Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:08 17.05.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: За проговарянетонови [re: mishi-mishi]  
Автор kakataМодератор (от Тобосо)
Публикувано09.01.04 09:46



Според мен той сега трупа "материал" и затова не бърза, но изведнъж ще започне да говори повече. Самият факт, че ви гледа как разговаряте, а той не участва ще го стимулира да се включи в общуването.
Междувременно, можеш да го караш да повтаря думички например "камионче", "кока-кола", името си, а след като има кака и батко, проблема е още по-малък. Той иска да участва на равна нога в игрите им, и ще не ще трябва да говори за да го приемат.
И не се впечатлявай от хвалбите на майките в градинката, техните деца прохождат на 6 месеца и проговарят на 4.



Тема Re: За проговарянетонови [re: kakata]  
Автор mishi-mishi (четяща)
Публикувано09.01.04 12:14



Как ли не го карам да си каже името-не става. Вижда се по снимки, сочи снимката, после забучва пръстче в гърдите си, смее се и вика ъ-ъ-ъ-ъ сиреч ето ме и мене, но няма да повтори след мене. А пък такива сложни думи като камионче...Кака му се казва Ани, лесно за повтаряне, но и това упорито не ще да повтори.
Като чета какво съм написала изглежда като че ли по цял ден само го карам нещо да говори, но не е така, гледам да е в някаква конкретна ситуация, да е като игра, но явно не му дошло времето. Иаз не знам...Ако се сетите за някаква по-специална техника пишете!



Тема Re: За проговарянетонови [re: mishi-mishi]  
Автор eливko (бившата Силва)
Публикувано09.01.04 14:14



И аз имах подобна тема, само дето когато я писах, сина ми беше на 3.5 години... Разбира се, на тази възраст вече употребяваше около 400-500 думи, но много рядко ги подреждаше в изречения. И досега - вече е четиригодишен, трудно прави дълги и граматически правилни изречения, но почти не млъква - постоянно приказва.
Проблемът при нас е, че сме в Германия, посещава немска детска градина, а у дома - разбира се - говорим на български и това го затруднява допълнително. От няколко месеца ходи при логопед - веднъж седмично, по един час и съм много доволна от ефекта. Възпитателките в детската градина казват, че също има чувствителен напредък.
На тази почетна възраст /4 години/ все още не може да възпроизведе повече от половин куплет на песничка или стихче.
Тук го водихме и на тестове, които изследваха цялостното му развитие /не само по отношение на говора/ и какво - оказа се, че е в рамките на нормалното, справя се с определени логически задачи и за 5-годишни.

Абе - заключението на логопедката е, че синът ми възприема повече чрез очите и така учи - все неща, които се виждат и могат да се назоват... Чрез слуха възприема по-трудно. Така че - наблягаме на книжките с картинки /слава богу, от няколко месеца вече приема да слуша, когато му чета/ и така...

В общи линии - бих те посъветвала да изчакаш поне още половин или дори една година - при повечето от момченцата около мен, тогава е бил "бум"-а в проговарянето и едва след това - ако има нужда - да направиш консултация със специалист.



Тема Re: За проговарянетонови [re: mishi-mishi]  
Автор Robertina ()
Публикувано09.01.04 14:22



ugas i pri nas e sustoto - posochva se s prustche, "dupchi" se, i me gleda az da i kaga imeto



Тема Re: За проговарянетонови [re: mishi-mishi]  
Автор Бeзcъннa (няколко)
Публикувано09.01.04 14:41



Имам племенник на две и малко, който също не говори. Не го виждам често, но тази ми сестра по принцип си има проблем с говора и надали му говори достатъчно. Важното е, че когато се направя на разсеяна как даже силно умолителна интонация на "ъ-ъ-ъ-ъ-ъъъъ"-то не му разбирам, се вижда как криви устенца в опит да изговори дума. Ако и вашето прави така, не мисля, че има причина чак за тревога. Забелязало е за какво служат думите и знае, че ще са му полезни и на него. Поне така мисля аз. Разбира се, понякога се тревожа, но смятам, че поне засега още не е проблем, защото самият факт, че детето е общително, макар само с жестове и усмивки смятам за показателен, че стремежът към имитация на големите ще победи:-)))



- - - -
Сарказмът е братовчед на гнева.


Тема Re: За проговарянетонови [re: Бeзcъннa]  
Автор iv_y (непознат)
Публикувано13.01.04 16:41



На моя приятелка момченцето на 2,5 не говореше изобщо.Като го записа на ясла за два-три месеца научи някои думички,но само тя му разбира.Не знам поради какви причини,но момчинцата проговарят по-късно,но пък развиват двигателните си умения много по-рано.
Така че според мен няма място за притеснение,поне на този етап.



Тема Re: За проговарянетонови [re: mishi-mishi]  
Автор Debora (без титла)
Публикувано14.01.04 08:49



Може да ти е смешно, но опитай и предполагам, че ще останеш приятно изненадана.
Гушни го, примерно преди да заспи и леко го люлей. Когато усетиш, че е спокойно (но не да задрямва) издай някакъв звук, лесен за подражаване, но различен от дума - примерно си прочисти гърлото, ако то направи същото, повтори. Ако то повтори, тогава произнеси някоя дума от две срички, но която не казва. Ще повтори думата, отново имитирай прочистване на гърлото и с друга дума.
Ще се изненадаш колко думи, които не е казвало или мислиш че не може да каже, ще чуеш от него, а и ще спреш да се притесняваш, че не говори.
Ако се получи пиши, че да го патентоваме преди някой да го е откраднал!

Изобщо не се шегувам! Дъщеря ми, която не говори така произнесе цяло изречение: "мама е кокошка", и то така ясно и отчетливо, все едно го е повтаряла 1000 пъти, а кокошка нито е чувала, нито виждала!



Тема Re: За проговарянетонови [re: Debora]  
Автор Robertina ()
Публикувано14.01.04 09:50



zdrasti....az she go prabvam...kolko e goljma dusherj ti?



Тема Re: За проговарянетонови [re: Debora]  
Автор Flash_ ()
Публикувано14.01.04 10:35



Разсмя ме с тази кокошка!
Има нещо вярно обаче в предложението ти, не съм го прилагала точно така но аз използвам точно този момент всяка вечер. Лягаме си двете и започваме да си говорим. Това е времето в което ми рецитира всички стихотворения които знае и ми пее песни...изобщо е много разговорлива. Не, че през останалото време мълчи..ама тогава говори каквото и е в главата и рядко се съгласява да ми рецитира. Легнем ли си обаче - или ми казва вече научени неща или аз казвам нови стихчета и тя съвсем доброволно и с мерак повтаря след мен!



Тема Re: За проговарянетонови [re: Debora]  
Автор mishi-mishi (четяща)
Публикувано14.01.04 11:07



ще опитам довечера и ако стане - патентовай! дано да има ефект.
прочетох и статията в Женско царство, но ми се струва, че нямаме тези симптоми - не е дете, което не може да си задържи вниманието, заиграва се и т.н.
ще пиша пак като пробвам! благодаря!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.