Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:29 21.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | (покажи всички)
Тема Re: Имате ли очи?нови [re: koмитa]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (пристрастен)
Публикувано28.11.13 23:35



Зависи какво разбирате под примитивни занаяти. Огромната маса на заетост в България се създава именно от малки и средни предприятия.


И за строителството, ремонтите, такситата, кръчмите винаги ще има търсене, но те никога няма да бъдат стълб на икономиката, на който да може да се разчита за траен растеж и заетост. Да наливаш в тях пари от заеми, или пари, иззети от ефективните играчи, е само болкоуспокояващо с временен ефект. Светът има 6 милиарда население, България - 7 милиона. Каквито и пари да се наливат във вътрешно търсене, не могат да постигнат това, което може размяната на стоки с тези 7 милиарда.

А специално моето уважение са заслужили малките търговски нации - швейцарци, австрийци, люксембургци. 2- и 3-езично обучение от малки, сигурни банки зад гърба, ниски данъци, често в чужбина по търговия - резултатите са на лице.



Тема Re: Пълни глупости...нови [re: Ганьо Балкански]  
Автор croesus ()
Публикувано28.11.13 23:45



Регулациите са против картели и монополи и са най-разнообразни, вкл. държавна интервенция. Но както написах по-горе, това се прави само в отраслите, където капиталовите изисквания за вход са много високи. За Германия металургията и въгледобива са били такива, освен това след ВСВ въглищата са били дефицит, металургията и машиностроенето са регулирани от окупационните власти заради техни си съображения, а войната в Корея от 1950та е била непредвиден шок и то много сериозен. Ние сме много далеч от това да говорим за частни картели у нас, защото тук монополите и картелите директно ги създава държавата. Между другото в "Благоденствие за всички" Ерхард не споменава нито веднъж "корупция" или "съдебна власт", но път "картел" поне 1234 пъти.
Не че не е имало корупция. Направо си е е..ло майката от корупция в Германия след войната по обясними причини.

А трансферите от бедни към богати с цел стимулиране на потреблението си е класическа кейнсианска препоръка.



Явно и Фридрих Хайек е кейнсианец. Чел ли си "Road to Serfdom"?

хинт: кейнсианството не е трансфери напари от бедни към богати, а държавни инвестиции в икономиката, т.е. заплати, а не welfare. Забелязваш ли разликата?

Редактирано от croesus на 28.11.13 23:52.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: бyrapckиekoнoмckитиr]  
Автор croesus ()
Публикувано28.11.13 23:50



Държавите, в които държавата преразпределя най-много са Дания и Холандия. Дания е с население 5 милиона души.
Не е вярно, че малка държава не може да изгради икономика на вътрешното потребление. Може би няма да стане лидер в автомобилостроенето, но в текстила, преработващата промишленост и битова уреди? Къде е нашия Пармалат? Ами нашето Горенье? Къде е нашия Норт Фейс, Кълъмбия спортсуеър, Мармот?



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (пристрастен)
Публикувано28.11.13 23:53



За нетоплащанията в Германия е съобразено, че когато се казва нетни трансфери, ДДС-то си остава в автономните бюджети на източните провинции и отгоре на него западните додават.

Какво те притеснява да си поддоставчик на някого? В този живот всеки носи на някого вода, казваше бившият шеф на Военноисторическия музей Петко Йотов. 1/3 от моторите на мерцедесите са производство на една малкоизвестна фирма - Колбеншмид Пиербург, на които Даймлер само си слага печата отгоре.

За това, че нямало български световен фирмен пробив, или нямаме българин с нобелова награда, или София била единствената европейска столица, която не е на река, това не може да е аргумент за посипване на главата с пепел и залитане към държавно преразпределение. От него пък хептен няма да видиш световен пробив. Аз също съм против приоритети и пробиви, по-добре да се остави пазарът сам да си намери нишите.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (пристрастен)
Публикувано28.11.13 23:57



Видях ти линка за БВП по региони. Чехия 80%, освен Лайпциг с 91% другите източни провинции са 80% - 86%



Тема Re: Пълни глупости... [re: croesus]  
Автор Ганьо Балкански (новак)
Публикувано29.11.13 00:00



Няма да задълбавам сега, от опит знам, че такива спорове са безкрайни и безрезултатни.
Според мен обикновено хората на подсъзнателно ниво удовлетворяват психологически потребности, защитавайки разни икономически, социални и т.н. теории. Ако беше роден в центъра на София сега щеше да разправяш как умните красиви столичани са принудени да хранят мързеливите провинциалисти.



Тема Re: Пълни глупости... [re: croesus]  
Автор HOLYGANGS7ER ()
Публикувано29.11.13 00:18



По тезите които защитаваш разбирам че си ляво мислещ човек повлиян от немските практики. Ако трябва да бъдем честни в Западна Европа си цари чист социализъм, огромни обезщетения за безработните, в някои случаи парадоксално по-големи от минималната заплата, огромни данъци за хората с високи доходи. Разликата е че те могат да си го позволят защото те имат инфраструкура, имат образователна система, здравеопазване, и в бюджета остават значително по-големи суми за трансферни плащания. Тези плащания обаче не инспирират висок растеж, какъвто на нас ни трябва, и е по-удачно да се съсредоточим върху по-горните елементи.


ПС: Недей в единия пост да казваш, недейте гледа корупцията тия пари пак отивали в икономиката, а вдругия да казваш, че парите отивали в хората на ГЕРБ. И в двата случая влизат в икономиката, въпроса е че хората на БСП са доста доста прости и имат по-малък инвестиционен капацитет(умствен).

ВМРО-НП


Тема Re: Пълни глупости... [re: Ганьо Балкански]  
Автор croesus ()
Публикувано29.11.13 00:46



Ами и това не вярно. Аз живях 11 години в София, имах хубава кариера и накрая вместо да се преместя във Виена, както ми предлагаха, реших да напусна последната си фирма и да почна собствен бизнес в Сливен. Лично за себе си почти от нищо не се оплаквам, сам съм си избрал съдбата. Но не мога да понасям това тук целия квартал около мен да кара с 300-500 лева на месец, защото държавата му взема парите, за да храни елитни мишоци. И на всичко отгоре вместо някой просто да спре да скубе, сипе "морал" по всички телевизии, че комшиите ми били бедни, защото били мързеливи (и дават пример с некой из Банки, дето преуспел в живота, оти бил умен и работлив). Ай ше им еба шопските номера! Турско да стане ще е по-добре, особено предвид настоящите икономически баланси на Балканите.



Тема Сливен [re: croesus]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано29.11.13 01:57



Вместо да си поредният социален типаж "какъв пич бях - каква путка станах" бих те посъветвал да помислиш за фундаменталните причини защо селищата от градски тип (10-100 хил.души) се превърнаха в гета и подслон на безпреспективност.
Аз като човек от практиката бих определил следните основни определящи фактори, без претенции да са всички:

1. В какви условия Сливен се е превърнал това което е период не по-малко от 50 години:
а) планова икономика, незачитайки основни икономически KPIs, б) насилствена урбанизация, т.е. абсолютно неподготвен, неадекватен и непродуктивен човешки фактор; в) рестриктивна политическа и икономическа среда, т.е. човешкият фактор е принуден дори политически да стои на место и да дава некачествена продукция.
Това като за начало. Рестрикциите компенсират до някаква степен загубите, които биха се понесли в по-свободна икономическа среда, но

2. след големите промени, каква е промяната на горните условия: а) формално преминаване на собствеността на същите тези "производства" и "бизнес" в ръцете на същите създали хаоса описан по-горе, т.е. неефективността преминава директно в контрола на некомпетентността: б) постепенно политическо отваряне на трудовият пазар - първоначално в страната, след това в рамките на Европа; в) постепенно икономическо отваряне на пазара на стоки и услуги.

Резултат:
1. Политико-икономическата класа създала този ред се възползва от властта си и обира последните останали кешови позиции - запиши си на един лист това кои хора са/бяха, конкретно в Сливен.
2. Почти мигновен фалит. Гениалната идея на Румен Гечев и неговият началник Виденов "да се работи на всяка цена, без значение от загубите" доведе до това "сливенският" фалит да стане национален - запиши си пак на един лист представители на кои политически партии и практики доведоха до това.
3. Тотална депопулация - икономически активното население преминава в по-отворена икономически среда, с повече възможности. Останалият човешки фактор е икономически неактивен, немотивиран или нискоквалифициран - логично е комшиите ти да са ниско платени и да го търпят.
4. Остатъците от икономически активното население се насочва към институционален бизнес - т.е. политика или бизнес където основният клиент е политиката - т.е. неизбежният фактор корупция е налице.

Стигаме до извода, че причините Сливен да е това което е, започват от това, че е "създаден в грях", създаден е организъм, който няма възможност да живее и изхранва сам.
Е, какъвто и словесен онанизъм тук да ни сервираш за кейнсианство, пост-кенсианство, монетаризъм, либерализъм и прочие, няма да ти помогне да убедиш че бат Бойко и ШОПИТЕ са ти виновни за това, че си обграден от бедни и безпреспективни хора (макар че са ти предлагали да живееш и работиш сред красота и бъдеще, нали?) и че Стокхолмския синдром е взел връх в теб.
Ти сам си си избрал средата и бъдещето си, не обвинявай шопите за собственият си правилен или грешен избор.



П.С. Аз не съм шоп, не съм засегнат.

Редактирано от DannyDeVito на 29.11.13 02:12.



Тема Re: Сливеннови [re: DannyDeVito]  
Автор headhunter (Z-95)
Публикувано29.11.13 11:16



П.С. Аз не съм шоп, не съм засегнат.


Аз пък съм шоп (е, от 15 години май не съм...). Но също не съм засегнат.

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!


Страници по тази тема: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.