Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:52 27.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Моля за малко помощ  
Автор wendy_ (истинска)
Публикувано29.01.03 16:27



Дали не бихте ми помогнали с тълкувание на следното:
1. “............... – “славянски” е определен културен тип, чийто граници са обусловени от лингвистиката. И така, първата част от метафизиката на една културна традиция е именно лингвистикака”.
2. “Християнската религия например, напълно зависи от християнската култура. В този смисъл единственият начин да се проумее духовността на една християнска традиция е да се стане част от тази култура. Това да се играе действена роля в самата култура по същество е втората част на метафизиката на културната традиция.”
3. “ Пълното изявление на метафизиката на културната традиция гласи: “славянската традиция съществува единствено в дадена обществена среда, в която се говори определения език”.



Тема Баси! Откъде го изрови това???нови [re: wendy_]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано29.01.03 17:23



На тоя дето го е писал явно му се е развалил антрашмица и затуй му хлопа дъската на инжектипляктора. Кажи му да започне да се ограмотява със следното





Тема Re: Моля за малко помощнови [re: wendy_]  
Автор lrish stout ()
Публикувано30.01.03 22:44



Звучи ми така, все едно го е писал просветнияминистър Вл. Атанасов.
Иначе с думи прости значи следното:
1. Характеристиката "славянски" може да бъде дадена на понятие, което съществува в славянската езиково-културна общност. В случая става дума за реалия. Славянският бит е нещо, което го няма другаде.
Езикът е най-старо и основно средство за комуникация, той лежи в основата на всичко. Затова и той е първата част.
2. Религията зависи от културата - например ние сме християни, но в нашата култура има езически обичай като кукерите, нестинарите. За да не се чуди човек аджеба защо в християнска държава има езически обичаи, трябва да познава малко бита на българина.
3. Тук има известно повторение с т.1. По-скоро това се явява обобщение на т. 1 и т.2.

Иначе тая работа можеше да се каже много по-просто - например, че език и традиция вървят ръка за ръка. За да опознаеш традицията,трябва да опознаеш езика.

Slainte!


Тема ти ако беше прочелнови [re: lrish stout]  
Авторwendy_ (Нерегистриран)
Публикувано31.01.03 01:01



цялото пък...
още го предъвквам, и не мога да го смеля.
никога нещо по- объркано не бях чела, а е писано от някакво западно светило в тая област.



Тема възможно енови [re: wendy_]  
Автор the_bomb (geek)
Публикувано01.02.03 13:59



и някой твърде кадърен преводач да си е оставил ръцете, та да е толкова оплетено.

но те по принцип от появата на постмодернизма насам "светилата" се изразяват твърде инкохерентно и инконгруентно, в един чудовищен дискурс на умствена маргиналност

gnothi sauton


Тема ама ми се върза езика на :нови [re: the_bomb]  
Автор Пaлмиpa (весела)
Публикувано02.02.03 00:53



инкохерентно и инконгруентно
и
умствена маргиналност
как го състави това така засукано...има да го разплитам бая време:-)))))))


Sic transit gloria mundi


Тема не си прави труда, моля те!нови [re: Пaлмиpa]  
Автор the_bomb (geek)
Публикувано02.02.03 12:54



тези глупости така или иначе не са предназначени да значат нещо. изстрелях ги напосоки. идеята обаче е, че има доста много хора, които си изкарват хляба, говорейки така

gnothi sauton


Тема Ако имаш целия текст -нови [re: wendy_]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано03.02.03 12:14



пусни го в клуб "Топ постингите". Там гавраджиите само такива идиотизми чакат.

Редактирано от ASSASSlN на 03.02.03 12:15.



Тема това не енови [re: ASSASSlN]  
Автор wendy_ (истинска)
Публикувано03.02.03 15:06



за топ постингите. текста касае проучване, и това, че превода му е недоизкусурен не го праща в топ постингите.
имам разбира се целия текст, като се опитвам да го редактирам за да му придам вид удобен за "логаритмуване".



Тема имам малко изразинови [re: the_bomb]  
Автор Пaлмиpa (далечна)
Публикувано03.02.03 16:40



за превод от латински, да драсна една бележчица, че на някои ми куца точния превод, а?

post nubila lux, post nubila jubila

Редактирано от Пaлмиpa на 03.02.03 19:27.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.