Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:41 30.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови  
Автор goga (изследовател)
Публикувано20.06.18 23:50



...нямаше да има нужда от хилядолетно обосноваване на лъжовните си тези.

Какво имам предвид... Заев и кохортата му постигат всичко - България практически признава различността на населението в Македония към днешна дата, иска само да не се лъже относно близкото минало - и осигурява безпрекословна подкрепа за всичко; Гърция също осигурява безпрекословна подкрепа срещу задължението да не се присвоява античната елинска история.

Какво правят Заев и кръгът около него? На тях не им е достатъчен факта на днешната различност. Те искат по-дълбоко обосноваване на македонистката идея. Щом не могат да я получат от античната история, веднага като пиявици се захващат за българското средновековие.

Аз подозирам в тази безпардонност на уж по-мекия славофонски македонизъм страха, че ако някога масово във Вардарско хората разберат и им се казва ежедневно през учебници, медии и културни институции, че преди 70-80-100 години прадедите им са били българи - не е сигурно как тази идея ще се изроди в съзнанието им.. Особено, ако настоящето е прекалено мизерно и безнадеждно. Дали няма в някакъв момент определена група - критична маса хора - да решат, че май е по-добре да се върнат към българския идентитет?

Затова смятам, че практически е невъзможно да има приятелски на България македонизъм. Тази идеология и мироглед са трудно мислими, без обсебването /противопоставянето/ на българското културно и историческо наследство.

Ако на Заев и кохортата им мислите им бяха чисти, нямаше да шикалкавят и да въртят византийски номера на нашия не особено прозорлив, но , иначе , човешки непосредствен министър-председател. Бойко си мисли, че в политиката "да не предаваш" има значение, сякаш това е някакъв сериал тип "Кръстникът".



Редактирано от goga на 20.06.18 23:54.



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: goga]  
Автор Protostrator (член)
Публикувано21.06.18 05:09



Гого, си бил ти некогаш во Вардарска/Северна/Република Македонија? Кога тоа? Си зборувал ли со некои постари (родени пред ПСВ или барем ВСВ) луѓе? Ако да, со колку? Од тие со кои си зборувал, колку од нив се совпаѓаат со твоите сваќања како се развивал процесот таму? Ти навистина мислиш дека ние знаеме како нашите дедовците се чуствувале преку "учебници, медии и културни институции" а не на пример, директно од нив?



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: Protostrator]  
Автор jingiby (АнтиFYROMизатор)
Публикувано21.06.18 06:59



Да, вас ако ви слуша човек, всички знаете от дедовците си, че те са били македонци и такива са били и техните дедовци. Но това не е истина. Да вземем за пример Димитър Влахов и Иван Михайлов. Влахов е българин до 1934 година, а Михайлов до смъртта си през 1991 г. Или Любчо Георгиевски който получи наскоро български паспорт и от македонец стана и българин. Ами Лазо Колишевски и декларацията му от 1941 г., че е българин или документите на Киро Глигоров, който е бил през 1942 истински българин. Ами създателят на македонския език - Венко Марковски, който умря в България като българин и т.н. Ами Гоце Делчев, който умря като българин или Кръсте Мисирков, който в последната си статия пише, че е българин...

Редактирано от jingiby на 21.06.18 07:02.



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: Protostrator]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано21.06.18 07:00



А ти колко души от Вардарска Македония,които са вдигали оръжие против кралска Югославия и против свои земляци,минали на сръбска страна познаваш?



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: Protostrator]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.06.18 08:56



Социологически проучвания на терен не съм извършвал. Но ще ти дам един пример от личния ми житейски опит. Той датира отпреди 16-17 години, когато при вас анти-българската реторика все още придобиваше гигантски размери. Запознах се с македонец, който въпреки всичките ми усилия да установим нормален контакт, първите дни постоянно обясняваше, че ние, българите, сме татари и , че не разбирал какво говоря

Мина малко време. Човекът видя, че от всички около него само аз се държахщо-годе нормално и човешки. Полека-лека започнахме да си говорим , оказа, че той ме разбира, без преводач и без нужда да говорим на английски За да се стигне до откровението / което, признавам си, тогава ме шокира/: "А, бе, да ти кажа честно дедо ми казваше, че е българин" На моя въпрос: "Перо, как може дядо ти да е българин, а ти да не си?" Той ми отговори: "Дедо ми е бил заблуден човек"
нищо повече не казах. Разделихме се по живо по здраво. От тогава този македонец спря да говори за татари и други подобни глупости и имахме едни по-нормални отношения, без да съм го убедил, че е българин Горе-долу тази моя лична случка я въприемам като метафора на всичко, което е Македония днес.

Между другото хиляди твои съграждани и днес искрено вярват, че са преки потомци на Александър Велики , но това не променя факта, че не са такива.

Редактирано от goga на 21.06.18 08:57.



Тема и моите лични впечатления са такиванови [re: goga]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано21.06.18 10:36



в първите години на клуба, когато се водеха люти спорове, участниците от Македония ми пишеха, че моят дедо бил заблуден, излъган.
Човекът завършил Солунската българска гимназия, работел като учител, на стари години описал живота си, а те си мислят, че той бил заблуден. Самият ми дедо е написал, че такива неща могат да пишат само невежи хора.
Още една точка за бъдещите препирни. Македонистите наричат Солунската гимназия само солунска, като задължително изпускат българска. А не знаят, че аз имам дипломата на дедо ми от тази гимназия. И аз съм пускал тук, но те се правят, че не могат да четат документи





Тема Re: и моите лични впечатления са такиванови [re: mak ot Sofia]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано21.06.18 11:09







Тема Re: и моите лични впечатления са такиванови [re: mak ot Sofia]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано21.06.18 11:11



Да, ама това българско не е онова българско, а едно друго българско, което нема нищо общо с онова другото българско....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема то е татарско българсконови [re: Shtrkot]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано21.06.18 11:12







Тема не е истинанови [re: mak ot Sofia]  
Автор persone (върховист)
Публикувано21.06.18 11:15



Фиромците ще заемат позата на Наташа, която я бил сварил върналият се по-рано от командировка съпруг: "Серьожа, това, което виждаш не е истина"






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.