Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:07 30.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Логика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: една математическа задачканови [re: питaщ]  
Авторmatematika (Нерегистриран)
Публикувано17.09.05 16:36



да не би да искаш да кажеш по-дълго бе брато???
т.е. 1234 е два пъти по дълго от 12.

я се дооточни



Тема Re: една математическа задачканови [re: matematika]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано17.09.05 17:00



Два пъти по-голямо. Примерно 7 е два пъти по-голям от 3,5.



Тема Re: една математическа задачканови [re: Sargon lll]  
Авторmatematika (Нерегистриран)
Публикувано17.09.05 17:32



e ti direkno si protivore4i6 s kazanoto gore za A i 2*A, nali uj tvarde6e 4e 2*A ne e dva puti po golqmo ot A



Тема Едно важно уточнениенови [re: Sargon lll]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано17.09.05 17:43



Бих искал да напомня на търсещите отговор на тази задача, че числата биват най-различни: реални, имагинерни, комплексни и т. н. Нека в случая да се има предвид поне множеството на реалните числа.

В този смисъл примерно от -5 по изказаният вече способ 2*А се получава -10 и условието от задачата не се изпълнява.

P. S. Може би не трябваше да правя това уточнение, защото задачата загуби малко от чара си, но поне се надявам да отпаднат някои обвинения към мен.

Редактирано от Sargon lll на 17.09.05 17:45.



Тема Re: Едно важно уточнениенови [re: Sargon lll]  
Авторmatematika (Нерегистриран)
Публикувано17.09.05 17:59



малко ми обягва логиката, но ако приемем че -2,5 е два пъти по-голямо от -5, то тогава решението на твоита задачка за реалното число А,различно от 0, е :
А*( 2^(А/|А|) ), т.е. А по (2 на степен (А делено на модул А)).

прав ли съм или пак съм объркал дефиницията за "два пъти по-голямо":)
ако не е това дефиниция поне я напиши



Тема Отговор на задачатанови [re: matematika]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано17.09.05 18:03



Да, това е един от възможните отговори! Браво!

Все пак си съгласен, че -10 не е два пъти по-голямо от -5.

Редактирано от Sargon lll на 17.09.05 18:04.



Тема Re: Отговор на задачатанови [re: Sargon lll]  
Авторmatematika (Нерегистриран)
Публикувано17.09.05 18:11



все пак най-известната дефиниция на два пъти по-голямо е 2x
Още не съм сигурен за това че -2,5 е два пъти по-голямо от -5, все пак не знам някъде да е дефинирано два пъти по-голямо. Ако знаеш някъде да е написана тази дефиниция, сподели с нас



Тема Re: Отговор на задачатанови [re: matematika]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано17.09.05 18:20



Представи си числата върху абцисната ос. Не можеш да отречеш, че отрицателните са по-малки от положителните и че посоката на растеж е една единствена. Разсъждавайки в този смисъл, се стига до извода, че примерно -2 е два пъти по-голямо от -4 и т. н. Що се отнася до конкретна дефиниция, мисля че имаше нещо в началния училищен курс, но не съм сигурен.

Тук стигаме и до 0-та, която в посочената формула не може да се използва поради деленето. Така и трябва да е, защото няма два или n пъти по-голямо от нея число. Тя си е просто една 0.



Тема Re: Отговор на задачатанови [re: Sargon lll]  
Авторpe (Нерегистриран)
Публикувано17.09.05 18:54



"Все пак си съгласен, че -10 не е два пъти по-голямо от -5."

два пъти по-голямо е, ако се мисли за числата като за вектори (което имаме основание да направим, защото "големина" и "отношения между големини" не се мерят чрез самите точки, а винаги чрез "сегментите" между тях, т.е. не може без вектори). забележи още, че това не ти е просто релацията "по-голямо", а "пъти по-голямо".



Тема Re: Отговор на задачатанови [re: pe]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано17.09.05 19:03



Реалните числа не са вектори сами по себе си и не трябва да се разглеждат като такива.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.