Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:30 27.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема главните букви  
Автор Плaмeн (новак)
Публикувано07.01.03 22:24



не е ли време да се измисли по-подходящо приложение на главните букви?
както забелязвате аз не съм им фен, но повод за написването на това е темата за ударенията.

така или иначе сегашната им употреба не е много смислена, защото така или иначе е ясно къде свършва едно изречение и започва следващото. а надали някой ще сбърка лично име със съществително.

и в момента при чатърите например, писането с главни букви означава крещене.
та мисълта ми е не може ли да им се измисли някакво полезно приложение?



Тема Re: главните буквинови [re: Плaмeн]  
Автор gazibara ()
Публикувано08.01.03 08:13



Това е традиция, ако питаш мен. Повечето писмености по света не са и чували за главни букви и си карат безгрижо и без тях.



Тема Re: главните буквинови [re: gazibara]  
Автор Плaмeн (новак)
Публикувано08.01.03 08:17



латиницата и кирилицата ги имат, гърците имат ли главни букви?

Редактирано от Плaмeн на 08.01.03 08:18.



Тема Re: главните буквинови [re: Плaмeн]  
Автор gazibara ()
Публикувано08.01.03 09:21



Латиница, кирилица, гръцка азбука, арменска азбука. Толкоз. По света има още няколко десетки азбуки и писмености, най-разпространени от които са китайската йероглифика и арабицата.



Главните букви произлизат от лигатурите в ръкописните книги, с които е започвала всяка глава, и от големите надписи по колони, скали, и пр. (на византийски - маюскул). Малките букви произлизат от бързото изписване на същите тези букви на ръка (на византийски - минускул). Затова и има доста големи разлики между някои главни и съответните им малки. Най-драстични са разликите в гръцката азбука - там главните букви са кажи-речи същите като главните кирилски и латински, но малките са си направо като ръкописни (за буквата сигма има даже една голяма и две малки - втората е специално за в края на думите, сети се сега, че функция от вида String.toLowerCase() трябва да е изключително умна).

Най-голямата перверзия при писането на главни букви е в немския език - с главна буква се пише всяко едно съществително, независимо дали е собствено или нарицателно, напр. Im gruenen Wald schlief ein schrecklicher Wulf - В зелената гора спеше един зъл вълк.

Ако не се лъжа, главни и малки букви започват да се пишат по известните ни правила чак след XVII-XVIII век, доста след появата на книгопечатането.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от gazibara на 08.01.03 09:27.</EM></FONT></P>

Редактирано от gazibara на 08.01.03 09:30.



Тема Заяждам се!нови [re: gazibara]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано08.01.03 12:53



Незлобвливо, де. Да не се разсърдиш?

Познай от три пъти каква е тази писменост и защо има главни букви, при положение, че твърдиш:

"Латиница, кирилица, гръцка азбука, арменска азбука. Толкоз. "


Знам, че набързо ще разконспирираш източника ми на информация и затова ти го давам без бой. Там ще видищ, че по света има още няколко пъти по няколко пъти десетки азбуки и писмености.



-------
А, колкото до темата - глупави са тия главни букви. Каква полза от тях? Швабите като изписват ВСЯКО съществително с главна буква, какво от това? Джавкат като кучета.



----------

Апропо, когато редактираш мнението си за втори път, винаги отивай в края му и изтривай маймуните, останали от предното редактиране. Дир-овците уж го бяха оправили това...



Тема Re: Заяждам се!нови [re: ASSASSlN]  
Автор gazibara ()
Публикувано08.01.03 14:57



Заядлица! Няма да се разсърдя, разбира се, дори ще се заям в отговор.

Това са две стари грузински писма (в първия момент ми заприличаха на арменско), които днес не се използват, а не малки/големи букви от една азбука.

Грузинците в нормалната си писмена практика НЕ използват малки/главни букви. Цитирам omniglot: The capital or headline letters are used for titles and headlines only. А и при тези, които си дал, разликите при почти всичките е само в размера (което не е така при гръцките, латинските и кирилските, изброени в посока на намаляване на различията). Така че спокойно можем да отпишем и арменските, защото при тях разликата също е само в размера (но се използват, за разлика от грузинските). Дори в Unicode главни/малки грузински букви са дефинирани чак в раздела Georgian Extended, и то не нормално използвания шрифт Мкхредрули, а тези два, който ти си дал - Асомтаврули и
Нускха-кхуцури.
Познавам го този сайт много добре, че как иначе!

П.П. Знам за маймуните при повторно редактиране на мнение, ама все ги изтървавам.

Редактирано от gazibara на 08.01.03 15:08.



Тема Абе, нищо не разбирам от писменостинови [re: gazibara]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано08.01.03 15:52



На omniglot попаднах когато търсех "стенография" - ученическата ми любоФ.

Ти разбра ли нещо за системата за писане 12480 ? Аз нямах никакъв успех. Дърт съм вече, май.



Тема Re: Абе, нищо не разбирам от писменостинови [re: ASSASSlN]  
Автор gazibara ()
Публикувано09.01.03 08:38



И аз нищо не разбрах от 12480.
А това за трите грузински азбуки си го пише в страницата, ама някой трябва да чете (и аз го прочетох едва на третия пъти ).

Не се доверявай много на omniglot - има грешки. Например, кирилските писмености на бившите съветски републики са съвсем объркани. А и изглежда, че отдавна не допълван, защото всички те минаха на латиница, но това само се споменава, само за Азербайджан е дадена и латиницата (и то погрешно).



Тема нещата малко се отклониханови [re: Плaмeн]  
Автор Плaмeн (новак)
Публикувано09.01.03 09:16



идеята ми беше за нащо като brain storm за намиране на полезно приложение.



Тема Re: нещата малко се отклониханови [re: Плaмeн]  
Автор gazibara ()
Публикувано09.01.03 10:29



Май не сме те разбрали правилно
Ами, то приложението им е ясно - за графично оформяне на текст. Оттам насетне правилата за това за отделен въпрос.



Тема Re: нещата малко се отклониханови [re: gazibara]  
Автор Плaмeн (новак)
Публикувано09.01.03 10:43



да де ама да е информационно натоварено



Тема Re: нещата малко се отклониханови [re: Плaмeн]  
Автор gazibara ()
Публикувано10.01.03 10:02



Съвсем не мисля така. В речта имаш интонация, паузи, тон, сила на изговора. Това информационен излишък ли е? В писмото нямаш начин да предадеш интонацията, паузите, тона, силата, да подчертаеш някои думи, да ги отделиш, да им придадеш по-различно звучене, да отделиш малките от големите части на изказването - това става с пунктуационните знаци и главните букви.



Тема Re: нещата малко се отклониханови [re: gazibara]  
Автор Плaмeн (новак)
Публикувано10.01.03 20:41



анджък де.
препинателните знаци са ок,
но главните букви вместо да се използват за интонация, паузи или там каквото друго може (идеята ми беше да се види какво точно може) се слагат в началото на изречението



Тема Re: главните буквинови [re: Плaмeн]  
Автор Чoвek бeз винa ()
Публикувано12.01.03 05:16



По-лесно се чете когато изреченията започват с главни букви.
Не само при чатърите писането с главни букви значи крещене.



Тема Re: главните буквинови [re: Чoвek бeз винa]  
Автор Плaмeн (новак)
Публикувано12.01.03 06:00



по-лесното четене е защото така си свикнал, а не по някаква обективна причина



Тема Re: главните буквинови [re: Плaмeн]  
Автор gazibara ()
Публикувано13.01.03 07:46



За свикването си прав - грузинци, араби и милиард и половина китайци карат без да си имат и понятие от главни букви, и са си много добре.

Въпрос на традиция, ако питаш мене.



Тема Re: главните буквинови [re: gazibara]  
Автор ivx ()
Публикувано26.01.03 17:48



Малко уточнение. В Таджикистан, Казахстан и Киргизстан още пишат на кирилица.

Еврейската азбука също няма малки и главни букви, но това не значи, че е си няма недостатъци и еврейската и в арабската, и в арамейската буквите имат по няколко форми в зависимост от това къде се намират.

Редактирано от ivx на 26.01.03 17:56.



Тема Re: главните буквинови [re: ivx]  
Автор gazibara ()
Публикувано28.01.03 09:04



Знам. И още куп други народи пишат с кирилица, например в Азербайджан преди 10 години приеха латиницата, но много книги и вестници все още се издават с основен текст на кирилица (и заглавия на латиница, което е пълна идиотщина)). Какво общо има това с главните букви?

Формите на буквите в арабското писмо зависят единствено от позицията на буквата вътре в думата, защото в арабското писмо буквите винаги се сливат, затова то има вид на ръкописно. Това също няма нищо общо с главните букви, а е съвсем друго явление.



Тема Re: главните буквинови [re: Плaмeн]  
Автор lrish stout ()
Публикувано28.01.03 23:38



Ами ако аз предложа да отпаднат точките, щото не ме кефят? Кой ще надделее? Ами ако и двете предложения бъдат приети?

А бе какви са тези идеи?

Какво им става на хората, уж Чернобил гръмна отдавна, антракс май не са пускали, ама неадекватни реакции бол!

Slainte!


Тема Re: главните буквинови [re: gazibara]  
Автор lVX ()
Публикувано31.01.03 14:36



Просто внушаваш, че всички бивши республики са изхвърлили кирилицата.

Аз в същия дух мога да попитам: какво общо има с главните букви това, че в A-serb-by-gone са си сменили кирилицата с латиница?

Просто казвам, че и останалите азбуки си имат недостатъци доколкото са недостатък главните букви.



Тема Re: главните буквинови [re: Плaмeн]  
Автор Чoвek бeз винa ()
Публикувано05.02.03 02:37



Глупости, изобщо не е това причината.



Тема Re: главните буквинови [re: lVX]  
Автор gazibara ()
Публикувано05.02.03 08:46



Нямам намерение да правя такива внушения, мен лично кирилската писменост на бившите республики по ми харесва от латинската. А и не всички я заменят. Нито пък смятам главните букви за недостатък.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: главните буквинови [re: Плaмeн]  
Автор gazibara ()
Публикувано05.02.03 08:48



Само това е причината - навикът. Навикът е втора природа. Аз например съм за занимавал с японски език твърде малко - само 2 год. и половина, но продължавам да чета всякакви вертикални надписи отдясно наляво и да се чудя защо не ми връзва смисълът. Въпрос на навик.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.