Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:39 30.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Гагаузитенови  
Автор goga (изследовател)
Публикувано13.08.19 08:48



Понеже в темата за Фружин стана въпрос за гагаузите и теориите за произхода им....

Интересно, че до началото на 20-ти век за самите гагаузи не е имало колебание дали са българи или не са - считали са себе си за преки потомци на най-старите българи. Бях чел някъде разказ на участник в обсадата на Одрин, който разказваше, че в неговата рота имало гагауз, който побеснявал, ако някой постави под въпрос българския му произход.

Все пак обаче езикът има значение... Доказателство за това е в какво са превърнати варненските гагаузи след има-няма 200 години живот в Молдова.

Ако гагаузите са българи, отказали се от езика си, но запазили религията - как това се е случило на практика? Изглежда доста странно.
От друга страна пък, вместо да се възползват от "привилегированото" си положение на езиково сходство с османците, гагаузите са непримирими спрямо анадолскикте турци, или поне е било така в миналото...

Ако приемем, че гагаузите са наследници на узи и печенеги - тази теория също издиша, тъй като е странно запазването на език, много близък до днешния турски...

Че не се селджуки - мисля, че е ясно. Няма данни за масово приемане на православното християнство от селджуки...

Явно и куманската теория не се вързва...

Като гледах и слушах автентичните гагузки песни и музики - ами, те са си едно към едно български, само, че на турски език...

Редактирано от goga на 13.08.19 08:54.



Тема Re: Гагаузитенови [re: goga]  
Автор jingiby (АнтиFYROMизатор)
Публикувано13.08.19 08:58



Една от теориите е, че говорят на прабългарски.



Тема Re: Гагаузитенови [re: goga]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано13.08.19 09:54



Смята се, че имат разнороден произход, най-общо казано. Не се изключват нито тюркоезични хриситянизирани народности, нито обратно - преминаване на християни към турския език, при това не само българи, но също и арменци, гърци и пр. Ако е така, как са се слели в едно, и аз точно не знам, но общата религия, особено по онова време, доста може да помогне за създаването на обща идентичност, де. Не знам и има ли и някакви генетични изследвания и какви точно са изводите от тях, ако има.
Иначе в Османската империя е имало немалко християни, които в бита наред с родния си език са знаели и ползвали турски. Не само за комуникация с турци или с други народности дори. Такива се предполага, че са били и влелите се в гагаузката група според тази теория.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Редактирано от MupaM на 13.08.19 09:54.



Тема Re: Гагаузитенови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано13.08.19 10:04



В Мала Азия гърците масово се турцизират. Даже, мисля, през 20-те години, когато гръцката армия навлиза навътре в Анадола, срещат местни гърци, с които не могат да се разберат практически.
Но чак за пълно изтриване на езика - не знам.
По-скоро е било прието да се сменя вярата - с цел социални и икономически придобивки. Не знам доколко смяната на езика би им донесла нещо практически.

Редактирано от goga на 13.08.19 10:05.



Тема Re: Гагаузитенови [re: goga]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано13.08.19 10:08



Вероятно по същия механизъм, по който на много други места постепенно се асимилират езиково малцинствата. Не всяко малцинство си губи езика или с него - и спомена откъде е, но има в една или друга степен такава тенденция.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Редактирано от MupaM на 13.08.19 10:09.



Тема Re: Гагаузитенови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано13.08.19 10:20



Има една куманска теория - не точно за гагаузите - че към края на 14 век все още има отделни кумански островчета сред морето от българи, които не са напълно претопени. Говорим предимно за Северо-Източна България. Когато османците завладяват България, тези българизирани, но непретопени кумани, поради езиковото си сходство със завоевателите и поради факта, че през 15-16 век българското население в Лудогорието масово се турцизира /този феномен не знам точно как е станал/, та, тези полу-кумани стават турци, като сменят вярата си. Повечето от тях обаче изповядват суфисткия тип ислям.

Не е невъзможно подобен процес да е работил и сред гагаузите - само, че без да им се налага да сменят религията: когато околните българи се ислямизират, гагузите постепенно проговорят на "съвременен" турски, ако , примерно ,преди това са говорили на някакви по-странни и отдалечени тюркоезични диалекти.

Редактирано от goga на 13.08.19 10:21.



Тема Re: Гагаузитенови [re: goga]  
Автор Superserb (клонинг)
Публикувано13.08.19 12:10



Първо за езика. Официалният турски език се базира на турските диалекти от Североизточна България. Макар че нали официално е на Истанбулски диалект. Но тъй като повечето турски жители на Истанбул след 1878г. са балкански турци... затова е всъшност лудогорския диалект. Съответно гагаузите като население тюркско говорящо от Североизточна България имат и доста близък език до официалният турски.

Второ за куманските островчета. Принципа в средновековието особенно важи за България и Византия (то си е византийска практика де) е да се заселва такова население придошло и християнизирало се точно в противоположния край на държавата. Не случайно топоними като Куманово, Куманич и т.н. се срещат в Македония. Печенеги в Поморавието и т.н. Шанса да са ги оставили в Североизточна България е почти минимален. Аз и затова си мисля че наште тогава масово са местели влашко население от сегашна Македония към приграничните долини на Карпатите.

Трето. Ако се погледне географското разположение на гагаузките села, особенно преди масовото преселение към Русия в нач. на 19 век...се забелязва ясна тенденция. А тя е че всички те са заобградени с от всякъде по суша от турски мюсюлмански села, а от другата страна е Черно Море. Без почти никакъв контакт със славяноговорящи българи. А тяхните села всъщност не са и толкова ммного, не са и толкова компактно разположени. Затова си мисля че са езиково турцизирани местни. Добруджа и Варненско масово ще се заселват със славяноговорящи българи с миграция от Тракия още по османско. Вкл. политика на осм. империя да върне българите християни от Бесарабия. Местни българи до това има само по Дунава -хърсойци.

Генетично гагаузите са Балканско население.

Силна гъркомания през 19 век характерна за всички християни по Черно море.
А след 1885г. Руската империя започва усилено да гради гагаузка национална идентичност и да разделя гагаузите от българите. За сравнение не го прави това с гърците. Щото в Русия има също гърци от осм. империя. И част от тях са гръцко говорящи, част от тях турско говорящи, т.нар. урумци. Заселени са главно в Донбас. Тях никога не ги разделят на гърци и урумци.

ПС. относно езика в Мала Азия и гръцките войници. Ти да не си мислиш че тогава гръцките войници от континентална гърция много го говорят гръцкия? Заповедите на някой от нисшите нива в ПСВ са на албански език. Щото селяните от региона на Атина само него говорят...



Тема Re: Гагаузитенови [re: MupaM]  
Автор Superserb (клонинг)
Публикувано13.08.19 12:13



Значителна част от циганите по нашите земи езиково се турцизират кисля около 40%.
Езиково се турцизират и арменците в Истанбул и Западна Турция още по османско.
В Източна България турския се е знаел от значителна част и от българските мъже в османски времена. Според мен е имало масово езиково турцизиране и на ислямизирано българско градско население още в първите векове на Осм. власт по нашите земи.



Тема Re: Гагаузитенови [re: Superserb]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано13.08.19 17:08



...значителна част от българските мъже...
Именно.
Доста от мъжете са знаели турски, жените - много по-рядко.



Тема Re: Гагаузитенови [re: goga]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано13.08.19 18:38



В отговор на:

[...] в неговата рота имало гагауз, който побеснявал, ако някой постави под въпрос българския му произход [...]



Имаше едно предаване с гагаузи, в което бабите разправяха за предание, че гагаузите носели нож на крака си, в случай че някой оспори, че са българи.

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.