Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:58 13.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Тема препоръчвамнови [re: dean dimov]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано06.10.13 21:54



"Старото българско население в Североизточна България" от проф. Любомир Милетич. Особено стр. 19 и 20



Редактирано от dean dimov на 06.10.13 21:55.



Тема Re: препоръчвамнови [re: dean dimov]  
Автор ramlid (преобразен)
Публикувано06.10.13 22:06



и какъв е отговорът на въпросът в тези страници - защо са се побългарили гагаузите





Тема Re: препоръчвамнови [re: ramlid]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано06.10.13 22:44



Отговорът на въпроса кой от къде е го има в книгата, дори село по село, само да искаш да четеш.





Тема Re: препоръчвамнови [re: dean dimov]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано06.10.13 22:54



Предполагам не си толкова краен като Фенката, но сигурно смяташ, че новозеселените в Добруджа българи до един нямат нищо общо с евентуалните бегълци, които са я обезлюдили. Колко години според теб е нямало българи, преди това заселване? И какво е станало с българите живели там преди обезлюдяването?



Тема Re: препоръчвамнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор genefan (пристрастен)
Публикувано07.10.13 01:51





Аз многократно съм отговаряла на този въпрос - тази област по начало е била рядко населена още при идването на Османците. Останалото население или се турцизира, или е забягнало към Влашко, зашото това му е било първо по-удобно, и после всичко на юг е било вече турско. Има и избити, заробени, които са продадени някъде от Анадола на изток, и принудително изселени пак натам.
В планините се е бягало обикновено само временно, а след това се завръщали по по родните места, когато опасността отминела.



Тема Re: препоръчвамнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано07.10.13 06:42



Първо, нека уточним, кои са земите на Добруджа, това са днешните Добричка и Силистренска области, както и Северна Добруджа в Румъния. Тук стари българи все пак има, макар и малко, и това са гребенците в Силистренско и в едно село до Силистра в Северна Добруджа. Част от тях са избягали в Румъния. Не е ясно обаче колко са стари, ако се доверяваме на Милетич, гребенците са изконно население в Силистренско, възможно е обаче и да са по-стари преселници от Делиормана или Шуменско, от преди средата на 18 век или по-рано. Все пак съм склонен да се доверя на Милетич.
Второ, тема обаче е за земите на Добруджанското деспотство, те включват Северна Добруджа /без един район в близост до Силистра/, Добричка област, Варненско и част от Несебърско и Поморийско. И там все пак има стари българи, макар и малко. Това са "ваяците" от двете села Еркеч /Козичино/ и Гулица /Голица/, както и преселници от тези две села. И те обаче може да не са изконни по тези земи, тъй като диалектът им не кореспондира с диалектите на околното население от СИ България / в Делиормана, Шуменско, до западно Провадийско/, а е тип балканджийски. Освен това двете села са били дервентджийски и е възможно да са били заселени там през някои от първите векове на Османското владичество и да са с произход някъде от по на запад в Стара планина, може и от повече места. Примерно имат една обща диалектна особеност с Тетевенско. С други думи, в тази територия единственото старо българско население може да са гагаузите, а въпросът с Еркеч и Гулица е дискусионен.
Милетич греши и за това че старо е гръцкото население във Варненско. Като изключим Бяла /което според Сарафов е погърчено през 17 век/, всичко друго е погърчено гагаузко през 19 век. Гагаузи, смесени с по-малко гърци, дошли от други места, предимно Южното черноморие. "Одринците" от Карахюсеин" /Чернево/ всъщност са кариоти от Ямболско. Вероятно гърците от Таптък /Кипра/ и Новградец /Суворово/ са смес между кариоти и погърчени гагаузи. В Джевизли /Орешак/ и в други места по крайбрежието също основно са погърчени гагаузи, и то с незавършени процеси на гърцизация в началото на 20 век.

Що се отнася до това дали примерно през 14-15 век в Стара планина е мигрирало равнинно българско население от Дунавската равнина и Делиорманското плато, сигурно е имало и такова, но само можем да гадаем. Иначе миграциите към Влашко са доказани и ги има и през 14 и през 15,16,17,18 и 19 век.



Тема Re: препоръчвамнови [re: dean dimov]  
Автор lautaro (член)
Публикувано08.10.13 20:19



Genfan извинявам се, че съм почнал да те оборвам дума по дума. Това от време на време го правя и със Субекта :). Ти ако желаеш оборвай ме сричка по сричка.

Както знаеш, аз твърдя, че славяноезични българи в Североизточна България и Добруджа са се заселили вторично от средата на 18 век нататък. Разбира се, това са мнозинството българи, възможно е да е имало оделни села и преди това.
Не знаех това. До сега си мислех, че ти твърдиш, че тук не е имало жив българин при появата на мюсюлманите в следствие на което тук всички ,,топоними и хидроними" са турски и българите са се заселили едва в края на 18 в. ... най-рано. Ако твърдението ти еволюира до ,,Т.е характерът на тази област в началото на 18 в. общо-взето не е бил български." то значи напълно съвпада с моето. Или почти напълно. Единствено се разминаваме по въпроса, че ти твърдиш, че тук са живеели някакви наследници на Аспарух, които са говорили тюркски, което им е помогнало по-лесно да приемат мюсюлманството, а аз си мисля, че нямаме достатъчно извори, за да знаем какви са били прабългарите през 7в. та да не говорим за техните далечни (и не докоснати!) потомци през 14в. Мисля, че през целия период на османса власт тук си е имало българско население, което е говорило български, изповядвало е православие (и не само), било е част от българските общини и се е самоопределяло като българи. Неговата численост бавно намалява (така, че неизбежно през 18в. е малцинство) до 1829г. и чак тогава започва да се увеличава. Това можем да видим в държавните документи на Осамнската империя, българските документи от епохата на Възраждането както и в записките на всички пътешественици по тези земи от Ханс Шилтбергер до руските и австрийските ,,туристи" от 70-е години на 19в.

На Димов трябва да кажа, че Л. Милетич не е разполагал с огромното количество османо-турски документи с което разполагаме всички ние и въпреки това е предприел пътуване и изследване на топонимите в Северна Добруджа в следствие на което е събрал безброй геогравски наименования доказващи връзката на българите от тези земи с българите живеещи тук от векове.
И на края: след като не веднъж сте казвали, че не всички християни в Добруджа са българи пита ли ли сте се какви са мюсюлманите? Вижте на какъв интересен факт се натъкнах след като се загледах в документите свързани със село Юшенлий. До самия край на 18 в. тук живеят различни християни (неверници) дербенджии (охранители на проход), които носят имена като Димитър, Марин, Иван и др. но в края на века в един документ от 18в. са изброени множество жители на селото като мюсюлмани със следните имена: ,,поп Богданоглу, Башлиоглу Тодор, Димчооглу Димитри, Карабунарлиоглу Илия, Паруноглу Паруш, Егирджели Добри, Коджа Цани,..." следват над 20 имена ако са ви интересни ще ги цитирам и тях но стилът им е същият.



Тема Re: препоръчвамнови [re: lautaro]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано08.10.13 21:45



мюсюлмани със следните имена: ,,поп Богданоглу Това ми е достатъчно.

. Сега по-сериозно, не е необходимо завареното население да са наследници непременно на Аспарухови неславяноезични българи. Аз твърдя ,че поне в Добричко и в Северна Добруджа /като изключим близкото до Силистра Алмали/ няма кьорав славяноезичен българин кореняк, същото е и в източната част на Варненско. Вероятно турците такива не са и заварили.



Тема Re: препоръчвамнови [re: dean dimov]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано08.10.13 21:48



А, ко речи? Нещо за славяно-арванитското население на Пелопонес и Атина ли?



Тема Re: препоръчвамнови [re: koмитa]  
Автор lautaro (член)
Публикувано09.10.13 00:29



Димов не знам турците заварили ли са в Добруджа българи ама знам, че са заварили България. Виж какво пише Ханс Шилтбергер, който минава от тук през 1396г. ,,Аз бях в три страни, които и трите се казват България. ... а третата България лежи, където Дунав се влива в морето, и столицата й се казва Калиакра . . ."




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.