Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:14 02.05.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема За проговарянетонови  
Автор mishi-mishi (четяща)
Публикувано08.01.04 02:25



Здравейте и ЧНГ!
Не знам дали този въпрос сте го обсъждали, но мен взе да ме притеснява и затова ще ви попитам - кога проговориха децата ви?
Моят син е на 2 г. и 1 м., а въобще не иска да повтаря дори елементарни срички или думички. Има си около 10 (не повече) думи, които употребява - мама, тата, ало, дай, НЕ, ла(ела) и долу-горе това е. Правя се, че не разбирам какво ми иска или че ще му изпълня желанието, ако повтори думичката след мен, но той упорито отказва.
Въобще не може да се каже, че сме го оставили без да му говорим и без да му обръщаме внимание.Той е центърът на внимание и все има някой който да се занимава с него. Иначе всичко разбира, чува (проверила съм го), дори пее с кака си с а-а-а-а, когато тя си пее, но всичко друго е само с ъ-ъ-ъ-ъ-ъ.
По-големият ми син и дъщеря ми, доколкото си спомням на 2 г. вече повтаряха много думички. Знам, че може би е рано да го правя на въпрос, но като слушам по-малки деца от него как говорят или поне се опитват да повтарят, започвам да се притеснявам, знаете как е.
Ще съм ви благодарна за споделения опит!



Тема Re: За проговарянетонови [re: mishi-mishi]  
Автор Flash_ ()
Публикувано08.01.04 09:54



Здравей!
Синът ми проговори много рано и много правилно - на 2 вече говореше нормално! Тогава естествено това ми се струваше нормално. Сега с дъщеря ми е различно. До 2-рия си рожден ден беше както го описваш ти. Даже се скарах тогава със свекър си/за 15 години за пръв път сериозно се ядосах!/ защото се правеше на много загрижен и ми развали празника с тази тема... Малката чува добре, но както баба ме успокояваше тогава - беше в период на физическо развитие. И действително тя е много напред откъм тичане и катерене по стъпала и всевъзможни препятствия. Просто не се спираше - кога да разговаря?
Едва есента - значи на 2 години и 2-3 месеца започна да повтаря като папагал всичко което чуе, постепенно започна да ползва и собствени изречения. Сега е на почти 2г и половина и не млъква! Дори вече лъже!Всичко и разбираме - единствено когато се кара си има неразбираем репертоар. Знае стихотворения от по 4 куплетчета - песните не и се отдават много но се пробва. Засега заменя много букви, ама си е забавно де:-))))
Само да уточня че проговарянето и съвпадна с тръгването и пак на ясла след лятната пауза. Може би и това има значение.
При нас също



Тема Re: За проговарянетонови [re: mishi-mishi]  
Автор Cha-noir ()
Публикувано08.01.04 11:18



Не се безпокой - много момчета само слушат, слушат и като проговорят на 3 години не правят грешки като момичетата-бърборани да обръщат буквите в думите например. На колежката момчето наближава 3 години, чак сега започва да използва много нови думи, сигурно му е омръзнало да не го разбират, иначе намира 20-30 държави по глобуса. Друго момче точно след 3-я рожден ден (вероятно емоциите по празниците оказват голямо влияние) започна да говори като връстниците си.
Моето момиче проговори рано, пееше "мама ми купи днес" преди да направи 2 години, но и сега казва на ловешката ракия "пилешка"на майтап.
Детето ще реши кога му се приказва.



Тема Re: За проговарянетонови [re: mishi-mishi]  
АвторMaйчe (Нерегистриран)
Публикувано08.01.04 11:19



Моят син ще направи 2 г. през февруари и знае точно същите думички както твоя, като когато е в настроение си бърбори и пее, понякога повтаря след мен, но само елементарни срички, така че ние сме на същия етап, но честно казано аз не се притеснявам, защото е определено будно дете пък и навсякъде пише, че всяко дете се развива индивидуално и отклонения от няколко месеца са нормални, плюс че всички казват, че момченцата малко изостават от момиченцата



Тема Re: За проговарянетонови [re: mishi-mishi]  
Автор Robertina ()
Публикувано08.01.04 11:46



zdrasti, i az imam podoben problem, a sled 2 sedmici stavame na 3. Ot 3 meseca hodim na logoped i psiholog. Ne iskam da te plasha...., no ako imash vuzmognost kupi si vestnik Gensko carstvo ot dnes....tam ima dobra statia..... pishi mi da si pogovorim ako reshish



Тема Re: За проговарянетонови [re: mishi-mishi]  
Автор Dino (притеснителна)
Публикувано08.01.04 11:59



Ние проговорихме на три години и половина, но при нас имаше задръжки от друго естество.

Струва ми се рано е да се паникьосваш, но след 6-7 месеца, ако продължава да се инати, посъветвай се с психолог или логопед. Те ще преценят има ли повод за тревога.

А сега живей щастливо и се радвай на детенце.

Живота е хубав, въпреки гадните му номера!!!!


Тема Re: За проговарянетонови [re: Flash_]  
Автор mishi-mishi (четяща)
Публикувано08.01.04 12:06



Както казва Flash и ние май сме в период по-скоро на физическо развитие, защото се катери, скача, много рита топка и то много сполучливо, който го види му се чуди как се справя с топката на тази възраст. обича да му разказвам по картинките в книжки, знае кое животно или предмет как трябва да го нарека и се сърди, ако сменя името, но въобще не прави опит да повтори нещо, дори слаб намек няма. за каквото и да го попитам какво е това отговаря те-те и това е. кака и бати също не казва, те заедно с мъжа ми са под общото наименование тата.
ще си купя днешния женско царство непременно да прочета и там
чао засега



Тема И аз се жалвахнови [re: mishi-mishi]  
Автор Smile (мълчалива)
Публикувано08.01.04 16:06



преди половин година. Даже си озаглавих темата "дъртата магарица не ще да приказва". Щото кака й на две години казваше стихчета, а наш'та знаеше точно 10 думи.
Към 2г.4мес се отпуши, а и скоро научих, че в яслата имат говорни упражнения. Обаче и сега тя знае абсолютно всички думи (за нейната възраст), но друг е въпроса колко се разбират. Обикновено ме питат "какво ми казва?" и аз превеждам. Инче на мелодия много добре докарва песничките.
Всяко дете си е различно - мисля аз. Не се шашкай.



Тема Re: За проговарянетонови [re: mishi-mishi]  
Автор Robertina ()
Публикувано08.01.04 16:14



Momicheta,
Kak vi se struva vuprosa s koncetraciata na vashite bonboni? Zaigravat li se s 1 nestto po-dulgo vreme ili prosto nisto ne im e onteresno za poveche ot 2 minuti?

Statiata za kojto kazah predi malko e naistina dobre napisana...



Тема Re: За проговарянетонови [re: Robertina]  
Автор Flash_ ()
Публикувано08.01.04 20:11



Не съм чела вестника, ако стои утре на РЕП-а още ще я видя. Иначе за концентрацията при дъщеря ми - да, заиграва се за доста дълго с разни играчки, както вече казах тя е 2,6 г и си играе сама, измисля си игри, храни, пои, съблича и облича, къпе, реши, вози, приспива де що животинки и кукли има. Всичко това обаче в стаята в която съм аз или баща и. Сама не иска да стои и да си играе. Все още обаче няма търпение да изслушва приказки и затова и чета стихотворения. По кратки са а и в рима явно по я заинтригуват. Единствено за баба Меца и торбата с круши слуша по 2-3 пъти...
Все още не проявава никакъв интерес към цветовете , не и е интересно и да рисува и оцветява...

Забравих да те попитам - какво казват психолога и логопеда при прегледите? "Къде" трябва да са децата ни в развитието си? Според теб има ли ефект?

Редактирано от Flash_ на 08.01.04 20:13.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.