Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:40 27.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема главните буквинови  
Автор Плaмeн (новак)
Публикувано07.01.03 22:24



не е ли време да се измисли по-подходящо приложение на главните букви?
както забелязвате аз не съм им фен, но повод за написването на това е темата за ударенията.

така или иначе сегашната им употреба не е много смислена, защото така или иначе е ясно къде свършва едно изречение и започва следващото. а надали някой ще сбърка лично име със съществително.

и в момента при чатърите например, писането с главни букви означава крещене.
та мисълта ми е не може ли да им се измисли някакво полезно приложение?



Тема Re: главните буквинови [re: Плaмeн]  
Автор gazibara ()
Публикувано08.01.03 08:13



Това е традиция, ако питаш мен. Повечето писмености по света не са и чували за главни букви и си карат безгрижо и без тях.



Тема Re: главните буквинови [re: gazibara]  
Автор Плaмeн (новак)
Публикувано08.01.03 08:17



латиницата и кирилицата ги имат, гърците имат ли главни букви?

Редактирано от Плaмeн на 08.01.03 08:18.



Тема Re: главните букви [re: Плaмeн]  
Автор gazibara ()
Публикувано08.01.03 09:21



Латиница, кирилица, гръцка азбука, арменска азбука. Толкоз. По света има още няколко десетки азбуки и писмености, най-разпространени от които са китайската йероглифика и арабицата.



Главните букви произлизат от лигатурите в ръкописните книги, с които е започвала всяка глава, и от големите надписи по колони, скали, и пр. (на византийски - маюскул). Малките букви произлизат от бързото изписване на същите тези букви на ръка (на византийски - минускул). Затова и има доста големи разлики между някои главни и съответните им малки. Най-драстични са разликите в гръцката азбука - там главните букви са кажи-речи същите като главните кирилски и латински, но малките са си направо като ръкописни (за буквата сигма има даже една голяма и две малки - втората е специално за в края на думите, сети се сега, че функция от вида String.toLowerCase() трябва да е изключително умна).

Най-голямата перверзия при писането на главни букви е в немския език - с главна буква се пише всяко едно съществително, независимо дали е собствено или нарицателно, напр. Im gruenen Wald schlief ein schrecklicher Wulf - В зелената гора спеше един зъл вълк.

Ако не се лъжа, главни и малки букви започват да се пишат по известните ни правила чак след XVII-XVIII век, доста след появата на книгопечатането.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от gazibara на 08.01.03 09:27.</EM></FONT></P>

Редактирано от gazibara на 08.01.03 09:30.



Тема Заяждам се!нови [re: gazibara]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано08.01.03 12:53



Незлобвливо, де. Да не се разсърдиш?

Познай от три пъти каква е тази писменост и защо има главни букви, при положение, че твърдиш:

"Латиница, кирилица, гръцка азбука, арменска азбука. Толкоз. "


Знам, че набързо ще разконспирираш източника ми на информация и затова ти го давам без бой. Там ще видищ, че по света има още няколко пъти по няколко пъти десетки азбуки и писмености.



-------
А, колкото до темата - глупави са тия главни букви. Каква полза от тях? Швабите като изписват ВСЯКО съществително с главна буква, какво от това? Джавкат като кучета.



----------

Апропо, когато редактираш мнението си за втори път, винаги отивай в края му и изтривай маймуните, останали от предното редактиране. Дир-овците уж го бяха оправили това...



Тема Re: Заяждам се!нови [re: ASSASSlN]  
Автор gazibara ()
Публикувано08.01.03 14:57



Заядлица! Няма да се разсърдя, разбира се, дори ще се заям в отговор.

Това са две стари грузински писма (в първия момент ми заприличаха на арменско), които днес не се използват, а не малки/големи букви от една азбука.

Грузинците в нормалната си писмена практика НЕ използват малки/главни букви. Цитирам omniglot: The capital or headline letters are used for titles and headlines only. А и при тези, които си дал, разликите при почти всичките е само в размера (което не е така при гръцките, латинските и кирилските, изброени в посока на намаляване на различията). Така че спокойно можем да отпишем и арменските, защото при тях разликата също е само в размера (но се използват, за разлика от грузинските). Дори в Unicode главни/малки грузински букви са дефинирани чак в раздела Georgian Extended, и то не нормално използвания шрифт Мкхредрули, а тези два, който ти си дал - Асомтаврули и
Нускха-кхуцури.
Познавам го този сайт много добре, че как иначе!

П.П. Знам за маймуните при повторно редактиране на мнение, ама все ги изтървавам.

Редактирано от gazibara на 08.01.03 15:08.



Тема Абе, нищо не разбирам от писменостинови [re: gazibara]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано08.01.03 15:52



На omniglot попаднах когато търсех "стенография" - ученическата ми любоФ.

Ти разбра ли нещо за системата за писане 12480 ? Аз нямах никакъв успех. Дърт съм вече, май.



Тема Re: Абе, нищо не разбирам от писменостинови [re: ASSASSlN]  
Автор gazibara ()
Публикувано09.01.03 08:38



И аз нищо не разбрах от 12480.
А това за трите грузински азбуки си го пише в страницата, ама някой трябва да чете (и аз го прочетох едва на третия пъти ).

Не се доверявай много на omniglot - има грешки. Например, кирилските писмености на бившите съветски републики са съвсем объркани. А и изглежда, че отдавна не допълван, защото всички те минаха на латиница, но това само се споменава, само за Азербайджан е дадена и латиницата (и то погрешно).



Тема нещата малко се отклониханови [re: Плaмeн]  
Автор Плaмeн (новак)
Публикувано09.01.03 09:16



идеята ми беше за нащо като brain storm за намиране на полезно приложение.



Тема Re: нещата малко се отклониханови [re: Плaмeн]  
Автор gazibara ()
Публикувано09.01.03 10:29



Май не сме те разбрали правилно
Ами, то приложението им е ясно - за графично оформяне на текст. Оттам насетне правилата за това за отделен въпрос.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.