Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:11 21.05.24 
Политика, Свят
   >> Политика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | (покажи всички)
Тема Re: АЕЦ трябва да има [re: БATKO]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано19.04.11 17:55



Ми да се запознаем. Не съм Костовичар. И Сорос не ми плаща.
Ама съм против Белене.
Цената е висока. Сметките ти са на кантар. Няма смисъл да спорим, изчел съм те, и мисля че просто леко изкривяваш нещата. Но ако бяха само сметките - щях да съм ЗА.
Белене е земетръсен район. Чел съм че и "подложката" не е много надеждна, за разлика от Козлодуйската. Не съм прочел и едно мнение защо блоковете да не се направят към структурата в Козлодуй. Разбира се това че аз не знам защо - не означава че няма сериозни истински причини (а не например че цената ще е доста по ниска, съответно рушветите ще са по малки).

Bеer? Mоre?




Тема Re: Нима му вярваш на тоя плужек? [re: БATKO]  
Автор Vendome (Duke)
Публикувано19.04.11 18:04



ТЕЦ Марица Изток 3 не е ли още на Енел.



Тема Re: АЕЦ трябва да има [re: bira_more]  
Автор persone (върховист)
Публикувано19.04.11 18:05



Цената не е чак толкова висока. Централата е проектирана да понесе земетресение по най-високата степен и отчетено, че се намира близо до Вранча. Положението с румънската АЕЦ в Черна Вода е много по-лошо, защото наистина се намира в тектонския разлом на земетръсната зона на Вранча, докато Белене не е. Досега не се чу обаче от румънска страна някакви обструкции от страна на техните зелени, демократи и тем подобни. Само у нас вирее явно самоубийствения вирус на саморазрушението. Колкото до това да се направят блоковете или поне единия в Козлодуй, което е разумно до някъде, беше доколкото разбирам един от тактическите ходове на министър Трайков, при водене на преговорите с Москва за намяляване на цената.



Тема Re: АЕЦ трябва да има [re: persone]  
Автор Vendome (Duke)
Публикувано19.04.11 18:06



Ти намери ли отговор на въпроса, защо само на нас пробутват този реактор и никой друг освен иранците не се е излъгал да го купи?



Тема Re: АЕЦ трябва да има [re: persone]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано19.04.11 18:24



Значи - аз също споменах че цената не е баш спирачка за мен. По важния, според мен въпрос е какви са причините поради които да се избере Белене, вместо например нови блокове или подмяна на блокове в Козлодуй.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Чакай, чакай малко [re: БATKO]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано19.04.11 21:47



Ето къде отива печалбата - да компенсира загубата от ВЕЦове, слънчеви, вятърни...
Ето първата неистина която си написъл. Защото разликата в цената на тока от различните ВЕИ не се компенсира от производителите, а от потребителите. По тази причина в сметките си имаме перо за зелена енергия.

После, ако икономическата обосновка за Белене беше толкова проста, нямаше да бъде търсен консултант и да му се плащат милиони. Или това "не е лъжица за всяка уста".

И накрая, аз не работя за ЧЕЗ. Дори ги ненавиждам колкото и ти. От медиите научих, че е спряна. Но нека не се измъкваме от очевидния факт - една мощност от 1 300 МВт (т.е. 2/3 от АЕЦ) просто е извадена от енергийната ни система без това да се отрази на системата. А това говори лошо за съотношениет "тоърсене-предлагане". Които разбират от икономика знаят значението на последното.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: Чакай, чакай малко [re: Aлaдин]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано19.04.11 23:36



Перото зелена енергия дърпа по непазарен начин цената на горе. Перото АЕЦ енергия дърпа цената на долу. Така че...
Махаш 1300 МВт - и не ги усещаме. Ама след 5 - 10 години ще има 10 % ако не и 20 % електромобили. И потреблението на ток ще се вдигне много бързо. Да не говорим че и икономиката може да се съживи.

Bеer? Mоre?




Тема Re: АЕЦ трябва да има [re: bira_more]  
Автор persone (върховист)
Публикувано20.04.11 09:13



Това не знам, защото решението за строеж в Белене е взето още в началото на 80-те при Тошо. При всички положения обаче имам повече вяра на тогавашните проектанти и експерти, някои от които все още са живи и могат да разкажат доста, отколкото на сегашните, ако изобщи ги има. През 1989 и 1990 всичко беше почти готово и се очакваше едва ли не скорошен старт на АЕЦ Белене. От друга страна, се говори, че в "гьола" на Белене са вкарани 1 милиард до този момент. Не мога да разбера откъде се явява тази колосална инвестиция за един "гьол", но като се раздели тази сума взета основно като комисионни, най-много като че ли по времето на дедо Цар, на 20 години "преход" и на всичките тези "правителства", които ни управлявяха може да се стигне до извода, че и това не е чак толкова много. Лошо би било да се загуби този милиард директно, чрез пренасочване на площадката на друго място, а и руснаците казаха, че ако се сложи един реактор в Козлодуй вместо в Белене ще се оскъпи стойността с 1,5 млрд. Просто Белене се явява една от многото дупки за финансиране на измислените ни партии през 20 годишният ни "преход", и всички без изключение са си топили гагите там.


пп
Всъщност загубите са много по-големи, доста милиарди преки и непреки загуби, една от чешките турбини струваща около милиард още през 1990 умишлено залежа в тогавшна Чехословакия, защото разни изроди маскирани като еколози и синдикалисти под личното ръководство на другаря синдикалист Тренчев и формиращите се като партия псевдоеколози на "Зелените" окупира площадката на Белене и не позволи транспорта на уникалното съоръжение. България загуби още през 1990 един милиард само от това, без да броим скъпите складови разходи и накрая желязото ръждяса. При друг държавнически подход можеше да се препродаде, но кой в тая държава през 90-те пък и сега ще се хаби за подобно нещо.
пп
Престъпление беше и да се замразява проекта, а това стана след неистовите напъни на един дето и сега го прави. Само това ни струваше допълнителни милиарди в оскъпяването на един вече готов проект. Питам се кой ще плати за всички умишлени загуби дотук и ще вкарат ли някой политик за преднамерени лобистки антибългарски действия в затвора?

Редактирано от persone на 20.04.11 10:13.



Тема Re: АЕЦ трябва да има [re: persone]  
Автор Vendome (Duke)
Публикувано20.04.11 09:15



Съмняваме до идването на власт на НДСВ да е имало врътки с Белене по простата причина, че този проект беше замразен.



Тема Re: АЕЦ трябва да има [re: Vendome]  
Автор persone (върховист)
Публикувано20.04.11 09:26



Проектът беше замразен под благовидния предлог да се оцени и преоцени наново със съответната комисионна естествено. След преоценката се реши да се строи Белене, като се затворят блокове в Козлодуй уж под европейски натиск. Абсолютно годни реактори. Това само тук може да се случи. Нямам намерение да влизам в про и анти партийни скандали, все са ми тая. Всички партии до една са компрадорски маскари, а тези които прекалено страстно защитават която и да е партия са обикновени комсомолски активистчета. Всеки случай, както вече бе казано е престъпление пред българската нация да се стопира Белене.

Редактирано от persone на 20.04.11 09:35.




Страници по тази тема: << 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.