Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:43 27.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: от къде идва името Европанови [re: thorn]  
АвторRiP (Нерегистриран)
Публикувано09.07.05 20:25



Добре, много хубаво, но май не е съвсем уместно да се пуска като постинг цяла статия? Освен това във въпроса се искаше етимология на името Европа.



Тема Re: от къде идва името Европанови [re: RiP]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано10.07.05 00:53



Е тя статийката е малка - от енциклопедия. А Христо питаше точно за Хекатей. За етимологията на Европа май вече всичко беше казано.



Тема Re: За думите Европа и Азиянови [re: Xpиcтo Taмapин]  
Автортpън (Нерегистриран)
Публикувано10.07.05 19:01



Римския диоцез Тракия се състои от шест провинции и една от тях, най- югоизточната се нарича Европа. Мисля, че приблизително съвпада с Турска Тракия.



Тема Re: За думите Европа и Азиянови [re: тpън]  
Автор Craig (*noch a Mass!*)
Публикувано10.07.05 19:19



Имам мъгляви спомени, че към 3 в. римляните разделят империата на две префектури: Европа и Азия.
Провинциите мизия и Македония са били в Европа, а Тракия в Азия.

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Re: от къде идва името Европанови [re: bratislava]  
Автор Lews Therin (???)
Публикувано10.07.05 22:01



Изключвам името на континента да идва от легендата за финикийската принцеса Европа или от името на река Марица.

Тука трябва да се погледне от практическа гледна точка, аз обаче незнам точно кога, това име започва да се употребева масово за континента, който днес наричаме Европа :)
Най-вероятно основна "вина" за налагането като топоним имат римляните, при тях Европа е една от провинциите в тракийската земя, последната на Изток, това става след похода на Лукул, така го описва Амиан Марцелин.
Той ги разделя на:
Тракия, граничеща с провинция Илирия
Хемимонт
Мизия
Скития
Европа, граничеща с провинция Родопа
При Ксенофонт (V-IV в. пр. НЕ) Европа е територия, противопоставена на Персия, започваща на Изток от Босфора.

---
Понеже прочетох и останалите мнениния, та:
В ePSD "ереб шамши" от акадски е "залез" и "западната земя", на шумерски думата е "утушуа"

Европа, Меропа или друго подобно не виждам защо трябва да са гръцки, просто в момента се използват от гърците. Например имената имената на съзвездия като Андромеда например, не са гръцки.
На територията на България е съществувала област Меропа, обаче известна струва ми се и като Мерое, а главният град на митичните етиопци хилядолетия преди Христа се е наричал Мерое.

А, аз набарах някаква странна карта:



___



Тема Re: от къде идва името Европанови [re: Lews Therin]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано11.07.05 03:03



Айде малко по-сериозно. Например за Мерое. Примерно може ли да ми кажеш един тип на име Тахарка кога е царувал - дали "хилядолетия преди Христа". И дали е митичен?

Иначе да - римляните, че и ромеито по времето на Константин Порфирогенет са наричали една провинция - малка част от континента Европа с името "Европа". А пък малка част от Мала Азия са наричали "Азия". Това са просто имена на административни области. Иначе акадската хипотеза си е достатъчно обоснована и при положение, че името се употребява още от Хекатей, не виждам защо забъркваш римляните. Те по времето на Хекатей едва ли са могли да обяснят къде е Сицилия.



Тема Re: от къде идва името Европанови [re: thorn]  
Автор Xpиcтo Taмapин (минаващ)
Публикувано11.07.05 18:46



Благодаря на уважаемия съфорумник thorn за интересната статия. Но все пак въпросът не е изяснен.

Цитат от превода на статията: Хекатей твърди настойчиво, че познатата вселена се разделя като цяло на два континента (Европа и Азия); обратното, Херодот смята за доказващо се от само себе си, че като трети световен континент трябва да бъде прибавена Либия (тоест, днешна Африка).

Сигурно ли е, че половината свят в представите си Хекатей е означил точно с думата Европа? Вероятно отговорът е, че не знаем, понеже текстът не е запазен. А за Херодот? Ясно е, че той континента Африка нарича Либия. Допускам, че употребява и думата Азия. А думата "Европа" в смисъл на един от трите континента Херодот употребява ли? В статията на Д. Маронитис, която е по-скоро аналитична и публицистична, такова нещо не се твърди.

Цитат от съфорумника thorn: Иначе да - римляните, че и ромеито по времето на Константин Порфирогенет са наричали една провинция - малка част от континента Европа с името "Европа". А пък малка част от Мала Азия са наричали "Азия". Това са просто имена на административни области. Иначе акадската хипотеза си е достатъчно обоснована и при положение, че името се употребява още от Хекатей, не виждам защо забъркваш римляните. Те по времето на Хекатей едва ли са могли да обяснят къде е Сицилия.

Разглеждам произхода на съвременния термин "Европа". Според мене, употребата на термина "Европа" в римско-ромейските времена има по-голямо значение за съвременността, отколкото употребата им по времето на Хекатей и Херодот.

Доколкото си спомням мита за Европа и Зевс във формата мн летящ бик, Европа паднала от високо и се пребила. Земята, дето Европа паднала, била наречена в нейна чест. Едва ли Европа в смисъла на този мит е включвала цяла континентална Гърция.



Тема Re: от къде идва името Европанови [re: Xpиcтo Taмapин]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано12.07.05 01:41



Май бъркаш мита за Европа с мита за Фрикс и Хела. Тя паднала от овена със златното руно в пролива, който днес /т.е. в древна Елада/ се нарича Хелеспонт. Сега се нарича Дарданели.

А Европа доплавала на гърба на бика до остров Крит и там народила деца на Зевс.



Тема Re: от къде идва името Европанови [re: thorn]  
Автор Lews Therin (???)
Публикувано15.07.05 01:50



Е, поизхвърлих се с хилядолетията, но все пак защо не.
А иначе от Херодот ни е съобщено, че това е бил едва ли не велик град, и там са почитани само Зевс и Дионис, важно, според мен.
А под "митични етиопци" визирах тези от преданията.
Една грешка обаче си намерих, когато ме пита за Андромаха, и ти казах, че било хиперборейско име.
Значи не, Цефей, Касиопея и Андромеда са етиопски имена, ето поне 3 етиопски имена засвидетелствани и в "гръкците" имена на съзвездията.
Сиперборейско име е Клеопатра.
Продължавам с още няколко етиопски имена...под името Финей е познат и тракийски цар,
И още един митичен етиопски владетел - Меропс, както и Мемнон.

От Илиада:
Вчера отиде Кронид да гостува отвъд океана, при Етиопци почтенни, а с него и всички безсмъртни...
---

Иначе да - римляните, че и ромеито по времето на Константин Порфирогенет са наричали една провинция - малка част от континента Европа с името "Европа". А пък малка част от Мала Азия са наричали "Азия". Това са просто имена на административни области. Иначе акадската хипотеза си е достатъчно обоснована и при положение, че името се употребява още от Хекатей, не виждам защо забъркваш римляните. Те по времето на Хекатей едва ли са могли да обяснят къде е Сицилия.

Че аз не отричам, че може от акадски да е дошло това "европа", дори напротив. Обаче тука може да се раздели на много етапи.
Според мен името се е наложило като име на континета благодарение на римляните. А аз всъщност това и се питам, кога се налага като име на континента, не въобще като име на област, обозначаване за западните на Акад земи и т.н.

___



Тема за Азиянови [re: bratislava]  
Автор Lews Therin (???)
Публикувано24.07.05 03:09



Според официалната версия идва от асирийското асу - изгрев, изток, най-рано от 2000 г. пр. НЕ.

___




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.