Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:13 30.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема всички на логопеднови  
Авторшoп (Нерегистриран)
Публикувано07.06.07 17:38



на български има едно буква за "л", но се изговарят на практика две - едно твърдо и едно меко.

мекото стои пред "и","е","я","ь","ю".
него всички го изговарят правилно.

НО: при твърдото почват проблемите
то стои пред "о","а","у".

колко хора днес могат да кажат правилно Ловеч, а кола???
особено младите?

масово се изговаря: Уовеч и коуа

от много хора съм чувал: защо да го казват правилно, кат всичко го изговарят неправилно.

Не трябва ли да има някакъв контрол, та поне по новините да не ми УЪ-кат?



Тема Re: всички на логопеднови [re: шoп]  
Авторjack (Нерегистриран)
Публикувано07.06.07 17:51



Баце, аз за т'ва говорих отдеве - в темата за у-краткото - звукът /w/. Тая буквичка я има в белорсукия, но звукът е срещан в много повече езици. А при нашите западни съседи твърдото л в много случаи отдавна е минало в гласна - пр. /Београд/, а в България същият град е /Беўград/



Тема Re: всички на логопеднови [re: jack]  
Авторшoп (Нерегистриран)
Публикувано07.06.07 18:27



да, това са така наречените сричкотворни Л-та, които ги има и в шопския - те са преминали в О или У. има и сричкотворни Р-та.

влк - става вук
живел - живео
црн
прво

та в сръбския само въпросните сричкотворни Л-та са се променили, щот наистина трудно се изговарят.

а аз говоря за една небрежност и мързел да се говори като хората.
няма оправдание.


в сръбския се вика БеОград, но също така ясно се казва "зЛато", "Лопов" (крадец), "Лабуд" (лебед), "гоЛуб" (гълъб)



Тема Re: всички на логопеднови [re: шoп]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано11.06.07 21:45



Аз между такова л и w не правя разлика - данеби да е имало? Въпреки че трудно ще ми го изговориш тук...




Тема Re: всички на логопеднови [re: Black]  
Авторjack (Нерегистриран)
Публикувано11.06.07 23:13



Разбира се, че има разлика - особено когато е преди твърда гласна: ла,ло,лу,лъ. Само дето в Бг няма да я чуеш, освен ако не говориш с някой чуждинец или по-стар човек. На английски, сравни прозиношението на law и wall. Този пример показва и как крайното "л" се е сляло с предната гласна. Както и във френския и испанския: вж. Marseille, ella.
В края на затворени срички, пък почти повсемесно е /w/ - казал, направил... За да я чуеш като /л/, например, гледай някой по-стар български филм - "Инспекторът и нощта" е чудесен пример - Григор Вачков е имал много добра дикция.



Тема Re: всички на логопеднови [re: jack]  
Авторjack (Нерегистриран)
Публикувано11.06.07 23:17



Оказва се, че Г. Калоянчев играел инспекторът, а аз все си мислих, че е Вачков.
За л-то - виж в Уикито статията за International Phonetic Alphabet и разгледай различните звуци "l"



Тема Re: всички на логопед [re: jack]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано12.06.07 00:03



Абе има си го л-то, не е толко зле положението и младите го имаме.



Тема Re: всички на логопеднови [re: jack]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано12.06.07 12:02



Какво общо има английският? На английски Лто си е същото и пред А, и пред И и т.н., а W е друга буква. Само в края на думата става на W Lто, не като в българския пред определени гласни - в британския, иначе на американски е лещо като L, аз даже така го изговарям щото ми харесва повече и ми е по-интересно, а и не ми харесва да се уеднаквяват думи, които по начало са различни, ама може и да престана, да звуча като европеец ;-D

Инспекторът и нощта може ли да се намери от нета?


Редактирано от Black на 12.06.07 12:07.



Тема Re: всички на логопеднови [re: jack]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано12.06.07 12:10



IPAта не може да се разбере с един поглед ;-)




Тема Re: всички на логопеднови [re: Black]  
Авторшoп (Нерегистриран)
Публикувано12.06.07 12:30



да оставим примера с английския, въпреки че е доста сполучлив, и Л-то, което е меко и стои пред И Я Е Ь Ю. Там нещата са ясни.

Другото е твърдо. Стои пред А У О Ъ или НАКРАЯ на думата.

Правилно се изговаря ТВЪРДОТО Л като с леко отворена уста сложиш езика си плътно до началото на твърдото небце и до предните горни зъби и се опиташ да кажеш ЛУЛА.

Грешно се изговаря ТВЪРДОТО Л като отвориш устата си така, както го правиш изговаряйки гласна и оставиш езика на дъното на устната кухина. Опитай се сега да кажеш Ловец или кавал. Нема стане. ще кажеш Уовец и кавау.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.