Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:45 20.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Че то ние самите не можем да се разберемнови [re: Уkpaинka]  
Автор ASSASSlN: (специалист)
Публикувано18.06.08 17:36



Питайте, бре, хора! Питайте тук, няма страшно. Не ни обръщайте внимание когато си удряме виртуални шамари - не ни ограничавайте да се майтапим с някои недомислици и общоразпространени правописни грешки.

А, като ти гледам пунктуацията - слагаш в джоба си 90% от българите! Сериозен съм.

Успех!

Обичам курвите, но не и техните номера!


Тема Re: Че то ние самите не можем да се разберемнови [re: ASSASSlN:]  
Автор Уkpaинka (и уже болгарка)
Публикувано19.06.08 22:32



Благодаря! И веднага ще се възползвам от поканата ти.
Питането ми е за "дена" и "дни". Например "три дни" и "три дена"
Досега не съм получила ясен отговор или просто не съм разбрала, ако някой ми е казал вече





Тема Re: Че то ние самите не можем да се разберемнови [re: Уkpaинka]  
Автор XpиcтoTaмapин (член)
Публикувано20.06.08 13:32



В отговор на:

Питането ми е за "дена" и "дни". Например "три дни" и "три дена"
Досега не съм получила ясен отговор или просто не съм разбрала, ако някой ми е казал вече



Можете да считате и двата варианта за правилни.



Тема Re: не можете да считате и двата варианта за вернинови [re: XpиcтoTaмapин]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано20.06.08 21:41



извинете.

така, ще се опитам да го опиша по памет. има едно такова правило, за бройна форма на съществителните от мъжки род.
когато пред съществителното имаме число, окончанието обикновено е а. в останалите случаи обикновено е и.
5 катинара, няколко катинара. но - много катинари, хиляди (хиляди не е число в случая) катинари, черни катинари.
6 дена, много дни. тук Тамарин е прав - специално за ден се е възприело след число да вървят и двата варианта - дена и дни. НО във останалите случаи (не след число) единствено правилно дни. не много дена, а много дни.
става още по-сложно с добавката за окончанията на едносричните съществителни от м. р.
пир - пира - пирове
ключ - ключа - ключове
но ден - дена - дни
и пак НО - фен - фена - фенове

и мисля, че пропускам още нещо, но не се сещам какво.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Защо циганчетата и турчетат говорят най-правилнови [re: Gerasim]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано20.06.08 21:52



така, знаеш ли срещу какво протестирам, Герасиме?
срещу калташката война на диалекти. срещу това някакви абсолютни селяни да се присмиват на ерудирани, доказани личности че били говорели меко. или говорели по плуевенски, или че викали млЕкО...
такива смотаняшки диалектни войни сигурно няма в Германия.
сега нова порода се навъдила - отричането на източните диалекти го пренасочва към отричането на официалния език. не съм изненадан, че това идва от запад - там са майстори на отричането от българското.
за кво друго да роптая?

------------------------
Слушай беззвучието...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.