Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:49 11.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Тема И в глава 1-ва (Ефесяни)нови [re: Ежко]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано17.05.13 12:38



"""в Посланието до Ефесяни е видно, че Решението Син Божий да стане човек заради нас, човеците, заради нашето спасение, по предвечно Божие Обещание за пълно подчинение_съгласие на човешката воля на Сина Божий с Божествената тъй, щото да Се посвети на Бога до смърт, и то смърт кръстна, е Определено именно на Предвечния Божий Съвет, по Всесвятата Божествена Воля и Божествена Премъдрост:

На мене, най-малкия от всички светии, се даде тая благодат - да благовестя на езичниците неизследимото богатство Христово и да открия на всички, в що се състои разпоредбата на Тайната, скривана от векове в Бога, Който създаде всичко чрез Иисуса Христа, та многоразличната премъдрост Божия да стане сега чрез църквата известна на началствата и властите небесни, по пред_вечното определение, което Той е изпълнил [оделотворяване на Волята Божия] в Христа Иисуса, Господа нашего [по предвечна

да стане човек], у Когото, чрез вярата в Него, имаме дръзновение да се доближаваме към Бога с доверие. [Ефесяни, 3:8-12]"""



И в глава 1-ва ап. Павел говори за тази Тайна - Тайната на Предвечния Троичен Божий Съвет:

[1:3] Благословен да бъде Бог и Отец на Господа нашего Иисуса Христа, Който ни благослови в Христа с всяко духовно благословение от небесата,
[1:4] както и ни избра чрез Него, преди да се свят създаде, за да бъдем свети и непорочни пред Него с любов,
[1:5] както пред_определи да ни осинови за Себе Си ч р е з Иисуса Христа, по благо_воление на Своята воля,
[1:6] за да бъде хвалена славата на Неговата благодат, с която Той ни е облагодатствувал чрез Своя Възлюбен,
[1:7] в Когото имаме изкупление чрез кръвта Му, прошка на греховете по богатството на Неговата благодат.
[1:8] Тая благодат Той изобилно ни дарува във всяка премъдрост и разум,
[1:9] като ни откри тайната на волята Си по Своето благоволение, що бе о т п р е д и положил в Себе Си,
[1:10] в нареждане изпълнението на времената, за да съедини всичко небесно и земно под един глава - Христа.

. . .




Редактирано от Ежко на 17.05.13 12:46.



Тема Re: За Тайнатанови [re: Ежко]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано17.05.13 14:26



Книга Деяния на светите апостоли

[17:30] Бог, прочее, като презря времената на незнанието, сега заповядва вредом на всички човеци да се покаят;
[17:31] защото определи ден, когато ще съди праведно вселената чрез пред_определения от Него Мъж, като даде уверение на всички с възкресяването Му от мъртвите.


Из Първо съборно послание на св. ап. Йоана Богослов

[4:9] Божията любов към нас в това се яви, дето Бог проводи в света Своя Единороден Син, за да бъдем живи чрез Него.
[4:10] В това се състои любовта, че не ние възлюбихме Бога, а Той [предвечно] ни възлюби и проводи Сина Си да стане умилостивение за нашите грехове.
[4:11] Възлюбени, ако тъй ни възлюби Бог, и ние сме длъжни да любим един другиго.
[4:12] Бога никой никога не е видял. Ако любим един другиго, Бог пребъдва в нас, и любовта Му е съвършена у нас.
[4:13] Че ние пребъдваме в Него и Той в нас, узнаваме от това, дето ни е дал от Своя Дух.
[4:14] И ние видяхме и свидетелствуваме, че Отец проводи Сина за Спасител на света.
[4:15] Който изповяда, че Иисус е Син Божий, в него пребъдва Бог, и той - в Бога.
[4:16] И ние познахме любовта, която Бог има към нас, и повярвахме в това. Бог е любов, и който пребъдва в любовта, пребъдва в Бога, и Бог - в него.
[4:17] Любовта у нас се затуй съвършенствува, за да имаме дръзновение в съдния ден; защото, както е Той, тъй сме и ние в тоя свят.
[4:18] В любовта страх няма, но съвършената любов пропъжда страха, защото в страха има мъка. Който се бои, не е съвършен в любовта.
[4:19] Ние Го любим, защото Той по-напред [т.е., предвечно] ни възлюби.


. . .




Редактирано от Ежко на 17.05.13 14:41.



Тема Не, не е таканови [re: oldfrog]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано17.05.13 22:22



"""Наличието на две воли в Исус, донякъде илюстративно може да ти се обясни с илюстрацията на едно ограничено подмножество, което се намира в полето на едно неограничено множество. Ограничената Човешка воля на Исус, която може да се изобрази като кръг в безкрайната равнина на Божествената Му воля. Тя е ограничена в кръга, но е идентична в припокриването си с тази на безкрайната равнина. Като Човешки Син, Исус се простира в ограничението на човешкото естество. Като Божи Син, Исус е с безкрайна неограниченост на Свободната Си Божествена воля. Така че те хем са едно, хем са нещо различно. Сега става ли ти малко по-разбираемо, макар че всяка илюстрация е слаба да изрази тайната Боговъплъщението в човешко тяло?"""

Няма такова нещо като ограниченост на човешката Му воля. Затова и го оцветих в червено. В Писанието ясно е казано, че Жертвата Му е добро_волна.

Та нима не бе точно и именно с в о б о д н а т а воля на човеци, която разпънала до смърт - и то смърт кръстна - Самият Творец на всичко видимо и невидимо - Самият Абсолют, имащ безначално "безкрайна неограниченост на Свободната Си Божествена воля".

И, нима Господ Вседържител не би могъл да ни погуби до смърт безвъзвратна, както ние стъпкваме до смърт - вярвайки, че е безвъзвратна - мравки(те), например.


В какво се състои Божия образ у нас, човеците, скъпи приятелю, ако не в неограничената ни свобода на волеизявление - свободната раз_Умна моя/твоя/и всяка друга човешка воля, която и Син Божий придобил - л и ч н о, ставайки човек, заради нас, човеците, заради нашето спасение .

.

Божието подобие е друга Тема.

Слава Богу за всичко.

. . .



Редактирано от Ежко на 17.05.13 22:51.



Тема Re: Иконата на Андрей Рубльов изобразява именнонови [re: Ежко]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано25.05.13 10:58



Христос воскресе !





Троица
Протоиерей Павел Великанов

Източник:

Преводът по-долу е със съкращения, с малки добавки, не претендиращ за точност:


- . . . Андрей Рубльов по удивителен начин успял да се докосне до Тайната на тайните – тази на Бога, Троичен в ипостасите Си и Един в Своята Божествена Същност – Тайна, която си остава недостижима за човешките умове.

Блажиният Августин в своите „Изповеди” споделя, че колкото и много да размишлява за Тайната на Света Троица, не е могъл да я проумее. Веднъж, той излязъл да се поразходи на брега на морето. Там той забелязал едно момченце, което дълбаело дупка в пясъка и после се опитвало да я запълни с вода от морето. Наблюдавайки момченцето, в един момент го попитал, какво се опитва да направи. „Направих дупка за морето и сега нося водата от него, за да го преместя в дупката”. Августин се удивил на наивността на детето и възкликнал: „Не разбираш ли, че да прелееш морето в тази яма е абсолютно невъзможно”. Тогава чул глас свисше: „По-скоро детето ще прелее морето в ямата, нежели ти да проникнеш в океанските дълбини на Три_Единия Бог”.

Много преди появата на християнството човечеството имало не малки познания за Бога. Независимо, че имало голяма пъстрота на религиозните идеи, болшинството вярвания за Бога били много сходни: Абсолют, Който Е безкрайно силен, с неограничена Власт, Премъдър, Справедлив, невеществен, може да бъде дори снизходителен, проявявайки милост. Но християнското благовестие известило за Бога онова, което не може да бъде чуто никъде: Бог е Един, но в Единство: "Той е Единица в Троицата и Троица в Единицата" [вж.Св. Григорий Богослов, Слово 6., 22, PG 35, 749, и Слово 40., 41, PG 36, 471, добавките са мои, Ежко] – Отец, Син и Дух Святий, при което всяка от Божествените Ипостаси има абсолютната Божествена Пълнота. Това не са три бога в Троицата – отличията на Лицата не разделят Една и Съща Божествена Същност: Трите Лица Са Един Бог, с една и Съща Божествена Същност, - Единият Бог Е в Три Лица, с Едно и Също Божествено достойнство. Тази провъзгласена [на Вселената] най-висша истина – за Тайната на Единосъщната и Неразделна Троица – разкрива още една недостъпна до тогава истина – Бог Е Любов ! Светата Троица – това е Тайна на Божествената любов, и тази Божествена любов се явява едновременно и тържествена, и ликуваща, и кръстно страдаща за своите творения.

Центърът на тази Тайна, по отношение на нас, е Разпъващата Се заради нас Любов – не „самотна” Единица, а Троично Единство, Бог не е просто личностен, а Три_личностен. Той е диалогичен: вътре в Него се осъществява предвечен, извънвременен диалог на безкрайната, неоскъдняваща Любов.

За какво беседват Трите Божествени Лица изобразени на Рубльовата икона в кръга на вечността ? Прот. Авакум в началото на своите „Жития” размишлява над този Предвечен Съвет. Отец говори на Сина: „Да създадем света!” и Синът отвръща „Да, Отче”. „Но този свят” – продължава Отец – "отпада от предначертания от Нас път и за това, че трябва да бъде спасен, на Теб се налага да станеш човек и да умреш”. „Нека бъде така - слизам от небето, не за да върша Моята воля, а Твоята”, отвръща Сина [срвн. Иоан, 6:38]. . .




И това е в пълно съгласие с православното догматическо богословие:



. . .



Редактирано от Ежко на 25.05.13 11:34.



Тема Книга на пророк Исаиа, 49:1-7нови [re: Ежко]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано27.05.13 09:54



В отговор на:

. . .Центърът на тази Тайна, по отношение на нас, е Разпъващата Се заради нас Любов – не „самотна” Единица, а Троично Единство, Бог не е просто личностен, а Три_личностен. Той е диалогичен: вътре в Него се осъществява предвечен, извънвременен диалог на безкрайната, неоскъдняваща Любов.

За какво беседват Трите Божествени Лица изобразени на Рубльовата икона в кръга на вечността ? Прот. Авакум в началото на своите „Жития” размишлява над този Предвечен Съвет. Отец говори на Сина: „Да създадем света!” и Синът отвръща „Да, Отче”. „Но този свят” – продължава Отец – "отпада от предначертания от Нас път и за това, че трябва да бъде спасен, на Теб се налага да станеш човек и да умреш”. „Нека бъде така - слизам от небето, не за да върша Моята воля, а Твоята”, отвръща Сина [срвн. Иоан, 6:38]. . .




Из Книга на пророк Исаиа

[49:1] Слушайте Ме, острови, и внимавайте, народи далечни: Господ Ме повика още от утроба, от майчина Ми утроба нарече името Ми [тосет, предвечно, извън всяко време. . .*];
[49:2] и направи устата Ми като остър меч; със сянката на ръката Си Ме покриваше и Ме направи изострена стрела; в Своя колчан Ме пазеше;
[49:3] и Ми каза: Ти си Мой раб, Израилю, - в Тебе ще се прославя.
[49:4] Аз пък казах: напразно съм се трудил за нищо и напусто съм изтощавал силата Си. Но правото Ми е у Господа [слизам от небето, не за да върша Моята воля, а Твоята], и наградата Ми - у Моя Бог.
[49:5] И сега казва Господ, Който още от утроба Ме направи Свой раб [*тоест, извън всяко време, на Предвечния Божий Съвет е взето решение за съгласието на Сина Божий да стане човек заради нас, човеците, заради нашето спасение], за да обърна към Него Иакова, и да се събере при Него Израил; Аз съм поче'тен в очите на Господа, и Бог Мой е Моя сила.
[49:6] И Той рече: малко е, че Ти ще Ми бъдеш раб, за да се възстановят колената Иаковови и да се възвърнат остатъците Израилеви, но Аз ще Те направя светлина за народите, за да се простре Моето спасение до земните краища.
[49:7] Тъй казва Господ, Изкупителят на Израиля, Светият негов, на презирания от всички, на укорявания от народа, на Раба на властителите: царе ще Те видят - и ще станат; князе ще се поклонят заради Господа, Който е верен, заради Светия Израилев, Който Те е и з б р а л.

Презреният, Унизеният до смърт, и то смърт кръстна Богочовек и Господ наш Иисус Христос, биде въздигнат именно поради , оставайки верен докрай на Божията свята Воля да отдаде Сам Себе си откуп за спасението на човешкия род. Затова Той е и Назорей на назореите - Съвършения Назорей. Тази Тайна наистина е Велика. Амин.

. . .




Редактирано от Ежко на 27.05.13 10:05.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.