Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:16 30.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема за летоброенето - шестдесетте години са 1951-1960  
Автор Baлeнтин ()
Публикувано21.06.09 01:14



Гледам, че в

, човекът с псевдоним се опитва да обяснява разни неща за летоброенето, обаче без особен успех. И за това реших да направя една табличка с OpenOffice.org - може би така е по-прегледно и ясно.



Изходен код на документа:

Ако направим анкета на достатъчно голям брой хора, ще установим, че повечето от тях считат грешния метод за правилен, а правилния - за грешен. В този случай, ръководейки се от принципите на БАН*, трябва да сменим местата на етикетите "грешно" и "правилно".

*

,

Редактирано от Baлeнтин на 21.06.09 01:15.



Тема Re: за летоброенето - шестдесетте години са 1951-1960нови [re: Baлeнтин]  
Автор linjack ()
Публикувано21.06.09 03:41



Защо, о неразумни, отваряш тази тема отново...
По целия свят, дори и във Франция с нейния закон за защитата на френския език, коневенцията е водещата за определяне на това какво е правилно или грешно в езика. "Вярно" и "грешно" са условни категории, а БАН прави това, което винаги се е правило - правописът и граматиката следват употребата. Кажи, че това не е вярно? Тогава бих попитал къде са падежите в българския, къде са носовите гласни и т.н.

Впрочем, наскоро Борислав Георгиев излезе с една статия, свързана с тълкуванието на един ключов пасаж от Паисиевата история. Според него изразът "По простим болгаром просто и написах" трябва да се чете: "по говора на простите българи, просто и написах." С този пасаж Паисий е искал да посочи, че няма да се ръководи от остарелите правила на църковнославянсия език, а ще пише използвайки говорения от хората език.

Така и тук, не можем да се ръководим от абстрактни правила, чиято точност дори не е еднозначна, а трябва да се ръководим от употребата.


от C. Van Vechten

Тема Аз съм comprehensionнови [re: Baлeнтин]  
Автор A$$A$$lN (пристрастен)
Публикувано21.06.09 04:44



Иван Савов от Казанлък
50-годишен
машинен инженер


Абе, идиот! Ясно и точно съм обяснил всичко!!!



Тема Re: за летоброенето - шестдесетте години са 1951-1960нови [re: linjack]  
Автор A$$A$$lN (пристрастен)
Публикувано21.06.09 04:54



С този пасаж Паисий е искал да посочи, че няма да се ръководи от остарелите правила на църковнославянсия език, а ще пише използвайки говорения от хората език.



Кви са тия просттотии!?

Паисий искал бил да посочи!!!

Баси мамата!!! И този клуб ли искате да осерете, беее???

"абстрактни правила"


Ти ела аз да ти разкажа нещо за "Абстрактна алгебра" и тогава ще си говорим по-подробно!



Тема Re: Аз съм comprehensionнови [re: A$$A$$lN]  
Автор Baлeнтин ()
Публикувано21.06.09 05:25



Съгласен съм, че сте обяснили всичко ясно и точно (по-горе не съм твърдял обратното). Съгласен съм с това, което пишете - хората масово не знаят правилата за летоброене и го правят не по правилата.

Въпреки това, останалите хора, които са писали в темата не дават признаци, че са съгласни с написаното (няма да коментирам дали причината е неразбиране или нещо друго).

Познахте и това, че съм идиот (благодаря Ви за напомнянето - имам нужда от време на време да ми го напомнят). За тези, които не вярват, че съм идиот, препоръчвам да видят какви неща има в подписа ми и на

(нямам нищо общо с авторите на уеб сайтовете от подписа ми - само споделям идеите им).

,

Тема Re: за летоброенето - шестдесетте години са 1951-1960нови [re: linjack]  
Автор Baлeнтин ()
Публикувано21.06.09 05:39



В отговор на:

"Вярно" и "грешно" са условни категории, а БАН прави това, което винаги се е правило - правописът и граматиката следват употребата.




Разбира се, че правилата за правопис и граматика трябва да следват практиката. Никъде не съм твърдял обратното - даже точно това написах по-горе:

В отговор на:

трябва да сменим местата на етикетите "грешно" и "правилно".




Също така смятам, че двата варианта трябва да се изучават в училище, тъй като има някои стари книги, в които се ползва стария вариант и може да възникнат недоразумения, ако читателят не познава и двата начина на летоброене.

Аз не си спомням да са ми обяснявали тези неща в училище (за стария "правилен" метод научих от , която бях чел по собствена инициатива (тогава беше ме впечатлила теорията на относителността на Айнщайн и имах нужда да прочета повече за него)).

Вярно е, че новите езикови правила за посочване на десетилетията не са математически издържани, но това не е чак толкова важно. Правилата вече са се наложили и нищо друго не може да направим освен да ги обявим за "правилни"

,

Редактирано от Baлeнтин на 21.06.09 05:47.



Тема Re: за летоброенето - шестдесетте години са 1951-1960нови [re: Baлeнтин]  
Автор Baлeнтин ()
Публикувано21.06.09 21:18



Една анкета:



Към момента резултатите са:

Шестдесетте години на 20-ти век са:
1951-1960 - 35.71%
1960-1969 - 60.71%
И двете са грешни - 3.57%

Изненадващо много хора знаят за стария начин на именуване на десетилетията... Не очаквах такива резултати.

,

Тема Re: за летоброенето - шестдесетте години са 1951-1960нови [re: A$$A$$lN]  
Автор linjack ()
Публикувано21.06.09 23:26



My dear, не знаеш ли досега, че съм гейний?
Разбирам не само от езикознание, инеженерна химия и биотехнология, но и от математика. С абстрактна алгебра малко съм се занимвал, но с радост бих се потопил в тази сфера на науката...
Напоследък работя в сферата на числените методи и моделиране.


от C. Van Vechten

Тема Re: за летоброенето - шестдесетте години са 1951-1960нови [re: linjack]  
Автор makebulgar ()
Публикувано23.06.09 14:03



А дали знаете да науката Абстрактна Езикова История?
Ако не знаете и се чудите, а също ако не знаете защо казваме ЛЕТОБРОЕНЕ, а не ГОДИНОБРОЕНЕ, и защо казваме Нова Година, а не Ново Лето, и що значат всичките тези думички, може да кликнете тук -







Тема Re: за летоброенето - шестдесетте години са 1951-1нови [re: makebulgar]  
Автор Tpaвъл (бунтар)
Публикувано24.06.09 18:34



Абре, глупецо, нали ти казах вече на едно друго място, че има съществена разлика между годен (корен год), гаден (корен гад) и твоите фантасмагории за животни-години? Май трябва да ти дам обяснение като на малоумен, с дълги и подробни обяснения, а? Абстрактната езикова история на конкретния немец мейкбулгар...




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.