Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:10 13.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: Сказуемно определение и пълен член - отновонови [re: Mиpa]  
АвторЧepнokoca (Нерегистриран)
Публикувано02.06.07 16:51



Основното правило за пълния член е да е подлог, тоест "Кой". (това всеки го знае)
Има няколко допълнителни правила. (това май не всеки)
Случаят отговаря на едното от тези правила - "Той е такъв" - думата, отговаряща на "такъв", винаги е с пълен член. Същото правило се доказва с разместването, обяснено по-горе.

Моля филолозите да си дадат бележниците.





Тема Re: Ottegljam prednoto suobshtenie :-)нови [re: Mиpa_M]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано02.06.07 18:47



На мен антидотът не ми прилича на допълнение. Значи трябва да е подлог. Значи изречението е с два подлога.
Гошо е Иван. Иван е Гошо. Някой разлика вижда ли? Някой да каже тук кой е подлогът!

Може да се трие ако се регистрира.

Само той и него - ако подхожда повече той пълен член, иначе кратък.

Кратък член се пише в обстоятелствени пояснения за време - на следващия ден. Понякога в сложните изречения става объркване, ако го погледнеш от едната страна тоя в средната част отговаря на той, ако го погледнеш от другата - на него.

Той удари човека, който вървеше по улицата.

Някой ако иска да го измисли по-сложно.




Тема Re: Ottegljam prednoto suobshtenie :-)нови [re: Black]  
Автор Лил ()
Публикувано02.06.07 22:23



Според мен хората се бъркат, защото чисто логически им се струва, че в изречението трябва да има един подлог (или еднородни подлози, но това е друго). От чисто граматическа гледна точка в случаите със сказуемното определение изглежда така, сякаш в изречението има два различни подлога, и тогава естествено трябва да се членува само истинският подлог. Но всъщност идеята е, че всяка отнасяща се към подлога дума, всяко определение на подлога трябва да се членува с пълен член. Както примерно се членува "Ученикът, отличникът на класа, ...." - пак има две членувани думи.
Или се подхожда логически и всички думи, които се отнасят и зависят от подлога, се членуват, или елементарничко просто се запомня, че от двете страни на Е, БИЛ, ЯВЯВА СЕ и т.н. се пише пълен член, когато се членува изобщо.



Тема Reнови [re: Лил]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано03.06.07 02:40



та според кодификаторите на българския книжовен език (БАН, Нов правописен речник на българския език, 2002 изд. „Хейзъл”):

16. Пълните членни форми се употребяват в следните случаи:

16.1 Когато членуваното име е подлог или сказуемно определение към подлога:

Романът на писателя Иванов има голям успех.
Новият роман на писателя Иванов има голям успех.
Това ли е новият роман на Иванов?

(...)

17. Кратките членни форми се употребяват във всички останали случаи — когато съществителното е пряко или непряко допълнение, обстоятелствено пояснение и др.:

Писателят е написал романа (пр. доп.) с вдъхновение. В романа (непр. доп.) той говори за живота (непр. доп.) в малкия град. (обст. поясн.)



Мисля че спорът е решен?!

Редактирано от Zo на 03.06.07 02:42.



Тема да бъде!нови [re: Zo]  
Авторjack (Нерегистриран)
Публикувано03.06.07 03:22



Мисля че спорът е решен?!
Амин!

Мисля, че трябва да включиш тази тема във връзките на служебната тема. След толкова много мнения и спорене в крайна сметка се стигна до истината!



Тема Re: Reнови [re: Zo]  
Автор Лил ()
Публикувано03.06.07 10:47



Новият роман на писателя Иванов има голям успех.

Чисто формално, новият не е ли определение към подлога роман?
Може би правилото би трябвало да бъде: подлог, определение, приложение или сказуемно определение към подлога.



Тема Re: Reнови [re: Лил]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано03.06.07 21:48



Чисто формално, новият не е ли определение към подлога роман?

идея си немам, така е в речника :)



Тема Re: Сказуемно определение и пълен член - отновонови [re: Чepнokoca]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано04.06.07 09:51



В отговор на:

Същото правило се доказва с разместването, обяснено по-горе.



Да, ама при разместването пак "изчакването" си остава подлог, а "антидотът на гнева" - каквото си е там (сказуемно определение според мен, поне доколкото сме учили ).
И все пак - прав си може би, че ако изречението беше в разместения вариант, спорът едва ли щеше да възникне. Хората като че ли сме по-свикнали да гледаме думата с пълен чрен в началото на интересите.



Тема Re: Сказуемно определение и пълен член - отновонови [re: Mиpa_M]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано04.06.07 13:18



Като кажеш сказуемно определение си представям че говориш за нещо което определя сказуемото, а изчакването не е сказуемо.

И двете са подлози.




Тема Re: Сказуемно определение и пълен член - отновонови [re: Black]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано04.06.07 14:18



"Изчакването", разбира се, не е сказуемо. Е е сказуемо. "Антидотът на ..." пояснява него.

Не са подлози и двете. (Впрочем ако бяха, пак щях да съм права в спора, но не са.) Щяха и двете да са подлози, ако изречението беше например от типа: "Изчакването и антидотът на гнева са ...".

Това беше отговор в същия дух.



А сега сериозно. Сказуемното определение определя сказуемото в смисъл, че го "допълва". Сказуемото не може без него, или може, но няма същото значение. Впрочем, ровейки, попаднах на някаква статия, която правеше разлика между двата случая (пълнозначни и непълнозначни глаголи), но няма да се задълбочавам дотам, щото не ги разбирам толкова работите, ще си карам по това, което сме учили в училище.
Аз не просто "съм" - аз съм баща на три деца. Михаил не просто се е оказал - Михаил се е оказал мъжът, който... И другият случай - аз не просто седя, аз примерно седя замислен и тъжен. Нито "баща", нито "мъжът", нито "замислен и тъжен" са подлози, нали?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.