Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:33 21.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re: непълна редукциянови [re: linjack]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано22.03.09 11:26



Ахм, май за това иде реч. Но не съм специалист и ми е трудно да го формулирам.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Или по-скоронови [re: linjack]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано22.03.09 11:31



непоследователност в редукцията. В смисъл, при равни условия една гласна се редуцира, а друга не. Или просто е някакво повлияно от национания явление конкретно при мене. Знам ли, да го еба... Сигурно като категоричното различаване на "и" от "й"-то, които за Зо, например, звучат еднакво (в случаите, които вече обсъждахме).

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Зо,нови [re: zaphod]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано22.03.09 11:33



В смисъл? Какви са правилата? То май и аз не забелязвам такива.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема И в Бургас говорят таканови [re: merteuil]  
Автор Mиpa_M ()
Публикувано23.03.09 13:10



И в Бургас, и в Сливен.

La Maritza c'est ma rivière...


Тема Re: И в Бургас говорят таканови [re: Mиpa_M]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано23.03.09 15:09



А на мен никъде не ми е правило впечатление да говорят така. Винаги съм го възприемал като феномена Лили Иванова - пренапъване на източнилиите да говорят книжовно, като ПРЕстарателно избягват характерната за диалекта редукция.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: И в Бургас говорят таканови [re: StefanPan]  
Автор Mиpa_M ()
Публикувано25.03.09 08:58



Ела в Сливен и ако стоиш и слушаш достатъчно дълго, непременно ще чуеш - както аз вчера чух - нещо от рода на "не можах да спА". Не е пренапъване. Защо го няма същото в Стара Загора или в Търново, или в Русе? Все са източняци. Че и в Пловдив, откъдето съм аз. За трийсет и кусур години (да не казвам и колко

) веднъж не съм срещнала там някой така "пренапънат".
Впрочем в Стара Загора и Сливен и никъде другаде (може би Ямбол? ), казват "болнИчни" и "болнИчен лист". Как се е образувала такава местна разлика при очевидно нова дума, нямам представа.

Навремето един бургазлия така и не ми повярва, че книжовно правилното е "да решЪ", а не "да решА". Реши, че нещо аз не съм в час.
И той не е единственият от Бургас, при който съм наблюдавала същото "явление". Сега го наблюдавам в Сливен.

Лили Иванова е друга бира. Там ясно.

За всеки случай да кажа: въобще не смятам, че хората трябва да се напъват да говорят "правилно", вместо както са свикнали от деца. С бургазлията се заядох, защото първо той се опита да ме поправя нещо.

La Maritza c'est ma rivière...

Редактирано от Mиpa_M на 25.03.09 09:01.



Тема Re: Зо,нови [re: StefanPan]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано25.03.09 20:52



е като не забелязваш защо викаш на колето че преиграва






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Диалектологиянови [re: zaphod]  
Автор linjack ()
Публикувано26.03.09 06:45



За един западняк източните говори звучат много по-хомогенно, отколкото са. Допускам, че той лесно би могъл да чуе пълна редуцкия там където по-привикнало ухо би чуло непълна.

Ако си спомням конкретната ситуация Аватар обясняваше нещо за русенския говор. Не ми се търси, но ако е така, мисля, че е прав - в Русе говорът е леко по-редуциран отколкото по-наюг. И ако за това не съм уверен, то си спомням добре, че руснакът сам стигна до извода, че има подобие между редуцията и се чудеше за механизма й, т.е. никой не му беше казал, че положението е същото.

Ха, тръгнах да търся по нета и намерих това:
Запознайте се г-н Ст. Стойковия труд

http://www.promacedonia.org/jchorb/st/st_2_v_fon_1.htm


6. Р е д у к ц и я н а н е у д а р е н и т е г л а с н и

Както вече се изтъкна, в българския език има разлика в изговора на ударените и неударените широки гласни, като неударените широки гласни a, e, о, се приближават към съответните тесни гласни ъ, и, y или преминават напълно в тях. По отношение на редукцията българските диалекти се разпределят на 4 групи:

1. Говори без редукция (зеле'но, да'рове, башта') — западните говори и източните говори около ятовата граница.

2. Говори с полуредукция (зе.ле'нọ, да'ро.ве., ба.шта' ) — рупските говори.

3. Говори с частична пълна редукция, т. е. редукция, която не обхваща всички гласни, a само някои от тях, обикновено o и a (зеле'ну, да'руве, бъшта' ) — някои родопски и тракийски говори.

4. Говори с пълна редукция (зиле'ну, дъруве', бъшта' ) — балканските говори.

Гласната е в повечето случаи се редуцира в и, но в някои говори край сонорна съгласна р, л, м, н тя се редуцира в ’ъ: пе'п’ъл, ко'р’ън, до'в’ър, зи'м’ъ, гн’ъздо' и пр.


от C. Van Vechten

Тема Re: Зо,нови [re: zaphod]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано26.03.09 21:01



Ам по интуиция ве.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: И в Бургас говорят таканови [re: Mиpa_M]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано26.03.09 21:13



А аз пък смятам, че трябв да се напъват да говорят "правилно". Най-малкото щото като се опитат да гоаворят така, почват да звучат смешно и жалко, щото не им се удава поради липса на тренинг. Или и ти ще ми кажеш, че не трябва да се говори на официалния, щото бил изкуствен и излишен? :) Впрочем, не е точно решЪ, а нещо между решЪ и решА. :)

------------------------
Слушай беззвучието...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.