Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:50 22.05.24 
Религия и мистика
   >> Кастанеда
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | (покажи всички)
Тема Re: Мъдростта на тялотонови [re: L.L.]  
Автор пороят (кокомяфка)
Публикувано26.06.11 23:45





бе и тва си е верно. ма за да попадна в ситуация с клюки и разправии определено няма нужда да правя каквото и да било, еле пък да танцувам


п.п.
поне няма опасност да се влюбя в инструктора. мачовците и мичовете* ги заобикалям отдалеч, че мъжествеността им ми идва горница

* думата е производна от "пич", обаче става въпрос за определен типаж. ако си мяркала ено време сериалът "спасители на плажа" – там героят на дейвид хаселхоф се казваше Мич

_______

Редактирано от пороят на 26.06.11 23:46.



Тема Re: Мъдростта на тялотонови [re: mo32®]  
Автор пороят (кокомяфка)
Публикувано27.06.11 01:04



В отговор на:

Това, което се опитвам да споделя от известно време тук е, че липсва систематичност на кастанедството.




Да, няма система. Аз не се наемам да извадя от книгите на Кастанеда правила, за които да имам претенцията, че важат универсално и образуват завършена система. Мога само да кажа кое и как е приближило начина ми на живот до това, което смятам, че трябва да представлява.

Има нещо, което според мен е много важно и трябва да се има предвид от всеки, тръгнал по тоя път:
Учението, донесено от КК е все още в периода на създаването и оформянето си като система. Няма смисъл да го сравняваме с други учения, същестуващи от хиляди години. След придобиване на масовост в края на миналия век, тепърва му е необходимо да смени формата си, за да оцелее. Това е много труден, но и много интересен и ключов момент.

Да, щеше да е много удобно и приятно, ако бяхме получили всичките правила, техники и практики подредени и систематизирани, с точни указания и последователни инструкции. Но ние сме част от различно ниво и нашата задача е друга: ние сме разработчици и тестери; не можем да си надживеем времето и следва да се примирим с тая си роля. Задачата ни е да сглобяваме пъзела и да участваме в процеса на формирането както можем. Повече не можем да направим. Само времето ще каже дали под каква форма ще просъществува всичко това.

Има и още нещо: Учението на шаманите не подлежи на систематизация от досега познатите ни типове. Това е явно от факта, че има вече хора, които направиха опит да създадат готова система, и чиито книги, филми и интервюта се разпространяват навсякъде. Но никой от тези не премина "теста на потребителя" и създаденото от тях остана в графа "помощни средства". Освен това и те самите са част от "поколението" на разработчиците и тестерите. Бъдещата система ще стъпи и върху техния труд, но няма да се изразява само чрез него. Много е направено и още много остава да се свърши.

Имам причина да мисля, че тази система няма да може да се адаптира "за масова употреба", а този път "потребителите" ще трябва да направят крачка напред в начина си на потребяване. Това е и естествена защита за системата от потребители, очакващи чудесата и промените да им бъдат сервирани наготово, без да имат истинско желание и любопитство за идеите на това, което практикуват.

В заключение: ситуацията, в която се намираме, е уникална и предоставя безбройни възможности. Аз съм щастлива и благодарна за възможността да съм част от магията на претворяването на това учение и развитието му в детската възраст на новия му живот, когато все още нищо не е сигурно, т.е. всичко е възможно. Мисля, че точно това ме привлича в него и ме кара да го предпочитам пред готовите, смляни и утвърдени системи. И се надявам никога да не спре да се променя и обновява, защото това би бил краят му – както и на всяко друго.

N.B. Много ми се иска горното да можех да го предам по-кратко и ясно. Ша прощавате, на тоз етап толкоз мога и тъй го правя

_______


Тема Re: Мъдростта на тялотонови [re: пороят]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано27.06.11 08:40



N.B. Много ми се иска горното да можех да го предам по-кратко и ясно. Ша прощавате, на тоз етап толкоз мога и тъй го правя

Има един образ, който казва, че душата искала газ. Не го разбирах, докато не прозрях, че душата иска и локуми...

Бъди спокойна, правиш го за душата си.

Учението на шаманите не подлежи на систематизация от досега познатите ни типове.
Ай сега, ново 20! Да не би шаманите да имат по 2 пишки и 5 ръце. Няма нещо, което да е създадено от човек и да не може да се систематизира, защото ако не може, няма как да се предаде на друг човек.
Освен това, нали учението им беше на хиляди години, с точни стъпки, които да се следват? Може би се бъркаш от случая с любимия гуру, който е бил изключение и са го обучавали според "знаците". За всички останали е имало система.

Това е явно от факта, че има вече хора, които направиха опит да създадат готова система, и чиито книги, филми и интервюта се разпространяват навсякъде.

Какво да ти кажа, явно не е лесно, но това си е аматьорски опит. С книги, интервюта и филми се популяризира системата, а не се създава такава.
Не може да не е ясно с какво се започва и какви с стъпки се продължава. Дори и да не е ясно и да има много въпроси без отговор, все отнякъде трябва да се започне, пък с времето да се настройват нещата. Не може да няма груба рамка на системата, върху която да се гради!

Ето как изглеждат нещата от моя гледна точка:
1. Магически паси - с книгата що годе добре тръгнаха. После обаче се почна едно производство на килограм, с много неясни моменти и без обяснения, със семинари със все нови и нови паси... кому е нужно това? Като им чета заглавията, човек ще рече че изпечени магьосници ги практикуват - сънуване заедно, бла-бла... Трябваше да се преподаде едно ядро от прости движения, които смятат за основополагащи и над тях да се гради... ако има какво де!

2. Преглед - страхотна техника! И какво направиха? "Вие не я правите, затова ще ви дадем друга!" Значи мързелът се замазва с нова техника, която не е проверена, и се маха такава, която доказано работи и уж се води за основополагаща...

3. А какво стана с останалите изкуства от 8-те? Практикуват ли се, преподават ли се? Втренчването е чудесна практика, примерно. И т.н.

Нещо ми се струва, че дори логически нещата хич ги няма. Не може в книгите да пише едно, а после да се преподават неща, които дори не са споменати, все едно са изсмукани от пръстите току що.

На мен цялата работа ми бие на аматьорска.

този път "потребителите" ще трябва да направят крачка напред в начина си на потребяване.

Пази Боже! Неграмотните сами ще си създадат азбука. Такъв случай в историята няма, няма и да има. Вярно е, постоянно се появяват разни пишман-шамани, ама те отмират и изчезват, щото чукча писател...

Това е и естествена защита за системата от потребители, очакващи чудесата и промените да им бъдат сервирани наготово, без да имат истинско желание и любопитство за идеите на това, което практикуват.

С това поне вече съм съгласен, дори нещо повече - то вече се е случило. Никой не иска да практикува дори и малкото, което се е показало, затова са го видоизменили, а самите user-и мъкнат от кол и въже.

Как да ти го обясня нагледно? Примерно един джип, който не работи или има проблеми и първо почне да се махат от него части, щото не работят, а после започнат да се мъкнат от други возила - я перка от лодка, я колело от каруца, я двигател на вертолет... При това нито един от тия дето мъкнат, не разбира ни от автомобили, ни от каруци, ни от хеликоптери, но е убеден, че мъкне правилната част!

___________



Тема Re: Мъдростта на тялотонови [re: пороят]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано27.06.11 09:06



Ооо, ти недей така...

Вселената си има дозичка за всеки.
Специално "моят" инструктор беше много, много далеч от образа на мачо. Висок с изразителни сиви очи, внимателен и чувствителен кавалер от руски произход. Мяу. Но да не задълбаваме в лабиринтите на латино сериалите/руските романси.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Мъдростта на тялотонови [re: mo32®]  
Автор Eholincho (Lyrical)
Публикувано27.06.11 09:50



Никак не разбирам защо ви е нужен преподавател и система на преподаване. Какво по-различно искате да ви каже от вече написаното?! Правиш каквото можеш, каквото не можеш, чакаш докато заможеш

.

Виж какво се случва!

Тема Re: Мъдростта на тялотонови [re: Eholincho]  
Автор Duncan ldaho (warmaster)
Публикувано27.06.11 09:54



Баш!

Into the fire with your soul!


Тема Re: Мъдростта на тялотонови [re: mo32®]  
Автор пороят (кокомяфка)
Публикувано27.06.11 09:58



тва с душата нещо не го схванах. явно ша трява да разбера кво иска моята, за да ми се изясни що чуждите искат газ и локуми



В отговор на:

Освен това, нали учението им беше на хиляди години, с точни стъпки, които да се следват?




никъде не съм казвала подобно нещо

В отговор на:

Може би се бъркаш от случая с любимия гуру, който е бил изключение и са го обучавали според "знаците".




ей ся вече са заяде откровено.

В отговор на:

С книги, интервюта и филми се популяризира системата, а не се създава такава.




с книги, интервюта и филми се популяризира системата, ама ако има такава. в противен случай, както е настоящия, се разпространяват идеи, които да бъдат подложени на тестване. тва, че към момента някои от тях звучат читаво, съвсем не значи, че ще оцелеят.

В отговор на:

1. Магически паси -



разказах ти вече кво представляват пасите според мен: свеждане на абстракциите до прости визуализации, които насочват вниманието (и енергията) към определени действия. за тая цел на различните паси не е необходимо да са свързани даже и в серии (но е по-практично). като трява да има ядро – има си го – 12те основни.

В отговор на:

2. Преглед - страхотна техника! И какво направиха? "Вие не я правите, затова ще ви дадем друга!"



клиъргрийнците никога не съм ги броила за явление. и съм напълно съгласна, че вършат само простотии. единственото свястно нещо, дето направиха, са видеотата на пасове. ма то па оставаше и туй да прескочат.


В отговор на:

Пази Боже! Неграмотните сами ще си създадат азбука. Такъв случай в историята няма, няма и да има.



разбира се. преди време, когато никой по тая земя не е бил чувал за азбука, един Грамотен изскочил от нищото, раздал на неграмотните дузина азбуки и после бързо избягал обратно пак отдето е дошъл и се направил, че никога не го е имало. ма после пък е трябвало да се върне на няколко пъти, щото на неграмотните им трява и някой да ги държи за ръката докато пишат криви ченгелчета..

примерът с джипа ми хареса особено много. което, разбира се, не доказва нищо от тезата ти за заменянето и мъкненето. сам го каза горе – да си последовател на дадено учение не значи да си ослепял и оглушал за всичко останало.

готската част на нямането на система и учител е, че можеш да отсвириш всичко, дето не ти харесва и да добавиш квото си искаш. а като не ти се получава, не можеш нито да обвиниш системата, нито да си зарежеш учителя. кофти, но пък вълнуващо!

_______


Тема Re: Мъдростта на тялотонови [re: L.L.]  
Автор пороят (кокомяфка)
Публикувано27.06.11 10:01



внимателен и чувствителен кавалер от руски произход

ииииияххх!!!

едно е сигурно - със теб никога няма да се скараме зарад мъж!



_______


Тема Re: Мъдростта на тялотонови [re: Eholincho]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано27.06.11 11:10



Заеби "преподавателя" той е само източник и коректив. Не е малко, но... ако има наставления и личен опит, хора, които да споделят помежду си и да практикуват усилено, тогава нещата ще се наредят.

Ся ми кажи, ти без да знаеш какво трябва да се прави, колко време(живота) ще ти е необходимо за да откриеш същите неща, които поколения наред са били откривани и пробвани.

Цялата работа ми прилича на онова: Колко маймуни са необходими и колко време трябва да щракат по клавишите на пишеща машина, за да напишат произведенията на Шекспир?

Аз нямам толкова живота, а ти? И това, колкото-толкова не ми носи утеха, защото е примирение. "Само победата носи утеха", в противен случай те заравят 2 метра под земята, след като си се лишавал цял живот от разни неща, в името на цел, която не си постигнал. Разбираш ли?



___________



Тема Re: Мъдростта на тялотонови [re: пороят]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано27.06.11 11:28



никъде не съм казвала подобно нещо ("Освен това, нали учението им беше на хиляди години, с точни стъпки, които да се следват? ")

Ти не, шаманите - да.

ей ся вече са заяде откровено. ("Може би се бъркаш от случая с любимия гуру, който е бил изключение и са го обучавали според "знаците".")

Хич биля! Точно това казва лудия дядо на любимия гуру, а именно, че понеже е КК е последен от линията и различен от всички останали, то не е следвал стандартните стъпки при неговото обучение, а само знаци.

Ей за тия стандартни стъпки говоря - споменават ги, явно ги има. Що не са ги приложили и да видят дали работят с "обикновените" хора?



с книги, интервюта и филми се популяризира системата, ама ако има такава.
Твърдят, че има и то на няколко места.

разказах ти вече кво представляват пасите според мен:

Не ми се сърди, но пак шаманите казват, че лични интерпретации може да прави само нагуала и то в начина си на изразяване и формулиране на познанието. Останалите неща са формулирани и то не от нас и практикуващият трябва да ги следва, без да ги променя. Специално за пасите, това е казано пак на няколко места.

клиъргрийнците никога не съм ги броила за явление...
Клиъргрийн са останалите живи жени от групата на кастанеда т.е. единственият източник на информация, който има. Ако той не става, значи няма нищо насреща...

преди време, когато никой по тая земя не е бил чувал за азбука, един Грамотен изскочил от нищото, раздал на неграмотните дузина азбуки и после бързо избягал обратно пак отдето е дошъл и се направил, че никога не го е имало.
Ми процесът от скалните рисунки, през йероглифите, до аналитичните и синтетични езици е отнел няколко милиона години... Точно затова ти говоря, че няма кой да се появи, да домъкне работещи слети в система. А предполагам, нямаш на разположение няколко милиона години в проби и грешки?

готската част на нямането на система и учител е, че можеш да отсвириш всичко, дето не ти харесва и да добавиш квото си искаш. а като не ти се получава, не можеш нито да обвиниш системата, нито да си зарежеш учителя. кофти, но пък вълнуващо!

На изток му казват 3-те златни перли, без които едно учение не може да съществува: учител-наставления-ученик. Махаме две от тях, които носят знанието и накрая остава един човечец, който прави каквото си иска и като си поиска...

Всичко хубаво, обаче ако тоя човечец беше толкова светнат и щастлив, защо ще отива да си променя живота? Ако не е и не може сам, а се обръща към учение/система, която да му покаже как по-рационално да го изживее и промени, тогава като няма система и учител, какво правим, към кого се обръща?

___________




Страници по тази тема: << 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.