Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:14 22.05.24 
Градове
   >> Пловдив
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Наистина ...нови [re: ДъpвeнФилocoф]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано15.07.10 13:32



ако операта носеше пари, досега да е приватизирана или да са открити частни опери
а сигурен ли си, че няма частни опери?



разбира се, не очаквам една опера да е печеливша като някой фолк клуб, но все пак има много начини да намериш пари - спонсори, държавни програми, по които се кандидатства за финансиране, реклами, допълнителни дейности и др. Прочети статията, която пускам. много е поучителна.

Въобще моето впечатление за цялостното развитие на културата у нас е горе-долу следното:
има едни хора, които се занимават с нещо "културно". Примерно опера. И се изживяват като големи пазители на духовността на нацията. те са велики, без тях обществото умира. Ама си стоят в салоните и си творят изкуството само за тях и шепа "богоизбрани". Но да излезнат на улицата, да отидат в някое училище, завод, учреждение за да убедят масата, че е хубаво, интересно и добро да се ходи на опера - Не. Да направят три-четири по-елементарни постановки, на границата на халтурата, които да са по масовия вкус и с приходите от които да финансират една качествена - Не. Да напишат някой проект за някоя европейска програма - не.

само искат от държавата - дай, дай.



Тема Re: Държавата закрива пловдивската операнови [re: f(x)dx]  
Автор cineman (In kino veritas)
Публикувано15.07.10 15:32



Ще ти кажа защо се пеня. Някога работих в едно кино, което беше вече приватизирано, но новите му собственици не разбираха нищо от тоя бизнес и трепереха от страх, че са се прекарали, а държавата ги задължаваше да запазят предмета му на дейност 10 години. Моето присъствие там продължи около година. Захванах се от позицията на зрител и кинолюбител. Занимавах се главно със съставяне на програмата, реклама и организация на колективни посещения за ученици и войници. За тази една година печалбата на киното се вдигна 5-6 пъти при почти същите разходи. А тогава всички в града, в който живея, твърдяха, че вече никой не иска да ходи на кино. Но всъщност се оказа, че:
1. Хората не искаха да гледат лоши филми поради случайния им подбор.
2. Не се престрашаваха да си купят билети, за да не се разочароват.
3. Вече не се интересуваха от програмата на киното по горепосочените причини.
4. Повечето мои съграждани даже не знаеха, че киното работи, въпреки че минаваха всеки ден край него.
5. Децата и учениците не ходеха, защото никога не бяха стъпвали там и не знаеха какво е това.
6. Нямаше никаква реклама.

Собствениците на киното ме извикаха от къщи, за да им помагам. Напуснах си работата, която беше два пъти по-добре платена. През първите шест месеца нямаше кой знае какъв напредък - условието беше киното да може да си плаща тока и заплатите и да не фалира съвсем. През втората половин година обаче парите започнаха да "валят". Тогава ме уволниха с думите: "Ти да не си мислиш, че не можем да се оправим без теб?".
Това кино работи и до днес... А в две трети от българските градове в момента няма действащи киносалони. Но бях жив свидетел, че от изкуство може да се печели. Е, в случая - чуждо.
И си мисля, че театърът и операта също биха могли да носят пари, а не само да просят милостиня за някакви мизерни заплати.
Но аз не бих могъл да им помогна с нищо. Даже не мога да си купя и билети, защото в момента съм безработен...



Тема Re: Наистина ...нови [re: f(x)dx]  
Автор cineman (In kino veritas)
Публикувано15.07.10 15:39



Всъщност до голяма степен съм съгласен с тебе. В момента директорите на държавните и общинските театрални заведения (а сигурно с 1-2 изключения всички са такива) само просят пари с идеята "Дайте да им платим заплатите на тия хора, защото иначе трябва да ги изхвърлим на улицата, а те нищо друго не могат да правят." Не че и това, дето го правят, го вършат идеално.
Но съм убеден, че далеч не са използвани собствените им възможности. Те сигурно изобщо даже не са се допитали какво иска да гледа публиката. А и публиката не я е еня за техните проблеми. Зрителят иска само да му е приятно. И ако едно забавление не му харесва, той веднага си намира друго.



Тема Re: Държавата закрива пловдивската операнови [re: Oпepaтa-Mюзиkъл]  
АвторPaлицa (Нерегистриран)
Публикувано15.07.10 16:00



Смешно ми е, ама умирам от смях!
Как така никой до сега не говореше за опера? Не знам има ли поне една тема в този клуб, свързана с операта в града?
Сега изведнъж пропищяха като удавени, че операта нямало да я има.
И тези, които не са стъпвали на опера, първи тръгнаха да я защитават с виртуални подписки.
Аз не съм ходила на опера и едва ли ще ида. Все ми е тая дали ще има опера или не.
Но защо тези, които подкрепят операта не я подкрепят като реални потребители на това изкуство?
Античния никога не е бил пълен, когато е имало оперни спектакли. Ама никога!
И сега да ми се правят колко милеели за операта, няма как да им повярвам.

Хубаво е града ни да има опера.
Един ден това ще бъде оценено.
Вердиевите вечери са чудесен празник за чуждите посетители сред обстановката на античния театър и една чудесна реклама за нашия град.



Тема Re: Държавата закрива пловдивската операнови [re: cineman]  
Автор бaй Moмчил Beлиkи (Гpeдopeд)
Публикувано15.07.10 16:12



Само едно не мога да разбера от цялата история - да отидеш да работиш при собственици завършени идиоти, нищо не разбиращи от бизнеса с който са се захванали за два пъти по-малко пари?!?!?

Човече почвам да си мисля, че проблема е бил в теб самият





Тема Re: Държавата закрива пловдивската операнови [re: бaй Moмчил Beлиkи]  
Автор cineman (In kino veritas)
Публикувано15.07.10 16:15



Да, аз съм си проблемът в този живот. В следващия - ще видим.


Важното е, че бях доволен от себе си. Не че това ми помогна много...
Каквото и да направя, винаги съм откъм *****та страна...
Между другото, май цялата ни държава е завършен идиот...

Редактирано от cineman на 15.07.10 16:29.



Тема Re: Държавата закрива пловдивската операнови [re: cineman]  
Автор Бepeзka! ()
Публикувано15.07.10 17:44



Малко разяснение - тук отдавна операта е слята с филхармонията. Преди имахме Народна опера - Пловдив, сега имаме ОФД (оперно-филхармонично дружество). Както вървят нещата скоро няма да имаме нищо. Всъщност, май мислят да оставят само филхармонията.



Тема Re: Държавата закрива пловдивската операнови [re: ДъpвeнФилocoф]  
Автор Бepeзka! ()
Публикувано15.07.10 17:48



Тук има и друг проблем - сгарадата, в която се помещаваше операта, а именно Синдикалният дом. Там тече ремонт. И за какъв дявол питам аз? Сигурно някой има апетит към сградата.
И друго нещо - имаме добра трупа, която пълни залите в чужбина. Знаеш ли с какъв успех са минавали турнетата на една славянска опера като "Княз Игор"? На запад трупата жъне успехи, а тук...



Тема Re: Държавата закрива пловдивската операнови [re: cineman]  
Автор Бepeзka! ()
Публикувано15.07.10 17:59



Киното е масово изкуство, операта - не е.
Такава култура се изгражда с не едно поколение.



Тема Re: Държавата закрива пловдивската операнови [re: Paлицa]  
Автор Бepeзka! ()
Публикувано15.07.10 18:03



Раличке, хем никога не си стъпвала на опера, хем знаеш, че никога Античният не бил пълен по време на оперен спектакъл. За да твърдиш такова нещо трябва да си присъствала на всеки спектакъл.
Уверявам те, че преди двадесет години Античният се пълнеше на оперните спектакли. Емоционално съм свързана с Операта. Тя беше първото ми работно място преди доста време. Мъчно ми е, че всичко приключва. Но от друга страна пък, знам, че дори да я закрият, след време пак ще я открият. Така си мисля, пък ще видим.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.