Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:44 22.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: Я да се пробвамнови [re: ng]  
Авторd. (Нерегистриран)
Публикувано29.05.05 18:07



Аз съм госпожица.:)
Благодаря за отговора.
В теста пишеше, че правилно е "вокалист". А точно отгоре беше дадено изречението за Венци, та затова се учудих по какви критерии се определя.



Тема Още два въпросанови [re: d.]  
Авторd. (Нерегистриран)
Публикувано29.05.05 18:20



Защо правилно е- "предвземка" и "превземка"?
И...къде е грешката на "предверие"?



Тема Re: Я да се пробвамнови [re: d.]  
Автор ng (Надя®)
Публикувано29.05.05 18:21



Ако е само един вокалист, тогава може да бъде "вокалистът".
В изречението за Венци имаме задължително пълен член на "приятелят".

Яко первее умрети хотел бых, неже сия на Тя - благаго Бога моего - помыслы хульные прияти...


Тема Re: Още два въпросанови [re: d.]  
Автор ng (Надя®)
Публикувано29.05.05 22:18



Има глагол "превземам" и глагол "предвземам се" с различни значения. Първият означава "завладявам", а вторият - "преструвам се".

Яко первее умрети хотел бых, неже сия на Тя - благаго Бога моего - помыслы хульные прияти...


Тема Re: Още два въпросанови [re: d.]  
Автор ng (Надя®)
Публикувано29.05.05 22:48



Думата "преддверие" се пише с две "д", защото имаме представка с "д" и корен на думата после, който е пак с "д". Идентично е положението с "предвземам (се)"

Яко первее умрети хотел бых, неже сия на Тя - благаго Бога моего - помыслы хульные прияти...


Тема Re: ?нови [re: Stefan Pan]  
Автор S©S (запознат)
Публикувано29.05.05 23:28



щото не е подлог

Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to reform.
~Mark Twain


Тема Re: ?нови [re: S©S]  
Автор ng (Надя®)
Публикувано29.05.05 23:41



В тази работа сигурен ли сте? Това е определение на подлога. Пълен член.

Яко первее умрети хотел бых, неже сия на Тя - благаго Бога моего - помыслы хульные прияти...


Тема Re: ?нови [re: ng]  
Автор ng (Надя®)
Публикувано29.05.05 23:46



Дори да би било:
Венци, който е приятелят ми от детинство, се жени във вторник...
тогава пак би бил пълен членът, тъй като ще е сказуемно определение на подчиненото изречение (разширено сказуемо му викат сега.)
От всякаква гледна точка имаме пълен член, според мен.

или

Приятелят ми от детинство Венци се жени....

Младежът, русият и синеокият, попита момичето...

Яко первее умрети хотел бых, неже сия на Тя - благаго Бога моего - помыслы хульные прияти...

Редактирано от ng на 29.05.05 23:48.



Тема Re: Още два въпросанови [re: ng]  
Автор Me4o Pux (непознат )
Публикувано30.05.05 05:17



Семантически погледнато:
1. 'пре-вземам се' - превземам се от собствената си личност = престрзвам се на по-висш.
2. 'пред-взeмам се' - взимам се пред другите = същото

И двата варианта ми изглеждат възможни, но до сега не съм срещал 'предвземам се', а www.sa.dir.bg няма въведена дума с 'пред-', а с "пре-". Също така и Габеров.

Сигурни ли сте, че 'предвземка' не идва от нещо друго, а не от 'предвземам се'? Да речем не възвратен ами транзитивен (не съм сигурен дали така се казва на български) глагол "предвземам" <нещо> = нямам идея какво може да значи.

"Come out, come out, wherever you are..."



Тема Re: Още два въпросанови [re: d.]  
Авторd. (Нерегистриран)
Публикувано30.05.05 07:36



Извинявам се, грешно съм задала първия въпрос. Докато умувах защо правилно е - "предвзетост", а грешно "предвземка", съм попитала за "предвземка" и "превземка". Защото за мен "предвзетост" си е превземането пред някого.
И така- въпросът е следния- защо е "предвзетост", а "предвземка" е грешно. Втората дума наистина ми звучи неестествено. Може би си е точно "превземка", макар да се прише "предвзетост". Изключение, при което не може да се търси логика. Или греша?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.