Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:40 22.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Имате ли очи?  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано17.11.13 08:37



Къде сте вие сега борци за демокрация?
Имате ли очи да се появите тук сега и да ни разкажете за хубавите времена, които настанаха?
Комито, Аризе, Крез, Джингиби, Персоне...както затрихте клуба, така ще затриете и държавата.


Редактирано от DannyDeVito на 17.11.13 08:41.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: DannyDeVito]  
Автор morskomake (старо куче)
Публикувано17.11.13 10:27



А бе попове за връзване да сакаш,има си хора за това.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: morskomake]  
Автор Tyзлиja (старо куче)
Публикувано17.11.13 12:25



-Вързано село,мирен поп-рекъл светиня му.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: Tyзлиja]  
Автор morskomake (старо куче)
Публикувано17.11.13 12:35



СГОВОРНА ДРУЖИНА СЛЕПИ ГИ РАЖДА ИЛИ БЪРЗАТА КУЧКА ПЛАНИНА ПОВДИГА-това стана май.





Тема Re: Имате ли очи?нови [re: morskomake]  
Автор HOLYGANGS7ER ()
Публикувано17.11.13 13:27



Гласуването за БСП е престъпление. човек който започне да разправя как те се били променили, искали промяна, не полицейщина, искали да върнат морала и вяратав институциите.... Спомняте ли си ги тия думи? Всеки човек който им се връзва е малко или много - един глупак.

ВМРО-НП


Тема Re: Имате ли очи?нови [re: DannyDeVito]  
Автор jingiby (Джингиби)
Публикувано17.11.13 14:29



Форум политика е в съседство. Иначе подкрепям това:

„Ранобудните студенти" разпространиха позиция, в която се разграничават от изказванията на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който по-рано заяви, че хиляди хора го призовавали в социалната мрежа Фейсбук и на други места да оглави заедно с ГЕРБ протестите срещу правителството. Те се обръщат към бившия премиер с думите:

"Г-н Борисов, явно се затруднявате да разберете защо е невъзможно не само да ни оглавите, но и да се върнете на власт с наша подкрепа. Затова нека стане ясно, че политиката, която въплъщавате е в разрез с идеологията ни и борбата ни за една бъдеща държава, която се грижи за гражданите си, а не ги изоставя, както вие направихте. Вие обезкървихте здравеопазването и образованието ни, за да подсилите силовите структури и да се занимавате с подслушване докато народът се самозапалваше в отчаянието си. Вашата страхлива оставка беше пиар ход, но няма да позволим да бъдем употребени за следващия Ви (както и от която и да е партия)".

Ние се уморихме от всички лица, говорители и предводители на прехода, казват още студентите. „Не сте изключение от тази група. Направете си труда да прочетете съдържанието, което Окупацията ни произвежда и сам ще се убедите, че нямаме допирни точки. Не можете да се разпознаете в движението ни, без да рискувате да се разпадне идентичността Ви. Никой не ви е дал мандат да говорите от наше име и да ни асимилирате към вашата партия. Нека това бъде ясно и за бившия Ви неформален коалиционен партньор Атака, който произведе несъгласуваното определение в изречението "Малките изродчета на сикаджията Бойко в действие". То не е съгласувано и със самите нас. Честно казано, не се обиждаме на "изродчета", но дълбоко ни обижда да ни казват, че сме "на Бойко". Ние не ви чакаме да ни оглавите, а да си тръгнете", допълват студентите в своята позиция, изпратена и до медиите.





Тема Re: Имате ли очи?нови [re: HOLYGANGS7ER]  
Автор morskomake (старо куче)
Публикувано17.11.13 16:04



Разбира се че подкрепям,бкп на гюбрето,впрочем един от най-незабележимите паметници във Варна е на жертвите на комунизма.Дани обича да надава препудпредителен рев.





Тема Re: Имате ли очи?нови [re: DannyDeVito]  
Автор croesus ()
Публикувано17.11.13 16:21



Разбира се, че настанаха хубави времена, Дани.
Докато ГЕРБ бяха на власт, в Сливен не дойде 1 лев от европрограми. Сега вече оправят и водопроводната мрежа и улиците, строят някакви сгради, които трябавше да са готови още през 2010, но гербаджии взеха парите за тях, за да строят метро в София.

Е, сега няма кой да строи спортни зали, източни и северни тангенти на софиянци, но аз какво да направя?? Ние затова си избрахме ДПС и БСП - за да дават на нас, не на тях.

Винаги съм бил патриот и като пале пред майка си съм съм тичал да защитавам българското, но провинциализма на искърското говедо от Банкя много добре ми показа с какви хора живея в една държава. Свърши се тя вече да вярвам на някой шоп, ако ще всеки ден да лее сълзи по три телевизии. Оттук насетне ще гласувам само за БСП или ДПС. По-сигурно е за ДПС естествено, защото тук в региона има доста турци, и ДПС в никакъв случай няма да ги изостави. А в София ако ще и комети да падат, боли ме х* за нея.





Тема Re: Имате ли очи?нови [re: jingiby]  
Автор ToffeeTwr (минаващ)
Публикувано17.11.13 16:32



Коментирай ситуацията,"експертното управление" на БСП/ДПС/Атака най-лесно е с цензурата по комунистически.

Коментирай външнополитическото ни положение,политическите назначения, заемите за 3 милиарда лева за по-малко от 6 месеца, кредитния ни рейтинг.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: jingiby]  
Автор ToffeeTwr (минаващ)
Публикувано17.11.13 16:34





Коментирай подкрепящите правителството

Редактирано от ToffeeTwr на 17.11.13 16:34.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор ToffeeTwr (минаващ)
Публикувано17.11.13 16:42



Разбира се, че настанаха хубави времена, Дани.
Докато ГЕРБ бяха на власт, в Сливен не дойде 1 лев от европрограми. Сега вече оправят и водопроводната мрежа и улиците, строят някакви сгради, които трябавше да са готови още през 2010, но гербаджии взеха парите за тях, за да строят метро в София


Никога не съм си представял, че ще го кажа, но комунистите направиха Борисов да изглежда като адекватен премиер за по-малко от 6 месеца, ако сега има избори,комунистите ше претърпят катастрофална загуба.

Освен това, не ви ли писна с махленската пропаганда провинцията срещу София, протестиращите не си спомням да са казали, че подкрепят Борисов. Хората искат избори, защото наглостта ви надмина дори тази на Слънцето. Протестиращите не искат Борисов и студентите и летните протести ясно показаха това, те искат само едно оставк на правителство и парламент с одобрение от 11% и избори. По-нормално нещо от това, освен ако човек не живее във фасадна демокрация, няма.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: ToffeeTwr]  
Автор croesus ()
Публикувано17.11.13 16:59



Каква махленска пропаганда бе моето момче? Преди една седмица майка ми я уволниха за трети път тази година, а работеше за 310 лева месечно. Баща ми последно работеше по ремонта на мечкаревската църква, преди гербаджии да спрат проекта. Безработицата тук е над 20%, защото от 2009 няма никакви инвестиции. В същото време държавата плаща на западни фирми, за да стоят в София.
През 2009 правех една компютърна игра за тукашното ХЕИ - за ограмотяване на децата срещу наркотици и тютюнопушене. Ставаше въпрос за 1500 лева, но когато Дянков им спря парите, хората ми ги изплатиха малко по малко от заплатите си.
Пропаганда?? Ти знаеш ли по кой свят ходиш?

Върни ми парите, с които цървула от Банкя ви строеше играчки в София, а ти си задръж морала. Дори може да си го пъхнеш в интимните части, ако ще ти стане по-хубаво.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано17.11.13 18:07



Ами емигрирай в Турция бе, там от чешмите мед тече. На мен ми е ясно, че за такива като теб е по-важно майка ти да взема 310 лева и баща ти да работи като роб на някакъв строеж, отколкото държавата и бъдещето на младите хора. Това, че в Сливен сте потънали в лайна не е крив Бойко Борисов, ами това че избрахте за кмет местен терикат, пък бил той и велик футболист. Това че сте затънали в лайна не ви е виновен Бойко, ами такива лайнари като тези дето ги хванаха пролетта да си продават кметските номинации и то тези от твоята любима партия.
Съжалявам те ако си искал да емигрираш и не си успял. Съжалявам те, че си принуден да разчиташ на 1500 лева от заплатите на учителите и родителите на децата. Гласувай за ДПС.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор ToffeeTwr (минаващ)
Публикувано17.11.13 18:08



Върни ми парите, с които цървула от Банкя ви строеше играчки в София, а ти си задръж морала. Дори може да си го пъхнеш в интимните части, ако ще ти стане по-хубаво.

Щях да ти отговоря, но като видях че проблем са ти 310лв разбирам позицията ти, от 6 месеца управляват БСП/ДПС и Атака, така че майка ти трябва да е уволнена от тях, но е хубаво да мразиш София.

Днес си пропуснал правителствения митинг имало е сандвичи и осребрявали покупки, ако си пазиш касовия бон, дай Боже другия път да се доредиш до екскурзията.

За да ти върне някой пари, трябва да развиваш дейност и да плащаш данъци...



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: ToffeeTwr]  
Автор ramlid (преобразен)
Публикувано17.11.13 18:26



е те това е пример за най-голямото престъпление на комунизма - направиха хората роби дори и не в душите а чак до петите





Тема Re: Имате ли очи?нови [re: DannyDeVito]  
Автор ramlid (преобразен)
Публикувано17.11.13 18:28



аз пък се надявам на следващите избори хората да се вдигнат на изборите така както както една реплика на падишах доган ги накара да излязат и все пак да махнат триглавата ламя



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор ramlid (преобразен)
Публикувано17.11.13 18:28



ти не си в час определено



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: DannyDeVito]  
Автор croesus ()
Публикувано17.11.13 19:24



Защо аз трябва да се махам? Мисля, че на теб скоро ще ти се наложи да заминаваш за чужбина да миеш чинии. Свърши хубавото време за гербаджии Данчо, дори и ГЕРБ да се върнат на власт. Просто изядоха и изпиха парите, дано си се облажил нещо досега, че това ще ти остане.

А за тебе, Тофето и дилмара, ето една моя статия по въпроса кой точно плаща данъци. Защото ми се струва, че и тримата като сте завършили МЕИто, сте решили, че от всичко разбирате.





Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано17.11.13 19:30



Нека ти спомена една малка подробност, че от студентските ми години аз нито съм зависял от вътрешно-политическата обстановка, нито от 310-те лева на майка ми, нито от горчивата надница на баща ми.
Ако се дойде до там да завися от това кой цървул ще дойде на власт, наистина ще си отида.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: ramlid]  
Автор jingiby (Джингиби)
Публикувано17.11.13 19:38



Институт за модерна политика: 5 партии влизат в НС, ако изборите са днес 17 ноември 2013 / Редактор Елица Петрова / Социологическото проучване е направено в периода от 1 до 10 ноември

Пет политически сили биха влезли в парламента, ако изборите биха били днес, според социологическо проучване на Института за модерна политика. Това са БСП, ДПС, ГЕРБ, Реформаторският блок и коалиция между ВМРО и "България без цензура". Според националното представително проучване на института ГЕРБ и БСП биха си поделили равен процент- 26, 2. Реформаторският блок би получил 8,2%, ДПС-8,1%. Коалиция между ВМРО и "България без цензура" би получила 6,1%.

Тоест, ако изборите бяха днес нищо нямаше да се промени. А и никой реално не го иска. Включително и лаладжиите тука, дето хабер си немат какво точно искат. Ако изборите можеха да променят нещо - щяха да ги забранят!






Тема Re: Имате ли очи?нови [re: DannyDeVito]  
Автор croesus ()
Публикувано17.11.13 19:47



Аз имам софтуерна фирма, в която вече работят 5 души, от които трима са стажанти, Данчо. Не знам откъде ти се привидя, че завися от заплатата на майка ми или на баща ми.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: jingiby]  
Автор morskomake (старо куче)
Публикувано17.11.13 20:12



ВНС



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор HOLYGANGS7ER ()
Публикувано17.11.13 20:14



Болело го х*я за София, а се вълнувал за Македония представи си... Ето това е един представителен гласоподавател на БКП, които обещаха да спрат полицейщината и блокираха цяла София с милиционери, обещаха да върнат доверието към институциите, опорочавайки изборите чрез своят башибозук другарят Дудук, обещаха промяна във финансовата политика заменяйки Дянков, настоящ лектор в Харвард със киченцето от УНСС.

Ще ви кажа също и нещо от което много хора ще ги заболи. Да в София хората са по-умни, в България е плъзнал един низък провинциализъм, изразен много точно в думите на нашият съфорумник, който реши да обясни как червената партия решила да насочи пари от държавната хазна към своите фирми възползвайки се от възможността да хвърли малко прах в очите на избирателите в една община с червен кмет и да си затвърди позициите за местните избори. пък той нашият герой от цялата работа видиш ли бил много добре, другите да му мислят!

ВМРО-НП


Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано17.11.13 20:25



5 души, ти и жена ти и трима "стажанти" бачкащи за без пари.
Не искам нито да се заяждам, нито да обиждам, ти самият си се обидил, щом си стигнал до това ниво да пишеш подобни пошлости.
Извинявай, имах добро мнение за теб, мислех те за любознателен и интелигентен човек, макар и главозамаян от изненадата си че нещо си започнал да разбираш, но циганията в която си навлязъл не ти е простила. (казвам го в преносен смисъл)
Няма да ме разбереш, гласувай си за Доган.

Редактирано от DannyDeVito на 17.11.13 20:25.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: HOLYGANGS7ER]  
Автор croesus ()
Публикувано17.11.13 20:26



Дянков, настоящ лектор в Харвард



Дянков е ректор в РЭШ (Росйская экономическая школа) бе, какъв Харвард те е подгонил?


Много се радвам, че хората в София са по-умни. Съвсем скоро на умните и на интелигентните там ще им се наложи сами да си плащат масрафа, защото тъпаците в провинцията взеха, че се изхитриха и вече не плащат данъци. Ей тогава ще наистина ще боли.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: morskomake]  
Автор jingiby (Джингиби)
Публикувано17.11.13 20:43



Нова Кръгла маса.
Нов Избирателен закон.
Велико Народно Събрание.
Нова Конституция.
Но преди всичко Закон за добрите нрави в обществото.

В този закон да пише какво е добро и какво е зло. И че курви, педерасти, мутри, бивши ченгета, доносници и комунисти не могат да заемат ръководни публичини постове и да бъдат депутати доживот. Независимо къде членуват днес: в БСП, ГЕРБ, ДПС и т.н. Също да се забрани пропагандирането на педерастията, чалгата, курвалъка и краденето в медиите ит.н. и т.н.





Тема Re: Имате ли очи?нови [re: HOLYGANGS7ER]  
Автор shtrkot-126622 (fyromophagos)
Публикувано17.11.13 20:51



Дянков, настоящ лектор в Харвард със киченцето от УНСС.



хаха, крадецът Дянков, лектор в Харвард....впрочем скоро бях на конференция с един умник от Харвард, който се опитваше да ме убеди, че през 1365 г. цар на България бил Иван Шишман...и доста убедено го твърдеше, защото, нали разбирате, той е от Харвард....та думата ми е, че и Харвард вече не е това, което беше...



виж за киченцето от УНСС съм съгласен, кой пък него го обяви за гениален финансист просто акълът не ми го побира...


Што знам што луѓе ќе бидат? Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...".

Редактирано от shtrkot-126622 на 17.11.13 20:53.



Тема Re:Re: Имате ли очи?нови [re: jingiby]  
Автор croesus ()
Публикувано17.11.13 21:21



много стегнaти критерии. реформaторския блок трябвa дa го зaбрaнят по този зaкон :D



Тема HARVARD Kennedy Schoolнови [re: HOLYGANGS7ER]  
Автор HOLYGANGS7ER ()
Публикувано17.11.13 21:31



Simeon Djankov - Adjunct Lecturer in Public Policy



Преди да пишете нещо можеше да проверите.

ВМРО-НП

Тема Re: Имате ли очи?нови [re: DannyDeVito]  
Автор Шибил ()
Публикувано17.11.13 23:07



ТЕ СА КОМУИСТИ - ЗАТОВА!
БЪЛГАРИЯ ТРЯБВА ДА СТАНЕ АНТИКОМУНИСТИЧЕСКА, ЗА ДА ОЦЕЛЕЕ!
И ЩЕ СТАНЕ, КОГАТО ТЕЗИ НАВЛЕЦИ ОТ РАЗНИ ПАРТИЙНИ АГЕНЦИИ, СТРУКТУРИ И ОРГАНИЗАЦИИ ИЗЧЕЗНАТ И ТУК ОСТАНЕМЕ САМО ИСКРЕНИТЕ БЪЛГАРИ-ПАТРИОТИ И НАЦИОНАЛИСТИ! ПЪРВАТА РАБОТА И ДРУГАРЯТ ГЕОРГИ ПЪРВАНОВ ДА МАХНЕ ОТ ФОРУМА, ЗАЩОТО ВСИЧКИ ГО МРАЗИМЕ, А ТЕЗИ, КОИТО НЕ ГО МРАЗЯТ - И ТЕ ДА СЕ МАХНАТ! АМАН ОТ КОМУНИСТИ ТУКА!





Тема Re: HARVARD Kennedy Schoolнови [re: HOLYGANGS7ER]  
Автор shtrkot-126622 (fyromophagos)
Публикувано17.11.13 23:17



Жив и здрав...тя и Сталинка Георгиева е еврокомисар, нали така?


Што знам што луѓе ќе бидат? Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...".


Тема Re: HARVARD Kennedy Schoolнови [re: shtrkot-126622]  
Автор Darkages (старо куче)
Публикувано18.11.13 00:52



Ама какво се чудите, след като Стоян Ганев беше преподавател в САЩ, а престъпникът Руменчо Гечев (който пак е изпълзял зедно със синчето си, мислейки, че ние сме получили внезапна амнезия и сме забравили за правителството на Виденов и простотийте му с Шиваров, и как нямаше зърнена криза 1996) също четеше лекции в американски университет.
Не знам какви са им критериите на американците и какво точно четат тия дебили (единият вече не), ама аз не бих ги пуснал и за хамали в студентски кампус.





Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор ramlid (преобразен)
Публикувано18.11.13 06:03



значи съвсем накратко - прояви се като типичен кадър на УНСС

чакай да добавя - бъди сигурен че икономика, в частност УНСС, софтуер, данъци преки и косвени, са думички са доста свързани с мен

Редактирано от ramlid на 18.11.13 06:15.



Тема синьо правителство, червен шампионнови [re: croesus]  
Автор ramlid (преобразен)
Публикувано18.11.13 06:04



те това е правилната формула





Тема Re:Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор jingiby (Джингиби)
Публикувано18.11.13 09:03



Е, нема да си разплета чорапите заради един (псевдо) Реформаторски блок, я!





Тема Re: Имате ли очи?нови [re: ramlid]  
Автор Tyзлиja (старо куче)
Публикувано18.11.13 17:16



+1



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (пристрастен)
Публикувано18.11.13 20:22



"Е, сега няма кой да строи спортни зали, източни и северни тангенти на софиянци, но аз какво да направя?? Ние затова си избрахме ДПС и БСП - за да дават на нас, не на тях. "

Има доста статистики по темата, защото е повдигана нееднократно. Единственото вярно нещо е, че като се направи нещо в София, повече хора го виждат и медийното отразяване е по-систематично. Иначе цифрите са, че почвайки от земеделските субсидии, магистралите, новите ЖП отсечки, големите проекти по "Конкурентоспособност" за цели нови цехове от-до, фермерските програми (които вървят успоредно с плащанията на площ), Регоионално развитие, депата за боклука, пречиствателните станции - средствата се изсипват надпропорционално извън София. Достатъчно са примерите, където селото получава нова канализация, а жителите нямат пари да си прокарат тръба от къщата до улицата отпред и така всичко си остава на пумийни ями, както е било от 100 години.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: DannyDeVito]  
Автор koмитa (български)
Публикувано18.11.13 20:50



Да, имам очи! Първия рубеж падна. Проблем?



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: бyrapckиekoнoмckитиr]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано18.11.13 21:59



Регоионално развитие, депата за боклука, пречиствателните станции - средствата се изсипват надпропорционално извън София. Достатъчно са примерите, където селото получава нова канализация, а жителите нямат пари да си прокарат тръба от къщата до улицата отпред и така всичко си остава на пумийни ями, както е било от 100 години.



Това е абсолютна опашата лъжа. Всичко за провинцията идва по европейски проекти, естествено изискванията са да има и % държавно финансиране иначе опре ли само до държавни пари всичко се изсипва единствено /с малки изключения/ в София. Софиоцентричността е идеология на тази държава и то без значение дали на власт е БСП /БКП/ или ГЕРБ /БКП 2/. Софиоцентричността се защитава със зъби и с нокти и със всички средства и тя е по-свята за държавата от всичко друго. Практически България има държавна доктрина и неин основен постулат е Софиоцентричността.





Тема Re: Имате ли очи?нови [re: dean dimov]  
Автор koмитa (български)
Публикувано18.11.13 22:00



Пцолютно!



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: koмитa]  
Автор morskomake (старо куче)
Публикувано18.11.13 22:10



И моят град запада....ама столицата си дърпа своето.



Тема Чисто плюененови [re: dean dimov]  
Автор HOLYGANGS7ER ()
Публикувано18.11.13 22:22



Парите за канализация идвали от Европа, пък за метрото от държавния бюджет така ли? Глупостина търкалета... в България всички от всичко разбират, затова сме на такова дередже. Софиоцентризъм казвате, явно никой от вас не е ходил в Бургас, който в момента е години напред пред София. Явно не сте ходили и във Велико Търново, където на година влизат 2 пъти повече пъри от Европа отколкото е местният бюджет. За пример ще дам и Кърджали като малък град, макар и с кмет от ДПС, човека си върши работата и хората са доволни. Проблема не е в София, проблема е във вашия град/село и кметът, който сте си избрали

ВМРО-НП


Тема Re: Имате ли очи?нови [re: dean dimov]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано18.11.13 22:30



Имате ли поне едно доказателство, за да твърдите това?
Аз пък твърдя, че с моите данъци и осигуровки храня поне десетина от вас дето го карате на помощи. Ако не ви е София да ви храни с работа и данъци, ще измрете от глад.

Редактирано от DannyDeVito на 18.11.13 22:41.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: koмитa]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано18.11.13 22:33



, битката може би я спечелихте, но с цената на свидни жертви. А войната сега започва...



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: DannyDeVito]  
Автор koмитa (български)
Публикувано18.11.13 22:53



Смърт на фашизма, свобода за народа





Тема Re: Имате ли очи?нови [re: morskomake]  
Автор koмитa (български)
Публикувано18.11.13 22:54



Па Пловдив ако знаеш как дърпаааа, нямам думи направо...



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор bajganjo1 (новак)
Публикувано18.11.13 22:54



Ето тук има подробна информация за еврофондовете(

).

За страната са договорени 20 345 милиона, от тях За София-град 3 799.
При население общо 7,3 милиона и на София 1,3 милиона получаваме съответно 2786 лв и 2922 лв на глава.

Малко повече труд изисква намирането на изплатените дотук суми и БФП(Безвъзмездна финансова помощ ). Необходимо е да се източат Excel файловете.

И така, за страната са изплатени 7 888 милиона(1080 лв на глава), за София 1 640(1261 лв на глава).
Интересното е, че за страната БФП е 17 320 милиона, а за София 2 714 милиона, или с други думи софийските проекти са с много по-голямо самофинансиране.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор bajganjo1 (новак)
Публикувано18.11.13 22:56



На коя западна фирма и колко е платено за да стои в София?



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: бyrapckиekoнoмckитиr]  
Автор croesus ()
Публикувано18.11.13 22:57



Я да ги видя тези статистики.



По думите на Томислав Дончев, до 2012 вкл. са разплатени 4.6 милиарда лева от еврофондове, без държавната субсидия. Това включително времето, когато Тройната коалиция беше на власт. От тях 800 милиона са отишли за метрото в София. Метрото е с първи приоритет за финансиране на "Развитие на железопътната инфраструктура по Транс-европейските и основните национални транспортни оси". Много важна Транс-европейска и национална ос, няма що. Около 400 милиона за околовръстното на София и не-знам-колко си транспортни възела пак там. Не ми се занимава да чопля "дребните проектчета" за градска среда, конкурентноспособност и т.н. Абсолютно всички средства за "медийно отразяване" са също в София, предполагам няма защо да коментираме това. ГЕРБ си купиха медиен комфорт с тях. Ако помниш Фандъкова дори искаше да се обявява София за село, за да стане бенефициент и по програмата за развитие на селски региони.

А тезата, която раздухват тук разни малолетни, че кметовете на общините били виновни, може да я разправя на някой от неговия електорат. Парите, които бяха "спасени" от лошите и корумпирани общини, отидоха в най-чистите ръце в Столична община, нали?

Но дори и да бяха лоши и корумпирани, с какво основание тогава им се вземат техните пари? След като са "лоши и корумпирани", нека държавата да не им събира и данъци! Защото виж сега какво излиза - всички плащат като попове, а накрая само "честните" получават от общото. Във всеки проект, който е изпълнен в София се слага и около 50% национално финансиране, което идва от джоба на "лошите и корумпирани". Айде ще се не видят шопските номера.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: бyrapckиekoнoмckитиr]  
Автор bajganjo1 (новак)
Публикувано18.11.13 23:06



Всъщност както показват числата в другия ми пост парите са разпределени равномерно на глава от населението, София получава колкото и страната.



Тема Re: Чисто плюененови [re: HOLYGANGS7ER]  
Автор croesus ()
Публикувано18.11.13 23:15



В градовете, където кметовете бяха гербаджии, ГЕРБ направи по една сграда, на която тури знамената на България и ЕС, а на някоя стена на плакет беше написано, че по времето на ГЕРБ е построена тази сграда. В Ямбол има една такава почти довършена спортна зала.



В градовете, където кметовете не бяха гербаджии, освен дето официално им бяха намалени държавните субсидии, неофициално им се обраха парите също. Например в Сливен, след като парите за водния цикъл бяха "спасени" в нещо си в София, на общината бяха наложени глоби и неустойки за около 20 милиона лева - дефакто целия бюджет на общината за капиталови разходи за 4 години. Данните за бюджетните субсиидии ги има на страницата на минфин по години, можеш да видиш сам как бяха наказани хората в смолянско, кърджалийско, хасковско и на други места. Писал съм вече за това какво направи ГЕРБ в депесарските общини.

Отделно в общините, където не са гербаджийски кметове, но все пак има някакъв проект по еврофондове, практиката беше да не се плаща на подизпълнители, или да им се плаща с огромно закъснение. В сливенско, парите за автомагистрала Тракия, хората си ги получиха чак като падна ГЕРБ от власт, дотогава заради скандали между работници и фирми имаше дори два смъртни случая. Аз горе споменах за това каква безработица е в такива общини, тя е заради ето такива мишешки изпълнения, на които гербаджии бяха царе. Данните за безработицата ги има на сайта на НСИ.

И накрая, запазена марка на ГЕРБ беше да се строи с некачествени материали, и да се претупват нещата, което също е вид недофинансиране. Моста до Видин, нагънатия асфалт на Тракия, дупките, които зейнаха в Дунав Мост 1, няколко месеца след основния ремонт - всичко това пак е мишкуването на банкянския цървул.



Тема Re: Чисто плюененови [re: croesus]  
Автор bajganjo1 (новак)
Публикувано18.11.13 23:25



"Данните за бюджетните субсиидии ги има на страницата на минфин по години, можеш да видиш сам как бяха наказани хората в смолянско, кърджалийско, хасковско и на други места. Писал съм вече за това какво направи ГЕРБ в депесарските общини.
"


И аз ги гледам данните, но нищо такова не виждам. Дай някакви цифри, може грешката да е моя.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: bajganjo1]  
Автор croesus ()
Публикувано18.11.13 23:25



Целта на Бойко Борисов беше на София да са дава половината от националния бюджет, и половината от еврофондовете, защото тя била плащала половината данъци?! Още преди да стане мин.пред. той си го каза директно в едно интервю. Не знам кога София е плащала половината данъци, може би е било преди да се родя или ще стане след като умра, но заради тези сметки на титана из Банки, през последните четири години бяха приложени всички официални и неофициални хватки + неизчерпаеми шопски стойки и чалъми, за да получи София половината от националния доход, дори с известни аванти и предплащания (щото нали, като дойдат комунистите, те ще късат от плътта на нещастна София, за да хранят озверелите провинциални хрътки

).

Контейнерни терминали в Бургас и варна няма да има, но метро диаметъра XYZ в София е ултра-свръх приоритетен, нищо че до метростанциите и плочки не са сложени.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор bajganjo1 (новак)
Публикувано18.11.13 23:28



Дал съм достатъчно цифри, по тях имаш ли някакви възеажения?



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: bajganjo1]  
Автор croesus ()
Публикувано18.11.13 23:34



Да, аз вече три мнения с възражения съм написал, ако не си забелязал. Договорени бяха и водния цикъл на Сливен и пречиствателната станция, после бяха "спасени" еди къде си. Затова казах колко реално са платените пари, и то по думите на Дончев. Другото са лаладжилъци. Утре ще ти пусна числата за общинските бюджети, ако не ги намериш сам.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор bajganjo1 (новак)
Публикувано18.11.13 23:45



Конкретно община Сливен нито мога, нито искам да коментирам. Дал съм сравнение между София и страната.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: dean dimov]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (пристрастен)
Публикувано18.11.13 23:55



Всичко за провинцията идва по европейски проекти, иначе опре ли само до държавни пари всичко се изсипва единствено /с малки изключения/ в София. Софиоцентричността е идеология на тази държава и то без значение дали на власт е БСП /БКП/ или ГЕРБ /БКП 2/. Софиоцентричността се защитава със зъби и с нокти и със всички средства и тя е по-свята за държавата от всичко друго.

Като изключим Арена Армеец, за която договорът беше подписан още при тройната, не знам голям обект в София, който да не се изгражда с евросредства. Градът е в направо жалко състояние и дори центърът - плюнката площ, където нещата трябва да са наред поне от самоуважение и уважение към гостите, е също в плачевно състояние.

За разхвърлянето на службите в по-малки градове съм напълно съгласен, но какво правят новите по въпроса? Дори за Агенцията по рибарство, за която точно се ремонтираше сграда в Бургас, сега се разбра, че "местенето се е оказало неефективно заради разходите за командировки" (без коментар!

)



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: koмитa]  
Автор ToffeeTwr (минаващ)
Публикувано19.11.13 12:03



С братята ви освен да бутате рубежи и да крадете за друго не ви бива...




И сега и лятото винаги сте едни и същи



Бори се за 310 лв и някоя баничка и уживай



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: ToffeeTwr]  
Автор koмитa (български)
Публикувано19.11.13 12:35



Тия не са ми братя. Ти ако си мислиш, че на митинга на ГЕРБ в Пловдив, бяха по-различни. Определено понятието "червени бабички", ми се обърка, след като наблюдавах митинга на ГЕРБ в Пловдив.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор HOLYGANGS7ER ()
Публикувано19.11.13 13:02



Какво да им гледаш на тия статистики бе, ти нали ги беше видял и каза че парите били намалени

. Ти знаеш ли в че в Бургас има 10 човека назначена администрация да се занимават САМО с европроекти, за да могат да се използват парите. Перник с червената кметица колко пари изяде, магистрала им построиха дори.

Ние наистина сме лош човешки материал, щом има хора, които не могат да си направят елементарна сметка. София произвежда 25% от БВП на страната, с най-много чуждестранни инвестиции. Ти какво искаш вместо инфраструктура в София да се строят булеварди и метра по селата ли? Не знам ти какво точно разбираш от икономика, че да ти обяснявам,на мен ми отнема вече 3та година тази наука. Но твоят проблем тук не е икономически, а изцяло на психична основа, ти не обичаш София(най-вероятно за те скъсали в Софийски), намразил си софиянци, защото не всимат 310 лева, и много те боли като някой се сети да направи нещо хубаво там. Сигурен съм, че много добре знаеш че БСП няма да направи НИЩО за твоят град, но няма да направи и нищо за София и това те прави удовлетворен. Само че това щастие е базирано на злоба и завист, а не на нещо градивно. И от цялата ситуация губят всички, включително и ти, но това ще усетиш по-късно.

ВМРО-НП

Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор HOLYGANGS7ER ()
Публикувано19.11.13 13:20



Какво ми даваш община Сливен за пример, където си избрахте футболист за кмет, а след това и военен служил на ДС(по спомени), чиито родители не са успели да изпишат дори името му правилно като са го кръстили. Я да видим Търново където още преди герб да дойдат започнаха да работят и сега има 2 водни проекта и преч, станция общо за 110 милиона. Пак ще попитам с какво право си избирате футболист за кмет и после искате кадърност? Подкрепата на ГЕРБ към него е пълен фарс, но пък и вие се оказахте същите идиоти да си го изберете.

ВМРО-НП


Тема Re: Имате ли очи?нови [re: koмитa]  
Автор HOLYGANGS7ER ()
Публикувано19.11.13 13:22



Я дай някоя снимка, щото аз гледах, ама друго видях

. Иначе хелекторатото и останалите избиратели на БКП изглеждат долу-горе по един и същ начин. Най-тъжно ми стана за 2мата циганина, които обясняваха на Бенатова как им обещали работа да им дадат, и също толкова наивно като вас им вярваха.

ВМРО-НП

Редактирано от HOLYGANGS7ER на 19.11.13 13:23.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: koмитa]  
Автор Tyзлиja (старо куче)
Публикувано19.11.13 17:25



Защо само на фашизма,а на комунизма?



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: Tyзлиja]  
Автор koмитa (български)
Публикувано19.11.13 21:46



Защото само го дразня





Тема Re: Имате ли очи?нови [re: HOLYGANGS7ER]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано19.11.13 22:37



Не знам как стоят нещата в Сливен ама да си избереш за кмет пожарникар и бивша мутра-охранител и после селска учителка, е твърде провинциално за претенциозна столица като София. Единственият град в света за който дори областта на която е център се нарича Столична област, демек столица с голямо С, другите столици ряпа да ядат.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: HOLYGANGS7ER]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано19.11.13 22:46



София произвежда 25% от БВП на страната, с най-много чуждестранни инвестиции. Ти какво искаш вместо инфраструктура в София да се строят булеварди и метра по селата ли?

Знам как се прави статистика защото съм работил там. Катеорично твърдя , че има хватки БВП да се краде от провинцията и да се поставя в София и това е било служебна политика, спускана отгоре. Типично за селяците /отишли преди 10-години в столицата/ е да мислят, че България се състои само от София и села, или ако все пак не е така, че трябва да стане така.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор bajganjo1 (новак)
Публикувано19.11.13 23:04



За северната тангента не позна.






Тема Re: Имате ли очи?нови [re: dean dimov]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (пристрастен)
Публикувано20.11.13 01:27



Не знам как стоят нещата в Сливен ама да си избереш за кмет пожарникар и бивша мутра-охранител и после селска учителка, е твърде провинциално за претенциозна столица като София. Единственият град в света за който дори областта на която е център се нарича Столична област, демек столица с голямо С, другите столици ряпа да ядат.

При все че специално на кметските избори не съм гласувал нито за единия, нито за другия, написаното от теб е чиста проява на самоумаловажение. Йорданка Фандъкова е била зам. кмет, с ресор Образование, култура и спорт. Преди това като директор направи от никому неизвестното квартално 73-то училище елитна за София гимназия.

Бойко Борисов е бил преподавател в полицейската школа в Симеоново, формално се води ст.н.с или нещо такова. Имал е достатъчно управленски постове в държавата, докато стане министър-председател. Може да е простодушен, но явно това върши работа. Колко величия се изредиха при него и колко го приеха - сравни го с Орешарски до тука. Ако софиянци са глупави, че са го избрали за кмет, то с какво е по-умна провинцията, че да го направи и министър-председател?

Между другото, най-големите управленски провали бяха дело на хора с по 2-3 научни степени. Таткото на хиперинфлацията проф. Тодор Вълчев и още 3 професори в надзорния съвет на БНБ по това време. Хърсев, Милети Младенов и третия го забрави. 40 фалирали банки по времето на доц. Румен Гечев, павителството на Мултигруп, начело с проф. Беров и фин. министър доц. Стоян Александров - Малката секира. Опитът за ренационализация на земята с автор преподавателя по право доц. Златимир Орсов, на когото Конституционният съд отмени всичките законодателни въведения....

Предпочитам някой да е свършил нещо смислено, като например да е взел една от многото пропаднали софийски училища, да е направил от нея елитна и да го видя с очите си, нежели да ми размахва дипломи и научни титли.

Между другото, самият аз изпитвам на джоба си живота в София. Едната заплата отива почти цялата за частна детска градина и за воденето и вземането оттам. Напълно против съм субсидираното парно (неплащано масово при това), умишленото концентриране на служби и образователни структури в София, и ред други дребни неща, които поощряват раздуването на населението на града и ми носят само недостатъци за джоба.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: бyrapckиekoнoмckитиr]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано20.11.13 06:25



Между другото, самият аз изпитвам на джоба си живота в София. Едната заплата отива почти цялата за частна детска градина и за воденето и вземането оттам. Напълно против съм субсидираното парно (неплащано масово при това), умишленото концентриране на служби и образователни структури в София, и ред други дребни неща, които поощряват раздуването на населението на града и ми носят само недостатъци за джоба.



Тебе няма Кой да те пита. Интересите на българската олигархия са други. София не е измислена за да ти е удобно...



Тема да си дойдем на думата та кажи сега занови [re: dean dimov]  
Автор ramlid (преобразен)
Публикувано20.11.13 07:14



Атина





Тема Re: Имате ли очи?нови [re: koмитa]  
Автор Tyзлиja (старо куче)
Публикувано20.11.13 08:10







Тема Re: да си дойдем на думата та кажи сега занови [re: ramlid]  
Автор headhunter (Z-95)
Публикувано20.11.13 09:49



Ха-ха

.
+1

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!

Тема Re: Имате ли очи?нови [re: dean dimov]  
Автор HOLYGANGS7ER ()
Публикувано20.11.13 12:02



Не знам как точно се правят статистиките в БГ, но знам колко е лесно да се стъкмят нещата. Въпреки това цифрата ми изглежда абсолютно реална като се замислим как са разпределени инвестициите по сектори в София. Аз също не от София, минах от там за няколко години и заминах по чужбина. София всъщност е един не много красив град, без хубав център, най-точното определение за мен е сбирщина. Но в същото време в София е съсредоточен огормен процент от хората в работоспособна възраст, много хора няма да се съгласят с мен, но младите хора в София са доста по-интелигенти от тези в провинцията,по-будни и по-добре познаващи света извън чалготеката, това не важи за всички но доста от моите познати са такива.

Има нещо много важно, на което трябва да обърнем внимание. За да се развива провинцията, тя трябва да забрави за София. Пари от ЕС има бол, който не се е опитал той не ги е получил, дават и заеми за самофинансиране, всичко е възможно. Няма нужда да се гледа какво станало в София, какво не станало. Трябва да се види какво може да направиш там където си ти, да приоритизираш отрасли, да имаш устройствен план и да улесняваш максимално инвеститорите, това е най-важното. Дали София е напред или назад ги интересува само софиянци, трябва всеки да гледа в своята кошница, чуждата винаги изглежда апетитно.

ВМРО-НП

Редактирано от HOLYGANGS7ER на 20.11.13 12:03.



Тема И ти правиш стъкмистиканови [re: dean dimov]  
Автор HOLYGANGS7ER ()
Публикувано20.11.13 12:16



Мутра не знам, охранител... собственик на охранителна фирма, също така и преподавател, доктор на науките и главен секретар на МВР, а пък другия си остава само футболист нали? А относно Данчето тя е по-успешния кмет според мен, Бойко много говореше докато беше кмет, тя е по-улегнала и за мен си върши добре работата.

Ти започваш да спориш сам със себе си с това "селска учителка", нали беше голям защитник на интересите на провинцията... И не знам кое е толкова претенциозното на София, че да не може учител да стане кмет. Това че днес учителите са цирководещи и звероукротители на децата на по-тъмната част от българските граждани, не означава че в миналоте те не са били будителите на нацията.

ВМРО-НП


Тема Re: Имате ли очи?нови [re: DannyDeVito]  
Автор Аматьор (тъмносин)
Публикувано20.11.13 22:18



"Имате ли очи да се появите тук сега и да ни разкажете за хубавите времена, които настанаха?"

Споко, то и по времето на Ж. Виденов нещата се сговнясаха...за добро! Освен това, нашите "хубави времена" едва ли са от май месец.

"...както затрихте клуба, така ще затриете и държавата"

То пък една държава! Корумпираната държава трябва да бъде "затрита". Дали ще си построим друга, от нас зависи. Аз съм оптимист, все пак.
А за клуба... на кой му се пише за Македония, след като за всички нас България е на дневен ред, а и без това "на западния фронт нищо ново". На теб пука ли ти, че Васко Ефтов пак бил казал нещо за "двете червени"?

Абе искам да кажа, че влагаш прекалено много патос. Няма начин Крез и Джингиби да са ни виновни за каквото и да било. Имат си мнение хората, и то няма как да е като моето или твоето. Виж, Арайз, да е жив и здрав, предполагам, че вече работи към някое министерство и няма много-много време да ни посещава!



***


Тема Re: Имате ли очи?нови [re: HOLYGANGS7ER]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано20.11.13 22:48



Дали София е напред или назад ги интересува само софиянци, трябва всеки да гледа в своята кошница, чуждата винаги изглежда апетитно.


Това важи повече за между семейните единици. За нациите не важи, или ако важи, те рано или късно се разпадат. Не ми е нужна София и това е мой избор. Схемата София-провинция е самоубийствена, защото няма провинция , а има Бургас, Пловдив, Варна, Русе, има и Долно Уйно. Не съм съгласен, че младите хора в Бургас, Пловдив, Варна, Русе са по-малко интелигентни или будни от младите хора на София, за Долно Уйно не знам. Само , че държавната политика иска да изгони интелигентната част от младите хора на София в чужбина, а да премести в София повечето от младите хора на Бургас, Варна, Пловдив, Русе... Мога да дам хиляди примери за конкретни и методични държавни действия в тази посока, но няма смисъл... Добре си направил, че живееш в друга държава.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: dean dimov]  
Автор Tyзлиja (старо куче)
Публикувано21.11.13 08:47



Dolno Ujno e v obshtina Trekljano,kadeto decata na uchilishtna vazrast sa 5(pet).



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: HOLYGANGS7ER]  
Автор koмитa (български)
Публикувано21.11.13 22:30



Enjoy





Тема Re: Имате ли очи?нови [re: koмитa]  
Автор HOLYGANGS7ER ()
Публикувано22.11.13 00:40



Благодаря, комита, на черното бяло не мога да кажа.

ВМРО-НП


Тема нещо по въпроса от днеснови [re: dean dimov]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (пристрастен)
Публикувано22.11.13 08:08



Връщат туризма в София
Двойно повече пари за реклама на чудесата ни дават догодина

Държавните чиновници, които определят политиката в туристическия сектор и това как да се рекламира страната ни като дестинация, ще бъдат върнати от Пловдив в София. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на икономиката, енергетиката и туризма Бранимир Ботев, който присъства на международна среща на туроператорите в Пловдив.
Според него решението за преместване на туристическото звено от МИЕТ в Пловдив е взето еднолично от бившия финансов министър Симеон Дянков. То е пълен парадокс, защото в момента държавните експерти постоянно пътуват в командировки до София, за да могат да вършат работата си, която е обвързана и с други ведомства.




По този повод ще ти кажа, че преди 1 седмица смених работата. Работя в София за пловдивска фирма, още по-точно фирмата е в едно село на 8 км от Пловдив. 1 път месечно ще пътувам до селото, 1 път седмично човек от селото идва в софийския клон. За останалата комуникация - телефон, мейл, скайп, фирмен чат, скенер и факс. Работим със световни концерни - и там е същата работа. Имаме логин за корпоративния им портал и там си общуваме с хора, които виждаме наяве веднъж на 2 години.

Какви командировъчни, какви пътни, какви хотели, какви 5 лева....Днешните управляващи не са хората, които изобщо да имат нагласата да изнасят структури извън столицата - изписано им е на физиономиите още от първия ден. Ще чакаме следващите, а дотогава: вчера на връщане от офиса за пръв път не успях да се побера в метрото, въпреки че влакчетата са на 4 минути в пиковите часове. Нищо чудно да се заговори, че е нужно да се налеят още 2-3 милиарда за дублиране на метромрежата на столицата поради липса на капацитет и още 500 хиляди новозаселени.



Тема още една централизация в ходнови [re: бyrapckиekoнoмckитиr]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (пристрастен)
Публикувано23.11.13 01:03



Нещо от Медияпул:

Забавяне по изпълнението на европейските проекти имаше дотолкова, доколкото доскоро министерството не работеше и нямахме възможност да внесем документите си за разглеждане, обясниха представителите на местната власт. Някои от общините казаха, че са били готови с документацията още лятото, но поради липса на сграда и служители във ведомството документите им не са се приемали. Ако беше запазена досегашната практика строителните разрешения да се дават от местната власт, строителството на обектите вече щеше да е в ход, защото изпълнителите на обектите са били избрани още през април и май. Това означаваше усвояване на част от европейските средства по проектите. Всички проекти, внесени в инвестиционното министерство за строителни разрешения са на обща стойност над 311 млн. лв.,





Тема Re: още една централизация в ходнови [re: бyrapckиekoнoмckитиr]  
Автор куманич (рекордьор)
Публикувано23.11.13 07:45



И нещо от "Труд":

Археологически парк с възстановки на сгради, чиито останки се намират на друго място; ферибот, изграден само от едната страна на реката; туристически атракции, известни само на местните.
Неизброими са успешните опити да се усвоят европейски пари с проекти за атракции, които трябва да привлекат туристи и да създадат поминък на местните жители, но често предизвикват само изумление. И от идеята, и от факта колко лесно могат да се усвоят едни пари, стига да не нарушават формалните правила на Брюксел...
...Най-щурата идея, кандидатстваща за пари от Брюксел, е за производство на специално бельо, тип дядови потури, повишаващо мъжката потентност. Бизнес проектът чака да бъде одобрен.





Тема Re: още една централизация в ходнови [re: куманич]  
Автор ramlid (преобразен)
Публикувано23.11.13 09:17



идеята на тези проекти е много проста - да се дават пари на относително малки части на много бенефициенти, 1 от много да се окаже жив е достатъчно да се възстанови в икономиката сумата на всички



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: DannyDeVito]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано27.11.13 23:47



Бойко беше зле, но дори и той не може да се сравни с Орешарски.

Орешарски назначи криминално проявено лице за областен управител на София, бивш СИК-аджия за заместник-министър, назначи заместник-министър с който не е говорил и последния се отказа да стане зам.-министър.
Пристига Алексей Милер и си говори с Орешарски, стенограма няма - какво стана с откритостта и публичността?


6 месеца народа пита кой предложи Пеевски - а премиера нагло пита журналистите "Искате да излъжа ли?".
Тези хора с малки изключения са събрани от кол и въже и нямат никаква експертност - на пръв поглед изключвам Бобева, защото съм чувал добри неща за нея. Финансовият министър щял да рестартира икономиката - с 3 милиарда заем тя трябва да литне, а не да е 1.8% според разчетите им.
Икономика не се прави като взимаш заеми и раздаваш на бедните. Това може да го направи всеки хванат от улицата.

Най-лошото от всичко е, че за да останат на власт комунистите настройват хората едни срещу други.

Ясно е, че трябва да има национално помирение. Нека се направи лустрация най-накрая. Никой няма да ги беси тия хора. Било, каквото било. Просто няма да могат да имат право да държат медии, да са редактори на медии, да заемат някои публични позиции и това е.
Иначе ще се наслаждаваме на такива като Стати Статев и подобните му...



Отвори очи


Тема Re: Имате ли очи?нови [re: balkanian]  
Автор croesus ()
Публикувано28.11.13 00:37



Икономика не се прави като взимаш заеми и раздаваш на бедните. Това може да го направи всеки хванат от улицата.

Напротив, точно така се осигурява растеж. Орешарски е много по-умен, отколкото предополагат не само враговете му но и бесепарите.


Избощо никакво значение няма какви малоумници са министрите и заместник министрите, ако икономическата политика е правилна. А Орешарски, от всичко което съм видял досега от него, показва, че много добре разбира как се прави това.
Сега в блога си пиша една статия за това как Ерхард е възкресил Германия. "Стълбовете" на неговите реформи са два и половина - 1. свободна конкуренция, 2. трансфери на пари към бедните 2.5 стабилна валута (т.е. ниска инфлация). От нищо друго няма нужда. Планът на Ерхард затова е гениален - защото е толкова прост, че малко хора го разбират как точно функционира. Всичко останало, вкл. отсяване на олигархията и възпитаване на уважение към декмокрацията в населението, се постига от самосебе си. На философски език казано диалектиката на започнатите процеси води до всичко останало, без да има намеса на държавата. Звучи невероятно, но аз както на едно друго място казах, въпреки привидната си простота либерализмът е доста сложно нещо. Ако не си бил поне за кратко търговец по занятие, трудно разбираш как функционира свободния пазар.

Да не мислиш, че през 1948 в Германия не е имало олигархия, мафия и т.н.? Конкретно спекулантите и контрабандистите са били 100 по-голяма заплаха от оцелелите нацисти, за това да не тръгне държавата в неправилна посока. Но ако питаш някой български малоумник с 5-6 дипломи по социология, антропология и право, ще ти каже, че немците са се оправили заради денацификацията. А дори и тя е била само на хартия. Американските и британски окупационни власти са ползвали предостатъчно бивши нацистки кадри за чиновници в окупираните зони, някои дори от Гестапо, въпреки "денацификацията". Просто преди това трудно се влизало дори в университет ако не си член на нацистката партия.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (пристрастен)
Публикувано28.11.13 01:22



1. свободна конкуренция, 2. трансфери на пари към бедните 2.5 стабилна валута (т.е. ниска инфлация).

Крез, като стане готова статията от блога, пусни да я прочетем. Ако се вземе предвид живота в домакинства (семейство с деца) и широки домакинства (младите гледат възрастните или възрастните подпомагат младите) ще излезе че от един и същи семеен джоб излизат данъците и пак се връщат в него под формата на "трансфери за бедните" като майчински, пенсии, помощи за безработен със 60% от последната заплата и др. Местене от левия джоб в десния, като при преместването винаги полепват парички по местещата ръка.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: бyrapckиekoнoмckитиr]  
Автор croesus ()
Публикувано28.11.13 01:57



Ще я пусна.
По отношение на местенето в джобовете, проблемът е, че това което излиза от джоба на едните е наполовина на онова, което влиза в джоба на другите. Аз както и да го смятам, почти не знам човек с пенсионирани родители, който да не плаща повече лични данъци, акциз и ДДС от това, което се връща при родителите му като пенсия. Разликата отива за издръжка на чиновници. А те са свещените крави в България. За сравнение през 1948 в 70 милионна Германия за 6 месеца са съкратени 40% от чиновниците в министерството на икономиката и то останало с 1600 души персонал. В 7 милионна България сега работят 900 чиновника.



винаги полепват парички по местещата ръка.
До известна степен вярно, предвид че по отчети държавните осигурителни фондове работят с под 1% издръжка от вноските, които събират. Банките вземат доста повече от този 1%. Но затова в западна Европа, освен стандартното welfare съществува и огромно hidden welfare - данъчни отстъпки, които пак са трансфер към бедните, само че без парите да минават през трети лица.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор Аматьор (тъмносин)
Публикувано28.11.13 14:07



..."Стълбовете" на неговите реформи са два и половина - 1. свободна конкуренция,...

Да де, ама такива опростявания на нещата никакви реформи не стават. Първо трябва да видиш как аджеба ще я направиш тая свободна конкуренция. Без коренна реформа в съдебната система, монополно законодателство, борба с корупцията и т.н., парите дето ще ги раздадеш на бедните ще се изпарят за коледните празници и после пак трябва да повтаряш и потретваш 2. точка. А заемите на Орешарски няма да имат никакъв друг ефект, освен изплащане на огромни лихви през годините.
Много ми е интересно да разбера механизма на "отсяването на олигархията от самосебе си".

***

Редактирано от Аматьор на 28.11.13 14:08.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано28.11.13 14:23



И какво точно направиха сегашните тройни във връзка с твоите сладки блогови приказки?
Ще ти кажа - нищо. Заема който всеха се изпари в джобовете на огладнелите черепи, имитацията с повишаването на детските е за благодарност към циганите, а пенсиите за да успокоят старците с половин кило палмово масло.
Умна стратегия...какво ли още мога да очаквам от блог на избирател на футболисти и депесари.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: DannyDeVito]  
Автор куманич (рекордьор)
Публикувано28.11.13 15:05



Заема който всеха се изпари в джобовете на огладнелите черепи

Няма да е лошо, когато се изказва някаква теза да се подкрепи със съответните доказателства. Че то дори и един факт може да се тълкува по различен начин. Например днес отложиха гласуването на законови поправки за облагането на хазарта. И веднага форума на "Дневник" се раздели на коренно различни тълкувания на този факт: Едните застъпват тезата, че това е проправка "про-Божков", останлите твърдят, че е "анти-Божков":


И на мене ми е трудно да се ориентирам...



Тема Пълни глупости...нови [re: croesus]  
Автор HOLYGANGS7ER ()
Публикувано28.11.13 15:30



Абе приятелю и ти ли стана специалист по икономика

. Кой те е излъгал, че икономика се прави като се дават пари (трансферни плащания) на бедните? А кои са тези бедни в България? Цигани, цигани и цигани, парите отиват за цигарки и кафенца, а така не се постига икономически растеж. Такова решение - повишаване на социалните плащания е приемливо само и единствено когато сме в рецесия. За да расте икономиката ни трябват съвсем други мерки, които г-н пацко дори не е чувал. Ще ти кажа само кои са сферите на бюджета които водят до растеж - инфраструктурата е най-важният, за дългосрочен план са образование, здравеопазване и технологии. Това не го пише в блог, а са го доказали хора които РАЗБИРАТ от икономика със реални числа от реални държави. По-добре не се изказвай по тема по която не си подготвен. Ако все пак наистина се интересуваш от тази сфера, аз в момента пиша дисертация на тая тема и мога да ти дам доста полезни четива.

ВМРО-НП

Редактирано от HOLYGANGS7ER на 28.11.13 15:34.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: HOLYGANGS7ER]  
Автор куманич (рекордьор)
Публикувано28.11.13 15:35



...че икономика се прави като се дават пари (трансферни плащания) на бедните? А кои са тези бедни в България? Цигани, цигани и цигани, парите отиват за цигарки и кафенца, а така не се постига икономически растеж.
---
Всъщност никое от сегашните плащания не са насочени към циганите. Наистина увеличението на МРЗ ще засегне работещите цигани, но не и безработните такива. Увеличението на майчинските засяга само тези майки, които са били на работа по трудов договор преди настъпване на майчинството. Колчем от работещите по трудов договор са циганки?



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: куманич]  
Автор HOLYGANGS7ER ()
Публикувано28.11.13 15:47



Ти говориш за друго нещо в момента, първо минималната заплата не е "трансферно плащане", а това това беше опорната точка на кроесус, която аз оспорих. Ти обаче май мислиш, че другарите са дали пари на бедните. Аз говоря ЕВЕНТУАЛНО ако решат да дадат пари на бедните, какво ще стане. Сегашният "пакет социални мерки" е поредната малоумщнина, на която хората повярваха - нека приемем че в България има 1 милион бедни, пакета който обявиха е за 40 милиона, 40/1 - 40 лева на беден човек, 40/12 по 3.33 лева на месец...... егати и социалните мерки.

Аз говорех хипотетично, ако за в бъдеще решат да правят нещо такова, не за тия 3 лева и 33 стотинки.

ВМРО-НП

Тема Re: Имате ли очи?нови [re: HOLYGANGS7ER]  
Автор куманич (рекордьор)
Публикувано28.11.13 15:54



Аз говоря ЕВЕНТУАЛНО ако решат да дадат пари на бедните, какво ще стане. Сегашният "пакет социални мерки...
Не съм забелязъл някой да плеадира за даване "пари на калпак" ей така си. Завишаване на МРЗ не товари само бюджета. Всъщност тези които ще трябва да се съобразят с това са повече от частния сектор, защото формално осигурени на МРЗ са една значителна част от населението.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: куманич]  
Автор HOLYGANGS7ER ()
Публикувано28.11.13 16:06



Прочети поста на кроесус... аз не него съм отговорил и той говори за раздаване на пари на калпак. Относно минималната заплата, в България това е една недомислица, минимална заплата в Европа означава необлагаем минимум, а в България си плащаш всичко. При тези обстоятелства минималната работна заплата има положителен ефект за част от хората, които работят на такова заплащане, но част от тях ще бъдат уволнени, защото не всички работодатели ще могат да ги изплащат, правете сметка че от 310 на 340 си е почти 10% увеличение. По този начин се покачва безработицата и се развива сивата икономика - фирмите наемат хора без договори за по-малко пари, а хората се съгласяват защото ако са надоговор и плащат данъци пак ще взимат по-малко. За мен решението е минималната работна заплата да стане и необлагаем минимум, който да се индексира спрямо ръста или инфлацията, както и въвеждане на почасово заплащане (Великобритания). По света има и много други ефикасни решения, но нашето не е от тях.

ВМРО-НП


Тема Re: Имате ли очи?нови [re: Аматьор]  
Автор croesus ()
Публикувано28.11.13 18:09



Еми сложничко е, то ако беше лесно всички държави щяха да са богати, а не само една шепа.
Но дори и най-доброто икономическо образование няма да помогне да разбереш как работи пазарната икономика, защо е ефективна, кога не е и т.н. ако, образно казано, не си се ръкостискал с невидимата хладна ръка на свободния пазар.


"Опростих" нещата, защото за българите, които се опитват да правят някакви анализи и опази боже, да дават препоръки за икономиката, проблемът им винаги е, че от многото дървета не виждат гората. "Гората" е това - продавачи, които се конкурират за да си продадат стоките и купувачи, които имат пари за да ги купят. На всичко отгоре нещата не са автоматични, а изискват време на приспособяване. На купешки език казано, както се изразява Хайек, "симетричността на информацията има нужда от време за адаптация на пазарните субекти, за да даде плодове".
Критиките към Ерхард са били основно, че през първите 9-12 месеца цените са скочили, безработицата също. После паднали дори под нивата, които са били контролирани от държавата преди реформите, но тогава вече воят е бил за други неща.

Никаква коренна реформа в съдебната система не е нужна, обратно - отпадане на съдебната регулация за търговски спорове и прехвърлянето им към частен арбитраж (плюс уволняване на един куп съдии, за които вече няма да има работа). Тази залъгалка, да назначим "честни, почтени и наши момчета" за съдии и прокурори, за да се оправим, няма за цел да оправи нещо, а само да уреди този и онзи ан държаван работа. Прочее почти всички, които тук в България бият тъпан, че били "десни" нямат нищо общо с дясното, ами са едни елитни пролетарии, които си мислят, че разбират от нещо. Целия Реформаторски блок всъщност е една сбирщина от елитни софийски адвокатчета, които не знаят по кой свят ходят. Погледни им изказванията по икономически въпроси - пази боже! Компилация от купешки фрази, чути оттук и оттам. Хайек има специална статия за харо като тях, ще я преведа и нея. Да си десен, означава първо да имаш собствен бизнес, без значение дали си само ти в него, или издържаш и няколко души.

Свободна конкуренция = да паднат лицензионните режими, веднага и почти всички. Частния арбитраж да смени веднага 2/3 от съдебните спорове по търговски дела. Само в една шепа отрасли, където капиталовите изисквания са обективно големи, да има държавна регулация. Не да има регистрация и разрешителен режим дори за това да станеш туристически гид, таксиметров шофьор и барман. да се децентрализират обществените търгове, така че дори и да има корупция, парите да стигнат до повече субекти. Свободния пазар е имунизиран срещу корупция или поне е 1000 по-ефективен срещу нея от всякаква държавна намеса. Открадни нещо от фирмата, където работиш или пробутай фирмата на братовчед си да свърши нещо за нея и виж какво ще ти се случи и без да се намесва полиция, прокуратуа и т.н.

Относно олигархията, работата е в това, че тя съществува не защото е събрала по някакъв начин много пари, а защото има 1001 кранчета, от които постоянно й се наливат още или има 2002 бариери за влизане на конкуренция в бранша й. Погледни каво се случва с всички вдовици и синчета на застреляни наши мафиоти - имат много пари в началото, но малко по малко ги губят. Това ще стане и с всеки олигарх, който биде изваден от кранчето на наливане ан държавни пари. Понеже е невъзможно да се назначат честни, почтени и наши чиновници, които да са наистина честни и почтени, просто на чиновниците им се отнема възможността да разпределят пари или поне разпределянето се разделя между много чиновници, така че за олигарха да стане много скъпо да плаща на всички. Свободната конкуренция ще свърши всичко останало, а тя е удивително упорита и приспособима, дори с бухалки не можеш я "вразуми" да не пречи на мафията. В Германия през 1948 знаеш ли каква корупция и черен пазар е имало? Четох в Уики, че дори бивши гестаповци въртяли черен пазар със сертификати за "чисто досие".



Тема Re: Пълни глупости...нови [re: HOLYGANGS7ER]  
Автор croesus ()
Публикувано28.11.13 18:12



Батювото, аз не само че имам икономическо образование и съм работил 6 години като финансист по разни малки и големи фирми, ами сега имам и собствена и давам хляб на няколко души. Ти нищо не разбираш, повярвай ми. Главата ти е пълна с фрази чути оттук и оттам, които ти се струват верни. Само можеш да пълниш теми по форумите, за да има какво да четат хората, докато им е скучно.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: Аматьор]  
Автор croesus ()
Публикувано28.11.13 18:22



... парите дето ще ги раздадеш на бедните ще се изпарят за коледните празници и после пак трябва да повтаряш и потретваш 2

да, точно така, ще потретваш, подесетваш, потрийстваш и т.н. докато ти стане навик, а после стане система. Нарича се "система за социално подпомагане" и не съществува заради морални или етични нужди, а за да има икономически растеж. Естествено според финансовите възмжности на бюджета, но по време на криза - чрез заеми.

В крайна сметка, заради бюджетните ограничения, въпросната система постепено еволюира в прогресивен подоходен данък, т.е. става система за преразпределение на доходите. Орешарски това прави в момента - връща постепено необлагаемия минимум и приоритизира европоректи извън София. Дори те да попаднат в корумпирани фирми, парите пак ще стигнат до работниците им накрая или до някой, от когото те ще си купят нещо. На един познат, който буташе пари, за да е подизпълнител на Тракия, най-сетне му платиха и той сега ще си купува къща, т.е. ще даде работа на строители, фаянсаджии и т.н.. Няма да стигнат до работници, ако се запази сегашната гербаджийска схема - пари да се дават само на "елита" на крадците, защото те имат предостатъчно от всичко и новите пари, които крадат, заминават директно за Кайманите, Аруба и т.н.



Тема Re: Пълни глупости...нови [re: croesus]  
Автор HOLYGANGS7ER ()
Публикувано28.11.13 20:44



Виж сега то да имаш икономическо образование е едно, да си икономист е друго, пък да разбираш от икономика трето. Счетоводството също е икономическо образование, както дори и маркетинга. В същото време хора по-умни от мене и тебе са решили да ги проверят тия неща и да видят кое как влияе. Ето това е едно от най-показателните изследвания в областта:



Също бих ти препоръчал и ето това по темата.



В случая факта, че имаш още някакви познания говори още по-лошо за теб. Хората точно и ясно за измерили кое как действа и са доказали с цифри. А ти какви фрази си чул и си бил счетоводител в някоя фирма няма никакво значение в случая. Не искам да споря, в икономиката има различни течения и различни тълкувания на проблемите, но фактите с които се работи са еднакви и в случая те противоречат безспорно на това което говориш.

ВМРО-НП

Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (пристрастен)
Публикувано28.11.13 20:50



Дори социални системи като Здравна каса и НОИ да работят с около 1% административни разходи и да реализират икономия от мащаба, това не е най-големият порок на тези структури. Там основното перо загуби не е кражбите, а отлконяването на ресурс за политически подтикнати харчове, каквито са ранните пенсии, 1 милион инвалиди, прокарването на скъпи клинични пътеки, насилственият болничен престой.

Примерът ти за "попмане на средства" сред бедните, провинцията и т.н без значение на повода - било чрез корупция, било чрез копане на дупка в морето се е провалял на други места. Първи пример - Гърция. Втори пример бившето ГДР - след 5 трилиона марки нетни трансфери от Западните провинции днес бившето ГДР е с БВП на нивото на Чехия, където е нямало изобщо подобни субсидии.

Този човек, който си е направил къща и взел майстори, ако не получи следваща доза от държавния наркотик, ще приключи дотам. Затова те разбирам като казваш "ще помпа пак и пак", само не забравяй Гърция.

Изобщо тази идея да се наливат средства, с които хората да развиват примитивни занаяти, е гаранция за непродуктивна икономика и нисък БВП. Днес бях на 5-часово заседание в една наша машиностроителна фирма. Заседателната маса беше буквално между металорежещите машини. От 5 работещи на пълна пара фрези - ни шум, ни вибрации. За цялото време влезе 2 пъти един работник, да погледне нещо на място. 1 работник обслужва машини за 2 милиона евро от монитора в топлия си офис. Ето това е опорна точка за сравнение, не някой, който ще измаже ограда или слага плочки, защото държавата е поналяла пари и те са попили.

Редактирано от бyrapckиekoнoмckитиrap на 28.11.13 20:52.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: бyrapckиekoнoмckитиr]  
Автор croesus ()
Публикувано28.11.13 20:55



Би ли ми казал вашата машиностроителна фирма на кого ще си продаде невероятните стоки?
Защо ми даваш пример с един провал (Гърция), след като има 20тина успеха (на практика цяла западна и северна Европа)?
Ами Италия? Там може би няма корупция и мафия, но надявам се няма да твърдиш, че са зле като нас.

p.s. не на примитивни занаяти. От това "помпане" най-бързо се разрастнало производството на инвестиционни стоки, на битови електроуреди и на тютюневи изделия според числата, които Ерхард дава.



Съжалявам, че трябва да ти го кажа, но и ти като гангстера и Данчо си мислиш, че сглобка от някакви клишета ще намери разковничето на проблема. Това, по което и тримата си приличате е, че вместо да търсите как да се реши проблем, търсите кого да обвините, че го има.

Редактирано от croesus на 28.11.13 21:04.



Тема Re: Пълни глупости...нови [re: HOLYGANGS7ER]  
Автор bajganjo1 (новак)
Публикувано28.11.13 21:24



Аз лично за пръв път виждам кръстоска между либертарианец и кейнсианец. Невероятен тюрлюгювеч между диаметрално противоположни теории.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор koмитa (български)
Публикувано28.11.13 21:51



Зависи какво разбирате под примитивни занаяти. Огромната маса на заетост в България се създава именно от малки и средни предприятия.



Тема Re: Пълни глупости...нови [re: HOLYGANGS7ER]  
Автор koмитa (български)
Публикувано28.11.13 21:51



Виж сега, като за студент в Англия, силно се надценяваш.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (пристрастен)
Публикувано28.11.13 22:07





Сякаш за първи път чуваш, че в България има големи поддоставчици на световните концерни? В случая се правеха матрици за пластмасови изделия, които друг български производител беше поръчал, за да лее пластмасови детайли за клиенти извън България.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор Аматьор (тъмносин)
Публикувано28.11.13 22:34



Абе, Крез, как успя да ги напишеш всичките тези либертариански бълвочи на едно място?!? Защо не започна направо с това, че първо трябва да подадем молба за излизане от ЕС?

***



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: Аматьор]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (пристрастен)
Публикувано28.11.13 22:39



Половината идеи са либертариански, другата - противни на тях. Май това е някаква специфична икономическиа линия, патент на Крез.



Тема Re: Пълни глупости...нови [re: bajganjo1]  
Автор croesus ()
Публикувано28.11.13 22:51



Аз пък мисля, че ти твърде малко знаеш. Това за пръв път ли го чуваш?






Тема Re: Имате ли очи?нови [re: бyrapckиekoнoмckитиr]  
Автор croesus ()
Публикувано28.11.13 23:28



Холи мада ъв Крайст! Това е целта на българския бизнес - да стане подизпълнител на големи концерни??

Прочее все се каня да помоля някой от нашите известни макроикономисти да ми обясни следния парадокс:
За последните 15 години, откакто в България се спряха и последните субсидии за губещи държавни предприятия, в София са инвестирани над 30 милиарда евро преки чужди инвестиции, а освен това тя е и нетен бенефициент на около 4.5 милиарда лева данъци всяка година от републиканския бюджет. От 5 години е нетен бенефициент и на милиарди от еврофондове. При всички тези инвестиции защо досега там не се пръкна поне една българска фирма, която да е световен лидер в нещо си? Досега съм чул само, че най-големите производители на стени за катерене били българи, евала на хората!



Изсипаните пари са недостатъчни? Изсипаните пари са предостатъчни (само с глад и бой се възпитава предприемчив дух)? Изкарадоха се сичките пари (вкл. 30те милиарда евро частни инвестиции)? Шопите са тъпо племе? Нещо друго?

За да не губя време да обяснявам на всички поотделно за "амалгамата" от либерализъм и социализъм, ще ти отговоря само на теб: Това, което се пропагандира в България като "десен" икономически модел е толкова свръх-консервативно, че от негова гледна точка дори някой да получи обратно данъците, които плаща, граничи с комунизъм. Според "десния" модел у нас, държавата трябва да скубе от "лошия матрял" и да налива в "приоритетните", защото те щели някой ден да хранят всички. Не знам досега "приротетните" кого са изхранили, но тази глупост продължава да циркулира вече 20 години.

Прочее, "субсидиите" за бедните германски провинции в голямата си част са всъщност връщане на ДДСто, което те са платили за стоки, произведени в богатите провинции. Иначе никоя, дори Бавария не би издържала дълго на годишна декапитализация от 10-15%, каквато се прилага спрямо българските провинции.

А това за 5те трилиона трансфери към източна Германия няма как да е вярно, нито това за стандарта й, който бил колкот на Чехия. Има Евростат, там пише кой колко има.




Тема Re: Пълни глупости...нови [re: croesus]  
Автор Ганьо Балкански (новак)
Публикувано28.11.13 23:34



Ами гледам, че пише за някакви регулации, които ти искаш да ги махаш.

Освен това "and three negative examples ordoliberals used to back their theories were Nazism, Keynesianism, and Russian socialism". А трансферите от бедни към богати с цел стимулиране на потреблението си е класическа кейнсианска препоръка.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Ганьо Балкански на 28.11.13 23:41.</EM></FONT></P>

Редактирано от Ганьо Балкански на 28.11.13 23:42.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: koмитa]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (пристрастен)
Публикувано28.11.13 23:35



Зависи какво разбирате под примитивни занаяти. Огромната маса на заетост в България се създава именно от малки и средни предприятия.


И за строителството, ремонтите, такситата, кръчмите винаги ще има търсене, но те никога няма да бъдат стълб на икономиката, на който да може да се разчита за траен растеж и заетост. Да наливаш в тях пари от заеми, или пари, иззети от ефективните играчи, е само болкоуспокояващо с временен ефект. Светът има 6 милиарда население, България - 7 милиона. Каквито и пари да се наливат във вътрешно търсене, не могат да постигнат това, което може размяната на стоки с тези 7 милиарда.

А специално моето уважение са заслужили малките търговски нации - швейцарци, австрийци, люксембургци. 2- и 3-езично обучение от малки, сигурни банки зад гърба, ниски данъци, често в чужбина по търговия - резултатите са на лице.



Тема Re: Пълни глупости...нови [re: Ганьо Балкански]  
Автор croesus ()
Публикувано28.11.13 23:45



Регулациите са против картели и монополи и са най-разнообразни, вкл. държавна интервенция. Но както написах по-горе, това се прави само в отраслите, където капиталовите изисквания за вход са много високи. За Германия металургията и въгледобива са били такива, освен това след ВСВ въглищата са били дефицит, металургията и машиностроенето са регулирани от окупационните власти заради техни си съображения, а войната в Корея от 1950та е била непредвиден шок и то много сериозен. Ние сме много далеч от това да говорим за частни картели у нас, защото тук монополите и картелите директно ги създава държавата. Между другото в "Благоденствие за всички" Ерхард не споменава нито веднъж "корупция" или "съдебна власт", но път "картел" поне 1234 пъти.
Не че не е имало корупция. Направо си е е..ло майката от корупция в Германия след войната по обясними причини.

А трансферите от бедни към богати с цел стимулиране на потреблението си е класическа кейнсианска препоръка.



Явно и Фридрих Хайек е кейнсианец. Чел ли си "Road to Serfdom"?

хинт: кейнсианството не е трансфери напари от бедни към богати, а държавни инвестиции в икономиката, т.е. заплати, а не welfare. Забелязваш ли разликата?

Редактирано от croesus на 28.11.13 23:52.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: бyrapckиekoнoмckитиr]  
Автор croesus ()
Публикувано28.11.13 23:50



Държавите, в които държавата преразпределя най-много са Дания и Холандия. Дания е с население 5 милиона души.
Не е вярно, че малка държава не може да изгради икономика на вътрешното потребление. Може би няма да стане лидер в автомобилостроенето, но в текстила, преработващата промишленост и битова уреди? Къде е нашия Пармалат? Ами нашето Горенье? Къде е нашия Норт Фейс, Кълъмбия спортсуеър, Мармот?



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (пристрастен)
Публикувано28.11.13 23:53



За нетоплащанията в Германия е съобразено, че когато се казва нетни трансфери, ДДС-то си остава в автономните бюджети на източните провинции и отгоре на него западните додават.

Какво те притеснява да си поддоставчик на някого? В този живот всеки носи на някого вода, казваше бившият шеф на Военноисторическия музей Петко Йотов. 1/3 от моторите на мерцедесите са производство на една малкоизвестна фирма - Колбеншмид Пиербург, на които Даймлер само си слага печата отгоре.

За това, че нямало български световен фирмен пробив, или нямаме българин с нобелова награда, или София била единствената европейска столица, която не е на река, това не може да е аргумент за посипване на главата с пепел и залитане към държавно преразпределение. От него пък хептен няма да видиш световен пробив. Аз също съм против приоритети и пробиви, по-добре да се остави пазарът сам да си намери нишите.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (пристрастен)
Публикувано28.11.13 23:57



Видях ти линка за БВП по региони. Чехия 80%, освен Лайпциг с 91% другите източни провинции са 80% - 86%



Тема Re: Пълни глупости...нови [re: croesus]  
Автор Ганьо Балкански (новак)
Публикувано29.11.13 00:00



Няма да задълбавам сега, от опит знам, че такива спорове са безкрайни и безрезултатни.
Според мен обикновено хората на подсъзнателно ниво удовлетворяват психологически потребности, защитавайки разни икономически, социални и т.н. теории. Ако беше роден в центъра на София сега щеше да разправяш как умните красиви столичани са принудени да хранят мързеливите провинциалисти.



Тема Re: Пълни глупости...нови [re: croesus]  
Автор HOLYGANGS7ER ()
Публикувано29.11.13 00:18



По тезите които защитаваш разбирам че си ляво мислещ човек повлиян от немските практики. Ако трябва да бъдем честни в Западна Европа си цари чист социализъм, огромни обезщетения за безработните, в някои случаи парадоксално по-големи от минималната заплата, огромни данъци за хората с високи доходи. Разликата е че те могат да си го позволят защото те имат инфраструкура, имат образователна система, здравеопазване, и в бюджета остават значително по-големи суми за трансферни плащания. Тези плащания обаче не инспирират висок растеж, какъвто на нас ни трябва, и е по-удачно да се съсредоточим върху по-горните елементи.


ПС: Недей в единия пост да казваш, недейте гледа корупцията тия пари пак отивали в икономиката, а вдругия да казваш, че парите отивали в хората на ГЕРБ. И в двата случая влизат в икономиката, въпроса е че хората на БСП са доста доста прости и имат по-малък инвестиционен капацитет(умствен).

ВМРО-НП


Тема Re: Пълни глупости...нови [re: Ганьо Балкански]  
Автор croesus ()
Публикувано29.11.13 00:46



Ами и това не вярно. Аз живях 11 години в София, имах хубава кариера и накрая вместо да се преместя във Виена, както ми предлагаха, реших да напусна последната си фирма и да почна собствен бизнес в Сливен. Лично за себе си почти от нищо не се оплаквам, сам съм си избрал съдбата. Но не мога да понасям това тук целия квартал около мен да кара с 300-500 лева на месец, защото държавата му взема парите, за да храни елитни мишоци. И на всичко отгоре вместо някой просто да спре да скубе, сипе "морал" по всички телевизии, че комшиите ми били бедни, защото били мързеливи (и дават пример с некой из Банки, дето преуспел в живота, оти бил умен и работлив). Ай ше им еба шопските номера! Турско да стане ще е по-добре, особено предвид настоящите икономически баланси на Балканите.



Тема Сливеннови [re: croesus]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано29.11.13 01:57



Вместо да си поредният социален типаж "какъв пич бях - каква путка станах" бих те посъветвал да помислиш за фундаменталните причини защо селищата от градски тип (10-100 хил.души) се превърнаха в гета и подслон на безпреспективност.
Аз като човек от практиката бих определил следните основни определящи фактори, без претенции да са всички:

1. В какви условия Сливен се е превърнал това което е период не по-малко от 50 години:
а) планова икономика, незачитайки основни икономически KPIs, б) насилствена урбанизация, т.е. абсолютно неподготвен, неадекватен и непродуктивен човешки фактор; в) рестриктивна политическа и икономическа среда, т.е. човешкият фактор е принуден дори политически да стои на место и да дава некачествена продукция.
Това като за начало. Рестрикциите компенсират до някаква степен загубите, които биха се понесли в по-свободна икономическа среда, но

2. след големите промени, каква е промяната на горните условия: а) формално преминаване на собствеността на същите тези "производства" и "бизнес" в ръцете на същите създали хаоса описан по-горе, т.е. неефективността преминава директно в контрола на некомпетентността: б) постепенно политическо отваряне на трудовият пазар - първоначално в страната, след това в рамките на Европа; в) постепенно икономическо отваряне на пазара на стоки и услуги.

Резултат:
1. Политико-икономическата класа създала този ред се възползва от властта си и обира последните останали кешови позиции - запиши си на един лист това кои хора са/бяха, конкретно в Сливен.
2. Почти мигновен фалит. Гениалната идея на Румен Гечев и неговият началник Виденов "да се работи на всяка цена, без значение от загубите" доведе до това "сливенският" фалит да стане национален - запиши си пак на един лист представители на кои политически партии и практики доведоха до това.
3. Тотална депопулация - икономически активното население преминава в по-отворена икономически среда, с повече възможности. Останалият човешки фактор е икономически неактивен, немотивиран или нискоквалифициран - логично е комшиите ти да са ниско платени и да го търпят.
4. Остатъците от икономически активното население се насочва към институционален бизнес - т.е. политика или бизнес където основният клиент е политиката - т.е. неизбежният фактор корупция е налице.

Стигаме до извода, че причините Сливен да е това което е, започват от това, че е "създаден в грях", създаден е организъм, който няма възможност да живее и изхранва сам.
Е, какъвто и словесен онанизъм тук да ни сервираш за кейнсианство, пост-кенсианство, монетаризъм, либерализъм и прочие, няма да ти помогне да убедиш че бат Бойко и ШОПИТЕ са ти виновни за това, че си обграден от бедни и безпреспективни хора (макар че са ти предлагали да живееш и работиш сред красота и бъдеще, нали?) и че Стокхолмския синдром е взел връх в теб.
Ти сам си си избрал средата и бъдещето си, не обвинявай шопите за собственият си правилен или грешен избор.



П.С. Аз не съм шоп, не съм засегнат.

Редактирано от DannyDeVito на 29.11.13 02:12.



Тема Re: Сливеннови [re: DannyDeVito]  
Автор headhunter (Z-95)
Публикувано29.11.13 11:16



П.С. Аз не съм шоп, не съм засегнат.


Аз пък съм шоп (е, от 15 години май не съм...). Но също не съм засегнат.

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!

Тема Re: Сливеннови [re: DannyDeVito]  
Автор croesus ()
Публикувано29.11.13 13:32



Данчо, ти като си идеш на село, викат ли ти "Шопе, шопе!"?



Тема Re: Сливеннови [re: croesus]  
Автор HOLYGANGS7ER ()
Публикувано29.11.13 14:22



Ти просто мразиш Бойко Борисов, във всеки пост..... И явно няма да проумееш, че си в брутална грешка и че това което се случва днес е национална катастрофа. В случая ти няма как да дадеш правилна оценка, заради личните си емоции. Защо Сливен бил на такова дередже ли? Да знам, Бойко Борисов е виновен..... Но малко по-виновна е партията майка управлявала сливен около 60 от последните 70 години, има логика нали? Град в който знам че най-елитната женска работа е да работиш в Амстердам, на оная уличка. Казваш икономика си учили, а за пазар на труда учил ли си? Че хората се изтеглят там където имат перспектива за развитие. Какво толкова има Сливен че да издържа 100, това е истинския въпрос. Има 100 войводи има Сините камъни, има колеж, има и проход към северна България, който е в окаяно състояние (и след ремонта). Това е крайно недостатъчно за един 100 хиляден град, не знам дали се води статистика, но хората с висше образование съм сигурен, че са много по-малко от тези в други градове, т.е. това е нисък инвестиционен капацитет. Това е проблема, след края на плановата икономика, е напълно обяснимо градът да се посвие. Другия вариант е всички да работят за 340 и "да има за всички".

ВМРО-НП


Тема Re: Сливеннови [re: DannyDeVito]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано29.11.13 19:17



Е, какъвто и словесен онанизъм тук да ни сервираш за кейнсианство, пост-кенсианство, монетаризъм, либерализъм и прочие, няма да ти помогне да убедиш че бат Бойко и ШОПИТЕ са ти виновни за това, че си обграден от бедни и безпреспективни хора (макар че са ти предлагали да живееш и работиш сред красота и бъдеще, нали?) и че Стокхолмския синдром е взел връх в теб.


Аз не разбирам от икономика, веднъж в живота си съм бил и в Сливен, но ще кажа нещо по темата. Ако вместо Сливен беше написал София, само с корекции на две незначителни думи, щеше да бъде още по-верно другото. Някои хора от село си мислят че като са отишли в София са хванали господ за мъдете. Хора като тебе Дани нямат никакъв избор, изборът е или да останеш в родното си място /ако те кефи и можеш да си го позволиш/ или да емигрираш в чужбина. София /непорочно заченатата/ не е за умните и красивите, а за селските рогачи, които нямат талант и/или дупе за да емигрират, същевременно не могат да останат и у дома /на село/ защото там ще умрат от глад.



Тема Re: Сливеннови [re: dean dimov]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано29.11.13 21:46



Хм, не мисля че в София е толкова лесно за оцеляване, особено за селските рогачи. Не бих казал, че кой знае какви мъде са нужни, за да се емигрира, бих казал за рогачите там е доста по-лесно. Просто София е единственото място в България, където има път за интелекта и развитието. А ти би ли споделил какъв избор имаш?
Не смея да оценявам "успелите" от провинцията, но в контактите които съм имал с такива съм се изумявал от нивото на простащина и насъбраната злоба. Между другото същото впечатление имам и от "успелите" емигранти, особено в Америка.
Не искам да обиждам никого, затова ще спра.

П.С. София не само се изхранва сама, но и изхранва поне още десет такива градчета като Сливен.
<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от DannyDeVito на 29.11.13 22:01.</EM></FONT></P>

Редактирано от DannyDeVito на 29.11.13 22:04.



Тема Re: Сливеннови [re: HOLYGANGS7ER]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (пристрастен)
Публикувано29.11.13 22:57



В европейски план 100-хиляден град е сравнително голям. Също не съм забелязал някаква зависимост, само градове на планиски проходи, върху природни залежи или др. начална облага да се развиват добре. Лотар Шпет, когото изпратиха от пенсиониран министър-председател на Баден-Вюртенберг да вдига на крака закъсалата гедерейска Йеноптик каза, че основната разлика между нови и стари провинции е липсата на достатъчен брой предприемачи в първите.



Тема Re: Сливеннови [re: DannyDeVito]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано30.11.13 11:28



А ти би ли споделил какъв избор имаш?


Имах избор да остана в родното си градче. Не останах, но живея в голям, хубав и удобен град близо до него.
Имах възможност да живея в София и съм живял, около едно десетилетие, не ми харесва климата, ландшафта, това че е далече от море, че е пълно със селски рогачи, мразя софийския сленг, не обичам планина южно от мен да ми закрива слънцето и да се чувствам запушен в котловина отвсякъде. С други думи се чувствах, че съм на гъза на географията, а това че този "град" е столица на България и икономически е най-развит, ни най-малко не ми влияе, даже точно обратното. Знам също така и че нищо в София не се е получило по естествен начин, а е следствие от държавната политика на Софиоцентричността. Знам и че икономическата среда се формира и от психологическа такава, и хората се местят в София и заради психологически фактори /тук огромна роля играят очакванията, свързани и с увереността в държавната ангажираност към столицата/ а държавата се грижи психологическата среда за София да е по- благоприятна от няколко други големи градове в България по ред причини, които тук не искам да коментирам.

Редактирано от dean dimov на 30.11.13 11:31.



Тема айде пак да си дойдем на думатанови [re: dean dimov]  
Автор ramlid (преобразен)
Публикувано30.11.13 12:58



сподели за Атина поради какви аналогични обстоятелства е станала 4.5 милиона :)



Тема Re: Сливеннови [re: dean dimov]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано30.11.13 13:18



Настроенията срещу столицата са типични за нашите балкански държавици, не само, но тук поляризацията е особено жестока. В Сърбия, Македония, Румъния положението е дори по-трагично, за гърците да не говорим.
Но всичко това е резултат на естествен процес и на логистика. Ние сме малки и бедни държавици, повечето в постоянна заплаха от фалит, с лоши комуникации и пътища. Не вярвам нормален човек да иска да живее в Младост или Люлин, при положение че има такова пространство, ако транспорта, логистика, училищата, условията за живот в смисъл на животна среда са добри извън урбаната зона. В момента в околностите на градовете ни нито има добри условия, нито дори ако искаш ти да си ги създадеш - ще можеш. И това важи не само за София, важи за всеки по-голям град в България. Човек се стреми да даде най-доброто на децата си, съответно в София се предполага че може да му даде най-добро образование, спортни занимания и развитие. Климатът и аз го мразя на София, но планината пък мен ме успокоява, особено зимата и възможностите за зимни спортове. София е приличен град за живеене, стига да живееш в голямо и удобно жилище, няма големи задръствания, има огромни паркове и широки пространства, много възможности за културна програма..
Не се учудвам че ти, както и Креза сте опитали да живеете в София. Затова казвам, че е трудно да оцелееш, поне в началото. За вас не знам, но всеки който се е върнал по родните си места или в по-малък град неизменно остава с горчивия вкус на този неуспех, затова и разбирам гнева ви.
Докато не се оправи инфраструктурата на родината ни - така ще бъде. София в момента наистина се задушава и много компании с удоволствие биха се преместили в провинцията ако има логистика. Но все още сме далече от това, а и приказките че асфалта не се яде, въобще не помага за това.

P.S. Съжалявам че се допълвам. Ако говорим лично за мен - на мен последната ми мечта в живота е била да живея в София. Докато колегите ми в университета просто полудяваха по тази тима, аз мислех за Щатите, Австралия (за Европа не). Нямах възможност, когато отимах възможност, просто виждах преспективите си тук. И не се опираше и само до финансови средства, просто промените дойдоха малко късно за мен, за да мога да съм осъществил целите си за емиграция и едновременно да съм щастлив с това което работя и правя. Това е по отношение на моя избор, мисля че имах избор.

Редактирано от DannyDeVito на 30.11.13 13:28.



Тема Re: Сливеннови [re: DannyDeVito]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (пристрастен)
Публикувано30.11.13 13:59



Докато не се оправи инфраструктурата на родината ни - така ще бъде. София в момента наистина се задушава и много компании с удоволствие биха се преместили в провинцията ако има логистика. Но все още сме далече от това, а и приказките че асфалтът не се яде, въобще не помага за това.

Хем изглежда просто, изпитано и отдавна видяно, че работи по света, хем малко хора споделят идеята. Самата София е лош пример даже в рамките на голямата община. Отвъд околовръстното почват проблемите със зимното почистване, канализацията, тесните пътища и допотопните рейсове, като по традиция най-лошите се изпращат по околоградските линии. Същевременно има и разни транспортни схеми, общински планове и т.н., които забраняват частните линии до тези места. Иначе можеше поне един район от около 30-50 км радиус да споделя жизнения стандарт на градската част.



Тема Re: Сливеннови [re: DannyDeVito]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано30.11.13 16:09



За вас не знам, но всеки който се е върнал по родните си места или в по-малък град неизменно остава с горчивия вкус на този неуспех, затова и разбирам гнева ви.


Нещо много си се объркал. Това, че не съм останал в София за мен е успехът на живота ми. Радвам се , че децата ми не израстват в София. Смятам, че градът в който живея има в пъти по-човешки облик от София и че средно статистически хората в него са по - интелигентни, само че държавата е мащеха за него и това ме дразни.



Тема Re: айде пак да си дойдем на думатанови [re: ramlid]  
Автор croesus ()
Публикувано30.11.13 16:26



В Гърция се е случило абсолютно същото, което сега се случва и в България. Ако си прочел статията ми, която цитирах, щеше да видиш защо Атина е станала 3,2 милиона. Накратко: при този модел централизация, единствените общини, където може да има растеж са онези в които 1) има сериозни държавни инвестиции защото например там има голяма военна база (за Гърция това е Лариса). 2) родни места са на известни политици 3) има сериозни парични потоци отвън, като например курортните общини. Работата е в това, че в Гърция 2/3 от общините са курортни, при избраната икономическа специализация на държавата на практика всеки, който не се занимава с туризъм, живее в Атина. Отделно, че евросубсидиите на лице от населенето, които е получила Гърция, няма да бъдат стигнати от България никога. От 2009, когато от ЕС порязаха тайните канали на гърците да теглят още и още заеми, населението на Атина е намаляло със 150к души. Тя, както и София, могат да растат само ако се изливат адски много пари в тях. Ако пресъхне кранчето и почват революции.
В България едва една шепа общини са курортни, затова всички потъват, за разлика от гръцките. Не е само Сливен, където положението е кошмарно. Ами Плевен, Добрич, Силистра, Разград, Шумен, Търново, цяла СЗ България, целите Родопи?? Дори прехвалената старозагорска област, която казват че била по-перспективна от София, всъщност е загубила от населението си повече, отколкото сливенска по данни на НСИ. За България е избрана друга специализация - туризъм и селско стопанство. Плановете се тук черноморието да стане мегаполис от сервитьорки и бармани, а цялата останала държава - ниви и кокошарници. Стара Загора и Пловдив - "хъбове" за селскостопанска продукция, както се изрази Чехлю. Ходил ли си ди видиш какво представлява "цъфтящия" Бургас в момента с 1000та европроекта? Сборище на малоумници, които се прехранват от туристите и нищо повече. Всеки с 2+ грама мозък бяга оттам. Пълно е с преселници от Айтос, Грудово, Ямбол, Сливен, Стара Загора, дори от пловдивско и северна България. А това е от най-"перспективните" ни икономически райони според статистиките.

p.s. Икономическите процеси са толкова силни, че при избраната централизация на инвестициите, като у нас, е невъзможно да се постигне равномерен растеж, дори със сизифовски усилия на бизнеса в неприоритетните общини. Това, че трябвало да се работи повече и да се развива експортно ориентирана икономика, е залъгалка за наивници и неграмотници. Със сигурност е измислена от някой чиновник или заплатаджия, който два лева не е спечелил от собствен бизнес. Деинвестирането от цялата държава е като лавина, срещу която само някой и друг, по-гъвкав бор може да оцелее, но не и всички. Аз и още няколко приятели тук сме примери за такива "борове"

Първите няколко години ми беше много тежко, но сега освен себе си, издържам и още няколко души. Но дори и да напарвя бизнес за 60 или 600 души, какво ще промени това? В Сливен живеят 90к души, а в Източна България - милиони. Трябва всички да се научат да жонглират, докато ходят по въже, за да оцелеят, докато в София данчовци, които не знаят какво е ДДС, имат много успешни инвестиции? Ами естествено че не. Една шепа ще отидат в София да станат данчовци, а всички останали ще емигрират в Западна Европа, където не е нужно да си жонгльор, за да живееш добре. Така вече почти 20% от населението избяга, не знам дали забеляза. Само Латвия е намаляла с повече от нас. За сравнение Полша е намаляла с 0,3%, а Чехия се е увеличила с 2,5%. Но там си нямат комплексари от Банки, да наливат всичко във Варшава и Прага.

Редактирано от croesus на 30.11.13 16:39.



Тема Re: айде пак да си дойдем на думатанови [re: croesus]  
Автор ramlid (преобразен)
Публикувано30.11.13 18:13



глей сега написал си много думи повечето неверни заключения базирани на неверни факти но най-вече не на място

тук закачката е с известния гръкоман джонката да дава положителни примери с гречландия ето виж как се чуства горд заселил се в предполагам Варна и напуснал пак предполагам Бяла преумуществено производство на средства за производство на средства за производство пред производство на средства за производство на средства за потребление оплетоха ми се пръстите докато го напиша това за магистралите - срам и позор за теб да не знаеш какво първо са правили римляните а и други създатели на империи - пътища ! връщайки се на тъпите гърци - те от време оно са свикнали да присвояват парите за пътища просто защото е пълно с вода около тях

Редактирано от ramlid на 30.11.13 18:13.



Тема Re: айде пак да си дойдем на думатанови [re: croesus]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (пристрастен)
Публикувано30.11.13 18:20



Teзи 20% да не би по времето на ББ да са избягали, чакай сега малко...Изсипването в София започна още в първите години след промените. За инвестициите също не е вярно. Метро за 240 млн евро (супер тънка цена между другото, след прозрачен търг), западна дъга, зала Армеец, други крупни инвестиции София не си спомням да е получавала. На глава от населението - едва ли повече от останалата България.

Затова пък има много примери в провинцията за грешно налети пари. Само по САПАРД що фурни, гъбарници, къщи за селски туризъм и мандри направиха, от които не оцеляха и 10%.... типичен пример, как само с изливане на пари не става



Тема Re: айде пак да си дойдем на думатанови [re: бyrapckиekoнoмckитиr]  
Автор croesus ()
Публикувано30.11.13 19:12



.



Тема Re: айде пак да си дойдем на думатанови [re: croesus]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано30.11.13 21:15



Крезчо, освен чиста провинциална злоба и глупости облечени във фрази друго може ли да напишеш?
България няма особен потенциал да развие експортна икономика, просто защото нямаме вече какво да изнасяме. Засега сме обречени да сме в сферата на добивната, химическата и лека промишленост, селското стопанство и туризма. За да се развие един град или държава трябва да има кадри зад това. Кадровият ни потенциал е нисък, тъжно ми е да го призная, но дори и съседните нам държави държат по-добра производителност. Положението, особено в провинцията е трагично. Просто много, много изостанахме и затова не е виновен бат ти Бойко, нито шопите, а любимците ти за които ти гласуваш.
Шанса, който пропиляхме, е чрез инфраструктура поне да дадем шанс на външни инвеститори и персонал да се установява тук.
Държавата просто я няма, държавата събира парите които аз изкарвам и такива като мен, за да поддържа синекурна имитация на организация и любимците ти просто да си ги крадат.
София поддържа малко по-добър стандарт, просто защото е най-големият пазар в държавата събран на едно място. Това е.



Тема Re: айде пак да си дойдем на думатанови [re: croesus]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (пристрастен)
Публикувано30.11.13 23:28



население на Белград:

1981: 1,480 млн.
2002: 1,576 млн.
2012: 1,659 млн.



население на София:

1975: 1,066 млн.
1985: 1,202 млн.
2001: 1,171 млн.
2011: 1,292 млн.





Тема Re: айде пак да си дойдем на думатанови [re: DannyDeVito]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано01.12.13 00:48



Опитвам се да те разбера, даже почти успявам. Ако обаче държавата има воля би направила някои жестове към Пловдив, Варна, Бургас, Русе... Просто би преместила централите на някои агенции в тях /и би ги оставила там трайно, независимо от политическите конюктури/, би било държавна политика да бъде подпомогнат някой провинциален град да стане културна евростолица 2019г. /има десетки такива примери европейски държави/, ако щеш може да изгради новият национален стадион по футбол в Пловдив или Стара Загора и др. подобни. Всеки държавен жест постига някакъв психологически ефект, който по неведоми пътища се трансформира и в други ефекти. Това обаче е в разрез с националната концепция на софиоцентричността. Софиоцентрична република България дивашки мрази Варна, Пловдив, Бургас, Русе, Ст. Загора... и прави и невъзможното за да ги маргинализира.



Тема Re: айде пак да си дойдем на думатанови [re: dean dimov]  
Автор HOLYGANGS7ER ()
Публикувано01.12.13 01:07



За стадиона съм съгласен изцяло, Стадион Пловдив е много по-удачен вариант за национален стадион, просто София не е футболен град, щом Левски и ЦСКА събират по 2000-3000 души при население от 1 милион. Магистралите обаче също са предназначени за провинцията, на софиянци не знам за какво им е да ходят в Петрич или Пазарджик (освен ако случайно всъщност май са от там

). Тук има има една много голяма грешка че строим само магистрали от София, при положение че има толкова натоварени участъци като Русе-В.Търново-Стара Загора, Пловдив-Карлово и т.н. Няма нужда да се разделяме на София и провинция, има си хора за навсякъде, просто ние сме в развиваща се икономика и това явление при което столицата дръпва рязко напред е нормален, дай боже ако паднат комунистите от власт за да продължим да се развиваме и до 10-15 години това ще е част от миналото.

ВМРО-НП

Тема Re: айде пак да си дойдем на думатанови [re: dean dimov]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (пристрастен)
Публикувано01.12.13 01:09



Софиоцентрична република България дивашки мрази Варна, Пловдив, Бургас, Русе, Ст. Загора... и прави и невъзможното за да ги маргинализира.

На 1 пряка от Здравната каса и мога да ти кажа, че кварталът ще даде банкет, ако НЗОК се премести някъде в Плевен или Пловдив, където също има медицински ВУЗ. Само коли в радиус от 3 преки, при все че е баш на изхода на метрото. Да не говорим, когато има някакви национални преговори, рамкови договори, протести на хронично болни и т.н., тогава улицата се затваря, а журналистите и репортерските им коли - ете такова нахално животно нема....Само у нас в хола не са се качили да паркират....



Тема Re: айде пак да си дойдем на думатанови [re: HOLYGANGS7ER]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (пристрастен)
Публикувано01.12.13 01:14



ние сме в развиваща се икономика и това явление при което столицата дръпва рязко напред е нормален, дай боже ако паднат комунистите от власт за да продължим да се развиваме и до 10-15 години това ще е част от миналото.

През 90'те години лафът беше, че София не е България. После лафът стана, че София и Севлиево не са България, после - че София, Севлиево и Банско не са България....И вече към края го викаха едно дълго: "Ама ти сега не гледай какво е в София, Банско, Севлиево, Пампорово, Ботевград, Слънчев Бряг, Сандански и ... и... и.., защото това не е България". Тогава май се осетиха и дълго време не ги бях чувал. 10 години затишие, сега се почна пак.



Тема Re: айде пак да си дойдем на думатанови [re: бyrapckиekoнoмckитиr]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано01.12.13 01:42



По-добре София= България, софиоцентричност = българщина





Тема Re: айде пак да си дойдем на думатанови [re: dean dimov]  
Автор Борето (бърборко)
Публикувано01.12.13 08:25



Софиоцентрична република България дивашки мрази Варна, Пловдив, Бургас, Русе, Ст. Загора... и прави и невъзможното за да ги маргинализира.

Ха, хаааа... Глупости на търкалета!
Крещяща диагноза комплекс за малоценност.

Ако обаче държавата има воля

Хо, хоооо... Воля от държавата... Сигурно визираш управляващите...
Единствената воля на управляващите до сега, особено на сегашните, е да слугуват послушно на мафията, за да заслужат да станат част от нея...





Тема Re: Пълни глупости...нови [re: koмитa]  
Автор jingiby (Джингиби)
Публикувано01.12.13 08:55



Българският народ в момента няма капацитет за нищо. Той постоянно е бил разделян и манипулиран през последните 25 години. Народът ни е прост и е управляван от бивши комунисти, ченгета и гейове, които са подлоги на олигархията. Ние сме обречени и изчезваме като нация. Просто трябва да погледнем истината в очите: прост народ - слаба държава и да знаем, че всеки народ си заслужава управниците и съдбата. Не може нищоправенето, чалгата, курвалъка, далаверите, чуждопоклонничеството и мутрясването да са еталон за народа и той да пребъде и да напредва. Това не може да стане! И престанете да занимавате форума с тъпите си и скапани псевдо-партии!!!

Редактирано от jingiby на 01.12.13 09:08.



Тема Re: Пълни глупости...нови [re: jingiby]  
Автор Tyзлиja (старо куче)
Публикувано01.12.13 11:47



Последните 25,та последните 25-заболя ме устата да повтарям-барем последните 80 са.





Тема Re: Пълни глупости...нови [re: jingiby]  
Автор morskomake (старо куче)
Публикувано01.12.13 12:02



Маргинализираме се,мафията бележи победа,европата констатира само и остава да треперим за врабчето в шепата и мизерния си живот.Тия дето имат бизнес ми приличат на швейцарски селяни които продават хляб и мляко за скъпи мебели и джаджи на германците след войната.Мародерство в национален мащаб,ама ние свикнахме...



Тема Re: айде пак да си дойдем на думатанови [re: Борето]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано01.12.13 12:37



Ха ха, когато искаме българското правителство да направи нещо за "българите" от ФИРОМ, западните покрайнини или за бесарабските българи е висш ПАТРИОТИЗЪМ, когато обаче искаме държавата да направи някакъв жест към Варна, Пловдив, Русе и т.н. е "крещяща диагноза комплекс за малоценност."





Тема Re: айде пак да си дойдем на думатанови [re: dean dimov]  
Автор Борето (бърборко)
Публикувано01.12.13 12:53



Даже не си разбрал какво казвам или нарочно разместваш казаното по добре познатия ни от партийните пропаганди демагогски метод.

Ама ще повторя:

Софиоцентрична република България дивашки мрази...

Ето това е пълна глупост и комплекс.

Ако беше казал ... дивашки мразят София, щеше да има капка истина, потвърдена от няколко мнения тук.



Тема Re: айде пак да си дойдем на думатанови [re: Борето]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано01.12.13 14:05



Темата за провинциалистът "страдащ от глупост и комплекси за малоценност" е любима тема на профанският софиоцентризъм. Тя се подхваща винаги когато липсват аргументи и е за отклоняване на вниманието и повдигане на самоувереността. По принцип подхващането й само по себе си е проява на лош вкус, дребнавост и дълбок душевен провинциализъм на по-глобално ниво.

Редактирано от dean dimov на 01.12.13 14:07.



Тема Re: айде пак да си дойдем на думатанови [re: dean dimov]  
Автор Борето (бърборко)
Публикувано01.12.13 14:17



"Софиоцентрична република" вероятно вирее някъде из провинцията...





Тема Re: айде пак да си дойдем на думатанови [re: dean dimov]  
Автор HOLYGANGS7ER ()
Публикувано01.12.13 14:44



Деяне, София си е едно гето, каквото и да се случи тя няма да заприлича на европейска столица, и избирането и за столица е само и единствено защото се намира в центъра на българските земи за разлика от Пловдив и Търново, нито има център, нито река, нито някаква значима роля в българската история. Но да мразиш София си е един чист провинциализъм... В България има къде къде по-хубави градове като Бургас, който е на светлинни години пред София, и Пловдив, чиито център наистина подхожда на една европейска столица. Ще дам за пример и Елена, който е доста малък град в един от най-бедните райони, но все пак изглежда доста добре. Да, съществуват и градове като Варна, която е още по-голямо гето и от София, и където 90% от хората са разни дребни тарикатчета, но тук наистина не виждам за какво точно е виновна София, тук са виновни местните оправници... "Софиоцентризма" съществува само и единствено в главите на хората от провинцията, които не виждат никакво бъдеще за родния си край,

ВМРО-НП


Тема Re: айде пак да си дойдем на думатанови [re: HOLYGANGS7ER]  
Автор Щъpkoт (fyromophagos)
Публикувано01.12.13 15:00



местните оправници...



грешката е вярна, добре ни оправят...а можеше да ни управляват евентуално, за което сме ги избрали...


Што знам што луѓе ќе бидат? Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...".


Тема Re: айде пак да си дойдем на думатанови [re: Щъpkoт]  
Автор HOLYGANGS7ER ()
Публикувано01.12.13 15:39



По един или друг начин, истината успява да излезне на яве



ВМРО-НП<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от HOLYGANGS7ER на 01.12.13 15:39.</EM></FONT></P>

Редактирано от HOLYGANGS7ER на 01.12.13 15:40.



Тема Re: айде пак да си дойдем на думатанови [re: HOLYGANGS7ER]  
Автор Щъpkoт (fyromophagos)
Публикувано01.12.13 16:06






Што знам што луѓе ќе бидат? Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...".


Тема Re: Имате ли очи?нови [re: DannyDeVito]  
Автор Ганьо Балкански (новак)
Публикувано01.12.13 19:49



Малко цифри:
Данните са за 2011-та. Изчислих ги след дълго ровене в сайта на НСИ.

Наетите по трудово и служебно правоотнишение общо са 2 276 000,
от тях в София 635 000. В София се получават 37% от заплатите.
Оттук вероятно подобен е процентът на генерираните БВП и данъци.
НСИ дава 40% БВП за София(30 милиарда от 75 за страната).

Наетите в сектор "Държавно управление" са 115 000, от тях 35 000 в София
(това очевидно е без армията и полицията).
В София се получават 39% от заплатите.

Наетите в сектор "Образование" са общо 166 000, от тях 31 750 в София.
В София се получават 21% от заплатите.

Наетите в сектор "Информационни и далекосъобщителни услуги" са общо 67 000, от тях 49 500 в София.
В София се получават 79% от заплатите.

В страната един лекар се пада на 254 човека, в София на 223.
В страната един зъболекар лекар се пада на 1086 човека, в София на 773.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: Ганьо Балкански]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано01.12.13 20:30



Наетите по трудово и служебно правоотнишение общо са 2 276 000,
от тях в София 635 000.


Имам въпрос. Къде се броят сега наетите по трудово правоотношение в едно населено място, но изпълняващи длъжността си в друго? Къде се броят т.н. служители по служебно правоотношение с изнесени работни места /ИРМ/?



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: dean dimov]  
Автор Ганьо Балкански (новак)
Публикувано01.12.13 20:35



Нямам абсолютно никаква представа. Така или иначе това едва ли променя съществено нещата.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: dean dimov]  
Автор куманич (рекордьор)
Публикувано01.12.13 21:14



"Лукойл" (или "Нефтохим") са със съдебна регистрация в София. Сигурно и работещите бургазлии в отчетите на НСИ ги броят за софиянци?



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: куманич]  
Автор Ганьо Балкански (новак)
Публикувано01.12.13 21:18



Пълен абсурд е това. Вероятно се броят според местожителството или според местоположението на самото работно място.

Редактирано от Ганьо Балкански на 01.12.13 21:19.



Тема Re: айде пак да си дойдем на думатанови [re: dean dimov]  
Автор Аматьор (тъмносин)
Публикувано01.12.13 21:21



Не знам дали не е проява на софиоцентризъм, но отдавна съм казал, че на Централна Гара трябва да се сложат ротативки, като на влизане в метрото, и само със закупен билет да може да се влиза в Столицата. За провинциалисти - 10, за перничани - 20 лева.



***


Тема Re: айде пак да си дойдем на думатанови [re: Аматьор]  
Автор Ганьо Балкански (новак)
Публикувано01.12.13 21:26



Отлична идея, само трябва да дефинираме понятието софиянец.



Тема Re: айде пак да си дойдем на думатанови [re: Ганьо Балкански]  
Автор Аматьор (тъмносин)
Публикувано01.12.13 21:29



Който има постоянен адрес в София.

***



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: Ганьо Балкански]  
Автор croesus ()
Публикувано01.12.13 22:17



Не е имало нужда да ровиш толкова много, трябвало е да питаш какво да гледаш.


Дори и фирмите, регистрирани в София, да произвеждат половината БВП, то същото изобщо не важи за платените данъци. Данъка върху доходите конкретно е нещо като бележка под линия в бюджета. Мисля, че беше 10тина процента. "Лъвовете" са ДДС и акцизите, а до 2007 и митата. ДДС + акциз = 75% от данъчните приходи, а тях ги плаща всеки.

В сайта на НСИ вземи следните числа: брой население за призволна област. Умножено по среден доход на лице за същата област (трудов, нетрудов, всякакъв), делено на 6 ~ ДДСто, което плаща областта. Акцизите са приблизително половината от горната сума. Дори в едно село на г.за на географията, където живеят 200 пенсионера с пенсии по 150 лева, не прозвеждат нищо и не работят никъде, годишно плащат 60 хиляди лева ДДС на бюджета. Ако някой дядо си купува и цигари или алкохол от хоремага, сумата расте още повече.

Държавните разходи са по-трудни за смятане, там трябва да се рови из сайтовета на министерствата, за да се види в конкретната област какъв е персонала, който е на държавна издръжка. За някои, като МВР и МО, е засекретена. Както и да е, аз съм правил подробна сметка за Сливен и излезе, че годишно гражданите тук плащат окоо 250 милиона лева. Обратно им се връщат (заплати на учители, чиновници, военни, полицаи, помощи за безработни, бюджетно додаване за пенсиите, което е от няколко години и т.н.) около 50 милиона. Нето ~200 милиона годишна вноска в бюджета. За София положението е обратното - получава от бюджета около 6 милиарда лева, като софиянци имат принос за 1.5 милиарда от тях. Нето 4.5 милиардна бюджетна субсидия годишно. Това имах предвид с данъчната ценрализация. А това кой колко произвежда няма никакво значение, защото данъчната система няма кой знае връзка с него.
Тигъра се оплаква, ча в квартала му ставали опашки около еди каква си сграда. А дали се оплакват лафкаджиите и магазинерите там, а?



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: куманич]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано01.12.13 22:17



Предполагам и че Лукойл Нефтохим влизат и в категорията на т.н. "големи данъкоплатци", т.е. данъчно са регистрирани в служба "Големи данъкоплатци" София. Това е един от триковете фирмите с най-големи обороти в страната /около 300-400/ да бъдат принудени данъчно да се регистрират в София. При данъчна регистрация в София е въпрос на време за една фирма, ако не е софийска, да се пререгистрира/премести седалище и адрес на управление в София, иначе се получават множество неприятности и неудобства причинени от бюрократичната държавна администрация спрямо нея. Държавна политика е най-големите фирми доброЗорно да са регистрирани административно и данъчно в София /всъщност относно данъчната регистрация в ГолемиДанъкоплатци е задължително, а не доброЗорно/. За да бъдат по-добре контролирани след това се пишат доклади с констатации, че еди какъв си процент от фирмите са ситуирани в София и е необходим еди какъв си допълнителен държавен апарат в столицата за да ги инспектира и проверява. Следващия етап е да се привлича допълнително държавна администрация от провинцията в столицата, защото "администрацията трябва да следва бизнес процесите и тенденции /които самата тя предизвиква/ и да се нагажда към изменените икономическите реалности". Бившият финансов министър Дянков, понеже е малко кукувица и не е в час с българските реалности, се опита /макар и пропагандно/ да промени този порочен и непрекъснато повтарящ се цикъл, но срещна яростна съпротива, дори и от съпартийците си.

Редактирано от dean dimov на 01.12.13 22:21.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор Ганьо Балкански (новак)
Публикувано01.12.13 22:32



Няма нужда да ровиш по сайтовете на министерствата, има данни на сайта на НСИ(регионална статистика). Дал съм и статистика за сектор "Държавно управление" и "Образование".

И как по-точно ги изчисли тия 4,5 милиарда за София, това е пълен абсурд.

Редактирано от Ганьо Балкански на 01.12.13 22:33.



Тема Re: айде пак да си дойдем на думатанови [re: Аматьор]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано01.12.13 22:35



Ако постоянният адрес е в Банкя брои ли се за София, града или общината ще се гледа?



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: Ганьо Балкански]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано01.12.13 22:40



Дори и да има грешка в детайлите Крез е прав в същината, сметката му е верна, сигурен съм.

Редактирано от dean dimov на 01.12.13 22:40.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: dean dimov]  
Автор Ганьо Балкански (новак)
Публикувано01.12.13 22:48



Според мен грешката му не е в детайлите, а доста по-сериозна. Но все пак най-добре да я видим, може пък аз да бъркам нещо.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: Ганьо Балкански]  
Автор croesus ()
Публикувано01.12.13 22:57



Заплати на чиновници и на други на държавна издръжка.

Наетите в сектор "Държавно управление" са 115 000, от тях 35 000 в София

Ето това е (ако мислиш, че е броя на чиновниците в София) абсурд. Реалният брой на държанките на бюджета е над 100 хиляди, може би 150 хиляди. Към чиновниците в министерствата добави и персонала на БАН (над 3 хияди души), НОИ, НАП, стотина агенции, агенцийки и офисчета. Работещи в Президентството - 1000 говеда (паднах, като чух числото), НС, МС - не знам колко, но над 1000 със сигурност, на всички държавни университети.

Естествено повечето от тях трябва да са в столицата, но тогава трябва да се вземат различни мерки, за да може парите от данъци да се разпределят по-равномерно из страната, защото така ние всички плащаме данъци, за да може някой, дето си взел будка на Патриарха да носи златен часовник, една фризьорка да взема 4-5 пъти повече от такава в провинцията, софийски брокер на недвижими имоти да кара Бентли, нищо че няма два грама мозък в главата и т.н. За това говорех досега, ако не си разбрал. То трудно се разбира ако не си пробвал частен бизнес. Държавната субсидия за София е най-вече чрез заплатите, които бюджетните държанки там получават.

p.s. БНТ, БНР, БТА, 20 театъра, незнам си колко музея, галерии, изложби. Има и скрита бюджетна субсидия. От 1998 досега на Топлофикация София са й опростени 1.3-1.4 милиарда лева задължения. Само през 1998 - 800 милиона. Без тях сметките за парно на софиянци щяха да изглеждат по друг начин.



Сметката се получава с екстраполация. Население на Сливен по данни за доходите на лице от сайта на НСИ, умножено по населението на цяла България без София пак претеглено по доходите. За Пловдив се получи сума около милиард, колкото веднъж беше казал и предходния кмет, че плаща общината годишно, т.е. оценката ми е била вярна. Числото 4.5 милиарда варира от година на година естествено, но порядъка е абсолютно точен. За по-сигурно сметни 4.5-5 милиарда.

Редактирано от croesus на 01.12.13 23:11.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор Ганьо Балкански (новак)
Публикувано01.12.13 23:07



Чакай сега, НОИ, НАП, президентство, МС, агенции и т.н. всички влизат в това число.
За администрацията на президента ще те помоля за източник. При бюджет пет милиона е абсурд там да работят 1000 човека.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: Ганьо Балкански]  
Автор croesus ()
Публикувано01.12.13 23:15



Някъде Първанов се беше изказал за това преди няколко години, не мога да го открия. Около 950 души, може би с НСО и прилежащите му.

p.s. Збравих най-големите мазньовци.


ВКС, ВАС, Конституционния съд, прокуратурите. Един куп други небюджетни организации, които по закон трябва да са в София, например висшия адвокатски съвет. Или, какот и ти си написала, поне шефовете да са там. Т.е. софийските магазинери, фризьори, брокери на имоти да са по-облагодетелствани.

Редактирано от croesus на 02.12.13 00:03.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано01.12.13 23:19



Има и нещо друго. Във Франция например чиновниците, независимо къде в страната работят, ако са на една и съща длъжност, получават еднакво възнаграждение. В България заплащането в София /за чиновници/ е с около 50 до 100% по-голямо за същите позиции и с около 300 -500% по-голямо, ако се включат и бонусите и премиите. Аргументите са, тук е по-тежно да се работи и живота е по-скъп, "ние нямаме буркани от село трябвада ядем" . Естествено е , че висши държавни чиновци са инженери на тази политика, тя стимулира провинциалния чиновник да иска да стане софийски чиновник. Друг е въпросът, че в края на краищата повечето пари се изсмукват от монополи и банки. Банките са особено заинтересовани от софиоцентрализацията, повече местения към столицата осигурява повече клиенти ползващи жилищни и други потребителски кредити. Политическата олигархия също е доволна, защото сменилият населеното си място и кредитно умерено задлъжнял е по-послушен и уплашен за бъдещето си отколкото независимият кореняк, останал в родното си място, особено ако е от голям град.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: dean dimov]  
Автор Ганьо Балкански (новак)
Публикувано01.12.13 23:28



Няма такова нещо. За 2011-та в сектор "Държавно управление" за София средната годишна заплата е 13 500 лв, а за общо за страната 10 600. Като се вземе предвид, че в София са съсредоточени шефовете, очевидно заплатата за еднакви длъжносто е горе-долу същата. Разликата едва компенсира разликата в цените.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: Ганьо Балкански]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано02.12.13 06:53



Тази цифра е невярна. Не е верно, че в София са съсредоточени шефовете. Дребните шефски длъжности в страната са повече средно на глава от служител. не знам и как е стъкмена, но разликата е над 50% без премиите, а с тях в пъти повече. Основната разлика обаче е в премиите и нея не я хващат такива изчисления.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (пристрастен)
Публикувано02.12.13 07:01



цялата бюджетна сфера - армия, полиция, училища, ВУЮ е 590 хилади - 1/6 от осигуряващите се. За Германия същият процент е под 10%



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: dean dimov]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано02.12.13 07:17



Божее, значи 35000 държавни служители в София дето получавали по-високи заплати са били причината за всички нещастия на бедната ни провинция.

...Е, нема такава простотия.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано02.12.13 07:28



Ако се вярва на цифрите ти дето трябва да има се доверим, значи проблема е, че в София е настанена ДЪРЖАВНАТА (не само столичната)администрация, така ли



Тема Ясноооонови [re: DannyDeVito]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано02.12.13 07:42



Така, значи като чета Креза и Деан, излиза че целият проблем на тази държава е не че процентно държавната администрация е разпределена равномерно между София и провинцията, а това че в София държавната администрация може би взема по-големи заплати. Това е проблема, крайъгълният камък, причините защо софийските фризьорки са с диаманти, а агентите на недвижими имоти карат бентлита, а сливенките са запазената марка в Амстердам, а сливенските бизнесмени са принудени да се оплакват от живота през клубовете на дир.бг.



Проблема, драги мои, че почти всеки гражданин на тази страна чака от държавата да му даде, за да живее. Никой не разчита само на своите собствени сили за работа, бизнес и прехрана. Всеки е вперил взор в ръцете на крадливите ни политици и се моли и той да може нещо да закачи. Наистина ще се затрием, защото сме изгубили и най-елемантарното усещане за собствена стойност и амбиция. Наистина, ако сега дойде турско, за което мечтае г-на Крез, изчезването ни е гарантирано за има няма още 25 години. (може би ще ми опонира, че Османската империя е по-добър разпределител на общото благо?)



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор koмитa (български)
Публикувано02.12.13 08:55



Да и Пловдив плаща около 1 милиард данъци към държавата, а към него обратно към общинския бюджет му се връщат към 100 милиона.
Като тук не говорим за здравни и пенсионни осигуровки.

Редактирано от koмитa на 02.12.13 08:59.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: koмитa]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано02.12.13 09:51



С каква увереност ги разхвърляте тези цифри, тели милиони и милиарди, това това финансовото министерство ряпа да яде.


Тоя дали милиарди па взел милиони, другият бил ощетен с трилиони, абе София цяло Елдорадо я изкараха..



Тема Re: Ясноооонови [re: DannyDeVito]  
Автор ramlid (преобразен)
Публикувано02.12.13 09:54



+1 и да добавя че духането срещу вятъра е някаква основна задача на част от българите

и плюенето де, все едно проблемът на столиците и прованса е от нас измислен и не се е виждало такова чудо досега и най ми е весело с джонката гръкомански

Редактирано от ramlid на 02.12.13 15:34.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: DannyDeVito]  
Автор koмитa (български)
Публикувано02.12.13 13:32



С увереността на точната информация на пловдивските данъчни.



Тема Още цифринови [re: DannyDeVito]  
Автор Ганьо Балкански (новак)
Публикувано02.12.13 22:07



Малко цифри за държавните субсидии за общините.
Данните са от

.

Населението на София приемам 1,3 милиона, на провинцията 6 милиона.

Общо за цялата страна са 2 303 милиона, за София 285 милиона.
За провинцията остават 2 303 - 285 = 2 018 милиона.

Ако сметнем на глава от населението имаме общо за страната
2303/7,3 = 315 лв, за провинцията 2018/6 = 336 лв и за София 285/1,3 = 219 лв.
Или провинцията получава 53% повече на глава.
Ако се изравнят субсидиите София би получавала 1,3*(315 - 219) = 125 милиона повече.

Ако сметнем на БВП разликата се увеличава сериозно
(приемам консервативна оценка за БВП на София на 35% от БВП на страната, НСИ дава 40%).

И така, за страната на процент БВП 2303/100 = 23 милиона,
за провинцията 2018/65 = 31 милиона и за София 285/35 = 8,1 милиона.
Или провинцията получава 4 пъти повече на процент БВП.
Ако се изравнят субсидиите София би получавала 35*(23 - 8,1) = 521 милиона повече



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: koмитa]  
Автор Ганьо Балкански (новак)
Публикувано02.12.13 22:14



Връщат се 95 милиона или 256 лв на човек. За София се връщат 219 лв, виж поста ми по-долу. По принцип има трансфер от развитите икономически области към по-изостаналите.



Тема Re: Още цифринови [re: Ганьо Балкански]  
Автор croesus ()
Публикувано02.12.13 23:05



Съвсем добронамерено те съветвам да прочетеш малко публични финанси, вместо да дърпаш числа оттук-оттам, които не знаеш как да тълкуваш. Не знам с какво се занимаваш, но предполагам, че ако започна да глаголствам из твоята област, ще ти звуча смешно. Ти на мен ми звучиш така в момента, въпреки че сигурно за себе си си напълно права.
Какво значат 200-300 лева бюджетна субсидия?? Една средностатистическа баба от село, с минимална пенсия, годишно плаща 360 лв. ДДС на държавата. Аз плащам 20 пъти по толкова, как ще ги компенсират тези 315 лева бюджетна субсидия?
Голямата преебавка не е за бачкерите, а за предприемачите, които са извън София, затова няма високоплатен персонал из провинцията.

Предполагам, че в ответ ще ми препоръчаш и аз да се образовам в правото, социологията, философията или историята. Със сигурност богатата обща култура винаги е полезна, но публичните финанси са много по-важни от всичко друго в момента, защото нямаме проблем с правото, социологията, историята или философията, а с това че хората масово нямат пари. Ако мислиш, че това, да те съветвам да се образоваш финансово е само да покажа колко съм важен, ти препоръчвам да потърсиш една статия от Стивън Кинг "Tax me for fuck's sake", за да видиш че "на Запад" дори мултимилионери, които се забавляват, като купуват радиостанции, го правят. Демек ще си с една глава над софийската снобария ако демонстрираш знание каква е това ДДС например.

Може и да не се образоваш - тогава ще мязаш на Данчо. За какво му е на него да чете каквото и да било, след като той е голям тарикат в София??

Четенето е за тези, дето нямат пари. Е, ако на Данчо му секне кранчето и той ще седне да чете, но дотогава няма да му се наложи.



Тема Re: Още цифринови [re: croesus]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано02.12.13 23:20



Батко ти Данчо когато се е занимавал с ДДС, ти си продавал мартеници, приятелю. Как може да претендираш, че внасяш нещо в хазната, като си купуваш само хляб и палмово масло, какво ДДС внасяте, като няма потребление?
И за коя субсидия говорим, дай да уточняваме в детайли?

Редактирано от DannyDeVito на 02.12.13 23:28.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: koмитa]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано02.12.13 23:22



Бе тези пловдивски данъчни, вместо да си вършат работата комай са единствените данъчни разбиращи от разходването на държавният бюджет





Тема Re: Още цифринови [re: croesus]  
Автор Ганьо Балкански (новак)
Публикувано02.12.13 23:25



Аз просто давам данни, които не са широко известни. На който му е интересно да чете, да си прави изводи, да спори и т.н., но базирано на данните.
От теб досега данни не съм видял, подхвърляш по някоя цифра без никаква обосновка, другото са емоционални изблици. И освен това въобще не ми звучиш като експерт по публични финанси. Може би е добра идея да се пробваш в политиката.



Тема Re: Още цифринови [re: croesus]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (пристрастен)
Публикувано03.12.13 00:45



акво значат 200-300 лева бюджетна субсидия?? Една средностатистическа баба от село, с минимална пенсия, годишно плаща 360 лв. ДДС на държавата.

За да стигнат тези 360 лв ДДС до държавата, последната трябва да извади 150 лева за пенсията на бабата. Знаем, че пенсионни фондове е имало само за тънката класа чиновници и градски работници, и същите са били изядени още в първите 1-2 петилетки. Оттам насетне до ден днешен пенсионната система е разходопокривна и бабичката взема пенсията си веднъж от осигуровките на работещите, плюс всички видове данъци, защото системата има 50% дефицит и се налагат бюджетни трансфери.

Като оставим настрана факта, че бабата е работила цял живот и няма никаква вина за срива на социалните системи, чисто като парични потоци нейната пенсия днес се налага да излезне от джобовете на работещите, а те са основно в големите градове.



Тема Re: Още цифринови [re: бyrapckиekoнoмckитиr]  
Автор croesus ()
Публикувано03.12.13 01:51



Това са щуротии и ти го знаеш.



В началото на статията в блога си съм започнал точно с обяснение защо пенсите не са по милост от държавата, ами нейно договорно задължение. Обратното е все едно да кажеш, че ако си внесъл депозит в банката, то лихвите от него ти ги дават хората, които теглят кредити от там (и плащат лихви). Държавата фалирала ли е, че да смятаме, че работещите плащат пенсиите на пенсионерите? Ако да, кога й разпродадоха имуществото, за да си покрие борчовете?
Няма значение дали всеки днешен пенсионер има индивидуален договор с НРБ и РБ за пенсионно осигуряване. Законът и Кодекса уреждат такъв договор от името на всички сегашни и бъдещи пенсионери с държавата. Пенсиите не им ги плащат работещите, а държавата. Откъде взема пари за това - нейна си работа. Дори бюджетното додаване към пенсиите (над 40% вече) пак не е милост от работещите. Абсолютно неправилно е да се нетират ДДСто, платено от бабата с пенсията й.

Ако все пак мислиш, че пенсиите ги плащат работниците, се замисли а защо тогава плащаме и пенсии на изселниците в Турция?



Тема Re: Още цифринови [re: croesus]  
Автор ramlid (преобразен)
Публикувано03.12.13 03:04



шок и ужас



Тема Re: Още цифринови [re: croesus]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (пристрастен)
Публикувано03.12.13 10:26



Държавата фалирала ли е, че да смятаме, че работещите плащат пенсиите на пенсионерите? Ако да, кога й разпродадоха имуществото, за да си покрие борчовете?

Държавата не е фалирала (изпаднала в невъзможност да си изпълни пенсионните задължения) точно затова, защото в момента одържавява доходите на обширни прослойки от населението и приходите от това са в пъти по-големи, и капят всяка година най-важното, спрямо всякакво държавно имущество.

Ти разглеждаш как трябва да бъде, и понеже няма пари да го бъде, е факт друга действителност. Тъй като същата действителност не работи за хипотезата ти, че бабите хранят софиянците, ти я отричаш. Бабите няма с какво да хранят софиянците, пловдивчаните и бургазлиите - това е истината. Те имат единствено вземания от една държава, която не може да ги изпълни по никакъв друг начин, освен да одържавява доход от работещите.

Редактирано от бyrapckиekoнoмckитиrap на 03.12.13 10:27.



Тема Re: айде пак да си дойдем на думатанови [re: dean dimov]  
Автор headhunter (Z-95)
Публикувано03.12.13 12:08



Не се брои! Банкя е на село, каквото и да се опитват да ни внушат.


Виж за Нови Искър ще си помисля.

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!

Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор headhunter (Z-95)
Публикувано03.12.13 12:39



Посипвам си главата с пепел!!!
Извинявам ти се, О! Крез, заради греха ми първороден - родил съм се в София! И родителите ми също! И техните родители, без една от бабите (тя е от северна българия, Плевенско)! И родителите на бабите (повечето, че тук вече идва трако-македонско-бежанската жилка).
Ама грех!!! Казвам ти грех!!! Бия чело у земи и ги скубя тез дълги, руси, но вече побеляващи коси! А сълзи на разкаяние и сополи - реки!!! Мъка!!!
Колко кръв народна съм изсмукал през тези години, в които израствах и се учех в този град! Мъка!!!
Ние - софиянци сме виновни за всичко от Потопа насам! И ще си носим кръста на вината до Армагедон, който както знаем ще представлява удар на метеорит по кубето на "Св. Александър Невски".
Аз пък ще се извинявам и ще се разкайвам за всеки пък, когато съм правил забележка на дошляците с източен акцент, който си хвърлят боклука на улицата, а те ти казват най-нагло в очите: "Ми туй нье йе моят град!".
От името на баба си, която когато остана сама и имаше 100 лева пенсия и 90 лева сметка за парно ти се извинявам, че сметката и за парно не е била по-висока! На софиянци и 100 тояги на гърба са им малко!
И.т.н да не продължавам...

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!


Тема Re: Имате ли очи?нови [re: Ганьо Балкански]  
Автор headhunter (Z-95)
Публикувано03.12.13 12:48



Как смееш да напишеш такова нещо! Противеречи на софиоцентризма!
Парите на София всичките си остават за София! И на лакомите софиянци, понеже не им стига, им приписваме и парите от другите градове и селца! За да им субсидираме сметките за парно! И заплатите! Те в София всички са на държавни заплати, и не стига, че нищо не правят (което за повечето бюрократи май си е вярно), ами и им плащат бонуси - само в София! Бонуси в провинцията няма и няма да има!
А-а-а-а (размахване на пръст)!!! Всяка крива линия успоредна на партийната е права линия!

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!


Тема Re: Имате ли очи?нови [re: headhunter]  
Автор croesus ()
Публикувано03.12.13 15:10



Всички тези истории за бабите, дето не можели да си плащат парното, са като от калъп извадени. Да нямате някой щатен писач на подобни глупости?
Ако й и било скъпо парното да беше го спряла, а? Да се беше топлила с ток или дърва, както всички останали баби.
Или пък да не се топли, ами да издържа с пенсията си безработна дъщеря и внучка, каквато е ситуацията с една колежка на майка ми. Може би трябваше баба ти се къпе в мляко, че да се размислиш, дали това не е за сметка на други баби?

Прочее, меренето на това кой бил по-беден е тъпо. Боли ме х-я на кой баба му как живяла, вълнува ме само какво взема от мен държавата и какво получавам срещу него. Доста съм на минус и тук около мен не съм виждал някой на плюс от нея. В София е обратното, затова мразя София и шопите.





Тема Re: Още цифринови [re: бyrapckиekoнoмckитиr]  
Автор croesus ()
Публикувано03.12.13 15:18



Очевидно дори доста сериозния интерес в икономиката не може да компенсира икономическото образование и опита в собствен бизнес. Ако беше обратното щеше да знаеш, че договорът/сделката/покупко-подажбата/... са феномен без предистория. Това е защото всеки договор/сделка/... са предмет на договаряне, което само по себе си гарантира справедливостта му без значение коя страна какво дължи.

Всеки път, когато се чудиш дали плащаш пенсиите на бабите се питай дали хората, които теглят кредити от банките, плащат дохода на онези, които имат депозити там.

Обратното е вярно, въпреки грозотата си - бабите на село плащат масрафа на чиновниците в София и субсидират парното на всички софиянци.



Тема Re: айде пак да си дойдем на думатанови [re: Щъpkoт]  
Автор Tyзлиja (старо куче)
Публикувано03.12.13 16:34



Тъкмо зинах да го кажа...



Тема доста провокативно синови [re: DannyDeVito]  
Автор coф.мak (безпристрастен)
Публикувано03.12.13 18:46



написал въпроса и резултатът е налице. Такава бурна тема отдавна не е имало тук.
Прочитайки само началото, без са чета близо 200 мнения, реших: Брей този де Вито бил голям комунист


Та хубостта на времената, които настанаха, е изострянето на противоречията между отделните граждани на държавата. Някой считат, че главният виновник да това положение е президента Плевнелиев
Прочитайки няколко мнения разбрах, че причината за днешното положение е противоречието София - провинцията
Моите разбирания са, нищо от изброенето не причина за днешното състояние.
Сега малко майтап: Виновна е демокрацията. Демокрацията повелява да не се забраняват партии като БСП, ДПС, Атака



Тема Re: доста провокативно синови [re: coф.мak]  
Автор koмитa (български)
Публикувано03.12.13 21:49



Много ме кефи удобното пропускане на ГЕРБ в редичката от изброени партии, в последните 6 месеца.



Тема И ощенови [re: DannyDeVito]  
Автор Ганьо Балкански (новак)
Публикувано03.12.13 22:23



И още един аспект, държавните структури в малките населени места масово са неефективни и разточителни, ето пример от прокуратурата:

Един прокурор в Гълъбово струва на държавата колосалните 172 402 лв на година, изчислили са авторите на анализа. Тези обвинители държат рекорда по издръжка сред магистратите в 57 града. Там сумите за един прокурор надвишават средната "цена" на обвинител за страната - 77 955 лв.

Изчисленията показват, че 163 871 лв излиза да имаме един обвинител в Трън, а "цената" му в Девин е малко по-ниска - 140 424 лв. Колко драматично високи са тези стойности обаче показва съпоставката им с годишната издръжка на Софийската районна прокуратура например.

Там сумата за един обвинител на година е 53 618 лв, или над три пъти по ниска от тази в Гълъбово. При това столичните районни прокурори не са най-евтините за бюджета, защото в Девня издръжката е 53 354 лв на човек, което показва, че невинаги в големите градове е по-изгодно да се поддържа структура на обвинението, а в малките отиват повече ресурси.

Има и друг показателен факт - не само по-високите заплати на висшите прокурори надуват издръжката им, защото от изчисленията в
анализа излиза, че например окръжен прокурор в Силистра (121 174 лв.) излиза по-скъпо на държавата от човека, който следи за законността на работата му в апелативното обвинение във Варна (93 229 лв.).

В топ три на "скъпите" обвинители логично влизат двете върховни прокуратури. Там един магистрат "струва" 143 666 лв на година.


И така, районен прокурор в София 53 618 лв, в Девин 140 424 лв, в Трън 163 871 лв, и в Гълъбово 172 402!!! И това при положение, че върховен прокурор в София струва 143 666 лв.






Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано04.12.13 01:04



Както и да е, аз съм правил подробна сметка за Сливен и излезе, че годишно гражданите тук плащат окоо 250 милиона лева. Обратно им се връщат (заплати на учители, чиновници, военни, полицаи, помощи за безработни, бюджетно додаване за пенсиите, което е от няколко години и т.н.) около 50 милиона. Нето ~200 милиона годишна вноска в бюджета. За София положението е обратното - получава от бюджета около 6 милиарда лева, като софиянци имат принос за 1.5 милиарда от тях. Нето 4.5 милиардна бюджетна субсидия годишно

-------------------------


Много ми е интересно как Сливен с население под 100к плаща 250 милиона данъци, а София с население 1.5 милиона плаща 1.5 милиарда данъци. Това означава, че Сливен плаща 2.5 повече данъци на човек, което ми се вижда силно невъзможно.

Отвори очи



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано04.12.13 01:06



Работещи в Президентството - 1000 говеда (паднах, като чух числото), НС, МС - не знам колко, но над 1000 със сигурност...

-----------------

МС имаше 430 човека през 2012г, а Президентството са около 130 човека. По времето на Първанов са стигали 160 човека. Информацията ти не е вярна.

Отвори очи



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано04.12.13 01:19



Напротив, точно така се осигурява растеж. Орешарски е много по-умен, отколкото предополагат не само враговете му но и бесепарите.
Избощо никакво значение няма какви малоумници са министрите и заместник министрите, ако икономическата политика е правилна. А Орешарски, от всичко което съм видял досега от него, показва, че много добре разбира как се прави това.
Сега в блога си пиша една статия за това как Ерхард е възкресил Германия. "Стълбовете" на неговите реформи са два и половина - 1. свободна конкуренция, 2. трансфери на пари към бедните 2.5 стабилна валута (т.е. ниска инфлация). От нищо друго няма нужда. Планът на Ерхард затова е гениален - защото е толкова прост, че малко хора го разбират как точно функционира. Всичко останало, вкл. отсяване на олигархията и възпитаване на уважение към декмокрацията в населението, се постига от самосебе си.


----------------------


Съжалявам, че толкова късно се включвам.
В твоя текст има няколко точки по които бих искал да се включа.


Първата е дали се осигурява растеж така. От тези 3 милиарда лева се знае за какво ще се изхарчат само 100 милиона лева. Орешарски спря пенсионната реформа на Дянков (едно от малкото умни неща). Върна привилегиите на шапкарите и ченгетата и те могат да продължават да се пенсионират рано.
Можеш ли да ми кажеш какъв растеж ни очакват при такава политика и откъде ще дойде той? Като вдигнеш пенсиите на пенсионерите как ще се появи растеж? Като увеличиш броя на пенсионерите как точно се появява растежа? :)
Комунистите искат да инвестират пари в проекти с негативна възвращаемост като Белене и Химко.
Какви титани на мисълта само... да дадеш 50 милиона на завод, който губи 200 лева на тон.


И последно - писал си за свободната конкуренция. Къде видя свободна конкуренция в политиките на Орешарски? Какво се случи с държавните пари, които бяха в една банка?

Аз съм съгласен с теб, че конкуренцията води до растеж, но къде видя конкуренция при Орешарски?

Поздравления за това, което правиш и избора, който си направил. Ще ми се да има повече хора като теб. Виждали сме се 2 пъти лично и имам много високо мнение за теб. Не приемай това, което съм ти писал като заяждане. Просто ми стана интересно колко много се различават примерите, които даваш от това, в което вярваш.

Отвори очи


Тема Re: Още цифринови [re: croesus]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (пристрастен)
Публикувано04.12.13 04:21



В България коефициентите, условията, възрастта и точките за пенсиониране се менят всяка година. Няма налице договор, подписан със задна дата и процес на изпълнение. Затова и средната пенсия варира от 3$ през февруари 1997 до 90 деноминирани лева през 2001 и 290 м.г.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: balkanian]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано04.12.13 06:52



Само за да изразя с най-проста математика какви простотии пише този пореден сливенски нереализиран гений:
Ако вземем тази супериорна цифра от 250 милиона и сметнем,
a/ че цялото население на Сливен плаща данъци, до последното цигане
b/ дори цялата амстердамска махала да гладува в Холандия, а да си плаща ДДС-то тук;
-> то на човек се падат,че плаща на държавата към 14000 лева!!!!
Представете си, и последния сливенски циганин плаща на държавата 14000 лева годишно, т.е. по 1200 лева на месец!!!
Ако се счита, че основното плащане идва от ДДС, нека да кажем 95%, защото едва ли някой плаща сериозни подоходни данъци, това са 12600 лева платено ДДС, т.е. 63000 лева ДИРЕКТНА ПОТРЕБИТЕЛСКА КОНСУМАЦИЯ НА ЧОВЕК В СЛИВЕН!
Абе Крез, ти или си един голям лъжец и манипулатор или си толкова глупав и комплексиран, че дори не си правиш елементарна сметка преди да напишеш нещо.

.



Тема Re: доста провокативно синови [re: koмитa]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано04.12.13 06:56



Мен пък ме кефи как са бръкнали така дълбоко в ануса на комсомола, че още ви държи.



Тема Re: доста провокативно синови [re: coф.мak]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано04.12.13 07:03



Едва ли ще научиш много от тази тема, освен че Крез мрази шопите, предпочита да е турско, гласува за ДПС, лъже и манипулира като сливенски циганин. Засега само Деанчо и Комитата тактично му пригласят.





Тема Re: Още цифринови [re: croesus]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано04.12.13 07:08



Вижте какво господине, социалното и пенсионното осигуряване е задължително и е социален фонд. От него не се печели, държавата се задължава да те компенсира като ти предоставя здравни и медицински услуги на преференциални цени или безплатно и да те осигурява в нетрудоспособна възраст и време. Идиотско е да сравняваш държавата с банка, защото, банката няма да плати пенсиите на неработещите цял живот, нито да плати лечението на тези които не плащат нищо.

Редактирано от DannyDeVito на 04.12.13 07:15.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: balkanian]  
Автор Борето (бърборко)
Публикувано04.12.13 08:47



Трансферът на пари към бедните беше фактор при Ерхард, поради рудиментарната външна търговия. Сега бедните ще профукат парите за китайски и турски внос и растеж - нанай си. А нови пари - йок.



Тема Пропуснал съм и ВМРОнови [re: koмитa]  
Автор coф.мak (безпристрастен)
Публикувано04.12.13 08:57



Разните социологически проучвания показваха сравително високо доверие към ГЕРБ в края на мандата му. Проучванията може да дават грешни резултати, но все пак са някакъв ориентир.
По времето на ГЕРБ нямаше заграждения около парламента.
Февруарските протести бяха до голяма степен ръководени.
В all.bg писах, че диктаторите не подават оставка. Той (all.bg) нещо се счупи и затова се върнах тук





Тема коалицията Сергей, Ахмед и Воленнови [re: koмитa]  
Автор coф.мak (безпристрастен)
Публикувано04.12.13 09:12



все още си е на власт. Това показва, че тя има и поддръжници.



Тема Re: Още цифринови [re: DannyDeVito]  
Автор headhunter (Z-95)
Публикувано04.12.13 10:37



Хабиш си времето да говориш с радиото.

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!


Тема Re: Имате ли очи?нови [re: Борето]  
Автор ramlid (преобразен)
Публикувано04.12.13 10:49



+1



Тема Re: доста провокативно синови [re: DannyDeVito]  
Автор koмитa (български)
Публикувано04.12.13 11:16



Комсомолци са били дьонмета като теб, които после станаха първи демократи. Аз комсомолец не съм бил.



Тема Re: Пропуснал съм и ВМРОнови [re: coф.мak]  
Автор koмитa (български)
Публикувано04.12.13 11:16



Ясен си ми.



Тема Re: доста провокативно синови [re: DannyDeVito]  
Автор koмитa (български)
Публикувано04.12.13 11:17



Ало, Гьобелс, спри да излъчваш.



Тема Re: коалицията Сергей, Ахмед и Воленнови [re: coф.мak]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано04.12.13 12:09



Добре дошъл отново! :)

Отвори очи



Тема Добре заварилинови [re: balkanian]  
Автор coф.мak (безпристрастен)
Публикувано04.12.13 12:23



всички стари познати!
Ти успя да свържеш тази вътрешно политическа тема с Македония


Една от причините да се прехвърля в all.bg беше, че (не знам защо) този клуб много бавно ми се зареждаше, и сега продължава да е така. Бавно отваря страници, по два пъти трябва да щракам.
Също така сериозните процедури за нови членове спря пишещите от Македония.



Тема Re: Добре заварилинови [re: coф.мak]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано04.12.13 12:55



Да.
Резултатът от всичките тези затегнати мерки е вътрешнополитически теми в клуб Македония. Аз не виждам кой ще дойде да пише тука при така действащите условия


99% от пишещите са стари клубари, които си пишеха от едно време.

Отвори очи


Тема Причина за скапването на клуб Македониянови [re: balkanian]  
Автор coф.мak (безпристрастен)
Публикувано04.12.13 13:23



беше едно идиотче с име Дунек.
За да се реши проблема (а проблема се решава софтуердно и хардуердно) шефовете на clubs.dir.bg избраха просто и ефикасно решение: Докажи, че не си Дунек и ще бъдеш регистриран


Та сега малко добри думи за all.bg. Там участват и доста дами. И има едно хубаво правило: Когато по дадена тема се съберат около 200 мнения, тя се затваря и ако темата е интересна са продължава наново. Например "Имате ли очи". Веднага се отваря серия 2.
Компютри, какво да правиш. Нещо се счупи и сега търсачката отговаря: Няма такова нещо



Тема Re: Причина за скапването на клуб Македониянови [re: coф.мak]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано04.12.13 13:52





Отвори очи


Тема Re: Причина за скапването на клуб Македониянови [re: coф.мak]  
Автор Борето (бърборко)
Публикувано04.12.13 14:09



Всъщност причината е крайно недъгавия софтуер на дира, който въпреки обещанията на администратора, не беше сменен, нито поне малко ъпгрейднат. Това позволи на лайното Дунек да ни направи на маймуни, без да може да бъде модериран ефективно, както е по всички други форуми.



Тема Софтуерътнови [re: Борето]  
Автор coф.мak (безпристрастен)
Публикувано04.12.13 14:47



Един домашен хладилник за някакви си 20 години се скапва.
Няма такъв софтуерист, който да направи "вечна" програма.
Сега си задавам въпроса, защо софтуерът да е в състояние на всеки днешен потребител да дава възможност да чете и коментира неща, писани преди 5 година?
Всичко това усложнява и забавя програмата.
На мен е и леко смешно, защото си представям реалността. Тази програма а прави Х, той почина (или е в Америка от 6 години и др.).
И много печен софтуерист не е в състояние да разгадае замислите на предшественика и ще му е по-лесно за започне от 0.



Тема Re: Още цифринови [re: headhunter]  
Автор croesus ()
Публикувано04.12.13 15:41



И аз така мисля. Той човека не може да раздели две числа правилно, аз съм тръгнал да споря с него.





Тема Re: Имате ли очи?нови [re: balkanian]  
Автор croesus ()
Публикувано05.12.13 00:24



1. Свободния пазар със свободна конкуренция разпределя стоките и парите по най-ефективен начин, това е аксиома.
От друга страна социалното подпомагане е най-ефективния начин държавата косвено да финансира пазарните "шампиони". Чрез пенсии, обезщетения за безработни, майчинство, т.н. държавата оставя пенсионерите, безработните, майките сами да изберат кой най-много заслужава финансиране. По този начин най-добрите на пазара получават пари за инвестиции, R&D и други. Същите са и фирмите, които имат най-големи шансове да пробият на външни пазари. Именно затова немската икономика става експортно ориентирана още в началото на 50те. Експортните им фирми първо се капитализират на вътрешния пазар.
От друга страна всякакви пари, раздавани от държавни поръчки, колкото честно и прозрачно да става това, няма нищо общо с пазарната логика. То е някаква дуга логика, чиновническа или политическа.

2. Във връзка с това, което каза Борето - че увеличението на пенсиите ще увеличи продажбата на китайски стоки: вярно е само частично. Вярно е в частта, че без по-важното условие, а именно свободна конкуренция, реформите ще са половинчати. Но дори и по-слабото условие за социално подпомагане стимулира икономиката. По време на микробума през 2001-2008, бяха увеличени няколко пъти пенсии и обезщетения, но и икономическия ръст беше сериозен. Когато през 1948 са обсъждали предстоящите реформи, опасенията са били точно тези двете - че цените ще скочат много и че търговското салдо ще потъне. То и двете се сбъдват частично, но само за първите 9 месеца. както писах някъде по-горе новите условия изискват адаптация на участниците на пазара.

3. За Сливен съм направил typo (сметките ги правих преди повече от година и съм забравил кое как беше). Става въпрос за областта, не за града. В НСИ данните са по области, не по населени места.
Средния разход на лице за Сливен е ~средния за страната, който за 2012 е 3981 лв/човек. 1/6 от него е 663 лв ДДС. ДДС е приблизително половината от данъчните приходи, така че със съвсем малка грешка можем да кажем, че данък/лице е около 1326 лв/година. За 197к души това е 261 милиона лева. Дори да има грешка от +- 20-30 милиона, порядъка е пак отчетлив, защото бюджетните приходи на тукашните общини са ооло 50 милиона. това не включва само пряката бюджетна субсидия, а и издръжката на учители, военни, полицаи и други. Трябва да се има предвид и това че от година на година това число варира, в зависимост от разходите за капиталови инвестиции, които остават като заплати на работници.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано05.12.13 01:45



По точка 1 и точка 2 не виждам някакви особени различия, но както и по-горе казах "Аз съм за конкуренция, но коя от политиките на Орешарски можеш да определиш като такава"?
Аз горе съм ти дал примери за противното.

Относно сметките за Сливен - не ми се смята, но не мисля че Сливен може да се равнява като потребление на София. Просто няма начин. В София има може би 50 000 програмисти със средна заплата 2000 - 2500 лева. Може би само те минават цялата Сливенска област.

Искам да те помоля за някакви примери как Орешарски подпомага свободната конкуренция. Може би наистина има и аз съм ги пропуснал. Все пак не мога да съм в час с всички новини и е възможно да съм пропуснал нещо.

Отвори очи



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (пристрастен)
Публикувано05.12.13 06:02



Крезе, държавните поръчки не се правят заради разпределение на пари, помпане на ликвидност и решаване на социални проблеми, а за да си изпълни държавата задълженията по инфраструктурата, държавното управление, обществения транспорт, училищната база и т.н. Без изобщо да коментирам, че същите могат да се поемат от частния сектор еднакво добре, но никой не смее да прави реформи.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: balkanian]  
Автор Борето (бърборко)
Публикувано05.12.13 10:24



Искам да те помоля за някакви примери как Орешарски подпомага свободната конкуренция

В моята фирма, която е все още средно предприятие, но нищо чудно скоро да стане малко, ако не фалира, не се усеща и помен от такъв полъх. Нито пък полъх на подпомагане на иновативни и експортно ориентирани предприятия, което е обратно на конкуренцията, но се раздува, като повечето пропагандни балони на сегашните.

Напротив, има конкретни стъпки за разчистване на дАрогата за наЩе. Пък ние винаги сме били ничии...



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: Борето]  
Автор koмитa (български)
Публикувано05.12.13 12:54



Боре, по Пловдивско поне, бизнеса се раздвижи и е доволен. Твърдят че примката им се е отхлабила. Връщат им ДДС своевременно и обществените поръчки не са така нагласени. Допреди това работеха само няколко фирми. Административният рекет също така буквално изчезна. Останалото малко или много е пазарна икономика.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: balkanian]  
Автор croesus ()
Публикувано05.12.13 16:37



Ето ти числата, смети сам кой колко данъци плаща:



От "4. Основни показатели по области -> 4.1. Тримесечни данни -> Последни актуални данни" можеш да видиш коя област как стои процентно спрямо средонот за страната. От година за година това съотношение не се променя чак толкова драстично. За Сливен е 97% от средното за страната, за София - 128%. После виж послединте актуални данни за 2013 за по-точни числа.

p.s. За София (столица) се получава малко над 2.1 милиарда лева. Аз сметките за милиард и половина ги правих преди доста време, нормално е числата да се отклоняват.

Редактирано от croesus на 05.12.13 16:43.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано05.12.13 22:05



ОК. Ясно.
Това не е толкова важно. Много повече ме интересува кои действия на правителството помагат на свободната конкуренция.

Отвори очи



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: balkanian]  
Автор croesus ()
Публикувано05.12.13 23:12



Аз спирам. Тази тема се о.ра отвсякъде, и с моето дейно участие.





Тема Re: Имате ли очи?нови [re: croesus]  
Автор koмитa (български)
Публикувано06.12.13 10:49



Не е осрана темата. Ясно се вижда разликата в подхода към държавното управление от хора живеещи в София и хора живеещи извън София.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.