Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:52 29.05.24 
Религия и мистика
   >> Кастанеда
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | (покажи всички)
Тема Re: Мъдростта на тялотонови [re: mo32®]  
Автор пороят (кокомяфка)
Публикувано28.06.11 01:02



всъщност, има такова БИ, но силно се съмнявам, че ша си особено очарован от него. нарича се "те" и е било практикувано по островите Рюкю някъде около 12ти-13ти век. представлява прост юмручен бой, с много бегло участие на крака, в който нито има конкретни техники за научаване, нито предварително уговорени правила за бой. всеки възпитаник е можел да избира и изгражда сам стратегията си, да добавя свободно различни техники по свое усмотрение или по желание - да не ползва други.

на базата на "те", с малко добавки от китайски произход, през 13ти век е съзададена системата "то те", която пък в последствие през 17ти век служи за основа на "кара-те".

_______



Тема Re: Мъдростта на тялотонови [re: Duncan ldaho]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано28.06.11 08:33





___________



Тема Re: Мъдростта на тялотонови [re: пороят]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано28.06.11 08:40



Бойните изкуства се появяват тогава, когато с определен набор от технически похвати и стратегия, по-слабия физически, може да победи по-силния физически. Чудно ми е какво и как се е преподавало, като нещата са били прости, а личното творчество силно застъпено.

Дай го този "исторически" източник дето си го преписала. Едно време големи глупости имаше по книгите за БИ, обикновено написани на честна дума и разкази на очевидци... за отпреди 13 века.



И в крайна сметка, какво ме вълнуват махленските свади през 13 век, които се вземат за корените на Карате? Важно е какво е положението от 13 век насам, когато китайците са донесли бойното изкуство и метод на преподаване и обучение сиреч появила се е СИСТЕМА!

___________

Редактирано от mo32® на 28.06.11 08:45.



Тема Re: Мъдростта на тялотонови [re: mo32®]  
Автор пороят (кокомяфка)
Публикувано28.06.11 09:01



не помня отде го знам па тва. имах някъв доклад на някой си доктор (може би), заглавието беше "трите стълба на окинавското карате". мисля, че там се споменаваше нещо за "те". ма един дявол знае де съм го завряла.

китайците, по мои впечатления, наистина пренасят бойните изкуства от улицата в залата. където те стават систематични, подредени и красиви. и спират да работят.

нали искаше БИ без система - на ти БИ без система. кво пак си недоволен рано отзарана



_______


Тема Re: Мъдростта на тялотонови [re: пороят]  
Автор пороят (кокомяфка)
Публикувано28.06.11 09:13



то па го имало и в нета



да живее чичко гугъл

_______


Тема Re: Мъдростта на тялотонови [re: mo32®]  
Автор Duncan ldaho (warmaster)
Публикувано28.06.11 09:46



Ама ти разгледа ли това, което постна? :) Според тия хора от Хомбу Доджо, черният колан се взема след....една година? Вярно, това може да е минимум, но не е така всеобхватно, че да отговори на критериите ти за система. И виж колко малко "пълнеж" има таблицата. Това е чистота на изкуството, не е лошо, но не мисля, че в книгите на Кастанеда са описани по-малко похвати. А ако отвориш сайта на друго доджо, сигурно друга организация ще имат. Няма системи, системите се мислят за улеснение при работа в групи. На "частни уроци" винаги всичко е индивидуално. И все пак, кой учи майстора? :)

Into the fire with your soul!


Тема Re: Мъдростта на тялотонови [re: пороят]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано28.06.11 11:06



Е, аз бягам от такива. Вероятно защото почти се разпознах в описанието, особено в някои периоди от живота ми... само, дето не съм мъж....

А за сляпата неделя: някъде четох, че влюбването от пръв поглед било генетично предразположено.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Мъдростта на тялотонови [re: Duncan ldaho]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано28.06.11 11:50



Няма системи, системите се мислят за улеснение при работа в групи. На "частни уроци" винаги всичко е индивидуално. :)

Бе как ги измисляш тия работи, само ти си знаеш.



Системата (дето й викаш "критериите ти за система") е много проста на изток:
учител-наставления-ученик. Отделно, японците, като много подредени хора, са сложили време и минумум техники, които ученикът трябва да овладее, за да мине по-нагоре в степените си, които се отбелязват с колани. Във всяко доджо (стил), може правилата и техниките да са различни, но система има, при това много строго определена, с изпити, на които ученикът трябва да покаже определени умения.

Да ми сравняваш тази стройна система базирана на йерархия и уважение към учителя с разпасаната история при кастанедите и да казваш, че и в двете места нямало система, си изисква голяма фантазия!

Учил съм БИ както в група, така и на "частни уроци". И на двете места се изучават едни и същи неща. Може да ти обръщат повече внимание и да набляга учителя над слабите ти страни, но системата му на преподаване си е една и съща.

И все пак, кой учи майстора?
Неговия учител, чрез неговите наставления?

Жив и здрав!

___________



Тема Re: Мъдростта на тялотонови [re: mo32®]  
Автор Duncan ldaho (warmaster)
Публикувано28.06.11 12:22



Така де, говорих по твоите критерии за система. Ако казваш, че при Кастанеда няма система, значи и в японските бойни изкуства няма. Има едно ниво на биомеханика и координация + техники, които всяка школа преподава по свой собствен начин. При Кастанеда също има свобода, лична сила, необходима за постигането на тази свобода и техники за лична сила, които всеки прилага според нуждите си.
Не мисля, че учителят учи майстора. Истинските майстори обикновено са самоуки. Те стъпват на нещо и оттам развиват собствени методи. Вземи Мусаши и Морихей например. С ръка на сърцето ти казвам, че няма такава съвършена система, че да даде всичко на практикуващите я. В каквато и да е област. Захващаш се, практикуваш, стремиш се и може да се учиш от хора, които са вървяли преди теб по пътя - други майстори. Както ти каза, наистина няма нужда да откриваш топлата вода, но кой ще я открие няма значение, важното е да се ползва. Пътят към знанието е различен за всеки.

Into the fire with your soul!


Тема Re: Мъдростта на...нови [re: Duncan ldaho]  
Автор eooa (staratanova-eoa)
Публикувано28.06.11 14:10



Не знам, кой учи майстора, но ето една мъдра притча по този въпрос:

НЕ ОСТАВЯЙТЕ СЛЕДИ ПО ПЪТЯ СИ
(дзенска притча )

Умирайки, дзенският монах Бокудзю помолил учениците си да му донесат всички книги, които написал и всичко, което бил казал. Те донесли всичко, неразбиращи какво иска да прави той. А той започнал... да прави огън от тях.

Учениците започнали да крещят.

Бокудзю, виждайки какво правят, казал:

-Аз си отивам и не искам да оставям нищо след себе си. Аз не трябва да оставя дори отпечатък от крака си. Отсега този, който иска да ме следва, ще трябва да следва себе си. Този, който поиска да ме разбере, ще трябва да разбере себе си. Ето защо унищожавам всички тези книги.




Страници по тази тема: << 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.