Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:45 14.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | (покажи всички)
Тема Re: Причина за скапването на клуб Македониянови [re: coф.мak]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано04.12.13 13:52





Отвори очи


Тема Re: Причина за скапването на клуб Македониянови [re: coф.мak]  
Автор Борето (бърборко)
Публикувано04.12.13 14:09



Всъщност причината е крайно недъгавия софтуер на дира, който въпреки обещанията на администратора, не беше сменен, нито поне малко ъпгрейднат. Това позволи на лайното Дунек да ни направи на маймуни, без да може да бъде модериран ефективно, както е по всички други форуми.



Тема Софтуерътнови [re: Борето]  
Автор coф.мak (безпристрастен)
Публикувано04.12.13 14:47



Един домашен хладилник за някакви си 20 години се скапва.
Няма такъв софтуерист, който да направи "вечна" програма.
Сега си задавам въпроса, защо софтуерът да е в състояние на всеки днешен потребител да дава възможност да чете и коментира неща, писани преди 5 година?
Всичко това усложнява и забавя програмата.
На мен е и леко смешно, защото си представям реалността. Тази програма а прави Х, той почина (или е в Америка от 6 години и др.).
И много печен софтуерист не е в състояние да разгадае замислите на предшественика и ще му е по-лесно за започне от 0.



Тема Re: Още цифринови [re: headhunter]  
Автор croesus ()
Публикувано04.12.13 15:41



И аз така мисля. Той човека не може да раздели две числа правилно, аз съм тръгнал да споря с него.





Тема Re: Имате ли очи?нови [re: balkanian]  
Автор croesus ()
Публикувано05.12.13 00:24



1. Свободния пазар със свободна конкуренция разпределя стоките и парите по най-ефективен начин, това е аксиома.
От друга страна социалното подпомагане е най-ефективния начин държавата косвено да финансира пазарните "шампиони". Чрез пенсии, обезщетения за безработни, майчинство, т.н. държавата оставя пенсионерите, безработните, майките сами да изберат кой най-много заслужава финансиране. По този начин най-добрите на пазара получават пари за инвестиции, R&D и други. Същите са и фирмите, които имат най-големи шансове да пробият на външни пазари. Именно затова немската икономика става експортно ориентирана още в началото на 50те. Експортните им фирми първо се капитализират на вътрешния пазар.
От друга страна всякакви пари, раздавани от държавни поръчки, колкото честно и прозрачно да става това, няма нищо общо с пазарната логика. То е някаква дуга логика, чиновническа или политическа.

2. Във връзка с това, което каза Борето - че увеличението на пенсиите ще увеличи продажбата на китайски стоки: вярно е само частично. Вярно е в частта, че без по-важното условие, а именно свободна конкуренция, реформите ще са половинчати. Но дори и по-слабото условие за социално подпомагане стимулира икономиката. По време на микробума през 2001-2008, бяха увеличени няколко пъти пенсии и обезщетения, но и икономическия ръст беше сериозен. Когато през 1948 са обсъждали предстоящите реформи, опасенията са били точно тези двете - че цените ще скочат много и че търговското салдо ще потъне. То и двете се сбъдват частично, но само за първите 9 месеца. както писах някъде по-горе новите условия изискват адаптация на участниците на пазара.

3. За Сливен съм направил typo (сметките ги правих преди повече от година и съм забравил кое как беше). Става въпрос за областта, не за града. В НСИ данните са по области, не по населени места.
Средния разход на лице за Сливен е ~средния за страната, който за 2012 е 3981 лв/човек. 1/6 от него е 663 лв ДДС. ДДС е приблизително половината от данъчните приходи, така че със съвсем малка грешка можем да кажем, че данък/лице е около 1326 лв/година. За 197к души това е 261 милиона лева. Дори да има грешка от +- 20-30 милиона, порядъка е пак отчетлив, защото бюджетните приходи на тукашните общини са ооло 50 милиона. това не включва само пряката бюджетна субсидия, а и издръжката на учители, военни, полицаи и други. Трябва да се има предвид и това че от година на година това число варира, в зависимост от разходите за капиталови инвестиции, които остават като заплати на работници.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано05.12.13 01:45



По точка 1 и точка 2 не виждам някакви особени различия, но както и по-горе казах "Аз съм за конкуренция, но коя от политиките на Орешарски можеш да определиш като такава"?
Аз горе съм ти дал примери за противното.

Относно сметките за Сливен - не ми се смята, но не мисля че Сливен може да се равнява като потребление на София. Просто няма начин. В София има може би 50 000 програмисти със средна заплата 2000 - 2500 лева. Може би само те минават цялата Сливенска област.

Искам да те помоля за някакви примери как Орешарски подпомага свободната конкуренция. Може би наистина има и аз съм ги пропуснал. Все пак не мога да съм в час с всички новини и е възможно да съм пропуснал нещо.

Отвори очи



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (пристрастен)
Публикувано05.12.13 06:02



Крезе, държавните поръчки не се правят заради разпределение на пари, помпане на ликвидност и решаване на социални проблеми, а за да си изпълни държавата задълженията по инфраструктурата, държавното управление, обществения транспорт, училищната база и т.н. Без изобщо да коментирам, че същите могат да се поемат от частния сектор еднакво добре, но никой не смее да прави реформи.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: balkanian]  
Автор Борето (бърборко)
Публикувано05.12.13 10:24



Искам да те помоля за някакви примери как Орешарски подпомага свободната конкуренция

В моята фирма, която е все още средно предприятие, но нищо чудно скоро да стане малко, ако не фалира, не се усеща и помен от такъв полъх. Нито пък полъх на подпомагане на иновативни и експортно ориентирани предприятия, което е обратно на конкуренцията, но се раздува, като повечето пропагандни балони на сегашните.

Напротив, има конкретни стъпки за разчистване на дАрогата за наЩе. Пък ние винаги сме били ничии...



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: Борето]  
Автор koмитa (български)
Публикувано05.12.13 12:54



Боре, по Пловдивско поне, бизнеса се раздвижи и е доволен. Твърдят че примката им се е отхлабила. Връщат им ДДС своевременно и обществените поръчки не са така нагласени. Допреди това работеха само няколко фирми. Административният рекет също така буквално изчезна. Останалото малко или много е пазарна икономика.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: balkanian]  
Автор croesus ()
Публикувано05.12.13 16:37



Ето ти числата, смети сам кой колко данъци плаща:



От "4. Основни показатели по области -> 4.1. Тримесечни данни -> Последни актуални данни" можеш да видиш коя област как стои процентно спрямо средонот за страната. От година за година това съотношение не се променя чак толкова драстично. За Сливен е 97% от средното за страната, за София - 128%. После виж послединте актуални данни за 2013 за по-точни числа.

p.s. За София (столица) се получава малко над 2.1 милиарда лева. Аз сметките за милиард и половина ги правих преди доста време, нормално е числата да се отклоняват.

Редактирано от croesus на 05.12.13 16:43.




Страници по тази тема: << 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.