Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:09 01.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема За пунктуацията..нови  
Авторd. (Нерегистриран)
Публикувано28.05.05 14:04



Бихте ли поставили запетаите в изречението:

"Но дълго време след това когато си вървях свирейки с цафрата си подир моето кротко стадо в гърдите ми под скъсаната овчарска абица биеше едно мъничко сърце безкрайно влюбено." (Елин Пелин)

Откъсът е поместен в един тест, но мисля, че отговорът, който е посочен, не е верен.

И също още един въпрос-

1. "Венци, приятелят ми от детинство, се жени в неделя."
2."Аксел Роуз, вокалист на групата "Гънс едн роузис", поддържа ексцентричен сценичен имидж."

Защо е "вокалист" във второто изречение? Не трябва ли да бъде - вокалистът. Или има грешка в първото?



Тема Re: За пунктуацията..нови [re: d.]  
Автор Adanedhel (philomythus)
Публикувано28.05.05 15:46



Оригиналният текст от "Ангелинка" е:
Но дълго време след това, когато и да вървях, свирейки с цафарата си подир моето кротко стадо, в гърдите ми под скъсаната овчарска абица биеше едно мъничко сърце, безкрайно влюбено.

За втория въпрос искате да знаете дали трябва да се членува, така ли? Тук пунктуацията няма нищо общо - 1вото изречение предполага, че въпросния Венци е познат и на двамата. Ако не беше членувано, щеше да се подразбира, че това име се споменава за първи път.

_______________________
get up, get out, get drunk


Тема Re: За пунктуацията..нови [re: Adanedhel]  
Авторd. (Нерегистриран)
Публикувано28.05.05 18:02



Да, няма общо с пунктуацията, просто ми хрумна след като написах вече първия си въпрос.

Добре, за Венци и приятелят му ясно, но защо е "вокалист", а не "вокалистът"?



Тема Re: За пунктуацията..нови [re: d.]  
Автор S©S (запознат)
Публикувано29.05.05 02:31



Защото може и да има повече от един вокалист в групата, предполагам.

Добре, за Венци и приятелят му ясно, но защо е "вокалист", а не "вокалистът"?

"Приятелят" трябва да е с кратък член.

Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to reform.
~Mark Twain


Тема Re: За пунктуацията..нови [re: S©S]  
Авторd. (Нерегистриран)
Публикувано29.05.05 10:09



Да.:))
Ами.. май не ми остава друго освен и аз да го приема така.
Благодаря. На Adanedhel също.



Тема Re: Я да се пробвамнови [re: d.]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано29.05.05 15:32



"Но дълго време след това, когато си вървях, свирейки с цафрата си, подир моето кротко стадо, в гърдите ми, под скъсаната овчарска абица, биеше едно мъничко сърце безкрайно влюбено."

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: А за въпросанови [re: d.]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано29.05.05 15:38



В първото изречение мисля, че няма грешка. Може би, по-скоро, е въпрос на целевви избор дали да е тире или запетая.
Във второто не трябва да е "вокалистът". В смисъл, че не е задължително. Членуването в случая акцентира допълнително върху подлога Аксел - вокалистът. Изразявам се изключително лаически, но се надявам, че ме разбираш.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: ?нови [re: S©S]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано29.05.05 15:41



Защо трябва да е с кратък член?

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Я да се пробвамнови [re: Stefan Pan]  
Авторd. (Нерегистриран)
Публикувано29.05.05 15:49



Ето, ти си направил моята грешка, сложил си запетая пред "под скъсаната...", а не трябва да има. И в оригинала я няма. И аз се чудих защо я няма, мисля, че е заради предлозите. Ох, има ли някой, който да обясни?:)
Трябва да е кратък член, защото не било ясно дали е единственият вокалист.



Тема Re: Я да се пробвамнови [re: d.]  
Автор ng (Надя®)
Публикувано29.05.05 17:15



Господа, запетаята преди "под скъсаната абичка" е напълно възможна, ако двете неща се явяват две самостоятелни пояснения за място. Ако искаме да подчертаем, че сърцето бие:
1. В гърдите ми
2. Под скъсаната абичка, то тогава задължително ще има запетая преди "под скъсаната абичка", но ако се подчертава, че гърдите са под скъсаната абичка, то няма да има запетая. Това е пределно ясно.

Може да бъде "вокалист", както и "вокалистът".

Яко первее умрети хотел бых, неже сия на Тя - благаго Бога моего - помыслы хульные прияти...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.