Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:51 11.06.24 
Горещи теми
   >> Конфликтите в Близкия изток
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Re: Къде в същност е иракската армия?нови [re: Bиkтopия]  
Автор naja_haje ((не)познат)
Публикувано11.04.03 02:17



Драга Виктория,

Както можеш да се убедиш

, аз зададох същия този въпрос преди известно време.... Е, не че някой успя да му отговори, де, ама все пак
Иначе просто не знам какво да мисля, но ми е странно, че това е вече третата война на Щатите, в която на практика бойни дейтвия почти няма.... Колкото и да имат най-напредналата техника и т.н., все си мисля, че 500 000 (каквито цифри витаеха за иракската армия) е доста сериозно нещо... Ама май не , което е и по-добре, де. От друга страна не мога да си представя как прословутите федаини, ако изобщо ги има, разбира се, ще се откажат от съпротива - далеч съм от мисълта, че им пука за Садам, ама представи си каква промяна в социалния статус ги чака... Ако не и нещо по-лошо, защото не вярвам редовите иракчани да ги обичат... А те тия федаини уж били 80 000, което все пак е 2 пъти повече от БГ армията..... Ама де да знам - може пък американците да са магьосници и да сломяват бойния дух само с присъствието си
Друго, което ми е интересно сега, е как се надяват коалиционните сили да въведат демокрация в страна, в която май всеки 2-ри, а защо не и 1ви, си има личен калашник.... И в която се губят има-няма 450 000 души войска, дето все трябва да са някъде Е, то така или иначе цялото "освобождаване" и "демократизиране" е повече PR кампания, отколкото истинска цел, де, ама все пак....

П.С. Не вярвам, че някой подготвя "чували", "засади" или пък чака жегите.... Но вярвам, че в Ирак демокрация скоро няма да има - просто всяо общество трябва да си мине по пътя... Те навремето и индианците са искали да изпратят
от родово-общинна в по/модерна уж система, ама не става... Пък и е трудно да убедиш някой в предимството на каквото и да е с "Tomahowk" и B-52....

A man only sees what he wants to see...

Тема Re: Къде в същност е иракската армия?нови [re: g]  
АвторBиkтopия (Нерегистриран)
Публикувано11.04.03 02:42



След кувейското фиаско и последвалите разговори в Сафван през 1991г. Ирак успя да завърне в казармите си повече от 1600 танка основната маса от които Т - 72 и още толкова бойни машини на пехотата и бронетранспортьори. Наистина е логично, че за изминалите 12 години тази техника се е амортизирала, ако се отнасяше за леки автомобили, но това все пак са бойни машини, конструирани и направени да издържат на екстремни условия. Дори в България се намират на склад солидно количество танкове Т-34!!! Не е необходимо да споменавам на колко години са тези машини, които България смята да използва при евентуален конфликт. Не бива да забравяме, че Ирак не е абсолютно безпомощен и зависим от внос от вън. Той Разполага с танкова промишленост и произвежда иракската версия на Т-72 под наименованието "Вавилонски лъв" Теоретично танковите заводи могат да пускат по 50 машини на месец, но работят с по-малко от половината си мощност поради липса на ресурси. Все пак те са напълно в състояние да осъществяват капитални ремонти, както и редица модификации на вече съществуващите машини. В резултат иракския танков парк нарасна за последните 12 години на 2500 танка. Това въобще не ми прилича на хартиена бронирана мощ, макар и да не е с качеството на съюзническата техника. Въпреки огромните загуби на иракската авияция през 1991 година, когато бяха унищожени най-добрите и изтребители като миг-29 и миражФ-1, а други избягаха към Иран: все пак след капитулацията Ирак разполагаше с повече от 500 изправни бойни самолета. За последните 12 години иракците внесоха самолети от Китай, но е несериозно да се мисли, че китайските експортни истребители могат да се противоставят на американските Томкет, Ийгъл и Хорнет. В замяна на това въпросните самолети не са лоши за удари по наземни цели. Ирак има и авиацианна промишленост и макар да не може да произвежда сам високотехнологични изтребители може да осигурява ремонта на наличните и да произвежда щурмови самолети от ранга на СУ-25. Някои ще кажат: Чудо голямо. Хорнетите ще ги изядат за закуска, дори без да изхълцат. Това донякъде е истина, но рискът остава. Сигурно всеки е забелязал претъпканата с транспортни автомобили магистрала към Кувейт. Ако двойка Су-25 изсипе товара си над нея, само за три минути съюзниците ще загубят повече хора, отколкото за последните три седмици. А при наличието на около 500 летящи машини това съвсем не е толкова невъзможна атака. Трудно биха могли да се нарекат хартиени оръжия, които могат да бълват нажежен метал и експлозиви, колкото и стари да са те. Така, че докато съществуват, смъртоносни оръжия на разположение на иракците, предпазливостта не е излишна.



Тема Наредихте се в една редицанови [re: naja_haje]  
АвторHopмaлeн (Нерегистриран)
Публикувано11.04.03 02:45



почитатели на зелени човечета, НЛО и култови хипотези.

Почнах да ти пиша нещо като отговор, но го изтрих и си казах "Е баси и ненормалните идиоти. И аз съм седнал с тях да се занимавам!"

Хайде, дерзайте!



П.П. Обяснихте ли го тва на оня идиот "инфо", че той е на обратното мнение.



Тема Re: Къде в същност е иракската армия?нови [re: naja_haje]  
АвторBиkтopия (Нерегистриран)
Публикувано11.04.03 04:33



(Искрено се извинявам за дублирането на въпроса. Грешката е по мое недоглеждане.) Основната маса войски е заключена в триъгълника между северозападния рог на кувейтската граница, Саудитска Арабия и Сирия... или поне така се предполага според снимки на цивилни сателити. Със сигурност ще разберем едва след като войната официално свърши, защото онова което се вижда от космоса е с разделителна способност от не повече от един метър на пиксел и всичко долу може да се окаже само бутафорни позиции. Що се отнася до феноменално ниския боен дух на всички противници на САЩ има три напълно обясними причини: Първата е смазващата пропаганда на САЩ във всички направления, включително стоки за потребление и благодарение на това, вървящата навсякъде тяхна валута. Втората причина е непрекъснатото присъствие на американските самолети, още от началото на военните действия. Някой ще каже: Чудо голямо. Нека си летят. Надали ще стрелят точно по мен. От позиция на телевизионен зрител наистина може да се приемат нещата откъм веселата страна, но... Известно време се наложи да живея близо до авиационен полигон. Стърженето дори на нефорсираните двигатели при прелитане на пределно малка височина, действат на нервната система по начин по който обикновено човек реагира когато са натикали в устата му виеща зъболекарска бормашина. След един непоносим месец в края на който дори не можехме да спим повече от няколко часа нервен сън изпълнен с кошмари се наложи да се преместим, като нашите продадоха имота почти на половин цена. И това е ефект в ситуация, когато сме убедени, че самолетите няма да ни обстрелват и да хвърлят бомби върху нас. Може да се предположи как биха се чувствали хората след месец, когато въпросните самолети не само бучат над и в главите им а и ги ръсят с какви ли не избухващи изненади. След подобен месец цялата нервна система е направо като опустошена. Третата магия за подавяне на бойния дух обаче е най-ефективна. Сигурно на всеки направи впечатление, че при войната в Сърбия, самата сръбска армия остана почти непокътната от съюзническата авиация. Сърбите бяха не зле въоръжени, настървени и готови да се бият и ... изведнъж сякаш ни в клин ни в ръкав се предадоха като това стана ПЪРВАТА ВОЙНА в света спечелена само от авиацията и без участието на сухопътни сили. И това стана само заради употребата на графитните бомби, които блокираха сръбските електроцентрали. Само си представете как бихте изкарали седмица или две в град без ток. Няма да има компютри, хладилник, телевизия, вода, осветление, бензиностанции... Още на втория ден ще се носи непоносима воня от задръстените канализации... Една съвременна градска цивилизация просто не може да съществува без електроенергия, а когато населението изпадне в униние от мизерия с която не знае как да се справи е трудно да се говори за боен дух и в армията. Така, че магията на американците се състои комплексно от: Обещания за по-добър живот, авиационен терор, който кара хората да се чувстват безпомощни и накрая с този терор и предварителните икономически санкции предизвикват изпадането в крайна хигиенна и здравна мизерия на градското население, което оказва най-голямо влияние върху политическия елит. В резултат нападнатата страна пада като зряла круша в краката на всепобеждаващите американски войски, които дори се приема като освободителна армия. С тази тактика американците винаги ще бъдат неотразими срещу индустриализирани и силно урбанизирани страни. Поне докато някой не измисли как да приложи подобен номер върху самите американци.



Тема Re: имало ли е изобщо иракска армия?нови [re: 6]  
АвторStass (Нерегистриран)
Публикувано11.04.03 10:33



да, като че ли си прав( за съжаление). може би когато Адам е бил единствения човек на земята истината е била константа...докато не се е появила и Ева ( дами, моля ви не ми се сърдете за шегата)



Тема Re: От "ненормалния идиот"нови [re: Hopмaлeн]  
Автор naja_haje ((не)познат)
Публикувано11.04.03 11:15



Абе то и аз се чудя що ли да ти отговарям, ама заради принципа :-)
Значи, поне доколкото аз видях, никой (хммм, абе не баш никой, ама поне не аз и авторката на темата....) не говори за "зелени човечета" и тям подобни.... Ама както и да е. Ако прочетеш отговорите на предишната тема с това заглавие, ще видиш, че иракските войници се криели в подземията под Багдад !??! според някои и други тям подобни... Е, АЗ не вярвам в такива неща - не за друго, ами щото няма толкова голямо подземие, дето да събере 500 000 души :-)))))))))
Та така - просто се чудя защо всички нападнати от USA страни падат като зрели круши почти без съпротива... Ако имаш разумно обяснение, ще го прочета с удоволствие. Ако ли не - ами може пък и зелените човечета да са виновни :-)

Приятен ден :-)

A man only sees what he wants to see...


Тема Re: Къде в същност е иракската армия?нови [re: Bиkтopия]  
АвторStass (Нерегистриран)
Публикувано11.04.03 11:19



казаното от теб ,Виктория , би могло да звучи напъно логично ако не бяха някои пропуски
на първо място бих казал че както шумът от ниско прелитащи самолети може да сломи боиния дух да защитниците, така и гледката на падащи горящи вражески самолети може напражо да изстреля бойния дух във висините. разбира се за целта е нужно да имаш надеждна ПВО. а и да не забравяме ,че една зенитна ракета струва далеееч по-малко от един Б-52, каквито изпадаха доста над Виетнам от вече поостарели модели руски ракети.
ако се върнем малко назад във времето и си спомним за защитниците на Сталинград, надали бихме могли да кажем ,че те са били в по-добро полойение от жителите на Сърбия по време на американската агресия. те не са били наясно със стратегическите ресурси на воюващите страни, нито с разжоя на войната като цяло. в по-голямата си част те са били хора от селата( кореняците сталинградчани надали са останали много) ,докарани направо на фронта в товарни вагони.
Защитниците обаче са вярвали в правотата и респективно победата си . а тези ,които пропагандата е клоняла в полза на вермахт-а, великия вожд Сталин е мотивирал с други средства от типа на НКВД.



Тема Re: Наредихте се в една редицанови [re: Hopмaлeн]  
Автор naja_haje ((не)познат)
Публикувано11.04.03 11:23



Забравих да ти кажа - инфо, Душан, Ювиги, USA, ThePatriot и тям подобни нямат нужда от обяснения - на тях всичко им е ясно :-)
Но, ако имаш време за губене, може да опиташ - току виж си научил нещо полезно за себе си като например, че си "червен боклук" или "гаден седераст", а защо не и двете - то пък кой е казал, че са взаимноизключващи се :-)))))))))

A man only sees what he wants to see...


Тема Re: Къде в същност е иракската армия?нови [re: Bиkтopия]  
Автор Levin (търсещ)
Публикувано11.04.03 16:36



Мисля, че по-правилния въпрос е как бихме могли да спрем американците да си нападат когото си щат и да "демократизират" народи, които самите те са докарали до просешка тояга. Срещу военната им сила почти нищо не може да се направи, това си е факт. Аз се опасявам, че ако другите силни на деня като Германия, Франция, Русия и Китай не направят нещо, може да се повтори ситуацията от преди WWII когато Хитлер си развява коня почти 10 години из Европа преди т.нар. демокрации да се усетят, че той май е от лошите. Дано не съм лош пророк.



Тема Re: Къде в същност е иракската армия?нови [re: g]  
АвторEлeнa Йoнчeвa (Нерегистриран)
Публикувано11.04.03 16:46



Аз я видях! Тя е по бреговете на Тигър и Ефрат и пере ожълтени гащи. А мирисът от усера е като атака с химическо оръжие. Е това е обещаната от Садам и неговия министър на информацията ПОБЕДА.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.