Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:59 12.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | (покажи всички)
Тема Re: Имате ли очи?нови [re: DannyDeVito]  
Автор koмитa (български)
Публикувано02.12.13 13:32



С увереността на точната информация на пловдивските данъчни.



Тема Още цифринови [re: DannyDeVito]  
Автор Ганьо Балкански (новак)
Публикувано02.12.13 22:07



Малко цифри за държавните субсидии за общините.
Данните са от

.

Населението на София приемам 1,3 милиона, на провинцията 6 милиона.

Общо за цялата страна са 2 303 милиона, за София 285 милиона.
За провинцията остават 2 303 - 285 = 2 018 милиона.

Ако сметнем на глава от населението имаме общо за страната
2303/7,3 = 315 лв, за провинцията 2018/6 = 336 лв и за София 285/1,3 = 219 лв.
Или провинцията получава 53% повече на глава.
Ако се изравнят субсидиите София би получавала 1,3*(315 - 219) = 125 милиона повече.

Ако сметнем на БВП разликата се увеличава сериозно
(приемам консервативна оценка за БВП на София на 35% от БВП на страната, НСИ дава 40%).

И така, за страната на процент БВП 2303/100 = 23 милиона,
за провинцията 2018/65 = 31 милиона и за София 285/35 = 8,1 милиона.
Или провинцията получава 4 пъти повече на процент БВП.
Ако се изравнят субсидиите София би получавала 35*(23 - 8,1) = 521 милиона повече



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: koмитa]  
Автор Ганьо Балкански (новак)
Публикувано02.12.13 22:14



Връщат се 95 милиона или 256 лв на човек. За София се връщат 219 лв, виж поста ми по-долу. По принцип има трансфер от развитите икономически области към по-изостаналите.



Тема Re: Още цифринови [re: Ганьо Балкански]  
Автор croesus ()
Публикувано02.12.13 23:05



Съвсем добронамерено те съветвам да прочетеш малко публични финанси, вместо да дърпаш числа оттук-оттам, които не знаеш как да тълкуваш. Не знам с какво се занимаваш, но предполагам, че ако започна да глаголствам из твоята област, ще ти звуча смешно. Ти на мен ми звучиш така в момента, въпреки че сигурно за себе си си напълно права.
Какво значат 200-300 лева бюджетна субсидия?? Една средностатистическа баба от село, с минимална пенсия, годишно плаща 360 лв. ДДС на държавата. Аз плащам 20 пъти по толкова, как ще ги компенсират тези 315 лева бюджетна субсидия?
Голямата преебавка не е за бачкерите, а за предприемачите, които са извън София, затова няма високоплатен персонал из провинцията.

Предполагам, че в ответ ще ми препоръчаш и аз да се образовам в правото, социологията, философията или историята. Със сигурност богатата обща култура винаги е полезна, но публичните финанси са много по-важни от всичко друго в момента, защото нямаме проблем с правото, социологията, историята или философията, а с това че хората масово нямат пари. Ако мислиш, че това, да те съветвам да се образоваш финансово е само да покажа колко съм важен, ти препоръчвам да потърсиш една статия от Стивън Кинг "Tax me for fuck's sake", за да видиш че "на Запад" дори мултимилионери, които се забавляват, като купуват радиостанции, го правят. Демек ще си с една глава над софийската снобария ако демонстрираш знание каква е това ДДС например.

Може и да не се образоваш - тогава ще мязаш на Данчо. За какво му е на него да чете каквото и да било, след като той е голям тарикат в София??

Четенето е за тези, дето нямат пари. Е, ако на Данчо му секне кранчето и той ще седне да чете, но дотогава няма да му се наложи.



Тема Re: Още цифринови [re: croesus]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано02.12.13 23:20



Батко ти Данчо когато се е занимавал с ДДС, ти си продавал мартеници, приятелю. Как може да претендираш, че внасяш нещо в хазната, като си купуваш само хляб и палмово масло, какво ДДС внасяте, като няма потребление?
И за коя субсидия говорим, дай да уточняваме в детайли?

Редактирано от DannyDeVito на 02.12.13 23:28.



Тема Re: Имате ли очи?нови [re: koмитa]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано02.12.13 23:22



Бе тези пловдивски данъчни, вместо да си вършат работата комай са единствените данъчни разбиращи от разходването на държавният бюджет





Тема Re: Още цифринови [re: croesus]  
Автор Ганьо Балкански (новак)
Публикувано02.12.13 23:25



Аз просто давам данни, които не са широко известни. На който му е интересно да чете, да си прави изводи, да спори и т.н., но базирано на данните.
От теб досега данни не съм видял, подхвърляш по някоя цифра без никаква обосновка, другото са емоционални изблици. И освен това въобще не ми звучиш като експерт по публични финанси. Може би е добра идея да се пробваш в политиката.



Тема Re: Още цифринови [re: croesus]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (пристрастен)
Публикувано03.12.13 00:45



акво значат 200-300 лева бюджетна субсидия?? Една средностатистическа баба от село, с минимална пенсия, годишно плаща 360 лв. ДДС на държавата.

За да стигнат тези 360 лв ДДС до държавата, последната трябва да извади 150 лева за пенсията на бабата. Знаем, че пенсионни фондове е имало само за тънката класа чиновници и градски работници, и същите са били изядени още в първите 1-2 петилетки. Оттам насетне до ден днешен пенсионната система е разходопокривна и бабичката взема пенсията си веднъж от осигуровките на работещите, плюс всички видове данъци, защото системата има 50% дефицит и се налагат бюджетни трансфери.

Като оставим настрана факта, че бабата е работила цял живот и няма никаква вина за срива на социалните системи, чисто като парични потоци нейната пенсия днес се налага да излезне от джобовете на работещите, а те са основно в големите градове.



Тема Re: Още цифринови [re: бyrapckиekoнoмckитиr]  
Автор croesus ()
Публикувано03.12.13 01:51



Това са щуротии и ти го знаеш.



В началото на статията в блога си съм започнал точно с обяснение защо пенсите не са по милост от държавата, ами нейно договорно задължение. Обратното е все едно да кажеш, че ако си внесъл депозит в банката, то лихвите от него ти ги дават хората, които теглят кредити от там (и плащат лихви). Държавата фалирала ли е, че да смятаме, че работещите плащат пенсиите на пенсионерите? Ако да, кога й разпродадоха имуществото, за да си покрие борчовете?
Няма значение дали всеки днешен пенсионер има индивидуален договор с НРБ и РБ за пенсионно осигуряване. Законът и Кодекса уреждат такъв договор от името на всички сегашни и бъдещи пенсионери с държавата. Пенсиите не им ги плащат работещите, а държавата. Откъде взема пари за това - нейна си работа. Дори бюджетното додаване към пенсиите (над 40% вече) пак не е милост от работещите. Абсолютно неправилно е да се нетират ДДСто, платено от бабата с пенсията й.

Ако все пак мислиш, че пенсиите ги плащат работниците, се замисли а защо тогава плащаме и пенсии на изселниците в Турция?



Тема Re: Още цифринови [re: croesus]  
Автор ramlid (преобразен)
Публикувано03.12.13 03:04



шок и ужас




Страници по тази тема: << 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.