Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:46 28.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема може ли да се каже...нови  
Автор luzzz (шушка)
Публикувано13.01.05 11:56



че са верни и двата израза:
Аз ми се спи. и
Мене (На мен) ми се спи.?
Моят преподавател по морфология твърдеше, че, тъй като езикът има склонност към съкращаване, е правилно да се замести личното местоимение в творителен/винителен (никога не съм разбирала падежите)?!?!?с това в именителен падеж.

стокрака гадинка
Nec tecum possum vivere, nec sine te.


Тема Re: може ли да се каже...нови [re: luzzz]  
Автор 747 (на кого му пука)
Публикувано13.01.05 12:05



Склонността към съкращаване я има, ама тя се изразява в израз като "Спи ми се", а "Аз ми се спи", на мен специално, ми звучи супер-пейзанистично...

Понякога гипсът на ръката ти е, за да нанасяш по-добри удари...


Тема Re: може ли да се каже...нови [re: 747]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ ()
Публикувано13.01.05 19:28



Това е модерно явление което се наблюдава и в анлийския, като или разграничението между това, кето традиционно са именителни и винителни форми поема функция различна от падеж, или стават взаимнозаменяеми, едното от двете става. Като се има предвид че "Спи ми се" само по себе си е ясно, "аз" и "мене" явно се добавят за смислов нюанс, който не може да не бъде различен.

Deshalb will er das Weib, als das gefaehrlichste Spielzeug


Тема Re: може ли да се каже...нови [re: luzzz]  
Авторmila (Нерегистриран)
Публикувано13.01.05 19:46



За мен и двете са погрешни.
Ако продължаваме да си кривим езика, да вкарваме чуждици и да го опростяваме (каточели сме някакви малоумници за които е прекалено сложен родният им език)... съвсем ще изчезне Българският.
Да.. може да го заменят с Английския направо, или с някой измислен общо-Европейски език. ...Хич не си държим на нашето .



Тема Re: може ли да се каже...нови [re: luzzz]  
Автор Shankly (SCARFACE)
Публикувано13.01.05 19:53



Кофе Бобоне може би би говорил така, но не и един нормален българин...

SAY 'ELLO TO MY LITTLE FRIEND!


Тема Re: може ли да се каже...нови [re: luzzz]  
Авторsa6a (Нерегистриран)
Публикувано13.01.05 20:21



както казваше преподавателят по филологически практикум, това е сгрешена изреченска конструкция



Тема Този преподавателнови [re: luzzz]  
Автор Borislav (Анти)
Публикувано13.01.05 20:51



Ако е наистина преподавател е по-прост от селски овчар (освен ако не се е подигравал с учениците или студентите).
Нито "Аз ми се спи", нито "Мене ми се спи" е правилно.
"Спи ми се" е най-правилно. "Мене ми се спи" съм го срещал в някой места в БГ, но беше толкова отдавна, че не си спомням в кой край.
Това, че в английския или други езици изразът "Спи ми се" за почва с "Аз", не значи, че БГ език трябва да се "подобрява".
То вече има "българи", дето се оплакват, че книгите, превеждани допреди 20 години били "неразбираеми".
То с това "подобряване" на българският език след няколко години няма да имате никакъв език.



Тема Re: Този преподавателнови [re: Borislav]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано13.01.05 21:05



защо "имате", драги Борислав

my soul swims gently in her pool


Тема Re: Този преподавателнови [re: Borislav]  
Автор avataar (root)
Публикувано13.01.05 23:21



Ще извиняваш, ама "Мене ми се спи" си е съвсем правилно, не само в някои места. Дателните местоимения имат и форми мене/тебе/нему/ней/нам/вам/тям, като мене и тебе са си все още живи и в говоримия език.

APT har superku-krefter


Тема Re: Този преподавателнови [re: avataar]  
Авторmila (Нерегистриран)
Публикувано14.01.05 04:25



Може, ако се отнася за разговорен език. Но не и за "правоговор" и правопис, които по принцип са основани на литературния Български, който много българи всъшност не харесват. Иначе като се замисля е сравнително приемливо за разговорен език, "мене" като израз заместител на "на мен".




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.