Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:27 26.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: Dean Dimov]  
Автор vojvodaknyaz@yahoo.com-22 (непознат )
Публикувано15.03.16 20:47



Разбирам защо не си отговорил,


Ама не е чесно така... Ти от самото начало ме замайваш и въртиш безсмислени коментари, за да избегнеш да ми отговориш... Аз също имам право да говоря глупости, Не е чесно само ти да можеш... Аз също имам право да се правя на паднал от небето, както ти се правиш на такъв...
В отговор на:

"Клисура" всъщност не е проход, а пролом.



Това не е нищо друго освен реплика без абсолютно никаква стойност...
1. "проход" и "пролом" са думи с много близко значение.
2. "клисура" е друга дума с подобно значение... Може дв значи и проход, и пролом... Провери кои места в България носят името "Клисура"...
3. Дали "клисура" значи "проход" или "пролом" не променя съществено нещата, факта е че НЕ СИ ОБЯСНИЛ КАК ТОЧНО ДУМА С ПЪРВОНАЧАЛНО ЗНАЧЕНИЕ НА ПРОЦЕС НА ЗАТВАРЯНЕ ЩЕ ПОЛУЧИ ЗНАЧЕНИЕ НА ПРОХОД, КОЙТО СЛУЖИ КАТО КЛЮЧОВ ПЪТ, и че СЕГА НИ ОМАЙВАШ С ГЛУПОСТИ ЗА ДА ИЗБЕГНЕШ ДА МИ ОТГОВОРИШ, ЗАЩОТО ЗНАЕШ ЧЕ НЯМАШ ОТГОВОР.

Редактирано от vojvodaknyaz@yahoo.com-22 на 15.03.16 20:48.



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: vojvodaknyaz@yahoo.c]  
Автор christo_tamarin-68881 (ентусиаст)
Публикувано22.03.16 13:22



В отговор на:

Страница 401, наставки на "-r-", наставка "-ura", "-'ura".
За наставката "-ар" за деятелни имена примерно, (същата страница), Селищев смята че е от латински произход (категорично съм против това мнение), но за "-ура" изобщо не споменава за никакви влахи... Селищев смята наставката "-ура" за придаваща умалително значение на думата, дава примери в руски и в словински език, говорен някога в Полша.
Тамарин, имам търпението да чакам да ми да ми дадеш изводи за влахи в Русия и Полша, .
А и доколкото знам (има вероятност да се бъркам), в нито един от влашките езици има наставка "-ура" с умалително значение... И в латинския няма такава, , има наставка "-ура"/"-сура"/"-тура", обаче за ОТГЛАГОЛНИ СЪЩЕСТВИТЕЛНИ... а не наставки които придават умалително значение... Усещаш ли разликата бе Тамарин?




Под "словински език" Селищев има пред вид словенският език, славянският език на територията между Италия, Австрия и Хърватско, баш в устата на романсът.

Нали за наставката "ура" Селищев не твърди, че е наследена? Той просто е пропуснал да спомене баналният факт, че и наставката "-ура", подобно на наставката "-ар", произхожда от романсът. Ако беше го споменал, Вие пак щяхте да бъдете "категорично против", тъй че все тая споменал ли го е или не е.

Убягва Ви следният очевиден факт, удобно премълчаван в рускоезичната литература. Преди 7-ми век след Христа цялото славяногласие се разполагало на компактна територия в басейнът на Средният Дунав, в периферията на Римската империя. На тази територия славяногласието (цялото) изпитвало влияние и откъм романсът, и откъм разни германски езици и диалекти. До Днепър и Новгород славяногласието е занесено около 800-тра година след Христа, с което се дава началото на Русия. По Нашенско славяногласието се появило по-рано от 800, но все пак след 6-ти век.

Тъй че няма какво да чакате да Ви дам "изводи за влахи в Русия и Полша".

Прословутият случай "клисура" си е ясен. Цялата дума е заета от гръцки във славянски, без да се прилага никаква славянска наставка, нито наследена наставка, нито заимствана наставка.

Първоначалното значение на думата "клисура" в гръцки било "затваряне", и с тази дума се наричали военните гарнизони, които "затварят" (охраняват) планинските проходи.

Няма славянски корен "клис-", към който евентуално да се сложи наставката "-ура", за да се получи думата клисура в славянският език. Славяногласието не е сътворило тази дума, а я е заимствало от гръцки.



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: christo_tamarin-6888]  
Автор vojvodaknyaz@yahoo.com-22 (непознат )
Публикувано22.03.16 18:10



Абе тамар, колко пъти трябва да ти обясня че наставката "-ура" е УМАЛИТЕЛНА, запомни го това завинаги, такава наставка НЯМА НИТО В ЛАТИНСКИ, НИТО В РУМЪНСКИ, НИТО В ГРЪЦКИ.

В отговор на:

Нали за наставката "ура" Селищев не твърди, че е наследена? Той просто е пропуснал да спомене баналният факт, че и наставката "-ура", подобно на наставката "-ар", произхожда от романсът. Ако беше го споменал, Вие пак щяхте да бъдете "категорично против", тъй че все тая споменал ли го е или не е.


Ма тамар, умалителна наставка "-ура" в латинския НЯМА, за наставката "-ар", пуснах нова тема,
Ти сам не си вярваш за тези гарнизони "затваряне",



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: vojvodaknyaz@yahoo.c]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано24.03.16 19:09



И какво умалително има в "лонг-ур/ин/" например, означава "дългуч"?.



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: Dean Dimov]  
Автор vojvodaknyaz@yahoo.com-22 (непознат )
Публикувано24.03.16 21:55



Думата "големица" (голямо зърно)

се образува от "голям" + умалителна наставка "-ица".



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: vojvodaknyaz@yahoo.c]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано03.07.16 16:09



Дрън-дрън та пляс! Кви клещи, кви пет лева?! Дори

дават произхода на „клисура“ от латински

tettares zy8oi kwmis8entwn

Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: Zo]  
Автор christo_tamarin-68881 (ентусиаст)
Публикувано05.07.16 16:13



Не разбирам какво повече има да се обсъжда тази дума, без да се казва нищо ново.

Отново в резюме:

От гледна точка на българският (славянският) език, думата клисура е заемка от гръцки.

Как се е появила тази дума в гръцкият език, това е проблем за гръцкият език, но и това беше разнищено.

Няма място за никакви славянски наставки -ура, понеже думата е заемка от гръцки.

В гръцки тази дума е калкирана заемка от латински. Калкирана - понеже коренът е преведен от латински на гръцки.

По препратката, любезно предоставена от Zo, виждаме, че речникът на Triandaphyllidi дава най-напред други две значения на тази дума в новогръцки: (1) смрад, зловоние в затворено пространство; и (2) продължителен престой в къщи (домашен арест). Тези значения са нововъзникнали - станало е, защото гърците разбират коренът "клис-".

Според

се оказва, че английската дума closure е родствена.

Редактирано от christo_tamarin-68881 на 05.07.16 16:14.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.