Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:09 23.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Re:нови [re: Zo]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано12.06.08 16:58



ми трудно са се разбирали. баба ти ако кажеше на баба ми оти си седнала на басамако и се лендзиш, баба ми имаше да се пули, да се чуди и мае и да й каже - бъ ко си килиферчиш езика, я ми гувури тъй, чи дъ тъ рабера.

книжовния е почнат да се създава отдавна преди да го е имало сесесера.

нужда от книжовен в ролята на универсален език е безспорна. мисля, че не можеш да го отречеш. той винаги ще бъде "изкуствен", "натрапен", "чужд" и квото ти дойде там на ума за някой регион. това се дължи не на друго, а на обособяването на диалектни анклави поради трудно преодолими на времето разстояния. и когато се появяват централизираните държави и доста по-честото общуване между населението на различните региони, тогава се появява и необходимостта от универсален език. най-силния пример за това е Италия и официалния италиански, базиран на флорентинския говор. той няма нищо общо със сицилианските диалекти, например. и се научава масово след втората световна благодарение на тъелевизията. на както виждаш, на него се творят прекрасни песни, романи, филми и какво ли неоще. и нямам никакъв проблем. и си гледат в Сицилия РАИ-тата и не реват, че не им били на сицилиански диалект.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re:нови [re: Zorba]  
АвторGerasim (Нерегистриран)
Публикувано12.06.08 17:08



малее едно време преди петнаесдваес години се беаме уцелиле у общежитиата на МЕИто само суеци от нашенско и македонско, имаше само един суек от сливенско да го еба и он изпадна у културен шок-одеше като ваксинирана кокошка и добре че набара един йорданец каде беше научил универсален език у ИЧЗ да се онодват с ньего иначе щеше а умре от вътрешни кръвоизливи!



Тема Re:нови [re: Gerasim]  
АвторZokyp (Нерегистриран)
Публикувано12.06.08 17:44



Я у казармата тие пеераси мйекащите съм ги учил на правилен български говор оти а некой ми мйекнеше по 100 лицеви опори -а беше гъкнал а кубинката у мутрата деба и неправилно възпитани ора на майчинее си език бе как може таково нещо ум ми го не побира!



Тема Re:нови [re: StefanPan]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано12.06.08 18:19



Въпросът не е в това дали има или не телевизия на сицилиански или неаполитански, а отношението към них.

Разбираш ли колко е абсурдно човек дошъл от Добрич буквално вчера в София да ми се смее, че аз винаги слагам ударението на глаголите в минало време в края на думата!? А това е човек, който на вс отгоре казва [благодарьа], вместо [благодарьъ], [чета] вместо [четъ] както е "правилно" да се казва... чшшш, алоу, я сам си дома, у западна Бугария, и ке си оратим как си сакам и как ми мене бендисва, кой му не аресва да си фата пато обратно за там одека е дошел!!



tettares zy8oi kwmis8entwn

Тема кой му не аресва да си фата пато обратно за там однови [re: Zo]  
Автор AcпapyxlYl ( )
Публикувано12.06.08 18:54



В отговор на:

и ке си оратим как си сакам и как ми мене бендисва, кой му не аресва да си фата пато обратно за там одека е дошел



Па ти си готов македонец със този говор.



Тема Re: кой му не аресва да си фата пато обратно за танови [re: AcпapyxlYl]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано12.06.08 20:47



Сигурно затова разни македонистки шовинистки свине имат претенции чак към Рила и самоковско



tettares zy8oi kwmis8entwn

Тема Re: кой му не аресва да си фата пато обратно за танови [re: Zo]  
Автор AcпapyxlYl ( )
Публикувано12.06.08 21:13



В отговор на:

затова разни македонистки шовинистки свине имат претенции чак към Рила и самоковско



От памтивека на хората в пиринско им викат македонци. Нема спор по въпроса.



Тема Re: кой му не аресва да си фата пато обратно за танови [re: AcпapyxlYl]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано12.06.08 21:57



a?? кой ти говори за тези там?

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Дааа, и за хора, коитонови [re: StefanPan]  
Автор ASSASSlN: (специалист)
Публикувано13.06.08 07:11



особено тъпо и особено упорито не могат да проумеят, че в досегашните Windows шрифтове НЯМА "и" с ударение и че е по-добре да се напише "й", отколкото "и".

Хе-хе! Това "който" нарочно го написах - в контекста на темата, ама кой да вдене???


Редактирано от ASSASSlN: на 13.06.08 07:13.



Тема Re: Дааа, и за хора, коитонови [re: ASSASSlN:]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано13.06.08 08:42




и най-умния си е малко тъп.
представи си аз, дето не съм твърде умен, колко много съм тъп. :) то няма да е много трудно.

------------------------
Слушай беззвучието...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.