Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:52 24.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: Този преподавателнови [re: mila]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано16.01.05 08:35



на тебе колко души требе да ти кажат че мене НЕ спада към специфичните за различни части на страната диалекти, говори и "изговори" на разни думи????

|| Obey obey, do as I say ||


Тема Re: Този преподавателнови [re: ivx]  
Авторmila (Нерегистриран)
Публикувано16.01.05 09:28



Ти по българската национална телевизия, в официални изявления и от устата на учител в гимназия или университет да си чувал "мене" .. Аз ми се спи, или мене ми се спи? Защото аз не съм!
Така че едва ли го считат за особено правилно. Може официалната норма да не го счита за погрешно, но се избягва използването му. Защо?



Тема Re: Този преподавателнови [re: mila]  
Автор 747 (на кого му пука)
Публикувано16.01.05 10:28



О, душка, вЕрвай ми, не се стреми да говориш така, както говорят по БНТ, да не говорим пък - като в официалните изявления на настоящия ни премиерин - не е това правилното - казвам ти го от първа ръка! За гимназиалните учители не знам, ама имах една позната такава (и по български даже!), която казваше "Искаш ли да ти метна още един одял, да не ти стане хладно?", където "одял" е всъщност някаква форма за мъжки род на "одеяло", както се разбира и от смисъла...
Така или иначе, вече няколко пъти са разисквани теми, сходни на тази, дори сме обкъждали конкретно "мене/мен" - порови се, ако ти е интересно, и порасни - не се дръж като озверял тийнейджър, комуто целият свят е крив, само той знае Истината за битието и естеството на нещата, но лошите киборги му пречат да я разпространи из обезумелия плебс...

Понякога гипсът на ръката ти е, за да нанасяш по-добри удари...


Тема Re: Този преподавателнови [re: 747]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано16.01.05 11:41



кое не му е правилното? екането ли? ами ако не се забелезал всички емигрирали преди 1944-та говорят така. защо ли?!

|| Obey obey, do as I say ||


Тема Re: Този преподавателнови [re: ivx]  
Авторmila (Нерегистриран)
Публикувано16.01.05 18:45



Добре ще ви обясня защо аз не казвам мене. Всички хора които съм чувала да използват тази дума в говоримия език (защото в писмения НИКОГА не съм я виждала напечатана) са тийнейджъри...предимно от София ;) или под софийско влияние или пра-баба ми която в този случай щеше да каже:
Мене ми се чини дека вие нема да ме ра'зберете.

Не казвам, че по принцип учебника по български не го допуска като правилно, но защо никъде в книги не пише мене? Пише мен. И пише "на мен ми се спи" а не "мене ми се спи". Какво е това "аз ми"? Аз със ми не се събира, не е ли така?



Тема Re: Този преподавателнови [re: mila]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано16.01.05 21:43



за "аз ми се спи" съм 100 % съгласен, че подобна конструкция е доста шашава и не бива да се допуска в книжовния език.
някой тук питаше в кои диалекти се среща: ами имам спомен, че беше в североизточнобългарските, например около Търново, или още по на изток.

а за мен/мене дълбоко бъркаш. първо, "това не съм го виждала и чувала в книгите, а само от тийнейджърите" е силно субективно впечатление, което може би е под влияние на твоето собствено виждане за това кое е правилно и кое - не. човешкият слух, забелязал съм, има "избирателна пропускливост" в това отношение.
защото констатацията ти, че "мене" е по-некнижовно от "мен", е доста неправилна. напротив, по-старата форма е именно "мене", което се е съкратило в "мен" на същия принцип, според който "като" в някои случаи става "кат". на нас ни се струва, че "мене" е по-неправилно, може би защото сме свикнали по-дългите форми да са по-неправилни, а по-кратките да са нормата: например в "правиме" и "правим".

въпросът не беше обсъждан чак толкова отдавна и темата не е чак толкова назад, прочети си я, за да не се повтаряме.

my soul swims gently in her pool


Тема Re: може ли да се каже...нови [re: luzzz]  
Автор Chestor (М&М)
Публикувано16.01.05 23:06



не

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Бомбатанови [re: ivx]  
Автор Chestor (М&М)
Публикувано16.01.05 23:09



глупости

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Този преподавателнови [re: the_bomb]  
Автор Chestor (М&М)
Публикувано16.01.05 23:23



Потвърждавам "аз ми се спи" за североизточните части. Аз самият съм от Бяла (между Русе и Търново).
Аналогията между мен/мене и ходим/ходиме ми се струва неправилна. "Ходим" си е чисто отказване на книжовната норма от съответния диалект, в който е "ходиме", докато за мен/мене явно става дума за това, което казваш - тенденция към съкращаване.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Този преподавателнови [re: Лил]  
Автор Chestor (М&М)
Публикувано16.01.05 23:26



Със сигурност ги има по поречието на Янтра, поне по средното и долното течение.

------------------------
Слушай беззвучието...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.