на волята и я проявяват - тогава наистина може да говорим за пълно подчинение, тогава имаме ново равнище на взаимодействие на волите. Досега разсъжденията бяха за две воли в едно тяло, там волеизразът може да бъде само един. Тук вече имаме нови нюанси. Но поне така както е в тези цитати, това е волята на инструмент. Дори робът има повече свобода във волята си.

Per warez ad scientiam


Тема Re: "слязох от небето, не за да върша Моята воля"нови [re: Гepиcъм]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано12.02.13 14:49



Гери, дай го малко по-леко. Навлизаме в азбучни постулати за християнството. Христос е Бог и човек, тоест има в съвършенство и двете природи. И все пак е Един. Оттук и идеята за двете воли, принадлежащи на двете природи. Които обаче не действат насилнически, а заедно. И все пак са отделни. Не очаквай изчерпателно логическо описание; разбираме доколкото логиката ни позволява. Виж например св. Иоан Дамаскин (

)



Тема Re: "слязох от небето, не за да върша Моята воля"нови [re: нблдтл]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано12.02.13 16:17



Именно, единството омесва двете изходни природи в нещо ново и най-важното - едно.Докато идеята за двете воли е несъвместима с това - в едното на единството може да има само една воля. Като да смесиш сладка и солена вода. Нали не мислиш, че в сместа всяка от изходните води може да има някакво разделно поведение? Не, проявлението е едно, за нашият случай - една воля. Христос в дадено волеизявление може да покаже само една воля. От тук съвсем естествено отпада възможността за насилничество между волите и т.н. всякакви други разделителни проблеми - просто ги няма, Христос е само една личност. Просто допускането за две воли е логически произвол, който няма никакво оправдание. Независимо от авторитетите.

Per warez ad scientiam


Тема Re: "Не е ли писано, че ще дойде от градеца Витлеем?"нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор oldfrog (пристрастен)
Публикувано17.02.13 15:10



Назарянин - синонимно на нищожество е изпълнение на Исая 53:3.

А "Свят, свят, свят", което също ти споменах вече, е неизмеримо повече от Назорей на назореите.

Продължаваш да правиш самоволна и произволна Айзегетика, тоест да влагаш в библейските текстове свое си мнение, а не да извличаш-екзегетираш това, което Светият Дух е вложил там.

Всеки библейски текст си има свое оригинално и специфично значение, което трябва да бъде открито.

И дори по диагоналната система, пак чета написаното внимателно. В мемента не разполагам с толкова време, за да правя стриктен богословски разбор на всеки текст, който ми привежда ужким в подкрепа на твоето твърдение. Ще стигнем до всякакви други заключения, но не и до нещо, което ще докаже, че Исус е имал назорейски обрек според написаното в Числа 6 глава.



Тема Re: "слязох от небето, не за да върша Моята воля"нови [re: Гepиcъм]  
Автор oldfrog (пристрастен)
Публикувано17.02.13 15:20



Герисъм,
Наличието на две воли в Исус, донякъде илюстративно може да ти се обясни с илюстрацията на едно ограничено подмножество, което се намира в полето на едно неограничено множество. Ограничената Човешка воля на Исус, която може да се изобрази като кръг в безкрайната равнина на Божествената Му воля. Тя е ограничена в кръга, но е идентична в припокриването си с тази на безкрайната равнина. Като Човешки Син, Исус се простира в ограничението на човешкото естество. Като Божи Син, Исус е с безкрайна неограниченост на Свободната Си Божествена воля. Така че те хем са едно, хем са нещо различно. Сега става ли ти малко по-разбираемо, макар че всяка илюстрация е слаба да изрази тайната Боговъплъщението в човешко тяло?





Тема Не четеш постингите. Защо ?нови [re: oldfrog]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано18.02.13 09:59



Може и да четеш много, Иво, но когато дискутираш с някой е редно да отделяш подобаващо внимание на онова, което ти се предоставя и да отговаряш именно и точно на него. Иначе се получава така, щото с държанието си все едно казваш: не е небходимо да те чета, аз по презумпция съм прав, понеже съм Знаещият и никой не може да ме убеди в противното.

В отговор на:

А "Свят, свят, свят", което също ти споменах вече, е неизмеримо повече от Назорей на назореите.



Светостта, която съзерцават и гласно изповядват в блаженство Ангелите от Исаия 6:3 е изначално присъща на Господа Негова характеристика, докатоо страданието до смърт, Възкресението, Назорейството, Първосвещенството е на/поради Втората Ипостас - Единствен Син Божий станал човек заради нас, човеците, заради нашето спасение.

Назореите - както и първосвещениците - стават такива, по призвание свисше [вж. Ам. 2:11], докато Безначалният - Сина Божий и Господ наш Иисус Христос - Е Първосвещеник не по законически чин, а по чина Мелхиседеков. Той Е и Назорей [дал обет да Се посвети на Бога, до смърт, и то смърт кръстна, ставайки човек заради нас, човеците, заради нашето спасение] - също не по законичество, а по предвечно обещание, по Воля Божия:

"Който [Христос, Сина Божий] е бил п р е д н а з н а ч е н още преди свят да се създаде*, но се яви в последно време за вас, повярвалите чрез Него в Бога" (1Пет., 1:19-21) ". . . по о п р е д е л е н а т а Воля [Божия]* и предведение Божие [т.е., по Божий Промисъл и Премъдрост]* предаден, вие хванахте и, след като приковахте с ръце на беззаконници, Го убихте;]" [Деяния, 2:22-23]

В отговор на:

Ще стигнем до всякакви други заключения, но не и до нещо, което ще докаже, че Исус е имал назорейски обрек според написаното в Числа 6 глава.


Ако бе намерил време да прочетеш постингите ми, да би (може би) разбрал, че тук не става въпрос за Законичеството на Книга Числа, глава 6-та, а за Обещание за подчинение на човешката воля на Сина Божий на Божествената Воля *Определено на Предвечния Божий Съвет. Бог е извън времето и именно тук е Тайната. Само и Единствен Син Божий от Божието Триединство става човек заради нас, човеците, заради нашето спасение. Това е велика Тайна, както казва и апостола (2Тим. 3:16) Затова Син Божий Е Назорей *по предвечно Божествено Определение, по Воля Божия и Божествената Всемъдрост. Амин.

. . .




Редактирано от Ежко на 18.02.13 10:38.



Тема Re: "слязох от небето, не за да върша Моята воля"нови [re: Гepиcъм]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано18.02.13 15:23



Наличието на две воли във всеки човек е действителносст - инак нямаше да съществуват самоубийци, факт поради който Фройд е казал, че във всеки човек съществува "волята да умреш", твърдял е, че всеки човек понякога копнее за живота, а понякога копнее за смъртта. И наистина във всеки човек съществуват тези две воли - волята да умре и волята да живее. Тогава за западния ум това е било пълен абсурд, както и за теб: как могат тези две противоположни воли да съществуват в един човек? Но Фройд твърди, че след като самоубийството е възможно, трябва да има воля да умреш - и е напълно прав.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Re: "слязох от небето, не за да върша Моята воля"нови [re: exaybachay]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано18.02.13 17:08



Мисля че това е съвсем различен аспект на въпроса. Ако допуснем, че това стои в основата на обсъжданият въпрос (да наричаме различни желания 'воля'), то няма защо да се спираме само пред две воли, броят им може да бъде увеличен в зависимост от ситуацията. Човек непрекъснато се разкъсва пред избори, което си е баш борба на желания или воли

. При което казусът с Исус става съвсем сиво ежедневие и по-интересен става въпросът защо изобщо се обсъжда.

Но нямаме основание да допускаме такива неща. Защото двете "воли" по Фройд не могат да бъдат актуални едновременно, в един и същи момент. Всъщност въпросът тук опира до предефиниране на 'воля' в смисъл на 'желание', което обезличава казуса на Исус, тъй като не се различава в това отношение от останалите хора - и най-вече, защото втората му природа не допринася с нищо ново в това отношение. Преведено на по-обикновен език - Исус също се раздвоява от различни желания.

Макар че според мен воля се различава от желание, тя е по-устойчива характеристика във времето - ти имаш воля да откажеш пушенето, независимо че всеки ден ти се появява желание да запалиш цегара. Волята е подтискане на едни желания за сметка на други, цел, затова трябва да е една - не може да преследваш две противоположни цели. А намесата на Фройд някак омесва нещата, поне в терминологично отношение.

Per warez ad scientiam

Тема Относно Исаия, глава 53-анови [re: oldfrog]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано18.02.13 18:28



В отговор на:

Назарянин - синонимно на нищожество е изпълнение на Исая 53:3.



Само че ти убягва главното - това, че Презреният, Унизеният до смърт става Съвършен Назорей - Богочовекът, подчинявайки доброволно* човешката си воля на Божествената до смърт и то смърт кръстна (Фил. 2:6...) бива въздигнат именно заради този Си Подвиг**.

Книга на пророк Исаия

[53:1] (Господи!) Кой повярва на това, що е чул от нас, и кому се откри мишцата Господня?
[53:2] Защото Той изникна пред Него като младочка и като израстък из суха земя; няма в Него ни изглед, нито величие; ние Го видяхме, и в Него нямаше изглед, който да ни привлича към Него.
[53:3] Той беше презрян и унизен пред людете, мъж на скърби и изпитал недъзи, и ние отвръщахме от Него лице си; Той беше презиран, и ние за нищо Го не смятахме.
[53:4] Но Той взе върху Си нашите немощи и понесе нашите недъзи; а ние мислехме, че Той беше поразяван, наказван и унизяван от Бога.
[53:5] А Той бе изпоранен за нашите грехове и мъчен за нашите беззакония; наказанието за нашия мир биде върху Него, и чрез Неговите рани ние се изцелихме.
[53:6] Всички ние блуждаехме като овци, отбихме се всеки от пътя си, - и Господ възложи върху Него греховете на всинца ни.
[53:7] Той бе измъчван, но страдаше *доброволно [подчинявайки човешката Си воля на Божествената всецяло и всечестно до смърт, и то смърт кръстна, заради нас, човеците, заради нашето спасение] и уста Си не отваряше; като овца биде Той заведен на клане, и както агне пред стигачите си е безгласно, така и Той не отваряше уста Си.
...[53:11] С доволство Той ще гледа **подвига на душата Си; чрез познанието, което ще имат за Него, Той, Праведникът, Моят Раб, ще оправдае мнозина и греховете им върху Си ще понесе.
[53:12] З а т о в а Аз ще Му дам дял между великите, и със силните плячка ще дели, задето душата Си на смърт [доброволно] предаде [подчинявайки човешката Си воля на Божествената всецяло и всечестно до смърт, и то смърт кръстна, заради нас, човеците, заради нашето спасение] , и към злодейци биде причислен, когато между това Той понесе върху Си греха на мнозина, и за престъпниците стана ходатай.


Първият Адам се възгордява, отпада от Бога, помрачава образа у себе си, загубва непосредственото си общение с Твореца. Вторият, новият Адам не се възползва от ситуацията на земята като единосъщен и равен с Бога; чрез пребиваването Си на земята Той не се стреми да се въздига. Обратно, Той отхвърля славата, приема всичко, което подобава на образ на раб, за което действително е възвеличен. Пътят*** на Иисус Христос ­ новия Адам, се простира в противоположна посока на пътя на първия Адам. Въплътилият се Бог е унизен [презрян, отхвърлен], за да бъде въздигнат [ставайки Съвършения Назорей],"най-прекрасният от синовете човечески" (Пс. 44:3)].

За ***пътя от презряното Му унизяване до смърт (и то смърт кръстна) до славното Му въздигане прекрасно пояснява св. Апостол Павел в посланието си до филипяни:

[2:6] Който, бидейки в образ Божий, не счете за похищение да бъде равен Богу;
[2:7] но понизи Себе Си, като прие образ на раб и се уподоби на човеци; и по вид се оказа като човек,
[2:8] смири Себе Си, бидейки послушен дори до смърт, и то смърт кръстна.
[2:9] З а т о в а и Бог Го високо въздигна и Му даде име, което е по-горе от всяко име,
[2:10] та в името на Иисуса да преклони колене всичко небесно, земно и подземно,

Затова Божият Помазаник Е и Назорей на назореите: Съвършеният Назорей.

"...Твоят Бог Те помаза с елей на радост повече от Твоите съучастници." Пс.44/45:8

Нима и това не сте чели в Писанието: "камъкът, който отхвърлиха зидарите [пренебрегнаха, презряха и унизиха до смърт], той стана глава на ъгъла [на всичко, в това число и Назорей на назореите]: това стана от Господа, и е дивно в очите ни"? [Марк, 12:10-11].

. . .




Редактирано от Ежко на 18.02.13 18:31.



Тема Re: "слязох от небето, не за да върша Моята воля"нови [re: Гepиcъм]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано18.02.13 19:02



Мисля че това е съвсем различен аспект на въпроса
и именно това е тънкия момент - как разбираш контекста на казаното от Исус. Ако разглеждаш волите на две личности - Бог и Исус, тогава ти си прав в написаното по-горе "Напълно подчинената воля няма собствено волеизявление, тя липсва - няма я", това трябва да е вярно, инак ще имаме конфликт м/у волята на Исус и волята на Бог, следователно Исус просто няма своя собствена воля, дори не, че е подчинена, тя точно липсва, тъкмо за това понякога казвам, че Исус няма Аз, личността Исус не съществува, тъй като няма личност без воля, имаме ли личност, задължително ще имаме и обособената й воля т.е. Исус не подчертава своята воля, а отрича съществуването на такава.

Да се каже "една воля в две личности" и "две воли в една личност" в този контекст става тъждествено, все пак според метода (и съобразно учениците разбира се) зависи изказът - това е най-доброто, което може да се направи по метода "Бог-личност", че това което твърдиш и правиш не е от теб, а от Бог.

Сега относно похватите на проповедниците - този номер, където Богът-Исус подичинил волята си на волята на Господ-Бог говори за тяхната дихотомия, а не за Исус, нито за Бог. Елементарно е да се види, какъв буламач се получава - Бог се родил, като Исус и подчинил себе си, на себе си, за да спаси хората, от наказание, което собственоръчно им наложил ..... шизофрения по всички параграфи и то в тежка степен, най-доброто в случая, което може да се каже е, че Бог съжалява за постъпката си спрямо човеците и се чуди как да оправи кашата, която е забъркал. Исус се е опитал да изкаже цялостта си, чрез похватите и терминологията на юдейската традиция, но папагалите повтарят думите му, без да се замислят и ги интерпретират с обичайното си състояние на разделение, в което от край време и психологията твърди, че се намира човешката психика.

п.п. вече дали ще вярваш или не във всичко това е отделен въпрос, но ти сам го казваш - Исус не потвърждава наличието на две воли, едната е неактивна не само в един конкретен момент, а изцяло не съществува. Това, което често се изпуска, е че изразните средства, са различни в различните епохи и сред различните поколения - казано на по-съвременен и разбираем език, Исус говори за хармония. Това, че на някои не им се иска да звучи толкова простичко и ясно, сам се сещаш, че усложнява нещата и така се стига до двете воли на Исус - Исус няма две воли, дори разглеждано напълно във фройдиския смисъл на израза, дори напротив, точно Исус е човек, който има само една воля, а ние имаме две или повече воли.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни

Редактирано от exaybachay на 18.02.13 19:04.



Тема "давайки ни в Свое Лице най-добър пример и образнови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано19.02.13 17:53



Из Точно изложение на православната вяра

Преподобни Иоан Дамаскин

Глава 18. Още за това, че в Господ има две воли и свободи, както и два ума, знания и мъдрости

Източник

*


"Като наричаме Христос съвършен Бог и съвършен човек, без съмнение, трябва да Му приписваме всички природни свойства както на Отца, така и на Майка Му. Защото Той стана човек с цел победеното да победи. Всемогъщият можеше да изтръгне човека изпод властта на мъчителя и с всемогъщата Си власт и сила; но в този случай мъчителят би получил повод да се оплаче, че е победил човека, но е претърпял насилие от Бога. Затова милосърдният и човеколюбив Бог пожела да превърне самия паднал в победител и стана човек, поправяйки подобното с подобно.


. . . И така, Той естествено притежаваше способността да желае и като Бог, и като човек. Впрочем човешкото Му желание следваше и се подчиняваше на (Божественото) Му желание, бидейки задвижвано не от собствено разпореждане, а желаейки онова, което Божествената Му воля желаеше. Когато Божествената воля допускаше, тогава (човешката воля) естествено изпитваше това, което й е присъщо. Така, когато човешката Му воля искаше да избегне смъртта, а Божествената Му воля се съгласяваше с това и го допускаше, тогава Господ естествено се молеше смъртта да Го отмине и бе в състояние на вътрешна борба и страх. Когато Божествената Му воля пожела човешката Му воля да избере смъртта, тогава страданието стана доброволно за нея, тъй като Той доброволно се предаде на смърт не само като Бог, но и като човек. С това Той дари и на нас дръзновение пред смъртта. Така, преди спасителното Си страдание Той казва: Отче Мой, ако е възможно, нека Ме отмине тая чаша (Мат. 26:39). Очевидно трябваше да пие чашата като човек, тъй като (не можеше да я пие) като Бог. Затова като човек иска чашата да Го отмине. Това бяха думи на естествен страх. Но нека бъде не Моята воля (Лук. 22:42), тоест "понеже имам друга същност в сравнение с Теб, а Твоята, тоест Моята и Твоята, тъй като по природа съм единосъщен с Теб". Това, обратно, са думи на мъжество*. Защото душата на Господ, станал по Свое благоволение истински човек, като почувствала отначало естествена немощ поради чувството, възникнало при раздялата (със земния живот) и като почувствала естествено състрадание към тялото, после, укрепена от Божествената воля, мъжествено решава да отиде на смърт. Тъй като Господ - Един и Същ - бе съвършен Бог заедно с човешката Си природа и съвършен човек заедно с Божествената си природа, то Самият Той, като човек, в Самия Себе Си и чрез Самия Себе Си подчини (всичко) човешко на Бог Отец и стана послушен на Отца, давайки ни в Свое Лице най-добър пример и образ."


Тоест, това е примера на Съвършения Назорей - на Богочовека, Сина Божий и Господ наш Христос - Онзи, Който доброволно, всецяло и всечестно подчинил човешката Си воля на Божествената до смърт и то смърт кръстна - Единственият, чиято човешка природа отстояла неподвластна на греха. Защото, "душата на Господ желаеше, свободно задвижвана, но с в о б о д н о желаеше т о ч н о това, което Божествената Му воля желаеше душата Му да желае." (пак там, краят)

Да, Иво - макар и да не е казано директно в прав текст, съвсем ясно се вижда че Господ е Назорей на назореите - Съвършеният Назорей. Той станал такъв не по силата на Закона - не по законически чин (както не е и Първосвещеник по законически чин, а по чина Мелхиседеков). Той Е Назорей [дал обет да Се посвети на Бога, до смърт, и то смърт кръстна, ставайки човек заради нас, човеците, заради нашето спасение] по предвечно Обещание за пълно съгласие на човешката воля на Сина Божий с Божествената Определено на Предвечния Божий Съвет, по Воля Божия и Премъдрост (Да не забравяме, че Господ Вседържител е извън времето - едно Негово творение - и именно тук е Тайната):

"Който [Христос, Сина Божий] е бил п р е д н а з н а ч е н още преди свят да се създаде, но се яви в последно време за вас, повярвалите чрез Него в Бога" (1Пет., 1:19-21) ". . . по о п р е д е л е н а т а Воля [Божия] и предведение Божие [т.е., по Божий Промисъл и Премъдрост] предаден, вие хванахте и, след като приковахте с ръце на беззаконници, Го убихте;]" [Деяния, 2:22-23]


* ". . . Но нека бъде не Моята воля (Лук. 22:42), тоест "понеже имам друга същност в сравнение с Теб, а Твоята, тоест Моята и Твоята, тъй като по природа съм единосъщен с Теб". Това, обратно, са думи на мъжество. "

Ето го Подвига, за който говори пророк Исаия в глава 53, .



. . .



Редактирано от Ежко на 19.02.13 21:31.



Тема Иконата на Андрей Рубльов изобразява именнонови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано20.02.13 20:43






Иконата на преп. Андрей Рубльов изобразява именно Предвечният Божий Съвет за спасението на Негово Величество Човека (нещо, върху което многократно се акцентува в Темата, на основание светото Писание, впредвид Същината й). Който не вярва на мен, може - ако желае, разбира се - да повярва на уважаемия Прокимен:


На иконата имаме три ангела - Всеки от Троицата държи жезъл - символ за Божественото Единосъщие - но Чашата е само една - понеже, Единствен Син Божий от Триединия наш Бог станал човек заради нас, човеците, заради нашето спасение. . .

". . . Пак като се отдалечи повторно, помоли се, казвайки: Отче Мой, ако не може Ме отмина тая чаша, без да я изпия, нека бъде Твоята воля"

". . . И като взе чашата и благодари, даде им и рече: пийте от нея всички;
защото това е Моята кръв на новия завет, която за мнозина се пролива за опрощаване на грехове.
"

Амин.


. . .




Редактирано от Ежко на 20.02.13 22:51.



Тема За Тайнатанови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано20.02.13 21:44



"Господ Вседържител е извън времето - едно Негово творение - и именно тук е Тайната."

Това се каза

и това може би съблазнява някои.

Но така казва и на друго място Писанието: "заклан от създание-мира." (Книга Откровение, 13:8).

. . .




Тема Който има ухо да слуша, нека слушанови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано20.02.13 23:02





. . .




Тема Свободна воля, свободен избор. И лична отговорностнови [re: exaybachay]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано21.02.13 22:22



"""Наличието на две воли във всеки човек е действителност - инак нямаше да съществуват самоубийци, факт поради който Фройд е казал, че във всеки човек съществува "волята да умреш", твърдял е, че всеки човек понякога копнее за живота, а понякога копнее за смъртта. И наистина във всеки човек съществуват тези две воли - волята да умре и волята да живее. Тогава за западния ум това е било пълен абсурд, както и за теб: как могат тези две противоположни воли да съществуват в един човек? Но Фройд твърди, че след като самоубийството е възможно, трябва да има воля да умреш - и е напълно прав."""

То всеки човек може да има воля да убива - по-право казано, да направи избора да пожелае да убива - не само себе си, но и други човешки душ`и. Което съвсем не означава, че това е (наличие на) 3-та воля.

Бъркаш свободата на избора на волеизявленията ни, с едната ни свободна Воля, която е толкова свободна, че може да разпъне не само сам себе си или друг човек, но и Господа до смърт. Факт.

А убийствата не са само физически, но и духовни. Най-вече, духовни. С една дума, с един поглед, можем да убием човека и да разпънем - за пореден път - Христа Бога, презирайки Божия образ в човеците.

. . .


Редактирано от Ежко на 21.02.13 22:31.



Тема Re: Свободна воля, свободен избор. И лична отговорностнови [re: Ежко]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано22.02.13 13:45



Това вече съм ти го споделял - според мен Исус не е убит или по-точно казано, не може да бъде убит, така възприемам посланието, другите неща за мен са цвят. Точно духовното убийство би трябвало да е невъзможно - само физическата смърт е възможна, но това е нашата сляпа игра, в крайна сметка всички религии и духовни учения, без нито едно изключение твърдят точно това: че не всичко приключва с физическата ни смърт и за това е безсмислена, и глупава тази игра, където се убиваме. Вече доколко е вярно това, доколко е факт, не мога да твърдя, но ако посланието не е това, то за какво изобщо иде реч тогава.

Откритието на Фройд е епохално за западния свят, а именно: че човекът е вътрешно противоречиво същество, че човешката психика е дихотомична, че живеем в конфликт със себе си, от което неминуемо има последствия в целия ни живот, бит и общуването с другите. Тази вътрешна противоречивост е показателна, че човеците не сме последователни, не сме цялостни, че за всяко едно нещо, психиката ни откликва с едно ДА и с едно НЕ - борбите, които водим вън, са отражение и следствие от борбата, която водим в себе си, ние се наричаме индивидуални, но това не е толкова вярно, по-правилното е да се наричаме дивидуални. Логичния въпрос, който следва е - това ли е естественото устройство на човека, такава ли е нашата структура, нашата природност, психологията, като официално становище за сега е приела, че сме такива и други не можем да бъдем, а религията твърди, че това не е вярно, че за това ни състояние си има причини и, че човекът по естество е цялостен и пак може да бъде цялостен.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Re: Свободна воля, свободен избор. И лична отговорностнови [re: exaybachay]  
Автор gloriana (минаващ)
Публикувано22.02.13 14:20



а религията твърди, че това не е вярно, че за това ни състояние си има причини и, че човекът по естество е цялостен и пак може да бъде цялостен.
Човекът от мнозинството в момента не е цялостен, но е бил такъв и може да стане, така е. Християнското понятие за тази цялостност е целомъдрие, пълнота на мъдростта. Гръцката дума sophrosune първоначално е значела благоразумие (2Мак.4:37, Деян. 26:25, 1Пет.4:7), здравомислие, пълна мъдрост, както умствена, така и нравствена. В този смисъл психически здравият човек е целомъдрен, демек точно обратното на фройдисткото отдаване на импулси от всякакъв характер с цел да се освободим от душевната болест, ако првилно съм го разбрала. Не помня да е препоръчвал: въздържайте се, за да преодолеете патологията, напротив - отдайте й се, за да изчезне - да, ама не.



Тема Re: Свободна воля, свободен избор. И лична отговорностнови [re: gloriana]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано22.02.13 17:18



Не помня да е препоръчвал: въздържайте се, за да преодолеете патологията, напротив - отдайте й се, за да изчезне - да, ама не.

и точно тук е тънкия момент, че щом се налага да се въздържаш, дали патологията е изчезнала - защо да се въздържаш, от какво се въздържаш, ако вече я няма и тъкмо поради това, психолозите не вярват, че целостта е възможна. Хората вече са патологични, но патологията е просто в по-потенциална форма, разликата е само в количеството, не в качеството - докато човекът все още има тази съзнателност, която му позволява да се въздържа е добре, но когато стигне момент, в който не може да се въздържа, тогава вече патологията е проявена, тогава в медицинския смисъл на думата, като диагноза, имаме патологичен случай и нещата стават с една идея по-сложни, тъй като въздържането не помага, именно невъзможността да се въздържаш представлява болеста и съответно се търсят всякакви начини на лечение, които дори могат да изглеждат в разрез с християнското учение, но в действителност не са.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Re: Свободна воля, свободен избор. И лична отговорностнови [re: exaybachay]  
Автор gloriana (минаващ)
Публикувано22.02.13 21:56



когато стигне момент, в който не може да се въздържа, тогава вече патологията е проявена...именно невъзможността да се въздържаш представлява болеста
Ето с това чичко ти Фройд не е съгласен - според него патологията идва в момента, в който се въздържиш, в който потиснеш импулса, какъвто и да е, дори да спиш със собствената си сестра, защото искаш ли, а не го направиш, си образуваш комплекс. Много не само антихристиянско, но дори и антинаучно (психоанализата се води псевдонаука).



Тема Re: Свободна воля, свободен избор. И лична отговорностнови [re: gloriana]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано23.02.13 14:53



Визирах Фройд и невъздържанието, като метод на лечение, на вече клинични случаи - по конкретния пример едва ли Фройд е предписвал секс със сестрата, за да се излекува дадения пациент.

Инак говоря за психологията, като цяло - въпросния цитат от Фройд за мен не е изненадващ, все пак си давам сметка, че Фройд е луд гений и краен рационалист. Това негово твърдение е вярно, но не напълно, ако имаше в близост една циганска махала, ма наше производство, щеше да види, че подаването на такъв импулс, също води до комплекси и патология - но тогава пък най-вероятно щеше да заключи, че и така, и инак, явно е все едно и в двата случая се намираме в един неизбежен капан на психичните заболявания, твърд рационалист какво да се прави. А психоанализата, колкото и да се води псевдонаука е може би най-голямата крачка в науката психология - не напразно трудовете на Фройд и Юнг се изучават задължително, от всеки един студент по психология и това не е просто от учтивост.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема ". . .и душата Си полагам"нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано24.02.13 16:53



Днес Господ възложи пастирско служение на дядо Неофит като патриарх български и митрополит софийски. Светото Евангелие, което се прочете по време на интронизацията, бе/е :

От Иоан свето Евангелие

[10:1] Истина, истина ви казвам: който не влиза през вратата в овчата кошара, а прескача отдругаде, той е крадец и разбойник;
[10:2] а който влиза през вратата, пастир е на овците:
[10:3] нему вратарят отваря, и овците слушат гласа му, и той зове овците си по име и ги извежда;
[10:4] и кога изведе овците си, върви пред тях; а овците вървят подире му, понеже познават гласа му;
[10:5] подир чужди човек не вървят, а бягат от него, понеже гласа на чуждите не познават.
[10:6] Тая притча им каза Иисус. Но те не разбраха, за какво им говореше.
[10:7] Тогава Иисус пак им рече: истина, истина ви казвам: Аз съм вратата на овците.
[10:8] Всички, колкото са идвали преди Мене, са крадци и разбойници; но овците не ги послушаха.
[10:9] Аз съм вратата: който влезе през Мене, ще се спаси, и ще влезе, и ще излезе, и паша ще намери.
[10:10] Крадецът дохожда, само за да открадне, убие и погуби. Аз дойдох, за да имат живот, и да имат в изобилие.
[10:11] Аз съм добрият пастир: добрият пастир полага душата си за овците;
[10:12] а наемникът, който не е пастир, комуто овците не са негови, вижда вълка, че иде, оставя овците и бяга; а вълкът разграбя и разпръсва овците.
[10:13] Наемникът пък бяга, защото е наемник, и не го е грижа за овците.
[10:14] Аз съм добрият пастир; и познавам Моите Си, и Моите Ме познават.
[10:15] Както Ме познава Отец, тъй и Аз познавам Отца; и душата Си полагам [бидейки и човек, доброволно, до смърт, подчинявайки човешката Си воля на Божествената] за овците.
[10:16] Имам и други овци, които не са от тая кошара, и тях трябва да приведа; и ще чуят гласа Ми, и ще бъде едно стадо и един Пастир.
[10:17] Затова Ме люби Отец, защото Аз Си давам душата [човешката, доброволно, до смърт, подчинявайки човешката Си воля на Божествената] за да я приема пак [във Възкресението].
[10:18] Никой не Ми я отнима, но Аз Сам от Себе Си я давам. Имам власт, да я дам, и власт имам пак да я приема. Тая заповед получих от Отца Си.


Слава Богу за всичко.

. . .


Редактирано от Ежко на 24.02.13 17:13.



Тема Христос Е Все_съвършения Човекнови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано20.03.13 10:47



Привет, Иво

Понеже ми писа на бележка и видимо продължаваш да държиш на законичеството - нещо, за което въобще не става въпрос и за което ти писах множество пъти (което пък показва, че въобще не полагаш усилия да четеш предоставеното), то правя последен опит.

Тръгни не от буквоядно (според Закона) изследване, а от това:

че Богочовекът и Господ наш Иисус Христос Е Всесъвършения Човек. Следователно, бидейки Всесъвършения Син Човечески Той има в пълнота Всичкото човеческо съвършенство, затова Е (и) Назорей на назореите - Единственият, Който посветил Себе Си всецяло и всечестно пред Бога до смърт, и то смърт кръстна - не по законически чин, разбира се:




Всички християни сме призвани да подражаваме на Съвършения Христос, следователно - обричайки се и посвещавайки се на Бога, всички християни сме назореи. Големият въпрос е : самоопределяйки се като християни, дали ще сме христови - дали ще бъдем достойни наистина, за да може Сина Човечески, Сина Божий, да ни припознае като Негови, като синове Божии.


А на всички ония, които Го приеха, - на вярващите в Неговото име, - даде в ъ з м о ж н о с т да станат чеда Божии; [Иоан, 1:12]


. . .



Редактирано от Ежко на 20.03.13 11:11.



Тема Плод/награда за Назорейството е Ходатайството Му нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано25.03.13 15:34



Плод и награда за Назорейството на Божия Помазаник и Господ наш Иисус Христос е Ходатайството Му.

“Защото един е Бог, един и Ходатай м е ж д у Бога и човеци -

, Който отдаде Себе Си откуп* за всички - нещо в свое време засвидетелствувано” (1Тим., 2:5)

"Той бе измъчван, но страдаше д о б р о в о л н о . . . За_това Аз ще Му дам дял между великите, и със силните плячка ще дели, задето душата Си на смърт [доброволно] предаде, и към злодейци биде причислен, когато между това Той понесе върху Си греха на мнозина, и [поради това] за престъпниците с т а н а ходатай." ( )


* Този откуп не е дошъл "от нищото". Това е Решение, следствие от предвечния Обет на Божия Помазаник да стане човек заради нас, човеците, заради нашето спасение, по предвечно Божие Обещание за пълно подчинение_съгласие на човешката воля на Сина Божий с Божествената тъй, щото да Се посвети на Бога до смърт, и то смърт кръстна, Определено на Предвечния Божий Съвет, по Всесвятата Божествена Воля и Божествена Премъдрост.


Няма по-високо име от това на Иисус Христос Назорей:

Книга Деяния на светите Апостоли

[4:1] Когато те говореха към народа, изстъпиха се пред тях свещениците, воеводата при храма и садукеите,
[4:2] които се ядосваха, задето ония поучаваха народа и проповядваха в Иисусово име възкресение от мъртвите;
[4:3] и туриха ръка на тях и ги задържаха до сутринта; защото вече се беше свечерило.
[4:4] А мнозина от ония, които слушаха словото, повярваха; и броят на мъжете стигна до пет хиляди.
[4:5] На другия ден се събраха в Иерусалим техните началници, стареи и книжници,
[4:6] първосвещеник Ана и Каиафа, Иоан и Александър и колкото бяха от първосвещенишки род;
[4:7] и, като ги изправиха насред, питаха ги: с каква сила, или в чие име сторихте вие това?
[4:8] Тогава Петър, като се изпълни с Дух Светий, им рече: началници народни и стареи израилски!
[4:9] ако ние сме днес под разпит за едно благодеяние към немощен човек, как е той изцерен,
[4:10] то нека бъде знайно на всички вас и на целия народ израилски, че чрез името на Иисуса Христа Назорея**, Когото вие разпнахте, Когото Бог възкреси от мъртвите, чрез Него тоя стои пред вас здрав.
[4:11] Този е камъкът, който, пренебрегнат от вас зидарите, стана глава на ъгъла; и в никого другиго няма спасение;
[4:12] защото под небето няма друго име, на човеци **дадено, чрез което трябва да се спасим.


[Фил.2:6] Който, бидейки в образ Божий, не счете за похищение да бъде равен Богу;
[2:7] но понизи Себе Си, като прие образ на раб и се уподоби на човеци; и по вид се оказа като човек,
[2:8] смири Себе Си, бидейки послушен дори до смърт, и то смърт кръстна.
[2:9] Затова и Бог Го високо въздигна и Му **даде име, което е по-горе от всяко име,
[2:10] та в името на Иисуса да преклони колене всичко небесно, земно и подземно,
[2:11] и всеки език да изповяда, че Иисус Христос е Господ, за слава на Бога Отца.


Иисус Христос Назорей е име, по-горно от всяко име. Амин.


"каквото писах, писах." (Иоан 19:19-22)


. . .




Редактирано от Ежко на 25.03.13 18:16.



Тема Защо въпросният стих препраща към Самсон ?нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано04.04.13 10:08



От Матея свето Евангелие

"и, като дойде, засели се в един град, наричан Назарет, за да се сбъдне казаното чрез пророците, че Той ще се нарече Назорей" [2:23]


Случайно ли към този стих има препратка освен към пророк Исаия, но и към Съдии, глава 13, стих 5:

"защото ето, ще заченеш и ще родиш син [Самсон], и бръснач няма да се докосне до главата му, понеже от самата майчина утроба тоя младенец ще бъде назорей Божий, и ще почне да избавя Израиля от филистимски ръце."

Самсон е предобраз на Върховния, на Съвършения Назорей, както Мелхиседек - на Върховния, на Съвършения Първосвещеник. Чрез изкупителната Си Жертва, чрез смъртта Си, Господ Иисус Христос ни избави от ръцете на най-страшното робство - това на греха, проклятието и смъртта (което нямаше как да се случи, ако човешката Му воля не Се бе подчинила доброволно, всецяло и всечестно на Божествената до смърт, и то смърт кръстна, ставайки Назорей на назореите според

).

. . .

*Поради неизкупеността на човешкия род от греха старозаветните евреи гледали на смъртта като на някакво проклятие. Докосващият се до мъртвец се смятал за осквернен (Числ. 15:2). Недопустимо било да се погребе някой, дори най-голям праведник, в двора на Йерусалимския храм, защото то би значело да се оскверни светилището. Причината за това е добре изяснена от Московския Митрополит Филарет:

"Смъртта била нечиста от Адам насетне, като нечист плод на неговия грях. Но Христос очистил и осветил смъртта със Своята пречиста и пресвята смърт... За нас, християните, смъртта може да бъде също тъй чиста, както и животът; и умрелите наравно с живите могат да принадлежат към Господния храм, тъй като те, подобно на живите, принадлежат на Господа.

"Защото никой от нас не живее за себе си и никой не умира за себе си; но живеем ли – за Господа живеем, умираме ли – за Господа умираме; следователно, живеем ли или умираме, Господни сме" (Рим. 14:7-8).

Поради тази принадлежност на всички към Единия Господ живите стоят в Господния храм, а умрелите, сякаш продължавайки да пребъдват в църковно общение, почиват около храма. А някои, ... чиято смърт е "скъпа в очите на Господа" (Пс.115:8), като например светите мъченици..., почиват със своите тела под самия олтар на храма, съгласно казаното: "Видях под жертвеника душите на закланите за Словото Божие" (Откр. 6:9)". [Митрополитъ Филаретъ Московскiй, Слова и речи, т.III, Москва, 1877г., стр.184-185.]

Всичко това – избавлението ни от ада и очистването ни от наследената нечистота – е извършила светлата смърт на Христа и особено Неговото дивно Възкресение от мъртвите. Затова тези две събития стоят в центъра на Православната християнска вяра и се тачат толкова тържествено. В св. Православна Църква няма по-голям празник от Христовото Възкресение. Не случайно този празник е наречен Великден! В него се чествува най-великата победа, каквато светът познава – победата над смъртта! В този ден Св. Църква радостно пее:

"Днес празнуваме умъртвяването на смъртта, разрушаването на ада, началото на нов, вечен Живот." [Пасхален канон, песен VII, тропар 2.]

Докато за болшинството хора смъртта е страшна, за християните тя е въжделена, защото нейната грозна маска е веднъж завинаги смъкната от лицето й.

"Благословен да бъде Бог и Отец на Господа нашего Иисуса Христа, Който по голямата Си милост, чрез Възкресението на Иисуса Христа от мъртвите ни възроди за жива надежда, за наследство нетленно, чисто, що не увяхва, съхранено на небесата за вас" (1Петр.1:3).


За вярващите и следващите дейно подир Христа смъртта вече не е страшна. Тя е само врата, зад която се открива вечният живот.

"Защото за мене животът е Христос, а смъртта - придобивка []." [Фил. 1:21]


*В постинга са използвни материали от Aрхимандрит Серафим Алексиев (1912-1993) - Шеста беседа от първи том на сборника "Беседи за живота след живота":

. . .



Редактирано от Ежко на 04.04.13 12:46.



Тема Не всички пророчества са намерили място в С.З.нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано05.04.13 10:51



Важно е да се отбележи и това, че не всички пророчества са намерили място в книгите на Стария Завет. Апостол Иуда, например, в Съборното си Послание цитира точно едно такова пророчество - на святия пророк Енох.

Евангелист Матей пък приписва пророчеството на Захария за трийсетте сребърника (Зах. 11:12-13) на Иеремия (вж. Мат. 27:9) - кое му дава основание за това, ако не преданието на отците:

"Бог, след като в старо време много пъти и по много н а ч и н и говори на отците чрез пророците, в последните тия дни говори ни чрез Сина" (Евр. 1:1).

Тоест, по предание това пророчество е изречено и чрез святия пророк Иеремия, при все, че не е намерило място в Стария Завет.

Имената на двамата най-прочути египетски магьосници, за които се разказва в книга Изход (гл. 7 и 8) Ианий и Иамврий също не се срещат никъде в Стария Завет, но ето, че във второто си послание до Тимотея (3:8) апостол Павел споменава, че те „се противиха на Моисея".

Подобно нещо се случва и с Книгите на Новия Завет - в Книга Деяния на светите Апостоли, четем :

"да помните думите на Господа Иисуса, защото Сам Той каза: по-блажено е да се дава, нежели да се взима." (Деяния, 20:35)

Това Божие поучително откровение, а имено "по-блажено е да се дава, нежели да се взима" , не се среща н и к ъ д е в 4-те Евангелия (дори и у евангелист Лука, авторът на книга Деяния). Следователно, не всичко казано и ПО_казано практически го има в Светото Писание, като например практическото извършване на Бого_служението. Знайно е, че първата записана Литургия е на ап. Яков, брат Господен по плът. Любимият Христов ученик, откровявайки за мащаба на казаното и показаното, казва алегорично: - "Има и много други работи, които извърши Иисус и за които, ако би се писало подробно, чини ми се, и цял свят не би побрал написаните книги. Амин."

". . . които из_върши Иисус" – т.е., които не само казал, но и ПО_казал практически най-подробно.

"Писах ви в писмото си - да нямате общение с блудници ", се обръща в Писмото си (Посланието си) до Коринтяни, известно като 1-во [5:9].

Това послание на Апостола не е влязло в Канона на Новия Завет, но ето, че сам ап. Павел се самоцитира.

Следователно, максимата "Само Писанието" не е единствено достатъчно основание за богословстване - казано най-простичко, в контекста на Темата - и най-вече поради това, че Дух Святий диша там, където Си ще (срвн. Иоан, 3:8). Защото ние, новозаветните, сме призвани да служим именно на Духа, а не на буквата. Защото буквата убива, а Духът животвори (2Кор.3:6...). Амин.


П.П. Екзегетика без Дух е като ракета без достатъчна тяга - макар и да има частичен успех, така или иначе е обречена да се разбие.


. . .



Редактирано от Ежко на 05.04.13 13:34.



Тема Обещанието не е ли откровено още в началото ?нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано08.04.13 10:29



“Защото един е Бог, един и Ходатай между Бога и човеци - Човекът Христос Иисус, Който отдаде Себе Си откуп за всички - нещо в свое време засвидетелствувано” (1Тим., 2:5)

Каза се, че този откуп не е дошъл "от нищото". Това е Решение, следствие от предвечния Обет на Божия Помазаник да стане човек заради нас, човеците, заради нашето спасение, по предвечно Божие Обещание за пълно подчинение_съгласие на човешката воля на Сина Божий с Божествената тъй, щото да Се посвети на Бога до смърт, и то смърт кръстна, Определено на Предвечния Божий Съвет, по Всесвятата Божествена Воля и Божествена Премъдрост.

Св. ап. Павел, обаче, казва че този Откуп е "нещо в свое време засвидетелствувано". Не е ли засвидетелствано за това още в най-стари времена, още на нашите прародители Адам и Ева - Книга Битие, 3:15 ?

В Посланието си до евреите, той говори в прав текст за Божественото откровение за това доброволно подчинение на човешката воля на Христа Бога, за назорейския Му Обет :

[10:1] Законът, като има сянката на бъдещите блага, а не самия образ на нещата, никога не може с едни и същи жертви, принасяни постоянно всяка година, да направи съвършени ония, които дохождат с тях.
[10:2] Инак, биха престанали да бъдат принасяни, защото служещите, очистени веднъж, нямат вече никакво съзнание за грехове.
[10:3] Но с жертвите всяка година се напомня за грехове,
[10:4] защото не е възможно юнча и козя кръв да отнима грехове.
[10:5] Заради това Христос, влизайки в света, казва: "жертва и принос Ти не пожела, а тяло Ми приготви.
[10:6] Всесъжения и жертви за грях не Ти са угодни.
[10:7] Тогава рекох: ето, ида (писано е за Мене в началото на книгата),да и з п ъ л н я, Боже [не Моята, а] Твоята воля".
[10:8] Като каза по-горе: "жертва и принос, всесъжения и жертви за грях (които се принасят според закона) Ти не пожела и не Ти са угодни",
[10:9] сетне рече: "ето, ида, Боже, да изпълня Твоята воля". С това Той отменява първото, за да постави второто.
[10:10] По тая воля сме осветени чрез извършеното веднъж завинаги принасяне на Иисус Христовото тяло.

Към стих 7-ми има две препратки. Първата ни отпраща към

Псалом 39-ти, където отново се откровява за началото на книжния свитък:

[Пс.39:7] Жертва и принос Ти не пожела; продупчи Ми ушите *; всесъжение и жертва за грях не поиска.
[39:8] Тогава рекох: ето, ида; в книжния свитък е писано за Мене;
[39:9] желая да изпълня волята Ти, Боже Мой и Твоят закон е в сърцето Ми.

* Вместо "продупчи Ми ушите" - в превода на 70-те: "тяло Ми приготви".

Другата препратка е към светото Евангелие, където Сам Господ директно ни насочва към пророчеството на св. пророк Мойсей Боговидец:

[Иоан, 5:46] Защото, ако да бяхте вярвали на Моисея, щяхте да повярвате и на Мене, понеже той за Мене писа.

Въпросът е: Къде ?


Цитирам [Източник :]:

Първите думи за Пресвета Дева Богородица са произнесени още в рая. Те са казани от Самия Бог в обещанието (Си) към падналите ни прародители за Изкупителя [Който отдаде Сам Себе Си Откуп] . Това обещание, наричано от тълкувателите на Свещеното Писание “п ъ р в о е в а н г е л и е”, се намира в Божиите думи, насочени към змията - прелъстител:

И ще всея вражда между тебе и жената, и между твоето семе и нейното семе; то ще те поразява в главата, а ти ще го жилиш в петата (Бит. 3:15).

Тъй като зад образа на естествената змия се криел големият змей, древният змей, наричан дявол и сатана (Откр. 12:9), то и под жена тук трябва да се разбира не собствено Ева или друга обикновена жена, още повече, че до самото идване на Господ Иисус Христос в света потомството на Ева не е имало голям успех в борбата с духовната змия. “Бог казва на змията - отбелязва свети Епифаний - ще всея вражда между тебе и жената, и между твоето семе и нейното семе; но такова семе на жената не може да се намери никъде; затова враждата, която змията и присъствалият в змията завистник - дяволът, щяла да поведе с нейното потомство, се отнася към Ева само символично. А свети Иоан Дамаскин обяснява коя е тази жена, която поправя греха на Ева: “Ева - казва той - стана първата престъпница и чрез нея, послужилата като инструмент за падението на прародителя, смъртта влезе в света. Но Мария, покорна на Божията воля, въведе в света безсмъртието”. Жената, за която говори Бог, е Пречистата Дева Мария - благословената и облажаваната,

чрез Която Словото стана плът единствено чрез слизане на Светия Дух и осеняване от силата на Всевишния.

Семето на жената, възтържествувало над тъмните сили, поразило оногова, у когото е властта на смъртта, сиреч дявола (Евр. 2:14), разрушило делата на дявола и стъпкало чрез страданието, смъртта и възкресението Си самата глава на змията прелъстител, е наистина

Спасителят на света - Господ Иисус Христос.

Впоследствие това Божие обещание, благоговейно съхранявано в човечеството, е било развивано и изяснявано от пророците.

============
Край на цитата.


Кулминацията на това изречено Божие Обещание, в контекста на "ето, ида (писано е за Мене в началото на книгата), да и з п ъ л н я, Боже [не Моята, а] Твоята воля"

е:


И като се поотдалечи, падна на лицето Си, молеше се и думаше: Отче Мой, ако е възможно, нека Ме отмине тая чаша, обаче не както Аз искам, а както Ти. [Мат., 26:39]


"" (Иоан, 6:38)

ставайки де факто и де юре Назорей на назореите - Съвършеният Назорей.

Амин.


"Пилат отговори: каквото писах, писах." (Иоан, 19:22)



. . .





Редактирано от Ежко на 08.04.13 12:01.



Тема Re: "слязох от небето, не за да върша Моята воля"нови [re: Ежко]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано02.05.13 10:31



"слязох от небето, не за да върша Моята воля"

Ето, тук също ни загатва за предвечния Обет на Сина Божий - на Господ Иисус Христос - Който, бидейки извън времето, Се вмества в него, вмества Се и в утробата на човек, понизявайки Себе Си, за да можем ние да се въздигнем в Него - Велика Тайна (защото "

". Затова и християните сме призвани да възпяваме и възхваляваме Богоматер с: ).

Назореите - както и първосвещениците - стават такива, по призвание свисше [вж. Ам. 2:11], докато Безначалният, Сина Божий и Господ наш Иисус Христос Е Назорей и Първосвещеник по пред_вечно Божие Обещание за пълно подчинение_съгласие на човешката воля на Сина Божий с Божествената тъй, щото да Се посвети на Бога до смърт, и то смърт кръстна, Определено на Предвечния Божий Съвет, по Всесвятата Божествена Воля и Божествена Премъдрост.

"Който е бил п р е д н а з н а ч е н още преди свят да се създаде , но се яви в последно време за вас" (1Пет., 1:20) ". . . по определената Воля [Божия] и пред_ведение Божие [т.е., по предвечен Божий Промисъл] предаден, вие хванахте и, след като приковахте с ръце на беззаконници, Го убихте;]" [Деяния, 2:22-23]

. . .



Редактирано от Ежко на 02.05.13 11:25.



Тема Re: "Не е ли писано, че ще дойде от градеца Витлеем?"нови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор grg (ентусиаст)
Публикувано02.05.13 12:39



"Матей е знаел това"

Или просто не е бил достатъчно грамотен по въпроса!



Тема Re: Иконата на Андрей Рубльов изобразява именнонови [re: Ежко]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано04.05.13 09:57



"Който е бил п р е д н а з н а ч е н още преди свят да се създаде , но се яви в последно време за вас" (1Пет., 1:20) ". . . по определената Воля [Божия] и пред_ведение Божие [т.е., по предвечен Божий Промисъл] предаден, вие хванахте и, след като приковахте с ръце на беззаконници, Го убихте;" [Деяния, 2:22-23]

Да, иконата на преп. Андрей Рубльов изобразява именно Предвечния Божий Съвет за спасението на Негово Величество Човека*. На този Съвет е определен д о б р о в о л н и я Обет на Втората ипостас - на Сина Божий - да стане Божий Помазаник, да стане човек, по предвечно Божие Обещание за пълно подчинение_съгласие на човешката воля на Сина Божий с Божествената тъй, щото да Се посвети на Бога до смърт, и то смърт кръстна, заради нас, човеците, заради нашето спасение.

". . . Но отивам, за да разбере светът, че любя Отца и, както Ми е заповядал Отец, тъй и правя. Станете, да си идем оттук." [Иоан, 14:31]


*За тази Велика Тайна, Господ загатва и малко по-нататък, в Първосвещеническата Си молитва:

". . .защото Ме възлюби, преди свят да се създаде."


. . .




Редактирано от Ежко на 04.05.13 12:46.



Тема Re: Христос Е Все_съвършения Човекнови [re: Ежко]  
Автор oldfrog (пристрастен)
Публикувано06.05.13 15:34



Виждам, дори след няколко месеца отсъствие, че моето несъгласие с наличие на назирейски обрек от страна на Исус продължава да те вълнува.

В каквото и законниченство да ме обвиняваш, то самата употреба от страна на Исус на вино Го прави нарушител, а не изпълнител на Закона, който е заповядвал на назиреите да не се докосват до какво да е от гроздето, камо ли до производната му със спиртно съдържание, каквото се явява виното.

Назирей над назиреите е Йоан Кръстител, макар чи никъде не е наричан точно така в Новия Завет, но дори и той, мъж спрямо който няма над него от родените от жена, пак не е достоен да върже дори връзките на сандалите на Исус. Назирейството е било най-голямото постижение, което един роден в греха човек е можел да постигне или най-много е бил еталон към който Бог е призовавал човеците да се стремят, за да Му угодят най-много.

Назирейството е съвършенство, което не притежаваме, но към което сме призовани да се стремим, ако имаме такъв обрек и сме решили да благоугодим на Бога по този начин. Назирейството е СРЕДСТВО да постигнем нещо.

Бог няма какво да постига за разлика от нас. Той е Съвършен и непроменим!

Той е съвършен и като Божи Син и Като Човешки Син, защото в Исус наблюдаваме Две Лица, Син Божи и Син Човешки, в Една личност, ако съм запомнил правилно написаното в Православните Догматики.

За Исус Назирейството е излишно, защото Той притежава Съвършенството Си изначално, докато за нас назирейството е необходимо ако искаме поне да стигнем до идеята, че в нашето човешко битие има възможност за по-голяма степен на угаждане на Бога.

Това или вариации на това, доколкото си спомням, ти писах тук и там по разни поводи.

Исус е Господ на Назиреите, но название Назирей над назиреите не може да носи, защото въпреки превъзходждащата си чистота и неизмерима святост над тях, Той не е имал Назирейски обрек, защото просто е пил вино. Толкова е простичко. И мисля, че за да не се съблазнят евреите, ти дадох примера с дребната подробност, когато Исус плаща храмовия данък за Себе Си и Петър.

Дори да е имал временен назирейски обрек, а Исус не е имал такъв, за да не съблазнят или да не даде никакъв повод да Му търсят цаката Неговите противници, то със сигурност Исус по никакъв повод не би пил вино,
А ТОЙ Е ПИЛ!

Приведох ти всички места в Новия Завет, където са използвани производни на думите назор и назар за Исус и навсякъде ти показах, че това са производни за жителство на град Назарет, който със своята презряност е изпълнявал пророчеството на Пророк Исая:
За нищо не Го счетохме!

А пророчеството, че ще се роди във Витлеем, показва, че в Него ще се изпълни обещаното на Бог към Цар Давид.

За да е ясно, че Исус е наистина Месията, Бог се е погрижил в Него да се съчетае изпълнението на множество различни пророчества, които засягат Неговата Личност.

В момента ти неправилно противопоставяш две от тях, които са независими едно от друго.
Първото - че Исус ще бъде презрян, отхвърлен, погубен и по този начин ще бъде човешкият принос на невинна съвършена кръв за откуп пред Бога.
Второ - че Исус е от Давидовия дом и като такъв ще изпълни завета за Цар над Израил, Чието Царство не ще има край, тоест ще е вечно.

В Исая 53 глава всъщност са предсказани едновременно тези две страни на Месията Исус.

Да, Исус е от Витлеем, за да се знае, че Той Е Царят, но ще бъде и назаретянин, за да се знае, че ще бъде първоначално отхвърленият Цар, пак според същото това пророчество, за да се изпълни в цялост и в синхрон с всичко написаното от Пророците за Идещия Цар, Богът Израилев.

Книжник ли!?

Мисля че съм по-скоро скромен екзегет, който употребява ума си по предназначение с помощта на Божията благодат.

И пак ще ти кажа:
Продължаваш дедукционно да айзегетираш текстовете!!!

Тези думи означават, че по самомнение приемаш някакво значение за вярно, дедукция, след което го влагаш, айзегетираш, в текста и започваш да нагласяваш текстовете така, че да кажат това, което ти си си навил на пръста за вярно значение.

Екзегезата е да извлечеш от текста с помощта на благодатта на Светия Дух това, което Светият Дух е вложил в него.

Простото екзегетично правило, че тълкуванието на даден текст не влиза никога в противоречие с ясното значение на друг текст, веднага би отстранило каква да е вероятност за Исусово назирейство, поради простата причина, че Той е пил вино, назирейският обрек забранява това и за да са верни думите Му, че е дошъл да изпълни Закона, то просто не остава място за какво да е приемане, че Исус е Назирей. Защото пиенето на вино при наличие на Назирейски обрек си е нарушаване на Закона.

Ако смееш да твърдиш друго, твое си право, но не бих те посъветвал да го правиш.



За последен път си губя времето да ги обяснявам тези неща.

Като не можеш или не искаш да разбереш, то единствено се въоръжавам с търпение, докато Бог те направи способен да разбираш написаното от мен.

Ако искаш може да смяташ същото за мен.

На мен си си ми скъп такъв, какъвто си!

Жабчо



Тема Re: Христос Е Все_съвършения Човекнови [re: oldfrog]  
Автор аби (di garda)
Публикувано06.05.13 15:57



Простото екзегетично правило, че тълкуванието на даден текст не влиза никога в противоречие с ясното значение на друг текст,
същото правило важи и за тълкуванието на заповедите
една заповед трябва да се тълкува така, че да не влиза в противоречие с която и да било друга заповед
в противен случай не е разтълкувана вярно

верните изводи могат да са повече от един, които са вариации на приложението и



Тема Re: Христос Е Все_съвършения Човекнови [re: аби]  
Автор oldfrog (пристрастен)
Публикувано06.05.13 16:07



Напълно съгласен!



Истината е една, но мъдростта, конкретното приложение винаги има някаква уникална специфичност.



Тема Re: Христос Е Все_съвършения Човекнови [re: oldfrog]  
Автор аби (di garda)
Публикувано06.05.13 19:30



широкото прилагане на "кой каквито си иска" тълкувания е в основат на куп недоразумения и непоправими грешки
в известна степен на това се дължи и пъпкуването на християнството вече под каква ли не форма



Тема Е, и по коя заповед Господ Е Първосвещеник ?нови [re: аби]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано06.05.13 22:22



Хайде, и тебе те питам:

По коя заповед Господ Е Първосвещеник ?

В отговор на:

една заповед трябва да се тълкува така, че да не влиза в противоречие с която и да било друга заповед
в противен случай не е разтълкувана вярно

верните изводи могат да са повече от един, които са вариации на приложението и




Иво нито чете, нито отговаря на въпросите в тази тема. Понеже, ти се имаш за специалист, ето, задавам един от въпросите и на теб:

Кажи ни, къде в Стария Завет има поне едно пророечтсво за г р а д Назарет, к а к т о има за г р а д Витлеем ?

Мерси.

П.П. Виж,
Факт е, че има конкретика в много от постингите. Ако ще участваш в конкретиката, в същината на Темата, дръж се подобаващо.
В отговор на:

широкото прилагане на "кой каквито си иска" тълкувания е в основат на куп недоразумения и непоправими грешки
в известна степен на това се дължи и пъпкуването на християнството вече под каква ли не форма




. . .



Редактирано от Ежко на 06.05.13 23:22.



Тема Акцентът е: ". . . докато всичко не се сбъдне"нови [re: oldfrog]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано06.05.13 22:41



В отговор на:

Простото екзегетично правило, че тълкуванието на даден текст не влиза никога в противоречие с ясното значение на друг текст, веднага би отстранило каква да е вероятност за Исусово назирейство, поради простата причина, че Той е пил вино, назирейският обрек забранява това и за да са верни думите Му, че е дошъл да изпълни Закона, то просто не остава място за какво да е приемане, че Исус е Назирей. Защото пиенето на вино при наличие на Назирейски обрек си е нарушаване на Закона.



Дошъл е да "и з п ъ л н и всичко, писано за Мене в Закона Моисеев и у пророците и в псалмите" - казахо ти го няколко пъти, последно

Виж препратката - за последно, .

Няма какво да дискутираме, след като дори не си правиш труда да прочетеш онова, което е написано в тази Тема. Не, че си си направил труда да прочетеш и по-горния постинг от 29.05.11.

Виж и

. . .




Редактирано от Ежко на 06.05.13 23:06.



Тема То и Първесвещенството не Му е необходимонови [re: oldfrog]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано06.05.13 23:04



В отговор на:

За Исус Назирейството е излишно, защото Той притежава Съвършенството Си




Ами, то и Първосвещенството не Му е необходимо, друже Иво. Нито Му е било необходимо да изпие до дъно Чашата на Изкуплението.
Накратко: Син Божий, не е имал неободимост да бъде Предвечен Назорей, заради нас, човеците, заради нащето спасение. Този предвечен Обет - следствие, на което е Тази Изкупителна Жертва, - Той го прави заради нас, човеците, заради нашето спасение - видимо, не, според Закон.
. . .



Редактирано от Ежко на 06.05.13 23:15.



Тема Re: Христос Е Все_съвършения Човекнови [re: oldfrog]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано06.05.13 23:31



В отговор на:

Екзегезата е да извлечеш от текста с помощта на благодатта на Светия Дух това, което Светият Дух е вложил в него.


Когато с нас е Бог, всичко е лесно. С това съм съгласен. Въпросът тук е: А, дали Бог е с нас ?
В отговор на:

Простото екзегетично правило, че тълкуванието на даден текст не влиза никога в противоречие с ясното значение на друг текст, веднага би отстранило каква да е вероятност за Исусово назирейство, поради простата причина, че Той е пил вино, назирейският обрек забранява това и за да са верни думите Му, че е дошъл да изпълни Закона, то просто не остава място за какво да е приемане, че Исус е Назирей. Защото пиенето на вино при наличие на Назирейски обрек си е нарушаване на Закона.

Ако смееш да твърдиш друго, твое си право, но не бих те посъветвал да го правиш.

За пореден път си губя времето да ги обяснявам тези неща.



И, аз за пореден път се убеждавам, че не е редно да се дава святинята . . .

. . .


Редактирано от Ежко на 06.05.13 23:38.



Тема "...предназначен, преди свят...". Как ?нови [re: Ежко]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано07.05.13 11:59





В Книга Откровение се казва, че Агнецът Божий и Господ наш Иисус Христос е "заклан от създание-мира." (13:8).

Апостол Петър направо заявява за Предвечния Божествен Троичен Съвет, казвайки, че Агнецът Божий - Сина Божий и Господ наш Иисус Христос - е бил "пред_назначен още преди свят да се създаде" [1Пет., 1:20].

Цитат : (Източник: )

"Предвечният Божествен Троичен Съвет за спасението на човешкия род е Замисъл за Боговъплъщението като съединение на Божественото с човешкото естество в Сина Божий, за спасение и изкупление на човеците чрез Неговата кръстна смърт и Възкресение ["Христос възкръсна от мъртвите, със смъртта Си смъртта победи и на тия, които са в гробовете, живот подари"]. Този Замисъл е Съсредоточието на Целия Божий Промисъл.

Божественият Замисъл за спасението на човеците е предвечен, както и въобще целият Божествен Промисъл. Предвиждайки човешкото грехопадение, Бог от вечност е о_пределил [Плана Си] за спасение на човечеството.

Първото Лице на Света Троица Бог Отец Е Предначертател на това Решение.

Второто Лице – Единородният Син Божий – заради нас, човеците, заради нашето спасение изявява предвечното Си С ъ г л а с и е да стане човек [това именно е Обета за пълно и всечестно подчинение на човешката воля на Божествената], което е отразено в Писанията: "Тогава рекох: ето, ида (п и с а н о е за Мене в началото на книгата), да изпълня, Боже, Твоята воля". Като каза по-горе: "жертва и принос, всесъжения и жертви за грях (които се принасят според закона) Ти не пожела и не Ти са угодни", сетне рече: "ето, ида, Боже, да изпълня Твоята воля" [ето го черно на бяло изявлението пред цялата Вселена това Съгласие за изпълнение на Обета]. С това Той отменява първото, за да постави второто. По тая воля сме осветени чрез извършеното веднъж завинаги принасяне на Иисус Христовото тяло. " (Евр. 10:7-10), а така също и в откровеното, че: "Бог толкоз обикна света, че отдаде Своя Единороден Син, та всякой, който вярва в Него, да не погине, а да има живот вечен." (Ин. 3:16).

Третото Лице - Бог Дух Святий – предвечно подготвя изпращането Си в света от Отца в името на Сина, за да може със Своите благодатни действия да преобразява вярващите в Христа Бога, усвоявайки плода на Неговата Жертва, съ_общавайки им плодовете Й, правейки ги "участници в Божественото естество" (2 Пет 1:4)."


. . .





Редактирано от Ежко на 07.05.13 17:33.



Тема Re: За Тайнатанови [re: Ежко]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано07.05.13 19:06



И в Посланието до Ефесяни е видно, че Решението Син Божий да стане човек заради нас, човеците, заради нашето спасение, по предвечно Божие Обещание за пълно подчинение_съгласие на човешката воля на Сина Божий с Божествената тъй, щото да Се посвети на Бога до смърт, и то смърт кръстна, е Определено именно на Предвечния Божий Съвет, по Всесвятата Божествена Воля и Божествена Премъдрост:


На мене, най-малкия от всички светии, се даде тая благодат - да благовестя на езичниците неизследимото богатство Христово и да открия на всички, в що се състои разпоредбата на Тайната, скривана от векове в Бога, Който създаде всичко чрез Иисуса Христа, та многоразличната премъдрост Божия да стане сега чрез църквата известна на началствата и властите небесни, по пред_вечното определение, което Той е изпълнил [оделотворяване на Волята Божия] в Христа Иисуса, Господа нашего [по предвечна

да стане човек], у Когото, чрез вярата в Него, имаме дръзновение да се доближаваме към Бога с доверие. [Ефесяни, 3:8-12]

Амин.

. . .


Редактирано от Ежко на 07.05.13 19:26.



Тема Re: За Тайнатанови [re: Ежко]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано08.05.13 08:35



Ежо,
в другата ти вдигната тема още чакам отговор. Драсни 2-3 реда като ти остане време.



Тема Re: За Тайнатанови [re: Aлиca.]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано08.05.13 08:36



Пусни нова тема - иначе, се получава "разводняване".

. . .




Тема Re: За Тайнатанови [re: Ежко]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано08.05.13 08:38



И в Посланието си до Римляни ап. Павел загатва за тази Тайна:

[14:24] А на Тогова, Който има сила да ви укрепи, според благовестието ми и проповедта за Иисуса Христа, според откритието на тайната, умълчавана от вечни времена,
[14:25] а сега явена, и чрез пророческите писания, по заповед на вечния Бог, възвестена на всички народи, за да се покоряват на вярата, -
[14:26] на Тогова единаго премъдраго Бога, чрез Иисуса Христа, слава вовеки, амин.



И още и пак - в светото Евангелие:

Аз Те прославих на земята, свърших делото, що Ми бе дал да изпълня. [Иоан, 17:4]



. . .




Редактирано от Ежко на 08.05.13 08:52.



Тема Re: За Тайнатанови [re: Ежко]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано08.05.13 09:48



Няма причини за нова тема. Един подробен постинг ми стига.
Чакам си отговора. Знаеш ли го?



Тема Re: За Тайнатанови [re: Ежко]  
Автор oldfrog (пристрастен)
Публикувано12.05.13 16:18



Ежко,
Внимавай с аналогиите!

И не смесвай Мелхиседековото свещенство с назирейски обрек в Исус.

Ще ти задам въпроса по друг начин.

При положение, че е назирей, как Исус ще изпълни Закона, при положение, че Законът забранява на Назиреите пиенето на вино?

И да ти припомня:
"Нито една чертица от Закона няма да премине, докато не се сбъдне всичко."

Тоест, докато не премине целия този свят и не се установи бъдещия.

Наливай ми от триста дола вода чрез Писанието, казвай колкото искаш иначе верни неща и цитирай същото това Писание колкото си искаш, Назирейството на Исус си остава недоказуемо определение чрез Писанието, защото противоречи на Писанието.

А това го обяснявам подробно ли подробно!



Тема Защо не прочетеш най-сетне за "чертицата"нови [re: oldfrog]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано12.05.13 21:38



В отговор на:

При положение, че е назирей, как Исус ще изпълни Закона, при положение, че Законът забранява на Назиреите пиенето на вино?

И да ти припомня:
"Нито една чертица от Закона няма да премине, докато не се сбъдне всичко."

Тоест, докато не премине целия този свят и не се установи бъдещия.


Неслучайно удебелявам "Закон" и "сбъдване" - за сетен път се убеждавам, че въпреки че те помолих да прочетеш поне 4-ри пъти по този въпрос, ти не го направи - последно, тук:
В отговор на:

Внимавай с аналогиите!

И не смесвай Мелхиседековото свещенство с назирейски обрек в Исус.



Не си ли ти този, който се опитва да вмести Господ Вседържител, Законодателят, в буквоядните ти представи ?

Да, не играеш честно, драги Иво. Понеже, ако да бе честен, да бе намерил време да се запознаеш поздобаващо с постингите, а не да припяваш една и съща песен, без да полагаш никакви усилия за адекватна дискусия, нечетейки предоставеното с подобаващо внимание. Това, впрочем, се нарича високомерие. Нищо лично, приятелю - моето високомерие е далеч висше от товето.

. . .


Редактирано от Ежко на 12.05.13 21:43.



Тема "Тогава рекох: ето, ида (писано е за Мене в..."нови [re: Ежко]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано14.05.13 22:47



По моему, това е твърде важно, затова нека се чува отново:

. . ."Второто Лице – Единородният Син Божий – заради нас, човеците, заради нашето спасение изявява предвечното Си С ъ г л а с и е да стане човек [това именно е Обета за пълно и всечестно подчинение на човешката воля на Божествената], което е отразено в Писанията: "Тогава рекох: ето, ида (п и с а н о е за Мене в началото на книгата), да изпълня, Боже, Твоята воля". Като каза по-горе: "жертва и принос, всесъжения и жертви за грях (които се принасят според закона) Ти не пожела и не Ти са угодни", сетне рече: "ето, ида, Боже, да изпълня Твоята воля" [ето го черно на бяло изявлението пред цялата Вселена това Съгласие за изпълнение на Обета]. С това Той отменява първото, за да постави второто. По тая воля сме осветени чрез извършеното веднъж завинаги принасяне на Иисус Христовото тяло. " (Евр. 10:7-10), а така също и в откровеното, че: "Бог толкоз обикна света, че отдаде Своя Единороден Син, та всякой, който вярва в Него, да не погине, а да има живот вечен." (Ин. 3:16)."

И има пряка връзка с:


“И рече им: ето това е, ЗА КОЕТО ВИ БЯХ ГОВОРИЛ, когато бях още с вас, че трябва да се и з п ъ л н и всичко, писано за Мене в Закона Моисеев [това именно е "началото на книгата"] и у пророците и в псалмите . ” (Лука, 24:44)



. . .


Редактирано от Ежко на 14.05.13 22:54.



Тема И в глава 1-ва (Ефесяни)нови [re: Ежко]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано17.05.13 12:38



"""в Посланието до Ефесяни е видно, че Решението Син Божий да стане човек заради нас, човеците, заради нашето спасение, по предвечно Божие Обещание за пълно подчинение_съгласие на човешката воля на Сина Божий с Божествената тъй, щото да Се посвети на Бога до смърт, и то смърт кръстна, е Определено именно на Предвечния Божий Съвет, по Всесвятата Божествена Воля и Божествена Премъдрост:

На мене, най-малкия от всички светии, се даде тая благодат - да благовестя на езичниците неизследимото богатство Христово и да открия на всички, в що се състои разпоредбата на Тайната, скривана от векове в Бога, Който създаде всичко чрез Иисуса Христа, та многоразличната премъдрост Божия да стане сега чрез църквата известна на началствата и властите небесни, по пред_вечното определение, което Той е изпълнил [оделотворяване на Волята Божия] в Христа Иисуса, Господа нашего [по предвечна

да стане човек], у Когото, чрез вярата в Него, имаме дръзновение да се доближаваме към Бога с доверие. [Ефесяни, 3:8-12]"""



И в глава 1-ва ап. Павел говори за тази Тайна - Тайната на Предвечния Троичен Божий Съвет:

[1:3] Благословен да бъде Бог и Отец на Господа нашего Иисуса Христа, Който ни благослови в Христа с всяко духовно благословение от небесата,
[1:4] както и ни избра чрез Него, преди да се свят създаде, за да бъдем свети и непорочни пред Него с любов,
[1:5] както пред_определи да ни осинови за Себе Си ч р е з Иисуса Христа, по благо_воление на Своята воля,
[1:6] за да бъде хвалена славата на Неговата благодат, с която Той ни е облагодатствувал чрез Своя Възлюбен,
[1:7] в Когото имаме изкупление чрез кръвта Му, прошка на греховете по богатството на Неговата благодат.
[1:8] Тая благодат Той изобилно ни дарува във всяка премъдрост и разум,
[1:9] като ни откри тайната на волята Си по Своето благоволение, що бе о т п р е д и положил в Себе Си,
[1:10] в нареждане изпълнението на времената, за да съедини всичко небесно и земно под един глава - Христа.

. . .




Редактирано от Ежко на 17.05.13 12:46.



Тема Re: За Тайнатанови [re: Ежко]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано17.05.13 14:26



Книга Деяния на светите апостоли

[17:30] Бог, прочее, като презря времената на незнанието, сега заповядва вредом на всички човеци да се покаят;
[17:31] защото определи ден, когато ще съди праведно вселената чрез пред_определения от Него Мъж, като даде уверение на всички с възкресяването Му от мъртвите.


Из Първо съборно послание на св. ап. Йоана Богослов

[4:9] Божията любов към нас в това се яви, дето Бог проводи в света Своя Единороден Син, за да бъдем живи чрез Него.
[4:10] В това се състои любовта, че не ние възлюбихме Бога, а Той [предвечно] ни възлюби и проводи Сина Си да стане умилостивение за нашите грехове.
[4:11] Възлюбени, ако тъй ни възлюби Бог, и ние сме длъжни да любим един другиго.
[4:12] Бога никой никога не е видял. Ако любим един другиго, Бог пребъдва в нас, и любовта Му е съвършена у нас.
[4:13] Че ние пребъдваме в Него и Той в нас, узнаваме от това, дето ни е дал от Своя Дух.
[4:14] И ние видяхме и свидетелствуваме, че Отец проводи Сина за Спасител на света.
[4:15] Който изповяда, че Иисус е Син Божий, в него пребъдва Бог, и той - в Бога.
[4:16] И ние познахме любовта, която Бог има към нас, и повярвахме в това. Бог е любов, и който пребъдва в любовта, пребъдва в Бога, и Бог - в него.
[4:17] Любовта у нас се затуй съвършенствува, за да имаме дръзновение в съдния ден; защото, както е Той, тъй сме и ние в тоя свят.
[4:18] В любовта страх няма, но съвършената любов пропъжда страха, защото в страха има мъка. Който се бои, не е съвършен в любовта.
[4:19] Ние Го любим, защото Той по-напред [т.е., предвечно] ни възлюби.


. . .




Редактирано от Ежко на 17.05.13 14:41.



Тема Не, не е таканови [re: oldfrog]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано17.05.13 22:22



"""Наличието на две воли в Исус, донякъде илюстративно може да ти се обясни с илюстрацията на едно ограничено подмножество, което се намира в полето на едно неограничено множество. Ограничената Човешка воля на Исус, която може да се изобрази като кръг в безкрайната равнина на Божествената Му воля. Тя е ограничена в кръга, но е идентична в припокриването си с тази на безкрайната равнина. Като Човешки Син, Исус се простира в ограничението на човешкото естество. Като Божи Син, Исус е с безкрайна неограниченост на Свободната Си Божествена воля. Така че те хем са едно, хем са нещо различно. Сега става ли ти малко по-разбираемо, макар че всяка илюстрация е слаба да изрази тайната Боговъплъщението в човешко тяло?"""

Няма такова нещо като ограниченост на човешката Му воля. Затова и го оцветих в червено. В Писанието ясно е казано, че Жертвата Му е добро_волна.

Та нима не бе точно и именно с в о б о д н а т а воля на човеци, която разпънала до смърт - и то смърт кръстна - Самият Творец на всичко видимо и невидимо - Самият Абсолют, имащ безначално "безкрайна неограниченост на Свободната Си Божествена воля".

И, нима Господ Вседържител не би могъл да ни погуби до смърт безвъзвратна, както ние стъпкваме до смърт - вярвайки, че е безвъзвратна - мравки(те), например.


В какво се състои Божия образ у нас, човеците, скъпи приятелю, ако не в неограничената ни свобода на волеизявление - свободната раз_Умна моя/твоя/и всяка друга човешка воля, която и Син Божий придобил - л и ч н о, ставайки човек, заради нас, човеците, заради нашето спасение .

.

Божието подобие е друга Тема.

Слава Богу за всичко.

. . .



Редактирано от Ежко на 17.05.13 22:51.



Тема Re: Иконата на Андрей Рубльов изобразява именнонови [re: Ежко]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано25.05.13 10:58



Христос воскресе !





Троица
Протоиерей Павел Великанов

Източник:

Преводът по-долу е със съкращения, с малки добавки, не претендиращ за точност:


- . . . Андрей Рубльов по удивителен начин успял да се докосне до Тайната на тайните – тази на Бога, Троичен в ипостасите Си и Един в Своята Божествена Същност – Тайна, която си остава недостижима за човешките умове.

Блажиният Августин в своите „Изповеди” споделя, че колкото и много да размишлява за Тайната на Света Троица, не е могъл да я проумее. Веднъж, той излязъл да се поразходи на брега на морето. Там той забелязал едно момченце, което дълбаело дупка в пясъка и после се опитвало да я запълни с вода от морето. Наблюдавайки момченцето, в един момент го попитал, какво се опитва да направи. „Направих дупка за морето и сега нося водата от него, за да го преместя в дупката”. Августин се удивил на наивността на детето и възкликнал: „Не разбираш ли, че да прелееш морето в тази яма е абсолютно невъзможно”. Тогава чул глас свисше: „По-скоро детето ще прелее морето в ямата, нежели ти да проникнеш в океанските дълбини на Три_Единия Бог”.

Много преди появата на християнството човечеството имало не малки познания за Бога. Независимо, че имало голяма пъстрота на религиозните идеи, болшинството вярвания за Бога били много сходни: Абсолют, Който Е безкрайно силен, с неограничена Власт, Премъдър, Справедлив, невеществен, може да бъде дори снизходителен, проявявайки милост. Но християнското благовестие известило за Бога онова, което не може да бъде чуто никъде: Бог е Един, но в Единство: "Той е Единица в Троицата и Троица в Единицата" [вж.Св. Григорий Богослов, Слово 6., 22, PG 35, 749, и Слово 40., 41, PG 36, 471, добавките са мои, Ежко] – Отец, Син и Дух Святий, при което всяка от Божествените Ипостаси има абсолютната Божествена Пълнота. Това не са три бога в Троицата – отличията на Лицата не разделят Една и Съща Божествена Същност: Трите Лица Са Един Бог, с една и Съща Божествена Същност, - Единият Бог Е в Три Лица, с Едно и Също Божествено достойнство. Тази провъзгласена [на Вселената] най-висша истина – за Тайната на Единосъщната и Неразделна Троица – разкрива още една недостъпна до тогава истина – Бог Е Любов ! Светата Троица – това е Тайна на Божествената любов, и тази Божествена любов се явява едновременно и тържествена, и ликуваща, и кръстно страдаща за своите творения.

Центърът на тази Тайна, по отношение на нас, е Разпъващата Се заради нас Любов – не „самотна” Единица, а Троично Единство, Бог не е просто личностен, а Три_личностен. Той е диалогичен: вътре в Него се осъществява предвечен, извънвременен диалог на безкрайната, неоскъдняваща Любов.

За какво беседват Трите Божествени Лица изобразени на Рубльовата икона в кръга на вечността ? Прот. Авакум в началото на своите „Жития” размишлява над този Предвечен Съвет. Отец говори на Сина: „Да създадем света!” и Синът отвръща „Да, Отче”. „Но този свят” – продължава Отец – "отпада от предначертания от Нас път и за това, че трябва да бъде спасен, на Теб се налага да станеш човек и да умреш”. „Нека бъде така - слизам от небето, не за да върша Моята воля, а Твоята”, отвръща Сина [срвн. Иоан, 6:38]. . .




И това е в пълно съгласие с православното догматическо богословие:



. . .



Редактирано от Ежко на 25.05.13 11:34.



Тема Книга на пророк Исаиа, 49:1-7нови [re: Ежко]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано27.05.13 09:54



В отговор на:

. . .Центърът на тази Тайна, по отношение на нас, е Разпъващата Се заради нас Любов – не „самотна” Единица, а Троично Единство, Бог не е просто личностен, а Три_личностен. Той е диалогичен: вътре в Него се осъществява предвечен, извънвременен диалог на безкрайната, неоскъдняваща Любов.

За какво беседват Трите Божествени Лица изобразени на Рубльовата икона в кръга на вечността ? Прот. Авакум в началото на своите „Жития” размишлява над този Предвечен Съвет. Отец говори на Сина: „Да създадем света!” и Синът отвръща „Да, Отче”. „Но този свят” – продължава Отец – "отпада от предначертания от Нас път и за това, че трябва да бъде спасен, на Теб се налага да станеш човек и да умреш”. „Нека бъде така - слизам от небето, не за да върша Моята воля, а Твоята”, отвръща Сина [срвн. Иоан, 6:38]. . .




Из Книга на пророк Исаиа

[49:1] Слушайте Ме, острови, и внимавайте, народи далечни: Господ Ме повика още от утроба, от майчина Ми утроба нарече името Ми [тосет, предвечно, извън всяко време. . .*];
[49:2] и направи устата Ми като остър меч; със сянката на ръката Си Ме покриваше и Ме направи изострена стрела; в Своя колчан Ме пазеше;
[49:3] и Ми каза: Ти си Мой раб, Израилю, - в Тебе ще се прославя.
[49:4] Аз пък казах: напразно съм се трудил за нищо и напусто съм изтощавал силата Си. Но правото Ми е у Господа [слизам от небето, не за да върша Моята воля, а Твоята], и наградата Ми - у Моя Бог.
[49:5] И сега казва Господ, Който още от утроба Ме направи Свой раб [*тоест, извън всяко време, на Предвечния Божий Съвет е взето решение за съгласието на Сина Божий да стане човек заради нас, човеците, заради нашето спасение], за да обърна към Него Иакова, и да се събере при Него Израил; Аз съм поче'тен в очите на Господа, и Бог Мой е Моя сила.
[49:6] И Той рече: малко е, че Ти ще Ми бъдеш раб, за да се възстановят колената Иаковови и да се възвърнат остатъците Израилеви, но Аз ще Те направя светлина за народите, за да се простре Моето спасение до земните краища.
[49:7] Тъй казва Господ, Изкупителят на Израиля, Светият негов, на презирания от всички, на укорявания от народа, на Раба на властителите: царе ще Те видят - и ще станат; князе ще се поклонят заради Господа, Който е верен, заради Светия Израилев, Който Те е и з б р а л.

Презреният, Унизеният до смърт, и то смърт кръстна Богочовек и Господ наш Иисус Христос, биде въздигнат именно поради , оставайки верен докрай на Божията свята Воля да отдаде Сам Себе си откуп за спасението на човешкия род. Затова Той е и Назорей на назореите - Съвършения Назорей. Тази Тайна наистина е Велика. Амин.

. . .




Редактирано от Ежко на 27.05.13 10:05.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.