Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:29 17.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...  
Автор goga (изследовател)
Публикувано20.06.18 23:50



...нямаше да има нужда от хилядолетно обосноваване на лъжовните си тези.

Какво имам предвид... Заев и кохортата му постигат всичко - България практически признава различността на населението в Македония към днешна дата, иска само да не се лъже относно близкото минало - и осигурява безпрекословна подкрепа за всичко; Гърция също осигурява безпрекословна подкрепа срещу задължението да не се присвоява античната елинска история.

Какво правят Заев и кръгът около него? На тях не им е достатъчен факта на днешната различност. Те искат по-дълбоко обосноваване на македонистката идея. Щом не могат да я получат от античната история, веднага като пиявици се захващат за българското средновековие.

Аз подозирам в тази безпардонност на уж по-мекия славофонски македонизъм страха, че ако някога масово във Вардарско хората разберат и им се казва ежедневно през учебници, медии и културни институции, че преди 70-80-100 години прадедите им са били българи - не е сигурно как тази идея ще се изроди в съзнанието им.. Особено, ако настоящето е прекалено мизерно и безнадеждно. Дали няма в някакъв момент определена група - критична маса хора - да решат, че май е по-добре да се върнат към българския идентитет?

Затова смятам, че практически е невъзможно да има приятелски на България македонизъм. Тази идеология и мироглед са трудно мислими, без обсебването /противопоставянето/ на българското културно и историческо наследство.

Ако на Заев и кохортата им мислите им бяха чисти, нямаше да шикалкавят и да въртят византийски номера на нашия не особено прозорлив, но , иначе , човешки непосредствен министър-председател. Бойко си мисли, че в политиката "да не предаваш" има значение, сякаш това е някакъв сериал тип "Кръстникът".



Редактирано от goga на 20.06.18 23:54.



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: goga]  
Автор Protostrator (член)
Публикувано21.06.18 05:09



Гого, си бил ти некогаш во Вардарска/Северна/Република Македонија? Кога тоа? Си зборувал ли со некои постари (родени пред ПСВ или барем ВСВ) луѓе? Ако да, со колку? Од тие со кои си зборувал, колку од нив се совпаѓаат со твоите сваќања како се развивал процесот таму? Ти навистина мислиш дека ние знаеме како нашите дедовците се чуствувале преку "учебници, медии и културни институции" а не на пример, директно од нив?



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: Protostrator]  
Автор jingiby (АнтиFYROMизатор)
Публикувано21.06.18 06:59



Да, вас ако ви слуша човек, всички знаете от дедовците си, че те са били македонци и такива са били и техните дедовци. Но това не е истина. Да вземем за пример Димитър Влахов и Иван Михайлов. Влахов е българин до 1934 година, а Михайлов до смъртта си през 1991 г. Или Любчо Георгиевски който получи наскоро български паспорт и от македонец стана и българин. Ами Лазо Колишевски и декларацията му от 1941 г., че е българин или документите на Киро Глигоров, който е бил през 1942 истински българин. Ами създателят на македонския език - Венко Марковски, който умря в България като българин и т.н. Ами Гоце Делчев, който умря като българин или Кръсте Мисирков, който в последната си статия пише, че е българин...

Редактирано от jingiby на 21.06.18 07:02.



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: Protostrator]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано21.06.18 07:00



А ти колко души от Вардарска Македония,които са вдигали оръжие против кралска Югославия и против свои земляци,минали на сръбска страна познаваш?



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: Protostrator]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.06.18 08:56



Социологически проучвания на терен не съм извършвал. Но ще ти дам един пример от личния ми житейски опит. Той датира отпреди 16-17 години, когато при вас анти-българската реторика все още придобиваше гигантски размери. Запознах се с македонец, който въпреки всичките ми усилия да установим нормален контакт, първите дни постоянно обясняваше, че ние, българите, сме татари и , че не разбирал какво говоря

Мина малко време. Човекът видя, че от всички около него само аз се държахщо-годе нормално и човешки. Полека-лека започнахме да си говорим , оказа, че той ме разбира, без преводач и без нужда да говорим на английски За да се стигне до откровението / което, признавам си, тогава ме шокира/: "А, бе, да ти кажа честно дедо ми казваше, че е българин" На моя въпрос: "Перо, как може дядо ти да е българин, а ти да не си?" Той ми отговори: "Дедо ми е бил заблуден човек"
нищо повече не казах. Разделихме се по живо по здраво. От тогава този македонец спря да говори за татари и други подобни глупости и имахме едни по-нормални отношения, без да съм го убедил, че е българин Горе-долу тази моя лична случка я въприемам като метафора на всичко, което е Македония днес.

Между другото хиляди твои съграждани и днес искрено вярват, че са преки потомци на Александър Велики , но това не променя факта, че не са такива.

Редактирано от goga на 21.06.18 08:57.



Тема и моите лични впечатления са такиванови [re: goga]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано21.06.18 10:36



в първите години на клуба, когато се водеха люти спорове, участниците от Македония ми пишеха, че моят дедо бил заблуден, излъган.
Човекът завършил Солунската българска гимназия, работел като учител, на стари години описал живота си, а те си мислят, че той бил заблуден. Самият ми дедо е написал, че такива неща могат да пишат само невежи хора.
Още една точка за бъдещите препирни. Македонистите наричат Солунската гимназия само солунска, като задължително изпускат българска. А не знаят, че аз имам дипломата на дедо ми от тази гимназия. И аз съм пускал тук, но те се правят, че не могат да четат документи





Тема Re: и моите лични впечатления са такиванови [re: mak ot Sofia]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано21.06.18 11:09







Тема Re: и моите лични впечатления са такиванови [re: mak ot Sofia]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано21.06.18 11:11



Да, ама това българско не е онова българско, а едно друго българско, което нема нищо общо с онова другото българско....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема то е татарско българсконови [re: Shtrkot]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано21.06.18 11:12







Тема не е истинанови [re: mak ot Sofia]  
Автор persone (върховист)
Публикувано21.06.18 11:15



Фиромците ще заемат позата на Наташа, която я бил сварил върналият се по-рано от командировка съпруг: "Серьожа, това, което виждаш не е истина"





Тема Се заборава една работанови [re: goga]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано21.06.18 11:29



процесот на македонизација на балгарите во Вардарско е успешен и поради една друга причина, а тоа е незавршениот процес на балгаризација. Се заборава дека во периодот 1870-1913 во Вардарско делуват и други -изми а опфатот на деца во балгарските училишта процентуално како дел од населението не е толку голем, особено не во повисоките класови каде се внушава националната идеја.



Тема Re: Се заборава една работанови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.06.18 11:31



52% са се изявили официално като бугари. Говорим за данни около 1912 г за Вардарско и Егейската част.


Но едно е сигурно: към онзи момент официални данни за "македонци" като националност няма.

Редактирано от goga на 21.06.18 11:32.



Тема Кога Стојан Новакович мислелнови [re: Protostrator]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано21.06.18 11:33



како да ги држи македонците подалеку од балгарштината точно на ова мислел, и се надевал.



Тема Re: Се заборава една работанови [re: SashetoBE]  
Автор persone (върховист)
Публикувано21.06.18 11:36



В Македония процес на българизация никога не е провеждан, особено в разглежданият от теб период. Били са създавани училища от местния народ, които са се чуствали българи, както и избирани учители от местните, които по някаква случайност също били българи - като например Джинот или пък Григор Пърличев...



Тема Етно-народносните карактеристики сенови [re: persone]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано21.06.18 11:46



една работа а модерниот национализам е нешто друго, особено после 500 години отоманско управление. Интересно би било некој да направи споредба на кратко помеѓу балгарите во Тракија пред 188 и балгарите во Вардарска МАКедонија.



Тема Re: Етно-народносните карактеристики сенови [re: SashetoBE]  
Автор jingiby (АнтиFYROMизатор)
Публикувано21.06.18 12:09



E, Саше, чети:





Тема Re: Етно-народносните карактеристики сенови [re: SashetoBE]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано21.06.18 12:18



При условие, че говорим за българи,знак за равенство има до 1918 барем.Заеби ти 1800 и некоя, примерно 1878.



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: goga]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано21.06.18 12:52



На един втори братовчед на майка ми,лекар,на ок.85,жител на Скопие му показвам преди ок.5 г. какво сме открили и е публикувано в Уикипедия за родоначалника ни, участник в Учред.Събор на Бълг.Екзархия "Бугарин со тапия".Вика ми:"Тие се биле индоктринирани и предавници на Македонската свест."Викам:"Така ли се говори за прадедо , да му ядеш попскио, да му ядеш!Барем разбра ли,че не са го правили за пари?" Вика:"Е па такви се биле времинята.…"



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: Protostrator]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано21.06.18 13:48



лъжеш като типичен македонист и както всеки друг македонист.
та като стана дума колко лица родени преди псв познаваш?
като оставим настрана почти пълното отсъствие на някаква по-далелна историческа памет при вас, почти пълното отсъствие на лична родова памет е направо шокиращо. оттука и смешните басни които разправяте, за да замажете положението.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: Protostrator]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано21.06.18 13:55



На това му се казва амнезия.... и е лечимо.





Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: tormentor]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано21.06.18 14:00



Забелязал съм,че при тях дейците на Организацията са представени като някакви легендарни и митични образи,като че ли са живели преди 1000 , а не преди 100 години и от и за тях има доста документи и др. материални доказателства.



Тема Re: Етно-народносните карактеристики сенови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.06.18 14:05



Едни от най-големите български националисти през 19 век са родом от Македония. Никой не ги е индоктринирал.
Симеон Радев от Ресен, например, е бугараш колкото 1000 българи от Търново.

Ето това не може да схванете: населението в Македония е имало ясно етническо самосъзнание и историческа памет дори в най-тъмните гъркомански времена. Поне значителна част от него. Екзархията не е наложена отвън. Самите местни хора я налагат.



Тема Re: Се заборава една работанови [re: SashetoBE]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано21.06.18 14:14



Това е интересна тема. Сърбите прилагат този подход и третират българите в Македония и Запафните Покрайнини различно. Не , че тези в Босилеград не са намалени многократно сравнено с 1920. Според мен го правят за да могат да ги отделят и претопят по лесно по отделно.
Това , разбира се, прави съдбата на патриаршистите по различна. Те не се еманципират както тези в Княжеството, нито власите пък стават стават българи, какъвто процес тече пак в него. Нито пък имаме сръбски колонисти , което допълнително да намали относителният дял на здравият български елемент.

Редактирано от torlakov-93629 на 21.06.18 14:21.



Тема Re: Се заборава една работанови [re: torlakov-93629]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.06.18 14:19



Има случаи на избягали от Западните покрайнини българи в Скопие. Били са доста през 50-те години /вероятно няколко хиляди/ - щото не могат да отидат в България, а икономически Покрайнините са по-зле от Македония.

Макар и частично претопени, днес техните потомци са по-склонни да се връщат към българските си корени.

Редактирано от goga на 21.06.18 14:20.



Тема Re: Се заборава една работанови [re: SashetoBE]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано21.06.18 14:21



В българските училища учебниците са били с пари, в сръбските - без
пари.
През лятото на 1913 Българската армия се е съобразявало със свое единородно население, бягащо към вътрешността на България.Сръбската армия комай някак си не е имала тия тегоби.



Тема Re: Се заборава една работанови [re: goga]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано21.06.18 14:23



Преди години един Ивков , точно такъв, въртеше на ръжен едни фироми на техен форум. Доста си бе патил поради простият факт, че поне името българин не е могло да му бъде отказано.



Тема Re: Се заборава една работанови [re: SashetoBE]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано21.06.18 14:24



Ех, Саше, Саше, ако имаше процес на българизация, сега щеше да ми набиваш канчето каква крепост на българщината е Битоля, още от времето на цар Иван Владислав и какви тъпаци сме ние, граовците от Перник, които сме с напълно размътено национално съзнание, жулим сливовица и слушаме Цецааа....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: torlakov-93629]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано21.06.18 14:33



Подобен синдром има в Елзас след 1945 г., когато елзасците доброволно се отказват да говорят немски дори вкъщи, за да се разграничат от немския си етнос и любовта си към Вермахта, където участват активно. В резултат сега май само около 20 процента говорят местния диалект, а в началото на 20 век са абсолютно мнозинство от немскоезични....Но амнезията се лекува, тъй като сега бая елзасци ходели да бачкат от другата страна на Рейн всекидневно....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Се заборава една работанови [re: goga]  
Автор jingiby (АнтиFYROMизатор)
Публикувано21.06.18 14:38



През 1990 година посетих за първи път Скопие. Нали си бех наивен и отидох на чаршията край Вардаро, па гледам един дядка бута велосипед. Приближих се до него и ни в клин, ни в ръкав му викам: Добър ден дедо, има ли тука българи. А човекът като ме чу и се стъписа, огледа се на всички страни и като ме доближи тихо ми рече: Аз съм от Босилеград, ама тука и на нас не ни дават да казваме, че сме българи. После се огледа пак и бързо се отдалечи, бутайки велосипеда си.

Редактирано от jingiby на 21.06.18 14:40.



Тема Re: Се заборава една работанови [re: Shtrkot]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано21.06.18 14:40



Е да,сливовица - джанката всъщност си е слива,прав си.



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: tormentor]  
Автор Protostrator (член)
Публикувано21.06.18 14:49



Ајде прво околу некултурата и тролување.
Како можам да лажам ако само сум поставил прашање?



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: Protostrator]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано21.06.18 14:58



Куре, каква е вероятността майка и нейна приятелка да идат 60-те години в Скопие и от улицата да ги задърпа една възрастна жена на гости на сладко и да поплаче, че си вижда свои , българи, а младите се сърбеяг? А ти цел живот никой нищо , пък и с претенции за разбирачев.





Тема Не казвам че не би било природнонови [re: goga]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано21.06.18 15:13



да се интегрират во Балгарската држава, веројатно балгарите од македонија са и поблиски до маинстрим балгарскиа идентитет от средата на 19 век отколко некои од северните и североисточните.
За јасното етническо самосознание през 16-18 векове не знам колко си прав но факта че возраждането врви под балгарското име е голем показател.
Не сам спомнал никаква индоктринација.



Тема Re: Не казвам че не би било природнонови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.06.18 15:18



За јасното етническо самосознание през 16-18 векове не знам колко си прав но факта че возраждането врви под балгарското име е голем показател.
Не сам спомнал никаква индоктринација.

За това съдим косвено по данни на западни пътешественици. В 16-ти век германец минава през Битоля и казва: чист български град с над 1300 къщи. На други места - си казва: преобладават мюсюлмани или гърци.

Редактирано от goga на 21.06.18 15:18.



Тема Не ми се верува,нови [re: Shtrkot]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано21.06.18 15:19



национализмите ми се некак в судир со душевното ми састојание, само не знам кој уклон преовладава, либертарианскиа или комунистичкиа. Ако случајно бех се родил грк 100% штјах да сочуствам с фиромите.



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: Shtrkot]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано21.06.18 16:00



Еми то само на Марсилезата не се живее, има си природни и икономически закони.
Този га че в саксия е расъл, нема и не знае дори некой с братовчед в България, и коте си нема там. Как да говориш с него серизно по какви да е теми?





Тема Re: Не ми се верува,нови [re: SashetoBE]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано21.06.18 16:24



Добре, че не си се родил грък, сега да си един такъв интернационалист...





Тема Re: Се заборава една работанови [re: jingiby]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано21.06.18 16:25



Битовото ежедневие, а и историята - познават много примери, когато най-близки кръвни роднини по някаква причина стават смъртни врагове: я, борба за имот и наследство , я, борба за любов и внимание, я, за нещо друго.

Нашето с макетата, май, натам върви, въпреки великия Договор за приятелство. Реално стените и резервите не падат, просто стават по-перфидни и вероломни.

Редактирано от goga на 21.06.18 16:25.



Тема Re: Не ми се верува,нови [re: torlakov-93629]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано21.06.18 18:04



В същност тиквениците Тодор Павлов, Георги Димитров и прочее са разнасяли македонизма от съвсем интернационалистични подбуди, нещо както тиквата Боко разнася сега ойроатлантизмЪма..





Тема Re: Етно-народносните карактеристики сенови [re: SashetoBE]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано21.06.18 18:53



Българите в Западна Тракия, в 1894г., село Чобанкьой, Дедеагачко(Александруполи), при агитация да станат гърци от гръцкия поп от Макри:
-Вълчо Налбантов: Комушлар, я ставам ли гърк дето за Петко войвода съм лежал пет години в гюмюрджинския затвор? Ама брашно вземам...
-Тодор Калдаръмов: Га дават будалите, оти да не земаме. Хич от нас става ли гърк...
-Кепчето Митю: Не един път, ами десет пъти ставам гърк, стига да дават бяло брашно и пари.
-Коста Калоянов: Немойте чака от мен да стана гърк, оти българин ми е таткото и България ме е родила.
-Таню Бакърджиев: с негодувание отхвърля обещанията- Я съм страшен българин!

Редактирано от komitaO3126319 на 21.06.18 18:54.



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: torlakov-93629]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано21.06.18 21:43



Докато още не съм забравил; на тази нейна приятелка баба и’ и дядо и Беха от а Леринско, но баща и’ си бе раждан в България. Баба и’ , влахинка. Та пътешествието им включвало и Солун, да видела родни земи.
Едни други приятели, от Троян, преди години се споменаха македонците. Не идкаха и да чуят за тях. Ходили с туристическа група през 80-те по фиромско и ги водели в “музей”, там наша историчка учителка влязла в спор с уредника за някакъв артефакт. Направо извикал полицията и била арестувана. С триста разправии нашият консул я измъкнал няколко дни по късно , след като тя трябвало са ве извини.
Та токова за свободата на словото и мисълта по Протостратоски...





Тема Re: и моите лични впечатления са такиванови [re: Shtrkot]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано21.06.18 21:57



Бе изобщо защо трябвало да се забранява всичко българско при положение , че всички си били македонци, това е въпрос на въпросите.





Тема Re: и моите лични впечатления са такиванови [re: torlakov-93629]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано21.06.18 22:07



Опитвали са се да изкоренят монархо-фашистичките предрасъдъци в обществото.



***

Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: Protostrator]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано21.06.18 22:14



абе да, щото съм много зле с югозападните диалекти и не мога да разчета смисъла между редовете на т.нар. ти въпрос /дето при вас се викат заебанция, а при нас реторични въпроси/

Ти навистина мислиш дека ние знаеме како нашите дедовците се чуствувале преку "учебници, медии и културни институции" а не на пример, директно од нив?

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: и моите лични впечатления са такиванови [re: Amateur]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано21.06.18 22:54



Явно е грешен метода, глей какви идиоти са се пръкнали , дето не чели дори и Мисирков и неговото “се велефме Бугари”...





Тема Re: Не ми се верува,нови [re: torlakov-93629]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано21.06.18 23:00



интересна и доста вярна аналогия....

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: не е истинанови [re: persone]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано21.06.18 23:01







Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: torlakov-93629]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано21.06.18 23:05



Абе той май е мексикански професор по македонска филология и е тука на форума за да тренира източномакедонското наречие, което по погрешка го наричат български език...



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: Shtrkot]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано21.06.18 23:35



Аааа, така кажи, македонски професор, значи му е простено , че не требе да знае нищо.


В същност македонски професор звучи като папуас академик....



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: torlakov-93629]  
Автор Protostrator (член)
Публикувано21.06.18 23:59



А пак на нејзините роднини што останале во Леринско и другде во Егејска не постоеше никаква УДБа или друг терор да прави Македонци од Бугари, па пак изнинкнаа од некаде, покрај сите напори да прават Грци од нив. Не дека ќе ги има нешто веќе...

А тоа за свободата , никогаш не сум тврдел дека имало вишок кај нас. Само кај нас имаш големо иселување на Запад уште од шеесетите, тамо беа слободни да прават што сакаат и да се организираат како сакаат. Тоа има поголема тежина од некаква си анегдота.



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: tormentor]  
Автор Protostrator (член)
Публикувано22.06.18 00:00



Прво, според мене не е реторично прашање, ама дури и да е, повторно, како може реторичко прашање да биде лага?

Еве ајде тебе конкретно да те прашам:
Ти навистина мислиш дека ние знаеме како нашите дедовците се чуствувале преку "учебници, медии и културни институции" а не на пример, директно од нив?

Прашањето не е воопшто тривиално. На пример, може да се зборува , во која мерка личните ставови (на нашите дедовците) и толкувањето на сопственото минато се менува поради влијанија од "учебници, медии и културни институции"и други причини (политички, биолошки, глобални итн). И обратно, во која мерка медиумите и институциии рефлектираат некаков консензус на лични ставови.



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: Protostrator]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано22.06.18 00:10



Нейните са емигрирали след 1878, не след 1913. Баща и’ бе раждан към 1900 и основен проблем му Беха комунистите, които слава Богу , доживя да им види гърба.
Гръцката роля за македонизма е по стара и от сръбската, колко му е да ти набиват с канчето , че си наследник на Ацо на гръцки, а да говориш български диалект в къщи, какъвто мецат и от другата страна, в Битоля.



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: Protostrator]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано22.06.18 00:11



Ооо, напротив. Още от 1945г. гръцката комунистическа партия започва да работи с българите в Беломорска Македония. Още от тогава тръгва македонизма в Северна Гърция. Ако си българин там, губиш живога си. Ако си само македонец, оцеляваш. Югослания е допусната да работи в Беломорска Македония още от 1960г. Десетки българи завършват в Съюзна Република Македония е се завръщат като македонци. Виножито е създадено с дейното съдействие на гръцката държава. Впоследствие македонизацията на беломорските българи, тръгва и от македонизираните и обхванати от УДБА общности в Австралия и САЩ. В Северна Гърция са традиционни избиратели на ПАСОК, а сега на СИРИЗА. Там мнооого дълго време е обяснявано от гръцките комунисти, че славяните в Гърция, могат да имат права, но като македонци, не като българи. Това е координиран процес между Гърция и Югославия. След 1991г., множество от настоящите лидери на "македонците" в Егея, прекарват дълги години в Скопие. Един Новакис Константинос, бивша дясна ръка на Павле Воскопулос(скарват се за парите от емиграцията в Австралия) е прекарал 10г. от живота си в Скопие, където завършва стоматология. Факт, който той крие от биографията си и се прави, че не разбира македонски/български.



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: torlakov-93629]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано22.06.18 00:14



Абсолютно. Във Владово, Воденско един от най-видните македонисти, носеше на ръката си пръстен със звездата от Вергина. Пръстен, 4см. в диаметър.



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: Protostrator]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано22.06.18 00:20



А бе момче, ти знаеш ли какво е страх за живота? На мой приятел, дядо му, едва 15г., СЛЕД падането на комунистите 1989г.им призна че е бил член на "Бранник". След 9.9.1944г. е имало моментално изгаряне на униформи, снимки и ИЗТРИВАНЕ на спомени, за да си запазиш живота. При вас режима, все още не е паднал.
Наясно ли си че поне 30% от българите в Драмско-Сярско, дори в 1943г., две години след като там има български войски, по преброяването продължават от страх да се пишат гърци, защото не са вярвали че България ще се задържи там.



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: Protostrator]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано22.06.18 00:34



И още, сестрата на баба ми бе омъжена за македонец. Дядо Христо Шаламанов, беше роден в Лельово, Кукушко. В старият му зелен паспорт си пишеше, роден в село Лельово, Гърция. Ползваше диалекта си, за да пазарува в Кореком, правейки се на "югославянин" по негови думи. За първи път в живота си видях томовете на Васил Кънчов за Македония, в неговата библиотека. Цялата му библиотека беше пълна с книги за българщината в Македония. Като традиционен македонец, още по комунизма въртеше кръчма, макар и в Шекер махала. Брат му беше първият председател след 1990г. на ВМРО на Каракачанов в Куклен.



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: komitaO3126319]  
Автор Protostrator (член)
Публикувано22.06.18 00:59



Тетинот мој беше Браник, тоа ми беше познато отсекогаш ( во времето на социјализам), многу шеги се правеа околу тоа. Инаку човекот имаше успешна кариера, универзитетски професор и никогаш член на партијата, почина минатата година. Сега се сетив и братот на баба ми беше браник ми се чини, само со нив бевме скарани не знам ни зошто..



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: komitaO3126319]  
Автор Protostrator (член)
Публикувано22.06.18 01:00



Прикаските со Удба не држи вода.
Не знам колку пати сум повтарал, ама причината зошто Македонците не се Бугари е затоа што (вардарска ) Македонија не била во Бугарската држава во тоа време кога се рушат империи и градат национални држави. Националните држави потоа со своите институции градат нација. Еднаш изградена нација тешко се претопува.

Бугари речиси нема во Грција а ни во Македонија. Единствено ги има во Србија, во западните покраини. Сите тие прикаски со Удба , страв, српски терор важат и таму.
Но таму имаш бугарски институции од 1878 до 1919. Да Македонија по некоја случајност беше исто во Бугарија од 1878 до 1919 ќе беше слична приказна, веројатно нити Срби нити Македонци ќе направеле. Но истовремено , да влеговме во Србија во 1878 ќе бевме сите Срби. Но сите тие влијанија кои се спротиставени направи идеална почва за посебна нација , иако во изолација гледано, со Бугарите сме најблиску . Не е толку комплицирано.



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: Protostrator]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано22.06.18 01:32



Значи си от интелигентно семейство все пак, между другото и баща ми е бил Бранник...това е нещо като великобългарски комсомол...



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: Protostrator]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано22.06.18 01:37



С други думи поне претенциите ви за Пиринска Македония са безпочвени, защото тя от 1912 г. е все в България и вероятно е влязла в парадигмата на българската нация или....при това като дошли да ги окупират българите не им затворили училищата и църквите и им оставили същите свещеници и учители като и до 1912 г., а познай защо...



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: Protostrator]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано22.06.18 02:43







Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: Shtrkot]  
Автор Protostrator (член)
Публикувано22.06.18 03:40



Не има секакви. Великоблгари, македонисти, србомани итн.
Има и еден комунист, ама тој е кај вас е повеќе познат, братот (на другата баба). Татко ми главно што се сеќава како има доаѓано во Охрид, 1946-1947 во црна лимузина со телефон внатре, тоа многу го импресионирало





Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: Shtrkot]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано22.06.18 03:49



Кво му са обясняваш на тоз галфон. Не чете ли, че дедовците му били бранници, а след 1945 г. се возили в лимузини.
Тоя нема съвест.
Свикне ли ти задника да се вози в скъпи коли, след това чудеса ще направиш с него само и само да продължи да се вози.
Виж ако му осигуриш лимузина - друга ще запее ...



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: Shtrkot]  
Автор Protostrator (член)
Публикувано22.06.18 03:55



Да според мене нема многу основа на претензиите. Можеби во 1944, има тука само 25 години различна историја и комунизамот победува на секаде, ама покасно тоа нема никаква врска со реалноста.
Live and let live...



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: ludo-mlado]  
Автор Protostrator (член)
Публикувано22.06.18 03:59



Не се истите луѓе и браници и во лимузини. А тој еден што беше во лимузина, добро го плати тоа покасно...
Моето потесно семејство никогаш не било во политика, нити во некаква партија.



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: komitaO3126319]  
Автор Protostrator (член)
Публикувано22.06.18 05:28



комита, како сакаш да свтриш ама што се вика во овие мои денешни краеви , Bulgaria dropped the ball.
Има ли во Бугарија вакви песни, знам дека си Егеец по потекло:
Видеото е од филм од седумдесетите каде сите негативци (т.е. Грчки монархофашисти) се всушност Срби


а може и ова




Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: komitaO3126319]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано22.06.18 08:12



Така де,така!
Кой ще ги остави югославяните в чужбина на абсолютна свобода,без да бъдат следени,контролирани,да се топят един друг и т.н.Пак вързани,само синджирът - относително по-дълъг.



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: Protostrator]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано22.06.18 08:17



Знам ги от години тези песни.



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: Protostrator]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано22.06.18 08:21



Леле, ма ти на Главинчев ли си роднина....лелее....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: Shtrkot]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано22.06.18 15:59



Този се кълнеше, че никой не му бил българин в родата . На две ракии какво ли още ще излезе....

Протогеровист ниеден.
Кой от нас ще работи върху него относно македонизЪма му, по фамилна линия страда от уклони и е зациклил.



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: torlakov-93629]  
Автор Protostrator (член)
Публикувано22.06.18 16:17



Па и не беа бугари, барем според нив лично.
Инаку по таа логика сите бевме комунисти бидејки како деца бевме пионири.



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: Protostrator]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано22.06.18 16:51



Нема да се пуашиш, И баща ми дълго време го бе срам от Деда ми фабрикант. Се към БКП-то си го дърпаше...





Тема И јас така се тешевнови [re: Protostrator]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано22.06.18 17:25







Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: torlakov-93629]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано22.06.18 18:33



Това съм го писал.
На нашата улица от 14 къщи имаше 1 бр.комунист отпреди Девети.Ял бой в полицията - имало защо.Баща му,освен прилично количество земя край града е бил и съсобственик с още 1-2 съдружници на неголям тютюнев склад.От останалите съседи, доста от които - сезонни работници в тютюневите складове - комунисти е нямало.



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: tuzlija-179435]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано22.06.18 18:46



Хехе, това му идеше от негов вуйчо, доктор, също мнооого заможен човек. А неговият шурей бе женен за Мими ТА.



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: tuzlija-179435]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано22.06.18 18:55



Дядо ми, Бог да го прости, е разказвал на баща ми, че веднага след 9-ти септември в селото комунисти станали най-мързеливите и най-криминалните типове. Примерно, от 450 души население, те били десетина. Преди 9-ти били известни с това, че се отбивали повече в кръчмата, вместо да бачкат на полето. Същите тези издевателствали, нанасяли побоища и убили няколко от по-заможните си съселяни в смутните времена.
По-късно затворили и пребивали и дядо ми, за да го убедят да влезе в ТКЗС-то. Каква ирония на съдбата - дъщерята на един от тези червени кръволоци пристанала на единия от чиовците ми. Въпреки, че сме станали роднини - към това коляно от фамилията никога не съм изпитвал чувство на близост; все гледаха да заграбят повече от полагащото им се, някак не се получаваше истинско роднинство. Накрая бившият бияч по 9-ти септември пукна в страшни мъки, а наследниците му не прокопсаха.

Между другото подобна е съдбата и на други червени палачи от Пловдив и околията - сякаш Господ им го върна тъпкано: все от гадни и мъчителни болести загинаха те и някои от наследниците им. Може би има някаква карма...

В края на 70-те дядо ми казал на баща ми: "Ей, ще си умра и няма да доживея края на тези комунисти. Ще векуват явно." Почина 7-8 години преди промените. Може би е по-добре, че не видя какво става след това в първите години.

Редактирано от goga на 22.06.18 18:58.



Тема nema ako...нови [re: goga]  
Автор ElCortador (пристрастен)
Публикувано22.06.18 19:44



makedonizam e ot samoto mu nachalo anti-bulgarskata ideologia manipulirana predimno ot gretsite I ot serbite.Vetata za FYROM dokato ne se otkazhat ot vsichko negirashto bulgarskiya character na mnozinsrvo na khora ,nekogash I ot samite gretsi narichani bulgarofoni.



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: komitaO3126319]  
Автор leyte (ентусиаст)
Публикувано22.06.18 20:32



Тръгнал македонец да търси кой е татко му и влиза в един бар.
Пита първия клиент
- Господине, знаеш коj е татко ми?
- Не знам, питай го келнерот

Отива при келнера
- Келнер, знаеш коj е татко ми?
- Не знам, питай го готвачот.

Отива при готвача
- Шеф, знаеш коj е татко ми?
- Не знам, питай го директорот.

Отива при директорот
- Директор, знаеш коj е татко ми?
- Не знам, питай го барманот.

Отива при бармана
- Барман, знаеш коj е татко ми?
- Не знам, питай го маестрото на оркестарот.

Отива при маестрото
- Маестро, знаеш коj е татко ми?
- Как бре да не знам... Дай сто динара!
- НА!
- Оркестър! Почваме, Фа минор: - Ой, та-та, та-та, та-та, та-татко, к-о-оj си моj та-а-а-атко?



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: Protostrator]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано23.06.18 15:24



Па и не беа бугари, барем според нив лично.

пак изтъркани македонистки басни, дето на всеки дедовците му и целото му педигре били заклети македонисти.
хайде да ти проверим малко фактите - ти какво точно го попита дедо ти и другите ти прадеди в интервюто, с което установи, че не били българи:
- дедо, ти македонец ли си?
- дедо, ти македонец в етнически смисъл, който няма нищо общо с бугарите ли си?
- дедо, ти като ходеше на екзархийско училище каква ти беше националността в зрелостното свидетелство
- дедо, ти като твърдиш, че си етнички македонец, защо цялата македонска интелигенция плътно до ПСВ, включително и всички лидери на ВМОРО/ВМРО се декларират като етнички българи.
- дедо, ти ако си бил по екзархийско етнички българин, кога точно се преобрази на етнички македонец.
и т.н. и т.н.



кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш

Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: tormentor]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано23.06.18 15:28



+100



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: tormentor]  
Автор jingiby (АнтиFYROMизатор)
Публикувано23.06.18 15:54



Влахов во своите мемоари остава јасно да се подразбере дека одлуката на Извршниот комитет на Комунистичката интернационала да ја унапреди идејата за македонската нација непосредно е поврзана со доаѓањето на нацизмот во Германија. Извршниот Комитет на Комунистичката интернационала им даде налог на челниците на Балканскиот секретаријат на Комунистичката нтернационала, Полјакот Велецки и Чехот Шмерал, да ја состават соодветната одлука. Но, бидејќи тие не беа запознати со македонското прашање, текстот на одлуката го состави главно Влахов, водечка фигура на ВМРО (Обединета). Одлуката на Комунистичката интернационала за “македонската нација” остана еден теоретски проглас на комунистичките партии на Балканот без одѕив во населението... Познато е дека бугарската окупаторска војска во српскиот дел на Македонија беше пречекана како ослободителна и во првиот период на
окупацијата дојде до израз едно силно бугарофилско чувство. Ниту комунистичките ставови за посебна “македонска нација” ниту идејата за југословенска федерација немаа сериозен одѕив меѓу словенското население...Не е случајно што врвни раководители на ВМРО (Обединета), како Влахов, кои по 1944 го прифатија “македонизмот” и зазедоа водечки места во Федерална Социјалистичка Република “Македонија”, набрзо беа обвинети за бугарофилство и беа отстранети. Во својот говор на Првиот конгрес на Комунистичката партија на “Македонија” (19.12.1948) Лазар Колишевски истакна дека “ставот на ВМРО (Обединета) не беше идентичен по ационалното прашање со правилниот став на Комунистичката партија на Југославија”. Во две писма до Колишевски, едното од 05.12.1948, и уште едно од 1951 година, Влахов го изрази своето противење за основање на македонската националност врз антибугарска основа...Но, историските настани се развиваа поинаку.

Питайте ГО Протостраторот...

Редактирано от jingiby на 23.06.18 16:06.



Тема Е точно за Битолја е збркалнови [re: goga]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано23.06.18 20:20



германеца. Балгарите в Битоља са много малко преди 19 век.

“Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...“


Тема Re: Е точно за Битолја е збркалнови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано23.06.18 20:28



Ето още сведения:

"Сведение за населението на Скопие и околностите му от русин, който бил турски пленник - 17 век

"...А жителите на Скопие са турци, а също така има много жители християни..., а около това селище Скопие от трите страни в околията жителите всичките са българи. .."

Описание турецкой империи, составленое русским, бывшим в плену у турок в XVII веке, под редакции П.А.Сырку, С.-Петербург, 1890, с.38. Срв.Йордан Иванов. Българите в Македония. С.,1917, с.182; оригиналът е на руски.


20 сведение

Сведение на турския пътешественик Хаджи Калфа(автор на редица съчинения, между които и една всеобща география) за българското население на някои градове в Македония - 17 век

"Битоля, между Лерин, Прилеп, Преспа и Охрид. От Цариград през Солун, Вардар и Воден се дохожда за 15 дни тук. Жителите са българи. Султан Мурад победителят изпратил в 784(1382 - 1383)г. Тимурташ паша, който превзел града с меч в ръката...
Хрупища, на брега на Костурското езеро, 2 часа далече от Костур. Наблизо се намират Костур, Биглища, Населица. Жителите са българи.
Охрид, югозападно от Скопие, 16 дни път от Цариград, на източната страна на едно езеро. Границите са: Преспа, Старово, Кичево. Жителите са българи: тук има златни и сребърни рудници."

Румелия и Босна географски описал Мустафа бен Абдуллах Хаджи Калфа. От немското издание на Йозеф фон Хамер превел и снабдил с обяснителни бележки - Стоян Аргиров. Архив за поселищни проучвания, I год., с., 1938, кн. 3, с.60,61,84; оригиналът е на турски.


21 сведение

В."Српске новине" за числеността на българското население и къде живее - 8.I. 1846 г.

..." Според Сиприан Роберт(1807-след 1857, френски славист, автор на изследвания за южните славяни) българите заемат голяма част от Европейска Турция и наброяват четири и половина милиона. Те се разпростират в Тракия, Румелия и Македония до Морея, така че в тези земи по-голямата част от селата обитават българите, а градовете - гърците; докато последните повече обичат търговията, то първите - земеделието. Не по-различно е и в Солун, главният македонски град, където се говори еднакво български и гръцки."

В. Српске новине, Белград, бр.2, 8.I. 1846 г.; оригиналът е на сърбохърватски


22 сведение

Писмо от епископ Щросмаейр до граф Херберт Ротенльовен, министър на външните работи(Виена) за арестуването на Константин Миладинов - 29.X.1861 г.

Преди няколко месеца един млад български писател на име Константин Миладинов отпечата в Загреб български народни песни, които той и неговият брат Димитър бяха събрали. Тия песни, както обикновено биват народните песни на славяните, са почерпани от историята и обичаите на народа и представляват стихове от най-невинно естество; при всеки културно изостанал народ народните песни са първото начало за един по-издигнат културен живот. Отпечатването е извършено в Загреб на мои разноски.
След отпечатването н атия песни гореспоменатият млад човек се завърна в родината си, за да предаде на сънародниците си плода на многогодишното си неуморно прилежание. Всяко управление, ако не възнагради една такава заслуга, то би поне я похвалило; но турското правителство, както обикновено, има съвсем други възгледи и, както съобщават вестниците, конфискувало труда и е наредило да се арестува и да бъде отведен невинният Миладинов в Цариград, където той се намира затворен вероятно и сега.
Понеже познавам основно тоя млад човек, който беше за известно време тук, в Дяково, и съм убеден, че той не е способен на никакво нарушение на закона, то осланяйки се на милостта и благоволението на Ваше Превъзходителство да благоволи да се погрижи най -благосклонно както за освобождението на този невинно страдащ, така и за освобождението на неговото произведение.

Приемете впрочем израза на моето високо уважение и висока почит, с които оставам на Ваше Превъзходителство
най-покорен слуга(подп) епископ Щросмаейр

Братя Миладинови. Преписка, С., 1964, с.240-245; оригиналът е на немски."


Редактирано от goga на 23.06.18 20:29.



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: goga]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано23.06.18 20:31



в саштиа момент штеше да исчезне.

“Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...“


Тема Re: Е точно за Битолја е збркалнови [re: goga]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано23.06.18 20:38



Ето още:

"Лоренцо Бернардо, роден през 1591 г., дипломатически представител на Венеция в Цариград: „… Струга е… по-скоро село… На излизане от Стружката равнина се минава (по) един мост, който е граница между България и Албания. Българите говорят славянски език, но са от гръцка(та) вяра… Битоля е един български град…”. А когато посланикът стига до Солунския залив и устието на р. Вардар, което е на 5 км от града, той отбелязва: „… Тук има мост, който е границата между България и Тесалия“.

Но ето какво твърди и турският пътешественик Хаджи Калфа (1614-1655), който описва селищата в Македония. Той преминава през Хрупища, Битоля, Костур, Лерин, Прилеп, Охрид и др. и сочи, че жителите там са българи. И още: турският писател Евлия Челеби (1611-1682), пътешественик и географ, описва наблюденията и преживяванията си в Македония по следния начин: „… Оттук (Кратово), като тръгнахме на изток, минахме през българското село Нагоричани… Откак вървяхме час и половина към север, стигнахме село Извор… Това е българско село (и) има сто и петдесет къщи…”. За Прилеп пише: „… Изобщо тук (в Прилеп) се говори български език… Всичката рая е българска…“."


Редактирано от goga на 23.06.18 20:39.



Тема Да дадеше поне едно което да ми енови [re: goga]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано23.06.18 20:50



непознато.
Б Битоља балгарите масово се заселват(највече от околните села) след 1820 а нарочито след 1848. Нјамам доказателстваа..ама тврдам .. хаха

“Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...“

Редактирано от SashetoBE на 23.06.18 20:51.



Тема Те засноват првата поголема балгарска махаланови [re: SashetoBE]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано23.06.18 20:53



в града, Јеени Махала или Ново Маало.



“Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...“

Тема Re: Да дадеше поне едно което да ми енови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано23.06.18 20:54



Саше, в повечето османски градове в българските земи до началото на 19-ти век преобладават гърци и турци.

Но по някаква причина чужди пътешественици от 15-16 и 17 век наричат Битоля и околностите й "български".


И още за населението в Македноия:

"Франсоа Пуквил (1789-1801), консул в Янина. В книгата му „Пътуване в Морея, Цариград и Албания” четем: „… планината Шар планина изглежда естествена граница между България, Сърбия и Илирия… Населението на Крива Паланка е българско… както е и българско населението северно от Костур към Лерин… В долината на Преспа има 46 български села, населени от 2300 семейства, или 11500 жители…“.



Тема Re: Да дадеше поне едно което да ми енови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано23.06.18 20:55



Хубаво, но говорим за разкази на пътешественици 200-300 години по-рано.



Тема Re: Те засноват првата поголема балгарска махаланови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано23.06.18 21:43



В 1591 година венецианският посланик Лоренцо Бернардо пътува за Цариград през Македония и оставя любопитно описание на Битоля:

„ ...пристигнахме в Монастерио..., град в България с голямо население. Казват, че има 1 500 къщи, 200 от които са еврейски. Градът няма стени, нито санджакбей. Има тимар на великия везик, който получава от Битоля доход от 20 товара аспри. Има кадия и обилие от зърно. Също така е търговски център за восък, вълна и кожи...[3] “

В 1845 година руският славист Виктор Григорович минава през града и в 1848 година описва Битоля в книгата си „Очерк путешествия по Европейской Турции“ така:

В Битоля, освен голямото количество войници, разположени в казармите (кишли), построени от българите, живеят българи, македоновласи и албанци. Казаха ми, а и сам видях, че българите са мнозинство, но, ако не бъркам в наблюденията си, власите в този град и в съседното Кичево (на картите Кричево) със своето неутрално отношение са придобили силно влияние.[4]


В 1856 – 1857 година Панайотис Арвантинос пише за Битоля:

В Пелагония е разположен новият град Битоля, наричан още и Монастир, населен от 20 000 души... Неговите християнски жители говорят главно български език.[5]



Тема Re: Не казвам че не би било природнонови [re: goga]  
Автор leyte (ентусиаст)
Публикувано24.06.18 09:41



Съществува една "мантра", че преди националните революции "рушащи империите" в края на 19 и началото на 20 век, националното съзнание не е съществувало. Да оставим настрана, че е парадокс. То би трябвало да изпреварва революцията, инак какво щеше да и е "националното".

Понятията "българин" и "български език" са нищо друго освен определящи национална принадлежност в едно с етническата. Срещат се както преди, така и при османците, на територии във и извън всякакви временни граници на държавата България. Дори където няма българска църква.

Появата на Паисий Хилендарски в18 век няма обяснение от въпросната концепция по националните въпроси. Същия проблем не касае само нас, най-жесток е случая с Холандия от 16 век - пример за 80 годишна национална война за независимост и то като република. Шотландия и шотландците, Полша и поляците още от 10ти век, германците от времето на Римската империя още, са все народи със свои държави и език, ясно различими и определяни от околните, на територии близки и даже еднакви с днешните.
Български етнос/народ е съществувал на Балканите далеч преди Възраждането. Инак не биха го дефинирали съвременниците така еднозначно и масово.



Тема Re: Не казвам че не би било природнонови [re: leyte]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.06.18 10:09



Според британски историк първите "квази"-национални държави в Европа са: България, Португалия и Сърбия. Като той разглежда въстановяването на българската държава след 1185 г като проява на прото-национално чувство. Ние сме една от най-старите държави, конструирали се по етнически принцип



Тема Re: Не казвам че не би било природнонови [re: leyte]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано24.06.18 10:14



Съществува една "мантра", че преди националните революции "рушащи империите" в края на 19 и началото на 20 век, националното съзнание не е съществувало. Да оставим настрана, че е парадокс. То би трябвало да изпреварва революцията, инак какво щеше да и е "националното".

Тая мантра се нарича Ърнест Гелнер, който е обявен за икона от глобалистите...сакън да не кажеш нещо против Гелнер и неговите брътвежи....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Не казвам че не би било природнонови [re: goga]  
Автор leyte (ентусиаст)
Публикувано24.06.18 10:15



И Полша, задължително!
Литва е супер интересна - три пъти сменя религията, три пъти участва в държавни образувания с името си, като народност, език и държавност. Въпреки всичко си остават Литва и литовци.



Тема Re: Не казвам че не би било природнонови [re: Shtrkot]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано24.06.18 12:15



А Гелнер педераст але, алееее





Тема Re: Не казвам че не би било природнонови [re: komitaO3126319]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано24.06.18 14:26





Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Не казвам че не би било природнонови [re: Shtrkot]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано24.06.18 17:03



Аман бе, ако не се казва Гелнер, ще е Шапиро, ако не е Шапиро, ще е Бернщайн, ако не - ще е Цимерман и т.н. ...



Тема Re: Не казвам че не би било природнонови [re: tuzlija-179435]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано24.06.18 18:32



Може и Менделсон да се казва...тоя колко животи е погубил....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Не казвам че не би било природнонови [re: tuzlija-179435]  
Автор leyte (ентусиаст)
Публикувано24.06.18 20:41



Е, точно Шугър беше един от поредицата, който се сблъскал с "феномена" Паисий. До днес българи, унгарци и поляци им бъркаме умотворенията, все в "догонващи" теории и социално-икономически философии.

Да не залитаме в посока ционизъм и семитизъм, но най-странно си остава, като как точно тази нация и народ остават в страни от тези интелектуални търсения? Тях как всички тези не ги касаят? С какво националното у тях е по-различно от нашето?



Тема Re: Не казвам че не би било природнонови [re: leyte]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано24.06.18 22:58



касаят ги, касаят ги, прочети Шломо Санд, обаче нещо никак не го кльопат...



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Не казвам че не би било природнонови [re: Shtrkot]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано24.06.18 23:03



Шломо ги цепи по шевовете. Религиозна секта, с многообразен етнически произход, без връзка с древните евреи. До момента се разминава само със заплахи за живота.



Тема Re: Не казвам че не би било природнонови [re: komitaO3126319]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано24.06.18 23:10



Цар е Шломо, другият такъв е Израел Шахак, тия са ебати пичовете, смели копелета...респект...

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Не казвам че не би било природнонови [re: Shtrkot]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано24.06.18 23:19



Да, Шахак е на челно място в самомразещите се евреи и е обявен за...антисемит. А човека изкарва детството си в концентрационен лагер.

Редактирано от komitaO3126319 на 24.06.18 23:21.



Тема Re: Не казвам че не би било природнонови [re: komitaO3126319]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано24.06.18 23:47



Какво да ти кажа...до това води всяка безнаказаност и всяка идеология за богоизбраност...

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Не казвам че не би било природнонови [re: Shtrkot]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано24.06.18 23:53



Аз щот да не пропусна момента, пък и нали сме си форум Македония, ама гърците са ми същите...

Иначе цялата съпричастност към чисто човешките им страдания през последните 100г. се изпарява, на база простотиите които твори държавата Израел, на база "богоизбраността". Носят основна вина за превръщането на единствената християнска държава в Близкия Изток-Ливан, в мюсюлманска.



Тема Re: Не казвам че не би било природнонови [re: Shtrkot]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано25.06.18 00:26



а до какво води евангелисткия талибанизъм

There are no fewer than 50 million evangelicals in America who, according to research, are convinced of the literal truth of Biblical prophecy. A recent survey found that 82 per cent of white evangelicals believe that God gave Israel to the Jewish people; a conviction shared by just 40 per cent of American Jews. Among these evangelicals there are those who believe in the prophecy of the “End of Days” foretelling Jewish control of all Jerusalem, a war of civilisations, and a choice of Jews to either embrace Christianity or die in the wrath of God.

според тия признаването на йерусалим е ... една от стъпките за осъществяване на пророчеството за края на дните и второто пришествие на иисус христос. и 80% от тях са гласували за дедо тръмп.



кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш

Тема Re: Не казвам че не би било природнонови [re: tormentor]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано25.06.18 00:29



Това с Второто пришествие, не е чак толкова лоша идея. Като цяло Светът в момента се нуждае от една гьостерица, да се освести малко





Тема Re: Не казвам че не би било природнонови [re: komitaO3126319]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано25.06.18 01:02



мда. все пак е силно притеснително в каква степен съдбините на света зависят от подобни откачалки. и от дебила, който са си избрали и който ще изпълни и най-изчанчените им искания само и само да не ги загуби като гласоподаватели ...

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: tormentor]  
Автор Protostrator (член)
Публикувано25.06.18 02:16



Прво јас никогаш не сум рекол дека немаме ништо општо со Бугарите. Си сите Словени, а и Медитерански народи сме роднини,а со Бугарите најблиски роднини.
Посебност, сопствен идентитет - да, ништо општо - не.
Тоа така само кај вас се толкува, еден ден Бугарин , друг ден Македонец. Постојат многу маркери на идентитетот. Пред балканските војни имаш Македонци но кај многу исто така и приврзаност кон поголема, Бугарска група. Кога станува првото позначајно од второто, или кога второто исчезнува?

Конкретно околу моите дедовци, отсекогаш биле Македонци. Кога тоа се претворило во етнички Македонци во смисол на немање ништо општо со Бугарите , сигурно не било во 1944. Едниот дедо, беше инжињер, школуван во Белградскиот универзитет. Од 1941-44 беше во некаков си логор на бугарско-турска граница, бидејки не бил благонадежен според тогашните Охридски опортунисти и полтрони на новата власт. А човекот воопшто го интересираше политика.
Вторио дедо (шурата на Главинчев) исто аполитичен, беше трговец и претприемач, со негови пари го отшколувал својот брат во Белград да биде доктор, тој негов брат станал и остана Србин цел живот. Како е можно да со образование промени етничност? А исто, се прашувам зошто дедо ми не го пратил да студира во Софија, или барем било каде другде Загреб, Виена, се само не во Белград, ако беше некаков Бугарин?
Можеби со вас најдобро да се разговара како што прабаби ми правеше. Штом вакви разговори дојдат, таа со Бугарите на српски им зборуваше, а со Србите на бугарски им зборуваше. Изгледа друго не се разбира.

Редактирано от Protostrator на 25.06.18 02:37.



Тема Re: Не казвам че не би било природнонови [re: komitaO3126319]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано25.06.18 04:00



На мен ми се вижда правдоподобно тълкуването, че Второто Пришествие ще бъде събитие :
- Видно за цялото човечество ;
- Ще е преобразувание по напълно непознат на хората начин.



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: Protostrator]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано25.06.18 04:14



Стой, почекай малце!
Дотука ти остави впечатление, че Главинчев е на баба ти брат.Сега твърдиш, че е на дедо ти зет, или дедо ти му е шура - така излиза, че е женен за сестра на дедо ти.Значи ти е тетин/сват , не кръвен роднина.Децата му - да.Ако не лъжеш.И ако не е хем на твоя баба брат,хем е женен на дядо ти за сестра.
Доколкото знам, Главинчев се жени след 1944 на средна възраст.Тогава къде намира жена си?В Охрид?

Редактирано от tuzlija-179435 на 25.06.18 04:25.



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: tuzlija-179435]  
Автор Protostrator (член)
Публикувано25.06.18 04:36



Па зарем дедо ми е не му испаѓа шура ( или обратно му доаѓа)?
Л. Главинчев е брат на баба ми (Весела). Не знам кога тој се жени и со кого. Не знам многу за него. Ама баби ми е мажена 1929 (или 1928)
Инаку еве ти податок кој не е на Википедија. Л Главинчев (и останатите му браќа и сестра) се Власи по мајка - од Горна Белица.

Редактирано от Protostrator на 25.06.18 04:51.



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: Protostrator]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано25.06.18 06:44



Обратно.Бидейки брат на баба ти, Лев е шура , а дедо ти е зет.



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: Protostrator]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано25.06.18 06:47



Българският характер на областта Македония е бил проблематичен още по османско време - в най-оптимистичните проучвания българският елемент не е повече от 51-52%. Говорим за годините след драстичното бягство на българи от родните им места - след 1903.
Така, че е е нормално да се появят опортюнисти, готови да сътрудничат на новата сръбска власт. Каквито са били твоите предци. Лев, ако не е имал някакъв български уклон в младежките си години, защо да идва в София. Можеше просто да отиде и той в Белград.

Но е факт, че от такива като него - левичари от опортюнистични сърбомански фамилии - се раждат първите "македонци", като националност говоря.
Ако българската власт се беше запазила след 1944 г, вероятно пак щеше да има такива като идентитет, но щяха да са единици и щяха много бой да ядат от местните българи

Редактирано от goga на 25.06.18 06:49.



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: Protostrator]  
Автор cumanich126454 (ивохристовист)
Публикувано25.06.18 06:48



Инаку еве ти податок кој не е на Википедија. Л Главинчев (и останатите му браќа и сестра) се Власи по мајка - од Горна Белица.

Това не обяснява ли лекотата с която се менява националната принадлежност? Власите са доста находчиви в това отношение...



Тема Re: Не казвам че не би било природнонови [re: tuzlija-179435]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано25.06.18 07:17



Видно за цялото човечество ;
- Ще е преобразувание по напълно непознат на хората начин.


Това ми звучи като атомна война....аз лично си пожелавам, ако оцелея, трета ръка на гърба, за да мога да се чеша на спокойствие, че ми писна от дървената ръка, която си купих в Мецово с подобни цели....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Не казвам че не би било природнонови [re: Shtrkot]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано25.06.18 08:16



Човечеството вече е видяло атомната бомба и действието й. Пришествието би трябвало да е надчовешко и надприродно явление.



Тема Re: Не казвам че не би било природнонови [re: tuzlija-179435]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано25.06.18 11:04



Ще питаме ония 50 милиона евангелски християни, избирателите на Тръмп, те си пият кафето с Второто пришествие или поне така се държат....всъщност сега си обяснявам защо имат такива добри отношения с уахабитите, просто са от една порода....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: Protostrator]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано25.06.18 14:16



абе като ги вида тия работи отсегокаш-засекогаш и македонци с главни М-та и ми засмърдява директно на македонизъм. с главно М. и ние тук ги знаем тия работи с регионалното съзнание, което може да съществува паралелно с националното такова без двете да влизат в някакъв конфликт. иначе твоя въпрос кога при вас първото заема мястото на второто и нас ни занимава също толкова много, затова е интересно да се проверяват нещата от първа ръка /за теб оставам с впечатлението, че не си разпитвал твоите сериозно, а сега вероятно не са вече между живите/.
а то нека си има силно регионално съзнание, ама това дивашко пренаписване на историята в комунистическа югославия не е правено от кумова срама, а точно с идеята да се зомбират поколенията и да се създава нова нация.
а другият важен момент е колко може да се експлоатира удобната ви теза за т.нар. аморфна маса назад във времето, така че да продължавате да разкоствате българската история и да транслирате регионалния принцип чак до самуилово време. защото така както ги пишеш нещата мога директно да видя линията на един леко нюансиран и малко по-суптилен македонизъм, който върви така - кирило-методиевите ученици са славянски, а не български просветители, самуиловата държава е на местното славянско население и е различна от ПБД, след нея има една аморфна славянска маса, която изкарва така плътно до 19ти век, след това е отчасти повлияна от околните национални пропаганди, но постепенно се изяснява някакво отделно македонско съзнание.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Ако на македонизма днес помислите му бяха чисти...нови [re: tormentor]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано25.06.18 14:20



Добре ги къдриш





Тема Re: Не казвам че не би било природнонови [re: Shtrkot]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано25.06.18 18:11



У нас много цигански махали пращят от евангелисти.В Пазарджик и сега имало, преди били доста повече - преди уахабитите да развържат едни по-дебели кинти.



Тема Re: Не казвам че не би било природнонови [re: tuzlija-179435]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано25.06.18 18:24



Тъй де, Ахмед Муса от евангелистки пастор, стана уахабит.



Тема Re: Не казвам че не би било природнонови [re: komitaO3126319]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано25.06.18 18:56



Между другото в Евангелието Христос изрично казва на апостолите, че денят и часът на Второто пришествие няма да бъде известен предварително за никой човек или ангелски чин.



Тема Re: Не казвам че не би било природнонови [re: tuzlija-179435]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано25.06.18 19:02



Така е ако ни излупка някой метеорит, въобще няма да схванем откъде ни е дошло. Малко гигантски вълни, малко земетресения и започваме от нулата.



Тема Re: Не казвам че не би било природнонови [re: komitaO3126319]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано25.06.18 21:18



Така е, но Пришествието е казано, че трябва да бъде събитие, по напълно непознат за човечеството начин и едновременно видим за цялото човечество - напр.някаква трансформация на материята по надприроден и надчовешки начин - т.е. някакви човешки усилия за постигането на предсказани признаци не биха го довели.За такъв признак се води възстановяването на Държавата Израел преди 70 години.Промяната на статута на Йерусалим и войните в региона ,разпространението на Евангелието на всички езици не значат,че автоматично това води до скорошни,по ЧОВЕШКА мярка събития, предречени от Новия Завет.Дори за науки като геология,астрономия,палеонтология събития отпреди хиляди години са скорошни.



Тема Re: Не казвам че не би било природнонови [re: tuzlija-179435]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано25.06.18 22:08



Накрая просто Планетата ще се отърве от въшки като нас, чиято дейност води само и единствено до разрушаване на единствения дом който имаме. А Планетата ще продължи да си я има.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.