Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:53 13.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: може ли да се каже...нови [re: luzzz]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано14.01.05 13:59



ако питате мене простите селски овчари говорят много правилно защото те са незасегнати от такива зловлияния.

старите хора/селяните много добре си служат със старите падежни форми на местоименията.

някои разбирачи казват: ама те щото хората почват с "аз" и после сменят изречението.

да, ама не съвсем поради простата причина че това придобива масовост. наистина случва се да кажеш "аз ми се щеше" защото примерно потока на мисълта се е сменил от "аз много бих искал...", но е прекалено разпространено за да е само това като причина.

|| Obey obey, do as I say ||


Тема Re: Този преподавателнови [re: mila]  
Автор avataar (root)
Публикувано14.01.05 14:31



Не само в разговорния език. Това са форми, съществуващи официално в книжовния език, макар и с дъх на архаизъм. Освен това "на мене" не е по-малко правилно от "на мен" (дори се посочва за основна форма, а "на мен" е вариант). А и на мене "на мене" си ми звучи съвсем правилно както вкъщи, така и в официален разговор или текст.

ПП На български "български" се пише с малка буква в средата на изречението.

APT har superku-krefter


Тема Re: Бомбатанови [re: the_bomb]  
Автор Borislav (Анти)
Публикувано14.01.05 15:53



Много отдавна съм напуснал БГ, но все още помня уроците по български и граматиката
Ако някой в класа кажеше "Аз ми се спи" или "Мене ми се спи" или напише нещо подобно в класно, двойката му е осигурена.
Звучи старомодно, но едно време учителите ни набиваха знания в главата и не им пукаше дали се чувстваме добре или не
За съжаление цял свят върви към повече или по-малко духовно опустошение и натам върви и богатството на езиците, не само на българския.
Даже тук името на клуба е "Лингвистика" вместо хубавото "Езикознание".



Тема Re: Бомбатанови [re: Borislav]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано14.01.05 16:33



ако са ви набивали в главите че "Мене ми се спи" е неправилно толкова по-зле за вас, а и за тях.

а и да не забравяме, че едно време ставаха учители тези, които не можеха да станат друго.

|| Obey obey, do as I say ||


Тема Re: Бомбатанови [re: ivx]  
Авторп-л (Нерегистриран)
Публикувано14.01.05 17:00



Зле за доста хора, наистина - виж какви абсурди се изприказваха в тая тема...



Тема Re: може ли да се каже...нови [re: ivx]  
Авторп-л (Нерегистриран)
Публикувано14.01.05 17:07



Виж какво наблюдаваме в настоящата тема -хората имат разбирането, е това което са ги уичли в уилище е Пътят и Истината и Живота и само това, в съетание с дълбоко презрение към произхода и основата (!!!) на тази конструкция наречена български книжовен език им стига за да бъдат Културни.

Дори да пренебрегем факта че в случаи като този явно някои са ги учили на пълни глупости.



Тема Re: може ли да се каже...нови [re: п-л]  
Авторп-л (Нерегистриран)
Публикувано14.01.05 17:14



По-точно че прилагането на няколко простички ad hoc правила, измислени с цел да не пишат глупости 12-годипни деца изчерпва това от което се състои културната традиция на един народ. Наистина безподобно самоуверени деца се раждат в нашите земи, от въздуха трябва да е нещо.



Тема Re: Този преподавателнови [re: avataar]  
Авторmila (Нерегистриран)
Публикувано14.01.05 18:57



Ами, щом казваш. Но все пак езикът ни е преминал през доста промени, харесва ни или не и когато пишем поне трябва да ги уважаваме. Или ако не, не се сърди ако някой ти каже, че не пишеш правилно. Иначе вариациите по темата "правоговор" както и диалектите са нещо много ценно, но ако я няма нормата езикът се губи.

П.П. мерси за поправката.



Тема Re: може ли да се каже...нови [re: п-л]  
Авторmila (Нерегистриран)
Публикувано14.01.05 19:01



"Наистина безподобно самоуверени деца се раждат в нашите земи, от въздуха трябва да е нещо."
Ти виж в Америка какви се раждат и пак ще си говорим .

(Пази Боже да не ги стигнем Американците)



Тема Re: Този преподавателнови [re: mila]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ ()
Публикувано14.01.05 21:20



Не разбирам какво искаш да кажеш с отговора си на Аватара. Изобщо за какво говориш, де. Или започни да говориш смислено или не се мъчи.

Deshalb will er das Weib, als das gefaehrlichste Spielzeug



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.